فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۲/۱/۶         
  

Hamamelis VirginianaAmerican witch-hazel که به فارسی هاماملیس آمریکایی نامیده میشود، گیاهی از خانواده هاماملیداسه بومی آمریکای شمالی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل خاک: خاک های اسیدی، مرطوب و حاصلخیز
هاماملیس آمریکایی
هاماملیس آمریکایی

نام علمي
Hamamelis Virginiana
نام لاتين
American witch-hazel
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"هاماملیس آمریکایی" یا "نارون کوهی آمریکایی" یکی از گونه های جنس هاماملیس یا نارون کوهی و بومی تا شرق آمریکای شمالی از اسکوتیا تا مینسوتا، و جنوب تا مرکز فلوریدا تا شرق تکزاس است.
این گیاه به صورت درختی کوچک، خزاندار، به ارتفاع بیش از 6 متر (به ندرت تا 10 متر) و اغلب با شاخه های انبوه می باشد. پوست آن به رنگ قهوه ای روشن، صاف، فلسی، دارای خطوطی به رنگ ارغوانی مایل به قرمز است.
شاخه های کوچک در ابتدا دارای کرک بوده که به تدریج صاف و بدون کرک می شوند. این شاخه چه ها به رنگ قهوه ای مایل به نارنجی، در برخی نواحی دارای خال های سفید و در نهایت دارای پوستی به رنگ قهوه ای مایل به قرمز هستند.
جوانه های برگی به صورت نوک تیز، کمی هلالی شکل، کرکدار و به رنگ قهوه ای روشن می باشند. برگ ها تخم مرغی شکل، به طول 3.7 تا 16.7 سانتیمتر و عرض 2.5 تا 13 سانتیمتر، نوک تیز یا نوک گرد، دارای دندانه هایی موجی یا حاشیه ی کمی لوبدار هستند. این برگ ها همچنین دمبرگی کوتاه، محکم، به طول 6 تا 15 میلیمتر نیز دارند. رگبرگ میانی کم و بیش کرکدار، محکم و دارای شش تا هفت جفت رگبرگ اولیه می باشد. برگ های جوان پیچ خورده بوده و به وسیله کرک پوشیده شده اند. زمانی که این برگ ها به رشد کامل خود می رسند، سطح بالایی آنها به رنگ سبز تیره و سطح پایینی آنها کمرنگ تر مشاهده می شود. در پاییز تغییر رنگ داده و زرد رنگ دیده می شوند. برگ ها دارای گوشوارک هایی نیزه ای شکل و نوک تیز هستند که به زودی پس از پهن شدن و رشد برگ ها، می ریزند.
گل ها به رنگ زرد روشن یا کم رنگ، به ندرت نارنجی یا مایل به قرمز دیده می شوند. این گل ها دارای چهار گلبرگ نواری شکل به طول 10 تا 20 میلیمتر و چهار پرچم کوتاه هستند. گل ها به صورت خوشه ای رشد کرده و زمان گلدهی نیز حدوداً اواسط پاییز است که تا اواخر پاییز ادامه خواهد داشت. جام گل دارای چهار بخش گود، بسیار کرکدار، به رنگ نارنجی مایل به قهوه ای، دارای جوانه ی فلس فلس و پایا است که در انتها به تخمدان چسبیده است.
میوه ها به صورت کپسول چوبی و سخت، به طول 10 تا 14 میلیمتر مشاهده می شوند. این میوه ها در زمان بلوغ (یک سال پس از گرده افشانی)، در انتها به صورت شکوفا و باز شونده هستند. هر میوه دارای دو بذر سیاه و براق است که می تواند به فاصله ی بیش از 10 متر از گیاه مادری پراکنده شود.American witch-hazel American witch-hazel

شرایط نگهداری هاماملیس آمریکایینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه هاماملیس آمریکایی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  هاماملیس آمریکایی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  هاماملیس آمریکایی
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  هاماملیس آمریکایی
خاک های اسیدی، مرطوب و حاصلخیز


هاماملیس آمریکایی به راحتی در خاک هایی با آبیاری متوسط و منظم و در مکان هایی با آفتاب کامل یا همراه با کمی سایه رشد می کند. بهترین گلدهی را در شرایط آفتابی کامل دارد.
اغلب خاک های مرطوب، اسیدی و غنی از مواد غذایی را ترجیح می دهد. نسبت به خاک هایی با بافت سنگین و رسی نیز مقاوم است. در صورت عمیق و حاصلخیز بودن خاک، می تواند در خاک های قلیایی نیز رشد کند.
هرس سبک در اوایل بهار برای رشد بهتر این درخت مناسب است.Hamamelis Virginiana Hamamelis Virginiana

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیبومیان آمریکا عصاره ی ساقه ها و شاخه های آن را می جوشانند و جوشانده ای از آن تهیه می کنند که برای درمان آماس، تورم و تومورها استفاده می شود. همچنین از عصاره ی این گیاه به عنوان قابض و برای درمان اسهال استفاده می شود.
این گیاه یک نوع تانن اختصاصی به نام Hamamelitannin تولید می کند که این ماده یکی از موادی است که فعالیت محافظتی و سمی در برابر سلول های سرطانی دارد و برای درمان سرطان مفید می باشد.
پوست و برگ های آن برای درمان ورم های خارجی مورد استفاده قرار می گیرند.
از شاخه های چنگالی این درخت برای ساخت عصا استفاده می گردد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - هاماملیس آمریکایی معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - هاماملیس آمریکایی

نحوه تکثیر هاماملیس آمریکاییبرای ازدیاد این گیاهان باید بذرها را بلافاصله پس از رسیدن در شاسی سرد کشت کرد. همچنین می توان از طریق پیوند برخی کولتیوارها در زمستان و یا کوپیوند جوانه در اواخر تابستان نیز این گیاهان را تکثیر نمود.American witch-hazel American witch-hazelمنابع :
http://dendro.cnre.vt.edu/dendrology/syllabus/fact
http://www.finegardening.com/common-witch-hazel-ha
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
https://en.wikipedia.org/wiki/Hamamelis_virginiana


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.