٢٥/٧/١٤٤٢ --- 3/9/2021 --- ۱۳۹۹ سه شنبه ۱۹ اسفند امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
سالروز شهادت حضرت امام موسي كاظم عليه السلام تسلیت باد       
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
سم پاشی مرکبات در اواخر زمستان
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  43  نفر
بازدید امروز :  3455  بازدید
بازدید دیروز :  26303  بازدید
تبلیغات متفرقه
گیاهان >> گل حساس ( گل قهر) - گل قارکون
 

گل حساس ( گل قهر) - گل قارکون

 


نام فارسی: گل حساس ( گل قهر)

نام های دیگر: گل قارکون

نام انگلیسی:  Humble plant , Sensitive plant

خانواده:  Leguminosae

تیره فرعی:  Mimosaceae

نام علمی:         Mimosa pudica L .


 

مشخصات گیاه شناسی:

 

گل قهر بوته ایست رونده (خزنده-بالارونده و نیز چند ساله با ساقه های چوبی   به رنگ های قرمز- قهوه ای

پوشیده از خارهای خمیده و انحنا داراست. شاخه ها ظریف و انعطاف پذیر بوده  .

گلها صورتی رنگ ومتشکل از گلبرگهای

سوزنی شکلی هستند که در مجموع ساختاری کروی شکل را تشکیل میدهند .

برگهای آن مرکب و هر گروه 3 تا 4 برگ مرکب از یک نقطه خارج شده و از آن نقطه با دمبرگ بلندی به ساقه اصلی وصل می شود. هر برگ مرکب دارای 24 تا 40 جفت برگچه باریک و دراز است.

 

و به این ترتیب هر برگ مرکب را به صورت پر طیور در می آورد و چون به محض محض برخورد هر شیء با آن و یا لمس برگها با دست، آب از سلول های دیواره ای نازک خارج شده و وارد ساقه می شود. در نتیجه سلول ها چروک شده و برگها شادابی خود را از دست می دهند و به سمت پایین خم شده و با دمبرگ به طرف ساقه جمع می شوند، ، یا به عبارتی قهر می کنند.معمولاً چند لحظه طول می کشد تا گل قهر کند زیرا انتقال آب از سلول ها به ساقه ظرف چند دقیقه انجام می شود اما آشتی کردن و برگشتن به حالت اولیه چند دقیقه طول می کشد.

 

مبدا:

برزیل. امروزه در بخشهایی از آسیا وافریقا و امریکا هم به عنوان گونه غیر بومی و مهاجم مشاهده میشود .

 

ترکیبات شیمیایی:

از نظر ترکیبات شیمیایی در عصاره برگهای آن ماده ای شبیه به آدرنالین یافت می شود، به علاوه در گیاه آلکالوئید میموزین مشخص شده است.

 

نکته ای درباره نگهداری:

این گیاه در برابر گرمای زیاد و تاریکی هم عکس العمل نشان داده و برگ های خود را جمع میکند.

 

نیاز نوری:

به جای سایه آفتاب نیاز دارد.البته در نواحی گرم و خشک باید از گیاه در مقابل آفتاب ساعات گرم روز محافظت کرد.

 

نیاز آبی:

خاک را همیشه مرطوب نگه دارید.این گیاه به ابیاری بیش از حد حساس میباشد.

 

خاک:

برای نگهداری،از خاکی غنی از مواد آلی استفاده کنید.یکی از مهمترین مسایل در مورد بستر گل قهر،

 

توجه به زهکش و در واقع تهویه مناسب خاک است .

 

بستراین گیاه میتواند شامل دو قسمت پیت یک قسمت پرلیت(یا ماسه)و دو قسمت لوم باشد .

این گیاه توانایی جذب مستقیم نیتروژن از هوای اطراف است که از این طریق،گیاه امکان

 

زندگی در خاکهای فقیر(به لحاظ نیتروژن)را نیز خواهد داشت .

 

 

آفات  :

 

گل قهر میتواند توسط انواع آفات،من جمله:مایتهای عنکبوتی قرمز،شپشک آرد الود و تریپس مورد تهاجم قرار بگیرد .

 

توجه داشته باشید که برای کنترل آفات این گیاه نباید از صابونهای ضد حشره استفاده کرد چرا که استفاده از این نوع

 

محصولات باعث سیاه شدن و خرابی برگها میشود .

 

تکثیر  :

 

روش اصلی تکثیر این گیاه از طریق کاشت بذر است اما تکثیر از طریق قلمه گیری در فصل تابستان نیز محتمل است .

خواص و کاربرد:

جوشانده ریشه این گیاه در رفع ناراحتی های وجود سنگ در بدن اثر مفید دارد. از برگها و ریشه آن در موارد بواسیر و فیستولا استفاده می شود. برگهای له شده آن را به صورت خمیر روی بیضه های آب آورده می اندازند. به علاوه برگها و ساقه های له شده آن برای محل گزیدگی عقرب به کار میرود. در برخی منابع برای ریشه آن اثر تقویت نیروی جنسی قایل هستند.

در گزارش بررسی های دیگری آمده است که دم کرده برگهای گیاه حساس ، تلخ و تونیک است [کرووست و پتلو]. دم کرده غلیظ آن ممکن است مسمومیت ایجاد کرده و موجب ریزش موها گردد[فوکود]. در شبه جزیره مالایا و اندونزی مرسوم است همان طور که این گیاه با کمترین تماسی به اصطلاح می خوابد، برای استفاده از این خاصیت سرشاخه های برگدار جوان آن را زیر تشک کودکان نا آرام می گذارند و به علاوه بچه را در جوشانده برگهای آن حمام کرده روی تشک آن می خوابانند، خواب آرم و راحتی برای بچه می آورد. برگهای له شده آن به صورت ضماد بر روی ورم ها می گذارند[ برکیل و هانیف]. در فیلیپین برگهای له شده آن با روغنی نظیر روغن کنجد یا زیتون مخلوط کرده و به صورت ضماد در محل فتق می گذارند که برای معالجه فتق مفید است[سولیت]. از ریشه گیاه به عنوان مدر و برای معالجه اسهال خونی و در موارد عادت ماهیانه دردناک می خورند[ گررو  و  کوئی زمبینگ]. جوشانده سرشاخه های برگ دار گیاه برای تسکین آسم مصرف می شود[ گررو].

به گفته يك كارشناس اگر از گل قهر خوب مراقبت كنيد ،مي توان از گلهاي زيباي صورتي رنگ آن در فصل تابستان بهره ببريد.

كارشناسان كشاورزي مي گويند : اگر مي خواهيد اين گل را در منزل نگهداي كنيد بايد آن را از دسترس بچه ها دور نگهداريد زيرا درصورت تماس مداوم، عوامل محرك حساسيت را از دست ميدهد و اسيب مي بيند .

 

نکته :

نکته جالب در مورد این گیاه توانایی جذب مستقیم نیتروژن از هوای اطراف است که از این طریق،گیاه امکان

زندگی در خاکهای فقیر(به لحاظ نیتروژن)را نیز خواهد داشت .

 

 مکانیسم حرکت در گیاه  Mimosa Pudica

 

مبحث حرکت در گیاهان از زمان یونان باستان تا به امروز برای انسانها دارای جذابیت بوده و نوشته هایی با بیش از دو هزارسال قدمت در دست است که در آنها حرکت یک گیاه(احتمالا گونه ای از جنس میموزا)در اثر لمس شرح داده شده .
بطور کلی حرکاتی که در جنس میموزا شاهد آن هستیم به دو دسته حرکات  Nyctinastic  و Seismonastic  تقسیم میشوند :

دسته اول حرکاتی هستند که در پاسخ به تغییرات نور محیط صورت میگیرند. بدین ترتیب که که در ساعات پایانی روز برگها روی هم تا شده و ساقه ها حالت افتاده پیدا کرده و این حالت تا طلوع آفتاب روز بعد باقی میماند(البته بشرط عدم وجود تحریک توسط منابع نور مصنوعی )
-
دسته دوم حرکاتی هستند که در پاسخ به دیگر تحریکات محیطی از قبیل لمس کردن،تکان و لرزش،گرم کردن خفیف برگها،کمبود آب و تحریکات الکتریکی و شیمیایی انجام میشوند.شکل ظاهری این حرکات نیز مشابه حالت قبل است .
گر چه برای سالهای متمادی به پدیده حرکت در گیاه میموزا بعنوان پدیده ای جالب توجه نگریسته میشد اما تا حدود قرن نوزدهم تحقیق ومطالعه جدی ای در این مورد صورت نگرفته بود (*) در این زمان کشف شد که این نوع حرکات حاصل افت فشار سریع در سلولهاییست که بطور اختصاصی برای این منظور تغییر شکل پیدا کرده و بهبود یافته اند.بدین ترتیب یافته های جدید بر فرضیه قدیمیتر که اعتقاد به وجود سیستم اعصاب و بافتهای ماهیچه ای مشابه جانوران در این گیاه داشت ،خط بطلان کشید.البته مکانیسم دقیق این یدیده که سلولهای بهبود یافته موجود در بالشتکهای ساقه گیاه (Pulvini) چگونه فشار درون بافتی را کاهش داده و باعث این حرکات میشوند هنوز کشف نشده اما یافته های محققان نشان میدهد که:پس ازاعمال تحریک،تغییراتی در تراوایی غشای سلولی موجود در بالشتکها صورت میگیرد که باعث حرکت و تبادل سریع یونهای کلسیم شده و انعطاف پذیری دیواره سلولهای این بخش را افزایش میدهد.در واقع اینطور بنظر میاید که همزمانی این پدیده با افت فشاردرون سلولیست که سبب ایجاد حرکت در برگها و ساقه های گیاه میشود.همچنین یافته ها نشان میدهند که   فرمان بسته و جمع شدن برگها ،قابلیت انتقال از قسمت تحریک شده به بقیه قسمتهای گیاه را نیز دارا میباشد وبه محض تحریک،تغییرات پتانسیل الکتریکی از محل تحریک به دیگر قسمتهای گیاه گسترش میابد.بعلاوه مواد انتقال دهنده شیمیایی ای که تا بحال ناشناخته باقیمانده اند هم در حال حرکت و انتشار از محل تحریک تا قسمتهای دورتر گیاه ردیابی شده اند.کوتاه سخن آنکه هنوز کسی نتوانسته اطلاعات جسته و گریخته موجود را جمع بندی کرده ونظریه قابل قبول و جامعی برای توضیح و شرح حرکت برگهای گل قهر ارائه دهد اما تعدادی از محققان از گوشه و کنار جهان همچنان در حال تحقیق و بررسی در مورد این معما هستند.در حال حاضر ما تنها قادر به گمانه زنی در مورد چرایی این نوع حرکات در میموزا و معدودی دیگر از گیاهان هستیم.بعنوان مثال مشاهده شده که برگهای جمع شده و فرو افتاده این گیاهان در نزد گیاهخواران از جذابیتی برخوردار نیستند و این جانوران بیشتر به تغذیه از گیاهان با ظاهر عادی رغبت نشان میدهند.همچنین برگهای جمع شده و فرو افتاده تبادل گرما و آب کمتری با محیط اطراف انجام میدهند و این مساله در شرایطی که گیاه در معرض شرایط سخت محیطی قرار میگیرد شانس بقای گیاه را افزایش میدهد .

 

می توانید کلیپ دیدنی این گل را دانلود کنید :

 

دانلود

 

فرمت : mp4

 

حجم : ۱ mدانلود کامل مقاله :   گل قهر يا حساس.pdf

 

     

منابع :

 

http://persianpet.org/forum/thread99416.html

http://mihanpet.ir/thread3053.html

http://www.topforum.ir/thread172964.html

http://www.my.3eke.ir/threads/

 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
سیما
سلام من این گل رو 20 روزی هست که خریدم اما از همون اول هم برگهای بزرگ و شادابی نداشت . الان هم که برگهای جدیدش در میان همه کوتاه و مایل به زرد هستن و البته بعضی از برگهاش هم انگار سوخته باشه به رنگ مشکی در میاد !!!! میتونید لطفا راهنماییم کنید . ممنون  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
نور کم وابیاری زیادئتنش جابجایی از علل احتمالی هستند.به آفتاب مستقیم وملایم نیاز دارد و وجود حدود 8 ساعت نور مستقیم به رشد آن کمک می کند.نسبت به آبیاری بیش از اندازه حساس است.بنابراین زمانی که حدود 5 سانتیمتر از سطح خاک خشک شد نسبت به آبیاری آن اقدام کنید. رطوبت هوا را دوست دارد. می توانید از روش زیر گلدانی حاوی سنگریزه و آب استفاده کنید بدین صورت که یک عدد زیرگلدانی را پر از سنگریزه کنید سپس تا نیمه ارتفاع زیرگلدانی آب بریزید و گلدان محتوی گیاه را بر روی سنگریزه ها قرار دهید . مراقب باشید که کف گلدان با آب در تماس نباشد. اب درون زیرگلدانی به تدریج و در اثر گرمای هوا تبخیر شده و رطوبت مورد نیاز برگسار را تامین می کند. اگر هم می خواهید که از روش غبارپاشی آب بر روی برگسار استفاده کنید بهتر است که از آبهای بدون املاح استفاده کنید.
سیما
ممنون برای پاسختون در مورد گل قهر کن.
گلدونم جایی قرار داره که صبح و عصر سایه است و بین این مدت آفتاب مستقیم بهش میخوره . اما متاسفانه هر روز صبح چون خاکش خشک بود بهش آب دادم . با راهنمایی شما فکر کنم همین آبیاری زیاد زرد و بیحالش کرده . امیدوارم با راهنمایی که در مورد زیر گلدونی انجام دادید برگهاش به رنگ سبز و شاداب برگرده . بازم ممنون برای راهنماییتون.
مهندس رامندی
موفق باشید. وقتي بدليل نگه داري نامناسب ویا افت وبیماری مشکلي در گياهتان ايجاد ميگردد، انتظار نداشته باشيد برگ هاي زرد يا قهوه اي يا ريخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنيد که محيط گياه کاملاً مناسب باشد شرايط ايده ال رشد را که در قسمت مربطه توضيح داده شده فراهم نماييد... برگ هايي که از اين پس مي رويند مي توانند رشد و نمو خوبي داشته باشند. بايد منتظر بمانيد تا گياهتان با ايجاد شرايط مناسب رو به بهبودي برود..مهمترین نکته در نگهداری اینه که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و... انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید.. از قراردادن گلدان در محل هوای گرم یا سرد و محلهای پر تردد(مثل نزدیک در وراهرو و...)که باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش(کولر) ویا گرمایشی(شوفاژ .بخاری و...) جدا خودداری شود
مهدی یحیی خانی
سلام برای رفع این آفت چکار باید بکنم ؟ عکس http://uupload.ir/files/o7g1_photo_2016-09-25_10-18-56.jpg  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام وجود توده هاي متحرک سفيد رنگ با پوشش آردي علامت وجود افتي به نام شپشک آردآلود است. اين حشره از شيره پرورده گياه تغذيه کرده و باعث ضعيف شدن گياه مي شود. اين حشره پولک دار است و مانند ذره هاي پنبه اي که توسط پنبه زن حلاجي شده باشد در زير برگ ها و انتهاي دمبرگ و ساقه جمع مي شوند.محل تجمع آنان بيشتر در درزهاي نوک برگ هايي که در سايه واقع شده اند مي باشد.در مرحله اول مبارزه با افات شپشک با توجه به خطرات استفاده از سم در محيط مسکوني بهتر ست در صورت کم بودن تعداد آفات با کمک غبار پاشي اب بافشارو يا تکه‌اي پنبه که آغشته با صابون است، آفات را از روي گياه برداشت. يا اينکه چند قطره مايع ظرفشويي رو در يک ليتر اب حل کنيد وروي شاخ وبرگ گياه اسپري نماييد ولي اگر زياد باشه بايد از سم استفاده شود.اگر متوجه وجود افت بر روي برخي از گياهان شديد سريعا آنان را از ديگر گياهان سالم دور کنيد تا آفت به آنان سرايت نکند .جهت مبارزه شيميايي با اين افت از حشره کشهاي تماسي مانند ديازينون به نسبت به يک قاشق چاي خوري ( دو سي سي در يک ليتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مايع ظرفشويي ) استفاده شود که بايد روي قسمتهاي الوده وشاخ وبرگ گياه(پشت وروي برگها) اسپره نماييد. بهتر است که اينکاردر خارج از آپارتمان و در فضاي باز انجام شود و اين ماده را از دسترس اطفال دور نگهداريد در ضمن مقداري از محلول را نيز به صورت ابياري به خاک گلدان بدهيد.بعد از 14-7 روز سمپاشي تکرار شود.
maziar don
شپشک آرد آلو و باید با سم کنفیدور سم پاشی بشه با گوش پاک کن اغشته به الکل اول افت ها را تمیز کنید
فاطمه زواری
با سلام سم دیازینون سمی تماسی است و برای شپشک ها به دلیل محافظت آنها با سپر زیاد توصیه نمی شود ولی بی تاثیر هم نمی تواند باشد. سم کنفیدور دارای اثر تماسي، گوارشي و خاصیت سيستميكي بسيار زياد می باشد که می تواند علیه حشرات مکنده مثل شپشک ها استفاده شود.از دیگر سمومی که می تونانید برای مبارزه با این حشره استفاده کنید مالاتیون که سمی تماسی است و هم دیموات که سمی سیستمیک است.
امیر روزبهانی
سلام لطف بفرمایید. دقیقا نیاز. نوریه این گیاه رو در. تابستان اعلام بفرمایید مثلا الان امکانش هست که توی حیاط با فضای باز. نگه داری بشه یا باید. توی گلخانه نگهداری کنم؟  پاسخ مشاهده
رضا حکاکی
گل قهر من دیگه حساسیت نداره و برگ هاش جمع نمیشه میشه بگید چکار کنم تا دوباره مثل اولش بشه   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
شرایط نگهداری گیاه رو به طور کامل توضیح دهید.فاصله بین ابیاری؟مقدار اب مصرفی؟وضعیت خروج اب از زیر گلدان؟جنس گلدان؟وضعیت نور؟موقعیت پنجره؟فاصله گلدان تا پنجره؟مقدار ساعات دریافت افتاب؟کود دهی ویا سم پاشی؟مقدار مصرف کود ویا سم؟جابجایی مکانی؟شهر محل زندگی؟اخرین تعویض خاک ونحوه تعویض ان؟نوع خاک؟وجود حشره وافت ویا کرم در گلدان؟موارد مشکوک و....
سعید نراقی
سلام گیاه من دیگه در برابر هیچ عاملی برگهایش را جمع نمی کنه دلیلش چیه؟ آیا میشه کاری کرد که مجددا حساسیتش را پیدا کنه؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
این گیاه نباید در معرض رفت و آمد و یا در دسترس کودکان قرار بگیرد ،با توجه به حساس بودن برگ ها درصورت تماس مداوم، عوامل محرك حساسيت را از دست ميدهد و آسيب مي بيند.
سیما پورتقی
با عرض سلام من این گل زیبا رو حدود یه ماه پیش خریدم. اول که آوردم خونه، چون از نیاز آبش خبر نداشتم، همه برگهاش زرد شد و ریخت، بعد متوجه شدم که به نسبت بقیه گلهام، به آب بیشتری نیاز داره، الان مجددا همه برگهاش رشد کرده، حتی از قبل هم بیشتر، سوالم این بود که میشه با زدم نوک ساقه این گل، باعث شاخه دادن اون شد؟ چون الان فقط یه ساقه داره و همینطور داره ساقه بلندتر میشه، یا اینکه دم پنجره شرقی هست و نور خوبی داره، چطور میشه گیاه رو تحریک کرد که شاخه های جانبی اش رشد کنه؟  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام می توانید گیاه را کمی هرس کنید بهتر است اواخر زمستان این کار انجام شود .
zhila nasiri
باسلام
روی ساقه  گل قهری من جدیدا شپش های آرد الود دیدم وبرگ هاش زرد شده و میریزن چه توصیه ای دارید
  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام در مرحله اول مبارزه با افات شپشک با توجه به خطرات استفاده از سم در محيط مسکوني بهتر ست در صورت کم بودن تعداد آفات با کمک غبار پاشي اب بافشارو يا تکه‌اي پنبه که آغشته با صابون است، آفات را از روي گياه برداشت. يا اينکه چند قطره مايع ظرفشويي رو در يک ليتر اب حل کنيد وروي شاخ وبرگ گياه اسپري نماييد ولي اگر زياد باشه بايد از سم استفاده شود.يا ميتونيد از سموم غير شيميايي وارگانيک مانند پاليزين و سيرينول و... استفاده نماييد. اگر متوجه وجود افت بر روي برخي از گياهان شديد سريعا آنان را از ديگر گياهان سالم دور کنيد تا آفت به آنان سرايت نکند .جهت مبارزه شيميايي با اين افت از حشره کشهاي تماسي مانند ديازينون به نسبت به يک قاشق چاي خوري ( دو سي سي در يک ليتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مايع ظرفشويي ) استفاده شود که بايد روي قسمتهاي الوده وشاخ وبرگ گياه(پشت وروي برگها) اسپره نماييد. بهتر است که اينکاردر خارج از آپارتمان و در فضاي باز انجام شود و اين ماده را از دسترس اطفال دور نگهداريد در ضمن مقداري از محلول را نيز به صورت ابياري به خاک گلدان بدهيد.بعد از 14-7 روز سمپاشي تکرار شود.
امیر حسین وحیدیفر
اگه این گیاه در آفتاب مستقیسم بذارم و آبیاری مرتب هم میکنم و نمیذارم خاکش خشک شود خشک میشود یانه؟ چون روز اولیه که من اینو میخرم.  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
افتاب ملایم ومستقیم برای رشد این گیاه خوب ومفید است.افتاب تند وسزان مضر
zhila nasiri
ممنون از پاسختون
درضمن من تازه گلدان گل قهریرو تعویض کردم و خاک معمولی باغچه ریختم پرسشم اینه که ایا باید شن هم اضافه میکردم به خاک ؟ ایا شن همین شن معمولیه یا شن خاصیست؟
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
خاک باغچه به تنهایی بستر مناسبی نیست.باید با کود دامی یا خاکبرگ وماسه بادی رودخانه ای مخلوط مناسبی تهیه میکردید
parnian rad
سلام من چند ماه گل قهر اشتی دارم چند روز حشره های ریزی که پرواز میکردن داخل گلدان ها زیاد شد البت برای تمام گل ها رفتم گل خانه از این سم ها بهم داد گفت یک قاشق با یک لیتر اپ مخلوط کن به تمام گلدان ها بده منم دادم اما گل قهر اشتی برگه ها زور زرد میشه از بین میره به نظر شما من چه کار کنم هرچه برگه در میاد هنوز کامل یزرگ نشده زرد میشه  پاسخ مشاهده
افسانه سادات فرود
سلام چه سمی؟احتمال زیاده روی در مصرف سم است .شستشوی خاک به گیاهتون کمک می کند.
parnian rad
اسم سم کارباریل اس 85%
خاک گلدان تعویض کنم خوب میشه
عکس از برگ گل


افسانه سادات فرود
لازم به تعویض خاک نیست.گلدان را در ظرف آب بزرگی به مدت ۱۰ دقیقه قرار دهید سپس خارج کنید .توجه داشته باشید گیاه قهر و آشتی گیاه حساسی است و ممکن است با وارد شدن هر تنش دچار شک و آسیب دیدن برگ ها شود.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت