٢٦/٢/١٤٣٦ --- 12/19/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۲۸ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  263  نفر
بازدید امروز :  13722  بازدید
بازدید دیروز :  23738  بازدید
گل یاس سفید  -  COMMON JASMINE
JASMINUM OFFICINALE : نام علمی
  OLEACEAE  - زيتون : خانواده
آسیای مرکزی : بومی منطقه
یاسمن سپید, Poet's Jasmine, Jessamine,common white jasmine : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس سفید:

Jasminum Officinale که به یاس سفید شهرت دارد، معروفترین گونه از گلهای یاس است که عطر و بوی آن در جهان شهرت دارد و بسیاری از کمپانی های عطر و ادکلن از اسانس آن استفاده میکنند.
کشور خاصی به عنوان مبدأ این گیاه معرفی نشده است اما مسلماً متعلق به آسیای مرکزی است.
این همان گلی است که شعرا از آن زیاد نام میبرند و گل مورد علاقه شاعران بزرگ ایران است و در زبان انگلیسی آنرا Poet’s jasmine که به معنی یاس شاعران است مینامند
این گل بیشترین عطر خود را در هنگام غروب دارد و برداشت آن معمولاً در این زمان است.
یاس سفید آفتاب فراوان و کود متعادل که 12-12-12 است نیاز دارد این کود در آب حل میشود و آبی رنگ است نیم قاشق چایخوری آنرا در چهار لیتر آب حل کنید و با آب پاش روی برگهای گیاه بپاشید تا آنرا خیس کند و باقی را در پای گیاه و در گلدان بریزید در صورت بزرگ بودن گیاه اگر نیاز داشتید مقدار بیشتری کود تهیه کنید. عدد اول مقدار نیتروژن دومی میزان فسفر و عدد سوم میزان پتاسیم را در کود نشان میدهد کمپانی های سازنده کود این در صد ها را بر اساس نیاز گیاه تغییر میدهند تا اثری که میخواهند در گیاه بوجود بیاورند عدد وسطی برای برخی از گلها باید کوچک و برای انواع دیگر باید بزرگ باشد ، اگر عدد اول بزرگ باشد برای گیاهان سبز با برگ زیاد مناسب است و هم میتواند زیادی آن گل را بسوزاند یا برگهای آن را دچار خال های خشک و سوخته کند . اما کود بالانس مزبور برای گیاه یاس مناسب است .
فراوانی گلهای گیاه یاس مخصوصا در گلدان به کود دهی منظم آن مستقیما ربط دارد، کود دادن را در تمام فصل گل دهی که تا اوایل زمستان هم میرسد هر پانزده روز یکبار میتوانید ادامه دهید از قاشق اندازه گیری استفاده کنید و اندازهء کود را تغییر ندهید. وقتی سرما به 10 درجه بالای صفر رسید آنرا به مکان مسقف بیاورید و دیگر به آن کود ندهید تا بهار بعد که هوا دوباره گرم شود و بتوانید آنرا بیرون بگذارید . پس از آن باز میتوانید بمحض بیدار شدن گیاه برنامه کود دهی به آنرا ادامه دهید .
یاس داخل گلدان زیاد بزرگ نمیشود , در مناطق گرمسیر آنرا بیرون و در حیاط بکارید و از نی یا چوب برای سر پا نگه داشتن گیاه استفاده کنید و یا آنرا کنار دیوار بکارید تا روی دیوار حیاط رشد کند و به پایین بیفتد. در مناطق هشت کشاورزی به بالا آنرا مستقیما میشود در باغچه کاشت و قبل از شروع فصل گل دهی آنرا کمی آرایش داد .
یاس سفید را هر از چندی لازم است که بیارایید و شاخ و برگ های گل کرده ستبر را کمی بچینید و آنرا دوباره شاداب کنید . از خاک خوب دارای هیوموس و یا هوموس با پرلایت و یا بدون آن استفاده کنید . اگر خاک گلدان در ایران به صورت تجارتی عرضه میشود و در دسترس است از آن استفاده کنید و حتما خاک خوب برای این گیاه بکار ببرید، زیرا گیاه یاس سالها برایتان زیبایی خواهد آفرید؛ خاک ها متفاوتند و خاک با ماسه و پیت ماس و خاک برگ و پرلایت و چوب سخت پوسیده شده در اثر رشد دادن باکتری ها با آن بیشتر محتویات این نوع خاکها هستند
در صورت خشک بودن هوا احتیاج به غبار پاشی روزانه دارد. گلها را از خیس شدن محفوظ نگه دارید. جهت تامین رطوبت پایدار گلدان را درون گلدانی بزرگتر قرار داده و حد فاصل بین آن دو را با خزه مرطوب پر نمائید.
عصاره این گیاه در طب عامیانه استفاده می شود. مثلاً برای درمان هپاتیت در جنوب چین مورد استفاده است. همچنین دارای قابلیت های ضد ویروسی است. اثر عصاره جوانه های تازه گل بر روی باروری زن ها مورد مطالعه قرار گرفت و این عصاره سبب کاهش قابل توجهی در سطح پروژسترون سرم بوده است
عطر یاس به عنوان آرام بخش و تسکین دهنده است و کمی خواب آلود شرح داده شده و برای کاهش افسردگی و استرس مفید می باشد. همچنین عصاره یاس سفید به عنوان داروی تقویت کننده غرایز جنسی در دارو سازی استفاده میشود.
مقدار بسیار کمی روغن از یاس سفید استخراج به دست می آید که یک روغن بسیار گران است ، اما می توان آن را در غلظت های پایین تهیه کرد.
اگر مشاهده کردید برگهای جدید ریز و گلها ظاهر نمی‌شوند: گیاه نیاز به کود دهی دارد. هر دو هفته یکبار کود دهی کنید. اگر رشد گیاه کند شده است ممکن است احتیاج به تعویض گلدانها داشته باشد.
اگر مشاهده کردید برگها به شکل و حشرات سبزرنگی روی آن وجود دارند: گیاه را با سم حشره کش نفوذی سم پاشی کنید تا حشرات از بین بروند.
اگر مشاهده کردید حشرات ریزی در اطراف گلدانها در حال پروازند: گیاه را با سم حشره کش هر هفته سم پاشی کنید تا حشرات از بین بروند.
اگر مشاهده کردید برگها کمرنگ شده و می‌ریزند: به علت آبیاری بیش از اندازه است. اجازه دهید سطح خاک قبل از آبیاری خشک شود سپس آبیاری کنید. در تابستان به آبیاری بیشتر نیاز دارد.
اگر مشاهده کردید برگها و غنچه‌ها قبل از باز شدن قهوه‌ای می‌شوند: هوا خیلی گرم و خشک است. گیاه را غبار پاشی کنید.
اگر مشاهده کردید برگها چین و چروکدار و قهوه‌ای می‌شوند: خاک خیلی خشک و یا گیاه در معرض اشعه مستقیم آفتاب بوده است. اگر گیاه احتیاج به آبیاری دارد آن را به مدت 15 دقیقه درون سطل پر از آب منتقل نموده و سپس آنرا خارج نمایید در صورت لزوم گیاه را به محلی با اشعه غیر مستقیم ببرید.
اگر مشاهده کردید گلها باز نمی‌شوند: نور کافی نیست گیاه را به محل پرنورتری منتقل کنید.
اگر مشاهده کردید برگها رنگ پریده و سطح زیرین آنها دارای تار عنکبوت است: کنه ریز قرمز عامل آن است با اسفنج آغشته به سم کنه کش سطح زیرین برگها را تمییز نمایید تا علایم برطرف گردند. ایجاد رطوبت به خصوص رطوبت دایمی و پایدار در کاهش آفت موثر است.
اگر مشاهده کردید برگها سیاه می‌شوند: هوا سرد است گیاه را به محل گرمتری منتقل نمایید. ممکن است این عارضه به علت استفاده از مواد براق کننده شیمیایی نیز باشد از آنها استفاده ننمایید.
تکثیر این گیاه با ریشه‌دار نمودن قلمه در اواخر تابستان ، خوابانیدن شاخه‌ها و جدا کردن پاجوش‌ها در بهار امکان پذیر است
روغن یاس سفید در برخی افراد اگر بیش از حد و در غلظت بالا مصرف شود موجب سوزش میشود می شود، بنابراین با احتیاط استفاده کنید و ترجیحا در غلظت های پایین باشد.

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس سفید:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
rahele
سلام در هوای کرج میتوان یاس را در هوای آزاد کاشت؟ یاس را می توان در گلدان کاشت و رشد آن آنقدر سریع هست که احتیاج به گلدان خیلی بزرگ دارد یا نه؟ نور شمال برای آن کافی است؟ کدام نوع یاس بیشترین بو را دارد؟ باتشکر ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : میتوانید در هوای ازاد بکارید.یاس امین الدوله وطاووسی معطر هستند.بله میتوانید گیاه را در گلدان بکارید
ز.علیمحمدی
با سلام و خسته نباشيد. گل ياس من حدوداً سه ساله است اما تعداد برگهاي آن بسيار کم است. ساقه ها رشد مي کنند اما برگها از هم خيلي فاصله دارند. به لحاظ نور و دما و رطوبت شراي خيلي نزديک به مطالب قيد شده در سايت است. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خاک گلدانتان نیاز به تقویت دارد وباید با کمپلکس کود +اهن تقویت شود.مقدار مصرف روی بسته قید شده
ppourani
باسلام من یه قلمه از یه گیاهی رو که فکر میکردم یاس باید باشه گرفتم و اون رو در آب گذاشتم و الان ریشه داده اما با مراجعه به سایت نارگیل به شک افتادم که آیا این گیاه واقعا یاسه یا پیچ امین الدوله از کجا باید بفهمم کدامست؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : پیچ امین الدوله در حقیقت همان یاس های معطر با گلهای زرد وسفید است
محمد علی
با سلام و تشکر میخواستم راهنمایی کنید که چگونه میتونم سفیدکی که روی ساقه و زیر برگها دیده میشه را از بین برد با تشکر فراوان ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
امیر شریف یزدی
سلام و سپاس
دو گلدان گل یاس داریم که در پاسیو گذاشته‌ایم (یزد - نور نسبتا خوب) با اینکه دو سه متر بلند شده‌اند، اما امسال هنوز حتی غنچه نکرده‌اند. وقتی پارسال خریده بوده‌ایم، مدتی کمی گل دادند. خاک گلدان‌ها خاک باغچه بوده کمی کود مایع آهن هم داده ایم فرقی نکرده. برخی می‌گویند باید شاخه ها را کوتاه کنید تا گل بدهند. نگرانیم کوتاه هم کنیم فایده نداشته باشد. لطفا راهنمایی فرمایید.
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام گل دهی تابع رسیدن نور کافی و زیاد ،کود دهی و آبیاری به موقع است .از بهار تا آغاز زمستان هر 15 روز یکبار با کود 12+12+12 گیاه را تقویت کنید نیم قاشق چای خوری از کود را در 4 لیتر آب حل کنید و روی برگ ها اسپری کنید بقیه را هم به گلدان دهید.کود مایع آهن هم لازم نیست .
سحر سحرخیز
سلام من یه گلدان یاس سفید خریدم که رونده هست ولی گلدانش خیلی بزرگ نیست. آیا در گلدان دوام میاره؟ آیا برای رشدش حتما باید هر 15 روز یک بار این کودی که تو متن نام برده شده به گل بدم؟ درضمن گلهای یاس من زود میفته آیا طبیعیه؟اگر خیر علت چیست؟ گلدان من فقط عصر ها آفتاب دریافت میکنه و غیر از آن زمان فقط نور میگیره...آیا کافیه؟ برای هرس کردن شاخ و برگ چه زمانی مناسبه و از کجا بفهمیم آمادگی هرس رو داره؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله ولی یاس داخل گلدان زیاد بزرگ نمیشود , در مناطق گرمسیر آنرا بیرون و در حیاط بکارید و از نی یا چوب برای سر پا نگه داشتن گیاه استفاده کنید و یا آنرا کنار دیوار بکارید تا روی دیوار حیاط رشد کند و به پایین بیفتد. فراوانی گلهای گیاه یاس مخصوصا در گلدان به کود دهی منظم آن مستقیما ربط دارد، کود دادن را در تمام فصل گل دهی که تا اوایل زمستان هم میرسد هر پانزده روز یکبار میتوانید ادامه دهید از قاشق اندازه گیری استفاده کنید و اندازهء کود را تغییر ندهید .در مورد هرس میتوانید قبل از شروع فصل گل دهی آنرا کمی آرایش داد .
میثم
با سلام و تشکر از سایت بسیار ارزنده شما پدرم یه گلدون یاس سپید داره که تابستونا گلهای زیاد و خوشبویی میده. من میخواستم از این گل تکثیر کنم. با توجه به اینکه در آخر فصل تابستون هستیم، لطفاً بفرمائید که چجوری این کار رو انجام بدم که زود تر و بهتر به نتیجه برسم. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام قلمه را به صورت اریب بزنید برگ های پایینی را حذف کنید ماندن 3 برگ کافی است.سپس قلمه را در پودر هورمون ریشه زایی فرو کنید و در بستری از ماسه یا پرلیت بکارید و تا زمان ریشه دار شدن همواره بستر را مرطوب نگه دارید.دما مناسب و نور غیر مستقیم باشد.پس از ریشه دار شدن قلمه آبیاری را کاهش دهید و در گلدان با خاک مناسب بکارید.در بهار هم از طریق خوابانیدن شاخه ها و جدا کردن پاجوش ها می توانید یاس جدیدی داشته باشید.موفق باشید
احسان جعفرزاده
با سلام شاید کمی متفاوت از بحث باشه اما، من جایی گلی دیدم که ساقه ای چوبی داشت(البته بزرگ شده بود) ،گلهای ریز سفیدی داشت و شبها گل ها باز میشد و عطر محشری داشت که ظاهرا اسمش هم شب بو بود. چطور میتونم در موردش اطلاعات کسب کنم؟ با تشکر... ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام نام فارسي : شب بو نام علمي : Matthiola spp نام انگليسي : Stock گونه M . incana در گلكاري مورد استفاده قرار مي‌گيرد. گونه M. bicornis (evening stock) داراي گل‌هاي كم پر و خوشه‌هاي كم گل به رنگ بنفش كم‌رنگ و به هنگام شب بسيار معطر است. ارتفاع آن به 45 ـ 30 سانتيمتر مي‌رسد. گونه M. incana (week stock ـ (ten براي گلكاري در ايام نوروز مورد استفاده قرار مي‌گيرد. داراي واريته‌هاي پاكوتاه و بلند مي‌باشد كه نوع كوتاه آنرا شب بو مجلسي مي نامند. ارتفاع نوع پا بلند 75 ـ 30 سانتيمتر و نوع پا كوتاه 20 ـ 15 سانتيمتر است. گلها : كم پر يا پرپر كه در يك يا چند گل آذين خوشه افراشته قرار گرفته‌اند و به رنگهاي صورتي، سفيد، قرمز لاكي، بنفش كمرنگ، عنابي روشن، زرد كمرنگ مايل به شيري ديده مي‌شوند. انواع پرپر معمولاً بذر نمي‌دهند و تك شاخه هستند. برگها : باريك و نيزه‌اي ، به رنگ سبز – خاكستري هستند. زمان گلدهي : بسته به زمان و محل كاشت بذر مي‌توان در هر فصلي از سال آن را به گل نشاند ولي زمان گلدهي اصلي آن در تهران اواخر اسفند تا اواسط فصل بهار است. ازدياد : به منظور استفاده از گل در اوايل فروردين ماه بذور را اواخر تابستان و يا اواخر پائيز مي كارند. در مناطقي كه داراي تابستان خنك هستند مي‌توان بذر شب‌بو را اوايل بهار در خزانه كاشت كه گلها اوايل تابستان تا اوايل پائيز مرتباً ظاهر مي‌شوند. فاصله كاشت : براي نوع پاكوتاه 20 ـ 15 سانتيمتر يعني حدود 40 بوته در هر متر مربع و براي نوع پا بلند 30 ـ 25 سانتيمتر يعني حدود 25 بوته در هر متر مربع مناسب است. نيازهاي زيست‌محيطي : براي گلدهي مناسب بايد در محلي كه داراي آفتاب كامل، خاك حاصلخيزو مرطوب با زهكشي خوب و هواي خنك باشد كاشته شود. نسبت به سرما نيمه مقاوم بوده و تا دماي 5 ـ درجه سانتيگراد را تحمل مي‌كند. اين گياه اگر هنگام رشد، قبل از گلدهي بيش از 6 ساعت در هر روز در دماي بالاتر از 18 درجه سانتيگراد قرار گيرد گل نخواهد داد. بهترين دماي شب هنگام براي گلدهي بهتر آن 4 ـ 2 درجه سانتيگراد است.
1 امتیاز
مجید قلیزاده این فکر کنم خرزهره هستش تو فضای باز بذارش بهش کود دامی هم بده اگه باغچه داری تو باغچه بکارش محشر میشه
1 امتیاز
مجید قلیزاده در مورد یاس سفید هم گلفروشی های کنار خیابان یا همون نهال فروشی ها دارنش به یاس چمپا هم معروف هستش گل بسیار عالی هستش حتما تهیه کنید ولذت ببرید
0 امتیاز
احسان جعفرزاده از اطلاعات مفیدتون ممنونم.
0 امتیاز
احسان جعفرزاده با سلام ،این گل من که به تعبیر محلی معروفه به گل خاله زهرا(یا چیزی شبیه این) ،ولی شبیه گل بنجامین لیست بود.الان حدود دو روزه که میذارمش داخل تراس(که هم نور غیر مستقیم بیشتر و دمای کمتر-حدود20 درجه-داره)و انگار داره خشک میشه(هنوز مقداری برگها).لطفا اگر اطلاعاتی اعم از،نور،آب و خاک و... مورد نیاز دارین به من بدین،و بفرمایید باید چکارش کنم.با تشکر.
امیر شرفی

سلام خیلی ممنون  از سایت مفیدتون من یک یاس پرپر حدود  یه ساله گرفتم ولی زمستان به علت سرما نیمه جون شده بود که در بهار احیا کردمش وشروع به گل دادن کرد من میخوام این یاس رو تکثیر کنم ولی روش خواباندن با توجه به اینکه این نوع یاس شاخه هایی با انعطاف کم دارد سخت است میخواستم در مورد روش قلمه زدن با توجه به اینکه تازه احیا شده و به طور کلی چگونگی قلمه گرفتن از ان من رو راهنمایی کنید. من در شمال زندگی می کنم .

ممنون.

 

ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام اگر روش خواباندن مشکل است می توانید از خوابانیدن هوائی استفاده کنید.روش کار را در مورد فیکوس الاستیکا در چند مورد در جواب عزیزانی که پرسش داشته اند ذکر کرده ام. موفق باشید
اکر م حسینی
با سلام.من یک گل ژربرا خریدم.حالا میخوام گلدونشو عوض کنم.ایا خراب نمیشه؟ چه کودی بهش بدم؟ من شیراز زندگی میکنم ایا دراینجا هم عمر میکنه وگل میده(الان سه تا گل داره)؟و منظور از کود کامل چیه؟ومیشه این کود رو به همه گلهای اپارتمانی داد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : تا سال اینده نیازی به تعویض خاک نیست.برای تقویت گیاه در فصول سردهر ماه یکبارو در فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید.کود کامل حاوی تمام عناصر غذایی مورد نیاز گیاه است.ومیتوانید درمورد سایر گیاهان نیز استفاده نمایید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص گل یاس سفید
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
یاس صورتی
گل یاس رازقی
یاسمن تابستانه
یاسمن زمستانه

از همین خانواده :
یاسمن شب گل
یاسمن زرد
برگ نو (برگ ریز)
زبان گنجشک
یاس خوشه ای


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد