فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۴         
  

Benincasa hispida winter melon که به فارسی خربزه زمستانی نامیده میشود، گیاهی از خانواده کدوئیان بومی اندونزی می باشد. نیاز های این گیاه عبارتند از نور: زیاد رطوبت: مرطوب درجه حرارت: شرایط نیمه گرمسیری درجه سانتیگراد خاک: متوسط تا غنی و زهکش دار
خربزه زمستانی
خربزه زمستانی

دانستنیهای علمینام علمي
Benincasa hispida
نام لاتين
winter melon
خانواده (تيره)

دانستنیهای علمی :

 خربزه زمستانی عموماً در آسیای جنوبی کشت می گردد. امروزه بطور گسترده ای در شرق آسیا نیز کشت می شود. 
عنوان خربزه زمستانی یک اسم عمومی برای گروهی از رقم ها برده می شود که به casaba  یا honeydew شناخته می شوند. خربزه زمستانی خربزه زمستانی

خصوصیات - معرفی


خصوصیات ظاهری :

گیاهی یکساله است. وته خربزه زمستانی رونده بوده که طول آن تا 8 متر بوده و میوه هایی بزرگ تولید می کند. در هنگام رسیدگی بعنوان سبزیجات استفاده می گردد. تنها عضو جنس Benincasa بوده و میوه ها در مرحله جوانی کرکدار هستند.
 این میوه در هنگامیکه نابالغ است دارای گوشت سفید محکم و شیرینی است. با رسیدن به مرحله بلوغ ، کرکهای میوه از بین رفته و پوشش واکسی و براقی به خود می گیرد.
عمر قفسه ای آن زیاد است. ممکن است طول آن به 80 سانتی متر برسد. اگرچه اسم آن خربزه است اما میوه ی رسیده هم شیرین نیست. زمان گلدهی آن از ژوئن تا جولای است.رنگ گلها زرد تا طلایی است. . 
گل ها تک جنسی بوده و بصورت جداگانه روی بوته ظاهر می شوند. این گلها با حشرات و زنبور عسل گرده افشانی می گردند. winter melon  winter melon

شرایط نگهداری خربزه زمستانینور مورد نياز
نور مورد نیاز گیاه خربزه زمستانی
زیاد
آبياري و رطوبت
رطوبت مورد نیاز  خربزه زمستانی
مرطوب
دماي مورد نياز
دمای مورد نیاز  خربزه زمستانی
شرایط نیمه گرمسیری
خاک مورد نياز
خاک مورد نیاز  خربزه زمستانی
متوسط تا غنی و زهکش دار

شرایط محیط رشد: 

خربزه زمستانی نور زیادی نیاز داشته و باید در آفتاب کامل باشد. آبیاری آن در حد متوسطی باشد بطوریکه همیشه خاک کمی مرطوب باشد. این گیاه نیاز به مراقبت خاصی نداشته و مقاوم است.
 به سرما نیز مقاوم است . خاک ها متوسط تا سنگین باشد و اگر کمپوست زیاد داشته باشد خوب بوده و از زهکشی خوبی برخوردار باشد تا از غرقابی جلوگیری شود.
 در سایه نمی تواند رشد  خوبی داشته باشد. به خشکی نیز مقاومت خوبی دارد. Benincasa hispida Benincasa hispida

خواص و کاربردهای دارویی و صنعتی


خواص درمانی و کاربردها: 

گل ها ، میوه ، برگ ها و بذور آن خوراکی است. میوه نرسیده آن جوشانده شده و بعنوان سبزی استفاده می شود. میوه های رسیده را پوست گرفته و شیرین می کنند. 
این میوه را در مربا ، ترشی ، کنسرو و برق انداختن چرم نیز مورد استفاده قرار می دهند. بذور در آجیل کاربرد دارد و طعم دلنشینی دارد. برگ و گل جوان همچون سبزی برگی در مناطق بومی کاربرد دارد.
گوشت میوه سرشار از ویتامین B و C است. عصاره آن در درمان زخم ها مفید بوده و در درمان بیماریهای خونی نیز اثر بخش است. اثرات آنتی اکسیدانی آن ثابت شده است و می تواند ضد سرطان باشد. 
عصاره آن می تواند ضد مورفین بوده و در ترک اعتیاد موثر واقع شود. در طب سنتی از آن بعنوان پادزهر استفاده می شده است. در درمان آلزایمر ، کم اشتهایی ، دیابت و قارچها اثرات قابل توجهی دارد. معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - خربزه زمستانی معرفی و راهنمای پرورش سبزی جات غیر برگی - خربزه زمستانی

نحوه تکثیر خربزه زمستانی


نحوه تکثیر گیاه :

بذر های خربزه زمستانی را در مارس تا آوریل در گلخانه کشت کرده و حوانه زنی آن سه هفته به طول می انجامد. هنگامیکه به قدر کافی بزرگ شدند آنها را به گلدانها یا بستر اصلی در خارج از گلخانه انتقال می دهند.
 دمای شبانه  در ابتدای رشد برای گیاهچه ها 10 درجه باشد. winter melon  winter melonمنابع :
http://en.wikipedia.org/wiki/Winter_melon
http://www.himalayawellness.com/herbfinder/beninca
http://www.missouribotanicalgarden.org/PlantFinder
http://www.pfaf.org/user/Plant.aspx?LatinName=Beni
http://www.stuartxchange.com/Kondol.html


 
 
 


گياهان ديگر از همين خانواده :
 
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.