فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز چهارشنبه ۱۴۰۳/۲/۵         
  

Rhazya stricta Eshvarak که به فارسی اِشوَرَک نامیده میشود، گیاهی از خانواده خرزهره، بومی ایران می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: گستره وسیعی از خاک ها
اِشوَرَک
اِشوَرَک

نام علمي
Rhazya stricta
نام لاتين
Eshvarak
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"اِشوَرَک" یا "اشوارک" یا "گیش برگ" از درختچه های بومی استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان در ایران است. این گیاه همچنین در کشورهای افغانستان، پاکستان، هند، عراق، عمان، یمن و عربستان نیز می روید. اشورک درختچه ای کوچک از خانواده خرزهره (Apocynaceae) می باشد. 
برگ های این گیاه به صورت خطی – نیزه ای یا بیضوی، با آرایش مارپیچی، بدون دمبرگ، با حاشیه ای یکپارچه، در دو انتها به صورت باریک، به طول 7.5 تا 10 سانتیمتر و عرض یک تا دو سانتیمتر، بدون کرک یا دارای کرک در بخش وسط یا رگبرگ میانی است. برگ ها در صورت خشک شدن، ضخیم و زرد رنگ می شوند. 
گل آذین ها به صورت جانبی یا انتهایی، بر روی شاخه های کوتاه به طول 2.5 سانتیمتر و بدون کرک تشکیل می شوند. گل ها معطر و به رنگ سفید می باشند. کاسه گل دارای تقسیمات عمیق، لوب های تخم مرغی شکل و طویل است. جام گل به طول یک تا 1.6 سانتیمتر وجود دارد.
بذرهای این گیاه حدود 6 میلیمتر طول داشته و به رنگ قهوه ای، چین دار و با بال های کوتاه هستند. Eshvarak Eshvarak


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه اِشوَرَک
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  اِشوَرَک
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  اِشوَرَک
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  اِشوَرَک
گستره وسیعی از خاک ها

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز شیره این گیاه در دندان بندی و درآوردن دندان کودکان و از میوه تازه و نرسیده آن برای رفع برق گرفتگی چشم و آفتاب زدگی بهره می گیرند. از جام گل آن به صورت معکوس برای رفع تشنگی در بیابان استفاده می شود. اِشوَرَک - معرفی و خواص گیاهان دارویی اِشوَرَک - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر اِشوَرَکتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.Eshvarak Eshvarakمنابع :
http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=5&
https://en.wikipedia.org/wiki/Rhazya_stricta
https://fa.wikipedia.org/


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.