٣/١١/١٤٣٥ --- 8/29/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۷ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  209  نفر
بازدید امروز :  5417  بازدید
بازدید دیروز :  16222  بازدید
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 
خرید اینترنتی بنفشه آفریقایی

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
مریم م
سلام.قبل از عید یک بنفشه آفریقایی خریدم که همونجا فروشنده گلدان رو عوض کرد و تا یک ماه خیلی خوب بود و گلهای جدید می داد ولی تقریبا از نیمه فروردین تا حالا دیگه گل نداده جاش روشنه .کود دهی هم انجام می دم(با استفاده از کریستالون صورتی) ولی مشکل رفع نشده.چه کنم؟ سوال دوم اینکه از کنار بوته برگهای ریزی تولید شده که پاجوش هستند.چطور با استفاده از پا جوش تکثیرش کنم؟ لطفا کامل توضیح بدید. ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شرایط لازم برای گل دهی در بخش معرفی گیاه مطالعه کنید ،نور ،دما و آبیاری را تنظیم کنید.در صد نور را بیشتر کنید .در آبایر یو کود دهی زیاده روی نکنید. جداسازی پاجوش های گیاه با دقت و توسط کاتر انجام شود تا به گیاه مادر صدمه وارد نشود بعد جوانه بریده شده را در خاک پیت ماس قرار داد.
0 امتیاز
علی اصغر مجی احتمالا گل شما تو شک جابجایی هست
کود زیاد باعث سوختن برگ های گل میشه
آب زیاد ممکنه دلیله ریختن گل ها باشه
شاید هم نژاد بنفشه جوری بوده که گل فصلی داره(مثلا صورتی درشت یا برگ ابلق اینجوریه که فقط چند ماه گل دارن)
برای پا جوش ها عجله نکن بزار خوب برزگ شن بعد میتونی از گلدون درشون بیاری و تو یه گلدون دیگه بکاری

علي
باسلام وتشكر از اطلاعات سايت شما .من يك گلدان بنفشه افريقاي دارم هميشه گل ميده مدتي است ساقه اش بلند شده و بي برگه (درهمان قسمتي كه ارتفاع پيدا كرده) ميخواهم گلدانش را تعويض كنم ايا بايد ساقه بي بركش را هم بگذارم توي خاك يا به همان حالت (با ساقه بلندبيرون) در گلدانه جديد قرار بدهم با تشكر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.در بهار گلدان تعویض شود. مقادیر بالای مواد معدنی که در خاک ته نشین می شوند برای گیاه زیانبار است. از گلدان های کم عمق با زهکش خوب و مخلوط کمپوست پایه خاک استاندارد و پیت استفاده شود. خاك كشت و كار بنفشه آفریقایی خاک سبک، هوموسی و باPH پایین باید باشد.در هنگام تعویض خاک نکات زیر را رعایت نمایید .عدم رعایت هریک از نکات زیر موجب بروز مشکل میشود:تعویض خاک را در فصل مناسب انجام دهید(با توجه به نوع گیاه)2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گیاه اب ندهید تا خاک خشک شده واز اطراف ریشه گیاه جدا نشود. جهت ایجاد زهکش از باز بودن سوراخ های انتهای گلدان مطمین شوید ودر انتهای گلدان یک لایه سنگ ریزه بریزید وروی ان مقداری ماسه شسته شده ودر نهایت خاک گلدان را پرنمایید.توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نمایید. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجایی گلدان را ابیاری نموده به طوریکه تمام خاک را در بر بگیرد ومقدار کمی اب از سوراخ های انتهای گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشید وباد و... خوداری نمایید
H.R. J
سلام, بنفشه من نمیدونم چشه... من تقریبا هفته ای دوبار اب میدم.. دماش دمای اتاق هستش... ولی نمیدونم چرا دونه دونه و کم کم برگهاش شل میشه و همچنین غنچه های جوانش ممنون میشم اگه کمکم کنید تا قبل از اینکه از دستش بدم دوباره شادابیش و برگردونم... اگر از دوستان هم کسی هست که بدونه بنفشه من چشه خوشحال میشم از راهنماییش.. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد ویاخیلی کم و آفات وهمچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند عامل این نارسایی باشد. سرما ویا گرمای زیاد نزدیکی به منابع حرارتی هم میتونه علت باشه
شیما میرصفدری
سلام ممنون از اطلاعاتی که در اختیار قرار می دید من بنفشه آفریقاییمو از طریق برگ نکثیر کردم بعد از ریشه دادن داخل خاک مخصوص قرار دادم بنفشه ها از ناحیه بالای برگ چندین جوانه داده الان باید باهاش چیکار کنم تا بالای برگ خاک بریزم تا جوانه ها به خاک برسند یا نه چند جوانه دیگر هم دارم که بعد از اینکه چند برگ کوچک دادند شروع کردن به زرد شدن لطفا در رابطه با نحوه آب دهی و نگهداری جوانه های جوان من رو راهنمایی کنید ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دقت کنید در ابیاری زیاده روی نکنید چون باعث زردیش میشه اجازه بدهید جوانه ها بزرگتر بشن وبعد هرکدوم رودر گلدانی مجزا بکارید
t eftekharnejad
با سلام در صورت مسافرت به مدت یک هفته تا ده روز مشکل آبیاری بنفشه هارا چگونه حل کنم؟ با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یک فتیله را درخاک گلدان فرو نمایید وسر دیگر انرا درظرف ابی بالاتر ازسطح گلدان قرار دهید.
maryam
? man baraye Banafsheh Afrighaii az che koodi estefade konam esmash chist پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : کودهای مختلفی در بازار هست. اگر میخواهید از کود مخصوص بنفشه استفاده کنید باید بگم که بنفشه کود مخصوص و همچنین کود گلدهی داره.که با مارکهای مختلف عرضه میشه .
نسترن
سلام.ممنون از راهنمایی های خوبتون.آیا نور از پنجره جنوبی با شیشه های رفلکس برای بنفشه آفریقایی مناسبه؟بنفشه های من گل می دهند اما طول ساقه برگ ها بلند میشود .... و اینکه از لامپ های کم مصرف میشه برای نور مصنوعی بنفشه ها استفاده کرد یا حتما باید مهتابی (فلورسنت) باشه پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در زمستان ممکن است این نور برای گیاه مناسب نباشد .بنفشه آفریقایی در شدت نور حدود ۱۱۰۰ شمع به خوبی رشد میکند و به گل میرود. نور زیاد موجب تراکم برگها و لکه روی برگها و نور کم باعث دراز شدن دم برگ و عدم گلدهی میشود.نور فلورسنت سفید مناسبترین نور تجربه شده‌است. (لامپهای مهتابی معمولی ۴۰ وات سفید – نه رنگ زرد-صورتی مانند آن که به آفتابی مشهورند) . به طور معمول ۴ لامپ لوله‌ای فلورسنت سفید را در فاصله ۳۰ سانتی متری از سطح گیاهان نصب میکنند (حداکثر عرض ۱۲۰ سانتیمتر) تا شدت نور ۶۰۰ فوت کندل حاصل شود. آزمایشات نشان داده که بنفشه آفریقایی در شرایط ۲۴ ساعت روشنایی با نوری به شدت ۴۰۰ فوت کندل به خوبی رشد میکند. (به طور کلی بنفشه آفریقایی برای گلدهی طولانی دست کم به ۱۲ ساعت نور روز نیاز دارد)
فری جهانی
سلام دو گلدان بنفشه آفریقایی دارم که سال سوم شان است و تقریباً 3-2 برابر اندازه اولشان شده اند، مدتی است برگ های پائینی گیاه شروع به بیحال شدن و افتادن روی خاک کرده، تعداد برگ و غنچه ها در یک گلدان خیلی خیلی کم شده و گلدان دیگر پر برگ است ولی از گل دادن افتاده است، کمی خاک به گلدان ها اضافه و گیاه را با پتاس و آهن محلول در آب تغذیه کردم، البته به فاصله یک هفته، هنوز تغییر خاصی نکرده است. همچنین 10 روز پیش، سه گل سیکلمه گرفتم که برگ های سرحال و غنچه های زیاد داردو در حال گل دادن است اما 3-2 روزی است برگ های پائین آن شروع به زرد شدن کرده است. بلافاصله بعد از خرید تعویض گلدان، افزایش خاک و تغذیه مثل بالا انجام دادم. ): پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : یکی از امتیازات این گیاه توانایی گلدهی در طول سال و اندازه ی کوچک آن است که می تواند در لبه ی پنجره نیز جای بگیرد. اگر بتوان شدت های نور مناسب را تامین کرد ، بنفشه آفریقایی را می توان در سراسر سال به گل نشاند.. علت اصلی می تواند نور ناکافی به ویژه در زمستان باشد.دلایل احتمالی دیگر عبارتند از : هوای خشک ، هوای سرد ، جابجایی مکرر گلدان ، عدم حذف شاخه های جانبی.اگر گیاه با وجود نور کافی برگ های زیاد و گل های کم تولید می کند ، ممکن است کوددهی زیاده از حد انجام شده باشد. بهتر است از کود با نیتروژن کم استفاده شود. .در بهار وتابستان هر دوهفته یکبار ودر زمستان وپاییز ماهی یکبار کودهی برای گیاهتان کافی است.
پدرام
سلام گل هاي بنفشه آفريقايي تا چه مدت روي گياه ميمانند و چند ماه دوام مياورند؟ بنفشه من 6 گل داشت ولي از ماه تير يكي كي شروع به افتادن كردند آيا عادي است؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام: بنفشه کم پر گلهاش زیاد دوام نمیاره - طبیعیه
0 امتیاز
حمزه حق پرست سلام
اگه از نوع کم پر باشه دوام گل کمتره
سینا صالحی
با سلام من یه گلدان کوچیک بنفشه آفریقایی گرفتم، اولش یکی دوتا گل داشت اما بعدش که گلهاش خشک شدن دیگه گل نیاورده (بیش از چهار ماهه!)! الان در فاصله ی نیم متری از دو لامپ فلورسنت 20 وات گذاشتمش حدود یک ماهه که کود گلدهی محلول در آب هفته ای یبار میدم بهش. تو تا سه تا بوته ی دیگه هم از بغلش در اومده و همش برگ در میاره، همه ی برگهاش سرحالن ولی خبری از گل نیست. دلیلش چی میتونه باشه؟؟ ممنون از کمکتون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل باید بازهم صبر کنید تا بهار اینده در ضمن تا بهار کوددهی متوقف بشه
1 امتیاز
نارگیل بله گلدهی این گیاه تابع فصل نیست اما معمولا برای گلدهی مجدد گیاه نیاز به استراحت داره بهتره در این فصل که به طور طبیعی رشدش کم میشه شما بهش اب وکود کمتر بدهید تا در بهار اینده استراحت کند وگلدهی خوبی داشته باشه در ضمن به جای پرنورتری هم منتلش کنید
0 امتیاز
سینا صالحی
0 امتیاز
سینا صالحی 1- چرا تا بهار؟ مگه همیشه نباید گل بده؟
2- یعنی دیگه فقط آب معمولی بدم؟؟
تا عکس هم ازش گذاشتم!! آیا نیاز به هرس هم داره؟؟
خیلی ممنونم از راهنماییتون


فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بنفشه آفریقایی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود


از همین خانواده :
کولومنئا گلوریوزا
اسكينانتوس
پامچال دماغه ای
ژسنریا کاردینالیس
گلوکسینیا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد