فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۳/۳/۶         
  

Hericium erinaceusLion's Mane Mushroom که به فارسی قارچ یال شیر نامیده میشود، گیاهی از خانواده هِریسیاسه بومی شمال آمریکا، اروپا، آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: متوسط رطوبت: مرطوب دمای محیط: معتدل و مرطوب خاک: خاک اره یا کنده درختان
قارچ یال شیر
قارچ یال شیر

دانستنیهای علمینام علمي
Hericium erinaceus
نام لاتين
Lion's Mane Mushroom
خانواده (تيره)


قارچ یال شیر یکی از قارچ های خوراکی است که دارای ارزش دارویی نیز می باشد.
این قارچ از گروه قارچ های دندانه دار می باشد. و بومی شمال آمریکا، اروپا و آسیا است. 
دارای پایه های بلند و باریکی (بیش از یک سانتیمتر طول) است که تقریباً هماهنگ با هم رشد کرده و روی درختان چوب سخت مانند بلوط، ماهون و غیره ظاهر می شوند.
قارچ یال شیر ممکن است با انواع دیگر قارچ های این جنس (Hericium) اشتباه گرفته شود. همه ی گونه های این جنس خوراکی می باشند.در نواحی جنگلی، این قارچ ها عموماً در اواخر تابستان و پاییز روی درختان به خصصوص درختان راش آمریکایی تشکیل می شوند. در شرایط اب و هوای گرم در بهار و زمستان نیز تولید صورت می گیرد.
اندام میوه دهنده ی ان حدود 8 تا 40 سانتیمتر عرض دارد. و به صورت آویزان از یک بستر سفت و محکم دیده می شود.این قارچ به رنگ سفید است که با افزایش سن به رنگ ها زرد یا مایل به قهوه ای تغییر رنگ می دهد.
کمی معطر بوده و دارای مزه ای ملایم می باشد.
اسپورهای این قارچ حدود 4-5.5 × 5-6.5 میکرومتر، بیضی شکل یا نیمه گرد، آمیلوئید، صاف یا کمی زبر می باشند.
در تولید تجاری این قارچ، آن را روی کنده های درختان یا خاک اره استریل پرورش می دهند.
این قارچ به صورت تازه یا خشک شده در فروشگاه های آسیایی در دسترس می باشد.قارچ یال شیر قارچ یال شیر


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه قارچ یال شیر
متوسط
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  قارچ یال شیر
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  قارچ یال شیر
معتدل و مرطوب
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  قارچ یال شیر
خاک اره یا کنده درختان

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیقارچ یال شیر زمانی که جوانه است دارای مصارف خوراکی بوده و به صورت پخته نیز مصرف می گردد که در این صورت از نظر ارزش غذایی با غذاهای دریایی برابری می کند.
در چین اغلب به جای گوشت خوک و گوسفند از این قارچ به عنوان یک غذای گیاهی برای گیاهخواران استفاده می گردد.
در طب سنتی چین، از این قارچ به عنوان یک قارچ دارویی استفاده می شد. طبق مطالعه ای که در سال 2005 انجام شد مشخص گردید که این قارچ حاوی ترکیباتی مانند تریتول (Threitol)، دی آرابینیتول (D-arabinitol) و پالمیتیک اسید (Palmitic acid) است که می تواند خواص آنتی اکسیدانی داشته باشد و همچنین میزان چربی خون و گلوکز خون را نیز کاهش داده و تنظیم کند.
داروها و قرص هایی که از این قارچ تهیه می شوند برای درمان زخم های معده و سرطان های مری مفید می باشد.دانشمندان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که این قارچ حاوی ترکیبات ضد زوال عقلی (ضد دیوانگی) است. تحقیقات اولیه ثابت کرده که این قارچ: سلول های عصبی حیوانات را تحریک می کند. و نیز سبب تحریک رشد عصب در محیط درون شیشه ای شده است. این فاکتورهای رشدی با استفاده از phenol-analogus Hericenone تحریک شدند.برای درمان آماس پانکراس نیز کاربرد دارد.
همچنین این قارچ به کاهش هموروئید (بواسیر) نیز کمک می کند.
این قارچ به عنوان یک داروی مفید برای مبارزه با انواع سرطان ها نیز شناخته شده است.معرفی و راهنمای پرورش قارچ ها - قارچ یال شیر معرفی و راهنمای پرورش قارچ ها - قارچ یال شیرمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Hericium_erinaceus
http://www.alohamedicinals.com/hericium-erinaceus-
http://www.kew.org/science-conservation/plants-fun
http://www.medicalmushrooms.net/hericium-erinaceus
http://www.mushroomexpert.com/hericium_erinaceus.h
http://www.mushroomnutrition.com/hericium-erinaceu
http://www.mykoweb.com/CAF/species/Hericium_erinac


 
 
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.