١/١٢/١٤٤٣ --- 7/1/2022 --- ۱۴۰۱ جمعه ۱۰ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
مراقبت از درختان باغ در تابستان
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  84  نفر
بازدید امروز :  10974  بازدید
بازدید دیروز :  11208  بازدید
تبلیغات متفرقه
مارانتا لوکونورا  -  PRAYER PLANT
MARANTA LEUCONEURA : نام علمی
  MARANTACEAE  - مارانتا : خانواده
مناطق گرمسیری آسیای جنوب غربی و هند : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک جنگلی، خاک برگ وکمی ماسه
30 درجه سانتیگراد
خیلی مرطوب
کم

مارانتا لوکونورا

دانستنیهای علمی

اسم علمی این گیاه Maranta leuconeura ، از خانواده Marantaceae می باشد. این جنس دارای ۲۵ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی است.
ونه مذکور بومی برزیل است و ارتفاع آن ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر و گسترش آن ۳۰ سانتی متر می باشد.
رگهای آن تخم مرغی و سبز روشن با لکه های قهوهای و ارغوانی بین رگبرگهای فرعی بوده و هنگامی که برگ ها به حد بلوغ می رسند به رنگ خاکستری با لکه های تیره در می آیند.
واریته دیگر این گونه برگ های سبز روشن دارند که در قسمت مرکزی سبز تیره می شوند و رگبرگ اصلی و فرعی به رنگ عاجی هستند و یا در واریته دیگر ، برگها حاشیه زرد – سبز و قسمت میانی سبز تیره دارند و همچنین رگ برگها به رنگ قرمز می باشند.

خصوصیات - معرفی

زمان شکوفه بهار و تابستان میباشد. گل های کوچک سفید که لکه های ارغوانی بر روی آن خودنمایی میکند
نزدیک به عصر برگ به آهستگی شروع به تا شدن میکنند تا به طور کامل در تاریکی بسته میشوند ، سپس دوباره نزدیک صبح شروع به باز شدن میکنند.

شرایط نگهداری مارانتا لوکونورا

مارنتا به سایه تا نور معمولی، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد.
کود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان یک گرم در لیتر، هردو هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف کرد
مخلوطی از خاک جنگلی، خاک برگ وکمی ماسه برای رشد این گیاه مطلوب به نظر می رسد.
تعویض گلدان:با شروع رشد در بهار گلدان را با یک درجه بزرگتر تعویض نمایید،مواظب باشید خاک را زیاده از اندازه فشار ندهید و آن را متراکم ننمایید،در کاشت گروهی و همراه با گیاهان دیگر به تعویض خاک سطحی با خاک نو و غنی اکتفا نمایید.
تمیز نمودن برگها:غبار پاشی برگهای گیاه را تمیز مینماید،در صورت نیاز از پارچه و اسفنج مرطوب نیز میتوانید استفاده نمایید،از مواد براق کننده به هیچ عنوان استفاده نفرمایید.
محل زندگی: این گیاه احتیاج کمی به نور داشته و تحمل آفتاب تابستانی را ندارد. در تمام طول سال بایستی محل زندگی آن حرارتی بیش از 20 درجه سانتیگراد داشته باشد و در زمستان کمتر از 18 درجه نگردد. رطوبت نسبتاً زیاد هوا از احتیاجات اولیه این گیاه زینتی است. احتیاج به نور: بین 500 تا 700

مقابله به آفات مارانتا لوکونورا

هوای تاریک و یا کمبود عناصر غذایی برگها را رنگ پریده می کند و باعث زایل شدن رگبرگها میشود. در این صورت یا گلدان را به محل روشنتر، اما دور از اشعه مستقیم آفتاب ببرید و یا هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی انجام دهید.
زخمهای سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به ساقه در اثر فعالیت حشر آفت به وجود می آیند باید هردو هفته یک بار باسم حشره کش نفوذی سمپاشی کنید.
نور زیاد، برگها را رنگ پریده می نماید. برای اینکه زیبایی گلدان شما حفظ شود آن را به محل کم نورتری منتقل کنید
در صورتی که مشاهده کردید برگها پژمرده و پیچیده می شوند. احتمال بدهید دمای محیط برای مارنتا سرد است و یا اینکه تشنگی روی آن تاثیر گذاشته است. غبار پاشی در آفتاب هم روی گیاه ایجاد سوختگی می کند.

نحوه تکثیر مارانتا لوکونورا

مارنتا در شرایط رطوبتی بالا رشد خواهد کرد و در زمان تکثیر گیاه باید به این نکته توجه داشته باشید .تکثیر این گیاه به دو روش تقسیم بوته و قلمه گیری، زمانی که گیاه کاملا رشد کرده و انبوه است، می باشد. البته تکثیر از راه تقسیم آسانتر و شانس موفقیت آن بیشتر است. از اواسط تا اواخر بهار خاک را مرطوب کرده و به آرامی گیاه را از گلدان بیرون آورید و به قسمتهای دارای ریشه تقسیم کنید. سپس هر قسمت را در گلدانی با قطر دهانه ۱۱-۹ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت بکارید و آن را با کیسه پلاستیکی شفاف جهت تامین رطوبت مورد نیاز گیاه بپوشانید و در دمای ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش خورشید در شرایط مناسب نوری و در سایه روشن قرار دهید.
در روش قلمه گیری از اوایل تا اواسط تابستان، قلمه هایی به طول ۱۰ سانتی متر را جدا کنید ابتدا در پودر هورمون ریشه زایی فرو ببرید و به آرامی در گلدانی با قطر دهانه ۹ سانتی متر حاوی کمپوست بذر و قلمه بکارید و به روش مشابه با روش تقسیم بوته عمل کنید . بعد از دو ماه کیسه را بردارید و تا زمانی که گیاه کامل شود آن را با کود مایع تغذیه کنید. سپس به گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتی متر حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت منتقل کنید.

 

تصاویر مارانتا لوکونورا

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
آنیتا داودی
با سلام
برگ های مارانتا ام جدیدا دچار سوختگی شده و بعضی ها لوله می شن، در ضمن برگ ها رو به سمت پایین هستند و مثل قبل که از عصر جمع می شد و دوباره صبح باز می شدن نیستند. نورش معمولی و غیر مستقیم هست و داخل اتاق با دمای معمولی ، نه گرم و نه سرد، قبلا هر روز اسپری آب میکردم و هفته ای سه بار آب می دادم، از وقتی مشکل پیدا کرده غبار پاشی رو یک روز درمیون کردم و آبش هم کمتر. میشه لطفا کمک کنید و بگید مشکلش چیه؟
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام نور مستقیم ،گرم و خشک بودن محیط و خشکی کشیدن خاک از علل احتمالی هستند .هر مقدار که رطوبت هوا مناسب تر باشد رشد گياه بهتر و برگها از لطافت بيشتري برخوردار خواهند بود.غبارپاشي يکي از روشهاي افزايش رطوبت هواي اطراف برگهاي گياه است و اصول خاص خود را دارد مثلا غبارپاشي با استفاده از آب بسيار سرد و يا حاوي املاح نامناسب و يا غبارپاشي هنگامي که نور به گياه مي تابد مي تواند منجر به آسيب ديدگي برگها شود. استفاده از زيرگلداني حاوي قلوه سنگ و آب) ارجحيت دارد زيرا علاوه بر اينکه به شکل موثرتري رطوبت هوا را افزايش مي دهد منجر به شيوع برخي بيماري هاي قارچي نيز نمي شود.ابتدا يک زير گلداني را که بزرگتر از زير گلداني گياه است تهيه کنيد و داخل آنرا تا لبه آن سنگريزه هاي درشت بريزيد. سپس زيرگلداني را تا نيمه ارتفاع ديواره آن آب بريزيد و گلدان سرخس را بر روي سنگريزه ها قرار دهيد. مراقب باشيد تا ته گلدان با آب موجود در زير گلداني دوم، تماس نداشته باشد. گرماي محيط آب داخل زير گلداني دوم را به تدريج تبخير کرده و رطوبت مورد نياز گياه را فراهم مي‌کند. با اتمام آب زير گلداني دوم، مجدد داخل آن آب بريزيد تا عمل تبخير ادامه يابد.
صفورا
سلام منظور از ابیاری فراوان در مورد این گیاه چیست؟ ایا ریشه اش نمیپوسد ؟ در تابستان چند بار ابیاریشود؟ با تشکر  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
با سلام برای مارانتا باید خاک را مرطوب نگه داشت به جز هنگامی که درجه حرارت پایین تر از 10 درجه بیاید.برای مرطوب نگه داشتن خاک مارانتا آبیاری حدود 4 بار در تابستان میتونه کافی باشه.ریشه ها هم پوسیده نمی شوند چون مارانتا این شرایط را دوست دارد. موفق باشید
saeed
سلام.لطفا راهنمایی کنید که قرص ضدبارداری چه تاثیری در رشد گیاه داره؟  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
شنیده ها حاکی از تاثیر مثبت بر رشد گیاه است(بواسطه مواد هورمونی موجود)ولی در منابع علمی چنین چیزی توصیه نشده وبهتر است از کودهای کامل مخصوص گیاهان اپارتمانی استفاده کنید.
گیتی
با درود، حدود یک ماه پیش یک گلدان مارانتای سبز روشن با لکه های سبز تیره خریدم. شرایط نوری تقریبا مناسبی دارد. هر روز مقدار کمی به آن آب میدهم. غبارپاشی هم روزانه به طور مرتب انجا می دهم، گاهی دوبار در روز. اما با تمامی این شرایط حاشیۀ برگها سوخته و زرد و قهوه ای شده. درضمن گیاه در طی روز آفتاب نمی بیند. لطفا راهنمایی ام فرمایید. با سپاس  پاسخ مشاهده
محسن شهاب الدین
فاصله بین ابیاری با توجه به شرایط محیطی وفصل سال متغیر است.با سرد شدن هوا باید از دفعات ابیاری بکاهید.سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید ویا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است
سینا سعادت
خوب مارانتا ی ما نابود شد شما در فروشگاه دارید؟ از کجا خریداری کنم؟  پاسخ مشاهده
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
مارانتا فاسینتاتور
مارانتا آروندیناسه
مارانتا کرشووینا

گیاهان دیگر از همین خانواده :
ستاره خاکستری
کالاتیا ستاره موج
کالاتیا سه رنگ
کالاتیا ماکویانا
کالاتیا لانسیفولیا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت