فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۳/۴/۲۶         
  

Hamatocactus SetispinusHedgehog cactus که به فارسی کاکتوس جوجه تیغی نامیده میشود، گیاهی از خانواده کاکتوس بومی جنوب ایالات متحده می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی خشک دمای محیط: نواحی خشک و بیابانی خاک: خاک هایی با هوموس کم
کاکتوس جوجه تیغی
کاکتوس جوجه تیغی

نام علمي
Hamatocactus Setispinus
نام لاتين
Hedgehog cactus
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی


"کاکتوس جوجه تیغی" یکی از گیاهان زینتی از خانواده کاکتوس ها است.
این گیاه کروی شکل تا کمی کشیده بوده که حدود 20 تا 30 سانتیمتر پهنا و بیش از 60 سانتیمتر نیز طول دارد. این کاکتوس حدود 12 تا 15 دسته خارهای سوزنی شکل دارد. این خارها روشن، به رنگ قهوه ای یا سفید بوده و بیش از 10 سانتیمتر نیز طول دارند. 1 تا 3 خار به عنوان خارهای مرکزی بوده که طویل تر و قوی تر هستند و بصورت صاف یا مانند چنگال در انتها دارای انحنا می باشند.گل ها به رنگ نارنجی، زرد تیره، مایل به قرمز یا بنفش و با یک مرکز قرمز رنگ دیده می شوند. گل های این نوع کاکتوس حدود 18 سانتیمتر طول خواهند داشت. این کاکتوس ها در اواخر تابستان گل می دهند.
میوه های کاکتوس جوجه تیغی به رنگ قرمز، گرد یا کمی بیضی شکل، اندکی فلس فلس و به قطر 8 تا 10 میلیمتر هستند.
این گیاه گسترش زیادی در جنوب ایالات متحده در نواحی تکزاس و مکزیک دارد. و به عنوان گیاهی زینتی در بخش های مختلف جهان شناخته می شود.Hedgehog cactus Hedgehog cactus

شرایط نگهداری کاکتوس جوجه تیغینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه کاکتوس جوجه تیغی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  کاکتوس جوجه تیغی
کمی خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  کاکتوس جوجه تیغی
نواحی خشک و بیابانی
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  کاکتوس جوجه تیغی
خاک هایی با هوموس کم

این نوع کاکتوس به طور طبیعی در بیابان های خشک می روید. و معمولاً در خاک های رسی و تیره در زمین های پست و ساحلی دیده می شود. پراکنش آن از سطح دریا تا ارتفاع 550 متری بالاتر از سطح دریا می باشد.
همچنین برای رشد بهینه به آفتاب کامل نیز نیاز دارند. خاک مورد نیاز این نوع کاکتوس نباید سرشار از هوموس فراوان باشد. 
خاک باید از نظر رطوبت همیشه کمی مرطوب باشد ولی خیس نباشد. بهتر است فاصله بین دو آبیاری زمانی انجام شود که خاک کمی خشک شده باشد.Hamatocactus Setispinus Hamatocactus Setispinus

نحوه تکثیر کاکتوس جوجه تیغی


تکثیر این گیاه از طریق کشت بذر یا قلمه زدن انجام می شود.
بذرها را می توان در بهار یا تابستان در گلدان هایی با خاک خوب آبیاری شده و به صورت کمی سطحی کشت کرد و روی آن را با خاک نرم کمی پوشاند. باید گلدان ها را در گلخانه گرم گذاشت تا بذرها شروع به جوانه زنی کنند. پس از جوانه زنی و رشد، هر یک از گیاهچه های جدید را در گلدان جداگانه ای کشت می کنیم.
تهیه قلمه از هر بخشی از ساقه و در اندازه های مختلف امکان پذیر می باشد.Hedgehog cactus Hedgehog cactusمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Thelocactus_setispinu
http://www.cactiguide.com/forum/viewtopic.php?t=24
http://www.cactus-art.biz/schede/HAMATOCACTUS/
http://www.llifle.com/Encyclopedia/CACTI/Family/Ca


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.