٦/١١/١٤٣٥ --- 9/1/2014 --- ۱۳۹۳ دوشنبه ۱۰ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  160  نفر
بازدید امروز :  14693  بازدید
بازدید دیروز :  20553  بازدید
گل اسپاتی فیلوم  -  SPATHER FLOWER
SPATHIPHYLLUM WALLISII : نام علمی
  ARACEAE  - گلشیپوریان : خانواده
آمریکای مرکزی : بومی منطقه
برگ قاشقی , گل چمچه ای , Peace lily , White sails : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و کمی ماسه
30 درجه سانتیگراد
مرطوب
متوسط

گل اسپاتی فیلوم:

اسم علمی این گیاه Spathiphyllum wallisii ، از خانواده Araceae می باشد. این جنس دارای ۳۶ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است گونه مورد نظر بومی کلمبیا بوده و ارتفاع آن لبه ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر می رسد.
اسپاتی فیلوم دارای برگهای سبز براق به شکل نیزه ای است و گلهای کوچک آن روی سنبله سفید استوانه ای، ظاهر میشوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی شکل پوشیده شده و زمان گلدهی این گیاه در تابستان است.
ارتفاع 25 _ 30 سانتيمتر _ بدون ساقه و يا داراي ساقه كوچك _ برگها پهن ، كشيده و نيزه اي به رنگ سبز براق _ رگبرگها از دور نمايان _ گلها كوچك ، بر روي سنبله سفيد استوانه اي به طول حدود 3 سانتيمتر _ اين سنبله توسط اسپات ( برگ تغيير شكل يافته شبيه قاشق) سفيد رنگ پوشيده شده است.
اسپاتی فیلوم به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد وخاک کمی اسید احتیاج دارد.
کود مورد نیازاین گیاه را می توان به میزان ۲ گرم درلیتر، هر دوهفته یکبار، از فرودین تا مهر ماه ، مورد استفاه قرار داد
کود زیاد باعث قهوه‌ای شدن نوک برگه ها می شود.مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ باکمی ماسه برای این گیاه مناسب است.
براي نگهداري اسپتي فيلوم بايد از خاک غني از مواد غذايي و PH اسيدي و محيطي با رطوبت نسبي حدود 60 تا 65 درصد استفاده کرد در غير اينصورت کيفيت و سلامت برگ‌ها از بين مي‌رود.
اسپاتی فیلوم را می توانید با مراقبت زیاد، ازاواسط تا اواخر بهار، تکثیر کنید. از توده های متراکم گیاه می‌توانید تعدادی گیاه جدید به دست آورید. خاک اطراف ریشه را کاملا مرطوب کنید و به آرامی پاجوشهای موجود در کنار گیاه مادری را، که حداقل ۳ تا ۴ برگ دارند، جدا کنید. اگر تعداد برگها کمبود، سعی کنید آنها را در حالیکه متصل به پاجوشهای بزرگتر هستند، جدا نمایید. برای قطع ریزومها، از چاقوی تیز استفاده کنید. سعی کنید هر گیاه جدید، همراه ریشه نیرومند و فعالی باشد. هریک را جداگانه در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر بکارید. گیاه جدید را برای چند هفته با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز گردید، پوشش را بردارید. گلدانها را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور کافی قرار دهید و گاهی با آب ولرم مه پاشی کنید.

: منابع  

تصاویر گیاه گل اسپاتی فیلوم:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
حسن
با سلام برگهای اسپاتی من کوچک رشد می کنند دلیل چیست یک روز در میان ابیاری می شود و کود دهی انجام شده پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گرم شدن هوا و مرطوب بودن زیاده از حد کمپوست ظاهر میشوند. گیاه را به محل پرنورتر منتقل و آبیاری را کمتر کنید. اگر در فواصل رشد نیز این نشانه‌ها برطرف نشدند کمبود مواد غذایی و نور میتوانند این عارضه را سبب شوند.
m...
سلام
ممنون از راهنماییتون

نوع کودی که باید برای این گل استفاده کرد چیه؟
اسم خاصی داره؟؟
گل من روز به روز ضعیف تر میشه و برگهای بالای گل درشت و براق اند ولی کناره های گل ریز و نوک برگ ها سیاه می شود.

اگه راهنماییم کنید ممنون میشم ...
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام محیط گرم و خشک هست ،گیاه را به مکان خنک تری منتقل کنید ،نور غیر مستقیم به گیاه برسد ،در معرض باد مستقیم کولر هم قرار نگیرد ،آب آبیاری و غبار پاشی 24 ساعت در دمای محیط مانده باشد تا فاقد کلر شود .هر دو هفته یکبار با کود کامل مخصوص گیاهان اپارتمانی تقویت شود .
Saeed mazloomi
با سلام و سپاس فراوان من یه گل اسپاتی در تابستان خریداری کردم اوایل بسیار شاداب بود و همراه گل اما به مرور گلها سبز رنگ و بعد هم خشک شدند من هم آنها را از قسمتی که از برگها جداشده بودند بریدم کم کم رشد گلها کم و متوقف و برگها هم پژمرده شد،کرم ها را از خاک گلدان جدا کردم و دوباره گل را در گلدان قرار داده تعداد زیادی از برگها را بریدم برگها شاداب شد اما همچنان رشدشان ثابت و گل هم نمیدهد هفته ای دوبار تقریبا یک لیوان آب پای گل میریزم و با اسپری هم برگها را خیس میکنم البته نوک برگ ها هم قهوه ای رنگ شده است لطفا برای احیای مجدد گل مرا راهنمایی کنید با سپاس پاسخ
2 امتیاز
نارگیل گلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است. .در صورت ایجاد شرایط ایده ال این مدت بیشتر خواهد شد ولی در نهایت گلهاریزش خواهد کرد گیاهتان را در نور بیشتر وغیر مستقیم قرار دهید بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید ویا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است درمورد کرمها یک قاشق سم( دیازینون ویا سوین و یا ,…) را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به خاک بدهید.در صورت نیاز به فاصله 7 روز بعد این کار را تا مرتبه3 تکرار نمایید. از تجمع اب در زیر گلدانی جلوگیری نمایید.گیاه الوده را از سایر گیاهان موجود جدا نمایید.
2 امتیاز
نارگیل کود فوق کود میکرو وفاقد عناصر ماکرو میباشد کود خوبیه ولی کامل نیست وگیاه علاوه برا این عناصر ازت،پتاس وفسفر هم میخواد برای تقویت گیاه از کودهای کامل مخصوص گیاهان اپارتمانی محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکباراستفاده شود. در فصول سردهر ماه یکباراستفاده گردد. (انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید ومقداری از محلول را روی برگهای گیاه اسپره کنید.
1 امتیاز
نارگیل در دوحالت باید به گیاه کود بدهید اول برای تقویت عمومی وپیشگیری که میتوانید ندهید دوم زمانی که گیاه علایم کمبود را نشان میدهد ودر این حالت باتوجه به علامت نوع کمبود مشخص شده کود مناسب تجویز میشود خشکي نوک برگ علل متعددي ميتواند داشته باشد. يک به يک انها رابرسي کرده واگر مشکلي داشت مرتفع نماييد .گرما ونورز یاد ,ویا کم،رطوبت کم وخشکی محیط،ابیاری کم ونامناسب.
0 امتیاز
Saeed mazloomi کود مایعی بنام میکروپاد خریداری کردم که بر روی آن نوشته شده (2 سی سی در یک لیتر آب و حاوی آهن،روی ،منگنز،مس،بور،مولیبدن،منیزیوم)
آیا این کود مناسب این گیاه هست؟ در چه بازه زمانی باید برای گیاه استفاده کرد؟
با سپاس
0 امتیاز
Saeed mazloomi آیا برای شروع تقویت گیاه با کود در بازه های زمانی که ذکر کردید نیاز به مشاهده نشانه خاصی در گیاه است آیا گیاهی که گلدان آن تازه با خاک (ازنوع بسته های خاگ گلدان پلاستیکی موجود در بازار) پر شده نیاز به کود دهی دارد ؟ به این خاطر این موضوع را پرسیدم چون در پرسش و پاسخ ها دیده بود یکی از دلایل تیرگی نوک برگ ها کود زیاد است و نوک برگ های گلدان من هم تیره شده است
با سپاس از توضیحات کامل شما
حسین خانی

با سلام . من یه گل اسپاتی فیلوم دارم که دوستدارم تجربیاتم رو بگم شاید به کارتون بیاد

گل اسپاتی از اسپری اب خیلی خوشش میاد هم چنین نوازش برگاش

به نظرم ریشه های گل اسپاتی به مرور از خاک میاد بیرون و باید حواسمون باشه که خاک بهش اضافه کنیم اگه نکنیم کلا شادابی و گل هاشو از دست میده و گل هاش به محض باز شدن سبز میشن و بعد از بین میرن

در کل خیلی گل زیبایی هستش من عکسشو میذارم براتون در صورتی که امکان داشت توی صفحه ی اصلی قرار بدین

راستی گل اسپاتی من یه برگ داده که دو تا نوک داره گفتم شاید جالب باشه عکسش رو برتون میذارم

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام متشکریم از اینکه تجربیات خود را د راختیا ردوستانتان قرار می دهید .
مینو مدنی
سلام و خسته نباشید
حدود دو هفته پیش یک اسپاتی خریدم و چند روز بعد به گلدان بزرگتری انتقال دادم.خاکی که اضافه کردم خاکی بود که فروشنده داد و روش نوشته بود خاک هلندی. حال گلم خوب بود و یک گل هم داشت.سه روز است که ان را به اتاق منتقل کرده ام اما بعد از یک روز گل ان قهوه ای شد و حالا دارد برگهایش از زیر یکی یکی زرد و پژمرده می شود.مکان جدیدش در روز ساعاتی افتاب غیر مستقیم دارد و گرمتر از فضای قبلی است.چه کنم؟
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل تنش ناشی از جابجایی وتعویض گلدان این مشکلات رو ایجاد نموده است در ضمن این احتمال هم هست که انتقال رو اشتباه انجام داده باشید وخاک اطراف ریشه ریخته باشه که در این صورت کارچندانی جز ایجاد شرایط ایده ال و امیدوار بودن نمیشه کرد
1 امتیاز
نارگیل سلام با عادت کردن گیاه به شرایط جدیدش علائم ناشی از تنش کمتر میشه.
1 امتیاز
نارگیل سلام نور کم. آبياري نامناسب. رطوبت ناکافي. تغذيه ناکافي. سرما يا گرماي بيش از حد و آفات روی برگ ها و یا در خاک و … از دلایل احتمالی هستند ،زهکش را بازدید کنید از باز بودن حفره های انتهایی مطمئن شوید ،پس از آبیاری آب جمع شده در زیر گلدانی را خالی کنید .
0 امتیاز
مینو مدنی با سلام و تشکر
خیر خاک اطراف ریشه نریخت. سرعت زرد شدن برگ ها کم شده. گل خشک شده را هم چیدم. ممنون از راهنمایی
امیدوارم روی ریل بیفته
0 امتیاز
مینو مدنی سلام و خسته نباشید
در ادامه سئوالهای گذشته
علت شل بودن برگ های اسپاتی چیه؟
ضمن اینکه هنوزاز زیر برگاش زرد میشه البته با سرعت کم
خیلی ممنون
آبان
ایا میتوان برای اسیدی کردن خاک . مقداری سرکه را با اب مخلوط کرد و به گیاه داد. با تشکر از پاسخ شما. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر روش مناسبی نمیباشد وممکن است باعث اسیب دیدن گیاهتان گردد..افزایش مواد الی به خاک(کود دامی ،خاکبرگ) ویا کودهای شیمیایی حاوی گوگردباعث کاهش اسیدیته خاک وافزایش قدرت اسیدی میشود
shabnam shahrestani
با عرض سلام و تشکر از سایت خوبتون من یک گیاه اسپاتی فلیوم دارم.حدود یک سال هست که این گیاه رو تهیه کردم اما گلهای سفیدش بعد از چند ماه به سبز تبدیل شد با وجود اینکه تمام شرایط رو براش فراهم کردم.به گیاهان علاقه ی زیادی دارم پژمرده شدنشون و یا حالت غیر طبیعیشون خیلی ناراحت میشم.. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام عمر گل ها 4 تا 10 هفته هست و رنگ گلها پس از مدتی از سفید به سبز روشن تغییر پیدا می کند،پس از خشک شدن گلها ساقه آنها را از نزدیکی سطح زمین قطع کنید.
حمیده
با سلام من یک گلدان اسپاتی دارم که4 ساله نگهش داشتم اما مدتیه که نوک برگهاش سیاه و خشک میشن و برگهای نو که هنوز باز نشدند هم سیاه میشن این گلدان خیلی پر برگ شده آیا امکان داره به خاطر کمبود جای ریشه این اتفاق بیفته ؟ یا ضعیف شدن و احتاج به کود دارن ؟ سال اول چند بار کود آهن دادم اما الان خیلی وقته که فقط آبیاری میکنم و هیچ کود یا سمس ندادم .لطفا مرا راهنمایی کنید .ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : معمولا کمبود مواد غذایی وکود باعث زردی برگها میشود.سیاه و سوخته شدن نوک برگها معمولا در اثر کمبود رطوبت هوا. کمبود آبیاری.نور وگرمای زیادوگاهاوجود افت وبیماری اتفاق می‌افته. شما باید ببینید کدام اینهاست. يک به يک انها رابرسي کرده واگر مشکلي داشت مرتفع نماييد. نامناسب بودن وضعیت زهکش وجمع شدن اب در زیر گلدانی هم میتواند باعث ان مشکل باشد.
فرخنده اقسام
با سلام -من در خوزستان زندگي ميكنم .يك گياه اسپاتي در منزل دارم .مدتي پس از خريد برگهاي آن از نوك قهوه اي رنگ شد واخيرا نيز برگهايش يكي بس از ديگري سياه ميشودودر ضمن گل آن زياد بزرگ نميشود لطفا جهت مراقبت بهتر از آن مرا راهنمايي كنيد. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : از تابش نور افتاب به این گیاه خوداری نمایید وگیاه را در محیطی با نور ملایم قرار دهید.کنترل نمایید دمای محیط در حدود 22 درجه وثابت باشد.1-2 بار در هفته در زمستان ابیاری نمایید
مریم مسلمی
سلام باتشکراز سایت مفید و علمی شما یک سوال از حضورتون داشتم چند روزیه گیاه زیبای اسپاتی را خریداری کرده ودر منزل گذاشته ام شرایط نورو گرمای آن مناسبه و خاکش هم مرطوب ولی نمی دونم چرا به این زودی رنگ گلش از سفیدی متمایل به قهوه ای شده همچنین سنبله اش هم قهوه ای شده لطفا مرا راهنمایی بفرمایید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام محیط شما گرم و خشکه و رطوبت کمتری نسبت به مکانی که قبلا گیاه در آن بوده داره ،روی برگ ها را با آب ولرم و بدون املاح غبار پاشی کنید ،از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس نداشته باشد ،دما از 22 بیشتر نشود .گلدان نیم متر از پنجره فاصله داشته بادش و آفتاب از پشت پرده توری به گیاه برسه .2 تا 3 متر از منبع گرمایی فاصله دهید .

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل اسپاتی فیلوم
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
اسپاتی فیلوم مونا لوا
اسپاتی فیلوم آبزی

از همین خانواده :
فیلودندرون بالا رونده
گل شیپوری
آگلونما نیتیدوم
آلوکازیا - بابا آدم
سينداپسوس


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد