(یا حی یاقیوم) ٢٣/٦/١٤٣٥ --- Wednesday, April 23, 2014 --- ۱۳۹۳ چهارشنبه ۳ ارديبهشت امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  603  نفر
بازدید امروز :  22700  بازدید
بازدید دیروز :  36209  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
شهره کارگر
با عرض سلام و خسته نباشید . من یک بنفشه از کسی که پرورش بنفشه آفریقایی داشت و گفت این ششماهه است خریداری کردم و دادم گلفروشی توی گلدون کاشته . بعد از گذشت یک هفته میبینم برگهاش یکی یکی بهسمت پایین خم میشن و تقریبا بعضی هاش هم زرد شده ولی داره یک برگ خیلی ریز دیدم میده . علت این قضیه چیه که برگها میان به سمت پایین ؟
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شرایط نگهداری ؟؟؟؟ افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد و آفات میتواند عامل این نارسایی باشد.
علی اصغر مجی
سلام 1.من یه جیزایی راجع به پرورش با بزر شنیدم(تو نمایشگاه امسال) حالا اگه میشه درمورد hybrid یه توضیحی بدید(خواهشا کامل باشه) 2.اگه روش دیگه ای جز hybrid برای پروش بنفشه با بذر هست لطفا بگید 3.آیا بنقشه ی زرد هم وجود داره؟ (الان حدودا 200 تا گلدون دارم و 7 سالم هست که دارم پرورش میدم) با تشکر پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام اگر منظور شما تغییر رنگ گیاه باشد به روش جنسی و اصلاحات ژنتیکی موثر است .برای ایجاد واریته‌های جدید باید با یک قلمو گرده را از گلهای تازه باز شده یک گیاه برداشته روی مادگی گیاه کم پر و یا نیمه پر پر دیگر تلقیح کنید.سپس بذر حاصل از گیاه را گرفته و بکارید .وقتی گیاه گل داد معلوم میشود که آیا دقیقا شبیه یکی از والدین شده‌ایا نه تفاوت دارد.به این طریق شما یک نسل جدید به دست آورده‌اید که میتواند دوباره با یکی از والدین یا با یک گیاه دیگری تلقیح شود. همچنین رنگ بنفش در یک دوره گلدهی ممکن است به صورت تیره و یا روشن درآید و در دوره ی دیگر ی به علت نوسانات اسیدی یا قلیایی بودن خاک در آثر ابیاری و یا کوددهی تبدیل به ارغوانی و یا بنفش شود . بنفشه آفریقایی با رنگ زرد کم رنگ هم (sun kissed rose ) وجود دارد.
2 امتیاز
نارگیل منظور گیاهانی هستند که گلهای کم پر یا نیمه پر پر دارند این گیاهان بهترین والدین هستند.
1 امتیاز
نارگیل اصلاح ژنتیکی از طریق کشت بافت در شرایط آزمایشگاهی
0 امتیاز
Ali Asghar جناب نارگیل ممنون میشم جواب بدید شد 11 روز
با تشکر
0 امتیاز
Ali Asghar با تشکر
منظور از کم پر یا نیمه پر چیه؟
0 امتیاز
Ali Asghar با تشکر از شما
فقط یه سوال دیگه که روش دیگه ای جز هایبرید برای تکثیر با بذر هست؟
فرزاد
با سلام خواستم بدونم چند رنگ بنفشه داریم؟ یه سئوال دیگه داشتم / در زمان قلمه زدن دو تا رنگ با هم بکارم بقل همدیگه بعد ازشون گل دو رنگ در میاد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام و احترام این گیاه زیبا دارای گلهای متنوع و به رنگ های بنفش،آبی،قرمز،صورتی وسفید است. قلمه زدن فقط برای تکثیر استفاده میشود و شما نمیتوانید با این کار گل با رنگهای مختلف داشته باشید. موفق باشید
arshia kia
سلام من گلدان بنفشهام رو روی شوفاژ گذاشتم اما بعد از او ن برگ ها شروع به لول خوردن کردن .یک روز در مجاورت پنجره قرار دادم چه کار کنم درست شه اینم عکسش پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : هرگز هیچ گونه گلی را در نزدیکی منبع گرمایی قرار ندهید . گیاه به دلیل خشکی دچار این عارضه شده . بهترین مکان برای بنفشه پشت پنجره جنوبی با فاصله 30 سانت از پنجره و نور فیلتر شده می باشد .بهترین کار اینه که شما همیشه رطوبت گیاه رو از طریق خاک ( غبار پاشی نکنید ) تامین کنید .هر زمان که سطح خاک خشک شد اقدام به آبیاری نمایید . احتمال درست شدن برگ های لول خورده کمه ولی باید صبر کنید تا گیاه برگ های جدید تولید کنه . در ضمن برگ های خراب و پوسیده رو حذف کنید .
0 امتیاز
arshia kia
0 امتیاز
arshia kia
0 امتیاز
arshia kia
0 امتیاز
arshia kia اینم عکسش یادم رفت برگاش لول خورد
مریم
سلام . توی یکی از شهرهای شمالی زندگی می کنم . به تازگی یه گلدون کوچولو بنفشه آفریقایی خریدم اون رو پشت شیشه پنجره جنوبی گذاشتم آیا جای گلدونم مناسب هست ؟ پاسخ
1 امتیاز
حمزه حق پرست سلام معمولا ضلع شمالی که نورگیر خوبی داشته باشه بهتره در ضمن عوارض نور زیاد متراکم شدن برگها و ولکه هایی روی برگ و در آخر سوختگی شاخ و برگ رو به همراه داره ولی در عوض نور کم باعث کاهش گل و بلند شدن و کشیده شدن دمبرگ میشه( همه اینا باز هم به شرایط تابش نور بستگی داره)
1 امتیاز
نارگیل : بله.فقط دقت کنید افتاب تند ومستقیم وی گیاه نتابد ونیز سعی نمایید شرایط ثابتی را برای گیاهتان فراهم نماید
0 امتیاز
حمزه حق پرست سلام در مورد جواب قبلی ضلع جنوبی بهتره من اشتباهی نوشتم ضلع شمالی البته به شرایط بعدی که تو اون جواب نوشتم دقت کن
فیروزه شاکری
باسلام.وخسته.نباشیدمن.جندعدد.گلدان.بنفشه.افریقایی.دارم.ازهفته.گذشته.یکی.ازگلدانهابرگهایش.یکی.یکی.بیحال.وبعدبرگهاازبین.رفتندوحالا.فقط.چندبرگ.کوچک.باقی.مانده.وامروزیکی.دیگرازگلدانها.هم.برگهایش.بی.حال.شده.ازنظرابیاری.هم.هروقت.سطح.ان.خشک.است.ابیاری.کردم.گلدانهاپشت.دریجه.جنوبی.هست.وصبحها.تقریبانیم.ساعت.افتاب.مخورندایاعلت.ان.افتاب.است.جه.کارکنم.که.بقیه.انهاخراب.نشوندباتشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل افتاب مستقیم مضره نور باید.زیاد وغیر مستقیم باشه ابیاری قبل از خشکی خاک
موژان
بنفشه من در ابتدا برگهای خوب و بزرگی داشت ولی الان که دو ماه می گذرد رشد برگها خوب است ولی کوچک شده اند گل هم نمی دهد. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اگر بتوان شدت های نور مناسب را تامین کرد ، بنفشه آفریقایی را می توان در سراسر سال به گل نشاند. اغلب این گیاهان که در پشت پنجره رویش داده می شوند در بهار و تابستان که نور مناسب است گل می دهند ، اما اگر نور جبرانی وجود داشته باشد به گلدهی در بیشتر سال ادامه می دهند. بهتر است به گیاه یک ماه استراحت داد. در این شرایط دما را پایین می آوریم ( نزدیک مینیمم ) ، آبیاری را کم و طول روز را کوتاه می کنیم. پس از یک ماه گلدان را در مکانی پر نور قرار می دهیم تا رشد فعال مجددا" شروع شود. برگ های کهنه را حذف می کنیم.
NIMA
باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما لطفا اصطلاحات کاشت مخلوط و همچنین غبارپاشی بنفشه آفریقایی را توضیح بفرمایید . با تشکر از زحمات شما پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : منظور از غبار پاشی اسپره کردن اب است.رطوبت بالا ضروری است اما مه پاشی مکرر زیانبار است زیرا رطوبت بر روی برگ های کرکدار باقی مانده و موجب پوسیدگی می شود. بهتر است گلدان را با پیت مرطوب احاطه کرد یا آن را در یک سینی محتوی آب بر روی سنگریزه قرار داد به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.کاشت مخلوط کاشت گلهای بنفشه بارنگهای مختلف ویا کاشت در کنار گیاهان مشابه دیگر است
arshia kia
سلام من يك بنفشه آفريقايي (گلدان) اما برگهاش داره شروع به لول خوردن و جمع شدن ميكنه در اتاق نگهداري ميشود پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام:شرایط نگهداری گیاه چگونه است . احتمالا گیاه خشکی دیده . دمای هوا روهم کنترل کنید .بهترین دما حدود 24 درجه هست . از قرار دادن گیاه در نزدیکی منبع گرمای خودداری کنید.اگر سطح خاک خشک بود حتما آبیاری را فراموش نکنید.
کتایون
با سلام دو قلمه از بنفشه آفریقایی را در یک گلدان کاشته ام و در حال حاضر دو بوته کوچک در گلدان وجود دارد. دو سوال دارم اول اینکه می توانم دو برگ اصلی قلمه را جدا و دوباره از آنها قلمه گیری کنم؟ دوم اینکه وجود این دو بوته در یک گلدان کوچک مشکلی ایجاد نمی کند؟ ممنون از راهنمایی های ارزنده شما پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام با توجه به اینکه گیاه تازه به شرایط جدید عادت کرده است تا بوته ها به اندازه کافی بزرگ نشده اند جابجا نکنید (ریشه بنفشه آفریقایی زیاد نیست ) زمان قلمه زدن برگ در تابستان هست و برگ مناسب برای قلمه باید ۱- زیاد جوان نباشند. ۲-برگهای پیری نباشند. ۳-سالم و بدون آفت باشند. سپس با استفاده از یک چاقوی تیز و تمیز از پایین ترین قسمت ساقه بصورت اوریب قلمه می‌زنیم و بعد به دو طریق می‌توان آنها را ریشه دار کرد: ۱-می‌توان تمام قلمه‌ها از قسمت دم برگ داخل لیوان آب گذاشت و ریشه دار کرد. ۲-می‌توان قلمه را تا انتهای دمبرگ بصورت ۴۵ درجه داخل گلدان کاشت و با آبیاری منظم هر ۳ روز یکبار از زیر گلدانی آنها ریشه دار کرد. اگر در لیوان ریشه دار شوند بعد از ۲۰ الی ۳۰ روز ریشه دار شده و انها را بصورت ۴۵ درجه در خاک مخصوص بنفشه می‌کاریم. اگر در گلدان ریشه دار شوند بعد از ۶ الی ۸ هفته برگهای ریز سبز رنگی از زیر خاک بیرون می‌زند. هر ۳ دوره آبیاری از زیر گلدانی یکبار گیاه را از بالا ابیاری کنید تا خاک سطح گیاه شوره نزند و این نکته را در نظر داشته باشید که در هنگام آبیاری اب به برگ گیاه نریزد چون باعث پوسیدگی برگ می‌شود و در این مواقع گیاه را اصلاً در معرض نور خورشید قرارا ندهید.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص بنفشه آفریقایی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
بنفشه آتشین
گلوکسینیا
کولومنئا گلوریوزا
اسكينانتوس
ژسنریا کاردینالیس
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد