٢٤/١١/١٤٣٧ --- 8/27/2016 --- ۱۳۹۵ شنبه ۶ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
بیماری سفیدک سطحی رز و نحوه درمان
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  124  نفر
بازدید امروز :  458  بازدید
بازدید دیروز :  38344  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه تخصصی گل وگیاه بذرکو
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
ریحانه
با سلام گل قاشقی من قبلا در جای کم نور بود و تقریبا رشدی نداشت. از اواخر بهار گلدان رو در اتاقی که روزی چند ساعت آفتاب مستقیم داره گذاشتم و رشدش خیل خوب شد و برگ های جدید داد. از دو سه هفته پیش روی سه تا از برگها لکه هایی به رنگ کرم (خیلی کم رنگ) ظاهر شده و برگ جدید هم نداده. دلیل این مشکل می تونه سردی هوا باشه؟ جای دیگه ای که هم نور کافی داشته باشه و هم سرد نباشه که من می تونم این گلدان رو به اونجا منتقل کنم به رادیاتور شوفاژ نزدیکه و گرمه. گرما به این گیاه صدمه نمی زنه؟ با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله به طور طبیعی با کاهش دما ونور در پاییز گیاهان دچار رکود وکمی رشد میشن وبه طور کلی تا هبار نباید ازش خیلی انتظار داشته باشید دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
فروغ علایی
یه گل برگ قاشقی دارم تمام پشت برگهایش حالت آبله شده برجسته شده و بعضی از برگهایش هم از پشت قهوه ای شده چکارش کنم؟چه سم یا کودی میخواهد؟ مرسی  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
احتمال خسارت آفتی مثل کنه یا بیماری قارچی هست ،2 گرم سم دیازینون + 2 گرم قارچ کش مانکوزب را در یک لیتر اب حل کنید .پشت و روی برگ ها اسپری کنید در صورت لزوم 10 روز بعد مجددا سم پاشی تکرار شود.
سارا مصلحی
با سلام من حدود یک سال است که یک گیاه قاشقی دارم چون متوجه شدم که گلدانش از زیر آب رو خارج نمیکنه خواستم گلدانش رو عوض کنم اما چون در گلدان جدید داشت پلاسیده میشد در یک گلدان آب قرار دادم هر وقت خواستم دوباره در خاک بکارم پلاسیده میشه و وقتی مجددا در آب میگذارم خوب میشه اگر ممکنه راهنمایی کنید باتشکر.  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام زمان مناسبی برای تعویض گلدان انتخاب نکرده اید بهترین زمان برای تعویض خاک و گلدان فروردین و اردیبهشت ماه تا گیاه کمتر دچار تنش بشه ،در هنگام تعويض خاک نکات زير را رعايت نماييد .عدم رعايت هريک از نکات زير موجب بروز مشکل ميشود:تعويض خاک را در فصل مناسب انجام دهيد(با توجه به نوع گياه)2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گياه اب ندهيد تا کمي خاک خشک شده واز اطراف ريشه گياه جدا نشود. جهت ايجاد زهکش از باز بودن سوراخ هاي انتهاي گلدان مطمين شويد ودر انتهاي گلدان يک لايه سنگريزه بريزيد وروي ان مقداري ماسه شسته شده ودر نهايت خاک گلدان را پرنماييد.توپ ريشه(ريشه وخاک اطراف ان )را به ارامي وبدون اسيب ديدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتري(يک يا دوسايز)قرار داده وفاصله بين توپ ريشه وگلدان را با خاک(ترکيب ان با توجه به نوع گياه تعيين ميگردد) جديد پر نماييد. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجايي گلدان را ابياري نموده به طوريکه تمام خاک را در بر بگيرد ومقدار کمي اب از سوراخ هاي انتهاي گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشيد وباد و... خوداري نماييد.شني که در ته گلدان براي زهکش استفاده ميشود بايد از نوع بادامي باشد.ياميتوانيد از تيکه اي گلدان شکسته با قطري در حدود سکه هاي کوچک استفاده نماييد.
محبوبه
سلام.یک ماه قبل یه گل قاشقی خریدم.هفته ای 2 بار آب می دم .جایی هست که آفتاب غیر مستقیم میتابه .ولی الان چه برگهایی که جوانه می زنه و برگهای قدیمیش از قسمت ته ساقه بی حال میشه و می افته.باید چیکارش کنم تا خوب بشه؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، ولی نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند. سوراخ های زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهای انتهایی گلدان وخروج اب اضافی از گلدان مطمئن شوید. از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنید
سعیده ش
سلام پارسال من گیاه برگ قاشقی رو از ساقه کندم و جدا کردم از تهران اوردم مشهد و بعد تو آب گذاشتم که ریشه بده بعد یِ مدت که ریشه داد گذاشتم تو گلدون که دیدم اصلا داره گیاهَ م کلا نابود میشه در آوردم دوباره گذاشتم تو آب از یِ چنتا برگ ش هم تو آب قلمه زدم که خیلی خوب ریشه دادن تا وقتی دوباره دوهفته پیش کاشتم تو گلدون اما بغیر یکیشون که برگ هاش بزرگتر بود باقی به نظر خشک شدن البته بیشتر مثل اینه که سیاه شدن یکیشونَ م که فقط ریشه بود ی برگای ریزی از زیر داره اما رشدی نداره ساقه اصلی هم ی مدت بود که رشد مناسب نداشت نمیدونم چرا کلا بی حاله برگا قبلا گوشتی بود اما الان نه لکه های قهوه ای داره میزنه وسط برگا و کناره های بعضی برگ ها الان که تو گلدونَ ن به این وضعیت رسیدن که عکسشو میذارم در ادامه خاک هم خاکی که از گلفروشی خریدم به نظرم خاک خوبی هم میومد خاکبرگ نیست البته ابیاری ش هم هروقت خاک ش خشک میشد اب میدادم بعد چون سرچ کرده بودم که اب زیاد لازم نیست بدیم خیلی هم کم آب میدادم که خاک ش هم خیلی زود خشک میشد زیر و رو هم که میکردم خاک زیر کامل خشک بود کنار پنجره م هست اما خب ظهرا یکم افتاب مستقیم داره که باز یکم کشیدم اینورتر که مستقیم بهش افتاب نخوره آها برگ هایی هم که داشت زرد میشد خودم هرس کردم کنار همون ساقه اریب گذاشتم تو خاک که ریشه بدن سطحی گذاشتم باید چیکار کنم گیاهَ م برام بمونه :( اصلا درست باهاش برخورد کردم ممنون میشم راهنمایی کنید با تشکر http://s6.picofile.com/file/8186206100/P020515_14_34.jpg http://s6.picofile.com/file/8186206150/P020515_14_35.jpg   پاسخ مشاهده
سعیده ش
سعیده ش
اینجام که اینهمه آب دادم گفتم شاید به خاطر کم ابی اینقد بی حال شده یعنی خوندم که نوشته بودین ممکنه ی علت کم اب دادن باشه چون آبی که میدادم قبلش در حدی بود که همون قسمت های نزدیک گیاه خیس میشد و هر چند روزم روی برگها اب میپاشیدم
سعیده ش
ممنون از جوابتون
یعنی با ضدعفونی گیاه یا همچین چیزی نمیشه کاریش کرد باید کلا ساقه دوباره بنذارم
از کجا بفهمم ریشهَ م آلوده شده یا نه
اگه دوباره خاک بگیرم از کجا بفهمم قارچ داره یا نه؟  با محلول های ضدعفونی مخصوص خاک ضدعفونی ش کنم؟
  اخه با همین خاک چنتا گیاه دیگه م خاکشو عوض کردم یا قلمه بود کاشتم اونا مشکلی ندارن که
یعنی الان گیاهَ م قارچی شده :(


ا.س.فرود
سلام ممکنه خاکی که استفاده کردید آلوده به قارچ بوده و پس از انتقال قلمه به خاک ،گیاهتون ضعیف شده ،در صورتیکه ریشه آلوده شده باشد ،کل گیاه را از دست ندهید ،از ساقه ها و برگ هایی که کاملا سالم هستند قلمه بگیرید ،قلمه را در ماسه مرطوب ریشه دار کنید و پس از ریشه درا شدن به خاک ضد عفونی شده منتقلش کنید .آبیاری قلمه ریشه دار شده هم زمانی انجام شود که با لمس خاک رطوبت کمی حس شود .
مهندس رامندی
شما باید قبل از استفاده وکاشت خاک وبستر رو ضدعفونی کنید/ در حل حاضر باید با سموم قارچش گیاه وبستر رو سمپاشی نمایید شاید موثر باشه ودر صورتیکه موثر نشد باید از اول اقدام کنید
ستاره
برک های گیاه قاشقی من بدون دلیل اینکه خشک شوند می ریزند. از محل اتصال به ساقه انگار اسیب میبینند. روند ریزش ادامه دارد. خواهشمندم راهنمایی بفرمایید...  پاسخ مشاهده
م.شهاب
ابیاری گیاهتان را به یکبار در هفته کاهش داده ودقت کنید دما از 20 درجه کمتر نشود
طاهری
با سلام من یک گل قاشقی دارم توی راه پله .همیشه در پاییز و زمستان باوجود هوای سرد بیرون خیلی شاداب بود امسال اما چندان شاداب نیست.کوزه اش را 2 هفته پیش عوض کردم گفتم شاید خوب بشه اما انگار بدتر شده نمی دانم چکار کنم .خیلی شاخه ها رها شده اند انگار سرجای خودشان محکم نیستند. قبلا با هوای سرد بیرون مشکل نداشت حتی در فصل سرد سرحال تر بود .بنظر شما چکار کنم که دوباره سرحال و شاداب بشه؟اصلا خوب میشه؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سرمای امسال بیشتر از حد تحمل گیاهان اینچنین بوده است.به نظر بنده مشکل ایجاد شده در نتیجه سرمای هوا وزیاده روی در ابیاری است.ابیاری را به هر 7-10 روز یکبار کاهش دهید وگیاه را به مکانی گرمترمنتقل نمایید.نکته دیگر اینکه در مورد گیاهان بیمار از تعویض خاک ان باید اجتناب نماییید چون باعث تشدید مشکل میشود
مریم جعفری

با سلام

من 2هفته ای میشه که یک گلدان پیرومیا خریدم  رشد آن هم با توجه به برگه های کوچکی که در طول 2هفته درآمده اند به ظاهر خوب است ولی در پشت برگ ها نقطه های تیره رنگی مشاهده می شود که در بافت برگ قرار دارند آیا دچار آفت شده است از چه سمی باید استفاده کنم البته  گلدان پشت پنجره قرار دارد که با پرده پوشیده شده است و دمای آن هم در حدود 25 درجه است لطفا مرا راهنمایی کنید

  پاسخ مشاهده
م.شهاب
احتمالا گیاه شما دچار افت باشد.یک قاشق چای خوری سم مالاتیون یا دیازینون را در یک لیتر اب حل نموده وروی قسمت های الوده اسپره نمایید .مقداری را هم بعد از ابیاری به خاک بدهید.بعد از 7 روز این عمل را تکرار نمایید
سمیرا صدر
با سلام و تشکر. یک هفته است که یک پیرومیای ابلق خریداری کرده ام. اما بعضی از برگهایش کاملا سبز است. لطفا راهنماییام کنید کنید چه کار کنم که همه ی برگهایش ابلق شود؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید ویا گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید
علیرضا مسکریان
با سلام و درود لطفا اسم این گل را که عکسش ارسال کردم به من بگویید و طریقه نگهداری از آن را توضیح دهید . سپاسگزارم .


  پاسخ مشاهده
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پپرومیا کاپراتا
پپروميا ابلق

گیاهان دیگر از همین خانواده :
فلفل سیاه
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت