فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز شنبه ۱۴۰۲/۱/۱۲         
  

دقت کنید در اطراف محدوده ای که محلول حاوی الکل اسپری میکنید هیچ شعله روشنی وجود نداشته باشد، چون الکل بسیار اشتعال زا است و در تماس با شعله آتش میگیرد.اما یکی از معایب مصرف الکل برای درمان آفت زدگی سوختگی برگ در برخی گیاهان حساس است. بنابراین پیش از کنترل آفت با الکل کمک الکل باید احتیاط لازم را داشته باشید تا نگذارید الکل گیاهانتان را از بین ببرد.
استفاده از الکل یکی از روشهای طبیعی کنترل آفت
استفاده از الکل یکی از روشهای طبیعی کنترل آفت

کنترل آفت با الکل

گاهی اوقات استفاده از الکل به عنوان آفت کش توصیه میشود به خصوص برای از بین بردن آفاتی مانند شپشک آرد آلود استفاده از الکل میتواند مقاومت در مقابل حشره کش را کاهش دهد. علت استفاده از الکل به عنوان حشره کش این است که بسیاری از حشرات از جمله شپشک آرد آلود ، حشره پولک دار، کنه تار عنکبوتی و مگس سفید در تماس با الکل می میرند.

اما یکی از معایب مصرف الکل برای درمان آفت زدگی سوختگی برگ در برخی گیاهان حساس است. بنابراین پیش از مبارزه با آفت ها به کمک الکل باید احتیاط لازم را داشته باشید تا نگذارید الکل گیاهانتان را از بین ببرد. درمان الکلی برای مقابله با آفات بیشتر در گیاهان آپارتمانی و گلدانی که مورد هجوم آفت شپشک آرد آلود قرار گرفته اند استفاده میشود چون در محیط طبیعی این آفتها دشمنان طبیعی زیادی دارند که از آنها تغذیه کرده و آفت زدگی را کنترل میکنند.

روشهای استفاده از الکل برای کنترل آفت

کنترل آفت با الکلکنترل آفت با الکل

1- مالیدن الکل به برگها:

پمالیدن الکل به برگها متداولترین روش استفاده از الکل به عنوان حشره کش است. معمولا از الکل ایزوپروپیل 70 درصد با 30 درصد آب برای این منظور استفاده میشود. آلودگی خفیف گیاهان به آفت شپشک آرد آلود را به این صورت برطرف میکنند: یک گوش پاک کن را داخل ظرف الکل ببرید تا خوب به الکل آغشته شود و آن را به شپشک آرد آلود بزنید. اثر شپشک آرد آلود بسیار مشابه پنبه است. توده های سفید پنبه ای روی گیاه را نیز خوب با گوش پاک کن تمیز کنید. الکل لایه محافظ شپشک آرد آلود و تخمهای آن را حل میکند و خود حشره و تخمهای آن را نابود میسازد. در این درمان اختصاصی احتمال صدمه دیدن برگهای گیاه کم است چرا که بیشتر الکل را به خود حشره و تخمهای آن می مالید نه برگهای گیاه.2- اسپری الکل:

متاسفانه استفاده از پنبه یا گوش پاک کن برای از بین بردن شپشک آرد آلود و تخمهای آن تاثیری بر آن دسته از شپشکهای آرد آلود که در مرحله میکروسکپی نوزادی قرار دارند تاثیری ندارد. بنابراین باید درمان را پس از این که این نوزادان به قدر کافی بالغ شدند تا با چشم بتوانید آنها را ببینید، تکرار شود.


افت زدگیافت زدگی


یک راه دیگر برای از بین بردن تمام شپشکهای آرد آلود در تمام مراحل زندگی، اسپری الکل است. برای ساخت محلول اسپری الکل برای پاشیدن روی کل گیاه یک لیوان الکل را با یک قاشق چایخوری صابون حشره کش یا مایع ظرفشویی و یک لیتر آب ترکیب کنید. سپس ترکیب به دست آمده را روی گیاه اسپری کنید. برای ایمنی بیشتر هنگام استفاده از این محلول عینک محافظ و ماسک بپوشید تا اسپری را استنشاق نکنید یا مواد با چشمهایتان تماس نداشته باشند. دقت کنید در اطراف محدوده ای که اسپری میکنید هیچ شعله روشنی وجود نداشته باشد. چون الکل بسیار اشتعال زا است و ناگهان ممکن است در تماس با شعله آتش بگیرد. اشتعال زا

اسپری الکل میتوانید حساسیت گیاه نسبت به الکل را تست کنید. برای تست گیاه تنها یکی از برگهای گیاه را با این محلول اسپری کنید و 24 ساعت منتظر بمانید و ببینید آیا تاثیر بدی بر آن ایجاد میکند یا خیر. اگر به نظر نمیرسد برگ دچار مشکل شده باشد، میتوانید تمام گیاه را با محلول گفته شده اسپری کنید. دقت کنید سطح رو و زیرین برگها را کاملا به این محلول طبیعی حشره کش آغشته کنید.


3- خیساندن در الکل:

ممکن است برخی از بخشهای گیاه را نتوانید با اسپری تحت پوشش محلول قرار دهید، میتوانید این نواحی را در محلول بخیسانید. برای انجام این کار در یک ماهی تابه یا ظرف پهن دیگری محلول حاوی الکل را بریزید و گلدان را کج کنید تا گیاه در محلول قرار بگیرد و به آن آغشته شود. به این صورت بدون این که الکل روی خاک بریزد گیاه به آن آغشته میشود. برای آفت زدگی شدیدتر محلول قوی تری توصیه میشود. به این صورت که درصد الکل و آب پنجاه پنجاه است. برخی کارشناسان توصیه میکنند این محلول را با دستگاه اسپری پمپی استفاده کنید. اما سعی نکنید چنین محلول قوی را روی گیاهان برگ نرم امتحان کنید چرا که برگهای نرم گیاهان به راحتی صدمه می بینند. الکل به خاطر تبخیر سریع خاصیت خنک کنندگی دارد و برگها را خشک و سرد میکند. بنابراین برگها را با دستمال کاغذی خشک کنید. اگر به نظر میرسد الکل آسیبی به برگهای گیاهتان وارد نمیکند میتوانید هفته ای یک بار تا ماهی یک بار اسپری الکل را انجام دهید تا مطمئن شوید تمام حشرات آفت حساس به الکل از بین رفته اند. کنترل آفت با الکل راه مناسب است.

  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.