٦/٨/١٤٣٦ --- 5/25/2015 --- ۱۳۹۴ دوشنبه ۴ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
آخرین مطالب
> معرفی گیاه: لیمو ایرانی / لیمو ترش شیرازی
> معرفی گیاه: گل نسترن روبیجینوزا
> میوه ای خطرناک و در دسترس
> آشنایی با ۵ نوشیدنی برای کاهش کلسترول بد
> آبميوه‌ها را بايد در يخچال نگهداري کرد؟
> نسخه طب سنتی برای درمان یبوست
> سوئد : نمایشگاه انجمن نوآوری اقتصاد زیستی 2015 سوئد
> بهار فصل تاراج گیاهان نیست
> آلرژی دارید؟ مراقب هیستامین مواد غذایی باشید
> آغاز به کار نوزدهمین جشنواره گل و گیاه و ماهیان زینتی
> آلمان : نمایشگاه باغبانی گارتن رام 2015 آلمان
> ایتالیا : نمایشگاه گل و باغبانی سرویا سیتا 2015 ایتالیا
> گشايش نمايشگاه تنوع زيستي در بيرجند
> حفاظت از محيط زيست با مشارکت مردم محقق مي‌شود
> خواص انچوچک؛ دانه نوعي گلابي وحشي-خواص طبي انچوچک
> رابطه چای بابونه و طول عمر زنان
> جشنواره گلابگیری در کرج
> گيلان پيشرو در گياه شفابخش گل گاوزبان
> اگر تری گلیسرید بالا دارید، بخوانید
> برگزاری جشنوار گل و گیاه و گلابگیری در باغ جهانی پهلوانپور مهریز
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  314  نفر
بازدید امروز :  28350  بازدید
بازدید دیروز :  37608  بازدید
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی:

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
رحيم اسكندري
سلام گل ياس تو باغچه كاشته شده ابتداي امسال برگ دهي و گل بسيار زيادي نسبت به سالهاي قبل داشت اما به يك دفه در عرض 2 هفته گل ياس شروع كرد به برگ ريزي شديد به شكلي كه در حال خشك شدن هست و تمام موارد ياد شده متوقف شد لطفا راهنمايي كنيد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل تغییر ناگهانی در درجه حرارت و شدت نور و عدم آبیاری و خشکی دیدن گیاه و همچنین صدمه دیدن ناگهانی و فوری ریشه ونیز جابجایی وتعویض خاک نادرست ووارد امدن تنش به گیاه ویا زیاده روی در مصرف کود وسم و...ریزش برگها رو را باعث میشود
0 امتیاز
رحيم اسكندري
فروزان مهدی زاده
سلام ممنون از سایت خوب شما. میشه لطفا روش تکثیر این گیاه زیبا و معطر را گام به گام به همراه تصاویر بیشتر توضیح بدهید؟ برخی اصطلاحاتی که در متن نوشتید برای کسانی که پیشتر تخصصی در مورد گل و گیاه نداشتند کمی دشوار است . در مورد اصطلاحاتی مثل چشم -پیوند شکمی-... سوال دیگر اینکه من یک گلدان یاس دارم که 2 تا از 7 شاخه این گیاهم بسیار رشد کرده و به سمت راست متمایل شده نمیدونم باید به چه صورتی این شاخه های بلند را در راستای تنه اصلی هدایت کنم و آیا میشود این دو شاخه بلند را جدا کرد و برای تکثیر مهیا ساخت؟! ممنون میشم اگر راهنمایی کنید ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و كشت پاجوش زیاد می كنند .لیكن ممكن است آنها را با پیوند نیز زیاد كرد . مثلا تكثیر با قلمه ، قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یكی دو ساله كه گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یك هفته درون گونی كنفی یا پارچه كرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های كوچك تقسیم كرد بطوریكه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته كاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته كه قلمه ها ریشه كافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی كه تناسب خاك
1 امتیاز
نارگیل بله.میتوانید همین کار را انجام دهید وشاخه بزرگ را بخوابانید ویا قلمه بزنید.برای این منظور شاخه های بلند یكی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریكه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاك بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیكه ریشه ها رشد كافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاك مناسب كه قبلا ذكر شده بكارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه كمی از پوست شاخه را كه درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست كه چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاك جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امكان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شكستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممكن است گلدانهای سبك وكوچكتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان كرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد
0 امتیاز
ف مهدی زاده ممنون از راهنمایی شما ولی نگفتید آیا نیاز هست شاخه های بلند را از طریق خوابانیدن شاخه تکثیر کنم یا نه ؟! ضمن اینکه روی آن شاخه های بلند برگه های کوچکی بتازگی روییده است.

شیدا
2سال هست که یاس عزیزم رو دارم گل ام میداد،داخل منزل بود،الان منزل رو عوض کردم،احساس میکنم مثل قبلا نیس،ممکنه بمیره؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل احتمالا نور محیطتتون کم شده هنگامیکه گیاه رو جابجا میکنید ویا وگیاه خریداری شده را به منزل میاورید با توجه به تغعیرات شرایط محیطی گیاه دچار شک میشه ومشکلاتی(مانند ریزش برگ وگل،توقف رشد،زردی برگها و...) براش بوجود می اید که به مرور وبا فراهم کردن شرایط ایده ال رشد کم وکمتر خواهد شد
elham zareie
سلام من یک هفته پیش گل یاس سفید خریدم. گذاشتمش پشت پنجره ای که بعد از ظهرها آفتاب می گیره. 2 روزه که برگ هاش زرد شدن با لکه های قهوه ای و گل جدید نمیده. بهش یک روز در میون آب میدم. مشکل آفتاب مستقیمه؟ یا زیادی آب بهش دادم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل افتاب مستقیمی که گیاهتون بهش عادت نداشته وتنش جابجایی گیاه علت این عارضه است ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام بشه
سحرخیز
رازقی من پارسال خیلی گل داد ولب امسال هنوز گل نداده و نگرانم کرده...برگهاش هنوز قدیمی هستند و تازه یکی دو تا جوونه زده...از هورمون کریستالون استفاده کردم...آیا کار درستی کردم؟آیا امیدی به گل دهی هست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بهار امسال با تاخیر فرارسیده وهنوز برای گلدهی این گیاه دیر نشده.رازقی در شرایط معتدل اب وهوایی معمولا در تابستان به گل می نشیند
امیر
به خاطر سئوالات زیاد من رو ببخشید در واقع من این سرگرمی رو تازه شروع کردم و علاقه زیادی به اون دارم و منون میشم در صورت امکان به سئوالاتم پاسخ بدید . با تشکر از سایت خوبتون و مطالب آموزشی موجود در آن من یک آماتور در این زمینه هستم وبه تازگی به این مقوله یعنی پرورش گیاهان آپارتمانی علاقه پیدا کردم ولی مشگل اصلی من در شناخت و درست کردن خاکهای متفاوت هستش و اگه امکانش هست نوع خاک هر گیاه رو به صورت درصدی ویا پیمانه ای در زیر اون گیاه بنویسید برای مثال 50% خاک رس به اضافه 25% ماسه به اضافه 25% تورب و در صورت امکان ممنون میشم اگه روش تشخیص خاک قلیائی و اسیدی رو بفرمائید و همچنین روش درست کردن این دو خاک رو بفرمائید منظورم این هست که آیا میشه افراد آماتوری مثل من با وسائل ساده بتونیم تشخیص بدیم که یک خاک قلیائی هستش ویا اسیدی و اینکه چطوری میشه یک خاک رو اسیدی کرد ویا قلیائی و اینکه چه گونه درصد PH خاک را تشخیص بدیم . چگونه میتوان PH آب را اندازه گیری کرد و قلیائی بودن آب را از بین برد . فرق خاک کو کوپیت با پیت ماس و پیت چیست ؟ و همچنین خاک معمولی و همینطور خاک گلدان و خاک باغچه هر یک چه ویژگیهائی دارند در واقع هر یک از چه موادی تشکیل شده اند . ودر آخر هم یک سئوال داشتم که آیا میشود برای انواع گیاهان آپارتمانی از یک نوع خاک استفاده کرد ؟ با تشکر فراوان ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : برای تشخیص اسیدی یا قلیای بودن خاک بایداز خاک عصاره تهیه نموده وبا دستگاه پی اچ سنج درجه اسیدی یا بازی بودن خاک را تعیین کنید.به طور کلی باا فزودن مواد الی(،خاکبرگ وکمپوست وپیت ماس و... )میتوانید درجه اسیدیته خاک را افزایش دهید.استفاده از کودهای شیمیایی حاوی گوگرد نیز همین اثر را دارد.ویا برای اهکی کردن باید به خاک اهک یا مواد حاوی ان اضافه کرد.پیت ماس وکوکوپیت از نظر ماهیت متفاوت ولی از نظر کاربرد یکسان هستند وبرای اصلاح وتقویت خاک به کار میروند.. در حققت نوعی هوموس به حساب میایند.نوع خاک باید با توجه به نوع گیاه تعیین شود ونمیتوان برای گیاهان مختلف خاک یکسان استفاده نمود
زهرا انيك ازه
سلام دوستان وقت خوش گل یاس رازقی من کاملا خشک شده است و برگهایش ریخته است. یکبار از گلفروشی پرسیدم گفت: همیشه سبز می ماند اما حالا خشک شده است در صورتی که با شرایط توصیه شده نگهداری کردم چرا؟؟ لطفا راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام زیاده روی در آبیار ی،زهکشی نا مناسب خاک ،تجمع آب در زیر گلدانی ،بیماری و یا آفات ریشه از دلایل احتمالی هستند.
ارمینه شیشه ساز
با عرض سلام وتشکر.حدود 2 ماه قبل گلدان یاس رازقی خریدم بعد از اینکه غنچه ها باز شد و گلها ریخت در حال حاضر رشد ان کاملا متوقف شده وبرگ وغنچه نمیدهد و انتهای شاخه ها در حال خشک شدن است و بعضی از برگها زرد شده/چه کاری باید انجام بدهم؟گلدان در بالکن شرقی سایه-افتاب بوده و خاک ان همیشه مرطوب و2 هفته یکبار کود محلول میدهم ومقداری نیز کود حیوانی به خاک گلدان اضافه کرده ام. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام در مصرف کود زیاده روی نکنید هر دو هفته یکبار 1 قاشق کافی است ،خاک و آب گیاه آهکی نباشد.آبیاری را کمتر کنید قبل از آبیاری 2 تا 3 سامتی سطح خاک را لمس کنید اگر رطوبت کمی حس کردید شروع به آبیاری کنید.برگ ها و خاک را بررسی کنید دچار آفت و یا علائم دیگری نشده باشد.
sam sam
سلام وقت بخیر من گل رازقیم برگهاش به صورت نیمه خشک درمیان و گلهاش هم 1روز بیشتر عمر ندارن و به رنگ صورتی درمیان(اول سفیدن بعد میشن صورتی )و میوفتن چکارش باید بکنم مشکلش چیه گلدونش بزرگه و تو حیاط گذاشتمش تو هوای شیراز البته جای ما یکم کوهستانیه و خیلی گرم نیست مثل وسطای شهرممنون ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل ريزش گلها ممکن است به دليل تنش ناشي از جابجاي وتغیير شرايط ،نوسانات دمایی ،کمبود مواد غذایی،خشکی دیدن گیاه ، و ....اتفاق افتاده باشد.
0 امتیاز
sam sam [URL=http://www.8pic.ir/viewer.php?file=82199377253912969201.jpg][IMG]http://www.8pic.ir/images/82199377253912969201_thumb.jpg[/IMG][/URL]
0 امتیاز
sam sam 8pic.ir/viewer.php?file=82199377253912969201.jpg][IMG]http://www.8pic.ir/images/82199377253912969201_thumb.jpg[/IMG][/URL]
0 امتیاز
sam sam
عارفه
سلام،گلهای رازقی من24ساعت بعد از باز شدن کامل می ریزند ممنون میشم اگه راهنماییم کنید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : به طور طبیعی عمر گلهای رازقی کم است ولی ریزش سریع احتمالا بدلیا اب کم ویا گرما ونور زیاد است

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس رازقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
یاسمن تابستانه
یاس صورتی
یاسمن زمستانه
گل یاس سفید

از همین خانواده :
یاس زرد هیبریدی / یاس زرد حاشیه ای
زیتون معمولی
زبان گنجشک
بونسای برگ نو
یاسمن شب گل


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد