٥/١٠/١٤٣٥ --- 8/2/2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۱۱ مرداد امروز
 
   
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  272  نفر
بازدید امروز :  9007  بازدید
بازدید دیروز :  18039  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
alireza rad
با سلامو تشکر بابت این سایت جامع و آموزنده، سه سوال داشتم: آیا ونوس حشره خوار به صورت گلدانی هم عرضه می شود؟ آیا گیاه ساده ای از لحاظ پرورش در آپارتمان است؟ از لحاظ قیمت چگونه است؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در مورد ونوس حشره خوار : بصورت گلدانی و داخل شیشه به فروش می رسند - قیمت نسبتا بیشتری دارند و گیاه نسبتا مشکلی برای نگهداری در آپارتمان هستند
1 امتیاز
فرنوش جعفری میخواستم بدونم سایتی رامیشناسید کهگل ونوس راکه دااخل شیشه است به فروش برساند
1 امتیاز
نارگیل سلام : فروش ونوس داخل شیشه کار مشکلی نیست ولی فکر ارسال این گیاه توسط پست رو هم بکنید . اگه تو شیشه به همراه خاک باشه گیاه خراب میشه . معمولا این گیاه رو بدون خاک توسط پست به نقاط مختلف می فرستند. خودتون خیلی راحت میتونید شیشه رو تهیه و گیاه رو داخل اون بکارید .
حسن
سلام چه دمای هوائی جهت رشد گیاه مناسب است. آیا در مناطق جنوبی مانند بندرعباس هم میشود این گیاه را پرورش داد؟ دما در تابستان 42 درجه است و رطوبت هوا بالای 90 درصد ممنون میشم پاسخ دهید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.البته باید سعی نمایید شرایط را برای گیاه فراهم نمایید ودما را متعادلتر کنید.ونوس حشره خوارdianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد .
reza oveysi
باعرض سلام من دو تا شاخه ونوس 5 ماهه دارم ودر تراریوم هستن و با نور مهتابی. وهفتهای 3 بار ابیاری میشن و 20 روز پیش گلدانشون رو بزرگ کردم وکمی کوکوپیت+پرلیت اضافه کردم ولی ب تازگی لبهای تلها به پش برگشتن و بقیشون هم تلها عمل نمیکنند دلیلش چی میتونه باشه؟ ایا رطوبت کمه یا دما؟لطفا راهنمایی بفرمایید. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شوری کوکوپیت و پرلیت ،آبیاری با آب لوله کشی ،کمبود نور ،دمای بالا و محیط خشک ،صدمات فیزیکی مثل دست زدن بیش از اندازه به تله ها و ...می توانند باعث آسیب رساندن تله ها شوند.خاک را همواره مرطوب نگه دارید ،زمانیکه خاک به رنگ روشن در می آید رطوبتش را از دست می دهد .نور غیر مستقیم و حداقل 12 ساعت در روز به گیاه برسد.آبیاری با آب مقطر انجام شود.دمایی حدود 22 تا 24 درجه برای رشد گیاه مناسب است.
امین
سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که میشه این گیاه رو در گلدان و بیرون از گلخانه پرورش داد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله ولی بایددر فصول سرد باید به مکانی گرم منتقل شود
حسین عزتی
ایا میتوانیم همیشه در گلدان نگه داری اش کنیم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله.شرایط نگهداری از گیاه را در قسمت مربوطه مطالعه کنید.
صابر نوروزی
باسلام- با توجه به اب و هوای شمال کشورکه همش ابری و بارانیه - ایا من می تونم ونوس پرورش بدم؟ ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : بله میتونید . ولی باز هم بهتره که تو شرایط با رطوبت بالا حدود 90 درصد پرورش داده بشه ( محفظه های سر پوشیده مثل تراریوم ) در ضمن این گیاه برای رشد به نور مناسب و خوبی احتیاج داره و دمای اون هم بهتره که روی 24 تنظیم بشه .
لاف
این گیاه را اول باید کجاگذاشت تا رشدکند؟در خاک یا آب؟ممنون. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بذر گیاه را باید تحت شرایط خاص ودر خاک مناسب بکارید.پاسخ پرسشهای قبلی را مطالعه نمایید
ستاره س
میشه این گیاه رو جاهای گرمی مثل بوشهر کاشت توی تابستون خشک نمیشه پاسخ
1 امتیاز
نارگیل به صورت گلدانی و در آپارتمان میتونید نگهداری کنید ،نشاها باید در نور کافی ولی غیر مستقیم کاشته شوند ،دمای مناسب برای رشد 22 تا 28 درجه سانتیگراد هست بستر کاشت باید مرطوب باشد و با آب خالص آبیاری شود ،طبیعتا نور مستقیم و دمای بالای30 را نمی توتند تحمل کند .
reza oveysi
با عرض سلام من دو تا ونوس 5 ماهه دارم و در تراریوم هستند و با نور مهتابی(16ساعت در روز). وهفته ای 3 بار ابیاری میشن و 20 روز پیش گلدانشون رو بزرگ کردم وکمی کوکوپیت+پرلیت اضافه کردم ولی ب تازگی لبهای بعضی از تلها ب پشت برگشتن وبقیشون هم تلها عمل نمیکنند دلیلش جی میتونه باشه؟ ایا رطوبت یا دما کمه؟لطفا راهنمایی بفرمایید. پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام ممکن است در اثر جابجایی و انتقال دپار تنش شده باشند ،دما را کمی خنک تر کنید و با اب مقطر اسپری کنید.پرلیت استفاده شده شور نباشد.
mobin khan
سلام ببخشید کسی این گیاه گوشتخوار ونوس یا کوزه ای را در مشهد می فروشد پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام : اگه احتیاج دارید میتونید از شهر های دیگر توسط پست دریافت کنید .
0 امتیاز
mobin khan سایتتون خراب است

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد