٢٠/٩/١٤٤٠ --- 5/26/2019 --- ۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | حمایت از نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تلگرام نارگیل
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  141  نفر
بازدید امروز :  23069  بازدید
بازدید دیروز :  27883  بازدید
تبلیغات متفرقه
سينگینيوم پودوفیلوم  -  ARROWHEAD VINE
SYNGONIUM PODOPHYLLUM : نام علمی
  ARACEAE  - شیپوری : خانواده
جنگلهای استوایی در مرکز و جنوبی امریکا : بومی منطقه
Nephthytis,سينگونيوم : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوطی از ماسه، خاک باغچه و خاکبرگ
16 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
کم

سينگینيوم پودوفیلوم

جنس سينگونيوم (تلفظ / sɪŋɡoʊni.əm) دارای حدود 36 گونه از گیاهان گلدار در خانواده گلشیپوریان ، بومی جنگلهای بارانی استوایی در آمریکای مرکزی و جنوبی است.
آنها میتوانند به ارتفاع 10-20 متر یا بیشتر در کنار درختان برسند. شکل و فرم برگ های این گیاه با توجه به مرحله رشد (نوجوان یا بالغ) متفاوت میباشد.
برگهای آن نیزه‌ای ‏شکل هستند. در ناحیه دمبرگ در برگها بریدگی ایجاد گشته و به گوشواره شباهت پیدا می‏کنند. در بعضی از گونه‌ها رگبرگها نمایان هستند.
سینگونیوم گیاهی است بالارونده. ساقه‌هایش رشد زیادی می‏کنند و از در و دیوار بالا می‏روند. با حذف قسمتهای بالایی ساقه‌ها می‏توان گیاه را طوری تربیت کرد که رشد جانبی بیشتری داشته باشد.
لازم است برای سینگونیومهایی که به صورت بالارونده تربیت می‏شوند، قیّم تهیه کنید. چون ساقه‌ها نرم هستند، باید به قیم بسته شوند، تا دچار شکستگی نگردند.
غالب سينگونيوم ها از گياهان رونده اند. سينگونيوم برگهايش به رنگ سبز روشن زيبا و شبيه به سرنيزه است بطوريکه شباهت زيادی به کماندار يا ( ساژيتر ) پيدا می کند. واريته ای از آن وجود دارد که برگ هايش مرکب از سه تا هفت بخش است. واريته ديگری نيز وجود دارد که برگهایی به رنگ سبز زمردين و رگبرگهایی به رنگ سبز کمرنگ دارد.
خواهان آپارتمان های بسيار گرم با نور ملايم است ،اما در زمستان می توان آن را در جایکاملاً روشنی قرار داد. برای آن بايد خاکی رطوبت پذير و خنک تهيه نمود و آن مخلوطی از خاک شن دار و تورب و خاک برگ است. با گذشت زمان اين گياه خيلی بزرگ می شود و در اين موقع مي توان شاخه هايش را کوتاه نمود و گياه کوچک و فشرده ای به دست آورد. اين گياه زيبا به آب فراوان نياز دارد اما از آغاز پاییز تا بهمن ماه که مدت استراحت آن است بايد آبياری را کاهش داد.
گونه Syngonium اغلب به عنوان گیاهان خانگی نگهداری میشود، معمولا در مراحل نوجوانی شاخ و برگ آن افزایش میابد. برای رشد موفقیت آمیز ، در زمستان درجه حرارت حداقل 16 درجه سانتی گراد تا 18 درجه سانتی گراد (60 تا 65 درجه فارنهایت) باید حفظ گردد و نیاز به افزایش دما از 20 درجه سانتی گراد تا 30 درجه سانتی گراد (68 - 86 درجه فارنهایت) در طول فصل رشد دارد.
اگر ساقه سینگونیوم با محل مرطوب تماس پیدا کند، ایجاد ریشه‌های نابجا می‏کند. شما می‏توانید یک چوب بلند را تهیه کرده و اطرافش را با خزه پوشش داده و از آن به عنوان قیم استفاده کنید. در صورتی که خزه‌ها را خیس کنید، ریشه‌های نابجا ظاهر گشته و به داخل خزه‌ها نفوذ می‏کنند. با ظاهر شدن ریشه‌ها نابجا می‏توانیم مواد غذایی را نیز در آب حل کرده و به این ترتیب آب و کود را در اختیارش قرار دهیم. در فصول گرم (بهار و تابستان) هر بیست روز یک بار به کود تقویتی احتیاج دارد.
در فصل تابستان هر هفته سه بار و در زمستان یک بار در هفته به آن آب بدهید. اسپری نمودن آب روی برگها، بخصوص در تابستان به رشد بهتر سینگونیوم کمک می‏کند.
به نور سایه روشن نیازمند است. به طور کلی نور کم برای سینگونیوم به مراتب بهتر از نور زیاد است. آفتاب تند موجب سوختگی نوک برگها و رنگ‌پریدگی می‏گردد. در فصل تابستان آن را از کنار پنجره‌های آفتابگیر دور کنید.
در زمستان نباید هوا خیلی سرد شود. درجه حرارت مناسب برای سینگونیوم در زمستان 15 درجه سانتی‏گراد است، اما در تابستان گرمای بیش از 21 درجه سانتی‏گراد ممکن است آزاردهنده باشد. در اثر گرمای زیاد برگهایش قهوه‌ای می‏شوند. در این صورت باید برگهای قهوه‌ای را قیچی کنید. گیاه را به محل خنک ببرید و به آن آب بیشتری بدهید.
انعطاف‌ پذیری ساقه‌های سینگونیوم به ما اجازه می‏دهد تا هر طور که بخواهیم آن را تربیت نموده و به آن شکل بدهیم. ضمنا افزایش ریشه‌های نابجا موجب استحکام بیشتر گیاه می‏گردد.
گاهی ساقه‌های سینگونیوم بیش از اندازه بلند شده و تعداد برگهایش کم می‏شوند. در این حالت فاصله میان برگها زیاد می‏گردد. این موضوع که موجب زشت شدن گیاه می‏شود، به دلیل تاریکی محیط است. با قرار دادنِ گلدان در محل سایه روشن این حالت را از بین ببرید.
در سینگونیومهای بزرگ برگهای پایینی زرد گشته و می‏ریزند، زیرا آنها در دوره رشد، به مواد غذایی بیشتری نیاز خواهند داشت. با استفاده از مواد غذایی کمکی آنها را تقویت کنید.
اگر ملاحظه نمودید گیاه شما به طور بی‏رویه رشد کرد و برگهایش کم شدند، نگران نشوید. ساقه‌های بلندش را قیچی کرده و از این ساقه‌ها برای ازدیاد گیاه به روش قلمه ساقه استفاده کنید. تابستان زمان مناسبی برای تکثیر سینگونیوم است. نه تنها با استفاده از ساقه‌هایش و قرار دادنِ این ساقه‌ها در آب یا ماسه، ازدیاد می‏یابد، بلکه از ریشه‌های نابجایی که روی ساقه‌هایش ظاهر می‏گردند، می‏توان آن را زیاد کرد. برای تکثیر با استفاده از ریشه‌های نابجا ساقه‌هایی که تولید ریشه‌های نابجا کرده‌اند، بریده شده و به گلدانی که با مخلوطی از ماسه، خاک و خاکبرگ پر شده، منتقل می‏کنیم.
کنه‌های قرمز مهمترین آفت این گیاه هستند. کنه‌ها در قسمت پشت برگها، تارهایی بسته، و موجب زرد شدن برگها می‏شوند. برگهای آفت‌زده را با آب بشویید.

: منابع  

تصاویر گیاه سينگینيوم پودوفیلوم:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
محمد رضا مختاری
در تکثیر سینگونیوم از روش قراردادن در آب ، ریشه باید چقدر رشد کند تا به خاک منتقل شود ؟ من حدود دوهفته است که شاخه را در آب قرار دادم و ریشه های ریزی زده است آیا کافی است ؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
باید اجازه بدهید تا ریشه دهی کامل بشه وحداقل طول ریشه ها به 5-10 سانت برسه وتعداد اونها هم زیاد بشه وبعد منتقلش میکردید در ضمن بی حالی بعد از انتقال طبیعی وبه مرور گیاه بهتر خواهد شد
لیلا جهان آرا
باسلام گیاه من برگهای جوان زیاد داده ولی همه برگهاش لکه های زرد داره،آبیاری و اسپری این گیاه رو می شه لطفا بگید؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
نور باید غیر مستقیم باشد اب زیر گلدانی خارج شود احتمال وجود افت را بررسی کنید اسپری نمودن آب روی برگها، بخصوص در تابستان به رشد بهتر سینگونیوم کمک می‏کند. برگ زرد را جدانمایید.هفته ای 2-3 ابیاری در تابستان کافی است.عدم رشد در زمستان طبیعی است وفصل رشذ ان بهار وتابستان است .البته بهتر است گیاهتان را ماهی یکبار با ککمپلکس تقویت کننده گیاهان اپارتمانی تقویت نمایید.
مژگان بهالگردی
من از این گل در منزلم دارم(سینگونیوم) که برگهای ان هر روز زرد می شود و تعداد زیادی از برگهای ان ریخته است حتی در خاک ان هزارپا هم مشاهده کردم برای کمک به ابن گباهم چه راحلی توصیه می کنید. با تشکر   پاسخ مشاهده
م.شهاب
در وحله اول تلاش کنید شرایط مناسب رشد گیاه رااز نظر میزان دفعات ابیاری .نور.درجه حرارت و... را فراهم نمایید سپس خاک گلدانتان را با یک حشره کش عمومی مانند سوین به نسبت 4 گرم محلول در 1 لیتر اب ابیاری کنید واین عمل را 3 بار تکرار نمایید
علی
سلام من این گیاه رو 3 4 ماه خریدم اوائل خیلی سرحال بود و برگ میداد خونه ما زیاد نورگیر نیست دیدم طرف پنجره کج شده برگهاش و برگهاش بلند و خم شدن یه چوب به عنوان تکیه گذاشتم تو گلدونش و گلدون رو هم چرخوندم از اون موقع برگهاش خیلی زرد شدن و ریختن و برگهای جدیدشم باز نمی شن .من هفته ای یه بار آب میدم و هر روز اب پاشی می کنم البته در فاصله 1 متری شوفاژ هم هست براش چکار کنم خوب شه؟ ممنون  پاسخ مشاهده
اکبر امجدی
باسلام گیاهتون روازشوفاژحتمادورکنیدو درمحیطی باحرارت20-16 درجه ی سانتیگراد قراردهید.اگرمکان جدیدکمی نورهم داشته باشه بهتر میشه.اگه مشکل دیگه ای پیش اومد میتونیدبهgmail بنده مراجعه کنیدوسئوال خودرامطرح نماییدودرهمان روز جواب سئوالتان رائریافت نمایید باارزوی موفقیت برای شما amjadi.apr2011@gmail.com mobil:09305288450
سارا
با سلام من گلدانی تازه خریداری کردم اما متاسفانه متوجه شدم که هم برگهاش شته داره هم خاکش هزار پا و کرم خاکی داره چه کار کنم تا گلم از بین نرود؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
یک قاشق چای خوری سم مالاتیون یا دیازینون را در یک لیتر اب حل نموده وروی قسمت های الوده اسپره نمایید .مقداری را هم بعد از ابیاری به خاک بدهید.بعد از 7 روز این عمل را تکرار نمایید
فرزین بهنام
باید سم مالاتیون تهیه کنید که به صورت مایع هست و حدود 4قطره از آن را در 300سی سی آب حل کنید و فقط یک یا دوبار به ساقه ی گیاه که نزدیک به خاک هست اسپری کنید نه به برگ ها چون بخار آن به برگ ها میرسد
الهه
سلام.من گیاه سینگونیوم دارم که چندین ساله توی کوزه ی بزرگ آب نگهشون میدارم و توی خاک نکاشتم.به دوستانی که این گیاهو دوست دارن و میخوان گیاهشون همیشه شاداب باشه و از طرفی زیاد وقت اب دادن و تامین رطوبت رو ندارن توصیه میکنم تو آب نگهشون دارن.چون خیلی عالی میمونه.البته شستشوی کوزه و تعویض آب هر ماه و استفاده از کود هم باید باید رعایت شه.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
با تشکر از شما که تجربیات خود را دراختیار دوستانتان قرار میدهید
شاپور تقي زاده
چند روزي مي گذره و من هنوز جوابي در مورد سئوالم نگرفتم !
مجددا مي خواستم بدونم چكار كنيم كه برگهاي سينگونيوم با فاصله كم و نزديك به هم در بياد و ساقه خالي نباشه و كلا چطوري تقويتش كنيم كه برگهاي بزرگتري بده.
  پاسخ مشاهده
م.شهاب
با سلام. به علت حجم بالای سوالات مطرح شده در سایت، ممکن است پاسخدهی حتی 2-3 هفته طول بکشد. از صبر شما سپاسکزاریم
مهندس رامندی
گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.گیاهان در دوران رشد و نمو(فصول گرم) احتیاج به تمام مواد غذایی داشته و برای تقویت گیاه از کودهای کامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکباراستفاده شود. در فصول سردهر ماه یکباراستفاده گردد. (انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید ومقداری از محلول را روی برگهای گیاه اسپره کنید.
شاپور تقی زاده
با سلام 
حدود يكماهه كه دو گلدان سرخس برگ شمشيري و شلفرا خريدم كه هر دو اول خيلي زيبا بودند ولي سرخس كم كم شروع به زرد شدن  از نقاط مختلف كرد ،هم از سر شاخه ها هم از وسط شاخه ها برگهايش خشك و گاهي زرد يا قهوه اي ميشه و مي ريزه اينم بگم كه نور غير مستقيم خوبي داره هر هفته دو بار آبياري مي كنم و هر دو هفته دو نوع كود محلول در آب (آهن و يك كود صورتي رنگ كامل) در 1ليتر آب بهش مي دم فقط دفعه اول كه نمي دونستم آب براي برگهاش ضرر داره در حمام حسابي آب روش گرفتم (فقط يه دفعه) ممكنه براي اون باشه؟ گلدان شلفرا هم چند برگ انتهاي شاخه هاي اصليش ريخت و الان هيچ رشدي نداره اونهم هفته يكبار آب و ده هفته يكبار كود محلول مي دهم لطفا براي رشد بهتر اينها راهنمايي كنيد. راستي يكبار نگاه كردم و ديدم كه هر دو در گلدانهايشان خيلي فشرده هستند و گلدانها پر از ريشه است گلدانشان را عوض كنم؟
م.شهاب
با سلام. این پرسش در بخش گیاه سینگونیوم ثبت شده است. لطفاً پرسش های مختلف خود را به طور جداگانه در بخش های مربوطه وارد نمایید. با تشکر
سجاد ذوالفقاری
سلام و خوشحالم که با سایتتون آشنا شدم! بیشتر از یک ساله که یه سینگینیوم رو توی مغازه ام نگهداری میکنم. ولی توی این مدت رشد قابل ملاحضه ای نداشته و گیاه همیشه پکر و رنگ پریده است. هفته ای سه بار آبش میدم؛ برگهاش رو هم غبارپاشی میکنم. 1- بنظر شما دلیل رشدنکردنش چیه؟ 2-گلدون در جاییه که اصلا نور آفتاب نمیخوره؛ آیا نور لامپهای مهتابی فایده ای مثل نور طبیعی برای گیاه دارن؟ 3-بهترین خاک مناسب این گیاه چه خاکیه؟ ممنون!  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
این گیاه نور غیر مستقیم میخواد ونیازی به افتاب ندارده ابیاری را کمتر کنید جهت تامین وافزایش رطوبت محیط از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید. در فصول گرم دفعات ابپاشی بیشتر باشد در ساعات بدون افتاب این کار را انجام دهید. بهتر است گلدان را با خزه مرطوب احاطه کرد یا آن را در یک سینی یا زیر گلدانی محتوی آب بر روی یک لایه سنگریزه قرار داد به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد. برای تقویت گیاه از کودهای کامل محلول در آب که دارای انواع مواد اصلی و میکروالمنت ها باشد هر ده روز یکباراستفاده شود. در فصول سردهر ماه یکباراستفاده گردد. (انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید ومقداری از محلول را روی برگهای گیاه اسپره کنید. بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.
javad MRD
سلام 2 تا سئوال راجه به این گیاه داشتم(سینگونیوم) من گیاهم رو زمانی که سرباز بودم از یک گیاه 2 متری که محل خدمتم بود قلمه زدم و یک قلمه هم به خواهرم دادم ولی پس از گذشت تقریبا 1 سال گیاهی که من دارم برگهایی تقریبا با اندازه10 تا 15 سانتی و طول ساقه برگهایش هم تقریبا 25 سانت است ولی ساقه بسیار ضعیفی داره و باعث خم شدن گیاهم میشه قطر ساقه به زحمت 1 سانت میشه الان قد کلی گیاه تقریبا 90 سانت شده و همین طور داره درازتر میشه و بخاطر نحیف بودن ساقه مشکل نگهداری خودش رو داره شما چه راهی پیشنهاد میدهد؟ سوال دومم هم اینکه اونیکی قلمه هم که بخواهرم دادم الان رشدکرده و برعکس واسه من برگهای کوچکتری داره شاید در حدود 7 سانت ولی رشدش خیلی سریعتر و ساقه قویتری دارد دلیلش چیست؟  پاسخ مشاهده
l a
به طور حتم خاک ان کیفیت خوبی دارد و نور خوبی فتوسنتز میکند و ابیاری منظم دارد اگه در این یک سال خاک یا گلدان ان را تعویض نکردید اقدام به تعویض گلدان با توجه به متناسب بودن گل و گلدان( برای مثال گلدان خیلی بزرگتر برای گل کوچک انتخاب نکنید) و خاک ان( یک پیمانه خاک برگ و دو پیمانه پیت ماس و نصف پیمانه خاک رس و یک پیمانه شن یا ماسه) گلدان را پر کرد و گیاه را بدون اینکه اسیب به ریشه بزنید گل را بکارید گل را در کنار پنجره جنوبی با نور گیری 4 ساعت گذاشته و هر 5 روز یک بار با چک کردن رطوبت خاک گلدان ابیاری کنید خاک نباید خشک خشک باشد .می تواند به اندازه یک بند انگشت انگشت را داخل خاک گلدان کرده و رطوبت را چک کنید اگر رطوبت را خیلی کم احساس کردید اقدام به ابیاری کنید
maryam

      با سلام وخسته نباشید

من یک گیاه دارم که فکر میکنم کالادیوم بیکالر باشه .در دمای 23 درجه نگهداری میکنم. نور کافی دارد. آبیاری 2روز در هفته .ولی برگهاش تند تند زرد وخشک میشه .دو شاخه از این گل را بریدم و در آب ریشه دهی کرده و میترسم در خاک بکارم و مثل مادرش زرد وخشک بشه .عکس برگش رو فرستادم. لطفا راهنماییم کنید.

  پاسخ مشاهده
م.شهاب
با سلام. گیاه فوق کالادیوم نیست و نام آن سینگونیوم میباشد. فصل زمستان زمان مناسبی برای تکثیر این گیاه نیست. اطلاعات بیشتر را از صفحه مربوط به این گیاه در سایت کسب نمایید. موفق باشید
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
آگلونما پاتایا
آنتوريوم آندرانوم
وج
کالادیوم بیکالر
اسپاتی فیلوم آبزی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت