٥/٢/١٤٣٦ --- 11/28/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۷ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  95  نفر
بازدید امروز :  3215  بازدید
بازدید دیروز :  23052  بازدید
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بنفشه آفریقایی

 
 
مرتضي قاسمي
اگر اين گياه قبل از كاشت ( زماني كه براي ريشه دهي درون اب قرار دارد) داراي برگهاي ريز شود چگونه ميتوان ان را در خاك قرار داد ؟ با تشكر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در گلدان مناسب به اندازه ریشه گیاه خاک کنار بزنید وگیاهتان را بکارید.
fahime tarsi
خاک بنفشه ام کوکوپیت و پرلیت است کوددهی هم به طور منظم انجام میشود ولی رشد رویشی خوبی ندارد و به گل هم نمیرود .کسی هست راهنماییم کنه ؟ در ظمن گلم کنار پنجره جنوبی است و نور کافی هم دارد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام :این خاک اصلا مناسب بنفشه آفریقایی نیست.خاک مناسب 1)خاک لوم باغچه+خاک برگ پوسیده+ماسهبه مقدار مساوی 2)1 قسمت خاک لوم+2 قسمت خاک برگ پوسیده+1 قسمت کود دامی پوسیده خشک شده 3)4 قسمت لوم+4 قسمتخاک برگ پوسیده+2 قسمت ماسه+1 قسمت کود دامی پوسیده+مقداری سوپر فسفات و گرد استخوان. بهترین نور آفتاب پنجره جنوبی است که از پشت پرده بتابد . گیاه حدود 30 سانت باید از پنجره فاصله داشته باشد تا نور مناسب دریافت کند . نور مستقیم آفتاب برگها را می سوزاند
مریم
باسلاموخسته بنفشهای من برگهایش از گلها بیشتراست هفته ایی دوبارهم اب میدهم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است. فقط از استفاده از کود مخصوص گلدهی مانند کریستالون قرمز استفاده نمایید
mahya gh
با سلام وخسته نباشید میشه در مورد گذاشتن فتیله در گلدان بنفشه آفریقایی توضیح بدید؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بسیاری از گیاهان به بودن اب در زیر گلدانی حساس هستند ولی در مورد این گیاه میتوان از گلدانهایی که یک بخش فتیله مانند در آنها تعبیه شده استفاده کرد و گلدان را در یک زیر گلدانی مناسب گذاشت و آب را در زیر گلدانی ریخت که بتدریج توسط بخش فتیله مانند جذب شده و در اختیار ریشهها قرار گیرد.فیتیله باید تا وسط ارتفاع گلدان در خاک کشیده شود وانتهای دیگرش درون اب زیر گلدلانی قرار بگیرد
parisa
salam.chera banafsheye man dige gol nemide?agar moshkelesh adame kood dadane az che koodi bayad etefade kard?ba sepas az rahnayiitan. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : دلایل احتمالی زیادی وجود دارد. علت اصلی می تواند نور ناکافی به ویژه در زمستان باشد.دلایل احتمالی دیگر عبارتند از : هوای خشک ، هوای سرد ، جابجایی مکرر گلدان ، عدم حذف شاخه های جانبی.ممکن است به این علت باشد.در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید
علی امینی
با سلام و خسته نباشید و تشکر از سایت خوبتون
حدود 2 ماه پیش بنفشه افریقایی را خریدم که ابتدا چند گل کوچک داشت و گلدان  ان خیلی کوچک بود در ابتدا گلدان ان را تعویض کردم  خاک برگ در ان است بعد از چند روز گل ها باز نشده خشک شدند من شیراز هستم و گلدان پشت پنجره اتاق است حال مدتی است که احساس می کنم پشت چند تا ازبرگ ها سفید شده اند  و بعضی از برگ ها نیز از لبه های ان ها دارند خشک می شوند این رون بسیار کند است و از گل نیز خبری نیست  رطوبت کم است و هوا متعادل کمی گرم است چند عکس  گرفته ام لطفا راهنمایی کنید 
با تشکر
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل کمی بی طراوت شدن گیاه پس از تعویض گلدان و خاک طبیعی هست ،موارد مشکوک مثل نامناسب بودن خاک استفاده شده ،عدم زهکشی ،وجود جریان هوای سرد ،آبیاری با آب سرد ،غبار پاشی برگ ها ،وجود آفت و ...باید بررسی شوند .گلدان را در فاصله نیم متری از پنجره قرار دهید نور به صورت غیر مستقیم به برگ ها برسه ،با کود مخصوص بنفشه آفریقایی نیز تقویت شود .آبیاری نیز با آب ولرم انجام شود و هنگان آبیاری سعی شود برگ ها خیس نشوند .زیر برگ ها را به دقت بررسی کنید ممکن است آفت کنه داشته باشد کنه ها به صورت نقاط بسیار ریز همراه با گرد و خاک یا تارهای عنکبوتی هستند
میم الف
با سلام. من ساکن مرکز تهران هستم. بنفشه من زمانی که تازه خریده بودمش پر از گلهای زیبای بنفش کمرنگ بود. الان دو ساله هست و سالمه ولی خیلی به ندرت (شاید یکبار در سال) تعداد کمی گل میده. به روش صحیح کوددهی میشه. نورش هم غیرمستقیم از پنجره جنوبی است. هر 10 روز یا هفته ای یکبار از زیرگلدانی آب به همراه کود حل شده در آب میدم. خاکش رو هم قبل از آبیاری چک میکنم که خشک باشه. مشکل از کجا میتونه باشه که مرتب و پرپشت گل نمیده؟؟ برگهای بنفشه رو چه جوری میتونم گردگیری و تمیز کنم؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در بهار گلدان و خاک را تعویض کنید مقادیر بالای مواد معدنی که در خاک ته نشین می شوند برای گیاه زیانبار است. از گلدان های کم عمق با زهکش خوب و مخلوط کمپوست پایه خاک استاندارد و پیت استفاده شود. آب دهی از ته گلدان باعث می شود نمک های کود در سطح خاک جمع شود بنابراین یک بار در ماه از بالا با فشار به آن آب بدهید.برای تمیز کردن برگ ها از یک برس نرم استفاده کنید.
حمیدرضا
سلام به تازگی یک گل بنفش رنگ خریدم مدتی میشه که گلم داره خراب میشه و برگها پوسیده میشن ولی اسم گل رو نمی دونم لینک عکس گل رو براتون می زارم اگر کسی اسم گل رو می دونه راهنمایی کنه با تشکر http://pc-beta.persiangig.com/image/201201171499.jpg http://pc-beta.persiangig.com/image/201201171500.jpg دوتا عکس گذاشتم امیدوارم راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : اسم این گل بنفشه آفریقایی است. احتمالا آبیاری بیش از حد انجام داده اید. در مورد شرایط نگه داری مانند نور،دما،آبیاری و خاک و.. توضیح دهید تا بتوانیم بیشتر راهنمایی کنیم
الهام اسکویی
با سلام زیر برگهای بعضی از گلدانهای بنفشه به رنگ قرمز تیره درآمده است. علت چیست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام شرایط نگهداری چگونه است ؟ممکن است کمبود فسفر باشد ،با کود کامل مخصوص بنفشه آفریقایی تقویت شود .
1 امتیاز
نارگیل مشکلی نداره یا به خاطر نژاد گیاهتونه ویا کمبود عناصر میکرو هست ویا کمی نور از کود میکرو وکود مخصوص بنفشه برای تقویتش استفاده وگیاهتون رو در مکانی با نور بیشتر غبر مستقیم منتقل کنید
0 امتیاز
الهام اسکویی
همان طور که در تصاویر می بینید هر دو گیاه دارای گل و غنچه هستند. هر ماه دو بار از کود کریستال 20 20 20 در آبیاری استفاده می شود. دما زیر 25 درجه و نور مناسب است (تیرگی برگها ) ولی زیر برگها قرمز است

           


نانا
با سلام چند وقتی است که برگهای بنفشه آفریقایی هایم از پایین گیاه حالت نرم و پلاسیده پیدا می کنند و برگها بتدریج خشک می شوند آب کم دادم درست نشد آب زیاد دادم درست نشد جایش تا حدودی گرم بود و به جای خنک تری انتقال دادم ولی هنوز درست نشده و گیاه بتدریج داره خشک می شود البته تمام گلدان های بنفشه ام به این وضع دچار شده اند چه باید بکنم. باتشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام: ابیاری بیش از اندازه میباشد . بوته زمانی نیاز به آب دارد که سطح خاک با لمس دست خشک باشد و رطوبتی احساس نشود .آب بایستی حتما ولرم باشد . آب معدنی برای گیاه مضر است .هر 4-3 آبیاری یک نوبت از بالا آبیاری نمایید تا سطح خاک شوره نزند.پس از حدودا 3 ساعت آب باقیمانده در زیر گلدانی را خالی کنید .گیاه از طریق ریشه نیز به هوا احتیاج داد از آب زیاد بپرهیزید .دمای بین 18 تا 21 درجه در شب و 3 تا 5 درجه بیشتر در روز ایده آل است . اگر سایز گلدان را تغییر داده اید و این سایز بزرگتر از اندازه نیاز گیاه باشد گیاه دچار چنین مشکلی میشود.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بنفشه آفریقایی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
ژسنریا کاردینالیس
پامچال دماغه ای
بنفشه آتشین
اسكينانتوس
گلوکسینیا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد