٧/١/١٤٣٦ --- 11/1/2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۱۰ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
السلام علیک یا اباعبدلله الحسین        
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  275  نفر
بازدید امروز :  9451  بازدید
بازدید دیروز :  22586  بازدید
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی:

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
علی ساده
سایتتان بسیار علی است فقط تعداد گلها را افزایش دهید ثبت پاسخ
nazanin iranmanesh
با سلام وخسته نباشید قرص جبیر لیک اسید چه کاربردی دارد ایا میتوان به عنوان هرمون ریشه زاازش استفاده کرد متشکر از شما ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل هورمون ریشه زایی اکسین است .جیبرلیک اسید هورمونی است که در شد رویشی و طویل شدن اندام های گیاه و شکستن دوره خواب بذور نقش دارد .در گیاهان زینتی جیبرلیک اسید باعث تولید ساقه های بلند و گل دهی بهتر می شود.
1 امتیاز
nazanin iranmanesh طریقه مصرف به چه صورتی و چه نو ع گیا ها نی ممنو ن میشم با سخ دهید
1 امتیاز
nazanin iranmanesh موقع قلمه زدن میشه استفاده کرد
1 امتیاز
nazanin iranmanesh نحوه استفا ده به چه صورتی ست و چه گیاهانی و موقع قلمه زدن میشه استفاده کرد
1 امتیاز
نارگیل بله در زمان ریشه زایی برای قلمه ها استفاده میشود دستور مصرف روی بسته نوشته شده است
حسام
باسلام حدوديك ماه است كه اين گياه راتهيه كردهام ام چند ساعت بعداز باز شدن گلهاهمگي ريزش مي كنند ظاهرا هيچگونه افتي ندارد خاك را مرطوب نگه مي دارم وچندروز درميان كودهاي ميكرو وماكرو را محلول پاشي مي كنم گلدن كنار پاسيو قراردارددرضمن گتدان ازخاك و برگ پر شده-گلدان را تعويض نكرده ام ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : به طور طبیعی عمر گلهای این گیاه کم است(یک هفته).نیازی به تعویض خاک ندارد.کم آبی، هوای خشک، کمبود در میزان نور، و بالا بودن درجه حرارت از عوامل احتمالی هستند.در زمان گلدهی باید کودهی متوقف شود.، اجازه دهيد سطح خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد.
منیژه محمدی
با سلام و تشکر، شاخه های یاس رازقی ما از اول پاییز شروع به رشد ارتفاعی زیاد کرده ولی برگ های بسیار ریزی دارد که بزرگ نمی شوندو گلدهی آن نیز متوقف شده.لطفاَراهنمایی بفرمایید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : از تغذیه مصنوعی برای گیاه خود استفاده کنید.گلدان را بررسی کنید اگر ریشه به سطح گلدان رسیده باشد ( با کنار زدن چند سانت از خاک ) نیاز به تعویض گلدان دارد.
محمد کاظمی
سلام و تشکر از اطلاعات مفیدسایت شما آیا در حال حاضر میشود گلدان یاس را از گلخانه به داخل حیاط آورد؟ سوال بعدی در مورد قلمه زدن رزاست بنده گلخانه ای دارم 3 متر در 1/30 ، با فن برقی گرم می شود، درجه حراریت آن 20 درجه تنظیم شده، روبه آفتاب است و یک دستگاه بخارسرد با تایمر داخل آن کار گذاشتم قلمه رز را بصورت مایل در ماسه با کمی خاک و مقدار بسیار کمی ( خیلی کم ) کود پوسیده گاوی به آن اضافه کردم سوال : دما و رصوبت آن مناسب است؟ مدت قلمه زدن چند هفته است ؟ نیازی به کشیدن پلاستیگ روی آن هست ؟و اگر هست هوادهی و مدت قرار گرفتن پلاستیگ روی آن چقدر است ؟ باسپاس وتشکر از شما ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل خیر مخصوصا اگه خطر سرما ویخبندان وجود داشته باشه ولی در اواخر زمستون میتونید انتقالش بدهید دماش کمه وبستر قلمه باید ماسه بادی رودخانه ای خالص باشه ومعمولا 3-4 ماه طول میکشه تا ریشه دار بشود واگه الان قلمه بزنید باید در پاییز منتقل بشود اگه تو گلخونه باشه نیازی به پلاستیک ندارد
حسام
یاس من قنچه داداه ولی هنوز باز نشده از روی شاخه میریزه چی کارش کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل عواملی که سبب ریزش برگها میشوند در سقوط غنچه‌ها نیز موثرند. اما خشکی هوا، کمبود نور، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر ، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌ها ممکن است عامل این عارضه باشند. اگر مشاهده کردید برگها و غنچه‌ها قبل از باز شدن قهوه‌ای می‌شوند، هوا خیلی گرم و خشک است. گیاه را غبار پاشی کنید.
ساوش امین
با سلام . خواهش می کنم به سوال من پاسخ دهید . امسال تابستان جای گلدان یاسمو عوض کردن و فکر می کنم که ریشه گل قهر کرد حالا تا این فصل هیچ اثری از جوانه بر روی تنه اصلیش وجود ندارد و تمام برگ هایش ریخته > به نظر شما حالا چه کاری انجام دهم تا دوباره ریشه اش زنده شود؟؟؟؟؟؟؟ در ضمن ریشه گیاه خشک شده است باید حالا چه کار کنم ؟؟؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شما اول باید از زنده بودن گیاهتان مطمین بشوید اگر ساقه یا شاخه اصلی خشک وشکننده باشد دیگر امیدی به بازگشت گیاه نیست ودر صورتیکه سبز وانعطافپذیر باشد با ایجاد شرایط ایده ال در بهاردوباره سبز خواهد شد
فالیزا
سلام چند هفته ای است که یک گلدان یاس رازقی خریداری کرده ام به علت گرمای هوا روزی یکبار آبیاری می کنم(نمی دانم خاک این شهرستان آهکی است یا خیر) محل نگهداری گلدان در حیاط به شدت آفتابگیر است.تا همین دیروز با بسته شدن هر گل چندین گل دیگر باز می کرد اما حالا به کلی از گل رفته است.گلدان آن را همان روزهای اول که خریداری کرده بودم تعویض کردم و با مخلوط خاک برگ و خاک باغچه و ماسه پر کرده ام. خواهشمندم بفرمایید چه کنم تا مجددا به گل بیاید؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : کم آبی، هوای خشک، و بالا بودن درجه حرارت از عوامل احتمالی هستند.سعی نمایید بابررف کردن انها دوام گلهایتان را بیشتر نمایید.افتاب تند را با ایجاد سایبان یا انتقال گلدان به مکانی سایه-افتاب کم نمایید
سید صالح پژمان
سلام علیکم، الان اوایل پاییزه و رازقی بنده شروع به گلدهی مجدد کرده. در کل آیا صلاحه در فصل پاییز و زمستون گلدون رو به داخل فضای خانه منتقل کنم؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بله با توجه به حساس بودن گیاه در مناطقی كه هواي زمستاني سرد است ، حتمأ بايد گياه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مكان هاي پوشيده منتقل نمود. در استانهاي جنوبي و مناطقي كه خطر سرمازدگي وجود ندارد می توان در فضای باز نگهداری کرد.
1 امتیاز
نارگیل نشانه خوبی نیست سه عامل مهم باعث این عارضه میگردند. نور بسیار کم، درجه حرارت بالا ویا کم و خشکی دیدن ممتد گیاه.
0 امتیاز
سید صالح پژمان عرض سلام مجدد و تشكر، رازقى بنده حدود يك ماهى است كه با وجود اينكه ظاهرى كاملاً شاداب دارد و در فضاى مساعد داخل منزل است ، روزانه دو يا سه برگش خشك مى شود و مى افتد. ولى اين در حاليست كه ساير برگها كاملاً شادابند. آيا اين نشانه بديست و اقدام خاصى را ميطلبد؟
پرستو
سلام من ساکن بندر عباسم، یک ماهی هست یاس رازقی دارم و الان دو هفته ای میشه گل داده داخل گلدون هست اما همون موقع خرید گلدونش کوچیک بود الان میخوام بکارمش داخل باغچه یا گلدونش رو بزرگتر کنم و موندم کدومش بهتره؟؟ میشه راهنماییم کنید که کاشتن یاس رازقی داخل باغچه کار خوبیه یا نه با توجه به شرایط آب و هوایی اینجا که تابستون ها دما به 40 و بیشتر هم میرسه الان تو حیاط خونس جایی که آفتاب مستقیم بهش فقط ظهر ها و چند ساعت میتابه با این حال گل هاش روز اول تا عصر قهو ه ای میشن، نمیدونم به خاطر گرماست یا چیز دیگه؟؟!!! اگه بیارمش داخل خونه جایی که نور خوب داشته باشه و دما شب ها تا 15 درجه هم میشه کار خوبیه؟ اگه باد کولر بهش بخوه براش بده؟؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل گلدونش رو تا زمانیکه ریشه از سوراخ تهش بیرون نزده است تعویض نکنید ودر هنگام تعویض هم دقت کنید تا حد ممکن خاک اطراف ریشه هاش جدا نشود مواظب باشید که گیاهان گلدار را هنگامی که گل‌ها روییده‌اند حرکت ندهید. چون جابجایی اونها باعث بروز مشکلاتی میشه از جمله توقف گلدهی هوای ازاد ونور ملایم براش خوبه درسته که اين گياه نور دوست است ولي آفتاب تند وشديد بويژه در مورد گياهاني که قبلا در شرايط نور معمول واپارتمان بوده اند مضر است وباعث بروز مشکلاتي ميشود. در صورتي که به طور ناگهاني گياهان را از مکاني با نور کمتر به مکاني که به طور کامل در معرض نور خورشيد قرار دارد منتقل شوند، دچار آفتاب سوختگي خواهند شد؛ بنابراين اگر گياه‌تان به نور کم خو گرفته است، ميزان نور را به تدريج افزايش دهيد. بايد گياهتان را درمکاني با افتاب ملايم و فيلتر شده مانند افتاب پشت پرده توري قرار دهيد ويا گياه را به مکاني روشنتر با نورغير مستقيم منتقل نماييد . شرايط ايده ال رشد را که در قسمت مربوطه توضيح داده شده فراهم نماييد. برگ هايي که از اين پس مي رويند مي توانند رشد و نمو خوبي داشته باشند. به گیاه فرصت دهید تا با ايجاد شرايط مناسب رو به بهبودي برود. ئ

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس رازقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
گل یاس سفید
یاسمن تابستانه
یاسمن زمستانه
یاس صورتی

از همین خانواده :
بونسای برگ نو
یاس خوشه ای
زبان گنجشک
برگ نو (برگ ریز)
یاسمن زرد


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد