فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۱/۳۱         
  

Caryota urens toddy palm که به فارسی تودی پالم نامیده میشود، گیاهی از خانواده اریکاسه، بومی جنوب شرقی آسیا می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: کمی مرطوب دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک هایی با پی اچ اسیدی تا خنثی
تودی پالم
تودی پالم

نام علمي
Caryota urens
نام لاتين
toddy palm
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفی"تودی پالم" یکی از گونه های خانواده ی نخل و بومی جنوب شرقی آسیا است که اغلب در مزارع و بخش های خالی از درخت جنگل های بارانی رشد می کند. میوه ی این درخت یکی از میوه های قندی و شیرین می باشد.
تودی پالم درختی تک تنه، به ارتفاع 12 تا 20 متر می باشد. تنه ی این درت خاکستری رنگ و پوشیده از حلقه هایی است که محل تشکیل برگ ها بوده است.
برگ ها مرکب شانه ای با برگچه ی انتهایی، به رنگ سبز روشن تا سبز تیره، به طول بیش از 3.5 متر دیده می شوند. این برگ ها بر روی دمبرگی به طول حدود 60 سانتیمتر تشکیل می شوند. هر برگچه نیز حدود 30 سانتیمتر طول دارد.
تودی پالم گیاهی است مونوکارپیک است یعنی فقط یکبار در طول دوره ی زندگی خود گل می دهد و پس از اتمام دوره ی گلدهی، گیاه از بین می رود. گل های این گیاهان معمولاً در انتهای تنه ی اصلی و به صورت متمایل به پایین تشکیل می شوند. گل آذین ها حدود 3 متر طول داشته و در هر گره ی برگی از بالا تا پایین، به صورت خوشه های آویزان به وجود می آیند. گل ها تک جنسی می باشند. گل ها روی گل آذین می توانند به مدت حدود 6 هفته باز و شکوفا بمانند. 
میوه های رسیده به صورت گرد، قرمز رنگ و شفت بوده و حدود یک سانتیمتر پهنا دارند. هر میوه حاوی یک بذر می باشد. این بذرها پس از استفاده ی برخی حیوانات از میوه های گیاه، پراکنده می شوند. toddy palm toddy palm

شرایط نگهداری تودی پالمنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه تودی پالم
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  تودی پالم
کمی مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  تودی پالم
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  تودی پالم
خاک هایی با پی اچ اسیدی تا خنثی


این درختان اغلب در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری می رویند. و در نقاط عاری از درخت جنگل های بارانی و در ارتفاعات بیش از 300 متر بالاتر از سطح دریا دیده می شود. 
پی اچ مناسب خاک برای رشد آنها بین 5.6 تا 7.5 (اسیدی تا خنثی) است.
این گیاهان می توانند دماهای پایین (به طور متوسط حدود 20 درجه فارنهایت یا کمتر) را به خوبی تحمل کنند. 
همچنین از شیره ی حاصل از میوه ها برای ساخت برخی از نوشیدنی های الکلی و غیرالکلی نیز استفاده می شود.
امروزه در برخی نواحی، میوه های رسیده ی این گیاه را خشک کرده و از آن پودری تهیه می شود که بسیار مقوی و انرژی زا می باشد. 
از نظر نیاز نوری نیز به نواحی با آفتاب کامل تا کمی سایه ی پراکنده نیاز دارد.Caryota urens Caryota urens

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاین درختان اغلب به عنوان گیاهی زینتی در پارک ها و باغ ها و در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری کشت می شوند. حتی در زمان نونهالی و وقتی که درخت کوچک است، به عنوان گیاهی زینتی در داخل منازل نیز استفاده می شود. 
میوه های این گیاه سرشار از قتد می باشند و به عنوان شیره ی قندی یا شیره ی خرما مورد استفاده خوراکی قرار می گیرند.
تنه ی اصلی درخت نیز برای ساخت برخی از لوازم ساختمانی به کار می رود.تودی پالم - معرفی درختان میوه تودی پالم - معرفی درختان میوه

نحوه تکثیر تودی پالمتکثیر این گیاهان از طریق کشت بذرهای آنها صورت می گیرد. معمولاً در طبیعت، این بذرو پس از استفاده ی برخی از حیوانات از میوه ها، پراکنده می شوند.toddy palm toddy palm

هشدار - عوارض جانبیپوست و غشای میوه ها حاوی کریستال های اگزالیک اسید می باشد که ممکن است سبب ایجاد حساسیت گردد.solitary fishtail palm, wine palm, jaggery palm solitary fishtail palm, wine palm, jaggery palmمنابع :
http://davesgarden.com/guides/pf/go/56543/#b
http://www.kew.org/science-conservation/plants-fun
http://www.palmpedia.net/wiki/Caryota_urens
https://en.wikipedia.org/wiki/Caryota_urens


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.