امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰         
امروز پنجشنبه ۱۴۰۱/۵/۲۰         
  

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به خسارت برف سال گذشته به باغات استان، به به باغداران توصیه کرد مرکبات را تا قبل از یخبندان زمستانی برداشت کنند.

به گزارش ایلنا، حبیب جانساز اظهار داشت: ۱۱ هزار هکتار باغ مرکبات در شرق این استان وجود دارد که پیش بینی می‌شود امسال ۱۵۰ هزار تن مرکبات از این باغات در گیلان استحصال و به بازار عرضه شود.

باغداران مرکبات را تا قبل از یخبندان زمستانی برداشت کنند
باغداران مرکبات را تا قبل از یخبندان زمستانی برداشت کنند

وی خاطرنشان کرد: همه ساله برداشت مرکبات از نیمه دوم آبان ماه در گیلان آغاز می‌شود که بین ۳۵ تا ۴۰درصد این باغات از نوع ارقام اصلاح شده و بقیه را ارقام خوش خوراک محلی تشکیل می‌دهند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان به باغداران توصیه کرد مرکبات را تا قبل از یخبندان زمستانی برداشت کنند و برای اینکه این محصول دچار زدگی و پوسیدگی نشود، آن را در انبارهای فنی و سردخانه‌ها نگهداری کنند.

وی تولید مرکبات سال گذشته گیلان را ۶۰ هزار تن اعلام کرد و علت کاهش آن را خسارت‌های ناشی از برف سال ۹۲ و نبود بارندگی کافی در تابستان دانست و اظهار داشت: امسال به دلیل شرایط مناسب آب و هوایی، برداشت مرکبات اعم از نارنگی و پرتقال افزایش دارند و بخش زیادی از مازاد تولید به سایر استان‌ها صادر خواهد شد.

جهانساز گفت: طبق برنامه ریزی که با همکاری تعاون روستایی گیلان صورت گرفته، بخشی از سهمیه میوه شب عید استان از طریق اتحادیه باغداران تامین می‌شود.

وی عدم صدور مجوز برای واردات مرکبات، تامین نهاده‌ها و مبارزه با آفات، پرداخت ۸۵ درصد سهم وام تجهیز باغات مرکبات به سامانه آبیاری تحت فشار، پرداخت یارانه جهت تولید ارقام اصلاح شده و ثبت نهالستان‌های تولید نهال را از جمله حمایت‌های دولت از باغداران مرکبات ذکر کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی گیلان یادآور شد: ۹ نهالستان مرکبات در گیلان به ثبت رسیده و به کشاورزان توصیه می‌شود نهال‌های اصلاح شده را از این نهالستان‌ها تهیه کنند.

به گفته جهانساز، استان گیلان رتبه پنجم تولید مرکبات را در کشور دارد.


نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.