فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز یکشنبه ۱۴۰۱/۹/۱۳         
  

تخم گشنیز فعالیت نوعی آنزیم را افزایش می دهد و همچنین باعث افزایش دفع اسیدهای صفراوی و استرول های خنثی از طریق مدفوع می شود.
به گزارش نامه نیوز، گشنیز ادرارآوری طبیعی است که عملکرد کلیه ها در دفع ادرار را بهبود می بخشد. به این ترتیب، کلیه ها کلسترول اضافی را از بدن خارج می کنند.

گشنیز یکی از قدیمی ترین گیاهان و چاشنی های تاریخ است. برگ ها و دانه های گشنیز خواص بسیاری دارند. گیاه گشنیز سدیم و چربی اشباع شده ی پایینی دارد و منبع خوبی از ویتامین C، فیبر غذایی، آهن و کلسیم است.


گشنیز تازه در طول سال موجود است و به راحتی می توان آن را تهیه کرد.

تخم گشنیز که همان میوه ی خشک شده ی آن است، حاوی ۱۴٫۱ درصد پروتئین، ۱۶٫۱ درصد اسیدهای چرب (که پتروسلینیک اسید، اولئیک اسید و لینولنیک اسید مهم ترین آنها هستند)، ۲۱٫۶ درصد کربوهیدرات، ۴٫۴ درصد مواد معدنی (کلسیم، فسفر و آهن) است.

گشنیز چگونه به کاهش کلسترول کمک می کند؟

تخم گشنیز فعالیت نوعی آنزیم را افزایش می دهد و همچنین باعث افزایش دفع اسیدهای صفراوی و استرول های خنثی از طریق مدفوع می شود.
تخم گشنیز تأثیر بسزایی در سوخت و ساز چربی ها، کاهش سطح تری گلیسیریدها و کلسترول بد (LDL) و افزایش کلسترول خوب (HDL) بدن دارد.


گشنیز گیاه کاهش دهنده ی کلسترول و ادرارآوری طبیعی است که عملکرد کلیه ها در دفع ادرار را بهبود می بخشد و به این ترتیب، کلسترل اضافی از طریق ادرار از بدن خارج می شود.

 


میزان مصرف روزانه ی گشنیز

میزان صحیح مصرف گشنیز به عوامل مختلفی از جمله سن، جنس، سلامت و شرایط دیگر بستگی دارد.
به طور کلی، تخم گشنیز بی خطر محسوب می شود و در موارد اندکی، حساسیت ایجاد کرده است. میزان خاصی برای مصرف روزانه ی تخم گشنیز توصیه نشده است.
به طور کلی، مصرف ۳ گرم تخم گشنیز در روز برای بیشتر افراد مناسب است.نحوه ی مصرف گشنیز

علاوه بر استفاده از برگ های تازه ی گشنیز در غذاها و سالادهای خود، می توانید دانه های آن را به صورت دمنوش مصرف کنید.


برای تهیه ی دمنوش تخم گشنیز، به ازای هر فنجان آب جوش، از یک قاشق چای خوری تخم گشنیز کامل استفاده کنید. اجازه دهید که تخم گشنیز به مدت ۵ دقیقه در آب جوش در داخل یک قوری در بسته بماند.


پس از ۵ دقیقه، دمنوش را صاف کنید و اگر خواستید آن را شیرین کنید، بهترین کار این است که از کمی عسل استفاده کنید.


عوارض جانبی و تداخل دارویی گشنیز 

گشنیز گیاهی سالم و بی خطر است که در صورت مصرف متعادل برای بیشتر افراد مشکلی ایجاد نمی کند.
  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2022 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.