٦/١٢/١٤٤٣ --- 7/6/2022 --- ۱۴۰۱ چهارشنبه ۱۵ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
پرورش بونسای راش
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  42  نفر
بازدید امروز :  880  بازدید
بازدید دیروز :  11705  بازدید
تبلیغات متفرقه
کود گیاهان >> سِزبانیا ؛ کود سبز شالیزار 2
 

سِزبانیا ؛ کود سبز شالیزار 2

 
سِزبانیا ؛ کود سبز شالیزار 2
Sesbania ; paddy`s green manure 2
تلقیح گیاه سزبانیا :
تلقیح یا مایه کوبی (inoculation) گیاه سزبانیا در مواردی که خاک مأمن رایزوبیوم های بومی با توانایی گره سازی است ، ضرورتي ندارد امّا در اراضی جدید فاقد رایزوبیوم خاص و یا مناطقی که سویه های (سوش) باکتری از توانایی گره سازی کافی برخوردار نیستند، باید نسبت به مایه کوبی بموقع بوته هاي سزبانيا اقدام گردد. معمولاً تلقیح رایزوبیومی سزبانیا با نژادORS571 توصیه می گردد زیرا در تثبیت ازت بسیار مؤثرتر عمل می کند.
1) تلقيح بذور سزبانيا :
1-1) تلقيح رايزوبيومي بذور :
بسياري از خاك ها بويژه در مناطق كاشت جديد از حضور نژادهاي رايزوبيوم مناسب بي بهره اند لذا بايد به خريداري رايزوبيوم ها به شكل ماده تلقيحي از شركت هاي خصوصي و يا سازمان هاي غيرانتفاعي پرداخت و بذور مورد نظر را قبل از كاشت تلقيح نمود.
تلقیح رایزوبیومی بذور سزبانیا توسط محیط کشت های (cultures) زیر انجام می شود :
1-1-1- محیط کشت مایع (liquid)
2-1-1- جذب در کاریرهایی نظیر پیت (absorbed on peat)
3-1-1- محصور در پلیمر (embedded in polymer)
تلقیح رایزوبیومی سزبانیا با محيط هاي كشت به روش های زیر صورت می پذیرد :
1) روش دوغاب (slurry method) از شيوه هاي مؤثر تلقيح بذور سزبانيا با ماده تلقيح رايزوبيومي است.
2) مواد تلقيحي را مي توان بطور مستقيم در درون خاك قرار داد وليكن هزينه بيشتري دارد.
راهنماي عملي تلقيح بذور "N2Africa" و دستورالعمل هاي FAO در مورد تلقيح بذور لگوم ها داراي اطلاعات موثقي در اين رابطه هستند.
2-1) تلقيح دوگانه بذور :
تلقيح دوگانه (dual inoculation) بذور سزبانيا با قارچ ريشه زي "Glomus mosseae" و باكتري همزيست "Azorhizobium caulinodans" باعث افزايش ارتفاع گياه ، جذب و تغليظ نيتروژن و فسفر در ساقه ها و ريشه ها مي شود. قارچ هاي ريشه زي "VAM" (vesicular arbuscular mycorrhizal) باعث افزايش جذب فسفر در گياهان حتي در خاك هايي با فسفر كم مي شوند زيرا با استقرار بر روي ريشه ها بر سطح تماس آنها با خاك مي افزايند. بدين طريق همزيستي بين گياه سزبانيا ، باكتري رايزوبيوم و قارچ ميكوريزا باعث : افزايش گره زايي ، تثبيت نيتروژن و رشد بهينه گياه مي گردد. تثبيت نيتروژن نيازمند حضور باثبات و درحد اپتيمم فسفر براي ريشه ها و گره ها است لذا قابليت دسترسي كم به عنصر فسفر در خاك هاي مناطق گرمسيري به لزوم بكارگيري سزبانيا در چنين مناطقي صحّه مي گذارد.
2) تلقيح ساقه ای سزبانيا :  
 تلقیح رایزوبیومی بذور سزبانيا می تواند موجب تحریک گره زایی بر سطح ریشه ها گردد و در اين حالت فقط بخشی از ساقه ها گره زایی خواهند نمود. تلقیح خودبخودی ساقه هاي سزبانيا معمولاً نامنظم است لذا تلقیح ساقه ای گياه نظیر تلقیح ریشه ای آن توصیه می گردد. برای بروز رضایت بخش گره زایی بر ساقه هاي سزبانيا باید نسبت به تلقیح رایزوبیومی آنها به طرق زیر اقدام ورزید :
1-2- محیط کشت رایزوبیومی مایع را بر روی ساقه های جوان اسپری می کنند. بدین ترتیب زمانیکه بوته های سزبانیا به ارتفاع 80-50 سانتیمتر رسیدند، با محیط کشت مایع حاوی نژادORS571 با غلظت 100 ميليون باکتری در هر میلی لیتر با کمک سمپاش های استاندارد بر سطح شاخه و برگ ها اسپری می گردد.
2-2- محلول کلوئیدی حاوی رایزوبیوم را که در داخل پلیمر قرار دارد، بر سطح گیاه اسپری می کنند. اينگونه ماده تلقیحی (inoculums) حاوی باكتري هاي رایزوبیوم است که به صورت پودر در آمده و در یک پلیمر قرار گرفته اند. پودر رایزوبیومی را با آب مخلوط نموده و به حالت محلول کلوئیدی در می آورند سپس آنرا با سمپاش بر سطح شاخه و برگ های سزبانیا می پاشند. معمولاً یک نوع آفتکش به محلول کلوئیدی مزبور می افزایند تا آنرا از هجوم حشرات محافظت نماید.
فرآیند گره سازی در گیاه سزبانیا :
الف) گره سازی سطح ساقه ها : 
 محل های گره زایی همانند نقاط کوچکی هستند که در 4-3 ردیف عمودی به موازات ساقه ها گسترش یافته اند. شکل گیری این نقاط بطور طبیعی انجام می شود و به سرایت رایزوبیومی بستگی ندارد. توسعه گره زایی با تورّم نقاط مزبور بر سطح ساقه ها شکل می گیرد بطوریکه 2-1 روز بعد در ناحیه وسط نقاط تبدیل به یک برآمدگی به ارتفاع 8/0-2/0 میلیمتر می شود. این بخش از گیاه تا مرحله سرایت توسط رایزوبیوم خاص به حالت دورمانسی باقی می ماند سپس تبدیل به گره هایی برای تثبیت نیتروژن گازی می شود. گره زایی می تواند در هر زمان از دوره رشد گیاه سزبانیا انجام پذیرد.
گره های ساقه ای در شرایط طبیعی غالباً بصورت خودبخودی در سراسر طول گیاه از جمله شاخه های جانبی ظاهر می گردند ولیکن توزیع چنین گره هایی معمولاً نامنظم است. بنظر می رسد که غبارات نقش معنی داری در گره سازی خودبخودی ساقه ها برعهده دارند زیرا بوته هایی که در مجاورت جاده های خاکی می رویند، نسبت به سایرین دارای گره های بیشتری می باشند. دیگر عاملان محرک گره سازی ساقه ای را حشرات ناقل (victors) و قطرات باران تشکیل می دهند. تعداد و وزن گره های ساقه ای بسیار متفاوتند و از یک گیاه به گیاهان دیگر اختلاف دارند. برخی گره ها بشکل کروی هستند درحالیکه دیگران به اشکال نامنظم دیده می شوند. بخش مرکزی و قرمز رنگ گره ها با کورتکس سبزرنگی احاطه می گردند. قطر گره ها در حدود 8/0-3/0 سانتیمتر می باشد و یک گیاه بالغ با ارتفاع 4-3 متر دارای گره هایی با وزن تازه بیش از 40 گرم است.
ب) گره سازی سطح ریشه ها :
1-ب- گیاه سزبانیا زمانیکه در خاک های تلقیح نشده پرورش می یابد آنگاه 30-15 روز پس از سبزشدن دارای 2 نوع گره ریشه ای بشرح زیر می گردد :
1-1- ب- گره هایی که در سطح تاج ریشه و یا در پایه ریشه اصلی بصورت یک دسته بزرگ و طویل (5/1-2/0 سانتیمتر) ظاهر می گردند و دارای 3-2 زائده (lobes) و مریستم انتهایی (apical meristem) هستند.
2-1- ب- گره هایی که مشابه دانه های تسبیح بر سطح ریشه های جانبی ردیف می گردند. آنها کوچک (قطر 2-1 میلیمتر) ، فراوان و کروی (spherical) هستند.
2-ب- زمانیکه سزبانیا در خاک های تلقیح شده رشد می کند آنگاه گره های درشت از ناحیه تاج ریشه ها سریعاً ناپدید می شوند و فقط گره های سطح ریشه های جانبی باقی می مانند.
این ریشه ها در آب شناور می مانند و گره های فراوانی با کورتکس سبز رنگ تولید می کنند. وزن کل گره های ریشه ای (4-2 گرم) در مقایسه با وزن کل گره های ساقه ای (40-15 گرم) نسبتاً کم است.
تثبیت نیتروژن در سزبانیا :
تثبیت نیتروژن توسط گره های ساقه ای سزبانیا دارای 2 ویژگی برجسته است :
1) گیاه سزبانیا قادر به تثبیت نیتروژن فراوانتری می باشد. کاهش اتیلن در حدود 600 میکرومول C2H4 در ساعت برای هر گیاه انجام می گیرد و بسیار بیشتر از گیاه سویا است که در حدود 120-14 میکرومول C2H4 در ساعت برای هر گیاه می باشد. گیاه سزبانیا می تواند در طی 50 روز به تثبیت 200 کیلوگرم ازت خالص در هکتار بپردازد.
2) این گیاه قادر به تولید گره و تثبیت نیتروژن حتی در مواقعی است که مقدار ترکیبات نیتروژن به فراوانی در خاک وجود دارند. بعلاوه این گیاه قادر به آسیمیلاسیون نیتروژن گازی از دو منبع خاک و اتمسفر است.
بذرگیری و تیمار بذور سزبانیا :
سزبانیا در صورتیکه پس از رشد کافی با شرایط روز کوتاهي کمتر از 12 ساعت مواجه شود، به بذر می نشیند. گل های سزبانیا ضمن 35-30 روز پس از سبز شدن بذور ظاهر می شوند و بذور طی 30 روز بالغ می گردند. برداشت بذور در دوره وقوع بارندگی از کیفیت نازل تری برخوردارند و غالباً در اثر هجوم آفات بذرخوار (pod borers) آسیب می بینند. تولید بذور سزبانیا را می توان با کاشت این گیاه در اراضی حاشیه ای ، تل های بین مزارع (dikes) و مرزهای اصلی شالیزارها (paddy bunds) انجام داد تا از مقدار هزینه ها کاسته گردد.
گیاه سزبانیا در کشور سنگال در شرایط روز کوتاهی به تولید بذور فراوان می پردازد. بذور سزبانیا را بمحض بلوغ برداشت می کنند و تحت تیمار علفکش ها قرار می دهند. بذور سزبانیا نظیر بسیاری از لگوم های گرمسیری زمانی به جوانه زنی سریع و یکنواخت می پردازند که با مواد شیمیایی تیمار شوند و یا توسط مواد ساروج مانند (mortar) تحت عملیات نیشترزدن یا خراشیدن پوسته (scarified) قرار گیرند.
تیمارهای شیمیایی شامل غوطه وری بذور به مدت 3 دقیقه در اسید سولفوریک غلیظ سپس شستشوی سریع با آب فراوان و تمیز است. بذور را همچنین می توان در داخل استوانه ای با دیوارۀ زبر و خشن نظیر اندودن با سیمان و ساروج و یا همراه با مقادیری شن ریخت سپس برای مدتی چرخانید تا سطوح بذور دچار خراشیدگی و مخطط (pock-marked) گردند. بذور سزبانیا را با تراکم 100 عدد معادل 2 گرم در مترمربع و بعبارتی 20 کیلوگرم در هکتار می پاشند.
آفات و بیماریهای گیاه سزبانیا :
الف) آفات گياه سزبانيا :
بوته های جوان سزبانیا توسط شته سیاه خسارت می بینند. سوسك هاي تاول زا (blister beetles) از راسته سخت بالپوشان (كلئوپترا) از برگ ها و نقاط رشد انتهايي تغذيه مي كنند. گل های سزبانیا ممکن است توسط برخي سوسک ها خورده شوند. بذور سزبانیا توسط نوعی مگس (fly) خسارت می بیند. اغلب خسارات وارده بر سزبانیا در طی ماه های تابستان به سبب اینکه شرایط اقلیمی برای رشد گیاه مهیّا است، بشدت کاهش می یابند. نماتدهاي مولد غده ريشه (rootknot) با نام علمي "Meloidogyne ssp" به ريشه هاي سزبانيا هجوم مي برند. تريپس هاي گل لوبيا با نام علمي "Megalurothrips" باعث خساراتي بر گياه سزبانيا مي شوند. ويروس نكروزيس جوانه هاي بادام زميني نيز به سزبانيا آسيب مي رساند. سن سبز سبزيجات با نام علمي "Nezara viridula" از طريق تخريب نيام هاي در حال رشد باعث كاهش عملكرد بذور مي شوند. غلاف خوارها (pod borers) با ضايع ساختن نقاط رشد به بذردهي سزبانیا خسارت وارد مي سازند.
ب) بيماريهاي گياه سزبانيا :
بيشترين بيماريهاي مبتلابه سزبانيا از انواع بوته ميري (damping off) است كه در اثر شيوع قارچ هاي پيتيوم (pythium) ، رايزوكتونيا (rhizoctonia) و همچنين بيماري لكه برگي (leafspot) ناشي از قارچ "سيركوسپورا" (cercospora) و موزائيك ويروسي برگ هستند. لكه برگي "سركوسپورايي" را مي توان با قارچكش هايي نظير : "اكسي كلريد مس" ، كاپتان ، مانب ، زاينب و زيرام كنترل نمود.    
زیر خاک کردن گیاه سزبانیا :
با سپری شدن حدود 60-45 روز پس از کاشت سزبانیا و قبل از چوبي شدن بوته ها بايد آنرا به يكي از شيوه هاي زير در خاك مدفون ساخت :
الف) خُرد كردن بوته هاي سزبانيا جهت تسهيل عمليات شخم
ب ) يك روش ساده و كارآمد اين است كه بوته هاي سزبانيا را لگدكوب نمايند. اين عمل با استفاده از الوارهايي كه توسط حيوانات كشيده مي شوند، امكانپذير مي گردد سپس شخم زدن مزرعه را به موازات مسير خوابيدن بوته ها انجام می دهند.
امروزه از تيلرهای آبي يا "هيدروتيلرها" (hydrotillers) براي شخم اراضي باتلاقي عميق بهره مي برند و توده بيوماس سزبانیا را بنحو مؤثري در خاك دفن مي کنند. در صورت استفاده از تيلرهای مجهز به چرخ هاي "چهل پره" يا "چلپَر" (cagewheel) حاوي دندانه هاي کوتاه مثلثي و سرعت زيادتر مي توان بيوماس سزبانیا را قبل از دفن در خاك شاليزار به قطعات كوچكي تبديل نمود. هرگاه از "هيدروتيلرها" استفاده مي كنيد، بايد مزرعه را حداقل 24 ساعت قبل از زيرورو كردن خاک غرقاب نمائيد تا بخوبي بخيسد. براي مزارع وسيع بهتر است از تراكتورهاي چهار چرخ مجهز به "روتوتيلر" (rototiller) با كارآيي بيشتر بهره گيريد.     
سیستم تقویت گیاه برنج چیست ؟
امروزه افزایش تولید برنج با شیوه های کشاورزی سنتی بسیار دشوار است زیرا اینگونه روش ها نیازمند نیروی انسانی فراوان و کمپوست زیاد می باشند بعلاوه کشاورزی به طریقه مدرن نیز خواهان نهاده های گران قیمت خارجی است. با شیوه های مرسوم فقط با کمک کودهای شیمیایی، آفتکش ها و بذور هیبرید پُربها می توان به افزایش تولیدات کشاورزی نائل آمد درحالیکه فراهم نمودن این موارد برای کشاورزی معمولی بسیار دشوار است. ضمناً بکارگیری مواد شیمیایی برای محیط زیست بسیار مضر می باشد. بنابراین ظهور شیوه های جدید پرورش برنج از طریق کاربرد بذور محلی و کمپوست های آلی در راستای افزایش تولید برنج امکان پذیر می نماید. چنین سیستمی را اصطلاحاً "SRI" یا سیستم تقویت گیاه برنج (System of Rice Intensification) می نامند. در این شیوه ابتدا شالیزارها را با کمپوست ها و کودهای سبز از جمله گیاه "سزبانیا" تقویت می نمایند سپس اقدام به نشاء بوته های برنج با عمر 10-8 روز که در مرحله 2 برگی قرار دارند، با تراکم 50×20 سانتیمتر بصورت تک بوته می نمایند. علف های هرز در ضمن دوره رشد برنج با وجین کن های دستی کنترل می گردند و آب مورد نیاز از طریق آبیاری منظم تأمین می شود.
مقدار بذر مصرفی و نهاده های خارجی در سیستم "SRI" بشدت کاهش می یابند درحالیکه بر میزان تولید شلتوک در هکتار افزوده می شود. مقدار بذر مصرفی از 100 کیلوگرم در هکتار در شیوه های سنتی به 7 کیلوگرم در هکتار کاهش می یابد. تحقیقات نشان داده اند که با استفاده از آبیاری متناوب در شالیزارها بر میزان ریشه های برنج تا 75 درصد افزوده می گردد لذا گیاه قادر به بهره گیری از عناصر غذایی در محدوده وسیع تری از ناحیه ریشه ها است. گزارشات حاکی از کسب راندمان تولید بمیزان 4-3 برابر شیوه سنتی می باشند.مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت