(یارب العالمین) ١٩/٦/١٤٣٥ --- Saturday, April 19, 2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۳۰ فروردين امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  92  نفر
بازدید امروز :  3922  بازدید
بازدید دیروز :  33380  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
علی اصغر مجی
ببخشید میخواستم بپرسم فصل خواصی باید کاشتش؟(الان میشه؟) خواک کوکوپیت بهتره پیتماس؟ توش به چه درصدی پرلیت باشه؟ حالت آبیاریش باید مثله نخل مرداب باشه؟(آب زیاد؟) پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : خاک موس یک خاک اسیدی و فقیر است،و ماسه و پرلایت از آبکی شدن خاک و احاطه شدن ریشه ها توسط آب جلوگیری میکنند.اگر میخواهید دانه ی این گیاه را بکارید، از ترکیب 70 درصد پیت موس 30 درصد ماسه ی بدون نمک استفاده کنید.پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده به طوریکه همیشه بستر نمناک باشد و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم ابیاری را کمتر نموده و از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به مکانی روشن انتقال دهید.
0 امتیاز
علی اصغر مجی تشکر میکنم
مهیار پیشه احسان
ایا میشود در سایت نارگیل این گیاه را خرید پاسخ را به ایمیلم بفرستید * * * ..... پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با فروشگاه سایت تماس بگیرید.
راحیل باغبان
سلام چندتا سوال داشتم می خواستم ببینم ایا امکان نگهداری این گیاه در تراریوم هست ؟ و اینکه ایا می تونه با گیاهان دیگه هم همزیستی کنه و اگه هست چه نوع گیاهانی؟خیلی ممنون از سایت قشنگتون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله با گیاهان دیگه بهتره کاشته نشه بخاطر نیازهای محیطی متفاوتشون
niki
سلام میخواستم بدونم دقیقا چندروز طول میکشد تا جوانه بزند پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بستگی به شرایط کاشت ونگهداری شما دارد.عواملی مانند عمق زیاد کاشت نوع خاک وسرما ویا گرمای بیش از حد باعث تاخیر در جوانه زنی خواهد شد.
0 امتیاز
فرنوش جعفری شمادرون سایتتان گیاه ونوس را دارید

فرهاد
با سلام در راهنمایی برای کاشت این گیاه گفته شده: "از قراردادن دانه به صورت مستفیم در خاک با گلدان خودداری کنید." منظور چیه ؟ پس دانه را باید چه طور بکاریم ؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل یعنی ابتدا گیاه را نشاء کنید وسپس به گلدان صلی منتقل کنید.
مصطفی غلامی
سلام سوال من این بود که از بین این همه هورمون ریشه زایی با توجه به شرایط خاص گیاه ونوس کدامیک مناسب است پاسخ
1 امتیاز
نارگیل همه انواع هورمونهای عرضه شده میتونه موثر باشه ولی هورمون گرین براش مناسبتره
محمد امین حری
سلام به همهدوستان من ساکن اصفهان هستم ایا جایی هست که بزر و نشا یک ماهه بشه تهیه کرد؟ اگه ممکنه سایت یا ادرس بدید و آیا برای کاشتش فصل خاصی میخاد یا توی هر فصلی میشه کاشت؟ ممنون پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام:اگه شرایط ایده آل مثل دما 24 درجه ، نور مناسب و محل نگهداری خوب داشته باشید تو هر فصلی میتونید کشت کنید . بهتره که نشاء 3 ماه به بالا تهیه کنید . حساسیت کمتری داره .
reza oveysi
باعرض سلام من دو تا شاخه ونوس 5 ماهه دارم ودر تراریوم هستن و با نور مهتابی. وهفتهای 3 بار ابیاری میشن و 20 روز پیش گلدانشون رو بزرگ کردم وکمی کوکوپیت+پرلیت اضافه کردم ولی ب تازگی لبهای تلها به پش برگشتن و بقیشون هم تلها عمل نمیکنند دلیلش چی میتونه باشه؟ ایا رطوبت کمه یا دما؟لطفا راهنمایی بفرمایید. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شوری کوکوپیت و پرلیت ،آبیاری با آب لوله کشی ،کمبود نور ،دمای بالا و محیط خشک ،صدمات فیزیکی مثل دست زدن بیش از اندازه به تله ها و ...می توانند باعث آسیب رساندن تله ها شوند.خاک را همواره مرطوب نگه دارید ،زمانیکه خاک به رنگ روشن در می آید رطوبتش را از دست می دهد .نور غیر مستقیم و حداقل 12 ساعت در روز به گیاه برسد.آبیاری با آب مقطر انجام شود.دمایی حدود 22 تا 24 درجه برای رشد گیاه مناسب است.
ساجدجوادی نیا
باسلام وخسته نباشیدوتشکرازسایت خوب ومفیدتون.میخواستم بدونم گیاه ونوس حشره خواردر رشت قابل رشدهست؟ من ازچندسایت اگهی شودیدم ومیخوام ازان سایت بذر شو بگیرم و قمتش 9000 تومان هست مخوام بدونم میتونم بهش اعتمادکنم/ پاسخ
1 امتیاز
محمد قاسمی خیر. من بذر این گل را از اینترنت سفارش دادم. وقتی برایم اوردند 2 تا بذر کوجولو بود ( به قیمت 13 هزار تومان) و هیچ دستوری هم باهاش نبود و من آن ها را کاشتم ولی هرگز در نیومدند. بهتر است به خرید بذر اعتماد نکنیم. شما می توانید برای خرید گل به این آدرس مراجعه کنید. irangole.iranblog.com
0 امتیاز
فرنوش جعفری ولی این سایت که برای خری ندارد

0 امتیاز
نارگیل : سلام : بله - تو رشت نشائ این گیاه با قیمت 5000 هزار تومن فروخته میشه و نیاز به خرید بذر با قیمت 9000 نیست . ( 09112331908 )
بهمن مستوفی
درود بر شما من یه نشاء 2 ماهه گیاه حشره خوار خریدم و طبق سفارش مراحل کاشت را انجام داده ام . می خواستم بپرسم که باید کیاه را در چه مکانی بگذارم ( محل سایه دار یا در معرض تابش خورشید) و اینکه در طول روز نور خورشید چه مدت زمانی به گیاه بتابد؟ با تشکر مستوفی پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام نور باید زیاد ولی غیر مستقیم باشد به مدت 12 تا 16 ساعت در روز و یا از لامپ فلورسنت در فاصله 30 سانتی گیاه استفاده کنید .

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد