١٢/٥/١٤٣٦ --- 3/3/2015 --- ۱۳۹۳ سه شنبه ۱۲ اسفند امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  190  نفر
بازدید امروز :  4271  بازدید
بازدید دیروز :  38161  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
niki
سلام میخواستم بدونم شماخود گل ونوس را برای فروش دارید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل متاسفانه در حال حاضر خیر (مهر 1391)
1 امتیاز
شاهرخ آريا گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که گیاه ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند . -- http://www.palmgarden.ir 0933-3131-933
1 امتیاز
شاهرخ آريا گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که گیاه ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند . -- http://www.palmgarden.ir 0933-3131-933
احسان
سلام میخواستم بپرسم اگه بخوایم این گیاه را پرورش بدم نیاز به چه امکاناتی دارم؟همینطوربایدتحت چه نوع شرایط اب و هوایی باشه؟ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : تو همین سایت در مورد شرایط نگهداری ونوس توضیح داده شده اگه توضیحات برای شما کامل نبود دوباره سوال بپرسید تاجواب روشن تری کاملتری داده بشه.
پریناز
چه مدت طول میکشه تا بذر گیاه گوشتخوار ونوس رشد کنه؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام : اگه بذر ها سالم باشن و شرایط برای رشد مهیا باشه حدود 3 ماه طول میکشه تا اولین جوانه ظاهر بشه.
1 امتیاز
علی دینی فر سلام اگر مرتب ابیاری کنید و کود مناسب به ان بدهید تقریبا 7-13روز طول می کشد
0 امتیاز
امیر حسین ویسکرمی

سلام.فکر نکنم این گیاه کود بخاد چون از حشرات تغزیه میکنه.

0 امتیاز
شاهرخ آريا  در شرايط مطلوب حدود 3 ماه، در شرايط معمولي تا 5 ماه بطول مي انجامد.

اين گياه نياز به هيچگونه كودي ندارد، در صورت استفاده باعث مرگ گياه ميشود.
----
فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار

0 امتیاز
محمد موسوی

دوست عزیزبرای دریافت اطلاعات درباره ی گیاه ونوس به آدرس زیرمراجعه کنید.

dyiuneh.mihanblog.com

کیان عباسی
سلام، من یک نشاء ونوس 3 ماهه خریدم،تمام شرایطشم فراهم کردم می خواستم بدونم که کی میتونه حشره بخوره و در روز چقدر در کنار نور مصنوعی قرار بدم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل از قرار دادن گیاه د رمقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید ،پنجره آفتاب گیر با نور فیلتر شده و یا نور غیر مستقیم به مدت 14 تا 16 ساعت در روز برای گیاه مناسب است.
0 امتیاز
شاهرخ آريا

از زمانی که طول تله ها به حدود یکسانت رسید ، میتونید تغذیه رو شروع کنید، در لینک زیر اطلاعات کامل توضیح داده شده


0 امتیاز
شاهرخ آريا برای دوره رشد؛ روزانه حداقل 12 ساعت نور فلورسنت مهتابی از فاصله 30 سانت
هوتن جوانمردی
سلام.نور فلورسنت برای این گیاه باید چند وات باشه یا کلا چه چراغی برای این گیا باید گذاشت. ایا کم مصرف ها جزو فلورسنت هستند؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام لامپ فلورسنت مهتابی در فاصله 30 سانتی گیاه توصیه شده است . لامپ های کم مصرف سفید نیز فلورسنت هستند.
1 امتیاز
Metooo Mousavvy واتش رو نمیدونم اما گفته میشه که لامپ های مهتابی که T5 هستند استفاده شوند.همچنین برای رشد و فتوسنتز گیاه و رشد رویشی آن باید از نور فلورسنت استفاده کرد .برای گل و تولید بذر و رشد زایشی گیاه از نور آفتابی که گرما هم تولید میکنند استفاده کرد.غیر از این نور ها نور غیر مستقیم خورشید هم خیلی نور خوبیه.لامپ های کم مصرف و هالوژن اشعه های مضری دارند و توصیه نمیشن.
شهاب الدین د-ه
سلام ممنون از سایت بسیار خوبتون من بذر گیاه رو تهیه کردم از یک سایت یک دونه تخم داخلش بود همراه یه مقدار خاک ولی اصلا شبیه خاک نیست!!!! من یه خورده کودبرگ و همراه مقدار خاک قاطی کردم و خاک خود همراهش رو روش ریختم و قاطی نکردم و بذر رو گذاشتم روش یه مقدار کمی که بذر رو بپوشونه خاک خودش رو روش ریختم و گذاشتمش پشت پنجره چنتا سوال دارم 1-در هوای یزد پشت پنجره خوب هست؟ 2-نوشته بودید در تابستان در آب کامل باشه چگونه؟از ریشه بزارمش تو یه ظرف آب؟ 3-در مورد خواب زمستانی چگونه باید باشه؟ 4-وقتی بذر رو گذاشتم یه 5 بار آب بهش اسپری کردم چند مدت این کار رو بکنم و وقتی گیاه بزرگ شد نحوه آب دهی چگونه هستش؟ 5-آیا میشه این رو تکثیرش کرد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) و روي آن را با يک نايلون بپوشانيد در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم (نور از پشت پرده توری یا نور فلورسنت نه چندان نزديک ) نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.رشد خيلي خوب آن در مخلوط “خاک پيت” و “شن و ماسه ” به نسبت 4 و 1 است. در طول تابستان سطح خاک همواره مرطوب باشد به شرطی که زهکش باز و خاک باتلاقی نشود.پس از اینکه گیاه بزرگ شد قابل تکثیر هست.
erfan moayedi
سلام 2روزه که من بذر گیاه رو کاشتم ولی خیلی کنجکاو شدم و می خوام دوباره دونه رو ببینم آیا می تونم این کار را بکنم ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام : اگه میخواهید ببینید که جوونه زده یا نه باید بگم که هنوز زوده برای جوونه زدن.من خودم بذر سالمش رو کاشتم یه چیز حدود 3 ماه طول کشید تا سبز شه.در ضمن بذر باید در سطح خاک کاشته بشه و نیاز به ریختن خاک روش نیست.
niki
سلام میخواستم بدونم دقیقا چندروز طول میکشد تا جوانه بزند ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بستگی به شرایط کاشت ونگهداری شما دارد.عواملی مانند عمق زیاد کاشت نوع خاک وسرما ویا گرمای بیش از حد باعث تاخیر در جوانه زنی خواهد شد.
0 امتیاز
فرنوش جعفری شمادرون سایتتان گیاه ونوس را دارید

حسین رودباری
سلام من بذر ونوس رو خریداری کردم ولی از نوع خاک یا مواد مناسب برای کاشت اطلاعی ندارم لطفا بیشتر بهم توضیح بدید ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام شرايط جوانه زني بذر در بستري مناسب را تهیه کنید(مخلوطی از پیت شن و مسه ).بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) بهتر است بذر ها را در ظرف شيشه اي در داري بکاريدو در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.
1 امتیاز
حسین رودباری سلام خاک پیت و ظرف شیشه ای بکارید رو از کجا میشه تهیه کرد ؟باتشکر
1 امتیاز
Nargil سلام: بذر ونوس رو باید تو خاک پیت و پرلیت به مقدار 2 قسمت پیت و 1 قسمت پرلیت بکارید به گونه ای که بذر ها در سطح خاک کاشته شود و روی آن چیزی ریخته نشود . برای رشد و نمو نیاز به نور کامل و رطوبت بالا می باشد . برای این کار محل پرورش گیاه باید دارای شرایط گلخانه ای ( تراریوم یا شیشه ) باشد . برای مثال بستر کشت را در داخل شیشه در بسته ریخته و بذر ها را در سطح خاک کشت میکنید . و با استفاده از اسپری سطح خاک و بذر را مرطوب نگه می دارید . درب شیشه را ببندید( به وسیله سلفون و یا هر چیز دیگری)در طی رشد گیاه باید در مقابل یک نور کامل قرار گیرد . اگر گیاه در مقابل نور خورشید باشد باید مراقب باشید تا دمای بستر بالا نرود . در این شرایط با یرداشتن درب دمای محیط کشت را متعادل نگه دارید . بهترین دما برای تندش بذر 24 درجه میباشد .گیاه به نور روزانه 12 تا 14 ساعت نیاز دارد . اگر نور طبیعی ندارید می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید . بستر کشت همواره باید مرطوب ولی بیش از حد خیس نباشد و بهتر است که با آب تصفیه شده و یا بدون املاح آبیاری و یا اسپری صورت گیرد ( آب های معدنی دارای املاح می باشند) در نوع بستر کشت به جای پرلیت می توانید از سیلیس هم استفاده کنید .قبل از ریختن خاک در محل کشت به مقدار 1 تا 2 سانت سنگ ریزه در داخل آن بریزید و سپس خاک را روی سنگ ریزه بریزید .
عرفان عجم
salam khaste nabashid man yek venos hashare khar daram ke tale haie an be rang zard va seiah dar amade baiad chikar konam ??????? mamanooon. ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام : یه عکس با ذکر شرایط نگهداری بفرستید .
1 امتیاز
شاهرخ آريا در طول دوره رشد، برخی از تله ها به مرور سیاه شده و از بین میروند، و برخی دیگر احیا میشوند، این امری طبیعی است و جای نگرانی نیست. تله هایی که سیاه میشوند را با قیچی کوچکی حذف نموده، بطوری که به دیگر قسمت های سرسبز گیاه آسیبی وارد نشود. -- مرکز کشت و پرورش گیاهان گوشتخوار http://www.PalmGarden.ir 0933-3131-933
1 امتیاز
محمد نمایان عموما ونوس حشره خوار و بسیاری از گیاهان گوشتخوار در حالت عادی دچار پدیده ای به نام خود خواری می شوند. در این حالت گیاه قسمت ها و بافت های پیر و فرسوده خود را برای رشد اندام های جدید مصرف می کند. در گیاه دروزرا برگ گیاه همراه با حشره شکار شده هضم می شود.. اما گاهی ممکن است گیاه بر اثر ایجاد استرس های محیط و مسمومیت های ناشی از آب و خاک نامناسب و همپنین اکسیژن کم، سموم حشره کش و قارچ کش دچار این حالت بشوند. در این صورت گیاه خود به خود وارد یک دوره رکود می شود و رشدش برای مدتی مختل، کند ویا متوقف می شود. گیاه پس از دوره شک شروع به مقاومت و ترمیم خود می کند و سموم و عوامل مختل کننده رو همراه با تله ها و برگ های جدید یا قدیم دفع می کند (سموم را در برگ ذخیره کرده و سپس آنرا از بین می برد). برای آشنایی، آموزش و اطلاعات حرفه ای درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار سر بزنید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان عموما ونوس حشره خوار و بسیاری از گیاهان گوشتخوار در حالت عادی دچار پدیده ای به نام خود خواری می شوند. در این حالت گیاه قسمت ها و بافت های پیر و فرسوده خود را برای رشد اندام های جدید مصرف می کند. در گیاه دروزرا برگ گیاه همراه با حشره شکار شده هضم می شود.. اما گاهی ممکن است گیاه بر اثر ایجاد استرس های محیط و مسمومیت های ناشی از آب و خاک نامناسب و همپنین اکسیژن کم، سموم حشره کش و قارچ کش دچار این حالت بشوند. در این صورت گیاه خود به خود وارد یک دوره رکود می شود و رشدش برای مدتی مختل، کند ویا متوقف می شود. گیاه پس از دوره شک شروع به مقاومت و ترمیم خود می کند و سموم و عوامل مختل کننده رو همراه با تله ها و برگ های جدید یا قدیم دفع می کند (سموم را در برگ ذخیره کرده و سپس آنرا از بین می برد). برای آشنایی، آموزش و اطلاعات حرفه ای درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار سر بزنید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان عموما ونوس حشره خوار و بسیاری از گیاهان گوشتخوار در حالت عادی دچار پدیده ای به نام خود خواری می شوند. در این حالت گیاه قسمت ها و بافت های پیر و فرسوده خود را برای رشد اندام های جدید مصرف می کند. در گیاه دروزرا برگ گیاه همراه با حشره شکار شده هضم می شود.. اما گاهی ممکن است گیاه بر اثر ایجاد استرس های محیط و مسمومیت های ناشی از آب و خاک نامناسب و همپنین اکسیژن کم، سموم حشره کش و قارچ کش دچار این حالت بشوند. در این صورت گیاه خود به خود وارد یک دوره رکود می شود و رشدش برای مدتی مختل، کند ویا متوقف می شود. گیاه پس از دوره شک شروع به مقاومت و ترمیم خود می کند و سموم و عوامل مختل کننده رو همراه با تله ها و برگ های جدید یا قدیم دفع می کند (سموم را در برگ ذخیره کرده و سپس آنرا از بین می برد). برای آشنایی، آموزش و اطلاعات حرفه ای درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار سر بزنید: www.carnivorousplants.ir

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد