فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۲/۱۲/۱۱         
  

خبرگزاري آريا-امروزه تب لاغري خيلي بالا است.روش هاي زيادي هم براي بدست اوردن آن استفاده مي شود.

  
امروزه تب لاغري خيلي بالا است.روش هاي زيادي هم براي بدست اوردن آن استفاده مي شود. يکي از بهترين اين روشها استفاده از داروهاي گياهي و مخصوصا گياه افدرا ست که مخصوصا براي لاغري موضعي مفيد است.

گياه افدرا چيست؟

افدرا ماده‌اي است که از گياهي با نام افدرا سينيکا گرفته مي‌شود که يک گياه دارويي چيني مي‌باشد و به طور سنتي در داروهاي چيني استفاده مي‌شود. نام چيني آن MA HUANG (ماهوانگ) است و ماده موثر موجود در اين گياه افدرين مي‌باشد. افدرين ترکيب شبه آمفتاميني بسيار قوي است که هم سيستم عصبي و هم سيستم قلبي عروقي را تحت تأثير قرار مي‌دهد. بيش از 40 گونه از اين گياه در سرتاسر جهان شناسايي شده‌اند. گياه افدرا از مواد شيميايي متعددي تشکيل شده است که از جمله آن: افدرين، پسودوافدرين، نورپسودوافدرين، نورافدرين، متيل افدرين، تانن، هيدروکسي کينورنيک اسيد، کوئينولين و … را مي‌توان نام برد. در حقيقت افدرين و پسودوافدرين با افدرا متفاوت مي‌باشند و گياه کامل افدرا اثرات ملايم‌تري به نسبت افدرين و سودوافدرين استخراج‌شده از اين گياه دارند. اين اختلاف همانند تفاوت گياه قهوه و کافئين خالص مي‌باشد.

اثرات درماني گياه افدرا:

گياه افدرا براي مدت بيش از 2 هزار سال در سرزمين‌هاي شرقي آسيا براي درمان بسياري از بيماري‌ها استفاده شده است. گياه افدرا داراي اثرات ضد التهابي و ضد آرتريت مي‌باشد و براي درمان برونشيت، آسم، سرماخوردگي، آنفلوانزا، سردرد، سرفه، تب بالا، ادم، بيماري‌هاي مفصلي و استخواني و … به فراواني مورد استفاده قرار مي‌گيرد. علاوه بر افدرين اين گياه سرشار از تانين مي‌باشد که اثرات محافظت‌کننده در نارسايي کليوي دارد.

گياه افدرا و لاغري موضعي:

امروزه افدرا در مکمل‌هاي لاغري به طور گسترده استفاده مي‌شود. اگر روزانه 500 کالري کمتر از حالت عادي مصرف کنيد و از گياه افدرا هم استفاده کنيد، افدرين موجود در گياه افدرا کمک مي‌کند تا هفته‌اي نيم کيلوگرم وزن کم کنيد. مطالعات نشان مي‌دهد که اين گياه کمک مي‌کند تا چربي‌هاي ناحيه شکم راحت‌تر سوزانده شود.

کاهش اشتها با کمک گياه افدرا:

ماده شيميايي افدرين که در گياه افدرا موجود مي‌باشد بر سيستم اعصاب مرکزي موثر است و مراکز سرکوبگراشتها را در مغز فعال مي‌کند. در نتيجه با مصرف اين گياه، اشتهاي شما محدود مي‌شود و به شما کمک مي‌کند تا احساس گرسنگي کمتري داشته باشيد. ممکن است شما در فاصله ناهار تا شام نيازي به مصرف ميان‌وعده نکنيد و در اين مدت گرسنه نشويد و نهايتاً کنترل بيشتري بر زمان‌هاي صرف غذايتان خواهيد داشت.

افدرا يک چربي سوز طبيعي:

افدرين و سودوافدرين موجود در برگ‌هاي اين گياه، منجر به افزايش متابوليسم بدن و فعاليت قلب و مغز مي‌شوند. در نتيجه سطح انرژي بدن افزايش مي‌يابد. همه اين‌ها به علت اثرات گرمازايي ناشي از افدرين مي‌باشد. اين گرمازايي منجر به افزايش تجزيه چربي‌هاي ذخيره‌شده و افزايش مصرف انرژي در بدن مي‌شود.

افدرين  و نور افدرين موجود در گياه افدرا وقتي در جريان خون آزاد مي‌شود انتقال خون و اکسيژن را به سلول‌ها تسريع مي‌کند و گلوکز و ليپيد بيشتري را براي تبديل شدن به انرژي جابه‌جا مي‌کند. در نتيجه افدرا به عنوان يک چربي سوز طبيعي معرفي مي‌شود.

ترکيبات حاوي افدرا براي لاغري:

به منظور کاهش وزن لازم است تا مصرف مواد غذايي توسط افراد کاهش يابد و بدن انرژي بيشتري را بسوزاند. اگر ترکيب جادويي وجود داشته باشد تا هر دوي اين اهداف را با هم تامين کند، به منظور لاغري کاربرد وسيعي خواهد داشت. افدرا گياهي است که هر دوي اين اهداف را با هم تامين مي‌کند. البته در بسياري از مکمل‌ها از ترکيبات ديگري در کنار افدرا استفاده مي‌شود تا اثر آن را تکميل و تشديد نمايد. در بسياري از مکمل‌هاي لاغري از افدرا در کنار کافئين يا جينسنگ استفاده مي‌شود.

مطالعات حيواني نشان مي‌دهد مصرف افدرا و کافئين در کنار هم باعث کاهش اشتها و تحريک متابوليسم چربي‌ها و گرمازايي مي‌شود و ترکيب اين دو ماده به نسبت وقتي که هر يک از آن‌ها به تنهايي مصرف شوند، اثرات بيشتري خواهد داشت و اگر در دوز مشخصي مصرف شود اثرات جانبي و علائم نامطلوب کاهش مي‌يابد.

چگونه از افدرا استفاده کنيم؟

اگر از گياه افدرا استفاده مي‌کنيد، از يکي از منابع حاوي کافئين مانند قهوه در کنار آن استفاده نماييد و همچنين در صورت مصرف افدرا از آب زيادي استفاده کنيد تا مواد خطرزاي موجود در گياه هرچه زودتر از بدن خارج شود. لازم به ذکر است، 88 درصد آن بعد از 4 ساعت و 97 درصد آن بعد از 48 ساعت از طريق ادرار از بدن خارج مي‌شوند. در ضمن از افدرا در هنگام شب استفاده نکنيد، زيرا اين گياه به خواب رفتن را مشکل مي‌سازد و ممکن است مشکلات خواب يا بي‌خوابي برايتان به همراه داشته باشد.

اثرات جانبي گياه افدرا:

تا قبل از سال 2005 افدرا يک ماده قانوني و مجاز به حساب مي‌آمد؛ اما بعد از تحقيقات متعدد و گزارشات مختلف مبني بر عوارض خطرناک اين گياه، دو ماده افدرا و افدرين به عنوان مواد خطرناک شناسايي شدند و توسط سازمان غذا و داروي آمريکا ممنوع گرديدند؛ و اکنون بسياري از شرکت‌هاي خارجي در ترکيب مکمل‌هاي لاغري خود از اين گياه استفاده نمي‌کنند.

  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.