فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۲۶         
  

Willughbeia angustifoliaPITABU که به فارسی پیتابو نامیده میشود، گیاهی از خانواده خرزهره بومی جنوب شرقی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری خاک: خاک های جنگلی
پیتابو
پیتابو

نام علمي
Willughbeia angustifolia
نام لاتين
PITABU
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "پیتابو" با نام علمی Willughbeia angustifolia گونه ای از خانواده ی خرزهره (Apocynaceae) می باشد. جنس Willughbeia اولین بار در سال 1820 کشف شد. برخی از گونه های این گیاهان بومی جنوب شرقی آسیا و تعدادی نیز بومی شبه قاره هند می باشند. چندین گونه از این جنس دارای میوه های خوراکی بوده که بسیار مورد پسند بومیان می باشد. تعدادی از گونه ها نیز شیرابه ای چسبناک تولید می کنند.
گونه ی آنگوستیفولیا بومی جزایر نیکوبار، تایلند، مالزی و اندونزی است.پیتابو درختچه ای بالارونده و قوی است که می تواند ساقه هایی با بیش از 60 متر ارتفاع تولید کند. ساقه های این گیاه می توانند بر روی درختان جنگل بالارفته و رشد کنند. و از این درختان یا سایر گیاهان به عنوان تکیه گاه برای رشد استفاده می کنند.
این گیاه، میوه هایی به رنگ زرد مایل به نارنجی، سته ای و به قطر 2 تا 10 سانتیمتر تولید می کند. پالپ میوه ها به رنگ نارنجی کمرنگ بوده و دارای طعم و مزه ای فوق العاده می باشد. طعم این میوه ها مشابه طعم و مزه ی شربت پرتقال است. معمولاً در نواحی بومی به صورت خودرو می روید و میوه های آن از درختان خودرو برداشت می شود. هر میوه دارای یک بذر فشرده و تخم مرغی شکل است که حدود 2 سانتیمتر طول و 1 سانتیمتر نیز عرض دارد.
برگ ها دارای آرایش متقابل و دارای دمبرگی به طول حدود 2 سانتیمتر می باشند. پهنک برگ بیضی شکل، تخم مرغی یا کشیده و به طول 3 تا 14 سانتیمتر و عرض 1 تا 4 سانتیمتر می باشند.
گل آذین ها به صورت خوشه ای و جانبی و به طول بیش از 2 سانتیمتر رشد می کنند. هر گل آذین حاوی 5 تا 19 گل می باشد. گل ها دو جنسی بوده و به رنگ سفید مایل به سبز مشاهده می شوند.PITABU PITABU

شرایط نگهداری پیتابونور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه پیتابو
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  پیتابو
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  پیتابو
نواحی گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  پیتابو
خاک های جنگلی


پیتابو گیاهی مخصوص نواحی گرمسیری است. و در جنگل های پست رشد می کند.Willughbeia angustifolia Willughbeia angustifolia

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیمیوه های این گیاه به دلیل وجود پالپی آبدار و خوشمزه که مشابه طعم و مزه ی شربت پرتقال است، ارزش تازه خوری داشته و در نواحی بومی محبوب می باشد.معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - پیتابو معرفی و راهنمای پرورش درختان میوه - پیتابو

نحوه تکثیر پیتابوگیاه پیتابو از طریق کشت بذرهایش تکثیر می گردد.PITABU PITABUمنابع :
http://tropical.theferns.info/viewtropical.php?id=
http://www.globinmed.com
http://www.tradewindsfruit.com/content/pitabu.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Willughbeia


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.