(یا حی یاقیوم) ٢٣/٦/١٤٣٥ --- Wednesday, April 23, 2014 --- ۱۳۹۳ چهارشنبه ۳ ارديبهشت امروز
ورود عضویت
همکاری با ما
 
 
میهمان گرامی خوش آمدید
تالار های گفتگوی نارگیل
نیازمندی های نارگیل
عناوین کلی سایت
گیاهان زینتی آپارتمانی
گیاهان زینتی فضای باز
کاکتوس های زینتی
بونسایی - درخت در گلدان
تراریوم - باغ شیشه ای
پرورش گیاهان در آب
 
پر بازدیدترین ها
 
پر طرفدارترین ها
 
تصویر روز


آمار سایت
بازدید کننده آنلاین :  603  نفر
بازدید امروز :  22700  بازدید
بازدید دیروز :  36209  بازدید
 
 
تماس با ما نقشه سایت فروشگاه خدمات پرسش و پاسخ صفحه اصلی
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

با قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین با عضویت در سایت میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
erfan moayedi
سلام 2روزه که من بذر گیاه رو کاشتم ولی خیلی کنجکاو شدم و می خوام دوباره دونه رو ببینم آیا می تونم این کار را بکنم پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام : اگه میخواهید ببینید که جوونه زده یا نه باید بگم که هنوز زوده برای جوونه زدن.من خودم بذر سالمش رو کاشتم یه چیز حدود 3 ماه طول کشید تا سبز شه.در ضمن بذر باید در سطح خاک کاشته بشه و نیاز به ریختن خاک روش نیست.
حسین رودباری
سلام من بذر ونوس رو خریداری کردم ولی از نوع خاک یا مواد مناسب برای کاشت اطلاعی ندارم لطفا بیشتر بهم توضیح بدید پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام شرايط جوانه زني بذر در بستري مناسب را تهیه کنید(مخلوطی از پیت شن و مسه ).بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) بهتر است بذر ها را در ظرف شيشه اي در داري بکاريدو در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.
1 امتیاز
حسین رودباری سلام خاک پیت و ظرف شیشه ای بکارید رو از کجا میشه تهیه کرد ؟باتشکر
1 امتیاز
Nargil سلام: بذر ونوس رو باید تو خاک پیت و پرلیت به مقدار 2 قسمت پیت و 1 قسمت پرلیت بکارید به گونه ای که بذر ها در سطح خاک کاشته شود و روی آن چیزی ریخته نشود . برای رشد و نمو نیاز به نور کامل و رطوبت بالا می باشد . برای این کار محل پرورش گیاه باید دارای شرایط گلخانه ای ( تراریوم یا شیشه ) باشد . برای مثال بستر کشت را در داخل شیشه در بسته ریخته و بذر ها را در سطح خاک کشت میکنید . و با استفاده از اسپری سطح خاک و بذر را مرطوب نگه می دارید . درب شیشه را ببندید( به وسیله سلفون و یا هر چیز دیگری)در طی رشد گیاه باید در مقابل یک نور کامل قرار گیرد . اگر گیاه در مقابل نور خورشید باشد باید مراقب باشید تا دمای بستر بالا نرود . در این شرایط با یرداشتن درب دمای محیط کشت را متعادل نگه دارید . بهترین دما برای تندش بذر 24 درجه میباشد .گیاه به نور روزانه 12 تا 14 ساعت نیاز دارد . اگر نور طبیعی ندارید می توانید از نور مصنوعی استفاده کنید . بستر کشت همواره باید مرطوب ولی بیش از حد خیس نباشد و بهتر است که با آب تصفیه شده و یا بدون املاح آبیاری و یا اسپری صورت گیرد ( آب های معدنی دارای املاح می باشند) در نوع بستر کشت به جای پرلیت می توانید از سیلیس هم استفاده کنید .قبل از ریختن خاک در محل کشت به مقدار 1 تا 2 سانت سنگ ریزه در داخل آن بریزید و سپس خاک را روی سنگ ریزه بریزید .
نسرین
باسلام من دانه هارادرخاک معمولی کاشته ام میخواستم بدونم درخاک معمولی هم رشدمیکندیانه؟درخاک معمولی چه مدت طول میکشد تارشد کند؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل اگر عمق کاشت،وسایر نکات گفته شده رعایت شده باشد سبز خواهد شد ومدت ان هم بستگی به شرایط کاشت دارد
سینا
با سلام این گیاه در چه خاکی باید کشت شود لطفا یه چیزی بگید که ما هم بفهمیم مثلا رس خاک برگو... پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : میتونید از خاک پیت به همراه مقدار کمی شن ریزه یا پرلیت استفاده کنید . بجای خاک پیت میتونید از کوکوپیت استفاده کنید. این نسبت باید 4 قسمت پیت و 1 قسمت شن ریزه یا پرلیت باشد. برای اطمینان اگر از پرلیت استفاده کرذید آن را 24 ساعت در آب خیس دهید تا اگر از نوع پرلیت شور باشد شوری آن گرفته شود.خاک پیت-کوکوپیت و پرلیت در فروشگاه های کشاورزی یافت میشود.
علی
سلام این گیاه چگونه تولید مثل می کند؟ پاسخ
3 امتیاز
نارگیل : با سلام ونوس از طریق کاشت بذر در گلدان و جعبه کاشت تکثیر می شود . در صورت نیاز به آموزش بیشتر می توانید به صفحه مربوط به این گیاه در سایت نارگیل مراجعه کنید . موفق باشید
علی میرزایی
سلام من نشا 3 ماهه این گیاه رو 2 ماه پیش خریدم تو 50 روز اول رشد خوبی داشت ولی الان برگ های جدیدی که در حال روییدن هست به مراتب رنگ نوک برگشون به سمت کرم و قهوهای و سیاه شدن میره. میخواستم بدونم علتش چیه؟
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام .نور و رطوبت را بررسی کنید ،کمبود و کمبود رطوبت باعث سیاه شدن برگ ها می شود.از قرار دادن گیاه در مقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.اگر از نور غیر مستقیم استفاده می کنید به مدت 16 ساعت و به فاصله 30 سانت از گیاه استفاده کنید.اگر برگ ها به تدریج سیاه می شوند در دوره رشد گیاه مشکلی نیست و باید برگهای قهوه ای رنگی که اعمال حیاتی خود را انجام داده اند چیده شوند .
مصطفی غلامی
باسلام می خواستم از پاجوش گیاه ونوس قلمه بزنم شما چه نوع هورمون ریشه زایی برای این کار معرفی می کنید. لطفا با ذکر نام راهنمایی بفرمایید. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام هورمون ریشه زایی را در فروشگاه سایت می توانید مشاهده کنید.
reza oveysi
با عرض سلام من دو تا ونوس 5 ماهه دارم و در تراریوم هستند و با نور مهتابی(16ساعت در روز). وهفته ای 3 بار ابیاری میشن و 20 روز پیش گلدانشون رو بزرگ کردم وکمی کوکوپیت+پرلیت اضافه کردم ولی ب تازگی لبهای بعضی از تلها ب پشت برگشتن وبقیشون هم تلها عمل نمیکنند دلیلش جی میتونه باشه؟ ایا رطوبت یا دما کمه؟لطفا راهنمایی بفرمایید. پاسخ
2 امتیاز
نارگیل سلام ممکن است در اثر جابجایی و انتقال دپار تنش شده باشند ،دما را کمی خنک تر کنید و با اب مقطر اسپری کنید.پرلیت استفاده شده شور نباشد.
g.k
سلام. میخواستم بدونم چه مدت طول میکشه که تخم کاشته شده تبدیل به گیاه بشه و کلا رشدش چطوریه؟ و راه تکثیرش چیه؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام یک تا دو ماه جوانه زنی هست و 2 تا 3 ماه بعد مرحله تبدیل شدن به نشا بذر ها را روي سطح خاک قرار دهيد و به هيچ وجه روي آن را با خاک نپوشانيد کمي با انگشت بذر را فشار داده تا سطح تماس خاک با بذر بيشتر شود بعد از کاشت ،بذر ها رطوبت زيادي نياز دارند 1 يا 2 بار در روز چند قطره آب روي بذر ها اسپري کنيد(خاک خيس نشود همين که مرطوب باشد کافيست) و روي آن را با يک نايلون بپوشانيد در دماي 25 تا 28 با نور غير مستقيم ,نور فلورسنت نه چندان نزديک ) نگهداري کنيد پس از يک يا 2 ماه جوانه ها ظاهر مي شوندکه بسيار حساس هستند و نبايد به آنها دست زد 2 تا 3 ماه بعد تبديل به نشا شده که بايد آنها را به گلدان جداگانه با خاک مناسب منتقل کرد.رشد خيلي خوب آن در مخلوط “خاک پيت” و “شن و ماسه ” به نسبت 4 و 1 است.
0 امتیاز
محمد موسوی

دوست عزیزشما برای اطلاع داشتن ازخصوصیات ونحوه پرورش آن و...میتوانیدبه آدرس زیربروید.

dyiuneh.mihanblog.com

niki
سلام میخواستم بدونم دقیقا چندروز طول میکشد تا جوانه بزند پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بستگی به شرایط کاشت ونگهداری شما دارد.عواملی مانند عمق زیاد کاشت نوع خاک وسرما ویا گرمای بیش از حد باعث تاخیر در جوانه زنی خواهد شد.
0 امتیاز
فرنوش جعفری شمادرون سایتتان گیاه ونوس را دارید


  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

موارد مشابه :
 
این صفحه را به اشتراک بگذارید
 
 
صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS

تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است و استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع بلامانع است.

  Copyright © 2010-2013  www.Nargil.ir All Rights Reserved. Designed by MNSHAHAB
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد