١٤/١١/١٤٤٠ --- 7/17/2019 --- ۱۳۹۸ چهارشنبه ۲۶ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
بیماری سفیدک سطحی رز و نحوه درمان
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  87  نفر
بازدید امروز :  11674  بازدید
بازدید دیروز :  16581  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - ثعلبیان : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
نسرین صفرآبادی
باسلام یک ماه پیش یک گلدان گل ارکیده خریدم که چهار شاخه گل دهنده دارد و سر این شاخه ها همن.ز تعدادی غنچه داشت با باز شدن غنچه ها گا های پایین شاخه ها خشکده میریزد آیا این طبیعی است اگر نیست برای رفع مشکا چه کاری باید انجام دهم همچنین بعد از ریختن گل ها حتما باید شاخه ها چیده شود؟من منظورتان را از زبانک های سبز یا قهوه ایی نمیفهمم اگر میشود با عکس آن را مشخص کنید با تشکر   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام بايد شاخه ي گل رو از بالاي دومين گره روي شاخه ببرید تا مجددا گل بده يا ميتونيد از ته بزنيد تا گياهتون استراحت کنه.ساقه خشک شده را فقط تا جایی قطع کنید که خشک شده. چون ممکن است جوانه‌های خفته‌ای داشته باشد و بعدا رشد بکند. در این تصویر می توانید مشاهده کنید : http://8pic.ir/images/mfshvrlsebmjp3hkifp3.jpg هواي خشک و دماي بالا ،نرسيدن هواي تازه به گياه ،آبياري زياد باعث بي طراوت شدن گياه و توقف رشد و خشکی شاخه ها مي شود. ارکيده براي رشد کردن بسيار به محيط مرطوب علاقه دارد ولي غوطه ور شدن در آب و هميشه خيس بودن را دوست ندارد.زمانی که گیاه فعال است به نور بيشتر و آب کمتري نياز دارد براي تغذيه اين گياه مي‌توان از کودهاي گل دهي استفاده نمود.
میترا کاظم نزاد
با سلام .من یک ارکیده دارم دوساله تا دو ماه پیش هم خوب بود .ولی دوماه هست که برگها پیر شده .ولی با این صورت ساقه گل دهنده رشد میکنه نگرانشم نکنه مشکلی براش پیش بیاد ختی برگ ذیگه که داره میده سر حال نیست .لطفا راهنمایی کنید کار کنم .با تشکر از زحمات شما  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
جهت تشخیص بهتر شرایط نگهداری را به طور کامل توضیح دهید و تصویری از گیاه ارسال کنید .
ساجد
خیلی الی بود  پاسخ مشاهده
مهدی ب
با درود
کمتر از یک هفته است که گلدان ارکیده فالانوپسیس خریداری کردم . از روز دومی که به خونه اوردمش گلهاش  شروع به ریخت کرد. توی یک هفته اخیر هم فقط یک بار بهش آب دادم و از کود استفاده نکردم .
 امروز متوجه شدم که ریشه های هواییش دارن خشک میشن و لکه های قهوه ای رنگی برروشون وجود داره .
مشکل از کجاست و چه راه حلی وجود داره ؟؟

  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
نور زياد و مستقيم و يا بر عکس نور کم ،خشکي محيط ،کمبود رطوبت و بالا بودن دمااز علل خشکي گلهاست .لکه هایی که روی ریشه ها مشاهده میشوند بیماری قارچی است و شما باید ریشه های خراب را جدا کنید و سایر ریشه ها رابا قارچ کش مثل بنومیل ضد عفونی کنید. قبل از آبياري سطح خاک را بررسي کنيد . حتي اگر بر روي سطح گلدان سنگهاي تزئيني وجود دارند تعدادي را برداريد تا بتوانيد وضيعت خاک اطراف ريشه ها را بررسي کنيد. اگر اين محيط تا حدودي خشک شده بود نسبت به آبياري گياه اقدام کنيد اما اگر هنوز مرطوب است از آبياري گياه خودداري کنيد.اين گياه محيطي با نور متوسط و به دور از نور مستقيم آفتاب نياز دارد.در طي فصل رشد پنجره هاي شرقي خانه و در طي ماه هاي کم نور سال پنجره هاي جنوبي و غربي مکان مناسبي براي اين گياه است و ميزان نور مناسب را در اختيار آن قرار مي‌دهند.اگر دماي روزانه محيط نگهداري اين گياه همواره بالاي 29 درجه باشد ، چنين گياهي هرگز گل نخواهد داد.مطمئن شويد که گل ارکيده در طول روز به اندازه کافي نور خوشيد دريافت کند، اما بيش از حد هم نبايد نور دريافت شود. اکثر گونه هاي ارکيده نور غير مستقيم را بيشتر دوست دارند. نور مستقيم ممکن است باعث سوزاندن گل ارکيده شود، در حالي که اگر گياه به اندازه کافي نور دريافت نکند، گل نمي دهد.براي اين که متوجه شويد که گياه ارکيده به اندازه کافي نور دريافت مي کند برگ هاي آن را بررسي کنيد. برگ ارکيده بايد به رنگ سبز روشن و سالم باشد در اين صورت به اين معناست که ارکيده به اندازه کافي نور دريافت مي کند، اگر برگ ها سبز تيره باشند يعني نور به اندازه کافي نيست. اگر برگ ها زرد شوند يا رنگ آن ها قهوه اي يا مايل به قرمز بود به اين معناست که بيش از حد نور دريافت مي کنند. بهتر است ارکيده در پشت يک پنجره پرده دار قرار داده شود.گل ارکيده را بايد هر 5 تا 12 روز يک بار آبياري کرد. آبياري بيش از حد يا آبياري به ميزان کم باعث از بين رفتن گل ارکيده مي شود. در طول ماه هاي تابستان، روزهاي طولاني تر و حرارت بيشتر، مدت زمان بين هر آبياري براي گل ارکيده بايد کوتاه تر باشد. بيش از حد به گل ارکيده کود ندهيد. معمولا، انتظار مي رود کوددهي به ارکيده يک بار در ماه باشد. کوددهي بيش از اندازه باعث سوزاندن ريشه و مانع گل دهي مي شود. گياه ارکيده يک گياه رطوبت دوست است و در جنگل هاي باراني و گرم رشد ميکند.اما به اين معني نيست که خاکش بايد دائما خيس و مرطوب باشد . گياه ارکيده ريشه هاي هوايي دارد که از گلدان بيرون زده هستند و اين ريشه ها رطوبت هوا رو جذب ميکنند و نبايد انها را زير خاک کرد چون دچار پوسيدگي و قارچ زدگي مي شوند . پس از هر دوره آبياري , بايد ريشه ها خوب خشک بشوند . به همين دليل نبايد هيچ وقت ته گلدان ارکيده آب باشد مگر اينکه گياه در جاي گرم باشد.
علی اسمعیلی
سلام من یه ارکیده دارم حدود 4 ماه میشه که خریدم این گل اولا خیلی خوب گل دهی کرد مدتی شده که گلاش ریخته و گل های مونده هم رو به خشکیه این گل دو شاخه داره که گل ها رو اونن یکی از این شاخه ها به طرز عجیبی زرد شده میشه گفت اون شاخه رو به خشکیه از طرف دیگه برگ های بالایی این گل سالم و صافه در حالی که برگ های پایینی به نظر پزمرده میرسن لطفا راهنمایی کنین.   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.گلدان قبل از خشک شدن باید آبیاری شود و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.معمولا بعد از پایان گلدهی هم باید خاک گلدان را عوض کرد.
مونا مونا
سلام من یک ارکیده سفید دارم اردیبهشت ماه خریداری کردم اون موقع دو تا شاخه گلدهنده داشت و تمامی گل هایش باز بودند. 2 3 روز بعد از اینکه به خونه آوردمش گلها کم کم خشک شده و ریختند. امکان داره علتش تمام شدن فصل گلش بوده باشه؟ از اونجایی که شما توی مقالتون نوشتین از دی ماه گل می ده و تا 6 ماه روی گله؟ هفته ای یکبار آب می دم و هرروز به برگ هاش آب اسپری می کنم و بسترش ذغال هست و لیکا فقط. هیچ کودی هم تا به حال بهش ندادم و از اون موقع تا به حال 2 تا برگ درآورده. الان کار خاصی باید براش انجام بدم که بعدا مشکلی براش پیش نیاد؟   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.پس از تمام شدن گلها تا شروع گل دهی از کود مخصوص ارکیده استفاده کنید.
آرش صادق
سلام ارکیده ی من ازآبان گلهاش ورخته تاهاگل نداده و شاخه گل ازش جدا کردم کی باز گل می دهد  پاسخ مشاهده
م.شهاب
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند
شيرين شاملو
باسلام 20 روز پیش یه گلدون گلدار ارکیده خریدم .5 تا برگ دتره که دوتا از برگاش داره از محل اتصال زرد میشه و کم کم داره جدا میشه . محل قرار گیریش اصلا نورگیر نیست که هر روز دو سه ساعت نور لامپ کم مصرف براش روشن میکنم . آبیاریش هفته ای یکباز . آبهای توی زیر گلدونیش رو خشک کردم . هنوز کود ندادم . کنارش سه تا گلدون دیگه هست ( آگلونما , پوتوس , فیتونیا) لطفاً راهنمایی بفرمایید .   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
نورش کمه ،بهتره 14 ساعت در روز به گیاه نور برسه و از ترکیب لامپ کم مصرف زرد و سفید استفاده شود ،خاکشم نباید تا مرز خشکی پیش بره و قبل از اینکه رطوبتشو از دست بده آبیاری کنید ،ریشه های بیرون گلدان هم غبار پاشی شود تا شاداب تر شود.جهت تقویت گیاه ازکود مخصوص ارکیده استفاده کنید .
شيرين شاملو
سلام و روزتون بخير
خيلي ممنونم از راهنمايي تون . ببخشيد باز هم برام سوال پيش اومد .
1- غبارپاشي روي ريشه هاي اركيده آيا هر روز انجام بشه ؟
2- محل خروج آب اضافي از گلدان خيلي زياد هست و تقريباً فوراً همه آب خارج ميشه و به زير گلداني ميره . آيا بايد همينطور باشه يا گلدان ايراد داره ؟
3- ساعاتي كه بايد نور مصنوعي تابيده بشه آيا بايد متوالي باشه يا امكانش هست كه در دو ، سه مرحله نور بگيرن ؟
4- لامپ كم مصرف چند وات و با چه فاصله اي براش مناسب هست ؟

با سپاس بي نهايت از شما
ا.س.فرود
اگر محیط خشکه 2 تا 3 بار در هفته مشکلی نداره ،خروج آب بستگی به زهکشی و نوع خاک داره و با توجه به اینکه ارکیده نیاز به خاک سبکی دارد مشکلی ندارد ،شما آبیاری را به اندازه ای انجام دهید که چند قطره آب اضافه از زیر گلدان خارج شود .بهتره که نور به صورت متوالی 14 ساعت به گیاه برسد یا می توانید 3 ساعت به گیاه نور بتابانید نیم ساعت خاموش کنید و دوباره 3 ساعت دیگر تا مجموع ساعاتی که نور دریافت میکنه حداقل 12 ساعت بشه ،از این طریق گرمایی که از لامپ ها ساطع میشه کم میشه میزان ساعت دریافتی نور از 12 ساعت کمتر و از 16 ساعت بیشترنشه . از 4 تا لامپ کم مصرف زرد و سفید 40 واتی در فاصله 20 تا 30 سانتی گیاه استفاده کنید .
Davood Karami
سلام من سه تا گلدون ارکیده دارم شیش ماه از عمرشون میگذره چند روز پیش یکی از اونا برگاش ریخت و هیچ سبزی دیگه ای نداره ولی ریشه هاش که از داخل گلدون معلومه هنوز سبزن.آیا امیدی به زنده موندنش هست؟ممنونم  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله.شرایط نگهداریش رو توضیح دهید تا بررسی شود
مارال ج
سلام ، من ٥ هفته هست که گلدان فالانوپسیس لب ماتیکی خریدم طبق گفته گل فروش هفته ای دو بار به مدت ٢ ساعت در تشت اب میزارم خاک گلدانم شامل پوکه . ذغال . چوب . پرلیت است وقتی خریدم یک شاخه با ۵ تا گل و ۵ غنچه سر حال داشت ولی ١٠ روزه که گلها از پایین شروع به بیحال شدن کرده الان تمام گلها پلاسیده شدن حتی حس کردم که جاش گرم به جای خنک تر منتقلش کردم حالا هم بعد گذشت ١ هفته از بيحالي غنچه ها زرد روبه خشكي هستن ریشه های بیرونی هم تقریبا خشک میشن ،،، تو اين ١ هفته ١ روز در ميون خاك و ابپاشي كردم دلیل چیه ،،، از بی ابی اینطور شده یا ابیاری زیاد یا دلیل دیگری داره لطفا کمک كنيد   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
هر از چند گاهی قرار دادن گل در اب خوب است ولی انجام مستمر ان توصیه نمیشود.ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
ارکیده دارزی
اسپیرانتس سرنوآ
وانیل
ارکیده سیمبیدیوم
کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت