١٩/٢/١٤٣٧ --- 12/2/2015 --- ۱۳۹۴ چهارشنبه ۱۱ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
جستجو  
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  27  نفر
بازدید امروز :  12104  بازدید
بازدید دیروز :  18750  بازدید
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی:

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
anahita taheri
سه شاخه جوانه پپرومیا را بعد از ریشه دادن به گلدان با خاک پت منتقل کردم و هفته ای دو بار آبیاری و یکبار مه پاشی می کنم مدتی است حشرات ریز شبیه در خاک آن دیده شده و مقداری از ساقه هم سفید شده علت چیست و از چه سمی استفاده کنم؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
احتمالا خاکی که استفاده کرده اید آلوده بوده ،2 سی سی سم دیازنیون را در یک لیتر آب حل کنید به صورت آبیاری به خاک دهید درصورت لزوم 10 روز بعد مجددا محلول سم را به خاک دهید .
با سلام و خسته نباشید من این گیاه رو از فروشگاه خریداری کردم و در محل کارم نگه می دارم,امروز دیدم روی سطح خاکش یه چیزهای سفیدی مثل موی خیلی کوتاههست و خیلی زیاده,علتش چیه؟من گلم رو خیلی دوست دارم   پاسخ مشاهده
م.شهاب
دودلیل میتواند عامل باشد .اول استفاده زیاد از کود(بویژه کود دامی وشیمیایی) .دوم وجود قارچ در سطح خاک.
پپرومیا
من یک پپرومیا دارم تازگیها آن را به عنوان قلمه گرفتم ودر مخلوطی از ماسه بادی وخاک برگ گذاشتم تقریبا تا دو ماه زنده بود ولی الان متوجه شدم که انتهای قلمه که در خاک فرو رفته فاسد وسیاه شده زیاد هم بهش آب نمی دم ،قسمت خرابی را بریدم ودوباره قلمه را با یک گیاه دیگر در گلدان حاوی خاک برگ گذاشتم نمی دونم این دفعه ریشه می ده یا خیر ؟خیلی این گیاه را دوست دارم لطفا راهنمایی کنید چگونه بتونم اون رو زنده نگه دارم ؟متشکرم  پاسخ مشاهده
م.شهاب
باسلام خدمت شما دوست عزیز برای قلمه گرفتن باید از ماسه بادی (رودخانه ای) به تنهای استفاده نمایید وتا ریشه دار شدن گیاه همیشه رطوبت خاک را حفظ کنید
سارا مصلحی
با سلام من حدود یک سال است که یک گیاه قاشقی دارم چون متوجه شدم که گلدانش از زیر آب رو خارج نمیکنه خواستم گلدانش رو عوض کنم اما چون در گلدان جدید داشت پلاسیده میشد در یک گلدان آب قرار دادم هر وقت خواستم دوباره در خاک بکارم پلاسیده میشه و وقتی مجددا در آب میگذارم خوب میشه اگر ممکنه راهنمایی کنید باتشکر.  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام زمان مناسبی برای تعویض گلدان انتخاب نکرده اید بهترین زمان برای تعویض خاک و گلدان فروردین و اردیبهشت ماه تا گیاه کمتر دچار تنش بشه ،در هنگام تعويض خاک نکات زير را رعايت نماييد .عدم رعايت هريک از نکات زير موجب بروز مشکل ميشود:تعويض خاک را در فصل مناسب انجام دهيد(با توجه به نوع گياه)2-3 روزقبل از جابجا نمودن به گياه اب ندهيد تا کمي خاک خشک شده واز اطراف ريشه گياه جدا نشود. جهت ايجاد زهکش از باز بودن سوراخ هاي انتهاي گلدان مطمين شويد ودر انتهاي گلدان يک لايه سنگريزه بريزيد وروي ان مقداري ماسه شسته شده ودر نهايت خاک گلدان را پرنماييد.توپ ريشه(ريشه وخاک اطراف ان )را به ارامي وبدون اسيب ديدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتري(يک يا دوسايز)قرار داده وفاصله بين توپ ريشه وگلدان را با خاک(ترکيب ان با توجه به نوع گياه تعيين ميگردد) جديد پر نماييد. خاک را فشار داده تا منافذ موجود از خاک پرشود.بلافاصله پس از جابجايي گلدان را ابياري نموده به طوريکه تمام خاک را در بر بگيرد ومقدار کمي اب از سوراخ هاي انتهاي گلدان خارج گردد.از قرار دادن گلدان تا چند روز در مقابل نور خورشيد وباد و... خوداري نماييد.شني که در ته گلدان براي زهکش استفاده ميشود بايد از نوع بادامي باشد.ياميتوانيد از تيکه اي گلدان شکسته با قطري در حدود سکه هاي کوچک استفاده نماييد.
مرضیه
سلام. گل پیرومیا قاشقی حدود 6ماهی هست که خریدم گلدونش رو همون زمان تعویض کردم روی اپن اشپزخانه که از فاصله 3 متری پنجره ی روبه روش نور میگیره قرار داره اما رشد چندانی نداشته هر ساقه اش فقط یک برگ لوله ای خیلی ریز در اوردن وبعداز اون یکبار جوانه زد و جوانه هاش خشک شدن و دیگه هم جوانه نمیزنه برگهاش هم درشت نمیشن چه علتی میتونه داشته باشه؟ هر دو هفته یکبار کود کامل(یک قاسق چایخوری) بهش میدم هفته ای دوبار در تابستان بهش اب میدم خاکش هم خاک برگ+کمی ماسه+خاک باغچه است. لطفا اگر امکانش هست مرا راهنمایی کنید؟ با تشکر   پاسخ مشاهده
م.شهاب
در تابستان کمبود رشد میتواند علامت کمبود در نور و مواد غذایی یا افراط در آبیاری باشد. اگر کلیه این شرایط نرمال باشد به احتمال قوی زمان تعویض گلدان فرا رسیده‌است.. گیاه را به محل پرنورتر منتقل و آبیاری را کمتر کنید. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.در هر نوبت ابدهی گیاه را سیراب کنید .مقداری به گیاه اب بدهید که تمام خاک را در بربگیرد وفقط مقدار اندکی از سوراخهای انتهایی گلدان خارج گردد(این مقدار را با تجربه میتوانید به دست اورید). . بهتر است از آبی تصفیه شده که 24 ساعت در محیط بوده و هم دمای محیط است برای آبیاری استفاده شود، هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .با این کار کلر وفلوراید موجود دراب که برای گیاه مضر است نیز از بین میرود. هر ماه یک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهید(شخم سطحی) تا اب وهوا به داخل آن نفوذ کند
پریسا
با سلام.قبل از هر چیز ممنون از سایت واقعا خوبتون.گیاه من پشت پنجره جنوبی است.1 بار توی هفته بهش آب میدم.کود هم ماهی 1 بار دادم.اما خیلی رشدش کنده. برگهای قدیمی هم زردن و میریزن.برگهای جوون هم جمع و چروکیده میشن و میریزن.البته سال گذشته که حالش خیلی بد شد کاشتمش توی باغچه و خوب شد اما بعد که اومد تو بازم حالش بد شد.مرسی از شما  پاسخ مشاهده
م.شهاب
دما را کنترل کنید تا کم نشود ونوسان نداشته باشد(حدودا22 درجه).در زمستان گلدان را با فاصله نسبت به پنجره قرار دهید(کنار پنجره سرد است).البته به طور کلی در زمستان رشد گیاهان اپارتمانی نیز کند میشود.کنرل کنید گلدانتان با منابع حرارتی 2-3 متر فاصله داشته باشد.
مهدی صادقی
سلام
من یک گیاه پپرومیا دارم که یک ماهی میشود که کلدان آن را عوض کردم اما هنوز گیاه من هیچ رشدی نداشته و برگهایش هم دارند کم کم خشک میشوند ممنون میشوم راهنماییم کنید
و البته سه گلدان حسن یوسف داشتم که اینها را در یک گلدان کاشتم و یکی از انها کاملا خشک شد و دوتای دیگر از ساقه دارند خشک میشوند و رنگ خود را از دست داده اند و برگها کاملا سبز شده اند
با تشکر

  پاسخ مشاهده
م.شهاب
احتمالا کاشت را به خوبی انجام نداده اید ویا در هنگام کاشت به ریشه گیاه اسیب زده اید.باید در هنگام کاشت خاک را به خوبی بفشارید تا تمام منافذ ان پر شود وفضای خالی باقی نماند.در ضمن خاک اطراف ریشه را هم نباید از ریشه جدا کرد
علی امیدی
با سپاس یک گل قاشقی ابلق دارم که نور، دما و خاکش مناسبه فقط مدتی آبیاری زیادی شد اما حدود ده روز آب ندادم و خاکش کاملا خشک شد ولی از پایین ساقه و محل اتصال به ریشه پوسیده و فطع شده لطفا بگین چطور دوباره درستش کنم  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اگه خیلی ناجوره که ساقه ها رو از 5سانتی خاک قطعش کنید دوباره ساقه میده اگر هم موردیه .فقط همون ساقه رو قطعش کنید ابیاری بعد از خشکی خاک 10روز زیاده اب زیر گلدانی خارج بشه
علی امیدی
از محل اتصال به ریشه ( همسطح با خاک ) تقریبا قطع شده، بهتر نیست ساقه اصلی رو کمی بالاتر از خاک ببرم و توی ماسه مرطوب بذارم تا دوباره ریشه بزنه؟
ا.س.فرود
بله چون ریشه پوسیده به زودی ساقه هم پوسیده می شود ،انتهای قلمه را قارچ کش بزنید و در ماسه بکارید.
ا.س.فرود
بله چون ریشه پوسیده به زودی ساقه هم پوسیده می شود ،انتهای قلمه را قارچ کش بزنید و در ماسه بکارید.
با سلام من از این گیاه قلمه زدم و در آب قرار دادم بعد از ریشه دادن به گلدان منتقل کردم اما از آن زمان به بعد(حدود 2 هفته قبل) برگ های گیاه شادابی خود را از دست داده و سبز کدر شده اند،لطفا راهنمایی کنید. با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
تعویض گلدونتون اشتباه بوده وریشه گیاه اسیب دیده وفقط باید شرایط مناسب رشد رو براش فراموش کنید
ممنون از پاسختون.
یعنی الان از گلدون بیرون بیارمش؟ چه موقعی باید وارد گلدون کنم؟
مهندس رامندی
خیر عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض تا حد ممکنریشه هوا نخورد وخاک اطراف ریشه جدا نشود..باید توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در گلدان بزرگتری(یکیا دوسایز)قرار داده وفاصله بین توپ ریشه وگلدان را با خاک(ترکیب ان با توجه به نوع گیاه تعیین میگردد) جدید پر نماییدشما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید(البته زیاد سفت نشه) تا منافذ موجود در خاک پر شود وبلافاصله سیر ابیاری شود.در صورت اسیب دیدگی ریشه کار چندانی نمیتوان برای گیاه کرد جز اینکه `سعی کنید شرایط ثابت وایده ال رشد)ابیاری،رطوبت،دما،نور ؛خاک مناسب و...) که در قسمت معرفی گیاه توضیح داده شده را فراهم نمایید وامیدوار به بازگشت گیاهتان باشید.
سمیرا صدر
با سلام و تشکر. یک هفته است که یک پیرومیای ابلق خریداری کرده ام. اما بعضی از برگهایش کاملا سبز است. لطفا راهنماییام کنید کنید چه کار کنم که همه ی برگهایش ابلق شود؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
باید گیاهتان را درمکانی با افتاب ملایم و فیلتر شده مانند افتاب پشت پرده توری قرار دهید ویا گیاه را به مکانی روشنتر با نورغیر مستقیم منتقل نمایید.در صورتیکه مکان نورگیر ندارید از نور مصنوعی ایجاد نمایید
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پپرومیا کاپراتا
پپروميا ابلق

گیاهان دیگر از همین خانواده :
فلفل سیاه
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت