٣/١٠/١٤٣٥ --- 7/31/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۹ مرداد امروز
 
   
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  47  نفر
بازدید امروز :  1968  بازدید
بازدید دیروز :  16360  بازدید
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
تورج
با سلام من دیشب یک بنفشه افریقایی خریدم اما برای پاک کردن خاک از روی برگ های ان روی برگ ها اب اسپری کردم و همان موقع هم 1 یا 2 ساعت در زیر گلدانیش اب بود سپس اب زیر گلدانی را خلی کردم. صبح که بهش نگاه کردم تمام برگهاش کاملا پژمرده شده بودند. گلدان در دمای اتاق و با نور کامل است . علت چیست ؟آیا اب یاری بیش از حد یا اسپری اب رو برگ ها؟ پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام برگ های بنفشه آفریقایی نباید خیس شوند ،یک یا دو ساعت هم برای آبیاری زیاد هست . یكي از روش هايي كه امروزه براي آبياري بنفشه آفريقايي مرسوم شده، استفاده از زير گلدانيِ گود است. در اين روش زير گلداني را از آب پر كنيد، بعد از پانزده دقيقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك مي گردد. بعد آب اضافي زير گلداني را خالي كنيد. آبياري از بالا براي بنفشه افريقاي مناسب نيست زيرا ريزش آب روي برگ ها باعث پوسيدگي و رشد قارچ مي شود. از طرفي آبياري مداوم از پايين موجب تجمع نمک و املاح در سطح خاک و اطراف طوقه گياه خواهد شد که اگر ميزان نمک افزايش يابد موجب آسيب گياه و درنهايت پوسيدگي طوقه مي شود.به خصوص اگر کيفيت آب آبياري مناسب نباشد. براي جلوگيري از اين حالت مي توان هرازگاهي آبياري را از بالا ولي با دقت و جلوگيري از خيس شدن برگ ها - به خصوص عدم تجمع قطرات آب در قسمت مرکزي رشد گياه- انجام داد.د مثلا هر 3-4 بار آبياري از کف بايد يکبار از بالا آبياري نمايئد تا خاک شوره نزند. براي آبياري بنفشه افريقايي بايد از آب ولرم ( هم دماي اتاق) استفاده کرد زيرا آب سرد موجب ايجاد شوک و فروافتادن گل ها و ايجاد لکه هايي روي برگ ها مي شود. اگر يک شب قبل از آبياري ظرف آب را در اتاق نگه داري کنيم دماي آن متعادل شده از طرفي کلر موجود در آب خارج مي گردد زيرا کلر اضافي موجود در آب آبياري براي بنفشه افريقايي زيان آور است. .
ایران ایرانی
سلام من چندین سال است که بنفشه آفریقایی دارم . 1-دو گلدان بنفشه آفریقایی مدت سه ماه است که گل نداده در صورتی که هر دوهفته یکبار کود می دهم و گلدان بزرگ هم ندارد نمی دانم چه کنم در ضمن برگ های این دو گلدان فر خورده اند و لوله شده اند از نظر آب دهی هم هفته ای دوبار آب می دهم 2- من از طریق برگها تکثیر می کنم ولی دوسال است که هرچه برگ می گذارم ریشه بدهد ناموفق هستم (چه از طریق ریشه در آب و چه از طریق ریشه در خاک)به دلیل آفت زده گی به صورت سفیدک های که داخل ان یک حشره می باشد)راه حل من این بوده که آفت ها را با دست تمیز می کردم ولی نتیجه نگرفتم 3- آیا تکثیر فصل بخصوصی می طلبد؟ باسپاس از مرحمت شما لطفا راهنمایی کنید. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : روش تکثیر معمولی و همگانی بنفشه آفریقایی استفاده از قلمه های برگ است كه نیاز به بستر بسیار سبکی دارد.. قلمه ی برگ رادر تابستان بگیرید.برای تهیه قلمه برگ میتوانید برگ همراه با دمبرگ را به صورت افقی یا عمودی روی خاک بخوابانید وبا وسایلی مثل سوزن به خاک متصل نمایید.بهتر است ابتدا چند خراش روی رگبرگ برگ ایجاد کنید.نکتهای که در برداشت قلمههای بنفشه آفریقایی باید رعایت شود تراکم لازم و مناسب برگها است. بعد از 4-3 هفته قلمهها در حرارت 18 درجه سانتیگراد ریشه دار میشوند. سپس جوانههای برگی از سطح داخلی برگها ظاهر میشوند و بعد از بزرگ شدن جوانههای برگی، با احتیاط قلمههای ریشه دار شده را به محل اصلی انتقال دهید.در مورد پیچ خوردگی یک قاشق کوچک سم مالاتیون+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید
گلاب
سلام خسته نباشید بنده خدا بنفشه من له شده.تا دوهفته پیش خوب بود گل میداد یه غنچه هم داشت که یهو شروع کرد به پژمرده شدن و قهوه ای شدن.الان هنوز زندس برگای مرکزیش خوبه.ولی داره از بین میره.اوردمش تو خونه تقریبا دمای 24 درجه.الان چی کار کنم؟روی برگهاش هم خاکه چه جوری تمیز کنم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل یعنی قبلا بیرون بوده>؟؟؟ اگر بیرون از منزل بوده که احتمالا سرما علت این عارضه بوده است گرد و غبار به طرق مختلفی دشمن برگ‌ها و گیاهان می‌باشند. گرد و غبار، زیبایی و درخشندگی برگ‌ها را از بین می‌برد و نیز روزنه‌ها و منافذ گیاه را می‌پوشاند. بنابراین گیاه نمی‌تواند به طور کامل تنفس کند. گرد و غبار لایه‌ای روی برگ تشکیل می‌دهد که جلوی جذب مؤثر نور آفتاب را می‌گیرد. گرد و غبار مخصوصاً در مناطق صنعتی و در شهرهای بزرگ، حاوی مواد صنعتی و شیمیایی بوده و برای گیاه زیان‌آور می‌باشد. بنابراین برگ‌ها باید به طور مرتب به طریقی که ذکر می‌شود تمیز شوند. این عمل با اسپری کردن آب یا پاک کردن برگ‌ها توسط یک اسفنج تمیز انجام می‌شود.
هاجر بانو
با سلام و تشکّر از سایت خوبتان. من سال گذشته اردیبهشت ماه سه رنگ متفاوت بنفشه آفریقایی گرفتم. امّا چیزی که در حال حاضر برایم عجیب است این که در شرایطی یکسان از نظر نور، خاک، سایز گلدان و آبیاری دو تا از گلدانها برگ هایی شاداب با دمبرگ هایی بلند و محکم دارند؛ ولی گلدان سوم برگ هایی ریز و بی حال دارد. حتّی به هر سه در یک زمان و به یک میزان کود صورتی محلول در آب می دهم. لطفاً بگویید مشکل از کجاست؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در صورتیکه تمام شرایط یکسان است پس مشکل مربوط به گونه گیاهی ویا کیفیت گیاه فوق است که از دو مورد دیگر پایینتر است
فاطمه شرافتی
باعرض سلام وتشکر از سایت خوبتون یه گلدون بنفشه دارم که گل نداره و کود تاحالا بهش ندادم سه ماهی میشه که گلدونشو عوض کردم اما چرا برگهاش شادابی قبلو ندارن و دو لبه برگها بسمت پایین کمی حالت لوله گرفتن و برگهای مسن تر کم رنگ هستن و کلا برگها تردی سابق رو از دست دادن ؟ برگهای ریز زیادی چه از وسط گیاه وچه لابلای برگها در حال تولید و رشد هستند رنگ برگها سالم و سبزه وپشت پنجره غربی با شیشه مات از نور بالا وخوبی برخوردارند پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام دمای بالا،خشکی محیط، وجود آفت باید بررسی شود.گلدان گیاه نباید بیش از اندازه بزرگ باشد. در صورتيکه نور و کود دهي مناسب باشد در تمام سال اين گياه گل دارد .اين گياه براي گلدهي به نور خوب حدود 10 تا 14 ساعت در روز نياز دارد.در نور کم دمبرگ ها دراز وبه سمت بالا کشيده شده و برگ ها تيره مي شوند. گياه از فرم پهن افقي خارج شده و به ندرت و به تعداد کم گل مي دهد. نور بيش از حد نيز موجب کاهش گلدهي مي شود. دماي مناسب براي گلدهي بنفشه آفريقايي 18 تا 25 درجه است. دماي بالا مانع گلدهي مي شود. رطوبت نسبي خيلي کم و خشکي هوا نيز گاه موجب خشک شدن غنچه ها ميشود. در صورت خشکي بيش از حد هوا يک سيني پر از آب در نزديکي بوته ها قرار دهيد تا رطوبت نسبي افزايش يابد.جهت تقويت گياه از کود کامل مخصوص بنفشه آفريقايي طبق دستور استفاده کنيد.
maryam
با سلام . ممنون از راهنمایی تان . لطفا نام کود بنفشه آفریقایی را بگویید . من به تازگی خاک گلدان ها را تازه کرده ام . آیا ممکن است کم رنگ بودن برگ ها از نوع شیشه که reflex است . باشد ؟ چرا ساقه گل هایم بلند می شود ؟ و نمی دانم چرا برگ ها کم رنگ شده اند؟ با تشکر . پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام: نور دریافتی برای گیاه کم میباشد
الهام
از وقتی گلدان را به علت سفر از خانه به محل کار آوردم روز به روز بهتر و قویتر شد. در محل کار نور بسیار مناسب دارد ولی آفتاب نمی خورد. در معرض باد نیست ولی چند ساعتی در روز پنجره باز و بسته می شود تا تهویه مناسب باشد. ساختمان در منطقه ای دور از آلودگی هواست. در زمستان شب که می روم شوفاژ را می بندم تا خیلی گرم نشود دلی چون دیوار ها روکش چوب دارد اتاق سرد نمی شود. صبح ها در بدو ورود اتق کاملا گرم و گاهی دم کرده است. هفته ای دو بار زیر گلدانی را از آب شیر پر میکنم. گلدان سفالی است. تا به حال سم به گل نزده ام. همانطور که گفتم تمام تغییرات و پژمردگی دو روز بعد از دادن محلول کریستال شروع شد. برگهای جدید پژمرده نیستند و گل ها به کندی بزرگ می شوند. قبل از این رشد برگهای جدید خیلی سریعتر بود. کود دیگری هم به آن نداده ام. خواهش میکنم کمک کنید خوب شود. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در مصرف کود زیاده روی کرده اید وباعث مسمومیت گیاه شده اید .گلدان را به مدت نیم ساعت در یک ظرف پر از اب قرار داده به طوریکه تمام خاک گلدان را اب در بربگیرد.سپس اجازه دهید اب اضافی از انتهای گلدان خارج شود تا اثار مسمومیت از بین یرود
وفا رها
2- یه کود کامل بنفشه تهیه کردم که نمیدونم برای یک لیتر آب چه مقدار یا چند قطره از کود استفاده کنم(کود به صورت مایع میباشد)؟ 3- آیا همین کود کامل برای تغذیه گیاه کافیه یا باید کود گلدهی و برگدهی هم تهیه کنم؟ 4- گلهایی که پژمرده میشن رو باید از بوته جدا کنم یا نه؟ 5- برای دوام بیشتر گلها باید چیکار کرد؟ شماها بی نظیرید، ممنون از همتون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل دستور العمل مصرف کودروی بسته بندی باید ذکر شده باشد.به طورمعمول هر دو هفته یکبار یک قاشق چای خوری از کود را در یک لیتر آب حل کنید.فعلا همین کود خوب هست .اگر گل دهی کم باشد از کود مخصوص گل دهی هر یک ماه یکبار استفاده کنید. گلهای پژمرده را جدا کنید.شرایط مربوط به نگهداری به همراه پرسش ها و پاسخ ها در بخش معرفی را به دقت مطالعه کنید.
نسترن
سلام.ممنون از راهنمایی های خوبتون.آیا نور از پنجره جنوبی با شیشه های رفلکس برای بنفشه آفریقایی مناسبه؟بنفشه های من گل می دهند اما طول ساقه برگ ها بلند میشود .... و اینکه از لامپ های کم مصرف میشه برای نور مصنوعی بنفشه ها استفاده کرد یا حتما باید مهتابی (فلورسنت) باشه پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در زمستان ممکن است این نور برای گیاه مناسب نباشد .بنفشه آفریقایی در شدت نور حدود ۱۱۰۰ شمع به خوبی رشد میکند و به گل میرود. نور زیاد موجب تراکم برگها و لکه روی برگها و نور کم باعث دراز شدن دم برگ و عدم گلدهی میشود.نور فلورسنت سفید مناسبترین نور تجربه شده‌است. (لامپهای مهتابی معمولی ۴۰ وات سفید – نه رنگ زرد-صورتی مانند آن که به آفتابی مشهورند) . به طور معمول ۴ لامپ لوله‌ای فلورسنت سفید را در فاصله ۳۰ سانتی متری از سطح گیاهان نصب میکنند (حداکثر عرض ۱۲۰ سانتیمتر) تا شدت نور ۶۰۰ فوت کندل حاصل شود. آزمایشات نشان داده که بنفشه آفریقایی در شرایط ۲۴ ساعت روشنایی با نوری به شدت ۴۰۰ فوت کندل به خوبی رشد میکند. (به طور کلی بنفشه آفریقایی برای گلدهی طولانی دست کم به ۱۲ ساعت نور روز نیاز دارد)
میم الف
با سلام. من ساکن مرکز تهران هستم. بنفشه من زمانی که تازه خریده بودمش پر از گلهای زیبای بنفش کمرنگ بود. الان دو ساله هست و سالمه ولی خیلی به ندرت (شاید یکبار در سال) تعداد کمی گل میده. به روش صحیح کوددهی میشه. نورش هم غیرمستقیم از پنجره جنوبی است. هر 10 روز یا هفته ای یکبار از زیرگلدانی آب به همراه کود حل شده در آب میدم. خاکش رو هم قبل از آبیاری چک میکنم که خشک باشه. مشکل از کجا میتونه باشه که مرتب و پرپشت گل نمیده؟؟ برگهای بنفشه رو چه جوری میتونم گردگیری و تمیز کنم؟؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در بهار گلدان و خاک را تعویض کنید مقادیر بالای مواد معدنی که در خاک ته نشین می شوند برای گیاه زیانبار است. از گلدان های کم عمق با زهکش خوب و مخلوط کمپوست پایه خاک استاندارد و پیت استفاده شود. آب دهی از ته گلدان باعث می شود نمک های کود در سطح خاک جمع شود بنابراین یک بار در ماه از بالا با فشار به آن آب بدهید.برای تمیز کردن برگ ها از یک برس نرم استفاده کنید.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بنفشه آفریقایی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
ژسنریا کاردینالیس
کولومنئا گلوریوزا
پامچال دماغه ای
بنفشه آتشین
گلوکسینیا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه