١٢/١٠/١٤٣٦ --- 7/29/2015 --- ۱۳۹۴ چهارشنبه ۷ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  112  نفر
بازدید امروز :  214  بازدید
بازدید دیروز :  23740  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
علی میرزایی
سلام من نشا 3 ماهه این گیاه رو 2 ماه پیش خریدم تو 50 روز اول رشد خوبی داشت ولی الان برگ های جدیدی که در حال روییدن هست به مراتب رنگ نوک برگشون به سمت کرم و قهوهای و سیاه شدن میره. میخواستم بدونم علتش چیه؟
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام .نور و رطوبت را بررسی کنید ،کمبود و کمبود رطوبت باعث سیاه شدن برگ ها می شود.از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.اگر از نور غیر مستقیم استفاده می کنید به مدت 16 ساعت و به فاصله 30 سانت از گیاه استفاده کنید.اگر برگ ها به تدریج سیاه می شوند در دوره رشد گیاه مشکلی نیست و باید برگهای قهوه ای رنگی که اعمال حیاتی خود را انجام داده اند چیده شوند .
رسول آقایی
سلام برای تهیه نشاء بالغ ونوس از کحا باید اقدام کرد. آیا مرکز خودشما این سرویس رو داره(بخاطر اطمینان خاطر بیشتر) ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر تعدادی از ساقه و تله ها به مرور سیاه و از بین میروند، این عمل بدلیل احیا گیاه می باشد، و باید تمامی قسمت های سیاه شده را با قیچی حذف نمود، بطوری که به بقیه ساقه ها که هنوز سرسبز هستن آسیبی وارد نشود.دما حدود 21 تا 23 ،نور غیر مستقیم باشد آبیاری با مقطر و تهویه هم مناسب باشد.از کود برای ونوس استفاده نکنید ممکن است باعث آسیب یا مرگ گیاه شود.
0 امتیاز
رسول آقایی سلام
نشاهئ3ماهه ونوس را حدود 5ماه که دارم ولی رشد قابل توجی نکرده از 1ماه پیش هر تله جدیدی که میده بصورت نارس باقی میمونه وآخرش هم سیاه میشه درحالی که قبل از 1ماه تله های که داده بود خیلی خوب عمل میکرد لطفا اگه برای  برطرف شدن این وضیعت
نیاز به مکمل غذایی یا راهکار خاصی هست راهنمایی بفرمائید.
   ممنون
ملیحه آزادخواه
روش های تکثیر این گیاه رو میشه کامل بگید؟ ایا با کشت بافت میشه تکثیر کرد؟با چ محیط کشتی لطفا دقیق توضیح بدید. تو نرم افزار گیاهان خونده بودم با بذر و جعبه کشت و ازدیاد نباتی تکثیر میشه جعبه کشت یعنی چی؟ازدیاد نباتی چه طوره؟ کودی نیاز داره؟چطور کود بدم؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : این گیاه از طریق کشت بذر و بافت تکثیر میشه . در روش کشت بافت میزان تولید بسیار بالاست.محیط کشت باید دارای خاک ضعیف و اسیدی باشه.نیاز به هیچ کودی نداره . محیط کشت این گیاه تو همین سایت توضیح داده شده.ازدیاد نباتی همون قلمه زنی هست و جعبه کشت هم همان گلدان های مخصوص نشا ( گلدان نشا) میباشد.
1 امتیاز
ملیحه آزادخواه متاسفانه چیزی در مورد محیط کشت پیدا نکردم لطفا برای رفتن به بخش تو ضیحات پیرامونی گیاهان کمک کنید خیلی از موارد رو تاکید میکنید در سایت هست پس کجاست؟هرجا میرم یا معرفی گیاهه یا فروش محصول
1 امتیاز
افسانه فرود سلام فکر میکنم محیط کشت آگار مناسب باشه
1 امتیاز
محمد نمایان محیط کشت ونوس حشره خوار در کشت بافت (Murashige and Skoog (MS همراه با ویتامین و هورمون ها می باشد. برای اطلاع کامل و مفصل درباره تکثیر و چگونگی آن به طور قدم به قدم به این صفحه جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: http://www.carnivorousplants.ir/cultivation.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان محیط کشت ونوس حشره خوار در کشت بافت (Murashige and Skoog (MS همراه با ویتامین و هورمون ها می باشد. برای اطلاع کامل و مفصل درباره تکثیر و چگونگی آن به طور قدم به قدم به این صفحه جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: http://www.carnivorousplants.ir/cultivation.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان محیط کشت ونوس حشره خوار در کشت بافت (Murashige and Skoog (MS همراه با ویتامین و هورمون ها می باشد. برای اطلاع کامل و مفصل درباره تکثیر و چگونگی آن به طور قدم به قدم به این صفحه جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: http://www.carnivorousplants.ir/cultivation.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: www.carnivorousplants.ir
صابر نوروزی
باسلام- با توجه به اب و هوای شمال کشورکه همش ابری و بارانیه - ایا من می تونم ونوس پرورش بدم؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : بله میتونید . ولی باز هم بهتره که تو شرایط با رطوبت بالا حدود 90 درصد پرورش داده بشه ( محفظه های سر پوشیده مثل تراریوم ) در ضمن این گیاه برای رشد به نور مناسب و خوبی احتیاج داره و دمای اون هم بهتره که روی 24 تنظیم بشه .
0 امتیاز
شاهرخ آريا بله
شما مي توانيد براحتي اين گياه زيبا را در داخل تراريوم، در منزل، دفتر و ... داشته باشيد..
در حال حاضر ونوس حشره خوار در فروشگاه ما آماده برای فروش می باشد . این محصول به صورت نشاء های یک ماهه تا هشت ماهه با كیفیت عالی بوده و قدرت رشد بالایی دارند .

علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

Web. http://www.palmgarden.ir
E-Mail. info@Palmgarden.ir
Mob. 0933 3131 933


محمد امین حری
سلام به همهدوستان من ساکن اصفهان هستم ایا جایی هست که بزر و نشا یک ماهه بشه تهیه کرد؟ اگه ممکنه سایت یا ادرس بدید و آیا برای کاشتش فصل خاصی میخاد یا توی هر فصلی میشه کاشت؟ ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام:اگه شرایط ایده آل مثل دما 24 درجه ، نور مناسب و محل نگهداری خوب داشته باشید تو هر فصلی میتونید کشت کنید . بهتره که نشاء 3 ماه به بالا تهیه کنید . حساسیت کمتری داره .
آرمين مكاري
باسلام وتشكر از سايت خوبتون لطفا نحوه كاشت بذر اين گياه رو بگيد و همين طور شرايط كاشت و رشد اين گياه. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) و روي آن را با يک نايلون بپوشانيد در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم ونور فلورسنت نه چندان نزديک ) نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.رشد خيلي خوب آن در مخلوط “خاک پيت” و “شن و ماسه ” به نسبت 4 و 1 است.بذري که تهيه
پوریا نعمتی
سلام.من در همدان زندگی مینکم .بذر این گل رو چطور تهیه کنم ایا خرید اینترنتی داره .ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل خیر.فقط دمحصولاتی که در فروشگاه سایت عرضه شده خرید اینترنتی دارن
میلاد
ببینم ای گیاه را باید از کجا پیدا کرد و هفته ای چند بار آب می خواهد و کدام برگ ها قهوه ای می شوند یعی قسمتی که باهاش غذا می خورد ثبت پاسخ
1 امتیاز
محمد مهدي بوليني سلام اين گياه خيلي كميابه و خيلي هم گرونه ولي فكر كنم طرفاي كرج بري پيدا كني .
1 امتیاز
شاهرخ آريا علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند ---- فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار Web. http://www.palmgarden.ir Mob. 0933 3131 933
1 امتیاز
شاهرخ آريا نشاء و گیاه آماده ونوس را می توانید از فروشگاه پالم گاردن تهیه فرمایید. http://www.palmgarden.ir/item/carnivorous-plants/ تلفن: 0933.3131.933
1 امتیاز
نارگیل : گیاه شما بسته به موقعیت مکانی و نحوه ی نگهداری شما نیازمند آبدهی یا اسپری شدن به مدت هفته ای یک تا سه بار است.در محفظه های بسته گیاه فقط به یک آبپاشی هفتگی نیاز دارد.اسپری کردن برگها و خاک گیاه به کمک یک بطری اسپری ایده ی خوبی برای مرطوب نگهداشتن گیاه و خاکش است.خاک همیشه باید قهوه ای تیره و مرطوب باشد.مراقب باشید که یک وقت گیاه را زیادی آبدهی یا غرق نکنید.آبدهی زیاد میتواند موجب پوسیدگی ریشه ها شود.در صورتی که متوجه آب اضافی روی خاک و اشباع شدن آن شدید، بدانید که گیاه را زیادی آبدهی کردید.در صورتی که این اتفاق افتاد،گیاه را سر و ته کنید و خاک را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود.
-1 امتیاز
امیر حسین ویسکرمی برو تو این سایت:http://www.etvmarket.ir/category/13
اسماعيل بكراني
سلام.اگه ميشد در رابطه كاشت اين گياه بيشتر توضيح دهيد.اگه زير چراغ نباشد رشد نميكند؟اگرداخل گلدان پشت پنجره اتاق باشدرش خواهدكرديانه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : کاشت از طریق بذر به این صورت است که بذر را در سطح بستر کاشت میکنند . روی بذر نباید خاک ریخته شود . برای رشد و نمو نیاز به نور خوبی دارد . پنجره جنوبی و یا شرقی بهترین محل برای نگهداری این گیاه است . دمای مناسب برای پرورش 24 درجه و بهترین رطوبت برای آن حدود 90 در صد می باشد ( میتوانید در تراریوم بسته و یا چیز های مشابه استفاده کنید )اگر نور طبیعی ندارید می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید . در طول مراحل پرورش خاک همواره باید مرطوب باشد . این گیاه هیچ نیازی به کود ندارد و از آبهای املاح دار برای آبیاری نباید استفاده کنید . در فصولی که میزان تابش نور زیاد باشد باید مراقب باشید که محل پرورش بیش از حد گرم نشود چون باعث خراب شدن گیاه میشود .( میتوانید درب محل نگهداری را جهت تهویه بردارید )به طور معمول کاشت بذر تا مرحله جوانه3 ماه طول می کشد.
sogand
سلام من یک روز است این گیاه را اشتباهی در خاک معمولی گلدان کاشتم میتوانم دانه ها را در بیاورم و دوباره بکارم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
محمد نمایان دانه ها رو از خاک در بیارین و به مدت یک روز در یک پیاله حاوی آب مقطر بخوابونید. سپس دانه ها رو ردی بستر رشد مناسب و مرطوب قرار بدین. برای اطلاع کامل از نحوه کاشت بذر ونوس حشره خوار این رو حتما بخونید: http://www.carnivorousplants.ir/seedling.html
1 امتیاز
نارگیل : بله.در صورتیه بیشاز 1-2 روز نگذشته باشه وبذرهنوز جوانه نزده باشد میتوانید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد