٩/٨/١٤٣٦ --- 5/28/2015 --- ۱۳۹۴ پنج شنبه ۷ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  368  نفر
بازدید امروز :  27639  بازدید
بازدید دیروز :  33648  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
امین
سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که میشه این گیاه رو در گلدان و بیرون از گلخانه پرورش داد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله ولی بایددر فصول سرد باید به مکانی گرم منتقل شود
بهمن مستوفی
درود بر شما من یه نشاء 2 ماهه گیاه حشره خوار خریدم و طبق سفارش مراحل کاشت را انجام داده ام . می خواستم بپرسم که باید کیاه را در چه مکانی بگذارم ( محل سایه دار یا در معرض تابش خورشید) و اینکه در طول روز نور خورشید چه مدت زمانی به گیاه بتابد؟ با تشکر مستوفی ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام نور باید زیاد ولی غیر مستقیم باشد به مدت 12 تا 16 ساعت در روز و یا از لامپ فلورسنت در فاصله 30 سانتی گیاه استفاده کنید .
مجید قربانپور
سلام من بچه ی رامسرم از شمال ایا تو شهر من هم میشه درست کنم واسه تولید از بذر و پرورشش؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله.شرایط مربوط به نگهداری و پرورش گیاه را در قسمت مربوطه مطالعه کنید.
حسین عزتی
ایا میتوانیم همیشه در گلدان نگه داری اش کنیم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله.شرایط نگهداری از گیاه را در قسمت مربوطه مطالعه کنید.
ملیحه آزادخواه
روش های تکثیر این گیاه رو میشه کامل بگید؟ ایا با کشت بافت میشه تکثیر کرد؟با چ محیط کشتی لطفا دقیق توضیح بدید. تو نرم افزار گیاهان خونده بودم با بذر و جعبه کشت و ازدیاد نباتی تکثیر میشه جعبه کشت یعنی چی؟ازدیاد نباتی چه طوره؟ کودی نیاز داره؟چطور کود بدم؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : این گیاه از طریق کشت بذر و بافت تکثیر میشه . در روش کشت بافت میزان تولید بسیار بالاست.محیط کشت باید دارای خاک ضعیف و اسیدی باشه.نیاز به هیچ کودی نداره . محیط کشت این گیاه تو همین سایت توضیح داده شده.ازدیاد نباتی همون قلمه زنی هست و جعبه کشت هم همان گلدان های مخصوص نشا ( گلدان نشا) میباشد.
1 امتیاز
ملیحه آزادخواه متاسفانه چیزی در مورد محیط کشت پیدا نکردم لطفا برای رفتن به بخش تو ضیحات پیرامونی گیاهان کمک کنید خیلی از موارد رو تاکید میکنید در سایت هست پس کجاست؟هرجا میرم یا معرفی گیاهه یا فروش محصول
1 امتیاز
افسانه فرود سلام فکر میکنم محیط کشت آگار مناسب باشه
1 امتیاز
محمد نمایان محیط کشت ونوس حشره خوار در کشت بافت (Murashige and Skoog (MS همراه با ویتامین و هورمون ها می باشد. برای اطلاع کامل و مفصل درباره تکثیر و چگونگی آن به طور قدم به قدم به این صفحه جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: http://www.carnivorousplants.ir/cultivation.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان محیط کشت ونوس حشره خوار در کشت بافت (Murashige and Skoog (MS همراه با ویتامین و هورمون ها می باشد. برای اطلاع کامل و مفصل درباره تکثیر و چگونگی آن به طور قدم به قدم به این صفحه جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: http://www.carnivorousplants.ir/cultivation.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: www.carnivorousplants.ir
1 امتیاز
محمد نمایان محیط کشت ونوس حشره خوار در کشت بافت (Murashige and Skoog (MS همراه با ویتامین و هورمون ها می باشد. برای اطلاع کامل و مفصل درباره تکثیر و چگونگی آن به طور قدم به قدم به این صفحه جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: http://www.carnivorousplants.ir/cultivation.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار مراجعه فرمایید: www.carnivorousplants.ir
جواد دوبرادران
باسلام میخواستم بدون قیمت بذر ونوس حشره خوار چنده ؟ گل رو به صورت رشد کرده و غیر بذر میشه تهیه کرد؟ اگر میشود قیمتش چنده و از کجا باید گیر بیاوریم؟ ثبت پاسخ
راحیل باغبان
سلام چندتا سوال داشتم می خواستم ببینم ایا امکان نگهداری این گیاه در تراریوم هست ؟ و اینکه ایا می تونه با گیاهان دیگه هم همزیستی کنه و اگه هست چه نوع گیاهانی؟خیلی ممنون از سایت قشنگتون ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله با گیاهان دیگه بهتره کاشته نشه بخاطر نیازهای محیطی متفاوتشون
سیامک
با سلام من در آلمان زندگی می کنم و بتازگی یک گلدان کوچک از این گیاه را خریده ام می خواستم بدانم که در هفته چند عدد مگس اجازه دارم به آن بدهم در ضمن آیا اجازه دارم که بجای در آب گذاشتن با اسپری به آن آب بدهم ضمناً در زمستان هوا اینجا بسیار تاریک است آیا گیاه خراب نمی شود. ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : در مورد مگس این بستگی به اشتهای گیاهتان دارد ولی نباید زیاده روی کنید.در مورد اسپره کردن هم مشکلی ندارد ولی باید همیشه خاک مرطوب باشد .البته بهتر است گلدانتان را ابیاری نمایید.چون اسپره کردن فقط سطح خاک را مرطوب میکند وممکن است اب به ریشه های پایینی نرسد
مهدی احمدی
من الان 2 ماهه که بذر این گیاه را از طریق اینترنت خریداری کرده ام. تقریبا 12 عدد بذر داخل یک قوطی با مقداری خاک،در 5 شرایط مختلف آب و هوایی کاشتم ،که خوشبختانه همشون در آمدن ولی واقعا متاسفم که بذری را که کاشتم بذر ونوس نبوده و تقلبی است،مبلغ11000 تومان هم بابت آن پول دادم،یک گیاه که اصلا نمی دانم چیه درآمده فقط همین،کسی هست که بدونه بذر اصل این گیاه را میشه از کجا تهیه کرد؟
ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام : برای اطمینان بهتره که نشاء گیاه رو تهیه کنید.
0 امتیاز
شاهرخ آريا دوست عزيز، ديگر نيازي به خريد بذر با قيمت بالا نيست

گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند .
در حال حاضر ونوس حشره خوار در فروشگاه ما آماده برای فروش می باشد . این محصول به صورت نشاء های یک ماهه تا هشت ماهه با كیفیت عالی بوده و قدرت رشد بالایی دارند .

فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار فقط 9.000 تومان.
تعجب نکنید بذر این گیاه حدود 11.000 تومان است ولی ما کاری کردیم که همه بتوانند این گیاه زیبا را در خانه خود داشته باشند.

علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

Web. http://www.palmgarden.ir
E-Mail. info@Palmgarden.ir
Mob. 0933 3131 933


امیر امیری
سلام من دو روزه که بذر ونوس مگس خوارو کاشتم.سوالم این بود که وقتی برای اولین بار آب روش ریختم اطراف بذر یه لایه ژلاتینی مانند گرفت.میخاستم بدونم برا بذر ونوس این طبیعیه یا یه بذر دیگست و کلاه سرم گذاشتن؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
Nargil سلام دانه های ونوس به صورت اشک مانند سیاه و براق هستند و در اثر رطوبت کمی ژلاتینه شدن طبیعی است.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد