٢٧/١٢/١٤٣٥ --- 10/22/2014 --- ۱۳۹۳ چهارشنبه ۳۰ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  13  نفر
بازدید امروز :  1659  بازدید
بازدید دیروز :  25962  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
علی دینی فر
ایا ونوس حشره خوار را می توان درون خانه پرورش داد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر شرایط مناسب پرورش رعایت شود چرا که نه ...؟ پیشنهاد ما پرورش در تراریوم است
1 امتیاز
هوتن جوانمردی سلام.نور فلورسنت برای این گیاه باید چند وات باشه یا کلا چه چراغی برای این گیا باید گذاشت. ایا کم مصرف ها جزو فلورسنت هستند؟
0 امتیاز
محمد موسوی

بله.اگرشرایط لازم وجودداشته باشد.برای اطلاع ازشرایط لازم این گیاه ونحوه پرورش آن به آدرس زیرمراجعه کنید.

dyiuneh.mihanblog.com

ساجدجوادی نیا
باسلام وخسته نباشیدوتشکرازسایت خوب ومفیدتون.میخواستم بدونم گیاه ونوس حشره خواردر رشت قابل رشدهست؟ من ازچندسایت اگهی شودیدم ومیخوام ازان سایت بذر شو بگیرم و قمتش 9000 تومان هست مخوام بدونم میتونم بهش اعتمادکنم/ ثبت پاسخ
1 امتیاز
محمد قاسمی خیر. من بذر این گل را از اینترنت سفارش دادم. وقتی برایم اوردند 2 تا بذر کوجولو بود ( به قیمت 13 هزار تومان) و هیچ دستوری هم باهاش نبود و من آن ها را کاشتم ولی هرگز در نیومدند. بهتر است به خرید بذر اعتماد نکنیم. شما می توانید برای خرید گل به این آدرس مراجعه کنید. irangole.iranblog.com
0 امتیاز
فرنوش جعفری ولی این سایت که برای خری ندارد

0 امتیاز
نارگیل : سلام : بله - تو رشت نشائ این گیاه با قیمت 5000 هزار تومن فروخته میشه و نیاز به خرید بذر با قیمت 9000 نیست . ( 09112331908 )
فاطمه شرافتی
سلام با تشکر میخواستم بپرسم اگه بخوام مثلا 100 یا 200 تا از ونوس حشره خوار رو پرورش بدم بذر بهتره یا نشا؟ و قیمت هر بذر یا نشا چقد برام  وا میسته  واز کجا تهیه کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : اگه شرایط نگهداری خوبی داشته باشید خرید نشاء به صرفه تر میباشد . از اینکه بتووانید بذر های با تضمین از بازار خریداری کنید . اکثر بذر های موجود خراب می باشد . می توانید با خرید نشاء 2 تا 3 ماهه کار را شروع کنید . قیمت نشاء هم بسته به فروشنده متفاوت بوده و قیمت ثابتی ندارد .
سودا خوش پناه
salam khaste nabashin,chan ruz pish vase man ye mosh chiz miz shabi khake barg ferestadan.be esme venus,na kudi na golduni hichi,, man chikar konam?hata rahnema ham nadare ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام : از همون جایی که خریدید تماس بگیرید و با اون ها در میان بگذارید . یه عکس از مواردی که فرمودید بفرستید ببینیم چی هست .
sogand
سلام من یک روز است این گیاه را اشتباهی در خاک معمولی گلدان کاشتم میتوانم دانه ها را در بیاورم و دوباره بکارم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
محمد نمایان دانه ها رو از خاک در بیارین و به مدت یک روز در یک پیاله حاوی آب مقطر بخوابونید. سپس دانه ها رو ردی بستر رشد مناسب و مرطوب قرار بدین. برای اطلاع کامل از نحوه کاشت بذر ونوس حشره خوار این رو حتما بخونید: http://www.carnivorousplants.ir/seedling.html
1 امتیاز
نارگیل : بله.در صورتیه بیشاز 1-2 روز نگذشته باشه وبذرهنوز جوانه نزده باشد میتوانید
ali
سلام این گل را باید ار کجا تهیه کرد ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : با این شماره تماس بگیرید . 09112331908
0 امتیاز
شاهرخ آريا فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار فقط 9.000 تومان.
تعجب نکنید بذر این گیاه حدود 11.000 تومان است ولی ما کاری کردیم که همه بتوانند این گیاه زیبا را در خانه خود داشته باشند.

گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند .
در حال حاضر ونوس حشره خوار در فروشگاه ما آماده برای فروش می باشد . این محصول به صورت نشاء های یک ماهه تا هشت ماهه با كیفیت عالی بوده و قدرت رشد بالایی دارند .


علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

Web. http://www.palmgarden.ir
E-Mail. info@Palmgarden.ir
Mob. 0933 3131 933
0 امتیاز
poia 58  با سلام جهت تهیه نشاء گیاه ونوس حشره خواراز 2 تا 5 ماهه به سایت  http://www.palmgarden.ir مراجعه نمایید من یه 4 ماهه از همین سایت خریدم.
امید hi
سلام.به نظرتون اگه بخام با سه میلیون بزنم تو کار پرورش گیاه گوشتخوار یا کاکتوس سود اقتصادی داره؟من کارشناسی گیاهپزشکی دارم اگه کاری به ذهنتون میرسه کمک کنید.واقعا من با سایتتون حال میکنم ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل بازار خوبی داره ولی مهمترین چیز بازاریابیه
میلاد
ببینم ای گیاه را باید از کجا پیدا کرد و هفته ای چند بار آب می خواهد و کدام برگ ها قهوه ای می شوند یعی قسمتی که باهاش غذا می خورد ثبت پاسخ
1 امتیاز
محمد مهدي بوليني سلام اين گياه خيلي كميابه و خيلي هم گرونه ولي فكر كنم طرفاي كرج بري پيدا كني .
1 امتیاز
شاهرخ آريا علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند ---- فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار Web. http://www.palmgarden.ir Mob. 0933 3131 933
1 امتیاز
شاهرخ آريا نشاء و گیاه آماده ونوس را می توانید از فروشگاه پالم گاردن تهیه فرمایید. http://www.palmgarden.ir/item/carnivorous-plants/ تلفن: 0933.3131.933
1 امتیاز
نارگیل : گیاه شما بسته به موقعیت مکانی و نحوه ی نگهداری شما نیازمند آبدهی یا اسپری شدن به مدت هفته ای یک تا سه بار است.در محفظه های بسته گیاه فقط به یک آبپاشی هفتگی نیاز دارد.اسپری کردن برگها و خاک گیاه به کمک یک بطری اسپری ایده ی خوبی برای مرطوب نگهداشتن گیاه و خاکش است.خاک همیشه باید قهوه ای تیره و مرطوب باشد.مراقب باشید که یک وقت گیاه را زیادی آبدهی یا غرق نکنید.آبدهی زیاد میتواند موجب پوسیدگی ریشه ها شود.در صورتی که متوجه آب اضافی روی خاک و اشباع شدن آن شدید، بدانید که گیاه را زیادی آبدهی کردید.در صورتی که این اتفاق افتاد،گیاه را سر و ته کنید و خاک را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود.
-1 امتیاز
امیر حسین ویسکرمی برو تو این سایت:http://www.etvmarket.ir/category/13
حسین رودباری
سلام من بذر ونوس رو خریداری کردم ولی از نوع خاک یا مواد مناسب برای کاشت اطلاعی ندارم لطفا بیشتر بهم توضیح بدید ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام شرايط جوانه زني بذر در بستري مناسب را تهیه کنید(مخلوطی از پیت شن و مسه ).بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) بهتر است بذر ها را در ظرف شيشه اي در داري بکاريدو در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.
1 امتیاز
حسین رودباری سلام خاک پیت و ظرف شیشه ای بکارید رو از کجا میشه تهیه کرد ؟باتشکر
1 امتیاز
Nargil سلام: بذر ونوس رو باید تو خاک پیت و پرلیت به مقدار 2 قسمت پیت و 1 قسمت پرلیت بکارید به گونه ای که بذر ها در سطح خاک کاشته شود و روی آن چیزی ریخته نشود . برای رشد و نمو نیاز به نور کامل و رطوبت بالا می باشد . برای این کار محل پرورش گیاه باید دارای شرایط گلخانه ای ( تراریوم یا شیشه ) باشد . برای مثال بستر کشت را در داخل شیشه در بسته ریخته و بذر ها را در سطح خاک کشت میکنید . و با استفاده از اسپری سطح خاک و بذر را مرطوب نگه می دارید . درب شیشه را ببندید( به وسیله سلفون و یا هر چیز دیگری)در طی رشد گیاه باید در مقابل یک نور کامل قرار گیرد . اگر گیاه در مقابل نور خورشید باشد باید مراقب باشید تا دمای بستر بالا نرود . در این شرایط با یرداشتن درب دمای محیط کشت را متعادل نگه دارید . بهترین دما برای تندش بذر 24 درجه میباشد .گیاه به نور روزانه 12 تا 14 ساعت نیاز دارد . اگر نور طبیعی ندارید می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید . بستر کشت همواره باید مرطوب ولی بیش از حد خیس نباشد و بهتر است که با آب تصفیه شده و یا بدون املاح آبیاری و یا اسپری صورت گیرد ( آب های معدنی دارای املاح می باشند) در نوع بستر کشت به جای پرلیت می توانید از سیلیس هم استفاده کنید .قبل از ریختن خاک در محل کشت به مقدار 1 تا 2 سانت سنگ ریزه در داخل آن بریزید و سپس خاک را روی سنگ ریزه بریزید .
امین
سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که میشه این گیاه رو در گلدان و بیرون از گلخانه پرورش داد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله ولی بایددر فصول سرد باید به مکانی گرم منتقل شود

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد