١/١٠/١٤٤٢ --- 5/14/2021 --- ۱۴۰۰ جمعه ۲۴ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  196  نفر
بازدید امروز :  15109  بازدید
بازدید دیروز :  26004  بازدید
تبلیغات متفرقه
سموم کشاورزی - مبارزه با آفات >> آفت های فیکوس بنجامین
 

آفت های فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین همیشه سبز از جمله گیاهانی است که سازگاری خوبی با شرایط داخل خانه ها را دارد. ولی این گیاه در برابر هجوم آفت هایی مثل مگس سفید، شپشک ها و تریپس آسیب پذیر است.
 
 

فیکوس بنجامین از جمله گیاهانی است که در بیشتر خانه ها و اداره ها دیده می شود. فیکوس به دلیل تطابق قابل توجهش با شرایط معمول داخل خانه طرفداران زیادی دارد.  این گیاه همیشه سبز همچنین با شرایط و محیط گلدان سازگاری بالایی دارد و معمولاً فضای زیادی را هم اشغال نمی کند. در مناطق گرم تر در صورتی که فیکوس در محیط خارج از خانه و شرایط مناسب قرار گیرد حتی تا 15 متر هم رشد کند. در شرایط داخل خانه معمولاً فیکوس نمی تواند بیشتر از 3-4 متر رشد کند. پرورش فیکوس همچنین نیازمند هرس کردن مرتب گیاه، به خصوص در داخل خانه، و محافظت از آن در برابر حشرات و آفت ها، است. در ادامه به رایج ترین آفت های فیکوس و راه مقابله با آن ها خواهیم پرداخت.

 

شپشک ها

شپشک ها حشراتی کوچک هستند که به سختی تشخیص داده می شوند. این حشرات گیاه را سوراخ کرده و از شیره داخل گیاه تغذیه می کند. شپشک ها معمولاً برنزی تا قهوه ای رنگ و تنها به اندازه نیم سانتی متر هستند. شکل کلی بدن شپشک ها تخت بوده و معمولاً فعالیت چندانی از خود نشان نمی دهند. شپشک های سپردار همان طور که از نحوه نامگذاری شان مشخص است نسبتاً جان سخت هستند و به واسطه یک لایه محافظ از خود در برابر آسیب های فیزیکی محافظت می کنند. نوع رایج دیگر شپشک ها، شپشک های نرم هستند که از خود عسلک ترشح می کنند که باعث جذب مورچه ها شده و شرایط مناسب برای رشد کپک دوده ای را فراهم می کند. تغذیه شپشک ها از گیاه اگرچه آسیب شدید وارد نمی کند ولی در صورت ادامه یافتن در نهایت می تواند باعث زرد شدن، پیچیده شدن و در نهایت از بین رفتن برگ ها شود. همچنین کپک دوده ای که به دلیل عسلک بر روی برگ ها شکل می گیرد باعث کاهش دریافت نور توسط برگ و عدم فتوسنتز می شود که مجدداً برای گیاه مضر است.

شپشک ها معمولاً با پاشش شدید آب از گیاه جدا می شوند. این کار همچنین به پاک شدن عسلک ها و از بین رفتن کپک دوده ای کمک می کند. برای این که این روش اثر گذار باشد باید این کار را چند بار با فاصله چند روز تکرار کرد. در صورتی که گیاه در محیط خارج از خانه پرورش داده می شود می توان از حشرات شکارچی شپشک ها کم گرفت تا جمعیت شپشک ها را تحت کنترل نگه داشت. در صورتی که تعداد شپشک ها زیاد است می توان از روش های دیگر مقابله با حشرات مثل روغن باغبانی و صابون های ضد آفت استفاده کرد. فقط باید مطمئن شوید که روغن و صابون استفاده شده به تمام بخش های گیاه و به خصوص زیر برگ ها می رسد. همچنین برگ ها و شاخه هایی که به شدت مورد هجوم حشرات واقع شده اند را قطع کنید.

 

شپشک آرد آلود

شپشک های آرد آلود حشراتی کند و کوچک هستند که طول بدن آن ها تنها 1 سانتی متر و حتی کوچک تر است. بدن شپشک آرد آلود کشیده بوده و سطح آن جنسی پنبه ای مانند و سفید رنگ دارد. حضور تعداد زیاد این حشره می تواند باعث توقف رشد گیاه و ریزش برگ های جوان شود. شپشک های آرد آلود مشابه شپشک های معمولی عسلک ترشح می کنند. راه مقابله با شپشک های آرد آلود تقریباً مشابه مقابله با شپشک هاست. استفاده از آب در مورد تجمع زیاد شپشک های آرد آلود یک راه حل مفید است. همچنین می توان از صابون ضد حشرات و روغن برای از بین بردن این آفت استفاده کرد. از آن جا که این صابون و روغن ماندگاری بالایی ندارند باید چند بار آن را بر روی گیاه اعمال کرد.

 

تریپس ها

تریپس ها حشراتی با طول بدن کمتر از 12 میلی‌متر هستند که مشاهده آن ها برای چشم غیر مسلح بسیار دشوار است. حتی زمانی که تریپس در حال حرکت باشد، باز هم از نظر ما تنها یک نقطه سفید و عجیب متحرک به نظر خواهد رسید. ولی همین موجود کوچک می تواند لایه سطحی گیاه را سوراخ کرده و از داخل به آن حمله کند. تریپس های بالغ تیره رنگ هستند و لارو های آن ها معمولاً سفید و زرد هستند. از نشانه های حضور تریپس ها پدیدار شدن لکه های سفید رنگ در برگ ها و خشک شدن و تغییر شکل آن هاست. تریپس ها معمولاً در نزدیکی محل تغذیه خود ترشحی تیره رنگ به جای می گذارند. همچنین محل های آسیب دیده گیاه (بخش هایی که تریپس از شیره گیاه تغذیه کرده است) ممکن است به رنگ نقره ای تغییر رنگ دهد.

یکی از راه های مقابله با تریپس ها استفاده از پاشش شدید آب و هرس کردن شاخه و برگ هایی است که به شدت مورد هجوم قرار گرفته اند. همچنین برگ ها و شاخه هایی که مورد هجوم تریپس ها قرار گرفته اند باید جدا شوند. حمله تریپس به گیاهی که از پیش بیمار است یا به دلایل دیگر در سلامت و قدرت کامل نیست می تواند منجر به مرگ آن شود ولی گیاهان سالم تر و قوی می توانند آسیب های خود را پس از دفع حمله تریپس ها جبران کنند.

 

مگس سفید

مگس سفید نیز مانند آفت های دیگر فیکوس بنجامین از شیوه داخل گیاه استفاده می کند و تعداد زیاد آن ها م یتواند باعث زرد شدن، خشک شدن و ریزش برگ های گیاه شود. مگس سفید معمولاً از خود عسلک به جای می گذارد که باعث جذب مورچه ها و ایجاد کپک دوده ای می شود. یکی از ساده ترین راه های تشخیص وجود آفت مگس سفید در فیکوس آن است که گیاه را کمی تکان داد. مگس های سفید معمولاً پس از بر هم خوردن آرامش خود از جای خود بلند شده و سپس به سرعت سر جای خود باز می گردند.

اگرچه مگس های سفید خود گونه های مختلف دارند ولی روش مقابله با همه آن ها مشابه است. اول از همه تا جایی که امکان دارد باید آفت ها را با پاشش آب از گیاه جدا کنید. این کار باید هر چند روز یک بار تکرار شود تا جمعیت مگس ها کاهش پیدا کند. از آن جا که ریشه کردن مگس های سفید به نسبت سخت تر از آفت های دیگر است معمولاً از روغن باغبانی و صابون ضد آفت یا روغن چریش استفاده می شود. میزان استفاده از روغن، تعداد دفعات تکرار و فاصله زمانی میان این تکرار ها باید طبق دستورالعمل مشخص شده محصول باشد. همچنین استفاده از تله های چسبی می تواند معیار خوبی برای تشخیص وجود مگس سفید و از بین بردن آن باشد.

برخی برای جدا کردن مگس سفید از جارو برقی استفاده می کنند در صورتی که جارو برقی معمولاً قدرت کافی برای کشیدن و جدا کردن تمام مگس های سفید، بدون آسیب رساندن به گیاه، را ندارد.

از شکارچیان طبیعی مگس های سفید می توان به کفشدوزک، بال توری ، سن چشم بزرگ و سن شکارچی اشاره کرد. اگر فیکوس در محیط خارج از خانه نگهداری می شود و این حشرات را مشاهده کردید، بهتر است از آفت کش ها استفاده نکنید و به شکارچیان طبیعی اجازه دهید به صورت طبیعی آفت های شما را از بین ببرند.مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Instagram Nargil
Aparat
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت