(یارب العالمین) ٢٩/٩/١٤٣٥ --- Saturday, July 26, 2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۴ مرداد امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسای - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
گیاهان آبزی
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  367  نفر
بازدید امروز :  16096  بازدید
بازدید دیروز :  21026  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
erfan moayedi
سلام 2روزه که من بذر گیاه رو کاشتم ولی خیلی کنجکاو شدم و می خوام دوباره دونه رو ببینم آیا می تونم این کار را بکنم پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام : اگه میخواهید ببینید که جوونه زده یا نه باید بگم که هنوز زوده برای جوونه زدن.من خودم بذر سالمش رو کاشتم یه چیز حدود 3 ماه طول کشید تا سبز شه.در ضمن بذر باید در سطح خاک کاشته بشه و نیاز به ریختن خاک روش نیست.
niki
سلام میخواستم بدونم دقیقا چندروز طول میکشد تا جوانه بزند پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بستگی به شرایط کاشت ونگهداری شما دارد.عواملی مانند عمق زیاد کاشت نوع خاک وسرما ویا گرمای بیش از حد باعث تاخیر در جوانه زنی خواهد شد.
0 امتیاز
فرنوش جعفری شمادرون سایتتان گیاه ونوس را دارید

امید
نحوه گاشت ونوس ؟ تخمش چند تا باید در خاک بکاریم؟ وتکثیر هم میشه داد ؟ پاسخ
1 امتیاز
محمد امین ناصری فروش نشاء ونوس حشره خوار فقظ 10000 تومان
1 امتیاز
محمد امین ناصری فروش نشاء ونوس حشره خوار فقظ 10000 تومان
1 امتیاز
نارگیل : اگر میخواهید دانه ی این گیاه را بکارید، از ترکیب 70 درصد پیت موس 30 درصد ماسه ی بدون نمک استفاده کنید.از قرار دادن دانه به صورت مستقیم در خاک یا گلدان خودداری کنید. پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده به طوریکه همیشه بستر نمناک باشد و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم ابیاری را کمتر نموده و از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به مکانی روشن انتقال دهید. بهتر است 2دانه باهم کاشته شده ودر صورت سبز شدن هر دو یکی رایا منتقل کنید ویا حذف نمایید
صابر نوروزی
باسلام- با توجه به اب و هوای شمال کشورکه همش ابری و بارانیه - ایا من می تونم ونوس پرورش بدم؟ ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : بله میتونید . ولی باز هم بهتره که تو شرایط با رطوبت بالا حدود 90 درصد پرورش داده بشه ( محفظه های سر پوشیده مثل تراریوم ) در ضمن این گیاه برای رشد به نور مناسب و خوبی احتیاج داره و دمای اون هم بهتره که روی 24 تنظیم بشه .
رسول آقایی
سلام برای تهیه نشاء بالغ ونوس از کحا باید اقدام کرد. آیا مرکز خودشما این سرویس رو داره(بخاطر اطمینان خاطر بیشتر) ؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر تعدادی از ساقه و تله ها به مرور سیاه و از بین میروند، این عمل بدلیل احیا گیاه می باشد، و باید تمامی قسمت های سیاه شده را با قیچی حذف نمود، بطوری که به بقیه ساقه ها که هنوز سرسبز هستن آسیبی وارد نشود.دما حدود 21 تا 23 ،نور غیر مستقیم باشد آبیاری با مقطر و تهویه هم مناسب باشد.از کود برای ونوس استفاده نکنید ممکن است باعث آسیب یا مرگ گیاه شود.
0 امتیاز
رسول آقایی سلام
نشاهئ3ماهه ونوس را حدود 5ماه که دارم ولی رشد قابل توجی نکرده از 1ماه پیش هر تله جدیدی که میده بصورت نارس باقی میمونه وآخرش هم سیاه میشه درحالی که قبل از 1ماه تله های که داده بود خیلی خوب عمل میکرد لطفا اگه برای  برطرف شدن این وضیعت
نیاز به مکمل غذایی یا راهکار خاصی هست راهنمایی بفرمائید.
   ممنون
hediyeh
mitoonim kharide interneti dashte bashim پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام ک با این شماره تماس بگیرید.09112331908
0 امتیاز
علی میرزایی بله www.palmgarden.ir
سعید بداغی
سلامٰ.ببخشید میخاستم من شنیده بودم این گیاه ها(ونوس حشره خوار) که از آمریکا صادر میشن همشون عقیم میشن که تکثیر پیدا نکنن آیا درسته؟؟ و اینکه من بذر یا نشاء یا کلا خوده این گیاه رو از کجا میتونم گیر بیارم؟؟ خیلی ممنون پاسخ
1 امتیاز
Nargil بله.معمولا بذوری که از سایر کشورها وارد میشوند وبا کیفیت هستند فقط به این شکل بوده وقابل بذر گیری مجدد نمیباشند.
1 امتیاز
شاهرخ آريا برخی از بذرهای با کیفیت از طریق تکثیر جنسی عقیم می شوند. برای خرید گیاهچه آماده ونوس می توانید به فروشگاه پالم گاردن مراجعه نمایید. http://www.palmgarden.ir/item/carnivorous-plants/
مجید قربانپور
سلام من بچه ی رامسرم از شمال ایا تو شهر من هم میشه درست کنم واسه تولید از بذر و پرورشش؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله.شرایط مربوط به نگهداری و پرورش گیاه را در قسمت مربوطه مطالعه کنید.
آرمین رضایی
سلام . میخوام تو گلخانه ای که رو پشت بام درست کردم پرورش بدهم . آیا بعد از پرورش دادن و به تنیجه مطلوب رسیدن بازار فروش هم دارد ... پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : بله اگه بتونی به قیمت مناسب پخش کنی . در حال حاضر بازار ونوس خیلی داغ هست و اکثرا به دنبال خرید و یا پرورش اون هستن .
علی حیدری

سلام.

با تشکر از سایت خودتون.

می خواستم بدونم این بذرهای گیاه حشره خوار که تو اینترنت تبلیغ میدنو میشه کشت کرد؟

اگه میشه کشت داد، چقدر طول میکشه تا این گیاه  به اندازه معمولی برسه؟

 

پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : باید بذر این گیاه رو با تضمین خریداری کنید . چون اکثر بذر ها قوه نامیه خودشون رو از دست دادن و قدیمی هستن . من خودم خیلی از بذرها رو گرفتم ولی تعداد کمی تو اونها سبز شد. بسته به شرایط حدود 3 ماه طول میکشه تا بذر سبز بشه.گیاه برای رسیدن به دوره بلوغ حدود 8 تا 10 ماه زمان لازم داره.بهتره که نشاء این گیاه رو تهیه کنید.

  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
 
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
Label
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد