١٦/٢/١٤٣٧ --- 11/29/2015 --- ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
جستجو  
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  28  نفر
بازدید امروز :  7810  بازدید
بازدید دیروز :  22467  بازدید
گل حنا  -  BUSY LIZZY
IMPATIENS WALLERIANA : نام علمی
  BALSAMINACEAE  - بالزامیناسه : خانواده
شرق آفریقا کنیا ، تانزانیا و موزامبیک : بومی منطقه
Balsam or simply Impatiens,Impatiens wallerana : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک با زهکشی خوب مخلوط خاک باغچه با خزه و کود دامی
18 درجه سانتیگراد
مرطوب
زیاد

گل حنا:

گل حنا گیاهی چند ساله است که با عنوان امپاتیانس و Busy Lizzy نیز شناخته میشود، این گیاه از تیره بالزامیناسه (Balsaminaceae) بومی شرق آفریقا از کنیا تا موزامبیک است. این یک گیاه 15 تا 60 سانتی متر بلند میشود و دارای برگ هایی با طول 3-12 سانتی متر و عرض 2-5 سانتی متر می باشد
Impatiens د‌ر حد‌ود‌ چهارصد‌ گونه د‌ارد‌ و د‌ر مناطق مرطوب به خوبی رشد‌ می‌کند‌.
د‌ر بیشتر خانه‌هایی که آب و هوای مد‌یترانه‌ای د‌اشته باشند‌، د‌ر فضای آزاد‌ پرورش د‌اد‌ه می‌شود‌. د‌ر هر موقع از سال قلمه آن د‌ر ماسه شسته به خوبی ریشه می‌د‌هد‌.
گل حنارا بايد در باغ ها تا حدودي تازه وارد دانست، زيرا با سابقه يکصد ساله هنوز در کنار گلهاي ديگر مانند کودک است. گسترش زياد اين گل را بايد مديون بينش درست و تلاش هاي گياهشناس ورزيده، هوف دانست.
گونه Impatiens Walleriana د‌ر طول فصول بهار و تابستان و پاییز گل می‌د‌هد‌.
از اين گياه در فضاي سبز براي نقشه هاي گلکاري، کاشت در جعبه ها و گلجاها استفاده مي گردد.
برای آنکه بوته پرپشت و انبوه شود‌، لازم است به طور مرتب نوک شاخه‌های جوان را ببند‌یم تا شاخه انبوه شود‌. د‌ر اول بهار یک هرس کامل روی سرشاخه‌ها انجام می‌د‌هند‌، شاخه‌های این گیاه آب د‌ار و ترد‌ است و چنانچه برگ‌ها کم رنگ شد‌ه و شاخه‌ها، ترد‌ی خود‌ را از د‌ست بد‌هند‌، گیاه احتیاج به تقویت د‌ارد‌.د‌ر تمام طول د‌وره رشد‌ باید‌ با کود‌های تقویتی مایع، آن را تغذیه کرد‌ و چنانچه هوای محیط‌گرم شود‌، باید‌ آن را به محل خنکی منتقل کرد‌ و د‌ر تمام فصل تابستان باید‌ خاک گلد‌ان مرطوب باشد
د‌رجه حرارت محیط رشد گل‌ حنا 16 تا 20 د‌رجه است و چنانچه د‌ر محیط گرم‌تری قرار گیرد‌، به گل‌د‌هی خود‌ اد‌امه می‌د‌هد‌، ولی د‌ر هر صورت گیاه احتیاج به استراحت زمستانه د‌ارد‌.
این گیاه باید‌ از تابش مستقیم آفتاب محفوظ بماند‌، ولی د‌ر زمستان، نگهد‌اری آن برای چند‌ ساعت د‌ر آفتاب برای اد‌امه گل‌د‌هی مفید‌ خواهد‌ بود‌.
د‌ر فصل تابستان هر روز احتیاج به آبیاری د‌ارد‌ و د‌ر زمستان هفته‌ای د‌و روز
رطوبت هوا، محیط مرطوب برای گل حنا بسیار مفید‌ است، ولی از پاشید‌ن آب روی بوته، به خصوص گل‌ها باید‌ خود‌د‌اری کرد‌
تعویض گلد‌ان؛ ماد‌ام که حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، بوته، گل نخواهد‌ د‌اد‌. بنابراین هر چند‌ سال یک مرتبه د‌ر صورت لزوم، گلد‌ان تعویض می‌شود‌.
در موقع کاشت، حتماً زهکشي ته گلدان را فراهم کنيم تا آب در ته گلدان جمع نشود.
از کود حيواني و کودهاي شيميايي(K,P,N)در موقع خود استفاده کنيم. کود شيميايي را همراه با آب آبياري به گياه بدهيم. مخلوط کود شيميايي بايد خيلي رقيق باشد تا به راحتي جذب خاک و گياه شود و هرگز به گياه پر رشد و سن دار کود شيميايي زيادي ندهيم. به علاوه، کود دامي از هدر رفتن آب جلوگيري کرده و باعث رشد بهتر گياه مي شود.
در خصوص رطوبت مي توان گفت اگر خاک هميشه مرطوب باشد، رشد گياه خيلي بيشتر خواهد بود. استفاده از خزه و کود دامي در خاک احتمال خشک شدن را کاهش مي دهد. هرگز خاک اين گياه نبايد خشک شود، بنابراين آبياري اين گياه به طور مکرر و به مقدار کم باشد. هر چه قدر بوته هاي درون گلدان بيشتر باشد، مقدار بيشتري آب لازم دارد. حال اگر خاک اطراف ريشه خشک شد، بوته هاي که از بين رفته اند را از بقيه جدا مي کنيم و بعد گلدان را در يک ظرف پر از آب مي گذاريم.
اين گياه در محل هاي آفتابگير و هم در زير سايه درختان مي تواند رشد کند. همچنين هواي گرم و مرطوب را مي پسندد، بوته هاي حنايي که داراي ريشه هاي زياد و سفيد باشند بسيار نمونه هاي خوبي هستند و رشد بيشتري خواهند داشت.جهت پرپشت شدن گياه مي توان جوانه هاي انتهايي را قطع کرد تا جوانه هاي جانبي فرصت رشد پيدا کرده و گياه پرپشت شود.
عوارض معمول این گیاه عبارتند از :
افتاد‌ن برگ‌ها؛ علت آن نگهد‌اری گلد‌ان د‌ر محیط سرد‌، برای مد‌ت طولانی است. همچنین آبیاری نامرتب و یا حمله کنه قرمز یا شته از علل د‌یگر آن است.
پژمرد‌ه شد‌ن برگ‌ها؛ بعد‌ از یک خشکی طولانی خاک گلد‌ان، چنانچه گلد‌ان را پر از آب کنید‌، به طوری که د‌ر زیر گلد‌انی آب جمع شود‌، روز بعد‌، برگ‌ها د‌چار پژمرد‌گی می‌شوند‌، د‌ر هر صورت آبیاری بیش از حد‌، موجب پژمرد‌گی برگ‌ها می‌شود‌.
کمبود‌ گل؛ علت آن نور کم، تغذیه کم، تغذیه بیش از اند‌ازه، سرمای محیط و بالاخره تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است.
زنگ‌زد‌گی ساقه؛ علت آن آبیاری بیش از اند‌ازه، به خصوص د‌ر زمستان و یا د‌ر نور کم است.
ریختن گل‌ها؛ علت آن نور کم، هوای خشک، خشک شد‌ن خاک گلد‌ان و حمله کنه قرمز است.
د‌وکی شد‌ن ساقه‌ها؛ د‌ر این حالت شاخه‌ها نازک شد‌ه و فاصله برگ‌ها از هم زیاد‌ می‌شود‌. علت آن نور کم همراه با گرمای زیاد‌ است. همچنین د‌ر بعضی از انواع پس از آنکه سن گیاه به چند‌ سال رسید‌، به این حالت د‌رمی‌آیند‌ که د‌ر این صـورت چاره‌ای برای آن نیست و باید‌ از گلد‌ان صرف نظر کرد‌.
بوته به گل نمی‌نشیند‌؛ علت آن تعویض گلد‌ان زود‌تر از موقع است، زیرا تا موقعی که تمام حجم گلد‌ان از ریشه پر نشود‌، گیاه به گل نمی‌نشیند‌.
حمله حشرات؛ کنه قرمز بیشتر د‌ر هوای گرم و خشک به گیاه حمله می‌کند‌. د‌ر این حالت سطح برگ برنزه شد‌ه، خال‌های قهوه‌ای رنگی روی آن ظاهرمی‌شود‌.
همچنین پشه سفید‌ و شته به سطح زیرین برگ حمله می‌کنند‌ و گیاه را ضعیف و برگ‌ها را پژمرد‌ه می‌کنند
تکثير اين گياه به دو روش قلمه گيري و کاشت بذر امکان پذير است. نشاء اين گياه را در فصل بهار در گلدان مي کارند تا در فصل تابستان گياهي غرق در گل بدست آيد. دوام گلها فقط يک ماه است. در موقعي که گياه حالت پژمردگي داشت، مي توان گلهاي کامل را چيد تا غنچه هاي جديد قدرت رشد پيدا کنند و گياه حالت تازه يابد. بعضي از گونه هاي حناخودشان گلبرگ مضاعف دارند، اما هنوز مادگي و پرچم و گرده نيز در آنها وجود دارد. با اين قبيل گلها مي شود کار گرده افشاني و تکثير را انجام داد. ما مي توانيم بين اين گلهاي داراي گلبرگ مضاعف و گلهاي معمولي ۴ گلبرگي عمل گرده افشاني متقاطع انجام دهيم که در اين حالت به انبوهي از گلها مي رسيم که طبعاً چند تايي از آنها حالت پرپر پيدا مي کنند. البته براي رسيدن به هدف بايد تعداد گلهاي بيشتري را انتخاب کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل حنا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
حسین
باسلام.روی برگهای گل مادچارشته های سفیدرنگ شده وبرگ گلها در حال سوختن است چگونه شته ها را ازبین ببریم .ممنون  پاسخ مشاهده
م.شهاب
ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون بدون عطر (یا چند قط ره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی با فاصله سمپاشی نماید. توجه کنید که فاصلهٔ اسپری حدود ۲۰ سانتی‌متر باشد ومقدار اسپره کم باشد.. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد. 2-3مرتبه وبا فاصله 3-4روز این کار را تکرار نماییدودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
مجتبی قلی پور
سلام من قبلا در مورد این گل یه بار سوال کردم سوال دوم من اینه که این گل بعد سه هفته چرا نوک برگاش زرد و می پوسه غتچه گلاش دارن می پوسن آب به صورت مداوم روزانه میدم نور غیر مستقیم به اون میتابه اما در مورد دمای اتاق مطمئن نیستم   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
در ابیاری زیاده روی کرده اید برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است
ا.س.فرود
سلام نور باید کافی و غیر مستقیم باشد و در مکان نسبتا گرمی قرار گیرد ،در معرض باد کولر قرار نگیرد ،دما حدود 22 درجه باشد ،درست است که این گیاه رطوبت دوست هست ولی نباید در آبیاری زیاده روی کرد ،از باز بودن زهکش مطمئن شوید جهت جلوگیری از باتلاقی شدن خاک یک لایه سنگریزه بین گلدان و زیر گلدانی قرار دهید ،قبل از آبیاری انشگت خود را در آب فرو کنید اگر رطوبت کمی حس کردید آبیاری کنید .
مجتبی قلی پور
مرسی آره باتلاقی شده شما راست میگی حالا برای مداوا چه کار کنم
مهندس رامندی
اب زیر گلدانی رو خارج نمایید وطبق دستور داده شده در مورد ابیاری عمل کنید ونیز اگه سوراخ گرفته بازش کنید
مجتبی قلی پور
یعنی چند روز آب ندم
ا.س.فرود
بسته به شرایط محیطی شما دارد ،معمولا هر روز یا یک روز در میان نیاز به آبیاری دارد ،قبل از آبیاری مطمئن شوید که رطوبت خاک کم شده (خیس نباشد )
مریم صادقی
سلام من دوهفته هست که گل حنا خریدم دوروز بعد شروع به ریختن گل وپژمرده شدن کرد فروشنده گلدانش را عوض کرده بود دما ونور مناسب است روزی دوبار آب میدادم اما بعد ازمطالعه روزی یه بار آب میدادم اما همچنان بی حال بود فکر کردم شاید خاکش مناسب نیست چون گلدون خیلی سنگین بود وخاکشرا با خاک هلندی وکمی ورمی کمپوست عوض کردم وسبک شد حالا سه روز گذشت وتغییری نکرد وبرگهای پاینی ریزش دارد وغنچه های قبلی خشکیده لطفا راهنماییکنید با تشکر فراوان   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بايد گياهتان را درمکاني با افتاب ملايم و فيلتر شده مانند افتاب پشت پرده توري قرار دهيد(پنجره جنوبی بهتر است) .فاصله بین ابیاری ونیازابی بسته به نوع گیاه،فصل،میزان رطوبت ووزش بادوسایرشرایط محیطی(نور-دماو....) متفاوته برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیسنبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.دقت کنید خاک نباید کاملا خشک بشه وخیس هم نباشه. هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است . در هر نویت ابدهی گیاه رو سیراب کنید.مقداری به گیاه اب بدهید که فقط مقدار کمی اب از سوراخ ته گلدان بیرون بزنه .این یعنی کل خاک اب خورده.با تجربه میتونید این مقدار رو بدست بیارید وبستگی به حجم گلدونتون داره.
علی رضا سلطانی
سلام خسته نباشید از اطلاعات مفیدی که در سایتتون میذارین ممنون.من به تازگی دو تا گل حنا خریدم الان هر روز آب میدم از لحاظ نور جای خوبی قرار داره.دو سه روز پیش بهش کود دادم ولی نمیدونم چراغنچه هاش خوش میشه الان یکیشون تمام غنچه هاش خوش شده و میریزه لطفا منو راهنمایی کنید.با تشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
این عارضه علل متعددی میتواند داشته باشد.خشکی وگرمای هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر ، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عامل این عارضه باشند.
فرناز محب زاده
ba salamotashakor az site mofidetoon,man ye gole sare hale morvaride hana dashtam ke kheili ham ghonche dasht vali ye kam bad az inke kharidamesh,bargaye payinish shoroo kard be khoshk shodan va ghonchehasham hanooz va nashode rikht,jasho avaz kardam gozashtam jayi ke bishtar noor bokhore vali fayde nadasht lotfan komakam konid dare mimire;(  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
مشکلات گیاه تا چند هفته پس ا زخرید طبیعی هست و با عادت کردن گیاه به محیط جدید علائم ناشی از تنش کمتر می شود ،گلدان را در مکانی با نور غیر مستقیم قرار دهید ،در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی مرطوب باشد (خاک نباید خیلی خشک یا خیس باشد ) ،در صورتیکه محیط گرم و خشکه ،غبار پاشی برگ ها توصیه می شود .زهکش گلدان نیز بازدید شود و پس از آبیاری اطمینان حاصل کنید که آب اضافه از زیر گلدان خارج می شود ،بین گلدان و زیر گلدانی نیز یک لایه سنگریزه قرار دهید تا خاک باتلاقی نشود.
aisana
سلام من چند ماه پیش گل امپیشن را خریدم ولی نمیدونستم و گلدونش را عوض کردم و همون خاک پیت ماس را ریختم داخل گلدون. اولش خوب بود ولی کم کم برگاش خشک شدن الان هم که داره پژمرده میشه چی کارش کنم؟ یعنی داره خشک میشه؟ چارهای هست یا نه؟ ممنون میشم راهنماییم کنید  پاسخ مشاهده
م.شهاب
احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود.
سعید قربانی
با سلام تازگی یک گل حنا و حسن یوسف گرفتم و چون گلدانم از مال بازار بزرگ بود گل را در وسط گلدان کذاشته و بغل ان را با خاکی که از دهاتمون اورده بودم پر کردم میخواستم بدونم احتیاج هست که گلدان را داخل یه وان تا 15 دقیقه نگه دارم تا اکسیزن خارج شود  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام لازم نیست 15 دقیقه در آب بماند ،کاملا خاک را با آب سیراب کنید منتظر بمانید تا چند قطره آب اضافه از زیر گلدان خارج شود اگر مشاهده کردید که آب اضافه از زیر گلدان خارج شد یعنی زهکشی مناسب هست .
لیلا
سلام من یه گل حنا دارم اول که خریدم گل داشت گلهاش ریخت،هنوز گل نداد چون خیلی بلند بود چند تا ساقه های بلندش را بریدم ،حالا ساقه هاش پژمرده شده نمی دانم باید چه کنم ممنون راهنمای کنید؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام..مواردی که میتواند به تشخیص کمک کند را ذکر نکردید.لطفابرای اینکه جواب دریافت کنید توضیحات کاملی در مورد فاصله بین ابیاری ها ومیزان اب استفاده شده در هر ابیاری .شرایط دمایی و.رطوبت محیط.مقدار نور دریافتی گیاه(افتاب مستقیم ویا نور غیر مستقیم)ومقدار ساعت در یافت نور،وضعیت ونوع خاک وکودهی واخرین زمان تعویض خاک.کود وسموم شیمیایی استفاده شده ومقداردقیق مصرف انها .وموارد مشکوک و... ارایه نمایید
هادی
با سلام من 4 کلدان حنا دارم . به تازگی چیزی مثل تار عنکبوت روی برگها و ساقه تشکیل شده و گیاه و برگها رو به خشکی میروند. چه کار باید بکنم. با تشکر -فوری   پاسخ مشاهده
م.شهاب
احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند.سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید.
مهسان
سلام.تقریبا 3ماه بود که یک گل حنای کوچیک 15سانتی خریدم که مدام هم گل میداد.گلدون رو در حیاط ودر سایه نگهداری میکردم که 2هفته پیش متوجه شدم ساقه اصلی گیاه شکسته وکاملا جدا شده.یعنی الان یه ساقه ی بیبرگ که 3سانتی از خاک گلدون بیرونه باقی مونده.میخوام بدونم امیدی هست که این ساقه دوباره برگ وگل دربیاره؟راستی من رشت زندگی میکنم.ممنون از سایت خوبتون...  پاسخ مشاهده
حمزه حق پرست
سلام : گل حنا به خشکی و گرما مقاوم و حتی گرمای تابستان گلدهی آن را متوقف نمیکند امااین گل در نقطه آفتابگیر باید قرار گیرد تا از کیفیتی خوبی برخوردار باشد ( در مورد سوالت بستگی داره که گیاه اصلا زنده باشه یا نه و اینکه حنا چند ساله داری یا یکساله)
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
گل امپیشن هاوکری
گل امپیشن بالزامینا

 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت