٦/١٠/١٤٣٩ --- 6/20/2018 --- ۱۳۹۷ چهارشنبه ۳۰ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | حمایت از نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
چراغ ال ای دی رشد گیاه
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  37  نفر
بازدید امروز :  3294  بازدید
بازدید دیروز :  23613  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
ارکیده فالانوپسیس  -  PHALAENOPSIS ORCHID
PHALAENOPSIS ORCHID : نام علمی
  ORCHIDACEAE  - ثعلبیان : خانواده
سراسر جنوب شرقی آسیا از کوه های هیمالیا به جزایر Polillo ، Palawan و Norte Zamboanga دل در جزیره میندانائو در فیلیپین و شمال استرالیا : بومی منطقه
: نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک سبک و جاذب رطوبت
20 درجه سانتیگراد
کمی خشک
کم

ارکیده فالانوپسیس

ارکیده‌ها امروزه درتمام دنیا بخصوص اروپا، آمریکا و آسیای دور از پر فروشترین و جذابترین گیاهان برای خانه‌ها، آپارتمانها، رستورانها، هتلها و مراکز عمومی دیگر هستند. این محبوبیت به دو دلیل حاصل شده‌است. اول اینکه این گیاهان بسیار کم توقع بوده و با نگهداری اندکی به محیط خو میگیرند. و از طرف دیگر وقتی گل دهی بکنند گلهاشان تا ماهها زیبا و درخشنده باقی میماند (حدود سه تا شش ماه بسته به محیط و شرایط)
شکل عجیب و جدید شکوفه‌های این گیاه توجه همه را جلب میکند و باعث میشود اسامی متختلفی به آن داده شود. ارکیدها از خانواده Orchidaceae یا ثعلب‌ها هستند و گونه‌های وحشی آن در ایران (شمال ایران و احتمالا جاهای گرمتر دیگر) وجود دارند. نوعی ثعلب در کوههای باغرو (ادامه سلسله کوههای البرز به سمت آستارا و اردبیل) وجود دارد که نوعی اسانس بستنی از آن استخراج میشود و برخی گونه‌ها نیز مصارف دارویی دارند.
گونه‌های تجاری مورد نظر امروز از دو گروه عمده فالانوپسیس phalaenopsis (این نوع ارکیده به ارکیده‌ی پروانه‌ای یا ارکیده شاپرکی نیز معروف است. Moth orchid) و سیمبیدیوم cymbidium هستند
فصل گلدهی و زمان گلدهی ارکیدها متفاوت است معمولا از دسامبر (دی ماه) شروع میشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهی مدتی استراحت و بازسازی نیاز هست تا دوباره به گل بنشیند. معمولا فالانوپسیسها حداقل یکبار و گاهی تا سه بار در سال میتوانند گل بدهند.
اندازه گلهای فالانوپسیس از قطر ۵ سانتی‌متر تا ۱۲ سانتی‌متر متغیر است. رنگ گلها بسیار متنوع است و رنگ سفید، ارغوانی (بنفش) و ارغوانی رگه‌دار ، صورتی و زرد و ترکیبی از سفید و صورتی و … نیز وجود دارند.
ارکیدهای فالانوپسیس گیاهانی سایه دوست حساب میشوند. (محل گلدان نباید خیلی تاریک و نه خیلی در معرض تشعشع آفتاب باشد. به طور تقریبی ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ fc [شمع] نور مورد نیاز این گیاه است). که میتوان چنین مقایسه کرد که یک روز ابری بهاری حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ شمع نور دارد و در مقابل یک روز تابستانی آفتابی حدود ۱۰۰۰۰ شمع نور خواهد داشت)
ارکیدها گیاهانی گرمسیر بوده و بومی شرایط گرم و مرطوب محسوب میشوند و به همین دلیل میتوان آنها را در دمای آپارتمانها نگهداری کرد.دمای مطلوب این گیاه بین ۱۲ تا ۲۸ درجه سانتیگراد (۵۵ تا ۸۵ درجه فارنهایت) است وبنابراین نباید گیاه را در نزدیکی لوازم گرمایشی قرار داد). در گلخانه‌های حرفه‌ای برای رشد ایده‌آل، دمای شبانه را حدود ۶۰ درجه فارنهایت (۱۵.۵ درجه سانتیگراد) و دمای روزانه را بین ۷۵ تا ۸۰ درجه فارنهایت (۲۳ تا ۲۶ درجه سانتیگراد) نگهداری میکنند. دمای خنک پاییزه موجب تحریک گل‌آغازی و بیشتر شدن طول ساقه گلدهنده میشود. ولی ادامه دمای سرد موجب سقط غنچه‌ها میشود. دماهای بالای ۳۰ درجه سانتیگراد رشد گیاه را کند میکند.
ارکیدها دوست ندارد تا مرز خشکیدگی و پژمردگی (Wilting) بی‌آب بمانند. گلدانها قبل از خشک شدن باید آبیاری شوند و صبر شود تا دوباره تقریبا نزدیک به خشک شدن برسد تا مجددا آبیاری انجام شود. فاصله آبیاری بسته به مواد تشکیل دهنده خاک گلدان دارد (که اغلب از مواد سبک و جاذب آب استفاده میشود.) بنابراین حدود یکبار در هفته تا یکبار در ده روز فاصله پیشنهادی ما خواهد بود. در زمستانها که لوازم گرمایشی روشن میشوند رطوبت هوا کم میشود و نیاز به آبیاری بیشتر خواهد بود. همچنین توجه کنید که غنچه‌ها و شکوفه‌ها را نباید آب بزنید که عمر گلها را کم میکند)
همچنین نیاز رطوبتی این گیاهان باید به نحو دیگری تامین شود. معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود تا ریشه گیاه با چسبیدن به این مواد معدنی رطوبت هوا را از آنها بگیرد.
کودهایی که به مرور تجزیه و آزاد شوند یا کودی با ترکیب ۱۴-۱۴-۱۴ درصد متشکل از NPK (همراه با سایر عناصر کم‌مصرف مورد نیاز) به صورت ماهانه با دوز یک در هزار یا نیم در هزار برای رشد گیاه مفید خواهد بود.
در گلخانه‌های حرفه‌ای در زمان گلدهی از میزان فسفر را افزایش میدهند مثلا از کود ۲۰-۳۰-۱۰ استفاده میکنند. همچنین در طول ماههای زمستان کودیاری را کم میکنند.
از طرف دیگر پیشنهاد میشود در زمانی که گیاه شکوفه دارد کودیاری انجام نشود
مدت زمان نگهداری ساقه گلدهنده در ارکید فالانوپسیس بسیار زیاد و باور نکردنی است. یعنی زمانی حدود ۳ تا ۶ ماه یک ساقه گلدهنده به شکوفایی ادامه میدهد. حتی شاخه بریده این گل هم یک ماه در آب دوام می‌آورد.
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسی کنید. روی ساقه زبانکهای سبز یا قهوه‌ای وجود دارد که از ساقه‌های گلدهنده جانبی حفاظت میکند. در صورت وجود چنین زبانکهایی ساقه گلدهنده را قطع نکنید. و اجازه بدهید که ساقه‌های جانبی نیز رشد کنند. و شکوفا بشوند.
اگر ساقه جانبی وجود نداشت قطع کردن ساقه گل دهنده اصلی موجب تسریع در گلدهی مجدد خواهد شد.
معمولا بعد از پایان گلدهی باید خاک گلدان را عوض کرد. با استفاده از ترکیبی از مواد سبک و جاذب رطوبت (مانند پرلیت درشت. لیکا. ورمیکولیت. پوکه معدنی درشت خرد نشده) همراه با بقایای پوسیده چوب یا پیت ماس یا کوکوپیت بعلاوه مقدار ذغال چوب و مقدار کمی شن و البته خزه‌.
در نظر داشته باشید که در کشت هایدروپونیک از اسفنج‌ به تنهایی و یا پرلیت درشت به تنهایی و یا بسترهای جدید دیگر نیز استفاده میشود.
همچنین در نظر داشته باشید که ریشه‌های بیرون گلدان علامت خوبی برای سلامتی گیاه هستند و این ریشه‌ها برای جذب رطوبت هوا از گلدان خارج میشوند.
اغلب پرورش دهندگان از گلدانهای پلاستیک شفاف (که داخل گلدان دیده میشود) استفاده میکنند. و به نظر میرسد نور بر عکس دیگر گیاهان برای ریشه ارکید فالانوپسیس مفید است.

: منابع  

تصاویر گیاه ارکیده فالانوپسیس:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
سما علیزاده
سلام من یه ارکیده فالانوپسیس دارم که تول گلش ریخت و ساقه اش خشک شد و بعدش برگاش شکست و الان فقط من یه گلدون دارم که نمی دونم هنوز امیدی بهش هست یا نه هفته ای دوبار بهش آب میدم و هیچ تغییری نمی بینم. آیا جایی هست که گل رو بیاریم تا درستش کنید و برگردونیم یا نه؟ کود نیاز هست بهش بدم یا نه؟ اصلا از کجا بدونم این گیاه زنده است یا مرده؟ ممنون از سایت خوبتون.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در حال حاضر نیاز ی به کود و... نیست.اگر ساقه اصلی خشک وشکننده باشد دیگر امیدی به بازگشت گیاه نیست ودر صورتیکه سبز وانعطافپذیر باشد با ایجاد شرایط ایده ال دوباره سبز خواهد شد
مسعود دین پناه
باعرض سلام وخسته نباشید بخاطر زحمات عالیتون که حاصلش شده این سایت بسیار خوب و مفید. سوال داشتم از خدمت شما سروران میشخ گل ارمیده رو در داخل تراریوم کاشت؟تراریومی که با بخارسرد نیاز آبی گیاهان رفع میشه!  پاسخ مشاهده
مهدی کمالی
با عرض سلام خسته نبايد و تشكر از سايت خوبتون دو ماه پيش دو گلدان گرفتم يكي شاخه ي اون پر از گل بود ولي ديگري نه اولي دوام گلش خيلي كم بود در ارز سه هفته گلش تموم شد ولي از ته اون مثل يه ساقه گل حدود چهار پنج سانت رشد كرده ولي همونطور مونده (ريشه هوايي نيست مشخصه كه ساقه گل است) دومي ديگه برگ اضافه نكرده و برگها از زير زرد ميشه و كشك ميشه تا حلا سه تاش اينطور شده و بنظر مياد مشكل داره ابدهي من هفته اي دو بار بصورت ، يه ظرف اب ميكنم و گلدان را ميگذارم توش تو اين مدت دو ماه يكبار توهو اب ابياريش كود اهن ريختم و يكبار هم npk 20*20*20 محل نگهداريش هم تو خانه جايي كم نورتر از اشپزخانه پيدا نكردم هر دوش را اونجا نگه ميدارم نورش بدك نيست تشكر راستي تو برنامه هاي viber و ... گروهي نساختيد   پاسخ مشاهده
mehdi
ارکیده چه نوع ریشه ای دارد و نحوه تکثیر ان چیست>؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
تکثیر ارکیده به دو روش رویشی و بذر قابل افزایش است. در افزایش بذر سبز کردن بذر مشکل است. بنابراین بیشتر سعی بر افزایش رویشی می‌باشد. که به روش‌های مختلف مانند قلمه، تقسیم بوته و کشت بافت انجام می‌شود. بیشتر ارکیده‌های تک‌پا مانند Vanda و Arachnis با قلمه انتهایی ازدیاد می‌شوند. قلمه‌های استفاده شده باید دارای ریشه هوایی باشند.چون ارکیدها خیلی کند رشد هستند بنابراین طول قلمه را زیاد می‌گیریم تا زودتر گل بدهد.
Fereshteh Mahgoon
دوست عزیز ممنون از اطلاعات شما . گل ارکیده کوچکم را که سه ماه پیش خردیم ۵ گل داشت و من هر دو هفته یکبار به آن آب می دادم. ولی الان هیچ گلی ندارد و خاکش از یک ماه پیش که به آن آب دادم هنوز تر هست . الان که ماه دی هست این طبیعی است که گل نداشته باشد یا به خاطر رطوبت زیاد به این شکل در آمده . جای تعجب دارد که بعد از یک ماه که آب داده نشده هنوز خاکش تر است . لطفا من را راهنمایی کنید که گل را درمان کنم تا به گل دهی برسد و ادامه دهد. قد ارکیده بیست سانت و در گلدانی پلاستیکی شیشه ای که در یک گلان زیباتر است نگهداری می شود . با تشکر   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام از باز بودن سوراخ خای انتهایی گلدان مطمئن شوید معمولا در خاک این گیاه از دانه‌های سنگهای سبک معدنی مانند لیکا و پرلیتهای درشت یا پوکه‌های معدنی درشت استفاده میشود که آب را در خود نگه می دارند نباید اجازه دهید که خاک تا مرز خشکی پیش رود آبياري در هواي سرد هر 10 تا 12 يک بار زماني که سطح خاک خشک مي شود با آب بدون املاح و ولرم. براي تهيه رطوبت گياه از زير گلداني سنگريزه دار حاوي آب استفاده کنيد طوري که ته گلدان با آب تماس نداشته باشد.از آنجا که ارکيده يک گياه جنگلي است در خصوص غني بودن خاک چندان حساس نيست. گل دهی امسال تمام شده است برای اینکه گیاه را برای گل دهی سال بعد آماده کنید کافيست در دوران باروري و قبل از شروع به گلدهي (معمولا از اواخر پاييز شروع ميشود و تا چندين ماه گل ميدهند) به اين گياه هر سه تا چهار هفته کود مخصوص ارکيده بدهيد. اگر از کود معمول براي گلهاي ديگر استفاده ميکنيد بايد غلظت آنرا را به نصف برسانيد، درغير اينصورت به گياه صدمه ميزند.برای گل دهی مجدد در سال بعد گیاه باید در دمای خنک پاییزه حدود 12 درجه قرار گیرد و با ادامه سرما کم کم دما را زیاد کنید تا 26 درجه. موفق باشيد
شهناز
با سلام و تشکر از سایت مفیدتان من 5 گلدان ارکیده 2 سال پیش خریداری کردم بعد از انکه کلدهی انها تمام شد به مرور زمان 4 کلدان خراب شدند 1 گلدان مانده با اینکه برگ و ریشه و جوانه ای از بغل داده گل نمیدهد لطفا مرا راهنمائی کنید   پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : در مورد شرایط نگهداری توضیح دهید. عوامل مختلف مثل دما - سایز گلدان و تغذیه نامناسب میتواند باعث عدم گلدهی در ارکیده باشد.
نصرت متین
سلام، 
ارکیده من مدتی ست که ریشه های بیرونی اش درحال خشک شدن است. علت چیه ؟ رطوبت و دما و کوددهی اش مرتب است. لطفا راهنمایی ام کنید.
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
محیط نگهداری گرم و خشک است ،روی ریشه ها و برگ ها را با آب ولرم غبارپاشی کنید .
نصرت متین
ممنون از پاسخ شما. یک سوال دیگر هم داشتم.

چه زمانی فلانوپسیس گل خواهد داد ؟ کودی که کم مصرف می کنم: bloom مایع است با فسفر 6 و کود دیگر گرد آبی رنگ که فسفر اش 31 است. ساق گل را قطع نکرده ام. آیا ساق گل در پاییز شکوفه خواهد داد ؟

سپاس 
ا.س.فرود
بعد از تمام شدن غنچه‌ها ساقه گلدهنده را بررسي کنيد. روي ساقه زبانکهاي سبز يا قهوه‌اي وجود دارد که از ساقه‌هاي گلدهنده جانبي حفاظت ميکند. در صورت وجود چنين زبانکهايي ساقه گلدهنده را قطع نکنيد و اجازه بدهيد که ساقه‌هاي جانبي نيز رشد کنندو شکوفا بشوند،.اگر ساقه جانبي وجود نداشت قطع ساقه گل دهنده( از بالاي دومين گره روي شاخه )موجب تسريع در گلدهي مجدد خواهد شد.فصل گلدهي و زمان گلدهي ارکيدها متفاوت است. معمولا از اواخر پاييز شروع ميشود و چند ماه گل دارند. پس از گلدهي مدتي استراحت و بازسازي نياز هست تا دوباره به گل بنشيند. فالانوپسيسها حداقل يکبار و گاهي تا سه بار در سال ميتوانند گل بدهند.معمولا، انتظار مي رود کوددهي به ارکيده يک بار در ماه باشد.(از کود مخصوص ارکيده فاز گل دهي با فسفر بالا استفاده شود ) کوددهي بيش از اندازه باعث سوزاندن ريشه و مانع گل دهي مي شود. همچنين اگر کوددهي به اندازه کافي نباشد گل دهي نيز انجام نمي شود.
فرانه
سلام.من یه ارکیده با گلهای بنقش دارم .یکسال پیش که گلهاش ریخت دیگه گل نداد ففط برگ اضافه میکرد بعد از بالای ساقه گل دهنده برگ و ریشه در اورد خاک گلدون رو عوض کردم گل و ریشه جدید رو بریدم در یه گلدان جدید کاشتم ولی متاسفانه برگهای گل جدید و سافه گل قدیمی در حال از بیرفتنه .لطفا راهنماییم کنید  پاسخ مشاهده
Porsesh az shoma
ba salam. Porseshi dashtam shoma dar morede afatha va bemarehae in gol cheze naneveshted, gol man roe golbarghaeash hashare kochak sfed amadeh ke harroz roshd mekone va be andazeh 1mili meshava man mortab ba dastmal namdar baresh medaram va dobareh myad , che bayad bokonam? sepasgozaram az in ke pasokh medahid.  پاسخ مشاهده
---- اخلمدی
با سلام لطفا (حتما) از فونت فارسی استفاده کنید. حشرات مورد نظر با یک سم حشره کش از بین ببرید
آرين مددي
با سلام و خسته نباشید. میشه بگید عمر گیاه چند سال هستش؟ پیشاپیش از سایت خوبتون ممنون.  پاسخ مشاهده
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


گیاهان دیگر از همین خانواده :
ارکیده دارزی
ارکیده دندروبیوم
اسپیرانتز اسپیرالیس
ارکیده سیمبیدیوم
وانیل
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت