فروشگاه اینترنتی گل و گیاه نارگیل            
امروز جمعه ۱۴۰۳/۳/۴         
  

خبرگزاری تسنیم: وزیر کشاورزی بر ضرورت فروش سَم به کشاورزان با تجویز نسخ گیاه پزشکی تاکید کرد.

به گزارش حوزه سلامت خبرگزاری تسنیم ، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در جلسه صبحانه کاری با وزیر بهداشت با تاکید بر کار مشترک و ایجاد کارگروه‌های تخصصی عنوان کرد: با در دست داشتن آمار مشترک از هر دو وزارتخانه و پیگیری منشا مشکلات موجود می‌توان راه کارهای مواجهه با آنها را پیدا کرد و در جهت رفع آنها اقدام کرد.

وی با اشاره به اینکه مصرف سرانه سم در کشور پایین است، افزود: باید نسخه پیچی سم را نظام مند و فروش سم به کشاورزان را منوط به داشتن نسخه گیاه پزشک کنیم تا بتوانیم با همکاری دستگاه‌های قضایی موضوع استفاده از سموم کشاورزی را ساماندهی کنیم.

در این راستا سید حسن هاشمی نیز در جلسه صبحانه کاری با وزیر جهاد کشاورزی و جمعی از معاونان و مسئولان هر دو وزارتخانه اظهار داشت: امنیت مواد غذایی و باقیمانده سموم کشاورزی در محصولات دغدغه مهم مردم و رسانه ها بوده است که خوشبختانه مسئولان در وزارت جهاد کشاورزی در حوزه سلامت وامنیت غذایی توجه و تلاش ویژه ای دارند و اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته است.

وزیر بهداشت با تاکید بر اهمیت حوزه سلامت و امنیت غذایی افزود: بیشترین نقدی که بر دولت وارد می‌شود در این حوزه است، بنابراین باید با پرهیز از فرافکنی و افتادن در دام غوغا سالاری بتوانیم انجام کارهای عمیق را جایگزین کارهای سطحی کنیم و بی توجهی‌هایی که در دوره‌های قبل به مقوله امنیت غذایی مردم شده است را جبران کنیم. همچنین، با تشکیل جلسات مشترک بین دستگاه‌های مرتبط با این مقوله بتوانیم به یک دستورالعمل واحدی برای تحقق امنیت غذایی برسیم.

هاشمی بیان کرد: سالهای قبل شوراهایی که در این رابطه تشکیل شده اند، نظیر شورای نظارت بر مصرف سموم و شورای کدگذاری محصولات غذایی بعضاً بی خاصیت شده بودند اما در دولت جدید با توجه به شعار رئیس جمهوری و اولویت دادن به مسئله امنیت غذایی مردم، این مسئله به جد دنبال خواهد شد و تلاش خواهیم کرد با تقویت نهادها  تصمیماتی که گرفته می شود اجرایی گردد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه وضعیت ما در بحث مصرف سموم کشاورزی به این اندازه ای که سیاه نمایی می‌شود بد نیست و نسبت به 20 سال گذشته مصرف سموم از 29 درصد به 8 درصد کاهش یافته است،  افزود: عمده سموم پرخطری که در کشاورزی استفاده می شود از مسیرهای غیر قانونی وارد می شوند که باید دستگاه های نظارتی توجه بیشتری داشته باشند.

هاشمی با اشاره به اینکه بخش عمده سلامت غذای مردم به وزارت جهاد کشاورزی مربوط است، افزود: بهتر است با همکاری‌های بین بخشی دستگاه‌ها این موضوع مهم پیگیری شود و با  توانمند سازی مردم، ترویج آموزش به آنها و بهرگیری از تشکل‌های غیردولتی مسئله امنیت غذا را در جامعه نهادینه کنیم.

به گزارش وزارت بهداشت، در این جلسه موضوعات مشترک و مرتبط با سلامت و امنیت غذایی نظیر بحث آلاینده‌ها، کودهای مصرفی در کشاورزی، عدم آموزش کشاورزان در نحوه مصرف سموم، تجهیزات سم پاشی و میزان مصرفی سم، کمبود آزمایشگاه‌های تخصصی برای آفت کش‌ها، بحث سموم قاچاق، نداشتن شناسنامه برای محصولات از مزرعه تا سفره، خلأ دستورالعمل مشخص برای نسخه نویسی سم در کشور، ضرورت فرهنگ سازی مردم، تاکید برافزودن برخی ریزمغذی ها به محصولاتی چون شیر و آرد و لزوم شکل گیری شبکه منسجم آزمایشگاهی بحث و تبادل نظر شد.

همچنین مقرر شد که جلسه مشترک بعدی 45 روز بعد تشکیل شود و در طی این مدت هر دو وزارتخانه ملزم شدند با تشکیل 4 کارگروه تخصصی مشترک در حوزه های سموم، محصولات پروتئینی دامپزشکی، سرانه مصرف تغذیه و کارگروه اطلاع رسانی مباحث مرتبط را بررسی کنند و با ارائه آمار و اطلاعات یکدست و هماهنگ بین دو وزارتخانه  پیش نویس مصوبات را برای طرح در جلسه شورایعالی سلامت و امنیت غذا آماده کنند.

  

نظرات و پرسشهای کاربران

پایگاه اینترنتی نارگیل به عنوان یکی از اولین سایت های تخصصی و جامع ترین دایره المعارف گل و گیاه و باغبانی فعالیت خود را از سال ۱۳۸۷ آغاز کرده و از سال ۱۳۹۱ امکان خرید اینترتی محصولات مرتبط با این حوزه مانند انواع گل و گیاه و بذر، خاک و کود های کشاورزی، سموم دفع آفات و ابزار باغبانی را برای علاقه مندان گل و گیاه فراهم نموده است.
© 2024 تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است.