٦/١٢/١٤٤٣ --- 7/6/2022 --- ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۵ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
پرورش بونسای راش
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  27  نفر
بازدید امروز :  1239  بازدید
بازدید دیروز :  11705  بازدید
تبلیغات متفرقه
گیاهان >> ترويج روش هاي صحيح توليد، اولويت اول جهاد کشاورزي
 

ترويج روش هاي صحيح توليد، اولويت اول جهاد کشاورزي

 
امروزه توسعه بخش کشاورزی و استفاده بیشتر از اراضی زراعی، بهره گیری از سموم را برای مقابله با آفت ها بیشترکرده است .
معاون بهبود تولیدات جهادکشاورزی استان زنجان می گوید: کشت به روش سنتی و طغیان آفات، کشاورزان را ناگزیر به استفاده از سموم کشاورزی کرده و در زمان حاضر برای تولید اقتصادی محصول، این کار ضروری شده است .
آقای کرامتی می افزاید: سن گندم، مگس زیتون، ملخ مراکشی و مینوز گوجه اصلی ترین آفتهایی هستند که همه ساله محصولات باغی و زراعی استان را با تهدید جدی روبرو می کنند .
وی میزان سموم مصرفی در استان را 350 تن بیان و اضافه می کند: اگرچه این میزان باید کاهش یابد تا بتوانیم محصول سالمتری به بازار عرضه کنیم اما این مقدار اکنون کمتر از مصرف کشوری است.
معاون بهبود تولیدات جهادکشاورزی استان زنجان می گوید: در 10 سال گذشته با آموزشهای ارائه شده جهاد و آگاهی کشاورزان میزان مصرف سموم 600 تن کاهش یافته است .
آقای کرامتی می افزاید: استان زنجان سالانه در کشت بهاره و پاییزه در 500 هزار هکتار زمین کشاورزی محصولات باغی و گیاهی کشت می کند. 
مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی استان هم می گوید: میزان مصرف سموم را کشاورزان با نظارت کارشناسان جهاد خریداری و استفاده می کنند و میزان استفاده در هر هکتار در استان زنجان 400 گرم و در کشور 600 گرم است .
خانم شبخیز می افزاید: با ارزیابی های صورت گرفته در مرکزتحقیقات جهاد و ردیابی در بازار عرضه میوه و تره بار محصولات استان زنجان در ردیف محصولات سالم هستند.
وی اضافه می کند: امسال 100 کارشناس جهاد در استان به موقع از مزارع و باغ ها سرکشی کرده اند و این کار همچنان ادامه دارد. 
مدیر حفظ نباتات جهادکشاورزی استان می گوید: باتوجه به عوارض استفاده زیاد از سموم در کوتاه مدت و بلند مدت، اولویت اول جهاد کشاورزی ترویج روش های بهره وری درست تولید محصول ، تغییردوره آبرسانی به محصول و مبارزه مکانیزاسیون است تا جمعیت آفات و امراض کاهش یابد درغیراین صورت استفاده از سموم پیشنهاد می شود که آفات در مزارع کنترل شوند .
آقای کابلی، کارشناس تغذیه می گوید: امروزه کشاورزان به علت کمبود برخی منابع تولید مانند زمین، تلاش می کنند از هر فرصتی برای کشت استفاده کنند و بدون رعایت استراحت دادن به زمین با کمک کود و مصرف سموم شیمیایی تولیدات خود را افزایش دهند، سمومی که به علت رعایت نکردن دوره لازم با مصرف محصولات کشاورزی وارد بدن می شود و سلامت انسانها را به خطر می اندازد.
وی می افزاید: محصولات سبزی و صیفی و برخی محصولات باغی که از سموم استفاده کرده اند، هرچند کم به دستگاه گوارشی بدن صدمه می زند و یکی از علل بیماری های گوارشی در سالهای اخیر استفاده از محصولاتی است که سموم درآنها باقی مانده است .
آقای کابلی با اشاره به اینکه این آسیبها و انتقال سموم به بدن در محصولاتی نظیر گندم و جو کمتر است، اضافه می کند: از زمانی که محصولات سم پاشی می شود تا زمان استفاده شهروندان باید باتوجه به نوع محصول فاصله زمانی حفظ شود .
این کارشناس تغذیه می گوید: فاصله تولید و عرضه در گندم و جو رعایت می شود اما در صیفی جاتی نظیر خیار، گوجه فرنگی و فلفل به خوبی مورد توجه قرار نمی گیرد و محصول بلافاصله وارد چرخه مصرف می شود. 
مسئول آزمایش خاک محیط زیست استان هم می گوید: زمین و خاکی که محصولات را در خود پرورش می دهند هم به علت مصرف سموم در درازمدت کیفیت خودرا ازدست می دهند و کشاورز مجبور می شود از سموم بیشتری برای تولید بیشتر استفاده کند. 
آقای خامسی می افزاید: سموم وارد شده به زمین در مدت چند سال آبهای زیرزمینی را هم آلوده می کند و میزان دستیابی به آبهای سالم را برای افراد کاهش می دهد. 
وی اضافه می کند : اکنون حدود 40 درصد آبهای زیرزمینی کشورهای درحال توسعه به علت استفاده از سموم در تولید محصولات آلوده شده است.
مدیرحفظ نباتات جهادکشاورزی استان هم می گوید: استفاده بیش از اندازه سموم می تواند به حشره هایی که نیاز محیط زیست هستند هم آسیب بزند و حتی آنها را نابود کند.
خانم شبخیز می افزاید: کفش دوزکها و زنبور عسل ازاین نوع حشره ها هستند که با استفاده سموم کارایی مقابله آنها با طبیعت کاهش می یابد .
سـاماندهی سموم مصرفی، توسعه و تجهیز واحدهای آموزشی و ترویجی در قالب برنامه مدرسه در مــزرعــه، مبــارزه بیولوژیک با آفات، توسعه و تجهیز کلینیک‌های گیاه پزشکی خصوصی، فروش سموم کشاورزی با نسخه گیاه پزشکی و حمایت از تولید محصولات ارگانیک از راهکارهایی است که کارشناسان برای کاهش مصرف سموم پیشنهاد می کنند .


مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت