٢٩/٩/١٤٣٨ --- 6/24/2017 --- ۱۳۹۶ شنبه ۳ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | حمایت از نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
ظروف ویترای
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  36  نفر
بازدید امروز :  5222  بازدید
بازدید دیروز :  27872  بازدید
تبلیغات متفرقه
طراحی و اجرای روف گاردن تراس سبز دیوار سبز آلاچیق
کانال تلگرام فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منتخب
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
فرشته پنابادي
سلام من يك قلمه از گل قاشقيم دارم اما نمي دونم چرا داره حالت گوشتي اش را از دست ميدهد . خاك گلدونم كود كمپوست داره و گلدون هم پلاستيكي ميشه منو راهنمايي كنيد؟   پاسخ مشاهده
فرشته پنابادي

 

افسانه فرود
سلام گیاه به محیط گرم پر نور و مرطوب نیاز داره اگر محیط خشک هست روی برگ ها را با آب اسپری کنید.آبی که برای آبیاری به گیاه میدهید ولرم باشد و درفاصله دو آبیاری سطح خاک خشک باشد.سوراخ ته گلدان باز باشد و بعد از آبیاری آب اضافی از گیاه خارج شود.
فرشته پنابادي
افسانه عزيزم
گلدون من در پاسيو منزل قرار داره و در كنار گياه اصلي كه ازش قلمه گزفتم . احتمال داره  خاك كه با كود كمپوست قاطي شده ريشه قلمه ام رو سوزانده باشه؟
افسانه فرود
سلام از این کمپوست برای سایر گلدان ها هم استفاده کرده اید؟کمپوست باعث سوختگی ریشه نمی شود مگر اینکه خاک آلوده باشد و باعث ابتلا بیماری قارچی ریشه شود طوری که برگ ها ی پایینی زرد و ریزش پیدا می کنند و ساقه استحکام خود را از دست می دهدکه باید از سمی مثل بنومیل استفاده کرد.خاکی که برای قلمه قاشقی در نظر می گیرند مخلوطی از کوکوپیت و پرلیت یا ماسه و شن است. بعد از قلمه زدن نحوه ی آبیاری بسیار مهم است کمبود و یا بیش بود آبیاری روی قلمه تاثیر میگذارد. از آب ولرم برای آبیاری استفاده کنید و گیاه را کاملا از آب سیراب کنید طوری که مقدار کمی آب از زیر گلدان خارج شود سطح خاک که خشک شد آبیاری بعدی را شروع کنید و برای کود دهی از کود هایی که پتاسیم و کلسیوم دارند استفاده کنید.
محمد نوروزی
سلام از داخل گلدان هزار پا بیرون امده است. ایا باید سم استفاده کنم. چه سمی؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام بله ،از تجمع آب در زیر گلدانی خودداری کنید ،یک قاشق چای خوری سم دیازینون را رد یک لیتر آب حل کنید به صورت آبیاری به خاک دهید 7 روز بعد مجددا سم پاشی را تکرار کنید .
سمیرا
خاک گیاه قاشقی من پر از خرخاکی بود و ساقه ها از تو خاک سیاه می شدن و می مردن. بعد از سم دادن و ظاهرا مردن حشرات (چون دیگه با آب دادن از خاک بیرون نمیان) هنوز ساقه ها سیاه می شن و می میرن. چه کنم...؟ خاک رو کلا عوض کنم؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
با سلام سیاه شدن ساقه ها براثر فعالیت خر خاکی ها نبوده بلکه پوسیدگی قارچی باعث آن بوده است گیاه را از خاک بیرون آورده ریشه ها را شسته و با یک قارچکش مناسب ضدعفونی کنید سپس در یک خاک و گلدان جدید منتقل کنید از قسمتهای سالم تا حد امکان قلمه برگ و ساقه تهیه کنید. موفق باشید
با سلام من از این گیاه قلمه زدم و در آب قرار دادم بعد از ریشه دادن به گلدان منتقل کردم اما از آن زمان به بعد(حدود 2 هفته قبل) برگ های گیاه شادابی خود را از دست داده و سبز کدر شده اند،لطفا راهنمایی کنید. با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
تعویض گلدونتون اشتباه بوده وریشه گیاه اسیب دیده وفقط باید شرایط مناسب رشد رو براش فراموش کنید
ممنون از پاسختون.
یعنی الان از گلدون بیرون بیارمش؟ چه موقعی باید وارد گلدون کنم؟
مهندس رامندی
خیر عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض تا حد ممکنریشه هوا نخورد وخاک اطراف ریشه جدا نشود..باید توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یکیا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نماییدشما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید(البته زیاد سفت نشه) تا منافذ موجود در خاک پر شود وبلافاصله سیر ابیاری شود.در صورت اسیب دیدگی ریشه کار چندانی نمیتوان برای گیاه کرد جز اینکه `سعی کنید شرایط ثابت وایده ال رشد)ابیاری،رطوبت،دما،نور ؛خاک مناسب و...) که در قسمت معرفی گیاه توضیح داده شده را فراهم نمایید وامیدوار به بازگشت گیاهتان باشید.
گلاره
سلام، وقت به خیر من یک گیاه قاشقی دارم که تقریبا 9 ماه پیش خریدم، در این مدت رشد کرده، اما احساس میکنم مدتی است که کمی رشد و برگ دهی اش کند شده و همچنین برگهای آن خلوت است! در کل الان که قدش بلندتر شده، گیاه پر پشتی به نظر نمی رسد!! البته یکبار در زمستان خاکش آفت زد که از سم استفاده کردم و همین چند روز پیش خاکش را کاملا عوض کردم،آیا قلمه گرفتن به پرپشت شدن و شاخه دهی اش کمک میکند؟ و آیا راه دیگری است؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله.کمک میکنه. براي تحريک گياه به پرپشت شدن بايد جوانه هاي انتهايي(ساقه هاي دراز شده) را از محلي دلخواه(با توجه به زيبايي گياه)قطع نماييد تا گياهتان تحريک به رشد افقي پرپشت شدن شود. در فصل زمستان،ویا بعد از خرید ،جابجایی وتعویض گلدان برای اکثر گیاهان آپارتمانی این توقف یا کندی رشد عادی است.. برای کوددهی باید از کودهای محلول مخصوص گیاهان(انواع مختلف ان در فروشگاه سایت نیز عرضه شده است)که تمام عناصر مورد نیاز گیاه شامل سه عنصر اصلی ازت، فسفر و پتاس و دوازده عنصر فرعی نظیر روی، آهن، مولیبدن، مس، بُر و... می‌باشند استفاده کرد. این کودهادرفصول رشد(فروردین-ابان)، هردو هفته یک بارودر زمستان هر ماه یکبار یا از طریق خاک یا روی برگ‌ها اسپری می‌شود. (طبق دستور روی جعبه کود) کمتر از مقدار توصیه شده در روی جعبة کود اشکالی ندارد ولی بیشتر از مقدار توصیه شده باعث مرگ گیاه می‌گردد.مقدار صحیح مصرف حدود یه قاشق مربا خوری(4-5سیسی) رو باید در یه لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید ودر مصرف محلول کود زیاده روی نکنید ولازم نیست تمام محلول تهیه شده رو به یک گیاه بدهید،به مقداری که در هر نوبت ابیاری اب به گیاه میدهید ،از محلول استفاده کنید. مقداری از محلول رو هم روی شاخ وبرگ گیاه اسپره کنید
elham abolfazli
با عرض سلام و خسته نباشید اوایل بهار از گلدونم چند قلمه تهیه کردم و داخل آب گزاشتم وریشه خوبی داد ولی وقتی به گلدون منتقل کردم از بین رفت وخشک شد.چرا؟ خاکشم مقداری خاک باغچه ومقداری از این خاکهای آماده بود. با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
معمولا قلمه ها را در ماسه یا پرلیت ,ویا مخلوط این دو با خاکبرگ ریشه دار میکنند واستفاده از اب روش استانداردی نیست وگیاهان یا تولید ریشه نمیکنند ویاپس از انتقال گیاه به خاک دچار مشکل خواهد شد.
فروغ علایی
فروغ علایی
m.n
باسلام وتشكر:1-يرومياي (سبزقاشقي) دون دون زردرنگ روي تمام برگهاي قديم وجديد مي زنه!؟ 2-در برگهاي قديم وجديد( پاپيتال وپيچ )اثر پاره گي وخورده گي است ؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
یک قاشق کوچک سم مالاتیون+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.بعد از 10 روز این عمل را تکرار نمایید
شيدا
من يك گل پيرمميادارم كه دوست دارم اونوتوحياط بكارم ايا امكانش هست؟   پاسخ مشاهده
م.شهاب
در جاهایی که در زمستان دما به زیر صفر میرسد ا زبین خواهد رفت
رضا عبادی

سلام

 حدود یک هفته است که برگ قاشقی خریداری کردم نزدیک پنجره قراردادم ولی بر روی برگ ها سوراخهایی ایجاد شد و برخی نیز سوراخهایی با حاشیه قهوه ای مشاهده می شود این موضوع ناشی از چیست؟ دمای هوا حدود 17 درجه است و از روزی که گرفتم یک بار به مقدار کم کود کامل بهش دادم. لازم به ذکر است برگ هاش وسطش سبز و حاشیه زرد رنگ داره ولی برخی از برگ هاش داره سبز کامل میشه چرا؟

  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اگر لکه‌ها موجدار و قهوه‌ای هستند مربوط به کمبود درآبیاری است. چنانچه لکه‌ها نرم و قهوه‌ای تیره هستند نتیجه پر آبی است. نور باید زیاد وغیر مستقیم باشد بهترین روش تعیین زمان مناسب برای ابیاری این است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید.مقداری به گیاه اب بدهید که تمام خاک را در بربگیرد وفقط مقدار اندکی از سوراخهای انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید).و اب را از زیر گلدانی خارج نمایید. بهتر است از اب تصفیه شده وجوشیده که 24 ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود، هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .با این کار کلر وفلوراید موجود دراب که برای گیاه مضر است نیز از بین میرود. هر چند وقتیک مرتبه روی خاک را اصطلاحا سله شکنی کنید , خاک گلدان را خراش دهید(شخم سطحی) یعنی با وسیله‌ای مانند قاشق وچنگال روی خاک را خراشیده و شخم بزنید تا هوا و آب وارد خاک شود.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پپرومیا کاپراتا
پپروميا ابلق

گیاهان دیگر از همین خانواده :
فلفل سیاه
فلفل استرالیایی / کاواکاوا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت