فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۱/۴         
  

Bougainvillea spectabilisgreat bougainvillea که به فارسی گل کاغذی کبیر نامیده میشود، گیاهی از خانواده گل کاغذی بومی برزیل، بولیوی، پرو، آرژانتین می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: خشک دمای محیط: نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری خاک: خاک های خشک و دارای مواد غذایی کافی
گل کاغذی کبیر
گل کاغذی کبیر

نام علمي
Bougainvillea spectabilis
نام لاتين
great bougainvillea
خانواده (تيره)

خصوصیات - معرفیگل کاغذی کبیر از خانواده گل کاغذی و بومی برزیل، بولیوی، پرو و آرژانتین می باشد ولی در بسیاری از نقاط گرمسیری و نیمه گرمسیری دنیا نیز تولید و کشت می شود.
این گیاه به صورت درختچه ای یا گیاهی چوبی و بالارونده که می تواند تا حدود 4.6 تا 12.2 متر ارتفاع داشته باشد، رشد کند.
دارای برگ های قلبی شکل با آرایش متناوب و ساقه هایی خاردار و کرک دار می باشد. این برگ ها حدود 4 تا 13 سانتیمتر طول و 2 تا 6 سانتیمتر نیز پهنا دارند.
گل ها دارای رنگ های متنوع از سفید، قرمز، بنفش، قرمز مایل به ارغوانی یا نارنجی است. این گل ها هرمافرودیت می باشند. هر گل دارای سه براکته ی رنگی است. در واقع آنچه که از گل ها نمایان و محسوس است، همان براکته های رنگی است.
میوه ها کوچک، نامشخص، خشک، فندقه ای و طویل هستند.
این گیاه در بندرعباس به صورت پیچ هایی بسیار بلند رشد و نمو می کنند.great bougainvillea great bougainvillea

شرایط نگهداری گل کاغذی کبیرنور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه گل کاغذی کبیر
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  گل کاغذی کبیر
خشک
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  گل کاغذی کبیر
نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری درجه سانتیگراد
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  گل کاغذی کبیر
خاک های خشک و دارای مواد غذایی کافی


گل کاغذی کبیر تقریباً در هر خاکی رشد و نمو می کند و بسیار مقاوم در مقابل بی آبی است.
مصرف کود دامی پوسیده در فصل رشد و نمو کاغذی و نگهداری آنها در آفتاب کامل توصیه می شود. خاک های خشک و دارای مواد غذایی کافی را ترجیح می دهد.
این گیاه می تواند در دمای 10 تا 11 درجه سانتیگراد نیز رشد کند.
گل کاغذی در نواحی پرباران به عنوان گیاهی همیشه سبز و در نواحی خشک به عنوان گیاهی خزاندار شناخته می شود.Bougainvillea spectabilis Bougainvillea spectabilis

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتیاز گل کاغذی کبیر به دلیل تولید گل های فراوان و زیبا به عنوان گیاهی زینتی و بالارونده استفاده می شود.
علاوه بر استفاده های زینتی، از این گیاه به عنوان گیاهی دارویی نیز یاد شده که می تواند خواص ضدباکتریایی، ضد ویروسی، ضد تومور، کاهش کلسترول خون و کاهش چربی خون داشته باشد.
در برخی منابع از برگ های این گیاه به عنوان دارو برای درمان دیابت نیز یاد شده است.معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - گل کاغذی کبیر معرفی و راهنمای پرورش گیاهان زینتی فضای باز - گل کاغذی کبیر

نحوه تکثیر گل کاغذی کبیرتکثیر گل کاغذی کبیر از طریق قلمه های چوبی و نیمه چوبی صورت می گیرد. قلمه های چوبی آن را در اسفند ماه در گلدان های ماسه می کارند و گلدان ها را در گلخانه نگهداری می کنند. این گیاه به آسانی ریشه دار می شود.great bougainvillea great bougainvilleaمنابع :
http://eol.org/pages/2899871/overview
http://www.blueplanetbiomes.org/bougainvillea.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Bougainvillea_specta
خلیقی، ا. 1385. گلکاری (پرورش گیاهان زینتی ایران).


 
 
 


گياهان ديگر از همين جنس :
 گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2023 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.