٢٨/١٢/١٤٣٥ --- 10/23/2014 --- ۱۳۹۳ پنج شنبه ۱ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  220  نفر
بازدید امروز :  9234  بازدید
بازدید دیروز :  23296  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
 
مهیار پیشه احسان
ایا میشود در سایت نارگیل این گیاه را خرید پاسخ را به ایمیلم بفرستید * * * ..... ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با فروشگاه سایت تماس بگیرید.
alireza rad
با سلامو تشکر بابت این سایت جامع و آموزنده، سه سوال داشتم: آیا ونوس حشره خوار به صورت گلدانی هم عرضه می شود؟ آیا گیاه ساده ای از لحاظ پرورش در آپارتمان است؟ از لحاظ قیمت چگونه است؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل در مورد ونوس حشره خوار : بصورت گلدانی و داخل شیشه به فروش می رسند - قیمت نسبتا بیشتری دارند و گیاه نسبتا مشکلی برای نگهداری در آپارتمان هستند
1 امتیاز
فرنوش جعفری میخواستم بدونم سایتی رامیشناسید کهگل ونوس راکه دااخل شیشه است به فروش برساند
1 امتیاز
نارگیل سلام : فروش ونوس داخل شیشه کار مشکلی نیست ولی فکر ارسال این گیاه توسط پست رو هم بکنید . اگه تو شیشه به همراه خاک باشه گیاه خراب میشه . معمولا این گیاه رو بدون خاک توسط پست به نقاط مختلف می فرستند. خودتون خیلی راحت میتونید شیشه رو تهیه و گیاه رو داخل اون بکارید .
0 امتیاز
شاهرخ آريا گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند .
در حال حاضر ونوس حشره خوار در فروشگاه ما آماده برای فروش می باشد . این محصول به صورت نشاء های یک ماهه تا هشت ماهه با كیفیت عالی بوده و قدرت رشد بالایی دارند .

فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار فقط 9.000 تومان.
تعجب نکنید بذر این گیاه حدود 11.000 تومان است ولی ما کاری کردیم که همه بتوانند این گیاه زیبا را در خانه خود داشته باشند.

علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

Web. http://www.palmgarden.ir
E-Mail. info@Palmgarden.ir
Mob. 0933 3131 933

ساجد جوادی نیا
باسلام اگه میشه روش کاشت ونگهداری شو بهم بگید. ایا این گیاه در استانی مانند رشت قابل رشدهست؟ ثبت پاسخ
2 امتیاز
نارگیل : سلام: به مطالب موجد در همین سایت در مورد این گیاه مراجعه نمایید. گیاه فوق یکی ازگیاهان مناسب پرورش در تراریوم Terrarium میباشد .
حسین عزتی
ایا میتوانیم همیشه در گلدان نگه داری اش کنیم ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل بله.شرایط نگهداری از گیاه را در قسمت مربوطه مطالعه کنید.
آرمین رضایی
سلام . میخوام تو گلخانه ای که رو پشت بام درست کردم پرورش بدهم . آیا بعد از پرورش دادن و به تنیجه مطلوب رسیدن بازار فروش هم دارد ... ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام : بله اگه بتونی به قیمت مناسب پخش کنی . در حال حاضر بازار ونوس خیلی داغ هست و اکثرا به دنبال خرید و یا پرورش اون هستن .
مرضیه توکلی
سلام این گیاه رو چجوری میشه کاشت ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل از ترکیب خاک خزه ی خشک شده و خاک پیت موس و ماسه و پرلایت آماده برای کاشت استفاده کنید.پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده به طوریکه همیشه بستر نمناک باشد و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم ابیاری را کمتر نموده و از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به مکانی روشن انتقال دهید.
aliasgahr MT
الان من بذرشو گرفتن بکارم یا بزارم بهار بکارم؟ برای خود گل لامپ فلوروسنت بزارم یا نه تو تراریوم؟ توی خاکش پرلیت باشه یا نه؟ پیکوپیت بهتره یا پیتماس؟ به توصیه ی شما گوش بدم(بزرو تو خاک بکارم)یا اینکه بزارم تو پلاستیک و توضیح متن؟ وضعیت آبش مثله نخل مرداب باشه؟(آب زیاد) تو مر حله ی بزر(اگه قراره بزرو تو خاک بکارم)چقدر آب بدم؟ خیلی سوال کردم ممنون میشم به همش جواب بدین ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : سلام : اگه گیاه رو تو شرایطی مثل تراریوم بسته بکارید تا رطوبتش حفظ بشه بهتره . از خاک پیت به شرطی که با کود مخلوط نباشه میتونید با پرلیت مخلوط کنید ( برای اطمینان از شور نبودن پرلیت اون رو 24 ساعت تو آب خیس بدید بعد استفاده کنید ) از کوکو پیت به همراه پرلیت هم میتونید استفاده کنید .بذر روی سطح خاک کاشته بشه و روش خاک نریزید .قبل از کاشت خاک رو مرطوب کنید .اگه تو تراریوم بسته بکارید تقریبا رطوبتش حفظ میشه و کمتر نیاز به آبیاری داره .سعی کنید که خاکش همیشه مرطوب باشه نه خیس تا پوسیده بشه.از لامپ فلورسنت برای این گیاه با فاصله تقریبی 30 سانت استفاده کنید.بهترین دمای محیط کشت هم 24 درجه هست .اگه تراریوم به اندازه کافی بزرگ باشه و بتونید لامپ رو تو اون قرار بدید بهتره چون محیط کشت رو گرم نگه می داره.هر از چند گاهی جهت تهویه درب تراریوم رو بردارید.اگه این شرایط رو بتونید فراهم کنید هر موقع از سال میتونید ونوس رو بکارید .اگه بذر سالم باشه یه چیز حدود 3 ماه طول میکشه تا سبز بشه. من خودم روی خیلی از بذر ها کار کردم.بذر های که سالم بودن بعد 3 ماه سبز شدن .موفق باشید .
SHAYAN MIRZANEJAD
سلام گیاه ونوس صاحبش را گاز می گیرد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل خیر
Arian Agharahimian
با سلام من تقريباً گياه را يك هفته است كه خريداري كردم ولي فقط يك ريشه داشت داخل بسته بندي با خاك مخصوص من ريشه روي سطح خاك قرار ندادم مي خواستم ببينم مشكلي براي رشد گياه پيش مياد؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام روش کاشت باید روی بسته بندی ذکر شده باشد. نشاء را به آرامی از محل برداشته و در حفره ای به اندازه ریشه که در یک گلدان که از قبل آماده کردید قرار دهید ، آنرا زیاد فشار ندهید ، خود ونوس شروع به رشد خواهد کرد.ته گلدان جهت زهکشی حتما سوراخ داشته باشد گلدان را در زیر یک محفظه شیشه مانند بسته قرار دهید تا به مدت ۲۰ روز در یک رطوبت نسبتا بالا رشد کند. و در مکانی با نور کافی و غیر مستقیم و یا نور لامپ فلورسنت (مهتابی معمولی ) قرار دهید.برای آبیاری از آب مقطر استفاده کنید.
فرهاد
با سلام در راهنمایی برای کاشت این گیاه گفته شده: "از قراردادن دانه به صورت مستفیم در خاک با گلدان خودداری کنید." منظور چیه ؟ پس دانه را باید چه طور بکاریم ؟ ثبت پاسخ
1 امتیاز
نارگیل با سلام برای این کار باید ابتدا بذور را در جعبه یا گلدان حاوی پیت ماس را کشت کرده و پس از اینکه بذور رشد کردند و دارای حدود 3 تا 4 برگ شدند می توانید آن ها را با احتیاط و بدون آسیب به ریشه ها به گلدان اصلی منتقل کنید. موفق باشید

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص ونوس حشره خوار
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد