٢٢/١١/١٤٣٥ --- 9/17/2014 --- ۱۳۹۳ چهارشنبه ۲۶ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  53  نفر
بازدید امروز :  2026  بازدید
بازدید دیروز :  19129  بازدید
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی:

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
سعیده فرد
سلام تا 10روز پیش گهای زیادی میداد.اما با ابری شدن هوا و اینکه نور عالی هم داره گل نمیده.روزی نصف لیوان اب ولرم میدم.راهمنمایییییی ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل طبیعیه گلدهی ودوام ان تابع طول روز(فصل).مقدار نور دریافتی(کمیت وکیفیت) سن گیاه،شرایط دمایی (سرما وگرما) وابدهی وفصل و.... است.. نور کم شده وفصل گلدهی هم رو به اتمامه
0 امتیاز
سعیده فرد با سپاس از پاسخ سریع شما....
0 امتیاز
نارگیل موفق باشید
یاس
یاس رازقی ما به مرحله غنچه دادن می رسد ولی قبل از شکوفه شدن بعد از دو سه روز غنچه ها می ریزند.لطفا راهنمایی کنید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : گرمای ونور زیاد ونیز ابیاری کم ونامناسب مهمترین علل بروز این مشکل هستند.اما خشکی هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر ، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌هانیز ممکن است عامل این عارضه باشند.
مينا.ع
باسلام وتشكر به تازگي ياس رازقي خريده ام وآنرا در حياط خلوت نگهداري ميكنم .باتوجه به اينكه فصل پائيز در راه است حياط خلوت خانه ام ديگر آفتاب نمي گيرد ونور سايه آفتاب دارد .آيا در اين نور اين گياه امكان خشك شدن دارد؟ در زمستان آنرابه داخل آپارتمان منتقل ميكنم ودر نزديك پنجره كه نور خوبي دارد ولي آفتاب گير نيست قرار خواهم داد.آيا اين نور براي دوام اين گل كافي است ؟ متشكرم. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر.از نظر نورخشک نخواهد شدولی حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مكان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مركزی كه سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست
افسون -
با سلام در نمایشگاه اخیر گل و گیاه تهران که در جمعه تمام شد من ۲ گلدان یاس رازقی از غرفه یی خریداری کردم که به ظاهر طبق مطلب شما برگها به رنگ سبز تیره نیستند، دلیلش چیه؟ آیا به تقویت نیاز دارند؟
 آیا الان وقت مناسبی هست که من گلدان ها رو عوض کنم با توجه به اینکه تازه خریداری کردم و ممکنه به علت تغییر مکان کمی آسیب ببینند؟
به نظر میاد هر دو بسیار جوان هستند و گلدان پر نیست آیا الان میتونم از طریق ریشه دهی در آب رازقی رو تکثیر کنم، از این روش برای تکثیر شمعدانی خیلی موفق بودم. و همینطور که درعکس مشاهده میکنید فضای کافی برای خواباندن ساقه نیست و مایلم که از این ساقه ی جوان چندین قلم تهیه کنم. اگر ریشه دهی در آب مناسب نیست از چه راهی میتونم نتیجه خوبی بگیرم؟
دوستی راهنماییم کرد که بهتره اول تکثیر و تقویت کنم و بعد به محل مورد نظرم که تراس آپارتمانم هست منتقل کنم چون الان قدرت پوششی بالا نداره، نظر شما چیه؟
تهران در چه zone از نظر آب و هوا قرار داره، چون در کتابهای گیاه شناسی که من مطالعه کردم از اعداد استفاده کردند جهت شناسایی اب وهوای مناسب  برای پرورش انواع گیاهان در مناطق جغرافیایی متفاوت. با سپاس فراوان از راهنمایی شما.

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل برای تکثیر از روش قلمه زدن و يا خوابانيدن استفاده کنيد :قلمه ها را بايد در بهار قبل از رويش جوانه ها ازشاخه هاي قوي يکي دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت يک هفته درون گوني کنفي يا پارچه کرباس مرطوبي پيچيد و با پاشيدن آب پارچه را مرطوب نگه داشت. در پايان هفته هر ساقه را به چند قطعه به طول ده تا بيست سانتي متر تقسيم مي کنيم. قلمه هايي را انتخاب کنيد که داراي سه تا چهار جوانه باشند، اين قلمه ها بابد حداقل به مدت 6 هفته در ماسه کاشته شوند. قلمه هاي کاشته شده را در سايه قرار دهيد و همه روزه به آنها آب بدهيد. بعد از دو ماه آنها را به گلدان اصلي يا باغچه منتقل کنيد.روش خوابانيدن : براي اين منظور شاخه هاي بلند يک يا دو ساله را که در قسمت پايين بوته قرار دارند انتخاب کنيد، زير هر شاخه، گلداني را که از ماسه نرم پر شده قرار دهيد و قسمت مياني شاخه را در داخل گلدان بکاريد. لازم است هرسرشاخه شامل دو يا سه جوانه باشد. معمولاً يک ماه و نيم به طول مي انجامد تا شاخه هاي خوابانيده شده کاملا ريشه دار شوند. براي سرعت بخشيدن به ريشه زايي شاخه ها بهتر است قبل از قرار دادن ساقه در ماسه، قسمتي از آن را که بايد در ماسه قرار گيرد با نوک چاقو خراش بدهيم. بعد از اينکه ريشه ها توليد شدند شاخه را از پايه مادري جدا مي کنيم. نهالهاي جوان ريشه دار را درون گلدانهاي حاوي خاک مناسب بکاريد. هر دو هفته یکبار نیز با کود مایع مخصوص گیاهان زینتی تقویت شود .
راحله
سلام گل رازقیم رو تو راهرو گذاشتم از پایینش خوب گل میده...اما از بالا سریع رشد میکنه و دراز شده وبرگهاشم کوچک است..برگهای ابتدایی هم داره کم کم میریزه...آیا مشکلی هست؟؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نورمحیط کم است وباعث دراز شدن ساقه شده است.
علی ساده
سایتتان بسیار علی است فقط تعداد گلها را افزایش دهید ثبت پاسخ
محمدجواد
سلام پای گلدونهام هزارپاهای به رنگ قهوه ای دیدم ایاممکنه ازگلدون بیرون اومده وتومحیط خونه راه پیداکنن؟برای ازبین بردنشون ازچه سمی استفاده کنم؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با سلام اگر شرایط مناسب برای زندگی هزار پا فراهم نشود، می تواند از محل خود به جای دیگری نقل مکان کند. به عنوان مثال اگر سطح گلدان با خزه پوشانده شود، امکان ورود هوا به داخل خاک کم است و در صورت کمبود هوا در خاک هزار پا یا از بین خواهد رفت و یا به جای دیگری می تواند نقل مکان کند. سم مناسب برای از بین بردن هزار پا سم سوین یا دیازینون می باشد که باید حتما طبق دستور آن استفاده شود. موفق باشید
کامبیز صاحبکار
با عرض سلام نمى تونم سولفات وفسفات امونيم پيدا كنم ، لطفاً بفرماييد چه كودى جايگزين كنم ؟ سپاس ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام براي تقويت گياه از کودهاي کامل محلول در آب که داراي انواع مواد اصلي و ميکروالمنت ها باشد هر دو هفته يکباراستفاده شود. در فصول سردهر ماه يکباراستفاده گردد. (انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نيز معرفي شده اند).يک قاشق کوچک کود را در يک ليتر اب حل نماييد وبه صورت ابياري به گياه بدهيد ومقداري از محلول را روي برگهاي گياه اسپره کنيد.
امیر رضا
سلام من یاس چمپا دارم 2 ساله حتی یه گل هم نداده هر روز آبیاری میشه کود حیوانی هم دادم جدیدا برگهاش حالت تار عنکبوت میبنده و خشک میشه از سم استفاده کردم اما فایده نداشته لطفا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : به نظر باید دفعات ابیاری راکم کنید.با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند با دقت زیر تارها را نگاه کنید که آیا موجوداتی زیر آن وجود دارد یا نه؟ اگر وجود دارد باید سم پاشی کنید. سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید.
1 امتیاز
نارگیل اگر گیاه بالغ شده و فصل گلدهی فرا رسیده اما گلها تشکیل نمیشوند کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد.احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار شده.با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید. باید با پارچه مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و با هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.
0 امتیاز
شكرانه يوسفي سلام . منم حدود دو ماهه ياس چمپا دارم اما بعد از مدتي ديگه گل نداد وروي  برگاي قديمي حالت تارعنكبوت داره و خشك ميشه . زير برگارو نگاه كردم اما كنه نديدم. ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.
0 امتیاز
سامي لويان سلام

من هم يك ياس چمپا 3 هفته پيش خريدم اما تا امروز اصلاً گل نداده ... خاكش و عوض كردم كود 12-12-12 هم دادم اما فقط برگ هاي تازه ميده .... هيچكدام از برگهاي تازه گل نميدن ... ممنون اگر راهنمايي كنيد ....


اف تی ام
سلام من حدود دو هفته پیش یک گلدون ِ رازقی هدیه گرفتم ، بلافاصله گلدانش را عوض کردم و برگهاش شروع به ریختن کرد ، حالا بعد از این زمان که کمی حالش داره بهتر می شه و 15 تا غنچه ی کوچیک روش هست ، یه حشره های ریز و قرمز نزدیک ِ غنچه ها رفت و آمد می کنن ، آیا محلول ِ آب و صابون و یا حشره کش های خانگی اونها رو از بین می بره ؟ متشکرم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمالا گیاهتان به افت شته دچار شده.ابتدا محلول صابون را امتحان ننماید در صورتیکه موثر نبود از سموم حشره کش شته کش استفاده کنید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس رازقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل یاس سفید
یاسمن تابستانه
یاس صورتی
یاسمن زمستانه

از همین خانواده :
یاس خوشه ای
یاسمن زرد
زبان گنجشک
بونسای برگ نو
برگ نو (برگ ریز)


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد