٧/١١/١٤٣٥ --- 9/2/2014 --- ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۱ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  188  نفر
بازدید امروز :  11996  بازدید
بازدید دیروز :  20217  بازدید
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی:

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
حاتم نادری
سلام.لطفا"بفرماییدphخاک یاس رازقی به چه میزان بایدباشد؟برای پیوندجانبی چه بایدکرد؟باتشکر. پاسخ
2 امتیاز
نارگیل پی اچ باید زیر 7 وحدود6 باشد چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهك گریز میباشند ، خاك گلدان آنها باید بكلی فاقد مواد آهكی بوده و حتی آبی كه به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهكی باشد
2 امتیاز
نارگیل مخلوط کوکوپیت+پیت ماس ومقداری هم شن
1 امتیاز
حاتم نادری با سلام
برای کاشتن بن سای بادام درختی از چه نوع خاک و چه کودی باید استفاداده کرد؟
توضیح این که یک نهال بادام یک ساله دارم میخواهم آنرا به بن سای تبدیل کنم.
با تشکر
1 امتیاز
نارگیل از بهار ،طبق دستور هر سه تا چهار هفته یکبار
0 امتیاز
حاتم نادری سلام وخسته نباشید . امروزدواصله نارون درگلدان گذاشتم به تدریج بنسای درست کنم کوددهی راازکی شروع کنم ؟ گلستانتان پرگل باد.
وحید دائمی
سلام من گل یاسم خیلی عالی گل میده و تند تند در میان ولی سه چهار روزه که گلهایی که سفید سفید بودن و الان گلها به محض در اومدن بعد چند ساعت قرمز و پلاسیده میشن ومیفتن من تا چهار روز پیش که اخرین ابیاریم بود یک شنبه سه شنبه پنج شنبه آب میدادم یک وعده در میون هم با کود کریستالون قرمز قاتی میکردم کمی هم از این آب کودی رو اسپری میکردم روش زیر نور مستقیم نیست ولی نور بهش خوب میرسه من فکر میکنم اشکالی تو کار آبیاریم هستش یه عکسم گرفتم گذاشتم اینجا http://vahid77.persiangig.com/DSC_0100.JPG پاسخ
1 امتیاز
نارگیل ابیاری رو کمتر کنید وهر دو هفته کود بدهید وروی گلش اب ویا کود نپاشید برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید. هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است در هر نویت ابدهی گیاه رو سیراب کنید.مقداری به گیاه اب بدهید که فقط مقدار کمی اب از سوراخ ته گلدان بیرون بزنه .این یعنی کل خاک اب خورده.با تجربه میتونید این مقدار رو بدست بیارید وبستگی به حجم گلدونتون داره هر از چندگاهی سطح خاک را با وسیله ای مانند بیلچه نرم نمایید(شخم بزنید).مخصوصا اگه اب سریع از گلدان خارج بشه که این علامت سله بستن خاکه
0 امتیاز
وحید دائمی
0 امتیاز
وحید دائمی
0 امتیاز
وحید دائمی
سینا
با عرض سلام وتشکر از امروز متوجه شدم که موجودات قرمز رنگ بسیار ریزی در پشت برگ هایش به وجود آمده است.نمی دانم چیست.لطفاٌ راهنمایی ام کنید چه کار کنم.در ضمن تمام گلدان های کلاسمان اینگونه شده است. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : با توضیحات شما تشخیص نوع افت دشوار است.ولی به طور کلی برای مبارزه با افات مراحل زیررا به ترتیب انجام دهید:برای مبارزه بهتر است ابتدااقدام به شستشوي گياه با فشار آب ، هرس قسمتهاي آلوده و تقويت گياه نمایید.. گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون سمپاشی نماید ودر صورت رفع نشدن مشکل 8قطره سم مالاتیون را در یک لیتر اب حل نمایید. رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید.
فاطیما یزدانی
سلام وقت بخیر دو گلدان یاس دارم که در حال گلدهی هستن.گلفروش کمی خاک کوکو اضافه کرده اما جهت تهیه کود آشنایی ندارم. یکی از گلدانها گل و غنچه هایش به سرعت رو به زردی میرود،علت را نمیدانم.شرایط نگهداری را شرح میدهم لطفا نیاز به تغییر بود بگویید.از حس من هشتاد درصد مواقع دما به علت روشن بودن کولر اسپیلیت خنک و مایل به سرد میشود اما رطوبت هست..و کم کم رطوبت با توجه به محل زندگی من بیشتر هم میشود.صبحها از ساعت هشت تا چهار بعداز ظهر پرده را کنار میزنم و نور غیر مستقیم دارندیعنی آفتاب بر روی گلها نمی آید.فقط گاهی گلدان را کمی در زیر نور می آورم و سر جای خودش بازمیگردانم.روزی یک لیوان کودک آب میدهم و بروی شاخه ها و گیاه یک روز در میان اسپری .از آب تصفیه استفاده میکنم.دو هفته یک بار از محلول آهن گل دهی میدهم. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل گل وگیاه نباید در معرض باد مستقیم باشه دمای محیط باید حدود 24درجه باشه مهمترین نکته در نگهداری گل وگیاه اینکه مکان وشرایط ثابتی (فاصله ابیاری .نور.رطوبت و...)رو براش فراهم کنید .هرگونه تغعیر ونوسان در شرایط نگهداری گیاه میتونه باعث ایجاد مشکل در گیاهتون بشه از جابجایی لحظه به لحظه گلدان جدا خودداری شود ابیاری روزانه زیاده برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خشک بود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است
حمید کیان مهر
سلام گل یاس رازقی من درباغچه شروع به گلدهی کرده باتوجه به هوای خوزستان الان شروع به گل میکندولی نمیدونم چرابه سرعت گلهامیریزن وتعداد انهانیزبسیارکم است باتشکرازسایت خوبتان پاسخ
1 امتیاز
نارگیل خشکی وگرمای هوا، کمبود نور ویا نور شدید وتند افتاب، انتقال گلدان از محلی به محل دیگر ، و حمله شته‌ها یا آفات دیگر به غنچه‌هاممکن است عامل این عارضه باشند.در زمانی که گیاه روی گل وغنچه است بیشتر ابیاری کنید تا دچار تنش وریزش نشود.
مهتاب
باسلامواحترام من چندماه پیش یاس رازقی گرفتم وضعیتش خوب بود تااینکه 2ماه برگاش میرخت اما گل میدد حالا برگاش جوونه میزنه اما نمیمونه ومیریزه گل هم نمیده توخونه بود افتاب بهش میتابید حالا بردم توحیاط زیرنور اما توسایه گذاشتم هرروز اب میدم کود هم استفاده نکردم-شرایطش خوب بود یه شبه این اتفاق براش افتاد.خاکش هم یکم ماسه وکود گیاهی وخاک رسه ابش روهممیذارم ازروز قبل بمونه بعدمیریزم پاش-ممنون میشم کمکم کنید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : اصولا شوک وارده به هر علت مانند جا به جا شدن از محلی به محل دیگر یا از درجه حرارت و شرایط نوری خاص به حرارت و نور شدید دیگر میتواند باعث این عارضه باشد.شرایط ایده ال وثابتی را برای گیاهتان فراهم نماییدوبا انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود
نگار طهرانی
salam man ye goldoone razeghi daram ke too baghche kashtam .jalebe ke gol mide amma aslan barg nadareee.eyne ye derakhte bedoone barge amma bagol.behesh kood ahan dadam amma taghiri nakarde.ba tashakor
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل این گیاه برای گل دهی به نور کافی و زیا احتیاج دارد ،ولی دمای بالا و خشک بودن محیط به برگ ها صدمه می زند.کود آهن به تنهایی جوابگوی نیاز گیاه نیست و در مصرف آن نباید زیاده روی شود .هر دو هفته یکبار با کود کامل گیاه را تقویت کنید.آبیاری گیاه در روز های گرم نیز منظم باشد.در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی رطوبت داشته باشد.
امیر رضا
سلام من یاس چمپا دارم 2 ساله حتی یه گل هم نداده هر روز آبیاری میشه کود حیوانی هم دادم جدیدا برگهاش حالت تار عنکبوت میبنده و خشک میشه از سم استفاده کردم اما فایده نداشته لطفا راهنمایی کنید پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : به نظر باید دفعات ابیاری راکم کنید.با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار است.کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند با دقت زیر تارها را نگاه کنید که آیا موجوداتی زیر آن وجود دارد یا نه؟ اگر وجود دارد باید سم پاشی کنید. سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید.
1 امتیاز
نارگیل اگر گیاه بالغ شده و فصل گلدهی فرا رسیده اما گلها تشکیل نمیشوند کمبود در نور و عادی نبودن طول روز و ساعات نورگیری، افراط در اضافه کردن مواد غذایی به خصوص ازت (نیتروژن، اوره)، هوای خشک، حمله تریپس‌ها و یا فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند از عوامل این عارضه باشد.احتمالا گیاه شما به افت کنه تارعنکبوتی دچار شده.با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. سم کنه کش از سم فروشیها و لوازم کشاورزیها میتوانید تهیه کنید. باید با پارچه مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و با هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد.
0 امتیاز
شكرانه يوسفي سلام . منم حدود دو ماهه ياس چمپا دارم اما بعد از مدتي ديگه گل نداد وروي  برگاي قديمي حالت تارعنكبوت داره و خشك ميشه . زير برگارو نگاه كردم اما كنه نديدم. ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد.
0 امتیاز
سامي لويان سلام

من هم يك ياس چمپا 3 هفته پيش خريدم اما تا امروز اصلاً گل نداده ... خاكش و عوض كردم كود 12-12-12 هم دادم اما فقط برگ هاي تازه ميده .... هيچكدام از برگهاي تازه گل نميدن ... ممنون اگر راهنمايي كنيد ....


بابک نامی
سلام تمامی شرایط مطلوب برای گلدان یاس رازقی من مهیاست ولی برگهایش خیلی چروک میشوند.لطفا راهنمایی کنید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اولا که در زمستان نباید انتظار گلدهی ورشد خوب داشته باشید به خاطر کم شدن نور وطول روز ونوسان دما عارضه فوق ناشي از تغييرات درجه حرارت(سرما ویاگرمای زیاد) ونيز وجود افت وبیماری در گياهان ،نور زیاد ,،ابیاری کم ویا بیش از اندازه و نامناسب و... است. به محضروشن كردن بخاري يا شوفاژ در زمستان همين رطوبت ناچيز محیط هم از بين ميرود. به اين جهت لازم است به نحوي براي گلهاي داخل اتاق رطوبت فراهم شود. فاصله گلدان با منابع حرارتی(مانند شوفاژ،بخاری و...)حداقل 3-2متر باشد.فاصله گلدان از پنجره باید حداقل نیم متر باشد(به علت سرمای پنجره)
مرضيه استقامتيان
باسلام من8سال استكهباگل رازقي خودم مشكلي نداشتم پارسال تابستان گلدان آنرابدليل كوچك بودن بزرگتر كردم .امسال شاخ وبرگ نكرده وگل هم فقط چندتائي كرده .من شرايط لازم رابرايش فراهم كردهام يكماه است كه هرهفته كود ميدهم موارد مشكوك هم ديده نشده علت آن چه ميتواند باشد ازراهنمائي شمابسيارسپاسگزارم پاسخ
0 امتیاز
نارگیل : معمولا بعد از تعویض خاک گیاه دچار تنش میشود وگاها تا یکسال هم به اصطلاح قهر میکند.احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود. شما باید خاک اطراف ریشه را خوب بشارید تا منافذ موجود در خاک پر شود.باید سعی نمایید شرایط ثابت وایده ال را برایش فراهم نمایی تتا دوباره به حالت اول برگردد.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس رازقی
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
یاس صورتی
گل یاس سفید
یاسمن زمستانه
یاسمن تابستانه

از همین خانواده :
برگ نو (برگ ریز)
یاس خوشه ای
بونسای برگ نو
یاسمن زرد


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد