٢٧/٧/١٤٣٧ --- 5/5/2016 --- ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۶ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
مبعث حضرت رسول اكرم صلي الله عليه و آله مبارک باد       
جستجو  
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  38  نفر
بازدید امروز :  3668  بازدید
بازدید دیروز :  28732  بازدید
فروشگاه ایرویان
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی:

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
ز.عليمحمدي
با سلام حدود يک ماه پيش يک گل بنفشه افريقايي خريداري کردم.در ابتدا که به منزل آوردم رشد خوبي داشته و تعداد برگها زياد شده اند. البته هنوز هم برگ ها رشد دارند. اما حدود يک هفته است که 5-6 برگ از پايين ليچ شده و به سادگي از گياه جدا مي شوند.آبياري هر 3-4 روز يکبار انجام شده.در دماي معمولي اتاق قرارداردو نور مستقيم ندارد و بيشتر نور از لامپ LED تامين ميشود.با فصله يک ماه کود حاوي ازت و پتاس رقيق و يک بار هم کود آهن بسيار رقيق دادم. لطفا راهنمايي کنيد که آيا طبيعي است و اگر نه چه کاري بايد انجام دهم.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در زمستان هفته ای یکبار ابیاری کافی است.دقت کنید تا جای ممکن اب روی برگها پاشیده نشود وبا برگها تماس نداشته باشد.(ممکن است عارضه به همین دلیل باشد).در ضممن مقدار دقیق کودهای مصرف شده را هم ذکر کنید.
ز عليمحمدي
با تشکر از پاسخ شما.کود 12-12-36 استفاده کردم و کمتر از 1 قاشق چايخوري در يک ليتر و کود آهن رابسيار رقيق تر استفاده کردم،کمتر از نصف قاشق چايخوري در يک ليتر.آبياري رااز طريق زير گلداني انجام ميدهم و اصلا برگها با آب تماس ندارند.ليچ شدن از ساقه شروع مي شود.
تشر فی
سلام. من دو گلدان بنفشه آفریقایی دارم که خدا رو شکر هر دو سرحال هستن و برگهای شاداب دارند و پر از برگهای جدیدن فقط گلدانهایم گل نمیدهند. لطفا راهنمایی بفرمائید باید چکار کنم تا گل دهی بنفشه هایم افزایش یابد؟ با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اول انتقالب به جایی پرنورتر وبعد استفاده از کودهای مخصوص بنفشه میتونه کمک کنه به گلدهی
تشر فی
با سلام و تشکر از پاسخگویی جنابعالی
من گلدانهایم را اوایل شهریور خریدم که هر کدام دو سه عدد گل بیشتر نداشتند. گلها از بین رفتند و هنوز هیچ گل جدیدی روییده نشده. ضمنا کود مخصوص بنفشه آفریقایی را در هر بار آبیاری و کود مخصوص گلدهی را یکبار در ماه به گیاه میدهم و محل گیاه با 50 سانتی متر فاصله از پنجره شمالی است. گیاه از وسط پر از برگهای جدید است و برگهای سالم و سرحالی دارد اما متاسفانه گلدهی ندارد. لطفا راهنمایی بفرمائید که آیا گیاه سالم است؟
در ضمن من حدود سه هفته پیش از برگهای گیاه چهار قلمه گرفتم و مستقیم در خاک مخصوص قلمه بنفشه آفریقایی کاشتم که برگ دو تا از قلمه ها سفت و محکم و برگ دو قلمه دیگر بسیار شل شده است و هنوز هیچ یک از قلمه ها برگ جدید نداده اند. لطفا راهنمایی بفرمائید برای تکثیر گیاه قلمه شده و گلدهی گیاه مادر باید چکار کنم؟
ا.س.فرود
سلام ممکنه نور کم باشه ، معمولا بنفشه در بهار و تابستان که نور مناسب است گل می دهد ، اما اگر نور جبرانی وجود داشته باشد به گلدهی در بیشتر سال ادامه می دهد. بهتر است به گیاه یک ماه استراحت داد. در این شرایط دما را پایین می آوریم ( نزدیک مینیمم ) ، آبیاری را کم و طول روز را کوتاه می کنیم. پس از یک ماه گلدان را در مکانی پر نور قرار می دهیم تا رشد فعال مجددا" شروع شود. برگ های کهنه را حذف می کنیم.برای رشد در نور مصنوعی دایم می توان از دو لامپ مهتابی 40 وات به فاصله ی cm 30 در بالای گیاهان به مدت 14 ساعت در هر روز استفاده کرد.برای ریشه زنی 2 تا 3 هفته دیگر هم صبر کنید ،قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند هم موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند.
سهیلا محبعلی
 ضمن عرض سلام یکی ازبنفشه های من دیگه گل نمیده و یک ماهه که خریدمش برگهاش خیلی ریز و تو هم شده و حالت پیچیده به هم پیداکرده و خیلی هم شکننده و ترد شده و برگها فر خورده شدن ممکنه از کنه سیکلامن باشه ؟ اگر اینطور باشه خوب میشه بعضی جاها خوندم که خوب شدنی نیست خواهش میکنم سریعتر راهنمائیم کنید خیلی نگرانشم آیا ممکنه بنفشه های دیگه رو هم بیمار کنه لطفا سریعتر جواب بدین خیلی دوستش دارم ممنون از لطفتون  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام کمبود رطوبت بالا بودن درجه حرارت کمبود مواد غذایی آفاتی چون شته و کنه و....باعث این حالت می شود شرایط نگهداری را بیشتر توضیح دهید سعی کنید آفت را ابتدا شناسایی کنید کنه سیکلامن به رنگ سبز یا زرد است .گیاه را با یک کنه کش یا سم متاسیستوکس سم پاشی کنید. گیاه را دور از سایر گلدان ها قرار دهید امکان آلوده شدن بقیه گیاهان است.
آیدا فاروقی
salam range bargaye banafshe afrighai man dar ghias ba aksai ke az baghie banafsheha didam alan dar internet sabze roshane va inke saghehash dar mahali ke oftadan roye labeye goldon rade on labe roye saghe monde va halate shehanande peida karde va ehsas mikonam ke ertefae khakesh kam hast agar rahnamai konid mamnon misham  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : نور بنفشه شما زیاد هست. میزان نور رو کمتر کنید.در ضمن تقریبا سالی یکبار و حتی کمتر بهتره که خاک گلدون و در صورت لزوم سایز گلدون تغییر کنه.
ادینه
از جایی که میشود تهیه نمود لطفا شماره تلفن یا آدرس دهید  پاسخ مشاهده
pedy
سلام من يك قلمه از بنفشه آفريقايي دارم.3 ماه است كه قلمه زدم ولي هنوز برگ نداده.برگي كه قلمه زدم سالم و سرحاله اما هنوز برگ نداده آيا مشكلي دارد يا طبيعي است؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در مورد قلمه نکته مهم ریشه دار شدن ان است.معمولا فرایند قلمه زدن تا اماده شدن گاها 3-4 ماه طول میکشد وبه نظر با توجه به سالم بودن قلمه مشکلی نیست
نیلوفر تقی نیا
اکه افت کنه داشت چه سمی باید بهش بدم؟و به چه طریق؟و هر چند وقت؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
برای مبارزه شیمیایی باکنه ازسمومی مانند دیازینون ومالاتیون استفاده میشود.البته چون این افت مکنده است بهتره از سموم نفوذی مانند کونفیدور استفاده نمایید.دز مصرف حدود دو سی سی رو در یه لیتر اب حل نموده واستفاده نمایید
حسن اسفندیاری
دیازینون باکونفیدور بهترجواب میدهد.
شهرام قاسمي
با سلام من سه گلدان بنفشه افريقايي دارم كه در ابتدا هم گل داشت و هم غنچه . اما در حال حاضر از گلدهي افتاده اند . گلدان ها روي ميز و به فاصله 50 سانتي متري از پنجره جنوبي واقع هستند (نو از پشت پرده). آبياري هر 5 روز و كود دهي هر 10 روز و از طريق زيرگلداني انجام مي شود . لطفاجهت گلدهي بنفشه ها من را راهنمايي فرمائيد . ممنون   پاسخ مشاهده
شهرام قاسمي
با سلام من سه گلدان بنفشه افريقايي دارم كه در ابتدا هم گل داشت و هم غنچه . اما در حال حاضر از گلدهي افتاده اند . گلدان ها روي ميز و به فاصله 50 سانتي متري از پنجره جنوبي واقع هستند (نو از پشت پرده). آبياري هر 5 روز و كود دهي هر 10 روز و از طريق زيرگلداني انجام مي شود . لطفاجهت گلدهي بنفشه ها من را راهنمايي فرمائيد . ممنون
مهندس رامندی
چه کودی استفاده میکنید؟ فقط از کود بنفشه ویا کودهای مخصوص گلدهی استفاده شود استفاده از کودهای با درصد ازت زیاد میتونه گلدهی رو به تعویق بیندازد
پری قریشی
سلام باتشکر از زمات شما فصل دقیق تکثثیر بنفشه افریقایی چه زمانی هست ? ایا خاکش فقط وفقط بایدخاک برگ خالص باشد ازماسه ویاکوک پت استفاده نمی شود  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
از قلمه برگ در طی بهار می‌توان استفاده کرد. برگ بالغ را به همراه 2-1 سانتیمتر از دمبرگ آن مورد نیاز است. از پهنه برگ میتوان قسمتی را حذف کرد تا تبخیر آب کمتر صورت گیرد اما به دمبرگ نیاز داریم. برگها از قسمت دمبرگ خود و با زاوایه 45 درجه در داخل شن و یا ورمی‌کولایت ویا کوکوپیت طوری قرار می‌گیرند که بیشتر پهنه برگ داخل بستر کاشت فرو رود. در نظر گرفتن این زاویه در هنگام قرار دادن قلمه در بستر کاشت می تواند تولید ریشه و برگهای جدید را تحریک کند. سپس بستر را اب دهید. هوا باید مرطوب نگهداشته شود که می‌توان بدین منظور در اطراف محیط کاشت قلمه‌ها پلاستیک شفافی کشید تا رطوبت در اطراف قلمه‌ها باقی بمانند. تولید گیاهان جدید از قلمه‌های برگ 6-2 ماه زمان می برد. بعد از آنکه گیاه جدید 3-2 برگ داشتند می‌توان آنان را از یکدیرگ جدا و جابجا کرد.
t eftekharnejad
با سلام در صورت مسافرت به مدت یک هفته تا ده روز مشکل آبیاری بنفشه هارا چگونه حل کنم؟ با تشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
یک فتیله را درخاک گلدان فرو نمایید وسر دیگر انرا درظرف ابی بالاتر ازسطح گلدان قرار دهید.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
گلوکسینیا
پامچال دماغه ای
اسكينانتوس
ژسنریا کاردینالیس
بنفشه آتشین
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت