٢١/٧/١٤٣٧ --- 4/29/2016 --- ۱۳۹۵ جمعه ۱۰ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  136  نفر
بازدید امروز :  20884  بازدید
بازدید دیروز :  30331  بازدید
فروشگاه ایرویان
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - ثعلبیان : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس:

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
سعید
با سلام من یک گیاه ارکیده از خارج از کشور آوردم که خیلی سر حال و با نشاط هست، فقط چند تا از ریشه هاش بیرون از گلدون هستندو تقریبا تا وسط خشک شدند. میخوام خاک گلدون رو امروز عوض کنم، ایا میتونم کوکوپیت استفاده کنم؟؟ منظورم این هست که من سنگ لیکا و ورمیکولیت و پرلیت درشت ندارم، اینهارو از کجا گیر بیارم؟؟ در ضمن شهرستان هستم  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در لوازم کشاورزی فروشیها یا گلفروشیها موجود است.معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌. در هنگام تعویض خاک نکات زیر را رعایت نمایید .عدم رعایت هریک از نکات زیر موجب بروز مشکل میشود:تعویض خاک را در فصل مناسب انجام دهید(با توجه به نوع گیاه)2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گیاه اب ندهید تا خاک خشک شده واز اطراف ریشه گیاه جدا نشود. جهت ایجاد زهکش از باز بودن سوراخ های انتهای گلدان مطمین شوید ودر انتهای گلدان یک لایه سنگ ریزه بریزید وروی ان مقداری ماسه شسته شده ودر نهایت خاک گلدان را پرنمایید.توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک جدید پر نمایید. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجایی گلدان را ابیاری نموده به طوریکه تمام خاک را در بر بگیرد ومقدار کمی اب از سوراخ های انتهای گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشید وباد و... خوداری نمایید
Fereshteh Mahgoon
دوست عزیز ممنون از اطلاعات شما . گل ارکیده کوچکم را که سه ماه پیش خردیم ۵ گل داشت و من هر دو هفته یکبار به آن آب می دادم. ولی الان هیچ گلی ندارد و خاکش از یک ماه پیش که به آن آب دادم هنوز تر هست . الان که ماه دی هست این طبیعی است که گل نداشته باشد یا به خاطر رطوبت زیاد به این شکل در آمده . جای تعجب دارد که بعد از یک ماه که آب داده نشده هنوز خاکش تر است . لطفا من را راهنمایی کنید که گل را درمان کنم تا به گل دهی برسد و ادامه دهد. قد ارکیده بیست سانت و در گلدانی پلاستیکی شیشه ای که در یک گلان زیباتر است نگهداری می شود . با تشکر   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط) .دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد).دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند. ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند).در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود.
بیتا ق
با سلام و خسته نباشید من ۲ تا گل ارکیده دارم پارسال گلهاشون تک تک افتاد ساقه گلدهنده هم کامل خشک شد که کندمش. از پارسال تا حالا هم دیگه ساقه ای نداد که گل بده. کود مرتب دادم خاکشون هم عوض کردم اما فایده ای نداشت. چی کارشون کنم؟   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
کوددهی را متوقف نموده وفقط از کودهای مخصوص گلدهی ویا کود مخصوص ارکیده استفاده نمایید
آرين مددي
با سلام و خسته نباشید. میشه لطف کنین و طرز استفاده کود های مخصوص ارکیده رو توضیح بدین؟ رو بسته بندی نوشته 20 قطره در نیم لیتر آب هر هفته یک مرتبه! این مقدار کود یکم زیاد بنظر می رسه. نسبت کودی اون 15-3-13 8ca 2mg هستش. این کود ها تاریخ انقضا دارن؟ ببخشید سوالاتم زیاد شد :) پیشاپیش از اطلاعات و سایت خوبتون ممنون.  پاسخ مشاهده
آرين مددي
آرين مددي
با سلام و خسته نباشید.
میشه لطف کنین و طرز استفاده کود های مخصوص ارکیده رو توضیح بدین؟
رو بسته بندی نوشته 20 قطره در نیم لیتر آب هر هفته یک مرتبه!
این مقدار کود یکم زیاد بنظر می رسه.
نسبت کودی اون 15-3-13 8ca 2mg هستش.
این کود ها تاریخ انقضا دارن؟
ببخشید سوالاتم زیاد شد :)
پیشاپیش از اطلاعات و سایت خوبتون ممنون.
آرين مددي
ممنون از سایت و راهنمایی های خوبتون.
با آرزوی موفقیت برای شما.
آرين مددي
ممنون از سایت و راهنمایی های خوبتون.
با آرزوی موفقیت برای شما.
ا.س.فرود
کود 15-3-13 که به شما توصیه شده به صورت آبیاری هر هفته یکبار مشکلی نداره اگه شک دارید میتونید مقدار کود را کمتر کنید .ولی بهتره در زمان گل دهی از کود 20-30-10 که نیتروژن کمتر و فسفر بیشتری دارد استفاده شود و هر یک ماه یکبار نیز با آب خالص خاک شسته شود تا از تجمع املاح زیاد کاسته شود .
مهندس رامندی
بهترین روش طبق دستور شرکت تولید کننده است البته در زمانیکه گیاه در حال استراحته نباید بهش کود بدهید یا در فصول سرد هر ماه یه بار کافیه یه قاشق چای خوری را درنیم لیتر اب حل نموده واستفاده کنید برای اینکه نگرانیتون برطرف بشه مقدار مصرف را تدریجی افزایش دهید تا اگر گیاه واکنش منفی نشن داد از اسیب بیشتر جلوگیری شود
محمد حيدرى
سلام من تازه عضو ناركيل شده ام اميدوارم باراهنماييهاي مفيد شما بتونم بهتر به كلهام برسم. البته دوتا كاج مطبق و وسه تا كل ديكه توخونه (ابارتماني)دارم كه به صورت تجربي ازشون نكهداري ميكنم واطلاعات زيادي ازعلم نكهداريشون ندارم. دوتاسوال دارم از خمتتون اول اينكه توراهنماييهاتون كفته بودين خاك (سله بسته)يعني جي? دوماينكه باايكه من مبتدي هستم ميتونم اركيده نكهداري كنم يا نه?   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام سله لایه ی سخت و متراکمی است که در خاک های سنگین تا نیمه سنگین تشکیل می شود به صورت ترک یا شکاف روی خاک مشاهده می شود و باعث عدم نفوذ اب می شود .چنانچه بعد از آبياري آب خيلي دير داخل خاک نفوذ کند و پس از خشک شدن سطح خاک سله بندد و شکافهايي روي سطح خاک ديده شود دليل بر مقادير زياد رس در خاک است و بايد مقداري ماسه و خاکبرگ به خاک افزود. سله شکني نیز به معني نرم کردن خاک سطحي با کمک بيل و يا بيلچه است . البته اين کار نبايد به شکل عمقي انجام شود زيرا مي تواند به ريشه هاي گياه آسيب وارد کند. عمق حدود 5 سانتيمتر براي اين کار مناسب است.در صورتیکه شرایط ایده آل برای گیاهتان را فراهم کنید اركیده به آسانی در منازل و آپارتمانها قابل نگهداری و به شرایط مختلف سازگاری نشان می‌دهند.شرایط نگهداری از گیاه رادر قسمت معرفی ارکیده مطالعه کنید .
محمد حيدرى
باتشكرازراهنماييها شما دوستان ميشه يه نوع اركيده كه نكهداريش اسانتره معرفى كنىد با توجه به اينكه من مبتدى هستم ؟
نداسیف الهی
با سلام گل ارکیده من دوباره شروع به گلدهی کرده و این بار برخلاف زمانیکه خریدم(که یک ساقه گلده داشت)،چهار ساقه گلده داردولی متاشفانه این ساقه ها حدود چهارماه است که شروع به بلند شدن کرده اند و هیچ غنچه ای ندارند. آیا این زان نرمال است واگر نرمال نیست ،برای گلدهی چه باید کرد؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
گیاهتان را به مکان پرنورتر منتقل نمایید
حسام
میخواستم بدونم قیمت این گلدان چنده؟ از دوستانی هم که این گل رو تهیه کردن ممنون میشم بگن چند خریداری کردن  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
این پرسش حذف شده است
مهندس رامندی
این پرسش حذف شده است
محمد
ارکیده ای دارم که گلهای آن سال قبل افتادند ولی در طی این مدت برگ های زیادی داد. آیا امکان دوباره گل دادن وجود دارد؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
آرش صادق
من در خانه یک گل خانه مطوستی ساختم قسمتی افتاب گیراست وقسمطی سایه و در قسمت سایه گل های نظیر دفین باخیا کالادیم بنفشه افریقای وفیتونیاو ...نگاه میدارم و دمای داخل گل خانه ظهر ها به 35تا37 درجه بالا میرود رطوبت اش هم خوبه اگه بخواهم ار کیده و بنسای بزارم انجا براش مشکل ایجاد نکنه دمای زیاد هوا  پاسخ مشاهده
م.شهاب
خیر.ولی باید سعی نمایید دما را در حدود 30 درجه ثابت نگهدارید
رضا صیادی
با سلام من گل ارکیده (با گل های سفید)دارم . الان کمتر از یک هفته است که خریدم و لازم به ذکر است در زمان خرید گل به همراه غنچه و برگ های سبز سبز داشت. ولی الان بعد از حدود 5 روز گل ها پژمرده و دو سه تا از برگ ها کاملا زرد زرد شده است . تو این مدت یک بار به اندازه یک لیوان آب دادم و سعی کردم حدود یک متری شوفاژ قرارش دادم . ولی هیچ کمکی نکرده است .لازم به ذکر است در معرض مستقیم نور هم قرارش ندادم . کود هم خریدیم ، ولی هنوز بهش ندادم . لطفا کمکم کنید ، چون خیلی دوست اش دارم .   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
فاصله گلدان با منابع حرارتی(مانند شوفاژ،بخاری و...)حداقل 3-2متر باشد.فاصله گلدان از پنجره باید حداقل نیم متر باشد(به علت سرمای پنجره) از طرف دیگه وارد شدن تنش به گیاه پس از جابجایی وانتقال وتعویض گلدان و...تا حدی طبیعی است وبه صورت ریزش برگها و گلها،عدم طراوت ورشدو... بروز میکند وبه مرور وبا عادت کردن گیاه به شرایط محیطی جدید کمتر شده واز بین میرود. فعلا از کودهی و... خوداری شود
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
اسپیرانتز اسپیرالیس
ارکیده کفش بانو
وانیل
کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
ارکیده دارزی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت