٣/٢/١٤٣٦ --- 11/27/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۶ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
ولادت با سعادت حضرت امام محمد باقر علیه السلام تبریک و تهنیت باد       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  132  نفر
بازدید امروز :  3633  بازدید
بازدید دیروز :  27745  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
شهاب الدین د-ه
سلام ممنون از سایت بسیار خوبتون من بذر گیاه رو تهیه کردم از یک سایت یک دونه تخم داخلش بود همراه یه مقدار خاک ولی اصلا شبیه خاک نیست!!!! من یه خورده کودبرگ و همراه مقدار خاک قاطی کردم و خاک خود همراهش رو روش ریختم و قاطی نکردم و بذر رو گذاشتم روش یه مقدار کمی که بذر رو بپوشونه خاک خودش رو روش ریختم و گذاشتمش پشت پنجره چنتا سوال دارم 1-در هوای یزد پشت پنجره خوب هست؟ 2-نوشته بودید در تابستان در آب کامل باشه چگونه؟از ریشه بزارمش تو یه ظرف آب؟ 3-در مورد خواب زمستانی چگونه باید باشه؟ 4-وقتی بذر رو گذاشتم یه 5 بار آب بهش اسپری کردم چند مدت این کار رو بکنم و وقتی گیاه بزرگ شد نحوه آب دهی چگونه هستش؟ 5-آیا میشه این رو تکثیرش کرد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) و روي آن را با يک نايلون بپوشانيد در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم (نور از پشت پرده توری یا نور فلورسنت نه چندان نزديک ) نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.رشد خيلي خوب آن در مخلوط “خاک پيت” و “شن و ماسه ” به نسبت 4 و 1 است. در طول تابستان سطح خاک همواره مرطوب باشد به شرطی که زهکش باز و خاک باتلاقی نشود.پس از اینکه گیاه بزرگ شد قابل تکثیر هست.
محمد
سلام من تقریبا یک هفته هست که بذر این گیاه رو کاشتم و روش هم یک پلاستیک کشیدم تا عرق کنه(با پیشنهاد یک گلخانه دار)هر دو روز یک بار هم بهش آب میدم.میخواستم بدونم دیگه باید چه کار کنم تا بذر تقویت بشه و زودتر جوانه بزنه و چند روز طول میکشه که بذر بترکه؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : نیاز به کار خاصی نیست.تا زمان جوانه زنی باید خاک همیشه نمدار باشد.بعد از جوانه زدن ابیاری را کم کنید
فاطمه شرافتی
سلام با تشکر میخواستم بدونم برای پرورش انبوه ونوس حشره خوار مثلا 100یا200تا ِ بذر بهتره یا نشا ؟ و قیمت هر بذر یا نشا چقد برام وامیسته و از کجا تهیه کنم؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : اگه شرایط نگهداری خوبی داشته باشید خرید نشاء به صرفه تر میباشد . از اینکه بتووانید بذر های با تضمین از بازار خریداری کنید . اکثر بذر های موجود خراب می باشد . می توانید با خرید نشاء 2 تا 3 ماهه کار را شروع کنید . قیمت نشاء هم بسته به فروشنده متفاوت بوده و قیمت ثابتی ندارد .
مهدی احمدی
من الان 2 ماهه که بذر این گیاه را از طریق اینترنت خریداری کرده ام. تقریبا 12 عدد بذر داخل یک قوطی با مقداری خاک،در 5 شرایط مختلف آب و هوایی کاشتم ،که خوشبختانه همشون در آمدن ولی واقعا متاسفم که بذری را که کاشتم بذر ونوس نبوده و تقلبی است،مبلغ11000 تومان هم بابت آن پول دادم،یک گیاه که اصلا نمی دانم چیه درآمده فقط همین،کسی هست که بدونه بذر اصل این گیاه را میشه از کجا تهیه کرد؟
ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام : برای اطمینان بهتره که نشاء گیاه رو تهیه کنید.
0 امتیاز
شاهرخ آريا دوست عزيز، ديگر نيازي به خريد بذر با قيمت بالا نيست

گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند .
در حال حاضر ونوس حشره خوار در فروشگاه ما آماده برای فروش می باشد . این محصول به صورت نشاء های یک ماهه تا هشت ماهه با كیفیت عالی بوده و قدرت رشد بالایی دارند .

فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار فقط 9.000 تومان.
تعجب نکنید بذر این گیاه حدود 11.000 تومان است ولی ما کاری کردیم که همه بتوانند این گیاه زیبا را در خانه خود داشته باشند.

علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

Web. http://www.palmgarden.ir
E-Mail. info@Palmgarden.ir
Mob. 0933 3131 933


کیان عباسی
سلام، تو رو خدا جواب بدید.از چند ماهگی به بعدگل ونوس می تونه حشره بخوره؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام از 5 ماهگی می تواند حشره بخورد هر گاه برگ های گیاه به اندازه 2 تا 3 سانتیمتر باز شوند،تازمانی که برگ ها کوچک هستند آب مقطر دهید.
reza oveysi
با عرض سلام من دو تا ونوس 5 ماهه دارم و در تراریوم هستند و با نور مهتابی(16ساعت در روز). وهفته ای 3 بار ابیاری میشن و 20 روز پیش گلدانشون رو بزرگ کردم وکمی کوکوپیت+پرلیت اضافه کردم ولی ب تازگی لبهای بعضی از تلها ب پشت برگشتن وبقیشون هم تلها عمل نمیکنند دلیلش جی میتونه باشه؟ ایا رطوبت یا دما کمه؟لطفا راهنمایی بفرمایید. ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام ممکن است در اثر جابجایی و انتقال دپار تنش شده باشند ،دما را کمی خنک تر کنید و با اب مقطر اسپری کنید.پرلیت استفاده شده شور نباشد.
حسن حضرتی
سلام با تشکر. 1-می خواستم بدونم الان که زمستونه نور کمه تو آپارتمان میشه ونوسو کاشت. 2-من بذر وتوسو از طریقه اینترنت تهیه کردم همراهش یکم خاک شبیهه کود حیوانی بود آیا بذرو رو اون خاک بکارم؟ 3-بعده جوانه زدن میشه از کود حیوانی تو خاکش استفاده کرد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil بله.در صورت فراهم نمودن شرایط میتوانید.پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده به طوریکه همیشه بستر نمناک باشد و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم ابیاری را کمتر نموده و از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به مکانی روشن انتقال دهید.
niki
سلام میخواستم بدونم شماخود گل ونوس را برای فروش دارید ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل متاسفانه در حال حاضر خیر (مهر 1391)
1 امتیاز
شاهرخ آريا گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که گیاه ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند . -- http://www.palmgarden.ir 0933-3131-933
1 امتیاز
شاهرخ آريا گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که گیاه ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند . -- http://www.palmgarden.ir 0933-3131-933
مصطفی یوسفی
من از گل کاری و کشت هیچی نمیدونم.راستی من ساکن رشتم.میتونم اینو تو خونه برورش بدم(از نظرآب هوا)؟ازین سایتهای اینترنتی که بذر رو میفروشن میشه خرید کرد؟بذرشون مناسبه؟ ساییتون عالیه....تووببببب ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله میتونید به شرطی که شرایط توضیح داده شده در بخش معرفی رو بتونید براش فراهم کنید
امیر حسین
سلام.ممنون از سایت خیلی خوب و مفیدتون.میخاستم ببینم منظورتون از خاب زمستونی گیاه چیه؟یعنی باید تو زمستون بزاریمش بیرون تو سرما؟بازم ممنون. ثبت پاسخ
1 امتیاز
محمد نمایان گیاه حشره خوار ونوس بدون خواب زمستانه مانند یک گیاه یکی دو ساله زندگی می کند و سپس ضعیف می شود و دیگر به رشد خود ادامه نمی دهد و در نهایت می میرد اما اگر گیاه هر ساله خواب زمستانی داشته باشد مانند درختان چند ساله همیشه رشد می کنند و هر سال بزرگ تر از گذشته خواهند شد. برای اطلاع دقیق درباره نحوه ایجاد شرایط خواب زمستانی حتما این صفحه را مطالعه کنید: http://www.carnivorousplants.ir/dormancy.html با تشکر، جامعه گیاهان گوشتخوار: http://www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
نارگیل : سلام : نهفتگی زمستانیگیاه شما در زمستان نیاز مند خواب زمستانی در تعدادی از ماههای زمستانی است.در این دوره، بسیاری از برگ ها میمیرند و آنهایی که زنده میمانند و رشد میمانند، روی زمین به صورت صاف می افتند.در این دوره هم گیاه شما به نور نیاز دارد، ولی برای مدت کوتاهتری.همچنین به مقدار کمتری آبدهی محتاج است.حتما از مرطوب بودن محیط و قهوه ای رنگ بودن خاک اطمینان حاصل کنید.در صورت مشاهده ی برگهای قهوه ای آنها را قطع کنید.محفطه و خود گیاه را خنک تر از وضعیتشان در تابستان نگهدارید.در این دوره است گیاه زیاد گرسنه نشود و آهسته تر بسته شود.به محض نزدیک شدن به بهار، مدت نور گیری گیاه را افزایش دهید تا اجازه ی رشد یابد! به محض برگشتن به حالت عادی، حتی بیشتر از سال قبل هم رشد خواهد کرد.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد