فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز سه شنبه ۱۴۰۱/۷/۱۲         
  

Ephedra sinica Chinese ephedra که به فارسی افدرا چینی نامیده میشود، گیاهی از خانواده بومی روسیه و شمال شرق چین می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل خاک: خاک هایی به خوبی آبیاری شده و لومی
افدرا چینی
افدرا چینی

دانستنیهای علمینام علمي
Ephedra sinica
نام لاتين
Chinese ephedra
خانواده (تيره)


اِفِدرا یا افدرا سینیکا به لاتین: Ephedra sinica  نام گیاهی است که کاربرد امروزیش بیشتر در طب سنتی چین است. این گیاه وابسته به سرده ریش بز است. احتمال می رود که این گیاه همان هوم مورد استفاده در آیین های دینی هند و ایرانیان بوده باشد. از دید زبان شناسی هم احتمال قوی می رود که این افدرا همان هوم باستانی باشد، زیرا در برخی زبان های ایرانی هنوز بدین گیاه هوم یا چیزی نزدیک بدان می‌گویند و زبان های هندی ناحیهٔ نورستان افدرا را سوم یا سومه می خوانند.
حداقل پنج هزار سال است که از گیاه افدرا در کشور چین برای درمان آسم استفاده می شود. در سال 1924 میلادی، آلکالوئید افدرین توسط دانشمندان چینی از این گیاه به دست آمد. دو سال بعد از آن، شرکت دارویی مِرک، مشابه مصنوعی آن را ساخت که هنوز هم برای درمان آسم از آن استفاده می شود. نوعی از این گیاه در کشور هندوستان وجود دارد که به عنوان یک تقویت کننده عمومی بدن و داروی جوانی از آن استفاده می شود.افدرا چینی افدرا چینی

شرایط نگهداری افدرا چینینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه افدرا چینی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  افدرا چینی
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  افدرا چینی
نواحی نیمه گرمسیری تا معتدل درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  افدرا چینی
خاک هایی به خوبی آبیاری شده و لومی


اطلاعات کمی در مورد کشت و کار این گونه وجود دارد. این گیاه می تواند حداقل یک زمستان را در دمای کمتر از منفی 10 درجه سانتیگراد زنده بماند. 
افدرا چینی برای رشد بهتر به خاک هایی به خوبی آبیاری شده و لومی و همچنین مکان های آفتابی نیاز دارد. این گیاهان به خاک های خشک و زمین های آهکی مقاوم می باشند. 
برای تولید گل و بذر باید گل های نر و ماده در کنار هم یا نزدیک به یکدیگر کشت شوند. Ephedra sinica Ephedra sinica

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیشاخه های کوچک افدرا باعث تسکین اسپاسم مجاری هوایی در آسم می شود. همچنین دارای خواص ضد آلرژی می باشد که برای درمان حساسیت فصلی مناسب است. 
ریشه این گیاه باعث کاهش تعریق بدن می شود. (برخلاف اثر شاخه های کوچک که موجب افزایش تعریق بدن می شوند).
از اثراتی که افدرا بر بدن دارد می توان به خاصیت ضد اسپاسم، افزایش دهنده تعریق بدن، ادرار آور، ضد باکتری و ضد ویروس اشاره کرد.افدرا چینی - معرفی و خواص گیاهان دارویی افدرا چینی - معرفی و خواص گیاهان دارویی

نحوه تکثیر افدرا چینیبهترین روش تکثیر این گیاه کشت بذرها بلافاصله پس از برداشت در پاییز و در گلخانه است. همچنین می توان این بذرها را در بهار در گلخانه و روی خاک های شنی و دارای کمپوست کشت نمود. وقتی که نهال های بذری به اندازه کافی بزرگ شدند، آنها را به گلدان های بزرگتری منتقل کرده و حداقل برای زمستان سال اول و جلوگیری از خطر سرمازدگی، در گلخانه نگهداری می کنند. نهال ها پس از گذراندن سرما، در بهار یا اوایل تابستان به زمین منتقل خواهند شد. 
علاوه بر کشت بذر، از روش های دیگر تکثیر این گیاه می توان به تقسیم بوته در بهار یا پاییز و یا خوابانیدن اشاره کرد.Chinese ephedra Chinese ephedra

هشدار - عوارض جانبیافرادی که داروهای ضد افسردگی مصرف می کنند از مصرف این گیاه خودداری نمایند.
بیماران مبتلا به آب سیاه، فشار خون و بیماری کرونری قلب از مصرف این گیاه خودداری نمایند. Ma Huang Ma Huangمنابع :
http://www.pfaf.org/User/Plant.aspx?LatinName=Ephe
https://fa.wikipedia.org/
همت خواه، ف. داروهای گیاهی، انتشارات عصر کتاب.


 
 
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.