١٧/٤/١٤٣٨ --- 1/16/2017 --- ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۷ دي امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت و پرورش زغال اخته
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  124  نفر
بازدید امروز :  15377  بازدید
بازدید دیروز :  23553  بازدید
تبلیغات متفرقه
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - ثعلبیان : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
آرش صادق
سلام من می خواهم بدونم ارکیده را با این شرایت هوا توی گل خانه میتوانم بزارم دما صبح در ساعت8صبح20درچه ودر ساعت 11تا25درجه وضهرها تاساعت6درحدود27تا28درجه است وبد به دمای قبلی در می اید وبعدا رطوبت هم ضهر ها خوب است   پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله.مشکلی نخواهد داشت.البته سعی نمایید نوسان دما را به 5-6 درجه کاهش دهید
رضا
سلام .آیا بزر گل ارکیده وجود دارد.اگر وجود دارد از کجا می توان آن رافراهم کرد؟ممنون  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله.ارکیده به دو روش رویشی و بذر قابل افزایش است. در افزایش بذر سبز کردن بذر مشکل است. بنابراین بیشتر سعی بر افزایش رویشی می‌باشد. که به روش‌های مختلف مانند قلمه، تقسیم بوته و کشت بافت انجام می‌شود.
پری ناز
سلام من یه گلدون ارکیده داشتم که بعد از افتادن گلهاش ریشه هاش شروع کردن از ته خشک شدن و از قسمتی که به بدنه میرسن له شدن،بردم نشونش دادم گفتن ویتامین میخواد و باید هفته ای 2 رووز تو تشت آبی که از اون ویتامین مخصوص خودش بریزیم توش گدون بذاریم تو تشت...ما هم اینکارو کردیم ولی همون روند ادامه پیدا کرد عجیب بود که ریشه ها هم خشک بودن هم له...قبل از اینکه اینجوری بشن هم روزی دو بار آب میدادیم بهش و هر روز برگاش و اسپری میکردیم طبق اون چیزی که فروشنده گفته بود...شما میدونین دلدل نابود شدن گل نازنینم چی؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
شما با ابیاری ببش از حد گیاه را خفه کرده اید.در زمستان نیاز ابی این گیاه 1-2 بار در هفته است. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) در حال حاضر تنها کاری که میتوانید انجام دهید کم کردن ابیاری است.در این شرایط به هیچ وجه از کود استفاده نکنید.
ساناز
سلام،دوسال پیش یک گلدون ارکیده خریدم که تا حالا گل نداده ، یک بار خاکش رو عوض کردم که شامل پوکه و زغال خرد شدست ،کود هم دادم اما فقط برگ اضافه میکنه وگل نمیده ،نورش هم زیاده ولی مستقیم نیست و هفته ای دوبار آبیاریش میکنم،لطفا راهنماییم کنید تا ارکیدم گل بده ،ممنون.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد).. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.در فصول گرم 2-3بار در هفته .دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود
حسن امیدی
 گیاه شما به اصطلاح رشد علفی داره
علت اون هم غالبا نور زیاده
احتمالا برگهای گیاه شما روشن تر از حد معمول و باریکن ؟
آبدهی رو کم کنید واز کود کریستالون قرمز جهت گلدهی استفاده کنید
آناهیتا
سلام من یک گلدان ارکیده دارم که فروردین ماه امسال آن را خریدم. از آن موقع تا حالا شرایطی را که برای نور و آبیاری و دما و کوددهی فرمودید را رعایت کردم و همه چیز هم خوب بوده. اما الان حدود یک هفته است که گلهای آن کم کم خشک می شود و می ریزد. به نظرتان اشکال از کجاست؟ فصل گل دهی آن تمام شده یا مشکلی وجود دارد؟ سپاس فراوان  پاسخ مشاهده
م.شهاب
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است مع. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند.دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
عليرضا عباسي
مفيد بود ولي سوال هايي مانند اينكه چگونه رطوبت مطلوب را ميتوان مهيا نمود؟ يا مدت قرار گرفتن مناسب در رطوبت جقدر است؟ و برخي سوالات ديگر هست كه در صورت پاسخ به اين نظر مطرح خواهم نمود در مجموع مفيد بود. سپاسگزارم  پاسخ مشاهده
علی اسمعیلی
سلام من یه ارکیده دارم حدود 4 ماه میشه که خریدم این گل اولا خیلی خوب گل دهی کرد مدتی شده که گلاش ریخته و گل های مونده هم رو به خشکیه این گل دو شاخه داره که گل ها رو اونن یکی از این شاخه ها به طرز عجیبی زرد شده میشه گفت اون شاخه رو به خشکیه از طرف دیگه برگ های بالایی این گل سالم و صافه در حالی که برگ های پایینی به نظر پزمرده میرسن لطفا راهنمایی کنین.   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند. اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.گلدان قبل از خشک شدن باید آبیاری شود و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود.معمولا بعد از پایان گلدهی هم باید خاک گلدان را عوض کرد.
نگار
با سلام. دیروز 5 دسته گل ارکیده کادو گرفتم و انها را در ظرف اب گذاشتم. روی انها اب اسپری کردم و در جای خنک و سایه روشن قرار دادم. ساقه انها بلند است و روی بعضی از انها غنچه های باز نشده هست. می خواهم بدانم ایا ریشه می کنند؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله.ممکن است ریشه دار شود.یکی از روشهای تکثیر این گیاه قلمه است.. قلمه‌های استفاده شده باید دارای ریشه هوایی باشند.چون ارکیدها خیلی کند رشد هستند بنابراین طول قلمه را زیاد می‌گیریم تا زودتر گل بدهد.همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند) حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد
آرش صادق
سلام به وجود امدن لکه هاروی گل ارکیده علت اش چیست وچه عاملی باعث این میشود   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام لکه را بیشتر توضیح دهید ،شکل و انداه و رنگ ؟اگر به صورت لکه های کوچک خاکستری هست قارچ بوترایتیس هست که در شرایط گلخانه ای روی می دهد.تهویه مناسب ،مبارزه با آفات مکنده در کنترل بیماری موثر هست.
آرش صادق
fبله لکه های خاکسری است بعد باز شدن گل ها مکان گل رااز گل خانه به خانه تغییر خواهم دادو یک دو هفته در گلخانه خواهد مانند این لکه ها برطرف میشود وراهای دیگر به جز تهویه هوا وجود دارد واین بیماری  باعث کوتاهی عمر گلها نشود راهنمای ام کننید ممنون از شما

حسن امیدی
سلام
آب یا کود روی گل اسپری کردید؟
سما
سلام من پارسال یه دونه ارکیده فالانوپسیس خریدم اما بلافاصله گل هاش ریخت و خشک شد و بعدش برگها شکست الان هیچ اثری از زنده بودن در گیاه نیست. فقط هفته ای دوبار بهش آب میدمو در سایه گذاشتمش. می خواستم بدونم امیدی به رشد کردن دوباره اون هست یا نه؟ بفرمایید باید چکار کنم؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
خشکی وشکنندگی تنه گیاه علامت زنده نبودن گلتان است.در صورت زنده بودن گیاهتان ا ایجاد شرایط مناسب دوباره جوانه خواهد داد
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
ارکیده کفش بانو
اسپیرانتس سرنوآ
ارکیده دارزی
کاتلیا پرسیوال / ارکیده کریسمس
ارکیده دندروبیوم
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت