٢٦/١١/١٤٣٥ --- 9/21/2014 --- ۱۳۹۳ يکشنبه ۳۰ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  278  نفر
بازدید امروز :  7289  بازدید
بازدید دیروز :  22798  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
امیر امیری
سلام به همه دوستان عزیز. میخاستم فقط یه چیزو بهتون بگم.بهیچ عنوان گول این تبلیغاتای اینترنتی رو نخورین و بذری یا چیزی تهیه نکنین.همشون کلاه بردار و شیادن.سر من کلاه گذاشتن 13 هزار گرفتن و یه گلدون کوچولو یکم خاک و دو تا بذر دادن که اصن بذر ونوس نبود بلکه تخم ریحان میدن که خیلی شبیه ونوسه.نمیدونم چرا قانونی وجود نداره که با این دزدا برخورد کنن. اگه شهرای کوچیک زندگی میکنین مثل من بیخیال این گیاه شین یا وقتی راتون افتاد شهرای بزرگ حضوری و گیاهشو بخرین نه بذرشو چون هم ارزونتره هم کلاه سرتون نمیره. ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil با تشکر از شما که تجربیات خود را دراختیار دوستانتان قرار میدهید
سید رضا عظیمی
با سلام اینجانب بذر را تهیه کرده و فروشنده دو عدد بذر +1عدد گلدان سفالی کوچک داده وخاک مورد نیازش رو خودم تهیه کردم مخاستم بدانم گلدان که اندازه فنجان مناسب 2لازم از چراغ فلورسنت استفاده کرد3بعداز کاشت هر چند روز یکبار باید گل را اب داد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل از ترکیب خاک خزه ی خشک شده و خاک پیت موس و ماسه و پرلایت آماده برای کاشت استفاده کنید. پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده به طوریکه همیشه بستر نمناک باشد و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم ابیاری را کمتر نموده و از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به مکانی روشن انتقال دهید.
ahriman
سلام من در شیراز زندگی می کنم با توجه به گرم و خشک بودن هوا چگونه می توانم از ونوس حشره خوار نگهداری کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.میتوانید.فقط باید سعی نمایید تا جای ممکن شرایط ایده ال توضیح داده شده را فراهم کنید
Arian Agharahimian
با سلام من تقريباً گياه را يك هفته است كه خريداري كردم ولي فقط يك ريشه داشت داخل بسته بندي با خاك مخصوص من ريشه روي سطح خاك قرار ندادم مي خواستم ببينم مشكلي براي رشد گياه پيش مياد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام روش کاشت باید روی بسته بندی ذکر شده باشد. نشاء را به آرامی از محل برداشته و در حفره ای به اندازه ریشه که در یک گلدان که از قبل آماده کردید قرار دهید ، آنرا زیاد فشار ندهید ، خود ونوس شروع به رشد خواهد کرد.ته گلدان جهت زهکشی حتما سوراخ داشته باشد گلدان را در زیر یک محفظه شیشه مانند بسته قرار دهید تا به مدت ۲۰ روز در یک رطوبت نسبتا بالا رشد کند. و در مکانی با نور کافی و غیر مستقیم و یا نور لامپ فلورسنت (مهتابی معمولی ) قرار دهید.برای آبیاری از آب مقطر استفاده کنید.
مجید قربانپور
سلام من بچه ی رامسرم از شمال ایا تو شهر من هم میشه درست کنم واسه تولید از بذر و پرورشش؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله.شرایط مربوط به نگهداری و پرورش گیاه را در قسمت مربوطه مطالعه کنید.
A.B
سلام من دو تابذر خریدم می خواستم قبل از اینکه بکارمش وسایلش رو اماده کنم دمابایدچقدر باشه ازمهتابی اکواریوم که بازک تره میشه استفاده کرد اشکال نداره که داخل گلدون بکارم بعد گلدون و بزارم تو اکواریوم بعد هم باشیشه سر اکواریوم رو ببندم نمیشه ته گلدون سوراخ نباشه ممنون میشم به هم ی سوال هام جواب بدید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شرايط جوانه زني بذر در بستري مناسب فراهم شود سپس در گلدان جداگانه اي کاشته شود.بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) بهتر است بذر ها را در ظرف شيشه اي در داري بکاريدو در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.از نور مهتابي در فاصله 30 سانتيمتري گياه هم میتونید استفاده کنید .جهت ایجاد رطوبت از زير گلداني سنگريزه دار حاوي آب استفاده کنيد طوري که کف گلدان با آب تماس پيدا نکنه و يا براي ايجاد رطوبت مورد نياز گياه ،زير گلدان را به انداره 1 سانتيمتر هر 3 تا 4 روز يک بار آب بريزيد و يک تنگ شيشه اي را روي گلدان قرار دهيد تا مانند گلخانه اي کوچک عمل کند .ته گلدان حتما باید حتما سوراخ داشته باشه تا آب اضافه خارج شود وگرنه احتمال پوسیدگی زیاد هست .
کیان عباسی
سلام ، رنگ تله های گیاه ونوس سبز باشه بهتره یا قرمز؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام نور و گرما باعث قرمز شدن رنگ داخل تله ها و بلند تر شدن برگها میشود ودر صورتیکه نور کافی به انها نرسد به رنگ سبز روشن در می آیند.در ضمن این گیاه دو نوع برگ می دهد برگ ها ی بهاره دارای پایه های برگی کم پهنا و باریک هستند و پهنک برگ (تله ها )به رنگ ها روشن و کم رنگ می باشند در حالی که برگ های پاییزه دارای تله های پهن و گسترده و پایه برگ کوچکی هستند و رنگ تله ها قرمز درخشان هست.
عرفان عجم
salam khaste nabashid man yek venos hashare khar daram ke tale haie an be rang zard va seiah dar amade baiad chikar konam ??????? mamanooon. ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام : یه عکس با ذکر شرایط نگهداری بفرستید .
1 امتیاز
شاهرخ آريا در طول دوره رشد، برخی از تله ها به مرور سیاه شده و از بین میروند، و برخی دیگر احیا میشوند، این امری طبیعی است و جای نگرانی نیست. تله هایی که سیاه میشوند را با قیچی کوچکی حذف نموده، بطوری که به دیگر قسمت های سرسبز گیاه آسیبی وارد نشود. -- مرکز کشت و پرورش گیاهان گوشتخوار http://www.PalmGarden.ir 0933-3131-933
1 امتیاز
محمد نمایان عموما ونوس حشره خوار و بسیاری از گیاهان گوشتخوار در حالت عادی دچار پدیده ای به نام خود خواری می شوند. در این حالت گیاه قسمت ها و بافت های پیر و فرسوده خود را برای رشد اندام های جدید مصرف می کند. در گیاه دروزرا برگ گیاه همراه با حشره شکار شده هضم می شود.. اما گاهی ممکن است گیاه بر اثر ایجاد استرس های محیط و مسمومیت های ناشی از آب و خاک نامناسب و همپنین اکسیژن کم، سموم حشره کش و قارچ کش دچار این حالت بشوند. در این صورت گیاه خود به خود وارد یک دوره رکود می شود و رشدش برای مدتی مختل، کند ویا متوقف می شود. گیاه پس از دوره شک شروع به مقاومت و ترمیم خود می کند و سموم و عوامل مختل کننده رو همراه با تله ها و برگ های جدید یا قدیم دفع می کند (سموم را در برگ ذخیره کرده و سپس آنرا از بین می برد). برای آشنایی، آموزش و اطلاعات حرفه ای درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار سر بزنید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان عموما ونوس حشره خوار و بسیاری از گیاهان گوشتخوار در حالت عادی دچار پدیده ای به نام خود خواری می شوند. در این حالت گیاه قسمت ها و بافت های پیر و فرسوده خود را برای رشد اندام های جدید مصرف می کند. در گیاه دروزرا برگ گیاه همراه با حشره شکار شده هضم می شود.. اما گاهی ممکن است گیاه بر اثر ایجاد استرس های محیط و مسمومیت های ناشی از آب و خاک نامناسب و همپنین اکسیژن کم، سموم حشره کش و قارچ کش دچار این حالت بشوند. در این صورت گیاه خود به خود وارد یک دوره رکود می شود و رشدش برای مدتی مختل، کند ویا متوقف می شود. گیاه پس از دوره شک شروع به مقاومت و ترمیم خود می کند و سموم و عوامل مختل کننده رو همراه با تله ها و برگ های جدید یا قدیم دفع می کند (سموم را در برگ ذخیره کرده و سپس آنرا از بین می برد). برای آشنایی، آموزش و اطلاعات حرفه ای درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار سر بزنید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان عموما ونوس حشره خوار و بسیاری از گیاهان گوشتخوار در حالت عادی دچار پدیده ای به نام خود خواری می شوند. در این حالت گیاه قسمت ها و بافت های پیر و فرسوده خود را برای رشد اندام های جدید مصرف می کند. در گیاه دروزرا برگ گیاه همراه با حشره شکار شده هضم می شود.. اما گاهی ممکن است گیاه بر اثر ایجاد استرس های محیط و مسمومیت های ناشی از آب و خاک نامناسب و همپنین اکسیژن کم، سموم حشره کش و قارچ کش دچار این حالت بشوند. در این صورت گیاه خود به خود وارد یک دوره رکود می شود و رشدش برای مدتی مختل، کند ویا متوقف می شود. گیاه پس از دوره شک شروع به مقاومت و ترمیم خود می کند و سموم و عوامل مختل کننده رو همراه با تله ها و برگ های جدید یا قدیم دفع می کند (سموم را در برگ ذخیره کرده و سپس آنرا از بین می برد). برای آشنایی، آموزش و اطلاعات حرفه ای درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار سر بزنید: www.carnivorousplants.ir
سینا
با سلام این گیاه در چه خاکی باید کشت شود لطفا یه چیزی بگید که ما هم بفهمیم مثلا رس خاک برگو... ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : میتونید از خاک پیت به همراه مقدار کمی شن ریزه یا پرلیت استفاده کنید . بجای خاک پیت میتونید از کوکوپیت استفاده کنید. این نسبت باید 4 قسمت پیت و 1 قسمت شن ریزه یا پرلیت باشد. برای اطمینان اگر از پرلیت استفاده کرذید آن را 24 ساعت در آب خیس دهید تا اگر از نوع پرلیت شور باشد شوری آن گرفته شود.خاک پیت-کوکوپیت و پرلیت در فروشگاه های کشاورزی یافت میشود.
سعید م
سلام در توضیحاتتون قید کردید(( در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. )) اگه ممکنه کمی شفاف سازی کنید و این گیاه رو بصورت عمده از کجا میتونم پیدا کنم ؟ سپاس ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام منظور اینه که در زیر گلدانی آب باشه تا رطوبت کافی برای گیاه فراهم شود ،شما می توانید از زیر گلدانی سنگریزه دار حاوی آب استفاده کنید طوری که کف گلدان با آب تماس پیدا نکنه و یا برای ایجاد رطوبت مورد نیاز گیاه ،زیر گلدان را به انداره 1 سانتیمتر هر 3 تا 4 روز یک بار آب بریزید و یک تنگ شیشه ای را روی گلدان قرار دهید تا مانند گلخانه ای کوچک عمل کند .

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد