٧/٣/١٤٣٦ --- 12/29/2014 --- ۱۳۹۳ دوشنبه ۸ دي امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  271  نفر
بازدید امروز :  20221  بازدید
بازدید دیروز :  27621  بازدید
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی:

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
پروانه ضیمران
با سلام وتشکر از همکاری بی دریغ شما در خصوص مشاوره پرورش گیاهان،یه گیاه یاس رازقی دارم که حدودا 4 سال است که در باغچه قسمت شرقی حیاط کاشتمش و در تابستان هم هر روز بهش آب میدم اما یکسالی میشه که دیگه رشدی نداره وشاخه های موجودش هم داره خشک میشه در ضمن زمستون ها بهش کود گوسفندی میدم لطفا راهنمایی فرمایید ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil در فصول سرد شاخ وبرگهای گیاه را هرس نمائید وکود را همراه با شخم زدن با خاک باغچه مخلوط نمائید.
محمدر ضا
با سلام یک گلدان رازقی دارم با توجه به دمای50 درجه شهرستان اهواز آیا نگهداری گلدان در جلوی آفتاب اشکالی ندارد وباتوجه به اینکه آب شرب اهواز دارای نمک می باشدصدمه ای به گل وارد نمی شود. می توان آن را در محیط داخل منزل نگهداری کنم. با تشکر فراوان وسایت بسیار جالب وپر بارتان ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : باید افتاب ملایم باشد وافتاب تند اهواز قطعا برای این گیاه بویژه در فصل تابستان مضر است.داخل منزل در محلی نورگیر میتوانید گیاه را نگه داری کنید.
حسین شهرآئینی
سلام من یک کاکتوس دارم که گلهای سفید وخوشبویی میده گاهی وقتا مخوابه ولی بعداز مدتی بیدار میشه ولی امسال از وقتی از راهرو به تراس اوردمش هنوز بیدار نشده باید چیکار کنم ؟برای فرستادن عکس باید چه کرد؟با سپاس. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل جابجایی اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند
مهدی پرهیزگار
با سلام وتشکر از سایت خوبتان و تشکر از شما بدلیل جوابگویی به سوالات بازدیدکنندگان که خیلی با حوصله و دقت صورت می گیرد. می 1 سالی هست که از یاس رازقی در گلدان دارم،چند روزی است که برگ های آن کمی زرد شده و به سمت پشت برگ پیچیده شده و احتمال می دهم که بیماری گرفته است.به همین دلیل آن را سمپاشی کرده ام و پای آن نیز کمی سم ریخته ام ولی هنوز رو به راه نشده است.چه باید بکنم؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل این علامت مربوط به افراط در آبیاری و پایین بودن بیش از حد درجه حرارت ونیز وجود افت وبیماری در گیاه است اجازه دهيد خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد. در زمان گلدهی بیشتر ابیاری شود
0 امتیاز
مهدی پرهیزگار
0 امتیاز
مهدی پرهیزگار
حجت پیمانی
سلام دوستان.من قصد خرید یاس رازقی رو دارم از طرفی فعلا آپارتمانم کوچیکه.آیا میتونم این گیاه زیبا را در پذیرایی و بصورت آویز نگهداری کنم؟و از طریق نور مصنوعی(مهتابی)رشد کنه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در پاییز و زمستان به صورت گلدانی در نزدیکی پنجره جنوبی نگهداری کنید و اگر نور طبیعی کم است حداقل 12 ساعت در روز نور مصنوعی (لامپ کم مصرف زرد و سفید ) به گیاه برسد و در طی فصل رشد گیاه (بهار و تابستان ) به بیرون از منزل و مکان پر نور تری منتقل شود زیرا برای گل دهی نیاز به نور آفتاب دارد.
بابک نامی
سلام تمامی شرایط مطلوب برای گلدان یاس رازقی من مهیاست ولی برگهایش خیلی چروک میشوند.لطفا راهنمایی کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اولا که در زمستان نباید انتظار گلدهی ورشد خوب داشته باشید به خاطر کم شدن نور وطول روز ونوسان دما عارضه فوق ناشي از تغييرات درجه حرارت(سرما ویاگرمای زیاد) ونيز وجود افت وبیماری در گياهان ،نور زیاد ,،ابیاری کم ویا بیش از اندازه و نامناسب و... است. به محضروشن كردن بخاري يا شوفاژ در زمستان همين رطوبت ناچيز محیط هم از بين ميرود. به اين جهت لازم است به نحوي براي گلهاي داخل اتاق رطوبت فراهم شود. فاصله گلدان با منابع حرارتی(مانند شوفاژ،بخاری و...)حداقل 3-2متر باشد.فاصله گلدان از پنجره باید حداقل نیم متر باشد(به علت سرمای پنجره)
مهرنوش
سلام.من یه یاس رازقی دارم که تو گلدون و تو خونه است. برگهاش داره پژمرده و قهوه ای و پلایسده می شه . لطفا کمکم کنین. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام توضیحات کافی نیست ابیاری نامنظم-محیط خشک وگرم-ونور زیاد میتوان عامل باشد
پیام
سلام من 1 سال پیش 2تا یاس سفید رازقی خریدم که خیلی کوچیک بودن و از خریدار یک گلدان بزرگ پلاستیکی گرفتم که عمق گلدان45 سانت و طول وعرض 40 سانت است و 6 بسته کود داخل گلدان ریخت و انها رو برایم کاشت و تابستان پارسال خوب رشد کرد وگل هم داد یه چندتایی . محل نگهداری گلدان تو تراس جنوبی بود و روزی 1 ساعت افتاب به نصف بیشتر گلدان میخورد و در کل روز هم نور افتاب در کنار گلدان بود و در زمستان به خاطر سرما گلدان رو اوردم تو خانه و هرس کردم کمی و در زمستان هم کمی رشد کرد ولی به یکباره برگها پلاسیده و سیاه میشدند من هم بعد ازدیدن این اتفاق اشتباه کردم و در اسفند ماه 3 وعده به فاصله 17 روز پودر فسفات به گل دادم(تجویز باغبان) وهمچنان گل جوانه میزد و مجدد پلاسیده میشد و بعد در ماه فروردین 3 یا 4 بار پودر اهن دادم (به تجویز باغبان)باز هم هیچ فرقی نکرد الان هم که اخر اردیبهشت است 3 هفته ای است که گذاشتمش تو تراسی که پارسال گذاشته بودم اما باز هم جوانه میزند به طول 8 سانتی متر و بعد پلاسیده میشود زیر گلدان را هم چک کردم سوراخها نگرفته زمستان هفته ای 1 بار اب دادم الان هم که در فضای باز است و خیلی گرم نیست هفته ای 2 تا 3 بار اب میدم لطفا" راهنمایی کنید که الان چیکار کنم تا مشکل رشد گیاهم حل شود به نظرتون خاک گلدون را با ماسه قاطی کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : به نظر یا خاکتان دارای کرم وافت است یا اهکی شده.بهتر است خاک را تعویض نمایید.البته اینکار خود به گیاه شوک وارد میکند.یاس رازقی از گروه نباتات آهك گریز میباشند ، خاك گلدان آنها باید بكلی فاقد مواد آهكی بوده و حتی آبی كه به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهكی باشد . ترکیب خاك برگ پوسیده درختان جنگلی ( هوموس ) ۳ قسمت ، شن شسته شده ۲ قسمت ، خاك معمولی باغچه ۱ قسمت مناسب است.برای خنثی كردن اثرات زیان بخش آب آهكی و قلیائی یك قطعه زاج سیاه (سولفات آهن ) در كنار گلدان گذارده هنگام آبیاری آب را روی آن بریزند .
z al
باسلام من ساکن شهر قم هستم باغچه 70در 170 در بهار و تابستان آفتاب می خوردکه درآن پنج نوع رز که سه تای رونده، گل کاغذی،شاهپسند و یاس رازقی گلکار برامون فروردین ماه کاشت و کود گذاشت چندتا از شاخه های رازقی نزدیک 3متر بالا رفت تامرداد با فواصل زمانی زیاد گل داد از اواخر پاییز روی برگهایش لکه های زرد و قهوهای ایجاد شد و خشک میشه و میریزه مشکل چیه؟ در زمستان هفته ای یکبار آب دادم رویش را نپوشاندم دوبار برف نشسته چه کودی به پاش بریزم؟ بقیه گلها چی ؟ روی یکی از رزها یه کمی حشره قهوه ای مایل به قرمز نشسته چه سمی باید داد ؟ با تشکر ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمالا افت زده قبل از شروع بهار کود دامی پوسیده در باغچه بخش کنید وبعدخاک باغچه رو شخم بزنید ودر بهار هم با کود مخصوص گلدهی خاک وگیاهتون رو تقویت نمایید در مورد افت با مخلوط سموم قارچکش مانند مانکوزب وافت کش مانند دیازینون سمپاشی کنید سمپاشی در مورد تمام گیاهان سالم وبیمار انجام بشود
مریم اخوان مقدم
باسلام ممنون از سایت کامل و جالبتون یاس رازقی من برگاش زرد شده ولی نمیریزه گل هم نمیده راستی من اونو شهریور سال گذشته از تهران به نوشهر بردم و داخل باغچه کاشتم . به خاطر زردی برگاش بهم گفتن کود آهن بهش بده ولی خوب نشده کود کریستالون قرمز هم بهش دادم نمیدونم کار درستی کردم یا نه فکر میکنم شرایط دیگه نگهداریش مناسب باشه فقط آبیاریش با آب چاهه نمیدونم تاثیری داره یا نه؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام چون گلهاي رازقي و ياس رازقي از گروه نباتات آهك گريز ميباشند ، خاك آن بايد بكلي فاقد مواد آهكي بوده و حتي آبي كه به آنها داده مي شود نبايد قليائي و داراي مواد آهكي باشد . در مناطق پرورش اين گلها تناسب خاك گلدانها بقرار زير است : خاك برگ پوسيده درختان جنگلي ( هوموس ) 3 قسمت ، شن شسته شده 2 قسمت ، خاك معمولي باغچه 1 قسمت . دفعات آبياري به مقتضاي فصل و درجه حرارت محيط فرق مي كند . در تابستان بويژه در موسم گل دادن بايد روزي يكبار به آن آب داد . بعلاوه از موقعيكه غنچه گلها ظاهر مي شود حتمأ بايد بپاي بوته كود داد . بهترين كود طبيعي كه باغبانان با تجربه مصرف مي كنند ، شيره كود گوسفندي است و طرز تهيه آن بدين طريق است كه 2 الي 3 قاشق سوپخوري شيره كود را پس از بهم زدن بپاي هرگلدان مي ريزند . در محلهائي كه تهيه كود طبيعي دشوار است ، مصرف كود شيميائي مخلوط سولفات آمونيم و فسفات آمونيم به نسبت ترتيب سه و يك و بقدر يك قاشق غذا خوري در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصيه مي شود .

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس رازقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
یاسمن زمستانه
یاسمن تابستانه
یاس صورتی
گل یاس سفید

از همین خانواده :
یاس خوشه ای
زبان گنجشک
یاسمن شب گل
یاسمن زرد
بونسای برگ نو


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد