١٩/٦/١٤٤٣ --- 1/23/2022 --- ۱۴۰۰ يکشنبه ۳ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
استفاده از چند جایگزین به جای مالچ
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  53  نفر
بازدید امروز :  511  بازدید
بازدید دیروز :  9241  بازدید
تبلیغات متفرقه
محیط زیست >
گیاهان >
گل شاخه بریده >
گل آرایی >

گل آرایی

گل ها مخلوقات فوق العاده ای هستند که می توانند روز هرکسی را روشن کنند. یک سازماندهی و چیدمان زیبا از گل ها، میتواند یک فضا یا یک اتاق را چشم نواز کرده و تمام دیده ها را به خود جلب کند. گل آرایی در مجالس و سمینارها، امروزه نقشی کلیدی جهت جذب اعتماد مشتریان و همچنین تاثیر بسیار مثبت روحی و روانی بر روی مخاطبان دارد. گل آرایی شامل موارد کوچک و بزرگی مانند دسته گل ، سبد گل ، تاج گل ، ماشین عروس ، سفره عقد ، تزئین سالن و ... میشود

تاریخچه


ژاپنی ها معتقدند هنر گل آرایی برای آنهاست. اما در آثار هنری ایرانیان (اشعار – معماری – قالیبافی و ...) آن را پیش قدم تر می بینیم. این علم در انگلستان به عنوان هنر ویکتوریا معروف است.

 
مهمترین سبکها در این علم


اروپایی – در سبک اروپایی به کمیت و اجزای گل اهمیت میدهند (بافت، رنگ، ظاهر و ...) اصول آن هم ابتکار، سلیقه و استفاده از اشکال هندسی است.

مدرن –در سبک مدرن که فاقد قاعده و قانون و فلسفه است بستگی به تفکر طراح دارد.

ژاپنی - در سبک ژاپنی که سه اصل کلی دارند عبارتند از (1- کوچک کردن 2- استفاده از چشم اندازهای عاریه و 3- نمادگرایی) یعنی هر گل نمادی از چیزی است. به عنوان مثال گل داوودی نماد سرور و شادمانی، گل گوجه نماد طول عمر و عالی ترین هدیه روز تولد، کاکتوس و رز ارغوانی در کنار دیوار خاکستری نماد حزن و غم و اندوه و درختان در فاصله کم نمازد پرچین خدایان

 
برای شروع گل آرایی باید به چند نکته زیر دقت کرد:

1 – مناسبت
2 – مکان قرارگیری گل
3 – رنگ اشیا و اجسام
4 – دکور محل
5 – هزینه

 چند پیشنهاد برای ترکیب رنگها در گل آرایی:

-        بژ همراه با قهوه ای، طلایی، نارنجی و قهوه ای مایل به قرمز

-        آبی آسمانی (کمرنگ) یا آبی خاکستری با آبی ملوانی (کاربنی) و سفید

-        آبی تیره و روشن باصورتی ملایم و زرد لیمویی

-        زرد هلویی، نارنجی با رنگ دارچینی و زنجبیلی بلوطی (کرم خاکی) و سبز

-        رنگ گل اناری با بنفش و آبی


 انواع گل از نظر ظاهر


1 – کشیده (مریم، گلایل، شب بو، سنبل)

2 – مرکزی (رز – ارکیده – لیلیوم – مارگریت – داوودی – کوکب - میخک)

3 – پرکننده (عروس – نرگس – میخک – آهار - آلوستومریا)


 مراحل گل آرایی


1 – انتخاب (بستگی به مناسبت)

2 – حمل و نقل (سرازیر و پیچیده در زرورق)

3 – نگهداری


 چند نکته مهم درباره نگهداری گل

-        نباید به گل شوک بدهیم. یعنی بلافاصله در آب سرد گذاشته نشود. اول آب ولرم بعد آب سرد

-        در گل لیلیوم نوک پرچم باید قطع شود

-        گلهایی که ساقه کوتاه دارند یا حساسند مثل ارکیده و آنتریوم باید انتهای ساقه در کپسول آب قرار گیرد

-        گیاهان با ساقه چوبی و محکم مثل مریم و شب بو می بایست انتهای ساقه به کمک قیچی یا چاقو به حالت بعلاوه بریده و یا با وسیله ای مثل چکش له شود تا آب بهتری جذب کنند

-        بعضی گلها مثل زنبق و نرگس ساقه ای شبیه لوله خالی دارند که می بایست برای طول عمر بیشتر بعد از پرکردن ظرف آب لوله آن را هم برعکس گرفته و پر آب میکنیم و آن را داخل آب میگذاریم که تا نهایت لوله آب جمع شده باشد

-        گل داوودی و میمون آخر ساقه اش باید با زوایه 45 درجه برش داده شود و داخل آب شوند

-        برای عمر بیشتر گل داوودی با اسپری آب ولرم می توان به گلبرگها زیبایی و دوام بخشید

 

وسایل مورد استفاده در گل آرایی

انبردست – قیچی باغبانی – کاتر – قیچی تیغ بر – کپسول آب – سیم – سیم تورمرغی – انواع چسب – انواع فوم (اسفنج) – نوارها و روبان های تزئینی – سیم چین

 

ظروف گل آرایی

سفالی – چینی – شیشه ای – فانتزی – وسایل طبیعی (تنه درخت و ...) – فلزی (مسی ، برنجی و سیلور) – ستون و گدانهای سنگی – سبد


 چند نکته

- ستون و گلدان سنگی چون توسط آب خراب می شوند باید اسفنج در ظرف دیگری قرار گرفته سپس در ستون یا گلدان قرار داده شود.

- در ظرف شیشه ای سفنج با چسب آکواریوم ثابت می شود.

- در ظرف سرامیک و دهان باز به جای سیم توری از نوار چسب یا چسب کاغذی استفاده می شود

- در ظرف دهان تنگ اسفنج در دهانه ظرف ثابت شده سپس با گل تزیین می شود.
 دو نیاز اساسی بشر به گل آرایی

1 – آرامش و سلامت روحی    2 – سلامت جسمانی
                 

گل هایی که در گذشته بعنوان نمادهای خاص بودند

بنفشه سفید = نماد خوشبختی                    میخک صورتی = دوستی

رز = دوستی و محبت                              میخک سفید = رد دوستی

رز سفید = صلح و آرامش                       بهار نارنج = خوش آمد گویی

رز قرمز = دوستی                                   ارکیده = فراموش نشدنی

رز زرد = رد دوستی                                زنبق سفید = صلح و آرامش

رز صورتی = قبول وفاداری                      نرکس = خودخواهی

داوودی سفید = تقوا و پرهیزکاری

 

اما هر کشوری در دهه های اخیر گل رسمی و ملی برای خود انتخاب نموده است از جمله:

انگلستان = رز                                         ژاپن = داوودی سفید

هلند = لاله                                             هندوستان = شقایق

فرانسه = زنبق                                         اسپانیا = گل انار

ایران = ارکیده

 

انواع گل آرایی


گل آرایی مثلث


بهترین طراحی برای گل آرایی گل آرایی مثلث است. ظورفی که برای این نوع استفاده می شود ظروف گرد، کشیده و مسطح است. سه طرح متساوی الاضلاع، متساوی الساقین و قائم الزاویه میتوان به گلها داد. هر طرح در این طراحی می تواند سه حالت : تک بعدی برای کنار دیوار، دو بعدی برای کنار دیوار و سه بعدی برای میز ناهار خوری و ... داشته باشد. در طراحی مثلثی از گلهای کشیده استفاده می شود و از گلها ی اصلی در وسط و پرکننده بین آنها کار میکنیم.

 

گل آرایی کروی

بیشتر برای گلدانهای بلند یا ستونها شکل میگیرد. اسفنج باید به صورت کروی باشد . می شود در این کار از گلهای یک شکل استفاده شود. از روبان به هیچ وجه در این کار استفاده نمی شود. در فضای آشپزخانه از این نوع گل آرایی بیشتر استفاده میشود. برای گلهای کشیده یا ساقه کوتاه میشود یا از تک گلها استفاده می شود.
 

گل آرایی هلالی

از ظروف تخت و کوتاه به شکل مستعطیل و دایره و مربع و بیضی در این کار استفاده می شود.

 

گل آرایی عمودی

پایه آن میتواند شیشه – فرفورژه – سبد یا ... باشد. ارتفاع گل آرایی باید دو برابر ظرف باشد. از این نوع گل آرایی برای گوشه سالنها، ستونهای بزرگ و در کنار درب ورودی هتلها و ارداه ها و سفارت خانه استفاده می شود. ابتدا ارتفاع کار با برگها و گلهای کشیده تزئیین می شود. سپس در مرکز کار از گلهای اصلی استفاده میکنیم و حاشیه کار را با گلهای پر کننده پر میکنیم.
 

گل آرایی بادبزنی

دکوری روی میز، گوشه دیوار یا جایی که زاویه قائمه دارد مورد استفاده قرار میگیرد. ظروف آن می تواند متنوع باشد. از برگهای کشیده و گلهای کشیده برای این طرح استفاده می شود و گلهای اصلی و مرکزی بهتر است روی فوم یا اسفنج ثابت شوند تا کمی حالت برجسته پیدا کنند. گلهای پر کننده فضای خالی را پر می کنند.

 

گل آرایی افقی

برای میز شام، میز کنفرانس استفاده می شود. ظروف مناسب آن برای این گل آرایی بنا بر اجناس روی میز مورد استفاده قرار میگیرد. برای این گل آرایی طول کار متناسب با میز انجام میشود. از گلهای کشیده برای طول کار استفاده می شود و گلهای مرکزی در مرکز و در اطراف گلهای پر کننده استفاده می شود.

 

گل آرایی ال (L) شکل

به طور رایج برای تعیین فرم L شکل قسمت افقی کشیده تر از عمودی آن است. از گلهای کشیده و در قسمت مرکز از گلهای اصلی و در فضای بین از گلهای پر کننده استفاده می گردد. این گل آرایی برای گوشه سالن، کنار دیوارها، ستونها، درب ورودی هتلها و ادارات استفاده می شود. بهتر است برای پایه این کار از تکه چوب یا نه درخت استفاده شود. اما بنا به دکوراسیون موجود میتوان از پایه های چینی و بلور و سرامیک و سیلور استفاده نمود.


گل آرایی فانتزی و مدرن


در این نوع گل آرایی، سایز گل آرایی بزرگتر از حالت عادی است. تعداد گلها و تنوعشان بیشتر است. برای عروسی، جشنها و اعیاد استفاده میشود. از سه جهت دید دارد و از اصول خاصی پیور نمی کند بلکه بسته به سلیقه شخص دارد.


گل آرایی فانتزی دو طبقه

برای هر نوع مراسمی میشود از این مدل استفاده کرد. این گل آرایی از همه جهات دیده می شود. یک پایه که به حالت دو طبقه تزیین می شود از گلهای فصلی و دراز بیشتر استفاده میشود. قرینه سازی در این گل آرایی باید رعایت گردد.


گل آرایی مدرن دو طبقه

یک پایه دو طبقه که طبقه های بالا بزرگ تر از پایینی باشد. نوع دکوراسیون و محل قرار گرفتن آن مهم است. قرینه سازی باید رعایت شود. در عروسی ها ، کنفرانسها و سفارت خانه ها استفاده می شود. میتوان یک طبقه را با سنگهای تزیینی درست کرد. اگر از این گل آرایی در کنار درب ورودی استفاده شود قسمت بالایی باید کوچک تر از قسمت زیرین باشد.


دسته گل

برای ساختن ابتدا ساقه های گل را از تیغ یا برگ تمیز نموده سپس آنها را به اندازه دلخواه کوتاه نموده و گلهای اصلی را با ساقه های ضربدری سیم پیچی نموده و فاصله بین شان را با گلهای پر کننده یا مروارید پر نمایید و در انتها دور کار را با برگهای پهن یا کاغذهای کشی یا سلفن تزیین نمایید. برای پوشاندن ساقه ها کافیست با فویل یا برگ پهن و رمان ساقه ها را بپوشانیم و سپس با روبان انتهای کار را تزیین نماییم.انواع گل آرایی

گل آرایی انواع مختلفی دارد که در زیر به آن اشاره میشود:

سنتی: در این گل آرایی که از سبک غربی پیروی می کنند چینش گل به گونه ایست که اصلا فضای خالی دیده نمی شود.

مدرن: در این گل آرایی که از سبک غربی پیروی می کنند از اشکال هندسی و گلهای فصلی استفاده می شود و برگرفته از نقاشی ها و مجسمه سازی است. تعداد گلها کم، فضای خالی در چیدمان بیشتر دیده می شود. در این نوع گل آرایی قاعده و قانونی دیده نمی شود.

شرقی: مجموعه گلها و برگها در کنار هم یک مجموعه زیبا را خلق می کنند. بیشتر در معابد استفاده می شده و بلند ترین شاخه مظهر خدا و بقیه سنبل انسان و زمین هستند. گلدانها براق، سفالی و یا از نی درست شده اند.

ویژگیهای گل آرایی شرقی

1 – ریشه مذهبی دارند

2 – تعداد گلها کمتر از تعداد گلهای غربی است

3 – از طبیعت بیشتر الهام گرفته اند

ژاپن نام خود را برای گل آرایی شرقی به نام Ikebaba ثبت کرده است. در گل آرایی ژاپنی گل آرایی هم هنر است هم جزء دکوراسیون محسوب می شود.

در این گل آرایی که به حدود 100 سال قبل باز می گردد سه گل اصلی خدا ، انسان و زمین وجود دارد. کشیده بودن کار در این گل آرایی مهم است. هماهنگی رنگ، فرم و فاصله گذاری در این گل آرایی اهمیت دارد. ویژگی دیگر این گل آرایی استفاده وسایلی است که در طبیعت وجود دارد مثل نی، شاخه ها، برگ ها و ... و گلدانها به شکل بیضی یا مستعطیل و بعضی اوقات کروی با عمق کم است. فضای اطراف گلها را با سنگ ریزه و خزه و علفهای طبیعی تزیین می کنند.

ناجیره (Najiere) مدل دیگری از گل آرایی ژاپنی است. در این گل آرایی که ریشه مذهبی داشته و تعداد شاخه های گل بیشتر است. مثلا چهارمین گل کوه و چمن و ... نام میگیرد. شاخه گل اول باید طولش 2 تا 5/2 برابر قطر دهانه گلدان باشد. گلهای دیگر نسبت به گل های دیگر کوتاه تر (نصف گل قبلی) باشد و آخرین شاخه باید پشت شاخه اول باشد.

در هر فصلی در گل آرایی ژاپنی از گلهای خاص زیر استفاده میشود:

فصل بهار = شکوفه های گیلاس و بادام

فصل تابستان = از غنچه های بلند رز و شاخه های یاس زرد (چون در تابستان تنوع گل زیاد است از دیگر گلها هم استفاده میشود.)

فصل پاییز = گلهای داوودی و زنبق

فصل زمستان = گل یخو برگهای همیشه سبز

 

گل خشک

در سال 1850 اولین گل آرایی با گل خشک انجام شد. برای اینکه گلها از بین نروند از گل خشک استفاده می کردند. در هر فصل گلها به صورت کامل وجود نداشت. در گل آرایی با گل خشک همان سبک های گل آرایی وجود دارد اما چون بو و رایحه نداشتند زیبایی کار گرفته می شود. پس با پاشیدن عطر به آنها کار را جبران می کردند و این نداشتن رایحه بزرگ ترین اشکال در گل آرایی با گل خشک است.

روشها و طریقه خشک کردن گلها و گیاهان

برخی گلها به حالت اصلی خشک می شوند (استاتیک) . مشکل خشک کردن گلها و گیاهان همیشه از مهمترین معضلات بوده است. در ذیل به برخی از این روشها اشاره می شود:

1 – پرس کردن = در این روش گلهای آبدار را وسط برگهای مخصوص (جاذب آب) و روزنامه یا کتاب و قفسه های فلزی برای عبور هوا و عوض کردن روزانه روزنامه ها برای اینکه کپک نزند.

2 – خشک کردن در هوای آزاد = گل جعفری و گل داوودی باید در هوای آزاد خشک شوند و بهتر است سرشان به سمت بالا باشد.

3 – استفاده از مواد جاذب رطوبت = موادی مثل سیلیکاژه (مواد بسته بندی شده در پوشاک و کالاهای نو)، نمک، شن و خاک ژله ای، آرد ذرت، زاج و براز (برواکس)

4 - خشک کردن با شن = حتما باید شن ساحل باشد.

5 – پرس کردن با کتاب = باید حتما روی کتاب چیز های سنگین مثل چند کتاب سنگین دیگر یا آجر گذاشت و هر 12 ساعت چک شود.

سیلیکاژه چیست؟ ماده ای شیمیایی است به رنگ آبی آسمانی که در زمان جذب رطوبت به رنگ صورتی می شود. روطوبت بیشتری را جذب میکند. برای گلهای حساس مثل لیلیوم و آنتریوم از سیلیکاژه استفاده میشود.


دو روش رایج برای خشک کردن گلها : خشک کردن در هوای آزاد و پرس کردن

برای بهتر خشک کردن گلها در فضای آزاد بهتر است شاخه های گل را از ته جدا کرده گلهای ظریف و درشت را کنار هم قرارداد و سپس آنها را در گلدان بدون آب بطور ایستاده برای مدت زمانی نگه داریم تا رطوبت به انتهای ساقه منتقل شده و سپس رطوبت را خارج نموده و آن را در هوای آزد خشک می کنیم. بهترین و سریعترین روش خشک کردن در هوای آزاد است.

ویژگی های مکان خشک کردن گلها

1 – چرخش هوای مطبوع

2 – دمای 70 – 90 درجه فارنهایت

3 – محیط خشک و غیر مرطوب

4 – محیط فاقد نور آفتاب

5 – ترجیحا محیط کوچک

6 – دارای شومینه یا دستگاهی که به خشک کردن گلها کمک کند.

برای آویزان کردن گلها آنها را باید بطور افقی روی کاغذ روزنامه دسته کرده به طوری که سر گلها پایین باشد بعد آنها را آویزان می کنیم.

6 – روش فریز کردن = به کمک گاز ازت یا نیتروژن مایع

7 – خشک کردن با محلول گلیسرین و آب داغ = برای خشک کردن میوه های خوشه ای مثل انگور یا شاخه های مثل اکالیپتوس و یاگل رز و یا گل کاملیا از این روش استفاده می کنند. یک قسمت گلیسیرین را با دو قسمت آب داغی که کمی نمک در آن حل شده مخلوط نموده و شاخه یا گل را درون محلول فرم می کنیم.

روش سریع خشک کردن با اتو:  گل را بین دو دستمال کاغذی قرار داده و سپس بین چند روزنامه قرارداده و بعد از آن با اتو روی آن می کشیم. اتو باید داغ وبدون بخار باشد.


تزیین ظروف با گل خشک

اکثراً گلدانهای سفالی هستند به خاطر هماهنگی رنگ و جنس بدنه. برای جنس بدنه و چسباندن گلهای خشک بنا به سلیقه شخصی ازگلهای خشک و وسایل تزیینی مثل میوه های کاج، تخم های مختلف مثل تخم کدو یا جبوبات (لوبیا و عدس) میتوان در گل آرایی با گل خشک برای تزیین ظروف استفاده کرد.

چند نکته برای نگهداری گلهای خشک:

1-    در سایه قراردادن گلها

2-    قرار ندادن جلوی باد

3-    قرار دادن گلها در محیط فاقد رطوبت

4-    استفاده از پرنازک برای پاک کردن آنها


گل آرایی با گلهای آپارتمانی

گلهای اشاره شده: پتوس – کاکتوس – اُپانیتا (زبان مادرشوهر) – گل عبایی – آگلونیا –برگ انجیری (مونستر – گردباد)

بهترین خاک:یک قسمت ماسه (پرلیت) و دو قسمت خاک برگ اما در گیاهان تازه قلمه زده و جوان برعکس

 
آشنایی با برخی گیاهان آپارتمانی و خواص آنها

عشقه (Hedrea Helix) : بالارونده – ساقه نرم – در کنار پنجره و معرض نور خورشید – برای پاکسازی محیط از فرمالئید (رنگ های ترکیبی و رزین، کف پوش و پارکت) نام دیگرش پیچک انگلیسی و داردوست است.

اسپاتی فیلوم : گیاهی با گلهای سفید و برگهایی همیشه سبز که به نور کم نیاز دارد. آبیاری هفته ای یک بار . این گیاه سمی است. خاصیت پاکسازی محیط از مواد سمی مثل بنزن و مواد سرطان زای موجود در رنگ ها و واکسهای مبلمان، چوب و پولیش و همچنین جذب استون متصاعد شده از چسب ها و مواد پاک کننده را دارد.

نخل راپیس : حالت درختچه ای دارد. پرورش آسان دارد. ابتدا رشدش کند است اما برگ هایش رشد سریع دارند. رطوبت و نور کم نیاز دارد. آمونیاک موجود در هوا را تصفیه می کند و همچنین عناصر مضر در پاک کننده ها و رنگها را از بین می برد.

سرخس بوستون: برگهای پر مانند دارد و آویخته و کمی انحنا دارد و معمولا در سبدهایی به صورت آویزان قرار می دهند. به علت نیاز گیاه به آب و رطوبت زیاد نگهداری آن کمی مشکل است. پاکسازی محیط از فورمالوئید و پاکسازی خاک از جیوه و آرسنیک.

شمشیری یا سانسوریا (زبون مادرشوهر): در نور کم رشد میکند. در شب اکسیژن تولید میکند. برای اتاق خواب مفیده. میزان دی اکسید کربن را کاهش میدهد. فورمالوئید و بنزن هوا را از بین می برد.

پوتوس طلایی: از خانواده شیپوریان بالارونده است. ساقه منعطف دارد. پاکسازی محیط از فرمالوئید و مونوکسید کربن و بنزن می کند.

بگونیا: نیاز به آفتاب مستقیم دارد. گل های زیبایی می دهد. پاکسازی محیط از بنزن و مواد شیمیایی متصاعد شده تولوئن که در بسیاری از چسبها و واکسها استفاده میشود و تولید اکسیژن در شبها.

دراسینای لبه قرمز: رشدش کند و حالت درختچه ای دارد. هفته ای چند بار آب نیاز دارد. پاکسازی محیط از گازهای منتشر شده از لاک و جلا دهنده ها و روغن جلا

گندمی یا کلروفیتوم: حالت علفی دارد. بصورت آویزان است. اگر در سایه قرار گیرد طول و تعداد برگهایش افزایش یافته و روی ستون و پایه و کنار پنجره آفتابگیر آویزان می شود و باعث از بین رفتن مولکولهای فرمالوئید و بنزن می شود.

شمعدانی: برای رفع پشته

زنبق: از پاک کننده های آلودگی محیط زیست است

بامبو: برا ی دفع عنکبوت و ... است.
منبع: گل آرایی (استاد اخوان)
 
مطالب زیرمجموعه
تراریوم : باغ شیشه ای
 
نمایشگاههای مرتبط با گل آرایی
فهرست گیاهان: گل آرایی

مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت