٢٩/١٢/١٤٣٧ --- 10/1/2016 --- ۱۳۹۵ شنبه ۱۰ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  72  نفر
بازدید امروز :  2869  بازدید
بازدید دیروز :  19642  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه تخصصی بذر، گل وگیاه، لوازم کشاورزی بذرکو
بنفشه آفریقایی  -  AFRICAN VIOLET
SAINTPAULIA IONANTHA : نام علمی
  GESNERIACEAE  - ژسنریاسه : خانواده
تانزانیا و مجاورت جنوب شرقی کنیا و بخش گرمسیری شرق افریقا : بومی منطقه
African violet , سنت پولیا , آیونانتا : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاكبرگ
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

بنفشه آفریقایی

گفته شده این گیاه اول بار در سال 1892 توسط یك نظامی آلمانی به نام «سنت پل» در تانزانیا شناسایی شد، به همین دلیل نام سنت پـُلیا برای آن انتخاب گردید.
بنفشه آفريقايي يكي اززيباترين گياهان گلداراست كه نه تنها داراي گلهايي زيبا بلكه شاخ و برگ آن نيز ازجذابيت خاصي برخورداراست . پرورش بنفشه آفريقائي اصلي كاردشواري است ولي واريته ها و هيبريدهاي جديد آن قويتر و پرگل تر مي باشند و درصورت رعايت برخي اصول،پرورش آنها موفقيت آميز خواهد بود.
اندازه گیاه در جنس های مختلف متفاوت است. رنگ گل هایش متنوع بوده و در طول سال گل می دهد.
این گیاه بسیار دوستدار روشنایی است؛ در زمستان باید از نور كامل آفتاب بهره مند شود اما بهتر است در تابستان از تابش مستقیم آفتاب محافظت گردد. در صورتی كه بخواهیم بنفشه آفریقایی را در محیط سرپوشیده و كم نور پرورش دهیم می توانیم از لامپ های فلورسنت (مهتابی) استفاده كنیم، این لامپ ها باید در فاصله سی تا چهل سانتی متری گیاه نصب شوند. لازم نیست چراغ ها به طور مرتب روشن باشند، بلكه می توانید در ساعات مشخص چراغ ها را خاموش كنید. مزیت استفاده از نور مصنوعی نسبت به نور آفتاب اینست كه برگ ها دچار سوختگی نخواهند شد.
در مورد مقدار آب و فاصله زمانی بین دو آبیاری عواملی چون نور، گرما، خاك، جنس و حجم گلدان و سن گیاه دخالت دارد. ریشه بنفشه آفریقایی نسبت به آب زیاد حساس است و دچار پوسیدگی می گردد. بنابراین بهتر است در مورد مقدار و دفعات آبیاری توجه بیشتری داشته باشید و این كار را با دقت و احتیاط كامل انجام دهید.
بهترین زمان برای آبیاری بنفشه آفریقایی موقعی است كه خاك كاملاً خشك شده و گیاه احتیاج زیادی به آب داشته باشد؛ اگر هنوز خاك خیس است به گیاه آب ندهید. با لمس كردن خاك می توانید از خشكی آن مطمئن شوید. مقدار آب در هر مرتبه آبیاری باید به اندازه ای باشد كه آب از منفذ زیر گلدان خارج نشود.
از پاشیدن آب روی برگ های گیاه خودداری كنید.
یكی از روش هایی كه امروزه برای آبیاری بنفشه آفریقایی مرسوم شده، استفاده از زیر گلدانیِ گود است. در این روش زیر گلدانی را از آب پر كنید، بعد از پانزده دقیقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك می گردد. بعد آب اضافی زیر گلدانی را خالی كنید.
برای پرورش بنفشه آفریقایی از خاكبرگ آماده استفاده كنید.
در فصول گرم هر پانزده روز یك بار به وسیله غذاهای كمكی، گیاه را تقویت كنید.
گلدان مناسب با توجه به حساسيت اين گياه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدانهاي پلاستيك پرورش دهيم و ازگلدانهاي سفالي استفاده نكنيم زيرا سفال در طول ماههاي سرد،سرما را جذب مي كند و نتيجه اين تنش سرمايي در گياه قهوه اي شدن و مرگ برگها است. در صورت ضرورت تعويض گلدان اين كار را در بهار انجام دهيد
كوددهي بنفشه هاي آفريقايي را بايد درهر آبياري با يك كود رقيق حاوي فسفر بالا(14-12-36) تغذيه نمود. هيچگاه غلظت كود را از ميزان توصيه شده بالاتر نبريد و خاك را هر2تا3 ماه يكبار شستشو دهيد و اجازه دهيد خاك با خروج كامل آب از زهكش كف گلدان كاملاً شسته شود.با اجراي يك برنامه كود دهي منظم و مداوم املاح در خاك گلدان تجمع مي يابند و در صورت عدم شستشوي خاك، ريشه ها صدمه مي بينند.
بنفشه آفریقایی هوای تازه را دوست دارد البته نباید در مسیر کوران باد قرار گیرد.
بنفشه آفریقایی نسبت به خیس بودن برگ ها حساسیت دارد و نباید آب روی برگ هایش پاشیده شود. در صورتی كه حجم گلدان بزرگ باشد یا خاك از مواد غذایی كافی برخوردار نگردد، گیاه گل نمی دهد یا این كه گل ها ریز و كوچك می مانند. در این صورت بعد از تعویض گلدان و اضافه نمودن مواد غذایی به خاك، گیاه را تقویت كنید. گل های پژمرده و كوچك را جدا كنید.
مهمترین بیماری های بنفشه آفریقایی منشاء ویروسی یا قارچی دارند.رطوبت زیاد موجب انتشار بیماری های قارچی می شود. نوعی قارچ به نام فتیوم التیموم PHTHIUM-ULTIMUM موجب پوسیدگی قسمت های بالایی گیاه می گردد. اسیدی بودن خاك، نداشتن زهكشی مناسب و خیس شدن برگ ها این بیماری را شدت می دهد.اگر گیاه در محیط بسته و بدون تهویه قرار بگیرد یا رطوبت نسبی هوا زیاد باشد، و همچنین قرار گرفتن در سرمای زیاد و گرمای بیش از اندازه روز و تاریكی های طولانی موجب شیوع قارچ های سفید رنگ می گردد. علامت این بیماری، خاكستری و گرد آلود شدن سطح برگهاست. اسپری نمودن سموم قارچ كش روی برگ های آلوده و نگهداری صحیح گیاه، موجب بهبودی و سلامتی بنفشه آفریقایی می گردد.
بيماري پوسيدگي ريشه بنفشه افريقايي : اين بيماري كه بوسيله قارچnicotian Var.parasiti Phytophthora ايجادمي شود،يك بيماري مخرب درمراكز پرورش بنفشه افريقايي Saintpaulia ionantha به شمار مي رود.علائم بيماري در قسمتهاي هوايي گياه بصورت توقف رشد،پژمردگي و پوسيدگي نرمي به رنگ قهوه اي متمايل به سياه در ناحيه طوقه و همچنين در قسمت ريشه مشاهده مي شود،اين علائم به تدريج به سمت دمبرگ و برگ انتقال مي بايد. اولين تحقيق جامع برروي اين بيماري درسال 1973درآلمان توسط Plate و Kroberانجام شد. درايالات كاليفرنيا، فلوريدا و كلرادوي آمريكا نيزبراي پرورش اين گياه مشكلات بسياري وجود دارد. اين بيماري درايران براي اولين باردرسال 1370،درمراكزپرورش بنفشه افريقايي تهران،با خسارت فراوان مشاهده گرديد و عامل بيماري نيزازمراكزمختلف به طور مكررتوسط نگارنده گزارش شد.كولتيوارهاي بنفشه افريقايي نسبت به پوسيدگي فيتوفترايي داراي حساسيتهاي بسيار متفاوت مي باشند و براين اساس به چهار گروه،بسيارمقاوم،مقاوم،حساس و بسيارحساس تقسيم مي شوند. مبارزه با بيماري ابتدا براساس رعايت بهداشت و بكاربردن ريشه هاي عاري ازآلودگي صورت گرفت، بعدها تحقيقات وسيعي درمورد استفاده ازقارچ كشها بمنظورمبارزه با بيماري انجام پذيرفت.از بين سموم مورد آزمايش اتريديازول(Truban 30 wp) و پراكسي كلر(Nurelle 7.2 EC) همراه با آبياري و همچنين محلول پاشي قسمتهاي هوايي گياه با استفاده ازpyroxyclor بهترين نتايج را ازخود نشان داد.محلول پاشي قسمتهاي هوايي به منظور حفاظت گياهان با استفاده ازقارچ كشهاي كاپتان (Captan 50 wp)،كلروتالونيل(Daconil 2787 75 wp) ومانكوزب(Dithane M-45 80wp) نيزنتيجه بسيارعالي درمبارزه داشته است. با توجه به نايابي پيروكسي كلرمي توان ازمتالاكسيل(Subdue 2 E) وفوزتيل آلومينيوم(Aliette) كه اثر مشابهي برضد بيماريهاي فيتوفترايي دارند،استفاده نمود.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
لکه‌های قهوه‌ای روی برگها مشاهده می‌شوند: غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری از بالا عامل آن است. گیاه احتیاج به غبارپاشی ندارد و آبیاری طبق روش گفته شده انجام گیرد.
برگها پیچیده ، خشک و خم شده‌اند: هوا گرم و خشک و احتیاج به آبیاری دارد. هرگز غبار پاشی نکنید.
برگها پژمرده و خم می‌شوند: هوا سرد است. گیاه را به محل گرمتری منتقل کنید.
تمام شرایط مساعد ولی گیاه گل نمی‌دهد: گیاه را کود دهی نمایید
گلها شفاف و کمرنگ شده‌اند: عامل آن غبار پاشی است. این گیاه را غبار پاشی نکنید
گلها و برگهای گیاه می‌پوسند: آبیاری زیاد از اندازه است. در تمام طول سال هفته‌ای دوبار آبیاری کافی است.
برگهای جدید ریز و تعداد آنها زیاد است: احتیاج به تعویض گلدان دارد. گلدان را با یک اندازه بزرگتر تعویض نمایید
گیاه سالم و گل نمی‌دهد: گلدانها خیلی بزرگ انتخاب شده است تا دو سال آینده گلدانها را تعویض نکنید.
برگها رنگ پریده هستند: یا نور زیاد است یا احتیاج به کود دهی دارد. گیاه را به محلی با نور غیر مستقیم منتقل کنید.
برگها سیاه می‌شوند: عامل آن استفاده از مواد براق کننده شیمیایی است. از آنها استفاده نکنید. برای تمییز نمودن برگها از برس نرم مخصوص استفاده نمایید.
برای ازدیاد بنفشه آفریقایی می توانید از سه روش كاشت بذر، قلمه برگ و تقسیم بوته استفاده كنید.
روش قلمه برگ یكی از بهترین و آسان ترین روش های تكثیر بنفشه آفریقایی است. زمان مناسب برای این نوع تكثیر فصل تابستان استدر این روش ابتدا بهترین برگ ها را انتخاب كنید و آنها را با قیچی یا چاقو از انتهای دُمبرگ بچینیدبرگ بریده شده را از ناحیه دُمبرگ در آب قرار دهید تا ریشه دار شود.قلمه ها را در خاك هم می توانید ریشه دار كنید. بهتر است قلمه ها را از قسمت میانی ساقه بردارید. مناسب ترین درجه حرارت برای ریشه زایی قلمه ها 25 درجه سانتیگراد است.قراردادن نایلون روی گلدانی كه قلمه ها در آن كاشته شده اند موجب افزایش رطوبت نسبی می شود و به سرعتِ ریشه زایی كمك می كند. در شرایط مناسب، قلمه برگ بعد از پانزده روز تا یك ماه دارای ریشه می شود.
تقسیم بوته این روش راه ساده ای برای ازدیاد بنفشه آفریقایی است. زمانی كه گیاه بنفشه آفریقایی رشد كافی كرد از كنار بوته، پاجوش های كوچكی رشد می كند كه می توانید از آنها برای ازدیاد گیاه استفاده كنید.
با استفاده از نور مصنوعی و تنظیم درجه حرارت مناسب می توان در هر زمانی به تکثیر از روش كاشت بذر اقدام كرد. برای كاشت بذر در شرایط مصنوعی، درجه حرارت را روی 25 – 20 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید و روزانه به مدت دوازده ساعت چراغ ها را روشن كنید. همه روزه قدری آب روی خاك اسپری كنید.
اصطلاحات تخصصی علوم در مورد بنفشه آفریقایی :
تاکسونومی: گیاه گل بنفشه آفریقایی بر حسب خویشاوندی با سایر گیاهان رده بندی می‌شود و جایگاه این گیاه از نظر رده بندی در سطح گونه مشخص می‌شود. مورفولوژی: تنوع ریختی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. و به عبارتی مطالعه تنوع ریختی گیاه بنفشه آفریقایی باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری این گیاه چگونه صورت می‌گیرد. آناتومی: ساختمان داخلی گیاه گل بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. مورفوژنز: از ابتدای تشکیل سلول تخم بنفشه آفریقایی تا بوجود آمدن شکل آویز بررسی می‌شود. فیزیولوژی: نحوه کار و فعالیت گیاه بنفشه آفریقایی از سطح اندامکهای درون سلول تا بافتها - اندامها و خود گیاه بنفشه آفریقایی مطالعه می‌شود. سیتولوژی: به مطالعه درباره رشد – تولید مثل و رفتار سلول گیاه بنفشه آفریقایی می‌پردازد. اکولوژی: به مطالعه چگونگی سازش گیاه بنفشه آفریقایی با محیط و ارتباط آنها با یکدیگر می‌پردازد. ژنتیک: چگونگی انتقال صفات وراثتی و عوامل انتقال دهنده و ساختار شیمیایی این عوامل را در گیاه بنفشه آفریقایی بررسی می‌کند.

: منابع  

تصاویر گیاه بنفشه آفریقایی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
آپاما
سلام.خسته نباشید.بنفشه من زیاد ګل نمی ده.اګرم ګل بده تعداد ګل ها نهایاتا 2 یا 3 تاست.آیا کود مخصوصی باید استفاده کنم؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله.کود کریستالون قرمز.شرایط ایده ال رشد که در قسمت معرفی گیاه توضیح داده شده را فراهم نمایید برای تقویت گیاه در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کوچک کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید
کیاوش
با عرض سلام من یک گلدان بنفشه آفریقایی با گل صورتی خریدم ابتدا یک شب و یکروز بر روی میز خانه بود سپس در تراس جنوبی تا ساعت 2 بعد از طهر در آفتاب مستقیم ماند سپس به جای همیشگی یعنی حیاط شمالی و زیر سایه دیوار گذاشتم. بعد از دو سه روز وسط چند برگ آن دارای لکه های قهوه ای بزرگ است؟؟ چرا به هیچ وجه آب زیاد یا پاشش اب روی آن اتفاق نیافتاده محل سکونت رشت و در این چند روز هوا شرجی بوده  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : به احتمال زیاد نور مستقیم افتاب باعث این اتفاق شده.(همچنین میتونه قارچ باشه که دیگه کاریش نمیشه کرد)بنفشه به نور افتاب که از توری رد شده و با فاصله 30 سانت از پنجره احتیاج داره
امیررضا راکی زاده
تشکر می کنم از پاسخ شما، دقیقا فرمایش شما صحیح است علت این موضوع همان نور شدید آفتاب بود، امیدوارم گل من دوباره برگرده، یکی اینکه تازه 2 3 روز بود خریده بودمش و از طرفی 4 5 تا از برگهای بزرگ و اصلیش دچار این عارضه شده.
مهندس رامندی
افتاب تند وشدید بویژه در مورد گیاهانی که قبلا در شرایط نور معمول واپارتمان بوده اند مضر است وباعث بروز مشکلاتی میشود. باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم ویا فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید ویاگیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید.جابجایی وتغییرات مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.
H.R. J
سلام, بنفشه من نمیدونم چشه... من تقریبا هفته ای دوبار اب میدم.. دماش دمای اتاق هستش... ولی نمیدونم چرا دونه دونه و کم کم برگهاش شل میشه و همچنین غنچه های جوانش ممنون میشم اگه کمکم کنید تا قبل از اینکه از دستش بدم دوباره شادابیش و برگردونم... اگر از دوستان هم کسی هست که بدونه بنفشه من چشه خوشحال میشم از راهنماییش..  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
افراط و تفریط در آبیاری و یا باتلاقی شده و مساعد نبودن وضع زهکش و نور و حرارت زیاد ویاخیلی کم و آفات وهمچنین فرا رسیدن هنگام تعویض گلدان میتواند عامل این نارسایی باشد. سرما ویا گرمای زیاد نزدیکی به منابع حرارتی هم میتونه علت باشه
hiva rabbani
سلام من تقریبا یک ماه هست که 2 تا بنفشه خریدم......اول به روش غرق آبی آبیاریشون میکردم......اما گلهاش شروع به بی حال شدن کردند....بعد از یک هفته تمام گلهاش قهوه ای شدن و ریختن.....گلدانش رو هم خود فروشنه برام تعویض کرد و خاک مقوی داخلش ریخت....البته جنس گلدان از سفاله.... حالا یک روز در میان بهشون آب میدم......برگهاش رشد خوبی دارن و تقریبا هر روز بزرگتر مشن.... میخواستم بدونم دلیل ریختن گلهاش چی بود ؟؟؟؟ و آیا 2 باره به گل مینشینه و اینکه این کار چه قدر طول میکشه ممنون میشم اگه زود جوابم رو بدین :)  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام بنفشه آفریقایی به آبیاری سرد و دارای املاح حساس هست اگر از روش آبیاری زیر گلدانی استفاده می کنید تنها 15 دقیقه کافیست و بعد از آن باید آب زیر گلدانی را خالی کنید.در روش دیگر آبیاری بعد از اینکه سطح خاک کاملا خشک شد آبیاری بعدی را شروع کنید طوری که برگ ها خیس نشوند از یک آب پاش با یک لوله بلند می توانید استفاده کنید.از کود مخصوص گل دهی استفاده کنید تا دوباره گل دهد.نور و دما نیزمناسب باشد.
ا.س.فرود
گلدان پلاستیکی برای بنفشه مناسب تر هست اطمینان حاصل کنید که گلدان سفالی در انتها دارای حفره زهکشی باشد.
hiva rabbani

ممنون از پاسخهاتون .........

بله گلدان  حفره زهکشی رو داره ..........آیا 2 باره این گیاه به گل میشینه ؟

hiva rabbani

خیلی ممنون بابت پاسخهاتون........

ا.س.فرود
گلدان پلاستیکی برای بنفشه مناسب تر هست اطمینان حاصل کنید که گلدان سفالی در انتها دارای حفره زهکشی باشد.
ا.س.فرود
بله .اگر شرایط را به خوبی مهیا کنید در تمام طول سال این گیاه گل می دهد.دمای محیط 22 درجه و نور غیر مستقیم باشد اگر محیط کم نور است می توانید از لامپ فلورسنت در فاصله 40 ساتنی گیاه استفاده کنید.هر دو هفته یک بار نیز با کود های مخصوص گیاه را تقویت کنید.
نانا
با سلام چند وقتی است که برگهای بنفشه آفریقایی هایم از پایین گیاه حالت نرم و پلاسیده پیدا می کنند و برگها بتدریج خشک می شوند آب کم دادم درست نشد آب زیاد دادم درست نشد جایش تا حدودی گرم بود و به جای خنک تری انتقال دادم ولی هنوز درست نشده و گیاه بتدریج داره خشک می شود البته تمام گلدان های بنفشه ام به این وضع دچار شده اند چه باید بکنم. باتشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام: ابیاری بیش از اندازه میباشد . بوته زمانی نیاز به آب دارد که سطح خاک با لمس دست خشک باشد و رطوبتی احساس نشود .آب بایستی حتما ولرم باشد . آب معدنی برای گیاه مضر است .هر 4-3 آبیاری یک نوبت از بالا آبیاری نمایید تا سطح خاک شوره نزند.پس از حدودا 3 ساعت آب باقیمانده در زیر گلدانی را خالی کنید .گیاه از طریق ریشه نیز به هوا احتیاج داد از آب زیاد بپرهیزید .دمای بین 18 تا 21 درجه در شب و 3 تا 5 درجه بیشتر در روز ایده آل است . اگر سایز گلدان را تغییر داده اید و این سایز بزرگتر از اندازه نیاز گیاه باشد گیاه دچار چنین مشکلی میشود.
زهرا زالی
سلام پرسش من در مورد ایجاد یک گلخانه کوچک در منزل و پرورش بنفشه به منظور یک کسب و کار کوچک خانگی است لطفا مرا راهنمایی کنید  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام مراقبت از بنفشه آفریقایی ساده نیست. کارهای زیادی را لازم است انجام دهید، مخصوصاً در ابتدای کار. امّا انجام هیچ کدام از این کارها مشکل نیست.در صورتیکه شرایط نوری و رطوبتی ،آبیاری و کود دهی مناسب و مورد نیاز گیاه را فراهم کنید به راحتی میتونید بنفشه آفریقایی پرورش دهید .در صورت پرورش در محیطی با نور کافی به طور مرتب گل می دهند، به ویژه در زمستان نور مستقیم آفتاب برای این گیاهان ضرورت کامل دارد. منبع تامین کننده نور می تواند آفتاب صبحگاهی یا نور حاصل از چراغ های سیمابی یا مهتابی باشد. نکته مهم آن است که منبع نور نباید حرارت زیاد تولید کند و فقط ساعات روشنایی در طول یک روز و فاصله از منبع نورانی اهمیت دارد، به همین علت نور پنجره جنوبی و شرقی در زمستان و پنجره غربی در تابستان و بهار برای آنها مناسب است. هنگامی که نور کافی به این گیاه نرسد برگ های آن به سمت بالا متمایل می شوند و تعداد گل ها نیز کاهش می یابد، در صورت رفع مشکل گیاه به حالت طبیعی خود برمی گردد.برای آنکه گیاه در زمستان نیز گل بدهد باید در تمام مدت شب از نور مصنوعی استفاده کنیم. برای این منظور دو عدد چراغ فلورسنت ۴۰ وات در ارتفاع ۳۰ سانتیمتری بالای بوته و به مدت ۱۴ ساعت از غروب تا طلوع آفتاب روشن می کنیم.طوبت مناسب محیط اطراف این گیاهان باید مرطوب باشد و رطوبت بین ۹۵ ۷۵ درصد برای آنها بسیار مناسب است. به منظور افزایش رطوبت محیط می توان تعدادی اسفنج مرطوب در اطراف آنها قرار داد یا گلدان حاوی آنها را با گلدان های برگی در یک مجموعه قرار داد.دمای مناسب: درجه حرارت محیط اطراف این گیاهان باید ثابت و مداوم باشد و تغییر ناگهانی برای آنها مضر است. این گیاهان نسبت به سرما نیز حساس هستند و حداقل دمای مناسب برای آنها ۱۵درجه سانتیگراد (۵۹ درجه فارنهایت) است، به همین علت در شب های سرد زمستان گیاهان را از کنار پنجره بردارید.آبیاری:بهترین روش آن است که آبیاری از بالا صورت گیرد اما دقت کنید تاج گل و جوانه های کناری خیس نشوند. در صورتی که تمایل به آبیاری از پایین دارید، گلدان را بیش از نیم ساعت در آب قرار ندهید زیرا سیستم ریشه ای در بنفشه آفریقایی کوچک و ظریف است و اگر به طور مداوم در آب قرار گیرد، خطر پوسیدگی آن را تهدید می کند. البته در مدت گل دهی خاک گلدان باید مرطوب، اما نه خیس باشد و در سایر موارد که گیاه در مرحله گل دهی نیست اجازه دهید خاک بین دو آبیاری خشک شود. تنش سرمایی برای این گیاه بسیار مضر است به همین علت از آب شیر با دمای معمولی استفاده کنید و هیچ گاه آب سرد به گیاه ندهید و حتی از خیس کردن ساقه و برگ گیاه با آب سرد خودداری کنید. آب سنگین نیز برای این گیاه مضر است.خاک مناسب این گیاهان به خاک غنی نیاز دارند و خاک جنگلی نرم و قابل نفوذ یا تورب با کمی خاک برگ برای آنها مناسب است.کوددهی بنفشه های آفریقایی را باید در هر آبیاری با یک کود رقیق حاوی فسفر بالا (۱۴ ۱۲ ۳۶) تغذیه کرد. هیچ گاه غلظت کود را از میزان توصیه شده بالاتر نبرید و خاک را هر دو تا سه ماه یک بار شست وشو دهید و اجازه دهید خاک با خروج کامل آب از زهکش کف گلدان کاملاً شسته شود. با اجرای یک برنامه کوددهی منظم و مداوم املاح در خاک گلدان تجمع می یابند و در صورت عدم شست وشوی خاک، ریشه ها صدمه می بینند.گلدان مناسب با توجه به حساسیت این گیاه نسبت به سرما بهتر است آنها را در گلدان های پلاستیک پرورش دهیم و از گلدان های سفالی استفاده نکنیم زیرا سفال در طول ماه های سرد، سرما را جذب می کند و نتیجه این تنش سرمایی در گیاه، قهوه ای شدن و مرگ برگ هاست. در صورت ضرورت تعویض گلدان این کار را در بهار انجام دهید. تکثیر این گیاهان به کمک قلمه های برگی به آسانی صورت می گیرد.
الهام
سلام وبا تشکر از سایت عالی و پرباری که دارید.دوتا سئوال داشتم : اول اینکه چرا جواب پرسشها رو نمی دهید ؟ (منظور خودم هستم ) دوم اینکه در مورد پرورش بنقشه افریقایی اطلاعات بسیار ارزشمندی دادید فقط اینکه از کجا می توان هورمون ریشه زایی تهیه کرد ؟ ممنون از شما   پاسخ مشاهده
م.شهاب
با سلام وتشکر از اظهار لطف شما دوست عزیز با سلام.در حد اطلاعات ناقصمان سعی میشود به تمام سولات (هر چند با تاخیر)پاسخ دهیم.اگر پاسخ داده نشده یا بدلیل تکراری بودن یا نامفهوم بودن پرسش است . هورمون را میتوانید از طریق فروشگاه سایت سفارش داده ویا با شماره 09121224979مهندس رامندی تماس بگیرید
موژان
بنفشه من رشد نمی کند .برگهای کوچکی دارد و گل هم نمی دهد.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام..مواردی که میتواند به تشخیص کمک کند را ذکر نکردید.لطفابرای اینکه جواب دریافت کنید توضیحات کاملی در مورد فاصله بین ابیاری ها ومیزان اب استفاده شده .شرایط دمایی و.رطوبت محیط.وضعیت خاک وکودهی واخرین زمان تعویض خاک.کود وسموم استفاده شده ومقدار مصرف انها .وموارد مشکوک و... ارایه نمایید
مونا م
با عرض سلام و خسته نباشید بنفشه آفریقایی رو از گلفروشی تهیه کردم منتها گلدون ظاهرا خاک نداره و ریشه تو سنگای گرد قرار داده شده. آقای فروشنده هم گفت از بالا آبیاری نکنید و به برگاش آب نخوره ولی گفت زیر گلدونیش هیچوقت خشک نباشه و همیشه توش آب داشته باشه که میبینم اشتباه بوده. اون موقع گلدون گل داشت که خشک شد و دیگه هم گل نداد. برگهای پایین هم حالت قهوه ای و چروک پیدا کردن که چیدمشون ولی برگهای جدید داده. راهنماییم کنین که چطور تقویتش کنم. مرسی   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام خاکش نباید همیشه خیس باشه ،از برگ های سالم قلمه بگیرید تا کل گیاهتان را از دست ندهید . در اين روش آبیاری از زیر ، زير گلداني را از آب پر كنيد، بعد از پانزده دقيقه آب از راه منفذ كف گلدان جذب خاك مي گردد. بعد آب اضافي زير گلداني را خالي كنيد. آبياري از بالا براي بنفشه افريقاي مناسب نيست زيرا ريزش آب روي برگ ها باعث پوسيدگي و رشد قارچ مي شود. از طرفي آبياري مداوم از پايين موجب تجمع نمک و املاح در سطح خاک و اطراف طوقه گياه خواهد شد که اگر ميزان نمک افزايش يابد موجب آسيب گياه و درنهايت پوسيدگي طوقه مي شود.به خصوص اگر کيفيت آب آبياري مناسب نباشد. براي جلوگيري از اين حالت مي توان هرازگاهي آبياري را از بالا ولي با دقت و جلوگيري از خيس شدن برگ ها - به خصوص عدم تجمع قطرات آب در قسمت مرکزي رشد گياه- انجام داد.د مثلا هر 3-4 بار آبياري از کف بايد يکبار از بالا آبياري نمايئد تا خاک شوره نزند. براي آبياري بنفشه افريقايي بايد از آب ولرم ( هم دماي اتاق) استفاده کرد زيرا آب سرد موجب ايجاد شوک و فروافتادن گل ها و ايجاد لکه هايي روي برگ ها مي شود. اگر يک شب قبل از آبياري ظرف آب را در اتاق نگه داري کنيد دماي آن متعادل شده از طرفي کلر موجود در آب خارج مي گردد زيرا کلر اضافي موجود در آب آبياري براي بنفشه افريقايي زيان آور است.جهت تقويت گياه از کود کامل مخصوص بنفشه آفريقايي طبق دستور استفاده کنيد.
بسيار استفاده كردم ولذت بردم متشكرم   پاسخ مشاهده
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
ژسنریا کاردینالیس
بنفشه آتشین
پامچال دماغه ای
اسكينانتوس
گلوکسینیا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت