١٧/٤/١٤٤٢ --- 12/3/2020 --- ۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۳ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
نحوه ی پرورش کدو حلوایی در گلدان
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  170  نفر
بازدید امروز :  20450  بازدید
بازدید دیروز :  21341  بازدید
تبلیغات متفرقه
باغبانی >> روش تکثیر حسن یوسف از بذر و قلمه
 

روش تکثیر حسن یوسف از بذر و قلمه

قلمه حسن یوسف ظرف دو تا سه هفته ریشه تولید میکند. هر زمان که متوجه جوانه جدیدی در گیاه شدید میتوانید مطمئن شوید گیاه ریشه زده است.
 
 

حسن یوسف گیاهی پرطرفدار و زیبا برای نگهداری در خانه یا باغچه است. حسن یوسف سایه را دوست دارد اما برگهای روشن و رنگارنگ آن در سایه کمرنگ شده و مایل به سبز میشوند. نگهداری از این گیاه آسان است و شرایط مختلفی را تحمل میکند به همین علت همه میتوانند حسن یوسف پرورش بدهند. بسیاری از افرادی که گیاه حسن یوسف نگهداری میکنند، میخواهند آن را تکثیر کنند تا تعداد آن بیشتر شده یا به کسی هدیه کنند. کار تکثیر حسن یوسف بسیار آسان است. برای این کار از دو روش تکثیر از راه بذر و تکثیر از راه قلمه زدن میتوانید استفاده کنید. در اینجا با هر دو روش ازدیاد و تکثیر گیاه حسن یوسف آشنا میشوید.

روش تکثیر و پرورش حسن یوسف از بذر

فرایند پرورش این گیاه از بذر با تهیه بذر آن شروع میشود. بذرهای حسن یوسف را تقریبا راحت میتوانید پیدا کنید و در بسیاری از فروشگاههای آنلاین نیز قابل تهیه هستند. بذرهای حسن یوسف به صورت مخلوط فروخته میشوند بنابراین با پرورش آن انواع رنگارنگ حسن یوسف را خواهید داشت.

برای کاشت حسن یوسف از بذر، ابتدا بذرها را در خاک گلدانی مرطوب در یک ظرف مسطح یا گلدان بکارید. کمی روی بذرها خاک بریزید. پیش از کاشت بذرها آنها را با ماسه ریز ترکیب کنید تا بتوانید بذرها را به صورت یکنواخت تر روی خاک پخش کنید و فاصله مناسبی بین آنها باشد تا هنگامی که جوانه میزنند خیلی به هم نزدیک نشوند.

پس از این که بذرها را در خاک به صورت یکنواخت پخش کردید، با یک لایه نازک خاک گلدانی آنها را بپوشانید. سپس یک کیسه پلاستیکی شفاف روی گلدان بکشید و آن را در جای گرم و پرنور (نور غیر مستقیم آفتاب) قرار دهید. باید ظرف دو هفته جوانه ها سر از خاک بیرون بیاورند.

هنگامی که دیدید بذرها جوانه زده اند، پلاستیک را از روی گلدان بردارید. خاک را مرطوب نگه دارید تا جوانه ها رشد کنند.

همین که جوانه های حسن یوسف به قدری بزرگ شدند که بتوانید آنها را راحت در دست بگیرید و به جای دیگری منتقل کنید (معمولا در این زمان دو برگ واقعی دارند)، میتوانید برای کاشت آنها در گلدان اصلی اقدام نمایید.

ریشه زایی قلمه حسن یوسف

تکثیر و ازدیاد حسن یوسف به روش قلمه زنی به سادگی تکثیر آن از بذر است چرا که قلمه حسن یوسف به راحتی ریشه میدهد و رشد میکند. برای قلمه زدن ابتدا باید به دنبال گیاه حسن یوسف بالغ و سالم بگردید.

سپس با استفاده از یک چاقوی تیز و تمیز یا قیچی باغبانی هر تعداد قلمه ای که میخواهید از گیاه مادر بگیرید. هر شاخه ای که میبرید باید بین 10 تا 15 سانتیمتر طول داشته باشد. برش شاخه را درست زیر گره برگ انجام دهید.

سپس تمام برگهای نیمه پایینی قلمه را بکنید و دور بریزید. در صورتی که مایل باشید میتوانید قلمه را به هورمون ریشه زایی نیز آغشته کنید تا احتمال ریشه دهی قلمه ها افزایش یابد.

خاکی را که میخواهید قلمه را در آن قرار دهید تا ریشه بزند، آماده کنید. توجه داشته باشید که حتما باید خاک کاملا مرطوب باشد. سپس یک مداد در خاک فرو کنید تا سوراخی برای کاشت قلمه ایجاد شود. قلمه حسن یوسف را در گودالی که در خاک ایجاد کردید بگذارید. باید حداقل پایین ترین گره بدون برگ شاخه را بپوشاند. خاک را داخل گودال بریزید و آن را پر کنید.

طبق معمول روی گلدان یک کیسه پلاستیکی شفاف بکشید. همچنین میتوانید کل گلدان را داخل کیسه پلاستیکی بگذارید. در هر صورت باید مراقب باشید پلاستیک در تماس با گیاه قرار نداشته باشد. در صورت لزوم میتوانید برای دور کردن پلاستیک از خود گیاه از خلال دندان کمک بگیرید.

گلدان را در مکانی روشن با نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید.

قلمه حسن یوسف ظرف دو تا سه هفته ریشه تولید میکند. هر زمان که متوجه جوانه جدیدی در گیاه شدید به معنی آن است که گیاه ریشه زده است.

یک روش دیگر برای ریشه دار کردن قلمه حسن یوسف، قرار دادن قلمه در آب است. پس از این که از گیاه حسن یوسف بالغ قلمه گرفتید، آنها را در یک لیوان آب بگذارید و در مکانی با نور غیر مستقیم قرار دهید. هر یک روز در میان باید آب قلمه را عوض کنید. همین که ریشه ها رشد کردند، میتوانید قلمه را به خاک منتقل کنید. 

مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
زهرا کلانتری
با سلام و خسته نباشید من هر بار که قلمه های توی آبو میکارم گیاه پژمرده میشه و بعد از قسمتی که توی خاک هست شروع میشه به خشک شدن،تا حالا چندبار امتحان کردم همین اتفاق افتاد،چی کار باید بکنم؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام قلمه در آب روش مطمئنی نیست ،از آنجا که ريشه هاي اين گياه ترد و باريک هستند، در صورت جابجايي غير اصولي آن ، به شدت صدمه مي بيند. از طرفی ريشه هايي که در آب به وجود ميان سفيد رنگ هستند ولي ريشه هاي توي خاک اغلب تيره يا قهوه اي هستند.اين به دليل وجود لايه سخت و محافظت کننده اي هست که در خاک بوجود مياد نه در آب.ريشه هايي که در آب بوجود ميان چون براحتي آب را در اختيار دارن ،هيچ لازم نيست که ريشه هاي مويي بسازند پس در نتيجه فاقد و يا خيلي خيلي کم داراي تارهاي مويي ريشه هستند.به همین دلیل وقتي قلمه هاي را که در آب ريشه دار شده به گلدان منتقل ميشه دچار يک رکود شديد ميشه و برگهاش رو از دست ميده و ساقه دراز و زشت ميشه و يا حتي ممکنه که از بين بره.دليلش اينه که بدلايل بالا ريشه هاش يابه درد توي خاک نميخوره و يا داراي کارايي لازم نيست/براي اينکه قلمه زني موفقيت آميز باشد بايد نکاتي را رعايت نماييد:از ماسه بادي رودخانه اييا پرليت يا مخلوط اين ها با خاکبرگ(بستگي به نوع گياه دارد- ترکيب دو قسمت ماسه و يک قسمت خاک برگ يا پيت موس) ويا کمپوست قلمه به عنوان بستر استفاده نماييد-هميشه بستر مرطوب باشد وزهکش داشته باشد (خروج اب اضافي).قلمه زني در فصل مناسب انجام شود(با توجه به نوع گياه).قلمه در محيطي با دما ورطوبت مناسب ونور غير مستقيم نگه داري شوند-قلمه به صورت اريب زده شود-در صورت برگدار بودن برگهاي پاييني حذف وفقط2-3برگ باقي بگذاريد-قلمه داري 4-5 بند بوده وحداقل يک سوم قلمه در بستر فرو رود. تا زمان ريشه دار شدن بستر قلمه ها هميشه بايد مرطوب باشد، ميتوانيد با کشيدن يک پلاستيک شفاف روي گلدان يا بستر قلمه شرايط گلخانه اي ايجاد نمائيد.دقت کنيد هرچند وقت يکبار براي تبادل هوا پلاستک را برداريد ويا اينکه چند سوراخ در پلاستيک ايجاد نمايد .پس از ريشه دار شدن بايد از دفعات ابياري بتدريج کاسته شود. در مورد قلمه مهمترين چيز ريشه زايي است وبايد با قطع گل وجوانه گياه و...سعي شود انرژي گياه صرف ريشه زايي شود.اجازه بدهيد تا ريشه دهي کامل شود(حداقل 4-5 سانت)وسپس انرا با دقت ,وبدون جداشدن خاک اطراف ريشه در خاک مناسب بکاريد.کاشت قلمه هاي تازه ريشه دار شده را در گلدان کوچکي شروع کنيد و با بزرگ شدن آن تدريجا آنرا به گلدانهاي بزرگ منتقل کنيد.از قرار دادن قلمه وگياهچه جوان در مقابل نور مستقيم وشديد خودداري شود.
ابراهیم نصیری
با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون
چند هفته پیش یک تعداد بذر حسن یوسف کاشتم - به صورتی که در آموزش آورده شده - بعد از اینکه جوانه ها از خاک بیرون آمدند روکش نایلونی را برداشتم و هر وقت خاک خشک میشد با اسپری آبیاری میکردم. اما پس از چند روز جوانه ها روی خاک افتادند و بسیار هم ضعیف هستند. میخواستم ببینم علت چی میتونه باشه.
ممنون
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
نور زیاد یا کم محیط گرم و خشک ,خشکی خاک ,بیماری می تواند علت باشد سعی کنید نور را با پرده ی توری فیلتر کنید و در فاصله ی دو آبیاری نیز سطح خاک کمی مرطوب باشد خاک نباید خیلی خشک شود پس از 3 تا 4 برگی شدن کوددهی رابا نصف غلظت توصیه شده از سوی سازنده شروع کنید.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت