٢٤/١٠/١٤٣٥ --- 8/21/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۳۰ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  201  نفر
بازدید امروز :  5421  بازدید
بازدید دیروز :  20520  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
کیان عباسی
سلام، من یک نشاء ونوس 3 ماهه خریدم،تمام شرایطشم فراهم کردم می خواستم بدونم که کی میتونه حشره بخوره و در روز چقدر در کنار نور مصنوعی قرار بدم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل از قرار دادن گیاه د رمقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید ،پنجره آفتاب گیر با نور فیلتر شده و یا نور غیر مستقیم به مدت 14 تا 16 ساعت در روز برای گیاه مناسب است.
0 امتیاز
شاهرخ آريا

از زمانی که طول تله ها به حدود یکسانت رسید ، میتونید تغذیه رو شروع کنید، در لینک زیر اطلاعات کامل توضیح داده شده


0 امتیاز
شاهرخ آريا برای دوره رشد؛ روزانه حداقل 12 ساعت نور فلورسنت مهتابی از فاصله 30 سانت
mohamad
با سلام و تشکر از سایت خوبتون من یک گیاه ونوس و یک drosera دارم. چند تا از تله های گیاه ونوس من در گوشه ها دارن سیاه میشن و کل تله ها هم بسته هستن. همینطور در گیاه drosera حین انتقال، خاک رو تارهاش نشسته.لطفا بنده رو راهنمایی بفرمایید. متشکرم پاسخ
1 امتیاز
نارگیل ونوس حشره خوارdianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند . مراقب باشید که یک وقت گیاه را زیادی آبدهی یا غرق نکنید.آبدهی زیاد میتواند موجب پوسیدگی ریشه ها شود.در صورتی که متوجه آب اضافی روی خاک و اشباع شدن آن شدید، بدانید که گیاه را زیادی آبدهی کردید.در صورتی که این اتفاق افتاد،گیاه را سر و ته کنید و خاک را فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود.همیشه از آب طبیعی باران و یا آب مفطر استفاده کنید.آب لوله کشی حاوی مواد معدنی بسیاری است که درصورت جذب شدن به خاک وارد گیاه شده و موجب مرگ آن میشود.گیاهان حشره خوار عاشق نور هستند. را در مکانی نور گیر قرار دهید که بتواند حداقل نصف روز را از نور طبیعی آفتاب استفاده کند.
مرتضی
با سلام من 2 تا بذر از این گل دارم میخواستم بدونم میتونم هر کدوم رو جدا بکارم؟ در مورد خاک هم میشه خاک معمولی استفاده کرد مثلا همین خاکی که توی باغچه ها هست و دارای کود میباشد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله میتوانید جداگانه بکارید ولی برای بالا رفتن درصد سبز شدن ونیز جوانه زنی راحتتر معمولا دو بذر را باهم میکارند.خاک معمولی هم ممکن است جواب بدهد ،به ذشرطی که درصد رس ان کم باشد
علی اصغر مجی
ببخشید میخواستم بپرسم فصل خواصی باید کاشتش؟(الان میشه؟) خواک کوکوپیت بهتره پیتماس؟ توش به چه درصدی پرلیت باشه؟ حالت آبیاریش باید مثله نخل مرداب باشه؟(آب زیاد؟) پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : خاک موس یک خاک اسیدی و فقیر است،و ماسه و پرلایت از آبکی شدن خاک و احاطه شدن ریشه ها توسط آب جلوگیری میکنند.اگر میخواهید دانه ی این گیاه را بکارید، از ترکیب 70 درصد پیت موس 30 درصد ماسه ی بدون نمک استفاده کنید.پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده به طوریکه همیشه بستر نمناک باشد و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم ابیاری را کمتر نموده و از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به مکانی روشن انتقال دهید.
0 امتیاز
علی اصغر مجی تشکر میکنم
علی دینی فر
ایا ونوس حشره خوار را می توان درون خانه پرورش داد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر شرایط مناسب پرورش رعایت شود چرا که نه ...؟ پیشنهاد ما پرورش در تراریوم است
1 امتیاز
هوتن جوانمردی سلام.نور فلورسنت برای این گیاه باید چند وات باشه یا کلا چه چراغی برای این گیا باید گذاشت. ایا کم مصرف ها جزو فلورسنت هستند؟
0 امتیاز
محمد موسوی

بله.اگرشرایط لازم وجودداشته باشد.برای اطلاع ازشرایط لازم این گیاه ونحوه پرورش آن به آدرس زیرمراجعه کنید.

dyiuneh.mihanblog.com

فرهاد
با سلام در راهنمایی برای کاشت این گیاه گفته شده: "از قراردادن دانه به صورت مستفیم در خاک با گلدان خودداری کنید." منظور چیه ؟ پس دانه را باید چه طور بکاریم ؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل یعنی ابتدا گیاه را نشاء کنید وسپس به گلدان صلی منتقل کنید.
مجید قربانپور
سلام من بچه ی رامسرم از شمال ایا تو شهر من هم میشه درست کنم واسه تولید از بذر و پرورشش؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله.شرایط مربوط به نگهداری و پرورش گیاه را در قسمت مربوطه مطالعه کنید.
رسول آقایی
سلام برای تهیه نشاء بالغ ونوس از کحا باید اقدام کرد. آیا مرکز خودشما این سرویس رو داره(بخاطر اطمینان خاطر بیشتر) ؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر تعدادی از ساقه و تله ها به مرور سیاه و از بین میروند، این عمل بدلیل احیا گیاه می باشد، و باید تمامی قسمت های سیاه شده را با قیچی حذف نمود، بطوری که به بقیه ساقه ها که هنوز سرسبز هستن آسیبی وارد نشود.دما حدود 21 تا 23 ،نور غیر مستقیم باشد آبیاری با مقطر و تهویه هم مناسب باشد.از کود برای ونوس استفاده نکنید ممکن است باعث آسیب یا مرگ گیاه شود.
0 امتیاز
رسول آقایی سلام
نشاهئ3ماهه ونوس را حدود 5ماه که دارم ولی رشد قابل توجی نکرده از 1ماه پیش هر تله جدیدی که میده بصورت نارس باقی میمونه وآخرش هم سیاه میشه درحالی که قبل از 1ماه تله های که داده بود خیلی خوب عمل میکرد لطفا اگه برای  برطرف شدن این وضیعت
نیاز به مکمل غذایی یا راهکار خاصی هست راهنمایی بفرمائید.
   ممنون
A.B
سلام من دو تابذر خریدم می خواستم قبل از اینکه بکارمش وسایلش رو اماده کنم دمابایدچقدر باشه ازمهتابی اکواریوم که بازک تره میشه استفاده کرد اشکال نداره که داخل گلدون بکارم بعد گلدون و بزارم تو اکواریوم بعد هم باشیشه سر اکواریوم رو ببندم نمیشه ته گلدون سوراخ نباشه ممنون میشم به هم ی سوال هام جواب بدید پاسخ
1 امتیاز
نارگیل شرايط جوانه زني بذر در بستري مناسب فراهم شود سپس در گلدان جداگانه اي کاشته شود.بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) بهتر است بذر ها را در ظرف شيشه اي در داري بکاريدو در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.از نور مهتابي در فاصله 30 سانتيمتري گياه هم میتونید استفاده کنید .جهت ایجاد رطوبت از زير گلداني سنگريزه دار حاوي آب استفاده کنيد طوري که کف گلدان با آب تماس پيدا نکنه و يا براي ايجاد رطوبت مورد نياز گياه ،زير گلدان را به انداره 1 سانتيمتر هر 3 تا 4 روز يک بار آب بريزيد و يک تنگ شيشه اي را روي گلدان قرار دهيد تا مانند گلخانه اي کوچک عمل کند .ته گلدان حتما باید حتما سوراخ داشته باشه تا آب اضافه خارج شود وگرنه احتمال پوسیدگی زیاد هست .
meysam esfahani
خزه اسپگنوم زنده را از کجا تهیه کنم؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : معمولا تو جنگل های مرطوب و کمی تاریک به راحتی گیر میاد . تو شمال زیاد هست .

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد