٣/١/١٤٣٩ --- 9/23/2017 --- ۱۳۹۶ شنبه ۱ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | حمایت از نارگیل
لینک های اصلی
السلام علیک یا اباعبدلله الحسین       
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
شرایط نگهداری از درخت افرا مجنون
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  102  نفر
بازدید امروز :  9478  بازدید
بازدید دیروز :  14275  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
پپرومیا قاشقی  -  DESERT PRIVET
PEPEROMIA MAGNOLIAEFOLIA : نام علمی
  PIPERACEAE  - فلفلی ها : خانواده
آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری : بومی منطقه
قاشقی , Peperomia, Green_ripple Plant,Baby Rubber Plant, Pepper Face, American Rubber Plant, Desert Privet : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک باغچه، خاک برگ و ماسه
27 درجه سانتیگراد
خشک
کم

پپرومیا قاشقی

پپرومیا از گیاهان همیشه سبز و از خانواده ی پیپراسه (فلفلی ها) PIPERACEAE می باشد. دارای گونه های مختلف و اغلب دارای برگ گوشتی و نیمه گوشتی و جثه ای کوچک هستند. بیش از چهارصد گونه از این خانواده شناخته شده، منشأ این گیاهان، آمریکای جنوبی (برزیل) و آفریقای جنوبی و آفریقای مرکزی و به طور کلی مناطق گرمسیری است؛ حتی دیده شده که در مناطق گرمسیر روی تنه درختان می روید.
گیههی است هميشه سبز – ارتفاع گياه در حدود 25 سانتيمتر – برگها گوشتي و تخم مرغي شكل بوده و براق و ابلق با رنگهای سفيد – كرمي در متن سبز رنگ و پر از فرورفتگي و برجستگيها ، به رنگ سبز تيره با رگه هاي سبز روشن
سايه آپارتمان ها را به خوبي تحمل مي كند . هم به طور مجزا و هم در كاشت گروهي زيباست.
این گیاه اگرچه رشد سریعی ندارد، ولی در هر شرایطی در آپارتمان پرورش می یابد. معمولاً آنها را در تراریوم و باغ شیشه ای یا مجموعه ی گل های یک سبد پرورش می دهند.
با توجه به شکل ظاهري و نحوه ي رشد، آنها را به سه گروه تقسيم نموده اند: گروه اول: بوته اي که داراي دمبرگ هاي قرمز هستند و بعضي نيز برگ هاي گوشتي و قلبي شکل دارند . گروه دوم: داراي ساقه هاي بلند و قرمز رنگ هستند و بعضي ساقه هاي گوشتي و برگ هاي گوشتي دارند و لبه ي برگ ها ارغواني است و گاه سطح برگ با موهاي بسيار ظريفي پوشيده شده است . گروه سوم: گروه بالا رونده که به داربست يا قيم بسته مي شوند و بالا مي روند، يا اين که از اطراف گلدان آويزان مي شوند و داراي ساقه هاي قرمز و برگ هاي ظريف نقره اي و بعضي داراي برگ هاي سبز آبدار هستند و بخصوص براي گلدان هاي آويز بسيار مناسبند.
گياه پپرونيا يك ساقه گل دهنده با شاتون هاي سبز رنگ توليد مي كند كه ارزش زينتي ندارد. زماني كه اين گياه به گل مي رود كيفيت برگ ها و زيبايي گل هاي آن كمتر مي شود. با حذف ساقه هاي گل دهنده مي توان گياه را به طور مرتب به حالت رويشي و نونهالي مشاهده كرد.
حرارت : اين گياه به سرماي زياد مقاومت ندارد و حداکثر مي تواند در زمستان 15 درجه سانتيگراد را تحمل نمايد و در فصل رشد دماي 24 – 30 درجه براي آن بسيار مناسب است.
نور: مناطق پرنور يا نيمه سايه اطاق که دور از تابش مستقيم خورشيد باشد، مناسب است. اين گياه در زير اشعه ي چراغ فلورسنت پژمرده مي شود.
آبياري : اين گياه نياز چنداني به آب ندارد. هميشه مقدار زيادي آب در برگ هاي آن وجود دارد و سطح خاک گلدان بين دو آبياري بايد کاملاً خشک شود، ولي نبايد آبياري آنقدر به تعويق بيفتد که برگ ها پژمرده شوند. در زمستان به آب ولرم نياز دارد و مقدار آبياري بايد خيلي کمتر باشد.
ريشه آن سطحي است و گسترش چنداني ندارد و در هواي آلوده، زرد و خشک مي شود. در صورت آب دادن زياد اطراف يقه ساقه، موجب پوسيدگي آن مي گردد.
رطوبت هوا : ميزان رطوبت لازم حدود 50 درصد است. چنانچه رطوبت و حرارت و سرما از حد خود تجاوز نمايد، لکه هايي بر روي سطح برگ ظاهر مي گردد و برگ را بي حس مي کند و برگ مي افتد.
هر دو ماه يک مرتبه سطح خاک گلدان را خراش دهيد تا هوا به داخل آن نفوذ کند و در فصل بهار گلدان را در فضاي آزاد در محلي سايه قرار دهيد تا حالت طبيعي خود را به دست آورد.
خاک : هر اندازه قابليت نفوذ خاک بيشتر باشد، ريشه و ساقه از پوسيدگي محفوظ خواهد بود. براي تهيه خاک، يک قسمت پيت، يک قسمت ماسه و يک قسمت خاک باغچه استفاده کنيد و کف گلدان مقداري ماسه و سنگريزه بريزيد.
زمان مناسب براي تغيير گلدان، فصل بهار است و خاک مناسب براي آن مخلوطي از خاک چوب و تورب و ماسه است. گلدان را بايد در محل کاملاً روشن و دور از اشعه ي مستقيم آفتاب قرار داد. در اين صورت سنبله گل سفيد يا کرم رنگي توليد مي کند.
تکثير : پپرونياي ابلق يا سفيد با قلمه هاي بذر و ساقه تكثير مي¬ شود؛ پپرونياي سبز با قلمه¬ هاي برگ و ساقه تكثير مي شود. پپرونياي معمولي که گياهي است با برگ هاي چروكيده، كاملاً متفاوت با گياهان ديگر اين خانواده است و آن را به كمك برگ هاي كاملش تكثير مي كنند.
دستور کلي براي تکثير: در بهار و تابستان از قلمه ي يک ساله گياه استفاده نماييد. قلمه را به ميزان 4- 5 سانتيمتر در ماسه ي شسته فرو کنيد و در محلي که دماي آن 18 درجه باشد، در تاريکي قرار دهيد. در مورد انواع گوشتي آن، برگ را روي سطح ماسه بخوابانيد و روي آن ماسه شسته بريزيد؛ پس از مدتي از انتهاي رگبرگ ها ريشه ظاهر مي گردد.

: منابع  

تصاویر گیاه پپرومیا قاشقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
ali shahryari
سلام . من یک گل قاشقی از پدر بزرگم گرفته ام . ولی روش آبیاری آن را نمی دانم . اگر می شود برایم توضیح دهید . لطفا آبیاری آن رادر تمام فصول سال توضیح دهید . با تشکر از شما و سایتتان .  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : نیاز آبی پایینی دارد . در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود. آبیاری بسته به اقلیم و شرایط نگهداری و خاک تقریبا متفاوت میباشد ولی به طور کل در تابستان تقریبا هفته ای یکبار و در زمستان بین 15 تا 20 روز یکبار نیاز به آبیاری دارد. در شرایط آبیاری زیاد گیاه میپوسد.
محمد شوکتی
با سلام،گیاه من خیلی سبز و خوب فقط سوالم درباره ی این که اگه میشه قلمه ی برگ بیشتر توضیح بدید.برای قاشقی سبز نوع گوشتی لازم که موقع خوابوندن روی برگ هه خراشیم ایجاد کنیم؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
برگ را روی سطح ماسه بخوابانید و روی آن ماسه شسته بریزید؛ پس از مدتی از انتهای رگبرگ ها ریشه ظاهر میگردد.
شیما طائب
سلام گیاه قاشقی من 25 سانتی متر است و رشد خوبی تا به حال داشته ولی یک ماهی است که جوانه هایش بعد از روییدن خشک می شود الان هم یک هفته است دیگر جوانه ی جدید نداده... ممکن است به خاطر گرمای ناگهانی باشد ؟ چون گیاه بنجامینم هم مشکل پیدا کرده البته مواردی که شما در پاسخ به پرسش قبلی فرمودید رعایت کردم . ممنون از لطف شما  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام بله گرمای زیاد ،خشک شدن محیط ،نور مستقیم ،آبیاری کم و بر عکس آبیاری زیاد و یا جریان هوای سرد (باد کولر ) از علل احتمالی هستند ،گلدان را یک متر از پنجره فاصله دهید ،نور مستقیما به گیاه نتابد ،در فاصله دو آبیاری خاک کمی رطوبت داشته باشد (خیس یا خیلی خشک نشود )
زهرا افخمی
پس از یک هفته بی ابی کشیدن گیاه قاشقی من  ساقه های ان تیره شه مثل اینکه له شده واب انداخته باشه  وبرگهاش  افتادن به نظر شما چی شده؟
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
خودتون که فرمودید بی ابی اجازه دهيد خاک گلدان در فاصله بين دو آبياري خشک و سپس آبياري نماييد، زهکش را بازديد فرماييد، آب زير گلداني را خارج نماييد. باید با قوطه ور کردن گلدان در اب به مدت 15 دقیقه وخروج اب اضافی از گلدان اثرات رو کاهش بدهید. با اینکار فقط جلوی گسترش عارضه رو میگیرید.
fatima safari
سلام من یه گلدان گل قاشقی دارم کم به ان اب میدهم و در فضای روشن قرار دارد ولی نه زیر نور مستقیم افتاب ولی چند روز است کهبرگ های ان پژمرده و بی حال شده است   پاسخ مشاهده
طناز
تعدادی ازبرگهای پپرومیا سوراخ شده،چه دلیلی می تواند داشته باشد؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
باسلام گیاه شما بهآفت برگخوار مبتلا شده است که یک آفت جونده است.در سمپاشی از سم مناسب استفاده کنید و سعی کنید زیر برگها هم به سم آلوده شوند .می توانید از حشره کشهایی مثل مالاتیون یا دیازینون به نسبت 3 در هزار استفاده کنید.امکان سرایت به دیگر گلها هم وجود دارد. موفق باشید
marjan shahi
سلام
لطفا منو راهنمایی کنید.
من ی گلدون گل قاشقی هدیه گرفتم.روز اول گل داشت و برگاش حسابی پهن بود.اما الان بعد حدود 6 7 ماه برگاش خیلییی کوچولو شدن و اصلا گل ندادن دیگه.برگای پایینشم زرد میشن و خشک و میفتن.جدیدیا خیلی ریز و کوچولوان.جدیدا هم حس میکنم رو ساقه و پایین برگاش دون دونای سفید زده.البته حالت لک هست ن حشره.
شرایط نگهداریشم اینجوریه:پشت پنجره (خونه شمالی) پرده هم نداره.آب هفته ای یک تا دوبار.از روزی که گرفتمش فقط قبل عید خاکشو عوض کردم.ک خاکشم خاک برگ کامل ریختم(گلفروش گفت قاطی خاکبرگش ماسه هم هست).
پیشاپیش ممنون


  پاسخ مشاهده
مریم شریف زاده
سلام وقتتون بخير ببخشيد من يه قاشقي دارم با رشد خيلي عالي حالش خيلي خوب بود يه هفته بيشتر نبودم و آب نخورد وقتي اومدم پايينه ساقه هاي ١/٣ از گلدون سياه شده بود و برگا بي حال بود حس كردم شبيه قارچِ كه حسين يوسف ميزنه ساقه هارو كشيدم بيرون و از بعد سياه شدگي بريدم گذاشتم تو آب و ماسه ولي روز بعد ديدم ساقه هاي ديگه اي از گلدونم داره سياه ميشن كه ساقرو كشيدم بيرون توي ريشش كپك بود با پر از كرم ها ١ ٢ ميليمتريه ريزه سفيد!!! من بايد چيكار كنم با اين؟؟؟؟ اصلا چيه؟ چرا شد؟ ممنونم 🙏🏻 گلدان پشت پنجره شمالي وقتي روي خاك خشك ميشد آبياري ميكردم ميشد هفته دوبار حدودا و كود آپارتماني گرين هم ماهي دوبار بش ميدادم و ماهي يه بار آهن  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام احتمالا خاک استفاده شده آلوده بوده و با خشکی کشیدن گیاه نیز ،گیاه ضعیف شده و حمله ی آفات بیشتر شده است .از ساقه های سالم گیاه قلمه بگیرید و در خاک ضد عفونی شده بکارید .
علی احمدی
سلام،‌تقریبا یک‌ماه پیش یه گلدون از گیاه پپرومیا برگ قاشقی خریدم که برگهای گوشتی و‌سرحالی داشت،اخیرا که ساقه ها به دلیل ارتفاع گرفتن خم شده بود اونا رو از ساقه چیدم برای ریشه زدن و کاشن دوباره٬ الان من دوتا سوال دارم‌اینکه ایا میشد با استفاده از قیم گیاه رو به عنوان یک‌گیاه بالارونده بالا برد ؟ و سوال دوم: بعضی از برگ های گلدان‌اصلی حالت گوشتی بودن خودش رو‌ از دست داده و خیلی نرم وکمی هم پلاسیده شده،در صورتی که ابیاری هم درست انجام میشه کم و هفته ای یکبار،گیاه من چه مشکلی داره؟ ممنون از شما  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام بله این گیاه حالت رونده دارد ،آبیاری کم و یا زیاد هر دو می تواند از علل پلاسیدگی برگ ها باشد ،قبل از آبیاری با انگشت رطوبت خاک را بررسی کنید اگر خاک به دست شما نمی چسبید یعنی زمان آبیاری فرا رسیده است .
علی احمدی
چجوری میتونم گیاه‌ رو‌ به بالا ببرم؟
مهندس رامندی
درسته این گیاه رونده است اما خیلی قابلیت بالا رونده ای ندارد ومعمولا به صورت بوته ای ومتراکم ارایش داده میشود واستفاده از قیم در مورد این گیاه رایج نیست.گياه را به مکاني روشن با نورزیادغير مستقيم منتقل نماييدو با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشد شدت نور دریافتی کمتر بوده و بر کیفیت گلدان اثر می گذارد. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسب است.اب زیر گلدانی خارج شود
Hassan khagoie
من حدودا 15 روز منزل نبودم وگلم پژمرده شده چیکارش کنم که به حالت اول برگرده ممن ن میشم زود جواب بدین   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
اگر گیاه زنده باشه با ابیاری منظم وفراهم نمودن شرایط رشد ممکنه دوباره به حالت اول برگرده یا برگهای جدید سالم بدهد.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
پپروميا ابلق
پپرومیا کاپراتا

گیاهان دیگر از همین خانواده :
فلفل سیاه
فلفل استرالیایی / کاواکاوا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
کانال تلگرام فروشگاه اینترنتی گل و گیاه منتخب
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت