فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۱۱         
  

Raphanus raphanistrum wild radish که به فارسی ترب وحشی نامیده میشود، گیاهی از خانواده شب بوها یا چلیپائیان، بومی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری خاک: گستره وسیعی از خاک ها بویژه خاک های سبک و حاصلخیز
ترب وحشی
ترب وحشی

نام علمي
Raphanus raphanistrum
نام لاتين
wild radish
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگیاه "ترب وحشی" گیاهی یکساله یا دوساله از خانواده شب بوئیان (Brassicaceae) است. این گیاه دارای ساقه هایی به ارتفاع 60 تا 150 سانتیمتر و برگ های طوقه ای به طول 8 تا 15 سانتیمتر و عرض 3 تا 15 سانتیمتر، باحاشیه ای دندانه دار و بریدگی های عمیق است.
گل های آن نسبتاً درشت با گلبرگ های بنفش تا سفید که بر روی آن رگبرگ هایی به رنگ صورتی دیده می شود، می باشند. 
ترب وحشی از علف های هرز مزارع گندم، جو، توتون و سبزی و صیفی است. در مزارع غلات برای کنترل آن از 2,4,D به نسبت 1 تا 1.5 لیتر در هکتار، از زمان پنجه زدن تا تشکیل ساقه (گندم) می توان استفاده کرد. همچنین در مزارع یونجه، شبدر، اسپرس، می توان از علفکش کلرتال دیمتیل به نسبت 8 تا 12 کیلوگرم در هکتار استفاده کرد که در بونجه تازه کشت شده، بعد از کاشت و قبل از سبز شدن یا اوایل بهار قبل از بیدار شدن یونجه استفاده می شود. wild radish wild radish


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه ترب وحشی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  ترب وحشی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  ترب وحشی
نواحی معتدل تا نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  ترب وحشی
گستره وسیعی از خاک ها بویژه خاک های سبک و حاصلخیز

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیدر هر یکصد گرم ریشه  ترب وحشی خام مواد زیر وجود دارد:
آب ۷۴ گرم – پروتئین ۳/۲ گرم – انرژی ۸۷ کالری – مواد چرب ۰/۳ گرم – هیدرات ها کربن ۱۹ گرم  کلسیم ۱۴ میلیگرم – فسفر ۶۴ میلیگرم – آهن ۱/۴ میلیگرم – سدیم ۸ میلیگرم – پتاسیم ۵۶۴ میلیگرم – تیامین ۰۷/ ۰ میلیگرم – اسانس روغن فرار -گلیکوزید سینیگرین – آنزیم مایروزین.
ویتامین C ۸۱ میلیگرم در یکصد گرم ریشه  ترب وحشی وجود دارد.
تازه  آن را رنده کنید، بعد روی پارچه ای تمیز پهن کرده و روی آن شکر بریزید و ظرفی زیر آن قرار دهید، کم کم مایع شیرینی از پارچه خارج می شود، آن را روزی یک یا دو قاشق سوپ خوری بخورید. ناراحتی های حاصل از کمی ویتامین C را برطرف می کند.
ضماد آن برای درمان درد عصبی، سیاتیک، گرفتگی عضلات، درد رماتیسمی، فلج های موضعی و لومباگو مفید است.
آن را بخورید. مدر، معرق و محرک است، به هاضمه کمک می کند.
محلل بسیار قوی است، خوردن آن برای رفع سم گزش عقرب و سایر حشرات و گزندگان نافع است و خوردن و مالیدن آن برای درمان فلج، لقوه و سستی اعضا نافع می باشد.ترب وحشی - معرفی سبزی جات غیر برگی ترب وحشی - معرفی سبزی جات غیر برگی

نحوه تکثیر ترب وحشیتکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.wild radish wild radishمنابع :
http://teberooz.ir/
http://www.luontoportti.com/suomi/en/kukkakasvit/w
https://en.wikipedia.org/wiki/Raphanus_raphanistru


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.