(یا قاضی الحاجات) ٢١/٦/١٤٣٥ --- Monday, April 21, 2014 --- ۱۳۹۳ دوشنبه ۱ ارديبهشت امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  398  نفر
بازدید امروز :  5606  بازدید
بازدید دیروز :  36985  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی:

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
مجتبی نظافتی
با سلام و تشکر از زحماتی که می کشید میخواستم بدونم آیا از شاخه های جوان و سبزرنگ این گیاه میتوان بوسیله روش خوابانیدن، شاخه را ریشه دار کرد یا حتماً باید شاخه قدیمی و حالت چوب مانند پیدا کرده باشد و در ضمن برای چتری شدن گیاه و گلدهی بیشتر چه باید کرد ،گیاه من در گلدان و در پاسیو نگهداری می شود و از لحاظ طولی رشد خوبی دارد. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام چون خوابانيدن شاخه ها در سطح خاك جعبه يا گلدان فقط در مورد شاخه هاي زيرين امكان پذير است و شاخه هاي فوقاني را نمي توان بعلت خطر شكستن بسطح زمين رسانيد لذا بدين جهت ممكن است گلدانهاي سبك وكوچكتري تهيه نموده شاخه هاي جوان بالاي بوته را از سوراخ زير گلدان داخل گلدان كرد و درون آن مقداري شن شسته ريخت و گلدانهاي هوائي روي شاخه ها را بوسيله قيم در هوا نگهداشت يا روي طاقچه ديوار قرار داد .هرس گیاه و کود دهی منظم باعث تحریک در گل دهی و چتری شدن گیاه می شود.
رويا
پارسال رازقي خريدم،گل ميداد تا اينكه در اثر بي آبى تقريبا همه برگ هاش ريخت،با مراقبت زياد نذاشتم خشك شه،٢ماه پيش گلدان و خاك گلدانمو عوض كردم،حالا خيلى برگ داره ،برگ هاى سالم و سبز تيره ولي اندازه برگ هاش بيش از اندازه بزرگ شدن و فقط رشد ميكنه و گل نداده تا الان.چيكار كنم گل بده؟؟ پاسخ
1 امتیاز
حمزه حق پرست سلام بهترین خاک برای آن خاک لومی شنی است،در خاک رسی رشد رویشی بیشتر و گلدهی کم میشود.یاس شرایط غرقابی را تحمل نمیکند و به سرعت از بین میرود ولی با آبیاری مداوم و اصولی رشد خوبی دارد احتمالا خاک گلدان مناسب نیست
1 امتیاز
نارگیل : کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها میتواند از عوامل این عارضه باشد.
کامران
با سلام و تشکر از سایت بسیار عالی شما مدتی است که یک گلدان یاس رازقی خریده ام ولی گلهای آن دقیقا 1 روز بعد از باز شدن زرد شده و می پوسد.مکانهای مختلفی از جمله آفتاب کامل،نیمه سایه،داخل منزل و آبیاری معمولی،روزانه و ... را هم امتحان کردهام.به آن 10 روز یکبار کود می دهم ولی هیچ اثری ندارد.خواهشمندم راهنمایی ام بکنید.فروشنده می گفت گلها یک هفته تا ده روز عمر دارد. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله .به طور طبیعی عمر گلها در صورت ایجاد شرایط ایده ال حدود 10 روز است.اما خشکی هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر ، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عامل این عارضه باشند.
سارا
تا بحال 3 بار گلدان رازقی گرفتم اما در منزل ما گل نمی دهد، برگهایش ضعیف است و در عین سبز بودن خشک شده و می ریزد. شرایط بنحوی است که در سایت ذکر شده اما نمی دانم مشکل کجاست! پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : مهمترین علت گل ندادن کمبود نور محیط است والبته کم ابی یا ابیاری بیش از حد نیز میتواند مانع به گل نشستن گیاه باشد
محمد حسيني
با سلام بنده يك گلدان رازقي داخل خانه دارم مدتي هست كه لاي شاخ و برگش افتي شبيه تار عنكبوت زده لطفا براي از بين بردن اين افت راهنمايي بفرماييد ضمنا برگهاي گياه هم به زردي ميزنه با سپاس پاسخ
1 امتیاز
نارگیل کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. باید با پارچه مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و با هر دو هفته یکبار با سم کنه کش(مانند متاسیستوکس و...) سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد. سمپاشی رادر مورد تمام گیاهان سالم وبیمار موجود در منزلتان انجام دهید.مقداری سم را هم در اب حل نموده وبه صورت ابیاری به خاک گلدانتان بدهید. . سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد،.
1 امتیاز
نارگیل : احتمال گیاه شما دچار افت کنه تار عنکبوتی باشد .برای درمان یک قاشق چای خوری کنه کش (اپولو )را در یک لیتر اب حل نموده و روی نقاط الوده اسپره نمایید
0 امتیاز
sahel dehdashti  با سلام و خسته نباشید من هم همین مشگل را دارم لای یک برگ امروز دیدم یه چیزی شبیه تار عنکبوت هست. پشت برگهاش رو هم دیدم جوجوهای خیلی ریز بهشون چسبیده. باید چیکار کنم.ممنون اگه زود جواب بدید.
مهتاب
باسلامواحترام من چندماه پیش یاس رازقی گرفتم وضعیتش خوب بود تااینکه 2ماه برگاش میرخت اما گل میدد حالا برگاش جوونه میزنه اما نمیمونه ومیریزه گل هم نمیده توخونه بود افتاب بهش میتابید حالا بردم توحیاط زیرنور اما توسایه گذاشتم هرروز اب میدم کود هم استفاده نکردم-شرایطش خوب بود یه شبه این اتفاق براش افتاد.خاکش هم یکم ماسه وکود گیاهی وخاک رسه ابش روهممیذارم ازروز قبل بمونه بعدمیریزم پاش-ممنون میشم کمکم کنید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اصولا شوک وارده به هر علت مانند جا به جا شدن از محلی به محل دیگر یا از درجه حرارت و شرایط نوری خاص به حرارت و نور شدید دیگر میتواند باعث این عارضه باشد.شرایط ایده ال وثابتی را برای گیاهتان فراهم نماییدوبا انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود
بهنوش بهمن نیا
سلام من یک گلدون رازقی یک ماهه خریدم شرایط نوری ان تراس شمالیه یکروز در میان اب میدم گلاش ریخته دیگه گل نمیدهمیشه بگید نرماله یا نه؟ پاسخ
1 امتیاز
adi *** سلام رازقي از نيمه ي دوم ارديبهشت ماه تاطول مدت تابستان گل مي دهندوهر گل به مدت يك هفته تا ده روز دوام خواهدداشت نگران نباشيدنرماله
mahsa ghaedi
با سلام و خسته نباشید.لطفا زمان و چگونگی هرس کردن گل یاس رو توضیح بدید ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بعد از پایان گلدهی میتونید هرسش کنید معمولا در پاییز ویا قبل از شروع بهار
Hamed
سلام من 2 ماه پیش یدونه یاس رازقی خریدم زیاد رشد نداره و برگ جدید بیرون نمیاره وبه تازگی برگ هاش خشک میشن.دمای اتاق حدود25-6درجه هست وهرچندروزیکبارقبل ازخشک شدن خاک ابیاری میشه ولی نورکم بهش میرسه وبطورغیر مستقیم هست.چون داخل خوابگاه هستیم واتاق نورگیرنیست واسه جبران نورفروشنده کود تقویتی بهم داد ولی اثری نداره.ممنون از راهنماییاتون.. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل کود کسری نور را برطرف نمیکنه در ماهای سرد(در فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود و به خصوص در فصل زمستان،) رشد گیاه هم کمتر شده و ممکن است به طور کلی متوقف گردیده باشد. در این فصل که هنگام استراحت گیاه است، تبخیر آب داخل خاک گلدان نیز کمتر می‌گردد. پس باید از میزان آبیاری آن کاسته و فواصل آن را زیادتر و از افراط در آبیاری آن خودداری نمود. مجدداً در فصل بهار و تابستان میزان آبیاری را بسته به نیاز گیاه افزایش دهید. باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید بهترین وضعیت برای استفاده از نور مصنوعی در جایی که نور طبیعی کافی نمی‌باشد، استفاده از چند لامپ مهتابیِ آفتابی و سفید است. گیاهان مورد نظر باید به فاصله حدود50 سانتی‌متر در زیر مهتابی‌ها قرار بگیرند، به شرطی که لامپ‌ها حداقل حدود ۱۴ ساعت در روز روشن باشند.
z al
باسلام من ساکن شهر قم هستم باغچه 70در 170 در بهار و تابستان آفتاب می خوردکه درآن پنج نوع رز که سه تای رونده، گل کاغذی،شاهپسند و یاس رازقی گلکار برامون فروردین ماه کاشت و کود گذاشت چندتا از شاخه های رازقی نزدیک 3متر بالا رفت تامرداد با فواصل زمانی زیاد گل داد از اواخر پاییز روی برگهایش لکه های زرد و قهوهای ایجاد شد و خشک میشه و میریزه مشکل چیه؟ در زمستان هفته ای یکبار آب دادم رویش را نپوشاندم دوبار برف نشسته چه کودی به پاش بریزم؟ بقیه گلها چی ؟ روی یکی از رزها یه کمی حشره قهوه ای مایل به قرمز نشسته چه سمی باید داد ؟ با تشکر پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمالا افت زده قبل از شروع بهار کود دامی پوسیده در باغچه بخش کنید وبعدخاک باغچه رو شخم بزنید ودر بهار هم با کود مخصوص گلدهی خاک وگیاهتون رو تقویت نمایید در مورد افت با مخلوط سموم قارچکش مانند مانکوزب وافت کش مانند دیازینون سمپاشی کنید سمپاشی در مورد تمام گیاهان سالم وبیمار انجام بشود

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس رازقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
یاسمن تابستانه
گل یاس سفید
یاس صورتی
یاسمن زمستانه
برگ نو (برگ ریز)
یاس خوشه ای
یاسمن زرد
بونسای برگ نو
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد