١٨/٢/١٤٤٣ --- 9/26/2021 --- ۱۴۰۰ يکشنبه ۴ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
مراقبت های پاییز و زمستانه ی بونسای
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  41  نفر
بازدید امروز :  1660  بازدید
بازدید دیروز :  13537  بازدید
تبلیغات متفرقه
گیاهان زینتی آپارتمانی >> سانسوریا
 

سانسوریا

 
سانسوريا

گياهي بومي مناطق گرمسيري آفريقاي جنوبي است و بصورت بوته اي رشد مي کند. داراي انواع سبز يا ابلق با نوار زرد يا کرمي در لبه برگهاست و همگي داراي ريزوم هستند .

اين گياه به سايه و خشکي مقاوم است .

انواع سانسوريا

1) Sanseveria cylinderica

اين گونه داراي برگهاي استوانه اي و کشيده مي باشد.

2) Sanseveria stuckyi

داراي ساقه اي کوتاه و خزنده مي باشد برگهاي آن استوانه اي و ارتفاع برگ 9 سانتيمتر است.

3) Sanseveria trifaciata

اين گونه از ساير گونه ها محبوبيت بيشتري دارد. داراي برگهاي سرنيزه اي و گوشتي مي باشد. ارتفاع برگها 140 سانتيمتر است و رنگ برگ سبز تيره و داراي رگه هاي عرضي سفيد مايل به خاکستري مي باشد.

4) Sanseveria lauranti

بيشترين سانسوريا در ايران مي باشد. گونه اي است با برگهاي سبز داراي نوارهاي روشن و شمشيري شکل با حاشيه طلائي

5) Sanseveria hahni

اين گونه پا کوتاه بوده و داراي برگهاي چرمي و خاکستري رنگ مي باشد.

خواص بتانيکي

گياهي است داراي ريزوم از خانواده لاله liliaceae

برگها

گياهي برگ زينتي است و تنوع زيادي در اندازه برگ و رنگ برگ در اين گياه وجود دارد. برگها در سانسوريا ضخيم،مستقيم، سخت و شمشير مانند مي باشد. نوع ابلق آن محبوبيت بيشتري دارد.

گل

گل آن جذاب نبوده ولي بصورت معطر مي باشد.

ساقه

ساقه در اين گياه وجود ندارد و برگها مستقيم از سطح خاک خارج مي شود. ولي داراي ساقه زيرزميني بنام ريزوم مي باشد که برگها مستقيما از روي اين ساقه هاي زيرزميني خارج مي شود و براي تکثير از آنها استفاده مي شود.

ريشه

بصورت زرد رنگ مي باشد که از روي ريزوم منشعب مي گردد.

شرايط نگهداري سانسوريا

اين گياه را مي توان در شرايط مختلف نور آب و خاک پرورش داد.

اين گياه نسبت به شرايط نامساعد محيطي مقاوم بوده و در نقاط مختلف منزل مي توان آنرا نگهداري کرد.در مناطقي که داراي سرماي زمستانه نمي باشد مي توان اين گياه را در باغهاي صخره اي کشت نمود.

دما

گياهي است که در هواي گرم و در درجه حرارت 25-18 درجه سانتيگراد بهترين رشد را دارد ولي به دماي زير صفر حساس مي باشد.

نور

اين گياه عموما در محلهاي روشن رشد خوبي دارد ولي در محلهاي کم نور منازل نيز مي توان اين گياه را نگهداري کرد.

آبياري

اين گياه نسبت به بيماريهاي قارچي حساس مي باشد لذا بهتر است در آبياري اين گياه دقت کنيم. در فصل زمستان چنانچه اين گياه در جاي خنک نگهداري شود از دادن آب زياد به آن خودداري کنيد زيرا آب زياد سبب پوسيدگي ريشه مي شود ولي در فصل تابستان به آب بيشتري نياز دارد.

خاک

اين گياه را مي توان در اکثر خاکها پرورش داد. ولي بهترين رشد را در خاکهاي شني لومي دارد که ترکيب خاکي آن 2 قسمت خاکبرگ پوسيده و يک قسمت خاک لومي مي باشد.

خاک مناسب پرورش سانسوريا (عکس از http ://chasta971.free.fr)

روش تکثير

1) قلمه برگ

برگها را به قسمتهايي به طول 10 سانتيمتر بريده ودر دماي 20-18 درجه بصورت عمودي در محيط کشت (ماسه) قرار مي دهيم که ريشه و جوانه نابجا از محل بريده شده برگ ظاهر مي گردد. بهتر است روي قلمه ها را با صفحه شيشه اي يا پلاستيک بپوشانيم که باعث زودتر ريشه دار شدن آنها مي شود. اين روش تکثير بسيار راحت است ولي چنانچه از گونه هايي استفاده گردد که داراي حاشيه طلايي هستند گياهان جديد ايجاد شده داراي حاشيه طلايي نيستند.

2) تقسيم بوته و جدا کردن ريزوم

تقسيم بوته در اين گياه در فصل بهار صورت مي گيرد.زمانيکه ارتفاع برگها بلند شد و گلدان به صورت پر در آمد و ريزوم تمام گلدان را اشغال کرد گياه پايه مادري را از گلدان خارج نموده و سپس با استفاده از چاقو يا قيچي باغباني قسمت زيرزميني گياه را به چند قسمت تقسيم مي کنيم. سپس هر دو يا سه گياهچه را در يک گلدان جداگانه و با ترکيب خاکي مناسب کشت مي کنيم. مزيت اين روش در اين است که در ارقام ابلق که داراي حاشيه طلايي مي باشد گياهان جديد نيز که ايجاد مي گردند داراي حاشيه طلايي خواهند بود.

آفات و امراض

1) در صورتيکه برگها بصورت رنگ پريده در آمده باشند و نقوش خود را از دست داده باشند علت آن کافي نبودن نور است و يا اينکه گياه به تغذيه مصنوعي نياز دارد که براي علاج گلدان را به محل روشن تر منتقل مي کنند و از تغذيه مصنوعي استفاده مي شود که 2 گرم ازت و 2 گرم فسفات و 2 گرم پتاس را در 1000 سي سي آب حل کرده و 3 هفته يکبار هر بار 100 سي سي مي دهيم.

2) وجود زخمهاي قهوه اي روي برگها: علت آبياري بيش از اندازه بوده و براي علاج اجازه مي دهيم سطح خاک خشک شود و سپس آبياري را انجام مي دهيم همچنين زهکش ته گلدان بايد بررسي شود.

3) در صورتيکه برگها قهوه اي و خشک شود علت آن هواي گرم است يا اينکه گياه تشنه است که گلدان را آبياري کرده و ه محل خنک تر منتقل مي کنيم.

4) در صورتيکه برگها بد شکل شده باشند و حاشيه آنها به صورت جويده شده در آيد علت آن حشره آفت است و براي علاج هر دو هفته يکبار با سم حشره کش سم پاشي مي کنيم.

5) در صورتيکه برگهاي تازه ايجاد شده به حالت نرم و آبکي در آيد و حالت افتادگي در آنها ايجاد گردد علت آن تغذيه بيش از اندازه است و علاج آن با توقف تغذيه انجام مي شود و در پاييز و زمستان تغذيه صورت نگيرد.

6) وجود زخمهاي پينه اي شکل و سفيد رنگ روي برگ علت آن وجود حشره آفت است و علاج آن اينکه محل زخم را با پنبه آغشته به محلول سم پاک کرده و همچنين گياه را با سم حشره کش سيستميک يا نفوذي هر دو هفته يکبار سم پاشي مي کنيم.

7) در صورتيکه حاشيه برگ داراي لکه هاي قهوه اي و خشک شده باشند علت تماس برگ با محل گرم است و بايد محل گياه را تغيير داد.

8) در صورت ديده شدن نقاط قهوه اي رنگ بر روي گياه بصورت زنگ مانند علت استفاده بيش از اندازه از مواد براق کننده است و براي علاج با پارچه مرطوب سطح برگها را پاک مي کنيم تا زماني که علائم رفع شود.

9) در صورتيکه برگها سياه رنگ شده باشند حالت آبکي در آمده باشند علت يخ زدگي در برگهاست و علاج آن در فصل سرد و در شبهاي سرد گياه را در نزديک پنجره نگه نداريم.

10)در صورتيکه برگها از قسمت قاعده پوسيده شوند علت آبياري زياد است و خاک حالت باتلاقي پيدا مي کند و براي علاج آبياري را متوقف نموده و آبياري بعدي را زماني انجام مي دهيم که سطح خاک خشک شده باشد و آبياري با ميزان کمتري انجام گيرد همچنين زه کش ته گلدان را بررسي نموده و در صورت گرفتگي اقدام به باز نمودن زه کش کنيم
منبع:tebyan.net


مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
ساناز ازادي
با سلام. ببخشيد من يك گياه سانسوريا رنگي خريدم كه بعد از دو روز گياه رنگ پريده و قهوه اي شد بايد چيكار كنم؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام نور زیاد و مستقیم و یا نور کم باعث کم رنگ شدن برگ ها شده ،گلدان را به مکان روشن (نور غیر مستقیم ) منتقل و ابیاری گیاه را نیز زمانی انجام دهید که سطح خاک به اندازه 3 سانتیمتر خشک شده باشد .گلدان در نزدیکی منبع گرمایی و یا جریان هوای سرد نیز قرار نگیرد .
جلیل رجبی
سلام برای گیاهان اپارتمانی مخصوصا سانسوریا باید چطوری کوددهی با روش محلول پاشی انجام بدم ؟ حدودا ۵۰ گل سانسوریا دارم و کلی گیاه آپارتمانی دیگه با گلخانه کوچک روی پشته بام تونت هم گشتم واسه همه نوع محصول کشاورزی کوددهی رو زده ولی روش محلول پاشی کمه و برای گیاهان اپارتمانی که اصلا چیزی پیدا نکردم با تشکر از سایت عالی و زحمات شما   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام اکثر کود ها را می توان هم به صورت محلول پاشی و هم به صورت آبیاری به خاک استفاده کنید یک قاشق چای خوری از کود در یک لیتر آب حل شود به صورت آبیاری یا محلول پاشی استفاده شود .در فصول گرم هر دو هفته و در فصول سرد هر یک ماه یکبار.برای سانسوریا چون نیاز به کود زیادی ندارد هر یک ماه یکبار نیز در فصل رشد کفایت می کند.
زهرا اویسی
با سلام و خسته نباشید . امروز متوجه شدم یکی از شاخه های سانسوریا لوله ایم ( از اینایی که قسمت بالای شاخه ها رنگ زده شده ست ) قسمت بالاش حالت چروکیده و مچاله شده ، این گیاه رو یک سال و نیم پیش خریدم که امسال عید دو تا پاجوش زد و من حدودا یک ماه پیش پاجوش ها رو جدا کردم و تو یه گلدونه دیگه کاشتم و خود سانسوریا رو هم تو یه گلدون دیگه با خاک جدید ، از ابتدایی که خریدم تا به حال همیشه حالش خوب بود ، الآن نمیدونم مشکلش چیه و نمیدونم باید چکار کنم ، خیلی ناراحتم لطفا کمکم کنید .   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام پس از تعویض خاک این مشکل به وجود آمده؟
زهرا اویسی
با سلام و خسته نباشید . خیلی ممنون از راهنمایی های خوبتون .جدیدا سانسوریام بعضی از برگهاش لوله ای شکل شده ، دلیلش چی میتونه باشه ؟؟ گلدون و خاکش رو به تازگی عوض کردم ، آبیاری رو زمانی انجام میدم که سطح خاک خشک شده باشه . کود هم به طور مرتب بهش میدم دوهفته یکبار  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
لوله ای شدن برگها ناشی از تغييرات درجه حرارت(سرما مثلا در معرض باد کولر قرارگرفتن ويا گرمای زياد) ونيز وجود افت وبيماری در گياه ،نور زياد،ابياری کم ويا بيش از اندازه و نامناسب و… است. با انگشت خاک را چک کنيد در صورتي که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنيد. ابياري قبل از خشکي کامل خاک انجام شود .سوراخ هاي زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهاي انتهايي گلدان وخروج اب اضافي از گلدان مطمئن شويد. از جمع شدن اب در زير گلداني جلوگيري کنيد.
م گچلو
با سلام و خسته نباشيد سانسورياي ابلق من مدتيه برگ هاش لوله اي شده و من خيلي نگران اين وضعيت هستم، و اينكه اصلا رشد نميكنه. من اين رو حدود ٤ ماه پيش خريدم و همون موقع گلدان و خاكش عوض شده و بعد از دو ماه به اين شكل در آمده! و سانسورياي معمولي كه دارم يه مدت رشدش خيلي خوب بود و اونم حدود يك ماه هست كه اصلا اصلا تغيير نكرده و برگ هاي كوچكش رشد نمي كنن! لطفا در اين خصوص راهنمايي بفرماييد! با تشكر   پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام لوله ای شدن برگها در نتیجه تغييرات درجه حرارت( گرمای زیاد) ونيز وجود افت وبیماری در گياه ،نور زیاد،ابیاری کم ویا بیش از اندازه و نامناسب و... است.گلدان را در فاصله ی ۱ متری از پنجره قرار دهید و آبیاری را منظم هر یک هفته یکبار انجام دهید زیر و روی برگ ها و سطح خاک نیز از نظر وجود آفت به دقت بررسی شود.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت