٧/١١/١٤٣٥ --- 9/2/2014 --- ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۱ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  235  نفر
بازدید امروز :  5361  بازدید
بازدید دیروز :  20217  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
امید
یا سلام و خسته نباشید و عرض تشکر از سایت خوبتون که اطلاعات کاملی در اختیار خواننده ها و علاقمندان به گل و گیاه قرار می دهد. میخواستم بپرسم آیا میتوانم از شما بذر گیاه ونوس حشره خوار را تهیه کنم؟ و آیا میتوان از خود گیاه هم بذر آن را تهیه نمود؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل به قسمت فروشگاه مراجعه کنید و یا با فروشگاه تماس بگیرید.
amir asasas
سلام من خاک پیت از کجا گیر بیارم آخه؟ یا شن و ماسه از کجا گیر بیرم؟ خاک باغچه بدم خوبه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل خاک باغچه با توجه به سنگین بودن مناسب نیست
نسیم امیر خانی
با سلام و خسته نباشید من یک ونوس خریداری کردم که الان دو ماه و 25 روزش است ازنظر دما ،ابیاری ،نور و ..هم برخوردار است در هفته ی اول رشد گیاه خوب بود ولی در هفته های بعد رشد گیاه متوقف شد و کم کم برگ های ان قهوه ای میشودوان ها را میچینم ولی گیاه رشد نمیکندو نشاء دیگر هم کاملا گندید می خواستم بدونم علتش چیست پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام نور و آبیار ی مناسب نبوده است ،نگهداری ونوس پس از کاشت به شرح زیر است : بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) بهتر است بذر ها را در ظرف شيشه اي در داري بکاريدو در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.آبیاری نشا ها قبل از خشک شدن خاک سطحی باید باشد. رشد خيلي خوب آن در مخلوط “خاک پيت” و “شن و ماسه ” به نسبت 4 و 1 است.نور فلورسنت در فاصله 30 سانتيمتري گياه مناسب است .آب آبیاری حتما بدون املاح باشد در صورت امکان از آب مقطر یا آب جوشیده شده باید استفاده کرد.آب لوله کشی منجر به مرگ گیاه می شود.
فاطمه شرافتی
سلام با تشکر میخواستم بپرسم اگه بخوام مثلا 100 یا 200 تا از ونوس حشره خوار رو پرورش بدم بذر بهتره یا نشا؟ و قیمت هر بذر یا نشا چقد برام  وا میسته  واز کجا تهیه کنم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : اگه شرایط نگهداری خوبی داشته باشید خرید نشاء به صرفه تر میباشد . از اینکه بتووانید بذر های با تضمین از بازار خریداری کنید . اکثر بذر های موجود خراب می باشد . می توانید با خرید نشاء 2 تا 3 ماهه کار را شروع کنید . قیمت نشاء هم بسته به فروشنده متفاوت بوده و قیمت ثابتی ندارد .
mobin khan
گیاه ونوس از چند ماه به بالا گل میدهد پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بسته به شرایط نگهداری وفصل و... حدودا 3-2ماه گیاهان حشره خوار معمولا در هنگام بهار میدهند.این گیاهان توانایی گرده افشانی برای تولید دانه را دارند.این گیاهان تا 6 اینچ بالاتر از سطح گیاه رشد میکنند تا گرده افشان را به سمت تله ی گیاه هدایت نکنند.ساختن یک گل انرژی زیادی از گیاه میگیرد و مانع از رشد و تکامل خوب تله ها میشود.اگر تله ها را بیشتر میپسندید، گل ها را به محض مشاهد قطع کنید.در غیر این صورت عمل گرده افشانی میتواند به کمک حشرات خارج از خانه و یا توسط خودتان با قرار دادن دو گلی که کاملا باز شده اند در روبروی هم این عمل را انجام دهید
سودا خوش پناه
salam khaste nabashin,chan ruz pish vase man ye mosh chiz miz shabi khake barg ferestadan.be esme venus,na kudi na golduni hichi,, man chikar konam?hata rahnema ham nadare پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام : از همون جایی که خریدید تماس بگیرید و با اون ها در میان بگذارید . یه عکس از مواردی که فرمودید بفرستید ببینیم چی هست .
Mostafa
سلام با تشکر از شما من یک گیاه ونوس دارم می خواستم بدونم چطور می تونم بذر گیاه را خودم از این گیاه بدست بیارم سوال دیگه اینه که به غیر از کاشت بذر از چه طریق می شه این گیاه تکثیر بشه. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : تهیه بذر از این گیاه نیاز به ایجاد شرایط ایده ال رشد ونیز تجربه دارد.گیاهان حشره خوار معمولا در هنگام بهار میدهند.این گیاهان توانایی گرده افشانی برای تولید دانه را دارند.عمل گرده افشانی میتواند به کمک حشرات خارج از خانه و یا توسط خودتان با قرار دادن دو گلی که کاملا باز شده اند در روبروی هم این عمل را انجام دهید.بعد از گذشت یک ماه شما غلاف دانه ها را بردارید (وقتی که به نظر میرسد این غلاف به خودی خود توانایی باز شدن را دارد رسیده است)، آن را باز کنید و سپس دانه ها را در گلدانی حاوی خاک پیت موس/ماسه/پرلایت (همانطور که بالا توضیح داده شد) پخش کنید.جوانه ها بسیار زیبا هستند، ولی ممکن است تا سه سال زمان ببرد که به یک گیاه بالغ کامل شوند.
0 امتیاز
niki jafary با سلام اقای مصطفی میخواستم ازتون درخواست کنم که ایا شما برای فروش هم میگذاری من میخواهم ازتون بخرم و هرچیز که پولش باشد بپردازم این ایمیل من هست اگربخواهیدبدهید به این ادرس پیام بدهیدjniferorton@yahoo.com ممنون میشوم ازتون

محمد
سلام من تقریبا یک هفته هست که بذر این گیاه رو کاشتم و روش هم یک پلاستیک کشیدم تا عرق کنه(با پیشنهاد یک گلخانه دار)هر دو روز یک بار هم بهش آب میدم.میخواستم بدونم دیگه باید چه کار کنم تا بذر تقویت بشه و زودتر جوانه بزنه و چند روز طول میکشه که بذر بترکه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نیاز به کار خاصی نیست.تا زمان جوانه زنی باید خاک همیشه نمدار باشد.بعد از جوانه زدن ابیاری را کم کنید
سعید م
سلام در توضیحاتتون قید کردید(( در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. )) اگه ممکنه کمی شفاف سازی کنید و این گیاه رو بصورت عمده از کجا میتونم پیدا کنم ؟ سپاس پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام منظور اینه که در زیر گلدانی آب باشه تا رطوبت کافی برای گیاه فراهم شود ،شما می توانید از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس پیدا نکنه و یا برای ایجاد رطوبت مورد نیاز گیاه ،زیر گلدان را به انداره 1 سانتیمتر هر 3 تا 4 روز یک بار آب بریزید و یک تنگ شیشه ای را روی گلدان قرار دهید تا مانند گلخانه ای کوچک عمل کند .
niki
سلام میخواستم بدونم شماخود گل ونوس را برای فروش دارید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل متاسفانه در حال حاضر خیر (مهر 1391)
1 امتیاز
شاهرخ آريا گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که گیاه ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند . -- http://www.palmgarden.ir 0933-3131-933
1 امتیاز
شاهرخ آريا گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که گیاه ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند . -- http://www.palmgarden.ir 0933-3131-933

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد