٣/١٠/١٤٣٥ --- 7/31/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۹ مرداد امروز
 
   
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  22  نفر
بازدید امروز :  2158  بازدید
بازدید دیروز :  16360  بازدید
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی:

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
فاطمه س
سلام.باتوجه به اینکه آب قم قابل شرب نیست و املاح داره،و رازقی هم به آهک حساسه،توصیه میکنید آب بدون املاح و تصفیه شده بهش بدم یا همون آب لوله کشی و املاحدارو؟مرسی پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اب تصفیه شده بهتره یا اب باران
سینا
سلام من یک گلدان رازقی دارم که توی کلاسمون کنار پنجره است .خاکش را عوض کرده ام و یک روز در میان هم بهش آب میدم.ولی برگ هاش یکم زرد شده.نمی دانم چه کار کنم؟ راستی یک جوانه هم به جز خود گیاه کنار گیاه به طول ده سانتی متر هم داره.اونرو به دیوار بستم.این کار درسته یا نه؟بگذارم در گلدان بماند یا گلدانش را جدا کنم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابیاری را کم نمایید وتا سطح خاک خشک نشده ابیاری نکنید.در ضمن دمای حدود 22 درجه را برای گیاه ایجاد نموده.میتوانید جوانه را برای تکثیر به گلدان دیگری منتقل نمایید.در هر صورت از پایه مادری جدا شود
پیام
سلام من 1 سال پیش 2تا یاس سفید رازقی خریدم که خیلی کوچیک بودن و از خریدار یک گلدان بزرگ پلاستیکی گرفتم که عمق گلدان45 سانت و طول وعرض 40 سانت است و 6 بسته کود داخل گلدان ریخت و انها رو برایم کاشت و تابستان پارسال خوب رشد کرد وگل هم داد یه چندتایی . محل نگهداری گلدان تو تراس جنوبی بود و روزی 1 ساعت افتاب به نصف بیشتر گلدان میخورد و در کل روز هم نور افتاب در کنار گلدان بود و در زمستان به خاطر سرما گلدان رو اوردم تو خانه و هرس کردم کمی و در زمستان هم کمی رشد کرد ولی به یکباره برگها پلاسیده و سیاه میشدند من هم بعد ازدیدن این اتفاق اشتباه کردم و در اسفند ماه 3 وعده به فاصله 17 روز پودر فسفات به گل دادم(تجویز باغبان) وهمچنان گل جوانه میزد و مجدد پلاسیده میشد و بعد در ماه فروردین 3 یا 4 بار پودر اهن دادم (به تجویز باغبان)باز هم هیچ فرقی نکرد الان هم که اخر اردیبهشت است 3 هفته ای است که گذاشتمش تو تراسی که پارسال گذاشته بودم اما باز هم جوانه میزند به طول 8 سانتی متر و بعد پلاسیده میشود زیر گلدان را هم چک کردم سوراخها نگرفته زمستان هفته ای 1 بار اب دادم الان هم که در فضای باز است و خیلی گرم نیست هفته ای 2 تا 3 بار اب میدم لطفا" راهنمایی کنید که الان چیکار کنم تا مشکل رشد گیاهم حل شود به نظرتون خاک گلدون را با ماسه قاطی کنم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : به نظر یا خاکتان دارای کرم وافت است یا اهکی شده.بهتر است خاک را تعویض نمایید.البته اینکار خود به گیاه شوک وارد میکند.یاس رازقی از گروه نباتات آهك گریز میباشند ، خاك گلدان آنها باید بكلی فاقد مواد آهكی بوده و حتی آبی كه به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهكی باشد . ترکیب خاك برگ پوسیده درختان جنگلی ( هوموس ) ۳ قسمت ، شن شسته شده ۲ قسمت ، خاك معمولی باغچه ۱ قسمت مناسب است.برای خنثی كردن اثرات زیان بخش آب آهكی و قلیائی یك قطعه زاج سیاه (سولفات آهن ) در كنار گلدان گذارده هنگام آبیاری آب را روی آن بریزند .
Hamed P
سلام گل یاس من مدتی هست گل نمیده وشاخه هاش خیلی نرو شده بطوری که ازگل دون آویزون شده وبرگهاش هم پژمرده وچروکیده شده.چیکار کنم باز سالم و سرحال بشه.آب و نور هم منظم و خوب هست. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شرایط نگهداری رو شرح بدهید
کامبیز صاحبکار
سلام 
میشه درباره هرس کردن گیا ه بیشتر بدونم ؟ زمان ونحوه هرس کردن و کودی که در متن گفتید شیره ....... چطور میشه تهیه کرد؟
 ممنون از سایت
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل هرس رو در اواخر زمستان وقبل از ظهور برگهای جدید انجام بدهید شاخه های شکسته ضعیف بیمار وتوهم رفته رو هرس نمایید
sanaz azadmanesh
سلام و خسته نباشید.من یک گلدان یاس رازقی دارم که در تابستان بسیار شاداب بود و مرتب گل میداد . ولی‌ حدودا چند هفتست که برگاش کم رنگ شده و صاف واا نمیسته و چند تا برگشم لکه‌های قهوئی زده ، گلم نمیده.هر هفته دو بار آب میدم بیرونم نگاه میدارم.ساکن شمالم هستیم .چه کنم ؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند مربوط به کمبود در آبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند نتیجه پر آبی است .با سرد شدن هوا گلدان را به مکان گرم تری منتقل کنید .خسارت کنه و یا بیماری قارچی در اثر رطوبت زیاد و خیس ماندن برگ ها نیز باعث بروز لکه های قهوه ای می شود.2 گرم قارچ کش مانکوزب +2 گرم سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید پشت و روی برگ ها اسپری کنید.در صورت لزوم 10 روز بعد مججدا سم پاشی تکرار شود.
F F
سلام من یه یاس رازقی دارم که برگاش حالت موج دار داره و برگاش سبز کم رنگ و کم پشته ایا این نشانه کم بود نوره یا مشکل دیگه ای داره؟ متشکرم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل کمبود نور ابیاری زیاد وجمع شدن اب در زیر گلدانی وکمبود مواد غذایی وعدم کودهی از علل احتمالی این مشکل هستند
1 امتیاز
نارگیل 2 تا 3 ساعت نور کمه از صبح تا ظهر نور باید به طور مستقیم به گیاه برسد و نور بعد از ظهر کمی فیلتر شود ،در زمان گل دهی آبیاری و کود دهی باید منظم انجام شود تا گیاه ضعیف نشود .کمبود آبیاری موجب پریدگی رنگ برگ ها و خشکی حاشیه برگ می شود ،قبل از آبیاری خاک را لمس کنید اگر رطوبت کمی حس شد شروع به آبیاری کنید .
0 امتیاز
F F من هر چند وقت یکبار بهش کود کیرستال میدم و توی خاکشم کمپوس ریختم.حتی بهش کود اهن هم دادم تا شاید رنگ برگاش پررنگ بشه ولی نشد.تا وقتی هم که خاکش کاملا خشک نشده بهش آب نمیدم(زیر گلدونی هم نداره) روزی حدود 2-3ساعت هم بهش افتاب مستقیم میخوره.هر چند وقت یکبار هم گل میده ولی برگاش موج دار وکم پشت وکم رنگ اند.برگ جدید میده ولی برگاش همونجوری که سبز اند خشک میشن.چیکارش کنم؟
محمد کاظمی
سلام و تشکر از اطلاعات مفیدسایت شما آیا در حال حاضر میشود گلدان یاس را از گلخانه به داخل حیاط آورد؟ سوال بعدی در مورد قلمه زدن رزاست بنده گلخانه ای دارم 3 متر در 1/30 ، با فن برقی گرم می شود، درجه حراریت آن 20 درجه تنظیم شده، روبه آفتاب است و یک دستگاه بخارسرد با تایمر داخل آن کار گذاشتم قلمه رز را بصورت مایل در ماسه با کمی خاک و مقدار بسیار کمی ( خیلی کم ) کود پوسیده گاوی به آن اضافه کردم سوال : دما و رصوبت آن مناسب است؟ مدت قلمه زدن چند هفته است ؟ نیازی به کشیدن پلاستیگ روی آن هست ؟و اگر هست هوادهی و مدت قرار گرفتن پلاستیگ روی آن چقدر است ؟ باسپاس وتشکر از شما پاسخ
1 امتیاز
نارگیل خیر مخصوصا اگه خطر سرما ویخبندان وجود داشته باشه ولی در اواخر زمستون میتونید انتقالش بدهید دماش کمه وبستر قلمه باید ماسه بادی رودخانه ای خالص باشه ومعمولا 3-4 ماه طول میکشه تا ریشه دار بشود واگه الان قلمه بزنید باید در پاییز منتقل بشود اگه تو گلخونه باشه نیازی به پلاستیک ندارد
مهدی .....
سلام من یک گل یاس توی گلدان کاشتم دمای بیرون حدود30درجه به بالا است به خاطر همین حدود یک هفته است. اوردمش داخل خانه زیر نور غیرمستقیم و کمی کم غنچه های اون کم کم. پژمرده میشدن و میرختن و یا اگر سالم بودن با خوردن دست ملایم کامل با قسمتی از شاخه می افتاد لطفا بگید چیکار کنم. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام باید گلدان را در نور گیر ترین قسمت منزل قرار دهید ،نور در گل دهی گیاه نقش مهمی دارد ،در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی مرطوب باشد ،کود دهی هم طبق برنامه منظم انجام شود .بهترين كود طبيعي كه باغبانان با تجربه مصرف مي كنند ، شيره كود گوسفندي است و طرز تهيه آن بدين طريق است كه2 الي3 قاشق سوپخوري شيره كود را پس از بهم زدن بپاي هرگلدان مي ريزند .(کود را در حوضچه اي با آب مخلوط مي کنند که بعد از تخمير شيره اي به دست مي آيد که براي تغذيه گياه استفاده مي کنند) در محلهائي كه تهيه كود طبيعي دشوار است ،از کود 20+20+20 (نصف قاشق چاي خوري در يک ليتر آب هر يک ماه يکبار ) مي توان استفاده کرد.
حجت پیمانی
سلام دوستان.من قصد خرید یاس رازقی رو دارم از طرفی فعلا آپارتمانم کوچیکه.آیا میتونم این گیاه زیبا را در پذیرایی و بصورت آویز نگهداری کنم؟و از طریق نور مصنوعی(مهتابی)رشد کنه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در پاییز و زمستان به صورت گلدانی در نزدیکی پنجره جنوبی نگهداری کنید و اگر نور طبیعی کم است حداقل 12 ساعت در روز نور مصنوعی (لامپ کم مصرف زرد و سفید ) به گیاه برسد و در طی فصل رشد گیاه (بهار و تابستان ) به بیرون از منزل و مکان پر نور تری منتقل شود زیرا برای گل دهی نیاز به نور آفتاب دارد.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس رازقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
گل یاس سفید
یاسمن تابستانه
یاس صورتی
یاسمن زمستانه
برگ نو (برگ ریز)
بونسای برگ نو
یاسمن زرد
یاس خوشه ای


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه