٢٨/٧/١٤٣٧ --- 5/6/2016 --- ۱۳۹۵ جمعه ۱۷ ارديبهشت امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  201  نفر
بازدید امروز :  30327  بازدید
بازدید دیروز :  29311  بازدید
فروشگاه ایرویان
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی:

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
reihan
باسلام خدمت شما و تشکر از سایت مفیدتون من یک گل قاشقی دارم که در زیر پنجره تقریبا با فاصله20-30سانت قرارش دادم،نور کافی درروز میخوره که فکرمیکنم زیاد باشه اما خوب جای بهتری ندارم،دما هم فکرکنم خوبه بعضی،در بهار و تابستان کمی پنجره رو هم باز میذارم تا هوای آزاد بخوره،آب هم هر 6-7روز یکبار میدم و کود کامل هم2-3 ماه هست که هرماه میدم،اما با اینحال نزدیک به 1ماهه که برگهای سبز بدون علت از قاعده می افتند و البته رشد جوانه ها هم بااینکه کود هم دادم زیاد نیست و کوچکند و ساقه ها کمی بلند شده ،یک مورد دیگر هم فکر میکنم گیاهم آفت داره ،پشت بعضی از برگها دون دون های قهوه ای دارن و بعضیهاشون هم یک دایره تقریبا بزرگ به صورت سوختگی برگ رو فرا گرفته ،لطفا زودتر راهنماییم کنین چون گیاهم خیلی داره کجل میشه  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در تابستان دفعات ابیاری را بیشتر کنید .سطح خاک گلدان بین دو آبیاری باید کاملاً خشک شود، ولی نباید آبیاری آنقدر به تعویق بیفتد که برگ ها پژمرده شوند.سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی را بررسی نمایید.. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.
ستاره
برک های گیاه قاشقی من بدون دلیل اینکه خشک شوند می ریزند. از محل اتصال به ساقه انگار اسیب میبینند. روند ریزش ادامه دارد. خواهشمندم راهنمایی بفرمایید...  پاسخ مشاهده
م.شهاب
ابیاری گیاهتان را به یکبار در هفته کاهش داده ودقت کنید دما از 20 درجه کمتر نشود
سرور
سلام گیاه من از نظر نور جای مناسبی دارد الان که بهاره هفته ایی 2 الی 3 بار آبیاری میشه ولی جوانه های جدیدش بعداز رشد می سوزه و خمیده میشه تغیر شکل میده و دیگه رشد نمیکنه مشکل گیاه من چیست آیا این جوانه ای سوخته رو بکنم ؟   پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله.جوانه سوخته را جدا نمایید.ابیاری مشکلی ندارد.احتمال وجود افت ونور ویا گرمای زیاد محیط وجود دارد
م م

سلام من از 3 سال پیش یه  پپرومیای قاشقی دارم که خیلی هم زیبا و سرحال بود. از چند روز پیش ناگهان برگ هاش داره به سرعت میریزه. ممکنه به خاطر عوض کردن مکانش باشه؟ من 1 ماه پیش جاش رو توی خونه عوض کردم!

  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.
fatima safari
سلام من چند گلدان قاشق دارم به انها کم اب میدهم ودر فضای روشن قراردارد ولی نه زیر نور مستقیم افتاب مدتی است که برگهای ان سست و بی حال شده اند و میریزند لطفا من را راهنمایی کنید؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام گلدان را در مکانی نیم سایه نیم آفتاب و کنار پنچره قرار دهید(نور غیر مستقیم)دما 21 تا 24 باشد ،در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود(معمولا هر 7 تا 10 روز یکبار)در هر آبیاری گیاه را کاملا سیراب کنید زهکش را بازذید تا پس از آبیاری آب اضافی از زیر گلدان خارج شود.2 بار در هفته با آب ولرم روی برگ ها را غبار پاشی کنید.هر دو هفته یکبار گیاه را با کود کامل خصوص گیاهان زینتی تقویت کنید.هر سال ریشه ها را بازدید کنید و در صورت لزوم گلدان را یک اندازه بزرگ تر کنید.
مریم
با سلام در گلدان من دو نوع گیاه که یکی قاشقی و دیگری به گمانم پپرومیا که دارای برگهای چرمی هست وجود دارد گل قاشقی سرحال و خوب است ولی مدتی است آن چرمی دچار بی حالی شده و برگهایش رو به پایین است ؟؟امیدوارم نتوانید راهنماییم کنید   پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام..مواردی که میتواند به تشخیص کمک کند را ذکر نکردید.لطفابرای اینکه جواب دریافت کنید توضیحات کاملی در مورد فاصله بین ابیاری ها ومیزان اب استفاده شده در هر ابیاری .شرایط دمایی و.رطوبت محیط.مقدار نور دریافتی گیاه(افتاب مستقیم ویا نور غیر مستقیم)ومقدار ساعت در یافت نور،وضعیت ونوع خاک وکودهی واخرین زمان تعویض خاک.کود وسموم شیمیایی استفاده شده ومقداردقیق مصرف انها .وموارد مشکوک و... ارایه نمایید
میترا
با سلام. من یک گلدان قاشقی خریدم پس از چند ماه تصمیم گرفتم گلدانش را عوض کنم. و به دو تا گلدان دیگه منتقلش کردم. با اینکه خاک مناسب براش ریختم و بقیه شرایطش مثل قبل بود. پس از یک هفته ساقه های گیاه شروع کرد به سیاه شدن و پس از چند هفته کلا ریشه ها تحلیل رفتن . علتش چی می تونه باشه؟ حالا فقط یک ساقه کوچک ازش باقی مانده که گذاشتمش توی آب. برای این ساقه چکار می تونم بکنم که زنده و سرحال بمونه. متشکرم   پاسخ مشاهده
م.شهاب
احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود. .باید توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یک یا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نمایید شما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید تا منافذ موجود در خاک پر شود.
میترا
مهدی محمدخانی
سلام من یه پرومیای برگ قاشقی سرحال دارم که بعضا روش یه ساقه مثل دم مارمولک سبز میشه و بعدا خودش خشک میشه و میفته این چیه ؟ تا حالا گل پرومیا رو ندیدم میشه یه عکس برام بذارید تا بدونم چیه و چطوریه  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام قاشقی یک ساقه گل دهنده با شاتون سبز رنگ می دهد که ارزش زینتی ندارد و باید ساقه گل دهنده حذف شود تا گیاه ضعیف نشود . .http://nargil.ir/plant/images/pic/54/Peperomia%20magnoliaefolia%207.JPG
حمیدرضا رضایی
با عرض سلام وتشکراز سایت خوبتون.
من یه برگ قاشقی دارم که وقتی کوچیک بود خریدمو الام تقریبا25سانت شده خیلییم خوب وسبز بود ولی ازهفته پیش که بهشون کود مایع تازه دادم ساقه هاشون  بدجوری خم شدن رو هم واصلا صاف نمیشن ولی برگاش همچنان سبزن یه دیفن باخیا م دارم که اونم دقیقا همینجوری شده(البته این کودو به گلای دیگه هم دادم ولی اونا خوبن)خاکشونم خوبه و شرایتشونم  مثل
نور.آفتاب یا مکانشم تغییر نکرده.لطفا راهنمایی کنید؟
  پاسخ مشاهده
م.شهاب
احتمالا گیاهتان دچار مسمومیت شده.برای رفع اثرات مسمومیت گلدان را به حمام برده وگلدان را در ظرف بزرگتری حاوی اب (مانند وان)قرار دهید تا کل سطح خاک را در بر بگبرد وبه طور کامل از اب اشباع شود ودیگر حباب اکسیژنی از ان خارج نشود(حدودا 20 دقیقه)سپس گلدان را خارج کنید تا اب اضافی از سوراخ های انتهایی خارج گردد. بااین عمل فقط جلوی گسترش عارضه را میگیرید
مهسا غلامی
با سلام و تشکر از مطالب بسیار خوبتون من 10 روز پیش یه گلدون کوچک قاشقی قرمز از گلخونه خریدم. تو این مدت 3 بار بهش آب دادم و محل نگهداریش هم به فاصله ی 3متر از پنجره جنوبی هست. اما بعد یک هفته 3تا برگش ریخت و دو روز بعد یکی از برگای جدیدش. میخواستم بدونم مشکلش چی میتونه باشه؟ ممنونم  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام وارد شدن تنش به گياه پس از جابجايي وانتقال ...تا حدي طبيعي است وبه صورت ريزش برگها و گلها،عدم طراوت ورشدو... بروز ميکند وبه مرور وبا عادت کردن گياه به شرايط محيطي جديد کمتر شده واز بين ميرود،براي اينکه تنش کمتر شود ،از هر گونه جابجايي و نور مستقيم خودداري شود ،در معرض باد مستقيم ،منبع گرمايي با نزديکي آشپزخانه نيز قرار نگيرد ، تا بهبود علائم از کود دهي اجتناب کنيد.فاصله گیاه تا پنجره یک متر باشد و نور با پرده توری فیلتر شود .آبیاری گیاه زمانی انجام شود که خاک رویی خشک شده باشد .
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پپروميا ابلق
پپرومیا کاپراتا

گیاهان دیگر از همین خانواده :
فلفل سیاه
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت