فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۲/۱۲/۱۵         
  

Euphrasia RostkovianaEyebright که به فارسی گل خوش نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل جالیز بومی اتریش می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: - خاک: خاک های غنی از مواد غذای
گل خوش
گل خوش

دانستنیهای علمینام علمي
Euphrasia Rostkoviana
نام لاتين
Eyebright
خانواده (تيره)

"گل خوش" گیاهی است با نام علمی Euphrasia rostkoviana (یا Euphrasia officinalis) که متعلق به خانواده گل جالیز می باشد.
این گیاه علفی به طور سنتی در کشور اتریش به عنوان چای و یا در برخی موارد به صورت موضعی و خارجی استعمال می شود. و در درمان بیماری های چشم و معده و روده کاربرد دارد.گل خوش گل خوش

خصوصیات - معرفی


جنس Euphrasia دارای حدود 450 گونه است که همگی گیاهانی علفی و گلدار می باشند. این گیاهان معمولاً نیمه انگلی یا چمنی هستند و نام انگلیسی آنها (Eyebright) به دلیل تأثیر مثبتشان بر روی بیماری های چشمی است.
گل ها معمولاً به صورت انتهایی و متقارن بوده که گلبرگ های پایینی آن مانند لَب است. رنگ اغلب گل ها بنفش، سفید مایل به آبی و ارغوانی است. در برخی از گونه ها بر روی گلبرگ های پاینی علائم زرد رنگی برای جذب حشرات گرده افشان وجود دارد.
ارتفاع بوته این گیاه به 2 تا 40 سانتیمتر می رسد و بخش های هوایی آن در زمان گلدهی برداشت می گردد.Eyebright Eyebright


نور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گل خوش
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گل خوش
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گل خوش
-
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گل خوش
خاک های غنی از مواد غذای

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


بخش های مورد استفاده این گیاه شامل برگ، ساقه و گل های کوچک می باشند. 
از این گیاه در طب سنتی برخی کشورها استفاده های فراوانی می شد. به عنوان مثال برای تقویت مغز و حافظه و نیز درمان سرگیجه از آن استفاده می کردند.
همچنین از این گیاه به عنوان ضماد برای درمان ورم به خصوص ورم و آماس پلک ها و آماس ملتحمه استفاده می کنند. 
استفاده از این گیاه برای کاهش خستگی چشم به ویژه تورم ناشی از سرماخوردگی، سرفه، عفونت های سینوسی، گلودرد و تب یونجه مفید واقع شده است.
این گیاه به صورت خشک و به عنوان چای و دمنوش و نیز به صورت عصاره و کپسول در بازار وجود دارد.ترکیبات شیمیایی:
گیاه "گل خوش" دارای 38 درصد فلاونوئید شامل آپی ژنین، لوتئولین، کمفرول، رامنتین و کوئرستین است. همچنین دارای پلی فنول ها (1.47 درصد)، فنولیک اسیدها (کافئیک اسید، کلروژنیک اسید و کوماریک اسید)، مشتقات هیدروکسی سینامیک (1.97 درصد)، تانن ها (0.56 درصد) و آیریدوئیدها (0.05 درصد) می باشد.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - گل خوش معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - گل خوش

نحوه تکثیر گل خوش


تکثیر این گیاه از طریق کشت بذرهای آن صورت می گیرد.Eyebright Eyebrightمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Euphrasia
http://en.wikipedia.org/wiki/Euphrasia_rostkoviana
http://www.ema.europa.eu/docs/en_GB/document_libra


 
 
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.