٧/١/١٤٣٦ --- 11/1/2014 --- ۱۳۹۳ شنبه ۱۰ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
السلام علیک یا اباعبدلله الحسین        
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  258  نفر
بازدید امروز :  11010  بازدید
بازدید دیروز :  22586  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
سودا خوش پناه
salam khaste nabashin,chan ruz pish vase man ye mosh chiz miz shabi khake barg ferestadan.be esme venus,na kudi na golduni hichi,, man chikar konam?hata rahnema ham nadare ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام : از همون جایی که خریدید تماس بگیرید و با اون ها در میان بگذارید . یه عکس از مواردی که فرمودید بفرستید ببینیم چی هست .
اسماعيل بكراني
سلام.اگه ميشد در رابطه كاشت اين گياه بيشتر توضيح دهيد.اگه زير چراغ نباشد رشد نميكند؟اگرداخل گلدان پشت پنجره اتاق باشدرش خواهدكرديانه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : کاشت از طریق بذر به این صورت است که بذر را در سطح بستر کاشت میکنند . روی بذر نباید خاک ریخته شود . برای رشد و نمو نیاز به نور خوبی دارد . پنجره جنوبی و یا شرقی بهترین محل برای نگهداری این گیاه است . دمای مناسب برای پرورش 24 درجه و بهترین رطوبت برای آن حدود 90 در صد می باشد ( میتوانید در تراریوم بسته و یا چیز های مشابه استفاده کنید )اگر نور طبیعی ندارید می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید . در طول مراحل پرورش خاک همواره باید مرطوب باشد . این گیاه هیچ نیازی به کود ندارد و از آبهای املاح دار برای آبیاری نباید استفاده کنید . در فصولی که میزان تابش نور زیاد باشد باید مراقب باشید که محل پرورش بیش از حد گرم نشود چون باعث خراب شدن گیاه میشود .( میتوانید درب محل نگهداری را جهت تهویه بردارید )به طور معمول کاشت بذر تا مرحله جوانه3 ماه طول می کشد.
سیدمحمد دمرل جلالی طحان زواره
باسلام    مي خواستم درمورد شرايت ونحوه كاشت ومدت جوانه زدن بذر ونوس حشره خوار برام توضيح بدين
ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : از ترکیب خاک خزه ی خشک شده و خاک پیت موس و ماسه و پرلایت آمدهبرای کاشت استفاده کنید. خاک موس یک خاک اسیدی و فقیر است،و ماسه و پرلایت از آبکی شدن خاک و احاطه شدن ریشه ها توسط آب جلوگیری میکنند.اگر میخواهید دانه ی این گیاه را بکارید، از ترکیب 70 درصد پیت موس 30 درصد ماسه ی بدون نمک استفاده کنید.از قرار دادن دانه به صورت مستقیم در خاک یا گلدان خودداری کنید
هوتن جوانمردی
سلام.نور فلورسنت برای این گیاه باید چند وات باشه یا کلا چه چراغی برای این گیا باید گذاشت. ایا کم مصرف ها جزو فلورسنت هستند؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام لامپ فلورسنت مهتابی در فاصله 30 سانتی گیاه توصیه شده است . لامپ های کم مصرف سفید نیز فلورسنت هستند.
1 امتیاز
Metooo Mousavvy واتش رو نمیدونم اما گفته میشه که لامپ های مهتابی که T5 هستند استفاده شوند.همچنین برای رشد و فتوسنتز گیاه و رشد رویشی آن باید از نور فلورسنت استفاده کرد .برای گل و تولید بذر و رشد زایشی گیاه از نور آفتابی که گرما هم تولید میکنند استفاده کرد.غیر از این نور ها نور غیر مستقیم خورشید هم خیلی نور خوبیه.لامپ های کم مصرف و هالوژن اشعه های مضری دارند و توصیه نمیشن.
hediyeh
mitoonim kharide interneti dashte bashim ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام ک با این شماره تماس بگیرید.09112331908
0 امتیاز
شاهرخ آريا بله شما ميتونيد اين گياه رو در زمين هم كشت كنيد
بشرطي كه رطوبت لازم حفظ شود + در صورتي كه در زمستان دماي منطقه مورد نظر از +5 درجه كمتر نشود.
قابل ذكر است اين دما باعث ايجاد خواب زمستاني گياه مي  شودو و دماي كمتر از آن باعث مرگ گياه و...

علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

Web. http://www.palmgarden.ir
E-Mail. info@Palmgarden.ir
Mob. 0933 3131 933


0 امتیاز
علی میرزایی بله www.palmgarden.ir
امیر حسین
سلام.ممنون از سایت خیلی خوب و مفیدتون.میخاستم ببینم منظورتون از خاب زمستونی گیاه چیه؟یعنی باید تو زمستون بزاریمش بیرون تو سرما؟بازم ممنون. ثبت پاسخ
1 امتیاز
محمد نمایان گیاه حشره خوار ونوس بدون خواب زمستانه مانند یک گیاه یکی دو ساله زندگی می کند و سپس ضعیف می شود و دیگر به رشد خود ادامه نمی دهد و در نهایت می میرد اما اگر گیاه هر ساله خواب زمستانی داشته باشد مانند درختان چند ساله همیشه رشد می کنند و هر سال بزرگ تر از گذشته خواهند شد. برای اطلاع دقیق درباره نحوه ایجاد شرایط خواب زمستانی حتما این صفحه را مطالعه کنید: http://www.carnivorousplants.ir/dormancy.html با تشکر، جامعه گیاهان گوشتخوار: http://www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
نارگیل : سلام : نهفتگی زمستانیگیاه شما در زمستان نیاز مند خواب زمستانی در تعدادی از ماههای زمستانی است.در این دوره، بسیاری از برگ ها میمیرند و آنهایی که زنده میمانند و رشد میمانند، روی زمین به صورت صاف می افتند.در این دوره هم گیاه شما به نور نیاز دارد، ولی برای مدت کوتاهتری.همچنین به مقدار کمتری آبدهی محتاج است.حتما از مرطوب بودن محیط و قهوه ای رنگ بودن خاک اطمینان حاصل کنید.در صورت مشاهده ی برگهای قهوه ای آنها را قطع کنید.محفطه و خود گیاه را خنک تر از وضعیتشان در تابستان نگهدارید.در این دوره است گیاه زیاد گرسنه نشود و آهسته تر بسته شود.به محض نزدیک شدن به بهار، مدت نور گیری گیاه را افزایش دهید تا اجازه ی رشد یابد! به محض برگشتن به حالت عادی، حتی بیشتر از سال قبل هم رشد خواهد کرد.
محمد امین حری
سلام به همه دوستان من ساکن اصفهان هستم ایا جایی هست که بزر و نشا یک ماهه بشه تهیه کرد؟ اگه ممکنه سایت یا ادرس بدید و آیا برای کاشتش فصل خاصی میخاد یا توی هر فصلی میشه کاشت؟ ممنون ثبت پاسخ
کیان عباسی
سلام، من یک نشاء ونوس 3 ماهه خریدم،تمام شرایطشم فراهم کردم می خواستم بدونم که کی میتونه حشره بخوره و در روز چقدر در کنار نور مصنوعی قرار بدم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل از قرار دادن گیاه د رمقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید ،پنجره آفتاب گیر با نور فیلتر شده و یا نور غیر مستقیم به مدت 14 تا 16 ساعت در روز برای گیاه مناسب است.
0 امتیاز
شاهرخ آريا

از زمانی که طول تله ها به حدود یکسانت رسید ، میتونید تغذیه رو شروع کنید، در لینک زیر اطلاعات کامل توضیح داده شده


0 امتیاز
شاهرخ آريا برای دوره رشد؛ روزانه حداقل 12 ساعت نور فلورسنت مهتابی از فاصله 30 سانت
مهدی کربلایی
ببخشید شیوه تکثیر این گیاه رو اگه میشه روی سایت بگذارید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) و روي آن را با يک نايلون بپوشانيد در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم و یا نور فلورسنت نه چندان نزديک ) نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.رشد خيلي خوب آن در مخلوط “خاک پيت” و “شن و ماسه ” به نسبت 4 و 1 است.
احسان
سلام میخواستم بپرسم اگه بخوایم این گیاه را پرورش بدم نیاز به چه امکاناتی دارم؟همینطوربایدتحت چه نوع شرایط اب و هوایی باشه؟ممنون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : تو همین سایت در مورد شرایط نگهداری ونوس توضیح داده شده اگه توضیحات برای شما کامل نبود دوباره سوال بپرسید تاجواب روشن تری کاملتری داده بشه.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد