٢٦/١٢/١٤٣٦ --- 10/10/2015 --- ۱۳۹۴ شنبه ۱۸ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  20  نفر
بازدید امروز :  1769  بازدید
بازدید دیروز :  19609  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
مهرداد عبداله زاده
سلام. هرچه در سایت گشتم قسمت فروش ونوس حشره خوار را پیدا نکردم. اگر امکان دارد، قیمت بذر و گیاه را بفرمایید. آیا می توان م از طریق سایت تهیه کنم؟ امکان ارسال گیاه یا بذر به اصفهان وجود دارد؟ ثبت پاسخ
هوتن جوانمردی
سلام.نور فلورسنت برای این گیاه باید چند وات باشه یا کلا چه چراغی برای این گیا باید گذاشت. ایا کم مصرف ها جزو فلورسنت هستند؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام لامپ فلورسنت مهتابی در فاصله 30 سانتی گیاه توصیه شده است . لامپ های کم مصرف سفید نیز فلورسنت هستند.
1 امتیاز
Metooo Mousavvy واتش رو نمیدونم اما گفته میشه که لامپ های مهتابی که T5 هستند استفاده شوند.همچنین برای رشد و فتوسنتز گیاه و رشد رویشی آن باید از نور فلورسنت استفاده کرد .برای گل و تولید بذر و رشد زایشی گیاه از نور آفتابی که گرما هم تولید میکنند استفاده کرد.غیر از این نور ها نور غیر مستقیم خورشید هم خیلی نور خوبیه.لامپ های کم مصرف و هالوژن اشعه های مضری دارند و توصیه نمیشن.
مهیار پیشه احسان
ایا میشود در سایت نارگیل این گیاه را خرید پاسخ را به ایمیلم بفرستید * * * ..... ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با فروشگاه سایت تماس بگیرید.
ستاره آسمانی
من توی یکی از پرسش و پاسخ هایتان دیدم که شما در جواب نوشته بودید که باید بذر گیاه ونوس حشره خوار را نباید به طور مستقیم کاشت .لطفا یکی بیشتر توضیح دهید. سوال دیگر اینکه منظور از فلور سنت همان نور مهتابی است و محدودیتی در رنگ آن وجود دارد؟ با تشکر ثبت پاسخ
0 امتیاز
forud سلام منظور این است که ابتدا شرایط جوانه زنی بذر در بستری مناسب فراهم شود سپس در گلدان جداگانه ای کاشته شود.بذر ها را روی سطح خاک قرار دهید و به هیچ وجه روی آن را با خاک نپوشانید کمی با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بیشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زیادی نیاز دارند 1 یا 2 بار در روز چند قطره آب روی بذر ها اسپری کنید(خاک خیس نشود همین که مرطوب باشد کافیست) بهتر است بذر ها را در ظرف شیشه ای در داری بکاریدو در دمای 25 تا 28 با نور غیر مستقیم نگهداری کنید پس از یک یا 2 ماه جوانه ها ظاهر می شوندکه بسیار حساس هستند و نباید به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبدیل به نشا شده که باید آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.منظور از فلورسنت همان نور مهتابی است در فاصله 30 سانتیمتری گیاه.موفق باشید
aliasgahr MT
الان من بذرشو گرفتن بکارم یا بزارم بهار بکارم؟ برای خود گل لامپ فلوروسنت بزارم یا نه تو تراریوم؟ توی خاکش پرلیت باشه یا نه؟ پیکوپیت بهتره یا پیتماس؟ به توصیه ی شما گوش بدم(بزرو تو خاک بکارم)یا اینکه بزارم تو پلاستیک و توضیح متن؟ وضعیت آبش مثله نخل مرداب باشه؟(آب زیاد) تو مر حله ی بزر(اگه قراره بزرو تو خاک بکارم)چقدر آب بدم؟ خیلی سوال کردم ممنون میشم به همش جواب بدین ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : اگه گیاه رو تو شرایطی مثل تراریوم بسته بکارید تا رطوبتش حفظ بشه بهتره . از خاک پیت به شرطی که با کود مخلوط نباشه میتونید با پرلیت مخلوط کنید ( برای اطمینان از شور نبودن پرلیت اون رو 24 ساعت تو آب خیس بدید بعد استفاده کنید ) از کوکو پیت به همراه پرلیت هم میتونید استفاده کنید .بذر روی سطح خاک کاشته بشه و روش خاک نریزید .قبل از کاشت خاک رو مرطوب کنید .اگه تو تراریوم بسته بکارید تقریبا رطوبتش حفظ میشه و کمتر نیاز به آبیاری داره .سعی کنید که خاکش همیشه مرطوب باشه نه خیس تا پوسیده بشه.از لامپ فلورسنت برای این گیاه با فاصله تقریبی 30 سانت استفاده کنید.بهترین دمای محیط کشت هم 24 درجه هست .اگه تراریوم به اندازه کافی بزرگ باشه و بتونید لامپ رو تو اون قرار بدید بهتره چون محیط کشت رو گرم نگه می داره.هر از چند گاهی جهت تهویه درب تراریوم رو بردارید.اگه این شرایط رو بتونید فراهم کنید هر موقع از سال میتونید ونوس رو بکارید .اگه بذر سالم باشه یه چیز حدود 3 ماه طول میکشه تا سبز بشه. من خودم روی خیلی از بذر ها کار کردم.بذر های که سالم بودن بعد 3 ماه سبز شدن .موفق باشید .
سیامک
با سلام من در آلمان زندگی می کنم و بتازگی یک گلدان کوچک از این گیاه را خریده ام می خواستم بدانم که در هفته چند عدد مگس اجازه دارم به آن بدهم در ضمن آیا اجازه دارم که بجای در آب گذاشتن با اسپری به آن آب بدهم ضمناً در زمستان هوا اینجا بسیار تاریک است آیا گیاه خراب نمی شود. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در مورد مگس این بستگی به اشتهای گیاهتان دارد ولی نباید زیاده روی کنید.در مورد اسپره کردن هم مشکلی ندارد ولی باید همیشه خاک مرطوب باشد .البته بهتر است گلدانتان را ابیاری نمایید.چون اسپره کردن فقط سطح خاک را مرطوب میکند وممکن است اب به ریشه های پایینی نرسد
کیان عباسی
سلام من یک ونوس 3 ماهه دارم اما تا حالا رشد نکرده و تمام شرایطشم فراهم کردم نمی دونم چیکار کنم؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام رشد این گیاه کند هست ،پس از 3 ماهگی باید گیاه را در ظرفی قرار دهید که فضای کافی برای خروج رطوبت و رسیدن نور و گرما به گیاه باشد.دما 23 درجه و نور غیر مستقیم باشد آبیاری هم با اب مقطر انجام شود 2 سال زمان لازم هست که گیاه بالغ شود پس صبور باشید.
1 امتیاز
محمد نمایان ونوس حشره خوار در بد ترین شرایط، بایستی هفته ای یک تله جدید ایجاد کند در غیر این صورت رشد، نرمال نیست. اگر فرض بر این گرفته شود که نور (حداقل شیش ساعت در روز) و آب (آب مقطر) را رعایت کرده اید به احتمال زیاد از خاک مناسب استفاده نکردید. اگر از کوکوپیت به عنوان بستر رشد استفاده شده باید توجه داشته باشید که حتما تصفیه شده باشد، در غیر این صورت در نهایت ممکن است باعث ضعف و مرگ گیاه شود. اغلب کوکوپیت های موجود در بازار، وارداتی هستند و از کشور هایی چون هند و سریلانکا وارد کشور می شوند. در پرسه تولید معمولا کوکوپیت را با آب با درجه سختی بالا (حاوی مینرال ها و املاح معدنی) ویا آب اقیانوس آبشویی می کنند. کوکوپیت های ایرانی هم همین شرایط را دنبال می کنند. اگر از خاک خودتون اطمینان ندارین، کوکوپیت تازه تهیه کنید و خودتون با آب مقطر تصفه اش کنین. روش تصفه کوکوپیت برای استفاده بستر رشد گیاهان گوشتخوار: www.carnivorousplants.ir/soil_water_light.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به سایت جامعه گیاهان گوشتخوار سر بزنید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان ونوس حشره خوار در بد ترین شرایط، بایستی هفته ای یک تله جدید ایجاد کند در غیر این صورت رشد، نرمال نیست. اگر فرض بر این گرفته شود که نور (حداقل شیش ساعت در روز) و آب (آب مقطر) را رعایت کرده اید به احتمال زیاد از خاک مناسب استفاده نکردید. اگر از کوکوپیت به عنوان بستر رشد استفاده شده باید توجه داشته باشید که حتما تصفیه شده باشد، در غیر این صورت در نهایت ممکن است باعث ضعف و مرگ گیاه شود. اغلب کوکوپیت های موجود در بازار، وارداتی هستند و از کشور هایی چون هند و سریلانکا وارد کشور می شوند. در پرسه تولید معمولا کوکوپیت را با آب با درجه سختی بالا (حاوی مینرال ها و املاح معدنی) ویا آب اقیانوس آبشویی می کنند. کوکوپیت های ایرانی هم همین شرایط را دنبال می کنند. اگر از خاک خودتون اطمینان ندارین، کوکوپیت تازه تهیه کنید و خودتون با آب مقطر تصفه اش کنین. روش تصفه کوکوپیت برای استفاده بستر رشد گیاهان گوشتخوار: www.carnivorousplants.ir/soil_water_light.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به سایت جامعه گیاهان گوشتخوار سر بزنید: www.carnivorousplants.ir
مصطفی غلامی
سلام سوال من این بود که از بین این همه هورمون ریشه زایی با توجه به شرایط خاص گیاه ونوس کدامیک مناسب است ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل همه انواع هورمونهای عرضه شده میتونه موثر باشه ولی هورمون گرین براش مناسبتره
احسان
سلام میخواستم بپرسم اگه بخوایم این گیاه را پرورش بدم نیاز به چه امکاناتی دارم؟همینطوربایدتحت چه نوع شرایط اب و هوایی باشه؟ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : تو همین سایت در مورد شرایط نگهداری ونوس توضیح داده شده اگه توضیحات برای شما کامل نبود دوباره سوال بپرسید تاجواب روشن تری کاملتری داده بشه.
علی میرزایی
سلام من نشا 3 ماهه این گیاه رو 2 ماه پیش خریدم تو 50 روز اول رشد خوبی داشت ولی الان برگ های جدیدی که در حال روییدن هست به مراتب رنگ نوک برگشون به سمت کرم و قهوهای و سیاه شدن میره. میخواستم بدونم علتش چیه؟
ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام .نور و رطوبت را بررسی کنید ،کمبود و کمبود رطوبت باعث سیاه شدن برگ ها می شود.از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.اگر از نور غیر مستقیم استفاده می کنید به مدت 16 ساعت و به فاصله 30 سانت از گیاه استفاده کنید.اگر برگ ها به تدریج سیاه می شوند در دوره رشد گیاه مشکلی نیست و باید برگهای قهوه ای رنگی که اعمال حیاتی خود را انجام داده اند چیده شوند .

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد