٢٥/١١/١٤٣٥ --- 9/20/2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۲۹ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  208  نفر
بازدید امروز :  14186  بازدید
بازدید دیروز :  19395  بازدید
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بنفشه آفریقایی

 
 
آپاما
سلام.خسته نباشید.بنفشه من زیاد ګل نمی ده.اګرم ګل بده تعداد ګل ها نهایاتا 2 یا 3 تاست.آیا کود مخصوصی باید استفاده کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.کود کریستالون قرمز.شرایط ایده ال رشد که در قسمت معرفی گیاه توضیح داده شده را فراهم نمایید برای تقویت گیاه در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید
میم الف
با سلام. من ساکن مرکز تهران هستم. بنفشه من زمانی که تازه خریده بودمش پر از گلهای زیبای بنفش کمرنگ بود. الان دو ساله هست و سالمه ولی خیلی به ندرت (شاید یکبار در سال) تعداد کمی گل میده. به روش صحیح کوددهی میشه. نورش هم غیرمستقیم از پنجره جنوبی است. هر 10 روز یا هفته ای یکبار از زیرگلدانی آب به همراه کود حل شده در آب میدم. خاکش رو هم قبل از آبیاری چک میکنم که خشک باشه. مشکل از کجا میتونه باشه که مرتب و پرپشت گل نمیده؟؟ برگهای بنفشه رو چه جوری میتونم گردگیری و تمیز کنم؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در بهار گلدان و خاک را تعویض کنید مقادیر بالای مواد معدنی که در خاک ته نشین می شوند برای گیاه زیانبار است. از گلدان های کم عمق با زهکش خوب و مخلوط کمپوست پایه خاک استاندارد و پیت استفاده شود. آب دهی از ته گلدان باعث می شود نمک های کود در سطح خاک جمع شود بنابراین یک بار در ماه از بالا با فشار به آن آب بدهید.برای تمیز کردن برگ ها از یک برس نرم استفاده کنید.
شهره کارگر
با عرض سلام و خسته نباشید . من یک بنفشه از کسی که پرورش بنفشه آفریقایی داشت و گفت این ششماهه است خریداری کردم و دادم گلفروشی توی گلدون کاشته . بعد از گذشت یک هفته میبینم برگهاش یکی یکی بهسمت پایین خم میشن و تقریبا بعضی هاش هم زرد شده ولی داره یک برگ خیلی ریز دیدم میده . علت این قضیه چیه که برگها میان به سمت پایین ؟
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شرایط نگهداری ؟؟؟؟ افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد و آفات میتواند عامل این نارسایی باشد.
الهام
با سلام وعرض خسته نباشید برای بار سوم پیام می گذارم و ازتون درخواست کردم که از کجاو به چه صورت می توانم هورمون ریشه زایی برای قلمه زدن بنفشه افریقایی و تکثیر ان پیدا کنم .اگر فروشگاه شما عرضه می کند خواهشا اعلام بفرمایید تا خرید کنم .لطفا لطفا لطفا جواب بدهید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.میتوانید جهت سفارش با شماره 09121224979 تماس بگیرید
زهرا كاشي
با سلام ميشه راهنماييم كنيد براي تغيير رنگ بنفشه چه كار كنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام برای تغییر رنگ از روش هیبرید گیری ،اصلاحات ژنتیکی ،روش های بیوتکنولوژی استفاده می کنند گرده را از روی یک گیاه برداشته و روی مادگی گیاه دیگر تلقیح می کنند به شرطی که گیاه قبلا گرده افشانی نشده باشد و سایر شرایطی که حین این کار باید در نظر گرفت.
مصطفی
سلام با تشکر از راهنماییهای خوبتون سوال من اینه که بنفشه آفریقایهایی که در بازار برای فروش موجود هست برگهایش روی گلدان خوابیده اما من هرچی بنفشه آفریقایی قلمه می زنم برگها با ساقه های بلند و به سمت بالا و ایستاده می شود لطفا راهنمایی فرمایید. طرز استفاده از کود کریستال قرمز را هم جهت این گیاه بفرمایید. و به چه صورت و چند بار باید استفاده شود. با تشکر مجدد ثبت پاسخ
1 امتیاز
حمزه حق پرست

نور کم: برگها به سمت بالا میروند و دمبرگها دراز می شوند

نور زیاد : برگها به سمت پایین خم شده و برگهای جوان فشرده می شوند

نور کافی : برگها افقی می ایستند
از کود کریستال برای بنفشه استفاده نکن
کود دهی: این کود که در واقع کود اصلی بنفشه آفریقایی محسوب شده و با لیبل صورتی رنگ عرضه می شود محصول کشور انگلستان است و تمامی مواد مورد نیاز بنفشه آفریقایی را داراست طبق دستور یک قاشق چایخوری سر صاف از کود را با آب مخلوط کرده و به جای آب در هر نوبت آبیاری از این محلول استفاده نمایید به عبارتی به جای آب از محلول آب و کود برای آبیاری استفاده می کنید .محلول آماده شده قابل نگهداریست.

کود مخصوص گلدهی :

این کود با لیبل آبی رنگ ساخت کشور آمریکا و بسیار قوی و موثر است .

از استفاده آن بیش از ماهی یکبار خودداری کنید .این کود بایستی در کنار کود مخصوص بنفشه آفریقایی مصرف شود . توجه داشته باشید گیاه اول باید برگهایش تقویت شود تا گلدهی مطلوب حاصل شود مصرف کود گلدهی به تنهایی گیاه را به مرور تضعیف می کند.
1 امتیاز
مصطفی غلامی

با سلام و عرض تشکر از راهنماییهای مفیدتان

مشکل بنده دقیقا همینجاست که بنفشه آفریقایی من داخل تراریوم است و از لحاظ سلامت و زیبایی مشکلی ندارد و یک عدد لامپ کم مصرف هم بالای آن روشن است حدودا روزی 12 ساعت لامپ روشن است ولی باز هم دم برگها خیلی بلند شده من با وجود نوری که برای این گیاه فراهم کردم تعجب می کنم که چرا دم برگها اینقدر بلند شده است

اسم این کودی که فرمودید را قید بفرمائید و از کجا می شه تهیه کرد. با تشکر فراوان

1 امتیاز
نارگیل سلام : لامپ کم مصرف برای هیچ گیاهی مناسب نیست شما باید از لامپ فلوروسنت با فاصله تقریبی 30 سانت از سطح گل نور پردازی نمایید .
1 امتیاز
نارگیل : سلام : نور کم: برگها به سمت بالا میروند و دمبرگها دراز می شوند نور زیاد : برگها به سمت پایین خم شده و برگهای جوان فشرده می شوند نور کافی : برگها افقی می ایستند کود کریستال مناسب بنفشه نیست
خوب بود متشکرم لطفا اگر میشود بنفشه را از جایی که ارسال میشود تهیه نماییم شما ره تلفن بگذارید ثبت پاسخ
فرزاد
با سلام خواستم بدونم چند رنگ بنفشه داریم؟ یه سئوال دیگه داشتم / در زمان قلمه زدن دو تا رنگ با هم بکارم بقل همدیگه بعد ازشون گل دو رنگ در میاد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : دارای رنگ بندی هایی از قبیل سفید - قرمز - بنفش - ارغوانی - صورتی - دو رنگ و حتی زرد هم مشاهده میشود.در مورد سوال دوم جواب نه
آیدا احمدی نژاد
سلام.یه گلدون بنفشه آفریقایی دارم.برگاش خیلی بلندشده رو برگاش لکه های سفید(کرم)هست تو خاکشم چندتا حشره دیدم یه پاجوش زده که خودبخود کنده شده،چکارش کنم؟؟ 2سال دارمش ولی تابحال کود ندادم،جاش ثابته برای پرپشت شدن برگاش چکار کنم؟ لطفا به سولام جواب بدین اورژانسیه.با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل برای تقویت گیاه از کود مخصوص بنفشه افریقایی استفاده بشه احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری (حدودا2-3گرم)سم افت کش( ماننددیازینون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب یا بنومیل)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید(به مقداری که تمام شاخ وبرگ به محلول سم اغشته شود.زیاده روی نکنید).این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
علی رضا مهدویان
سلام وخسته نباشید گلهای بنفشه ی من بذرتولید نمی کنن وگل ها همینجوری خشک میشن یهنی مراحل بذز دهی رو سپری نمی کنن لطفا راهنمای بفرمایید چکار کنم متشکرم از زخمات شما ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : ممکن است بذر مورد استفاده f1نبوده ویا عقیم باشد.در ضمن برای بذر گیری باید گیاهان را با فاصله بکارید وبدقت از انها مراقبت نمایید ونگه داری از گیاه را تا پس از گلدهی نیز ادامه دهید تا گلها تبدیل به بذر بشوند.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بنفشه آفریقایی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
اسكينانتوس
پامچال دماغه ای
کولومنئا گلوریوزا
ژسنریا کاردینالیس
گلوکسینیا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد