٢٩/١٢/١٤٣٥ --- 10/24/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۲ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  214  نفر
بازدید امروز :  5491  بازدید
بازدید دیروز :  22400  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
مجید قربانپور
سلام من بچه ی رامسرم از شمال ایا تو شهر من هم میشه درست کنم واسه تولید از بذر و پرورشش؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله.شرایط مربوط به نگهداری و پرورش گیاه را در قسمت مربوطه مطالعه کنید.
فرهاد
با سلام در راهنمایی برای کاشت این گیاه گفته شده: "از قراردادن دانه به صورت مستفیم در خاک با گلدان خودداری کنید." منظور چیه ؟ پس دانه را باید چه طور بکاریم ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام برای این کار باید ابتدا بذور را در جعبه یا گلدان حاوی پیت ماس را کشت کرده و پس از اینکه بذور رشد کردند و دارای حدود 3 تا 4 برگ شدند می توانید آن ها را با احتیاط و بدون آسیب به ریشه ها به گلدان اصلی منتقل کنید. موفق باشید
مصطفی یوسفی
من از گل کاری و کشت هیچی نمیدونم.راستی من ساکن رشتم.میتونم اینو تو خونه برورش بدم(از نظرآب هوا)؟ازین سایتهای اینترنتی که بذر رو میفروشن میشه خرید کرد؟بذرشون مناسبه؟ ساییتون عالیه....تووببببب ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله میتونید به شرطی که شرایط توضیح داده شده در بخش معرفی رو بتونید براش فراهم کنید
لاف
این گیاه را اول باید کجاگذاشت تا رشدکند؟در خاک یا آب؟ممنون. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بذر گیاه را باید تحت شرایط خاص ودر خاک مناسب بکارید.پاسخ پرسشهای قبلی را مطالعه نمایید
alireza rad
با سلامو تشکر بابت این سایت جامع و آموزنده، سه سوال داشتم: آیا ونوس حشره خوار به صورت گلدانی هم عرضه می شود؟ آیا گیاه ساده ای از لحاظ پرورش در آپارتمان است؟ از لحاظ قیمت چگونه است؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در مورد ونوس حشره خوار : بصورت گلدانی و داخل شیشه به فروش می رسند - قیمت نسبتا بیشتری دارند و گیاه نسبتا مشکلی برای نگهداری در آپارتمان هستند
1 امتیاز
فرنوش جعفری میخواستم بدونم سایتی رامیشناسید کهگل ونوس راکه دااخل شیشه است به فروش برساند
1 امتیاز
نارگیل سلام : فروش ونوس داخل شیشه کار مشکلی نیست ولی فکر ارسال این گیاه توسط پست رو هم بکنید . اگه تو شیشه به همراه خاک باشه گیاه خراب میشه . معمولا این گیاه رو بدون خاک توسط پست به نقاط مختلف می فرستند. خودتون خیلی راحت میتونید شیشه رو تهیه و گیاه رو داخل اون بکارید .
0 امتیاز
شاهرخ آريا گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند .
در حال حاضر ونوس حشره خوار در فروشگاه ما آماده برای فروش می باشد . این محصول به صورت نشاء های یک ماهه تا هشت ماهه با كیفیت عالی بوده و قدرت رشد بالایی دارند .

فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار فقط 9.000 تومان.
تعجب نکنید بذر این گیاه حدود 11.000 تومان است ولی ما کاری کردیم که همه بتوانند این گیاه زیبا را در خانه خود داشته باشند.

علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

Web. http://www.palmgarden.ir
E-Mail. info@Palmgarden.ir
Mob. 0933 3131 933

مهیار پیشه احسان
ایا میشود در سایت نارگیل این گیاه را خرید پاسخ را به ایمیلم بفرستید * * * ..... ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با فروشگاه سایت تماس بگیرید.
مصطفی غلامی
باسلام می خواستم از پاجوش گیاه ونوس قلمه بزنم شما چه نوع هورمون ریشه زایی برای این کار معرفی می کنید. لطفا با ذکر نام راهنمایی بفرمایید. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام هورمون ریشه زایی را در فروشگاه سایت می توانید مشاهده کنید.
amir asasas
سلام
من خاک پیت یا شن و ماسه از کجا باید گیر بیارم آخه؟
خاک باغچه خوبه؟
کمک کنین.تازه کارم
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در تهران میتوانید از طریق فروشگاه سایت تهیه کنید اما به طور کلی میتوانید به جای پیت از خاکبرگ و به وشن وماسه را هم از حاشیه رودخانه ها تهیه کنید
mobin khan
گیاه ونوس از چند ماه به بالا گل میدهد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بسته به شرایط نگهداری وفصل و... حدودا 3-2ماه گیاهان حشره خوار معمولا در هنگام بهار میدهند.این گیاهان توانایی گرده افشانی برای تولید دانه را دارند.این گیاهان تا 6 اینچ بالاتر از سطح گیاه رشد میکنند تا گرده افشان را به سمت تله ی گیاه هدایت نکنند.ساختن یک گل انرژی زیادی از گیاه میگیرد و مانع از رشد و تکامل خوب تله ها میشود.اگر تله ها را بیشتر میپسندید، گل ها را به محض مشاهد قطع کنید.در غیر این صورت عمل گرده افشانی میتواند به کمک حشرات خارج از خانه و یا توسط خودتان با قرار دادن دو گلی که کاملا باز شده اند در روبروی هم این عمل را انجام دهید
اسماعيل بكراني
سلام.اگه ميشد در رابطه كاشت اين گياه بيشتر توضيح دهيد.اگه زير چراغ نباشد رشد نميكند؟اگرداخل گلدان پشت پنجره اتاق باشدرش خواهدكرديانه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : کاشت از طریق بذر به این صورت است که بذر را در سطح بستر کاشت میکنند . روی بذر نباید خاک ریخته شود . برای رشد و نمو نیاز به نور خوبی دارد . پنجره جنوبی و یا شرقی بهترین محل برای نگهداری این گیاه است . دمای مناسب برای پرورش 24 درجه و بهترین رطوبت برای آن حدود 90 در صد می باشد ( میتوانید در تراریوم بسته و یا چیز های مشابه استفاده کنید )اگر نور طبیعی ندارید می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید . در طول مراحل پرورش خاک همواره باید مرطوب باشد . این گیاه هیچ نیازی به کود ندارد و از آبهای املاح دار برای آبیاری نباید استفاده کنید . در فصولی که میزان تابش نور زیاد باشد باید مراقب باشید که محل پرورش بیش از حد گرم نشود چون باعث خراب شدن گیاه میشود .( میتوانید درب محل نگهداری را جهت تهویه بردارید )به طور معمول کاشت بذر تا مرحله جوانه3 ماه طول می کشد.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد