٢٥/١٠/١٤٣٥ --- 8/22/2014 --- ۱۳۹۳ جمعه ۳۱ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
    صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
سالروز شهادت امام جعفر صادق علیه السلام بر شیعیان تسلیت باد       
 
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  25  نفر
بازدید امروز :  2504  بازدید
بازدید دیروز :  22303  بازدید
آزالیا  -  INDIAN AZALEA
RHODODENDRON SIMSII : نام علمی
  ERICACEAE  - ایریکاسه : خانواده
شمال شرق آمریکا : بومی منطقه
گل صد تومانی,خرزهره هندی,Azalea indica,Indoor Azalea : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوطی از پیت ماس، خاک برگ حاصله ازبرگهای کاج و کود دامی
20 درجه سانتیگراد
مرطوب
متوسط

آزالیا:

اسم علمی خرزهره هندی Rhododendron simsii، معروف به Azalea. از خانواده Ericaceae می باشد و گونه simsii بومی چین است.
ارتفاع و گسترش آن به حدود ۵/۱ متر می رسد، برگچه های این گونه سبز تیره، نیزه ای یا و تخم مرغی باریک می باشد. گل های آزاله معمولا اواسط بهار باز می شوند و به شکل قیفی، به قطر ۵ تا ۸ سانتی متر و به طول ۳ سانتی متر هستند. گل ها به صورت خوشه ای از ۲ تا ۵ گل در انتهای شاخه ظاهر می شوند.
جنس گل صد تومانی معمولاً درختچه های کوچک را شامل میشود و به ندرت درختان بزرگ در آن یافت میشود. کوچکترین گونه های در حال رشد به 10-100 سانتی متر بلندی قد میرسند و بزرگترین آنها که با نام giganteum R. ، منتشر شده است، بیش از 30 متر طول دارد.
این گیاه به نور متوسط، حرارت معمولی، آبیاری متوسط تا زیاد، رطوبت ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک اسیدی احتیاج دارد.
کود مورد نیاز خرزهره هندی را می توان به میزان ۳ گرم درلیتر، هر هفته، ازفروردین تا شهریور ، استفاده نمود.
مخلوطی از پیت ماس، خاک برگ حاصله ازبرگهای کاج و کود دامی برای پرورش این گیاه مناسب و مطلوب است.
هوای سرد برگها گیاه را سیاه می کند.
اگر در طول مدت زندگی آزاله، حلقه های سفید رنگی روی برگها مشاهده کردید، با یک سم حشره کش نفوذی هفته ای یکبار سمپاشی کنید تا علایم برطرف گردد. مواظب گلها باشید که سم روی آنها نریزد.
برگهای زرد و آغشته به تار عنکبوت را هم باید هر دو هفته یکبار با سم کنه کش سمپاشی نمایید.
تامین رطوبت درکاهش کنه ریز قرمز که این علایم را به وجود می آورد، موثر است.
نور کم محیط یا کلسیم بیش ازحد خاک می تواند برگها را کمرنگ کند. گیاه را به محل پرنورتری ببرید و با آب باران و یا آب حاصله از ذوب برفک یخچال، یا آب جوشیده سرد شده گیاه آزاله را آبیاری کنید تا علایم برطرف شود. در صورتی که غنچه ها باز نشوند، می توان فهمید که آبیاری زیاد از حد بوده و یا هوای گرم عامل آن است.
برگهای جدید در اثر کمبود مواد غذایی ریز باقی می مانند و گلها هم تشکیل نمی شوند.
مواد براق کننده شیمیایی به گیاه شدت صدمه رسانده و روی و برگها لکه های قهوه ای ایجاد می کند.
از اوایل پاییز که دوره استراحت شروع می شود و جوانه ها به وجود می آیند. میزان آب را باید متعادل کرد وکود دهی را قطع نمود و درجه حرارت محیط در حدود ۱۰ درجه نگاه داشت. این کار باید تا آغاز گلدهی یعنی اوایل بهار ادامه پیدا کند. برای تکثیر آزاله می توانید از اواخر بهار تا اواسط تابستان، به وسیله یک چاقوی تیز، از ساقه های نیمه خشبی، قلمه های ساقه ای با انتهایی تهیه کنید و در کمپوست مخصوص بذر و قلمه بکارید. خاک گلدان را کمی مرطوب کنید و برای اینکه قلمه شما آب بافتهای خود را ازدست ندهد، روی آن را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید. گلدانها رادر حرارت ۱۶ درجه سانتی گراد و نورکافی نگه داری کنید.

: منابع  

تصاویر گیاه آزالیا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی،مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت تهیه ، قیمت مناسب ،خواص و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :
 

 
نظرات و پرسش های کاربران:
 
سمی را
آزالیای من در طولِ زمستون کاملا پرِ گل بود..اما حالا دو ماهی میشه که  تمامِ برگ هاش  ریخته..من با توجه به چیزایی که این ور و اون ور درباره ی آزالیا خونده بودم سعی کردم همه چی رو براش رعایت کنم..گوشه ی اتاق که نورِ غیرمستقیم داشت و خاکش هم همیشه مرطوب بود به طورِ متوسط..
علتِ ریزشِ کاملِ برگ ها چیه؟  آیا این به معنیِ از دست رفتنِ گیاهه؟ آیا میتونم گلدونو به گوشه ای از باغچه که نسبتا سایه گیر و خنکه انتقال بدم؟ ایا راحت شکسته نشدنِ بعضی شاخه ها به این معنی هس که میشه به باز به برگ نشستنش امید داش؟

پاسخ
2 امتیاز
نارگیل گرم شدن هوا از دلایل ریزش برگ هاست ،این گیاه مکانی خنک و مرطوب را دوست دارد،خاک گیاه هم باید از رطوبت کافی بر خوردار باشد. نگهد‌اري گلد‌ان آزاليا د‌ر آپارتمان بسيار مشکل است و ممکن است پس از چند‌ روز برگ‏هاي خود‌ را از د‌ست د‌هد‌ و به تد‌ريج گياه از بين برود‌. بنابراين بايد‌ آن را د‌ر محلي که د‌رجه حرارت آن از22 د‌رجه بالاتر نرود‌، نگهد‌اري کرد‌.با گرم شدن هوا، گياه به استراحت تابستانه احتياج دارد، اوايل بهار گياه را به زير سايه درختان انتقال دهيد تا رشد رويشي داشته و سپس در اوايل تابستان سر برداري از گياه را انجام دهيد و بخش‌هاي هرس شده را به عنوان قلمه استفاده كنيد (قلمه‌هاي نيمه خشبي آزاليا در فصل تابستان براي ريشه زايي بسيار مناسب هستند). بعد از سر برداري گياه به تغذيه کامل نياز دارد که آن را با يک کود کامل مورد تغذيه قرار دهید، تا همه عناصر ماکرو المنت و ميکرو المنت را با هم دريافت کنند. در اوايل پاييز با پايين آمدن درجه حرارت گياه را مدتي در شرايط آب و هواي آزاد نگه مي‌داريم. در اين حالت گياهان براي مدتي نيازمند درجه حرارت پايين (در حدود 10 تا 15 درجه سانتي‌گراد) هستند. لذا چنانچه اين دوره را طي نکنند و همواره در يک درجه حرارت يکنواخت به سر برند گل دهي آن‌ها با تأخير انجام مي‌شود. پس از طي اين دوره آن‌ها را به جايي با درجه حرارت ثابت و نور غيرمستقيم منتقل کنید، تا در زمستان آينده مجددا به گل رود.
نیو درفشه
سلام
با تشکر از سایت بسیار جذابتون میخواستم بدونم که آیا آزالیا رو میتونم در بالکن جنوبی ، البته زیرسایه گیاه های دیگه نگهدارم .
و اینکه در زمستان میتونم با کشیدن پلاستیک ضخیم به همون شکلی که از یاس و وربن و محبوبه نگهداری میکنم آزالیا رو هم نگه دارم ؟؟؟
پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام اگر زیر سایه باشه مشکلی نداره نور نباید مستقیما به گیاه بتابد به خصوص در تابستان ،در زمستان بهتره در راه پله که خنکه و نور مناسبی هم داشته باشه نگهداری کنید ،در معرض هوای سرد محیط بیرون و دمای کمتر از صفر قرار گیرد .
مجمود
من گل نسبتأخوبی داشتم مرتب بهش اب دادم وکود اهن هم چندباری بهش دادم حسابی سرحال بود اما ناگهانی بعضی ازبرگهای، قسمتی از گل(یکطرف گل)شروع به قهوه ای شدن لبه هایش کردواین ادامه داشت تااینکه دیشب چندشاخه که کمی کوچکتر هستند پژمرده شدوسریعأازبین رفتند اینوبگم که یک هفته پیش به گلدان کمی کودی که به باغچه ام داده بودم،(کود گاوی )به گل هم دادم حالا نمی دونم بخاطر اینه که ایچوری شده فهمچنین فکر میکنم کرم هم داخل گلدان باشد البته کمی سم مخصوص گلدان بهش دادم وجایش رو هم عوض کردم اینم بگم که قبل قهوه ای شدن لبه برگهیش چند روز درجایی که هوای گرم بیرون انهم ازپنجره راه پله خونه ام بهش خوردوطرفی که سمت پنجره بودونورزیادهم می خورد خراب شد،سریعا جایش روعوض وبه داخل خونه ارودم که دمای خنکترداره ونورش هم کافیست ضمنأگلدان بوسیله زرورق که کاملأدورش پیچیده شده تزئین شده بودومنهم زیر گلدانی که حدود پنچ سانتی ته گلدان رادربرمی گرفت را تح گلدان گذاشته بودم که گلدان همیشه اب داشته باشد وقتی گلدان این شکلی شد برداشتمش وملاحظه نمودم که زرورقها هم زه کشهای اب ته گدان را مسدود کردومقدارزیادی اب دور گلدان جمع شده لطف بفرمایید ،منوسریعأراهنمایی بفرمایید که گلدانم کاملأخراب نشه!درانتها تشکرفراوان می کنم وعلل روتکرار:1-علت خرابی بابت کود است ،2-گرما ،3-کرمهای داخل گلدان 4-ماندن اب در تخ گلدان ازاینکه خیلی زیاد نوشتم معذرت می خوام اخه ازیه مهندس نویسنده چیزی جزروده درازی نباید توقع داشت خداحافظ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خشکي نوک برگ علل متعددي ميتواند داشته باشد،گرما ونورز یاد،رطوبت کم وخشکی محیط،ابیاری کم ونامناسب. يک به يک انها رابرسي کرده واگر مشکلي داشت مرتفع نمايييد.گلدان گياه آزاليا را در خنك ترين نقطه اتاق و در برابر نور كافي قرار دهيم .از آب بدون املاح)تصفیه شده) استفاده شود. هر روز باید به مقدار کم آبیاری شود. به طور کلی خاک آن باید همیشه مرطوب باشد.سعی شود خاک گلدان هیچوقت خشک نشود ، از باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید ویا داخل زیر گلدانی (بین گلدان و زیر گلدانی) یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.در ضمن نباید از کود دامی برای این گیاه استفاده شود
سمن مرادی
من یک هفتهایی می شود صاحب یک گلدان آزالیا شدم.لطفا بگویید کوددهی را از کی شروع کنم و آبیاری روزانه ان به چه صورت است.ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : آبیاری زیاد در تمام مواقع سال- ضروری است از آب بدون املاح)تصفیه شده) استفاده شود. هرگز نباید کمپوست خشک شود. در فصول سرد 2بار در هفته ودر فصول گرم 4-5 بار در هفته ابیاری گردد. کوددهی منظم در تابستان با استفاده ازکود بدون آهک .برای تقویت گیاه در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید
Sami Irani
سلام ممنون و بسیار سپاسگزار از مطالب خوبتان و همچنین پاسخگویی شفاف و بدون چشمداشت نارگیل عزیز من یک سوال دیگه هم داشتم . آزالیای من در همان گلدانی است که اسفندماه خریداری کردم ولی احساس میکنم خاک آن کمی پایین رفته همان خاک برگ کفایت میکنه یا باید خاک بهش اضافه کنم . همچنین هر بار بهش آب میدم احساس میکنم املاحش بهمراه آب از گلدان بیرون میاد . ممنون از شما پاسخ
1 امتیاز
نارگیل سلام مقداری خاکبرگ + پیت ماس به خاک گلدان اضافه کنید پس از تمام شدن عمر گلها ،به آرامی و بدون آسیب رساندن به ریشه ،گیاه را ا زخاک بیرون آورید ،مواظب باشید خاک اظراف ریشه جدا نشود ،سپس کف گلدان یک لایه سنگریزه بریزید و بعد گیاه را در گلدان قرار داده و با خاک مناسب اطرافش را پر کنید .اطراف آن را خوب فشارداده و محکم کنيد و گياه را کاملا آبياري نماييد.
دنا
با سلام آيا آزاليا را در زمستان مي توان بيرون نگه داشت؟ آيا دور آن را بايد نايلون كشيد؟ پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : خیر.در شرایط اب وهوایی مانند تهران توصیه نمیشود.. وقتی خطر یخبندان برطرف شد باید گلدان را در محیط بیرون در محلی سایه و بدون باد منتقل کرد و تااوایل پاییز به کوددهی، آبیاری و مه پاشی ادامه داد . در پاییز گلدان به محلی خنک در خانه منتقل شود ، وقتی گلها باز شد میتوان آن را به محل دلخواه جابجا کرد ، آبیاری و تغذیه گیاه باید همچنان ادامه داشته باشد .
اسماعیل
من به تازگی یک گیاه آزالیا از نمایشگاه گل وگیاه مشهد خریداری نمودم میخواستم بدانم میشود این گیاه را درحیاط منزل نگهداری نمود واینکه از هنگامیکه خریداری نمودم بعضی از برگها حالت قهوه ای مایل به سیاه پیدا نموده ومیریزند ونیز تعدادی از گلها را هم از دست داده ام واین گیاه مثل قبلاً ظاهر قشنگی نداره. لازم به ذکر است محیط داخل خانه خیلی گرم است میشود از این گیاه در این محیط گرم نگهداری نمود ..... پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : بله.به شرطی که پس از گلدهی گلدان را به یک اتاق خنک ولی بدوراز یخبندان منتقل کرد و به آبیاری ادامه داد . وقتی خطر یخبندان برطرف شد باید گلدان را به محیط بیرون منتقل نمایید.بله.گرما برای این گیاه مناسب نیست.رمز به گل نگه داشتن گیاه برای چند هفته و گلدهی مجدد در سال دیگر قرار دادن گلدان در محلی خنک و پرنور و خیس نگه داشتن (نه مرطوب) خاک آن است .
آرزو
سلام من يك گلدان آزاليا دارم كه برام خيلي مهمه و دو هفته است كه به دستم رسيده اما بعد از دو هفته مسافرت كه برگشتم خانه ديدم هم گلها و هم برگ ها پژمرده شده و فقط ساقه هاي خشكيده باقي مانده و آب هايي كه به گلدان دادم در بشقاب باقي مانده آيا من ميتوانم اين گياه را دوباره زنده كنم يا خير؟ تو رو خدا كمكم كنيد..... اگر ميشه از طريق همين سايت كمكم كنيد و ايميل نزنيد.ممنون پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : ابیاری از بالا باید انجام گیرد.علت ریزش کم ابی و هوای گرم و خشک است . گلدان را باید دور از منبع حرارتی قرار داد و روزانه برگها را مه پاشی کرد .آفتاب خیلی زیاد و آب خیلی کم می تواند منجر به نارس ماندن گلها شود. پس از اينكه گل دادن آزاليا تمام شد گلهاي خشك شده را جدا كرده و گلدان رادر محلي كه نور كافي به آن برسد د رحرارت 6 تا 8 درجه سانتيگراد قرار داده و از ميزان آب دهي بايد كاست. جوانه هاي جديد را نيز از شاخه ها بايد جدا كرد
مينا قرباني
سلام من اين گل رو هديه گرفتم كادوي عيدم هست الان الان 3 روزه گلاش نه اما برگاش مي ريزه واسه رطوبش رو گل ها و برگاش اسپري مي كنم . اين واسش ضرر نداره؟ آبم زياد بهش مي دم چون گل داره. بعد اينكه چه كودي بايد تهيه كنم از يه گلفروشي پرسيدم گفت كود نمي خواد مي شه اسم كودي كه لازم هست رو بگيد تا براش تهيه كنم. ممنون مي شم راهنماييم كنيد. پاسخ
1 امتیاز
نارگیل : فقط روی برگها اب اسپره شود وروی گلها نپاشد.در حال حاضر نیازی به کود ندارد ولی در اینده در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید.رمز به گل نگه داشتن گیاه برای چند هفته و گلدهی مجدد در سال دیگر قرار دادن گلدان در محلی خنک و پرنور و خیس نگه داشتن (نه مرطوب) خاک آن است . گلهای خشکیده باید فورا" حذف شوند تا انرژی گیاه صرف تشکیل دانه نشود و به مصرف رشد رسد .در فصول سرد 2بار در هفته ودر فصول گرم 4-5 بار در هفته ابیاری گردد.
بهار مهردادی
دیروز یه گلدان آزالیا خریداری کردم و در اتاقم گذاشتم.دمای اتاق در شب 19 تا 20 و در روز 20 تا 22 درجه میشه ولی امروز اکثر گلهاش خم شده بود و دو سه تاشونم پژمرده شدن.علت چیه؟خوبم بهش آب دادم جوری که آب زیادی در زیر گلدانی جمع شد.تو رو خدا بگید چه کار کنم آخه نباید که به این زودی گلهاشو از دست بده! پاسخ
1 امتیاز
نارگیل افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد ویاخیلی کم و آفات وهمچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان ویا تعویض خاک نادرست میتواند عامل این نارسایی باشد. هوای ازاد نقش موثری در شادابی این گیاه داره بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاکبهدست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. هر چند ماه یک بارسوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان که آب اضافیازآن به آرامی خارج گرددمطمئن شوید(اب نباید با سرعت خارج شود).از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است.

فروشگاه اینترنتی نارگیل
  ورود به تالار گفتگوی گروهی در خصوص آزالیا
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود

از همین جنس :
آزالیای ساحلی
آزالیا بونسای

از همین خانواده :
کالمیا لاتیفولیا
توت فرنگی وحشی
اریکا کارنیا
فیلودوک کارولیا


© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد