فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز پنجشنبه ۱۴۰۳/۴/۲۸         
  

خاک تأثیر چشمگیری در رشد گیاه ذرت دارد. بستر کاشتی که برای گیاه ذرت استفاده می‌کنید باید مقدار زیادی مواد آلی داشته باشد
توصیه هایی برای کاشت و پرورش ذرت
توصیه هایی برای کاشت و پرورش ذرت

ذرت یکی از محبوب‌ترین سبزیجات مورد استفاده در سالاد، خوراک و یا به صورت میان وعده است که برای پرورش آن نیاز به تابستان‌های داغ دارید. بیشتر روش‌های پرورش گیاه ذرت مشابه هستند و تفاوت آن‌ها در نوع خاک، فضای بستر کاشت و نیاز یا عدم نیاز به اصلاح خاک  است.

 

پرورش گیاه ذرت چگونه است؟

در صورتی ‌که می‌خواهید گیاه ذرت پرورش بدهید باید با نکاتی در مورد پرورش این گیاه از بذر آشنا باشید. بسیاری از افراد نمی‌دانند چگونه باید از بذر ذرت بکارند اما مطمئن باشید این کار عملی و قابل انجام است.

گیاه ذرت نیاز به آفتاب کامل دارد تا به حداکثر رشد خود برسد. در صورتی ‌که می‌خواهید آن را از بذر تکثیر کنید ، ابتدا اطمینان حاصل کنید که خاکی قابلیت زهکشی مناسب برای کاشت بذرها دارید. خاک تأثیر چشمگیری در رشد گیاه ذرت دارد. بستر کاشتی که برای گیاه ذرت استفاده می‌کنید باید مقدار زیادی مواد آلی داشته باشد و پیش از کاشت گیاه بذر، خاک را کود بدهید.

آماده سازی درست خاک برای دریافت محصول مناسب بسیار مهم است.

روش پرورش گیاه ذرت بسیار ساده است. برای این منظور ابتدا باید صبر کنید تا دمای خاک به 18 درجه سانتی‌گراد برسد. اطمینان حاصل کنید پیش از قرار دادن ذرت در داخل خاک روزهای سرما زدگی زمستانی سپری ‌شده باشد. در غیر این صورت محصول ذرت بسیار کم خواهد شد.

در صورتی ‌که می‌خواهید گیاه ذرت را از بذر پرورش بدهید، تنها چند قانون کلی را باید رعایت کنید. اول این که باید فاصله بین ردیف‌های کاشت رعایت شود. در مورد گیاه ذرت 24 تا 30 اینچ (61 سانتی‌متر تا 76 سانتی‌متر) بین بین ردیف‌های کاشت فاصله بگذارید. بذرهای ذرت را باید در عمق یک تا دو اینچی خاک (2.5 تا 5 سانتی‌متری ) بکارید و بین آنها حدود 22 تا 30 سانتی متر فاصله بگذارید.

مالچ ‌پاشی به حفظ رطوبت خاک در روزهای گرم و خشک تابستانی و جلوگیری از رشد علف‌های هرز کمک می‌کند.

 

چه مدت طول می‌کشد تا گیاه ذرت بزرگ شود؟

انواع گوناگون گیاه ذرت از نظر میزان رشد و سرعت رشد تفاوت دارند. همچنین روش‌های مختلف کاشت گیاه نیز باعث تفاوت‌هایی در این زمینه میشود. به این معنی که می‌توانید گیاه ذرت را به صورت 60 روزه، 70 روزه یا 90 روزه بکارید.

یکی از روشهای متفاوت کاشت ذرت، پرورش پیوسته ذرت است. برای این کار چند گونه مختلف ذرت که در زمانهای متفاوتی محصول میدهند، کاشته میشود تا در تمام مدت محصول ذرت داشته باشد.

در غیر این صورت میتوان یک نوع ذرت را در فواصل زمانی 10 تا 14 روز کاشت تا زمان باردهی آنها نیز تفاوت داشته باشد. 

  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.