١٣/١٠/١٤٣٦ --- 7/30/2015 --- ۱۳۹۴ پنج شنبه ۸ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  181  نفر
بازدید امروز :  16400  بازدید
بازدید دیروز :  21900  بازدید
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی:

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
الهه
با سلام و تشکر از سایت خوبتون گل رازقی من برگهاش نسبت به اولش خیلی ریز در میاد. رشد زیادی هم نداره. نمی دونم چقدر نور میخواد مستقیم یا عیر مستقیم. جاش سرد باشه یا خنک یا گرم یا شرجی؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نور متوسط نیاز دارد. دما از 20 درجه کمتر نشود ونیزبه نظر میرسد گیاهتان نیاز به تقویت با کود کامل ویا تعویض خاک دارد
فریبا
با سلام.حدود 3 هفته ای هستش 2تا گلدان یاس رازقی خریدیم یکی از گلدونها خیلی خوب گل میداد ولی یه دفعه غنچه ها باز نشده قهوه ای شدن و خشک شدن برگهاشم سوراخ شدن هر15روز کود میدم هر روزم آب میدم توروخدا زودی راهنمهییم کنین مرسی ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خشکی هوا، کمبود نور وبرعکس شدید وتند بودن نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر ، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عامل این عارضه باشند.یک قاشق چای خوری سم مالاتیون یا دیازینون را در یک لیتر اب حل نموده وروی قسمت های الوده اسپره نمایید .مقداری را هم بعد از ابیاری به خاک بدهید.بعد از 7 روز این عمل را تکرار نمایید
حامد
ایا کود کریستالون برای یاس رازقی مناسبه یا نه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.در دادن کود شیمیایی باید دقت شود که زیاده روی نشود.در صورت زیاده روی در مصرف کود وسموم شیمیایی باعث ایجاد مسمومیت در گیاه میشوید. مقدار صحیح مصرف حدودا یک قاشق چای خوری کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری هر 2 هفته یکبار به گیاه بدهید
منیژه محمدی
با سلام و تشکر، شاخه های یاس رازقی ما از اول پاییز شروع به رشد ارتفاعی زیاد کرده ولی برگ های بسیار ریزی دارد که بزرگ نمی شوندو گلدهی آن نیز متوقف شده.لطفاَراهنمایی بفرمایید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : از تغذیه مصنوعی برای گیاه خود استفاده کنید.گلدان را بررسی کنید اگر ریشه به سطح گلدان رسیده باشد ( با کنار زدن چند سانت از خاک ) نیاز به تعویض گلدان دارد.
پریسا افسری
یاس رازقی من برگهای خیلی سبزی ندارد(بیشتر زرد است)و بعضی از آنها سوراخ شده است. آخرین بار 1ماه قبل گل داد.من آن را در حیاط خلوت گذاشتم اما نور مستقیم خورشید ندارد.لطفا راهنمایی کنید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام سوراخها مثل جویدگی یا خورده شدگی هست فعالیت آفت هست و باید از سم دیازینون استفاده کنید.زردی برگ ها علت زیادی دارد افراط و تفریط در آبیاری ،کمبود مواد غذایی خاک ،کمبود نور و ...اطلاعات مربوط به یاس رازقی در بخش معرفی را به دقت بخوانید و مشکل را رفع کنید.
حاتم نادری
سلام.لطفا"بفرماییدphخاک یاس رازقی به چه میزان بایدباشد؟برای پیوندجانبی چه بایدکرد؟باتشکر. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل پی اچ باید زیر 7 وحدود6 باشد چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهك گریز میباشند ، خاك گلدان آنها باید بكلی فاقد مواد آهكی بوده و حتی آبی كه به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهكی باشد
2 امتیاز
نارگیل مخلوط کوکوپیت+پیت ماس ومقداری هم شن
1 امتیاز
حاتم نادری با سلام
برای کاشتن بن سای بادام درختی از چه نوع خاک و چه کودی باید استفاداده کرد؟
توضیح این که یک نهال بادام یک ساله دارم میخواهم آنرا به بن سای تبدیل کنم.
با تشکر
1 امتیاز
نارگیل از بهار ،طبق دستور هر سه تا چهار هفته یکبار
0 امتیاز
حاتم نادری سلام وخسته نباشید . امروزدواصله نارون درگلدان گذاشتم به تدریج بنسای درست کنم کوددهی راازکی شروع کنم ؟ گلستانتان پرگل باد.
نازنین
سلام. ممنون از سایت خیلی خوبتون . من یه رازقی پر ازگل خریدم ولی درعرض چند روز همه غنچه ها باز شد و گلاش تموم شد . خشک شده گلها رنگ قهوه ای داره . آب هر روز میدادم و جاشم خنک بود . تقویتی هم که دادم بهش . مشکل چی بود ؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : یه طور طبیعی عمر گلهای رازقی کم است .وارد شدن تنش به گیاه پس ازخرید جابجایی وانتقال وتعویض گلدان و...تا حدی طبیعی است وبه صورت ریزش برگها و گلها،عدم طراوت ورشدو... بروز میکند وبه مرور وبا عادت کردن گیاه به شرایط محیطی جدید کمتر شده واز بین میرود.در ضمن هوای خشک، کمبود در میزان نور، و بالا بودن درجه حرارت از عوامل احتمالی دیگرهستند.
مجتبی نظافتی
با سلام و تشکر از زحماتی که می کشید میخواستم بدونم آیا از شاخه های جوان و سبزرنگ این گیاه میتوان بوسیله روش خوابانیدن، شاخه را ریشه دار کرد یا حتماً باید شاخه قدیمی و حالت چوب مانند پیدا کرده باشد و در ضمن برای چتری شدن گیاه و گلدهی بیشتر چه باید کرد ،گیاه من در گلدان و در پاسیو نگهداری می شود و از لحاظ طولی رشد خوبی دارد. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام چون خوابانيدن شاخه ها در سطح خاك جعبه يا گلدان فقط در مورد شاخه هاي زيرين امكان پذير است و شاخه هاي فوقاني را نمي توان بعلت خطر شكستن بسطح زمين رسانيد لذا بدين جهت ممكن است گلدانهاي سبك وكوچكتري تهيه نموده شاخه هاي جوان بالاي بوته را از سوراخ زير گلدان داخل گلدان كرد و درون آن مقداري شن شسته ريخت و گلدانهاي هوائي روي شاخه ها را بوسيله قيم در هوا نگهداشت يا روي طاقچه ديوار قرار داد .هرس گیاه و کود دهی منظم باعث تحریک در گل دهی و چتری شدن گیاه می شود.
رويا
پارسال رازقي خريدم،گل ميداد تا اينكه در اثر بي آبى تقريبا همه برگ هاش ريخت،با مراقبت زياد نذاشتم خشك شه،٢ماه پيش گلدان و خاك گلدانمو عوض كردم،حالا خيلى برگ داره ،برگ هاى سالم و سبز تيره ولي اندازه برگ هاش بيش از اندازه بزرگ شدن و فقط رشد ميكنه و گل نداده تا الان.چيكار كنم گل بده؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
حمزه حق پرست سلام بهترین خاک برای آن خاک لومی شنی است،در خاک رسی رشد رویشی بیشتر و گلدهی کم میشود.یاس شرایط غرقابی را تحمل نمیکند و به سرعت از بین میرود ولی با آبیاری مداوم و اصولی رشد خوبی دارد احتمالا خاک گلدان مناسب نیست
1 امتیاز
نارگیل : کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها میتواند از عوامل این عارضه باشد.
مریم مهدی پور
اﻣﺮﻭﺯ ﻳﻚ ﻳﺎﺱ ﺭاﺯﻗﻲ خ ﻳﺪﻡ ﻓﻮﻕ اﻟﻌﺎﺩﻩ ﺳﺮ ﺣﺎﻝ و ﭘﺮ اﺯ ﻏﻨﭽﻪ ﻫﺴﺖ ﻭﻟﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﮔﻠﺪاﻧﺶ ﺭا ﻋﻮﺽ ﻛﻨﻢ ﻫﻢ ﻛﻮﭼﻜﺘﺮﻳﻦ ﻫﻢ ﭘﻼﺳﺘﻴﻜﻲ ﭼﻪ ﻧﻮﻉ ﮔﻟﺪاﻧﻲ ﺑﻬﺘﺮﻩ ﺧﺎﻙ اﺯ ﻫﻤﻴﻦ ﺑﺴﺘﻪاﻱ ﻫﺎ ﻣﻨﺎﺳﺒﻪ? ﺭﻭﻱ ﺑﺴﺘﻪ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺗﺎﭖ ﺳﻮﻳﻞ ﻛﻨﺎﺭ. ﭘﻨﺠﺮﻩ ﺟﻨﻮﺑﻲ ﻛﻪ 3 ﺳﺎﻋﺖ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺁﻓﺘﺎﺏ اﺩاﺭﺩ و ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯ ﻧﻮﺭ ﺟﺎﻱ ﻣﻨﺎﺳﺒﻴﻪ ﻛﻮﺩ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎﻱ ﻳﺎﺱ ﭼﻴﺴﺖ ﭼﻮﻥ ﺩاﺧﻞ ﺧﺎﻧﻪ اﺳﺖ اﺯ ﻛﻮﺩ ﺣﻴﻮاﻧﻲ ﻧﻤﻴﺸﻮﺩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩ ﻛﻮﺩ ﺷﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﭼﻴﻪ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل مواظب باشید که گیاهان گلدار را هنگامی که گل‌ها روییده‌اند تعویض گلدان نکنیدو حرکت ندهید. چون جابجایی اونها باعث بروز مشکلاتی میشه از جمله توقف گلدهی
2 امتیاز
نارگیل سلام پس از پایان گل دهی که حدودا اواخر تابستان هست می تونید گلدان را عوض کنید ،برای تقویت گیاه هر دوتا سه هفته یکبار با کود 12+12+12 یا 10 +10 +10 تقویتش کنید از کود 20 +20+20 هم می تونید استفاده کنید (نصف غلظت توصیه شده از سوی سازنده )
0 امتیاز
مریم مهدی پور ﺳﻼﻡ ﻣﺠﺪﺩ
ﭘﺲ ﺗﻮ ﻫﻤﻴﻦ ﮔﻠﺪاﻥ ﻧﮕﻪ ﺩاﺭﻡ ﻛﻮﭼﻚ ﻧﻴﺴﺖ ﮔﻟﺪاﻧﺶ و ﭘﻼﺳﺘﻴﻜﻴﻪ ﺁﺳﻴﺒﻲ ﻧﻤﻴﺰﻧﻪ ﺗﺎ ﭼﻪ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﺗﻌﻮﻳﺾ ﻧﻜﻨﻢ 
0 امتیاز
مریم مهدی پور سلام موقع خرید یاس توجه نکردم غنچه هاش ریزه و بعضی بنفش رنگه وقتی هم گل باز میشه پشته گلبرگها بنفش رنگه وکوچک بو هم نداره علت چیست من فکر میکردم این همه غنچه وقتی باز بشه عطر گل یاس همه جارا پر میکنه ولی مثل اینکه یاسی تو خونه نیست بویی حس نمیکنم راهی هست برای بهتر شدن در ضمن کود و اب همانطور که شما کفتید بموقع داده میشه و نور مناسبی هم داره با تشکر از شما

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس رازقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
یاس صورتی
یاسمن زمستانه
یاسمن تابستانه
گل یاس سفید

از همین خانواده :
یاسمن زرد
یاس خوشه ای
زیتون معمولی
بونسای برگ نو
زبان گنجشک


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد