فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۱/۷/۸         
  

Rhizophera mucronataRed mangrove که به فارسی چندل نامیده میشود، گیاهی از خانواده چندل بومی سواحل شرقی آفریقا تا جنوب شرقی آسیا و آمریکا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خیلی مرطوب درجه حرارت: دمای بین 20 تا 30 درجه درجه سانتیگراد خاک: خاک شنی، ماسه ای، لجنی حاصلخیز و مرطوب
چندل
چندل

دانستنیهای علمینام علمي
Rhizophera mucronata
نام لاتين
Red mangrove
خانواده (تيره)

گیاه  Rhizophora mucronata  ( درخت چندل) ، درختی آبزی از خانواده  Rhizophoraceae بوده که در جنگل های مانگرو در لابه لای درختان حرا میروید.
این گیاه بومی سواحل شرقی آفریقا تا جنوب شرقی آسیا و آمریکا میباشد.پراكندگي جغرافيايي درخت چندل در كشور: چندل در سواحل و بر روي پهنه هاي جزر و مدي در برخي از سواحل خليج فارس مانند بندر سيريك و بندر كرگان مشاهده مي شود.
درخت چندل در جنگل حرا مشاهده میشود و متاسفانه رویشگاه طبیعی این گیاه ارزشمند در حال از بین رفتن میباشد.
از نظر زيست محيطي حضور چندل در اين خورها بسيار با ارزش بوده ،این گیاه نقش مهمي در وقوع چرخه هاي زيستي و تجديد حيات طبيعي آبزيان را دارد.
چندل تا حد زیادی در سواحل جلوی فرسایش را میگیرد.کلمه  Mucronate به معنی نوک تیز میباشد و علت نامگذاری این گیاه ، نوک تیز بودن برگهای آن است.جنگل حرا یکی از  زیباترین جنگل های دریایی در دنیا محسوب میشود و بسیار ارزشمند میباشد.به طور کلی این گیاه در بستر رودخانه ها و سواحلی که دارای جذر و مد هستند ، یافت میشود.چندل چندل

خصوصیات - معرفی


چندل درختی همیشه سبز و دریازی بوده که ارتفاعی بین 20 تا 25 متردارد. ( زمانی که در سواحل رودخانه ها قرار دارد )و ارتفاعی بین 10 تا 15 متر دارد( زمانی که در سواحل دریا قرار دارد.)
این گیاه دارای سرعت رشدی متوسط است.
این درخت داراي ريشه هاي هوايي میباشد كه از تنه اصلي و يا شاخه هاي بزرگ و قطور فرعي به وجود مي آيند و آنگاه از روي ساقه ها به صورت كماني به داخل زمين فرو مي روند.
(طول ریشه های این گیاه ، گاها به یک متر نیز میرسد.)
برگ‌ها یه صورت بیضی، چرمی شکل و نوکدار هستند .
این برگها 12 سانتیمتر طول و 6 سانتیمتر عرض دارند.
گل ها سفيد و یا زرد رنگ میباشند که به صورت خوشه ای بوده و بلند و باریک هستند.
زمان گلدهی فصل زمستان است.
ميوه این گیاه قهوه ای و بیضی شکل و یا گلابی شکل بوده و تک دانه میباشد. میوه درخت چندل در فصل بهار میرسد و خوراکی میباشد.( هم به صورت خام و هم پخته مورد استفاده قرار میگیرد. )Red mangrove Red mangrove

شرایط نگهداری چندلنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه چندل
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  چندل
خیلی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  چندل
دمای بین 20 تا 30 درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  چندل
خاک شنی، ماسه ای، لجنی حاصلخیز و مرطوب

شرایط نگهداری از درخت چندل به شرح زیر است:

خاک: خاک شنی، ماسه ای، لجنی ، حاصلخیز، مرطوب و خوب زهکشی شده.
دما: دمای هوا : این گیاه متعلق به مناطق گرمسیری بوده و دمای بین 20 تا 30 درجه برای رشد آن مناسب است.
دما نباید زیر 10 درجه باشد زیرا گیاه از بین خواهد رفت.( چندل در برابر گرما مقاوم است ولی در سرما از بین خواهد رفت.
دمای آب: دمای آب بین 20 تا 30 درجه باشد.
نور: آفتابی. ( این گیاه بین 10 تا 12 ساعت در روز به تابش نور خورشید نیاز دارد.)
کوددهی: بهتر است صورت پذیرد .( هرچه خاک حاصلخیز تر باشد بهتر است .)Rhizophera mucronata Rhizophera mucronata

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


فوايد زيست محيطي درخت چندل:
توليد غذا (انرژي و مواد) با استفاده از آب، مواد معدني و انرژي نوراني خورشيد، تلطيف هوا با توليد رطوبت و تبديل دي اكسيد كربن به اكسيژن، پالايش هوا با تثبيت گرد و غبار، عوامل بيماريزا، گازهاي سمي، فلزات سنگين و ساير ذرات معلق در هوا، حفاظت از خاك در برابر فرسايش آبي و بادي و بالاخره زيبا سازي محيط.این درخت دارای چوبی مقاوم است که ارزش صنعتی داشته و در ساخت و ساز و لنج سازی و به عنوان هیزوم نیز مورد استفاده قرار میگیرد.
پوست این درخت سرشار از تانن است که در رنگرزی مورد استفاده قرار میگیرد.( رنگ بلوطی و یا قرمز از آن بدست می آید.)
این گیاه دارای خاصیت دارویی نیز میباشد:
عصاره پوست درخت چندل دررفع خون مردگی ،اسهال خونی و جذام مورد استفاده قرار می گیرد.معرفی و راهنمای پرورش درختان زینتی - چندل معرفی و راهنمای پرورش درختان زینتی - چندل

مقابله به آفات چندل


آفات و امراض : در مورد این درخت مراقب سوسک  poecilips fallax  باشید.
بیماری خاصی درخت چندل را تهدید نمیکند.چندل چندل

نحوه تکثیر چندل


تکثیر: اين گياه زنده زاست به اين معنا كه "نو نهال" دوره اي از رشد خود را بر روي پايه مادري مي گذراند و پس از اينكه طول ريشه آن به 20 تا 30 سانتي متر رسيد از شاخه مادري جدا مي شود و چون نوك ريشه آن مخروطي شكل است و گرانيگاه آن نيز همين نقطه است، پس از سقوط بطور مستقيم در خاك فرو رفته، مستقر مي شود و با رشد خود پايه جديدي را به وجود مي آورد.
- برای تکثیر این گیاه میتوانید اقدام به کاشت بذر کنید در محیطی که دمایی درحدود 40 درجه دارد و نورکافی به گیاه میرسد.Red mangrove Red mangroveمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Rhizophora
http://en.wikipedia.org/wiki/Rhizophora_mucronata
http://mangrove.nus.edu.sg/guidebooks/text/1070.ht
http://reefkeeping.com/issues/2004-12/ac/feature/i
http://www.mangrove.at/rhizophora-mangle_red-mangr
http://www.naturia.per.sg/buloh/plants/rhizophora%


 
 
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.