٢٨/١٢/١٤٣٧ --- 9/30/2016 --- ۱۳۹۵ جمعه ۹ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
چگونه از بونسای انار نگهداری کنیم ؟
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  33  نفر
بازدید امروز :  2131  بازدید
بازدید دیروز :  19212  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه تخصصی بذر، گل وگیاه، لوازم کشاورزی بذرکو
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زیتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
مهتاب
باسلامواحترام من چندماه پیش یاس رازقی گرفتم وضعیتش خوب بود تااینکه 2ماه برگاش میرخت اما گل میدد حالا برگاش جوونه میزنه اما نمیمونه ومیریزه گل هم نمیده توخونه بود افتاب بهش میتابید حالا بردم توحیاط زیرنور اما توسایه گذاشتم هرروز اب میدم کود هم استفاده نکردم-شرایطش خوب بود یه شبه این اتفاق براش افتاد.خاکش هم یکم ماسه وکود گیاهی وخاک رسه ابش روهممیذارم ازروز قبل بمونه بعدمیریزم پاش-ممنون میشم کمکم کنید  پاسخ مشاهده
م.شهاب
اصولا شوک وارده به هر علت مانند جا به جا شدن از محلی به محل دیگر یا از درجه حرارت و شرایط نوری خاص به حرارت و نور شدید دیگر میتواند باعث این عارضه باشد.شرایط ایده ال وثابتی را برای گیاهتان فراهم نماییدوبا انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید. ابیاری قبل از خشکی کامل خاک انجام شود
نگار طهرانی
salam man ye goldoone razeghi daram ke too baghche kashtam .jalebe ke gol mide amma aslan barg nadareee.eyne ye derakhte bedoone barge amma bagol.behesh kood ahan dadam amma taghiri nakarde.ba tashakor
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
این گیاه برای گل دهی به نور کافی و زیا احتیاج دارد ،ولی دمای بالا و خشک بودن محیط به برگ ها صدمه می زند.کود آهن به تنهایی جوابگوی نیاز گیاه نیست و در مصرف آن نباید زیاده روی شود .هر دو هفته یکبار با کود کامل گیاه را تقویت کنید.آبیاری گیاه در روز های گرم نیز منظم باشد.در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی رطوبت داشته باشد.
منصوره
یاس رازقی من تا پارسال زمستان شاداب بود هر بهار گل میداد اما گلهایش زود میریخت زمستان برگهایش هم ریخت اما بهار دوباره گل داد اما برهایش هنوز کامل در نیامده چه کودی برایش خوب است ؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
کودهای مخصوص گلدهی مانند کریستالون قرمز میتواند موثر باشند.در زمانی که گیاه روی گل است بیشتر ابیاری کنید تا دچار تنش وریزش نشود.
navid mg
با سلام من یه یاس رازقی دارم سال گذشته که گرفته بودم گل های خوبی داد ولی امسال اصلا گل نداده.شرایط نگهداریشم تو یه مکان نیم سایه قرار داره بهش از سال گذشته کود ندادم و ابیاریشم نمیزارم سطح خاک کاملا خشک بشه.لطفا راهنماییم کنید در ضمن میتونم بزارمش تو نور مستقیم افتاب  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام نور کم و عدم تغذيه گياه ،محيط خشک ،آبياري زياد و يا کم باعث اين عارضه شده از نيمه ارديبهشت به بعد گلهاي آن مرتبأ شکفته مي‌شوند و هر گل حدود يک هفته تا ده روز دوام دارد.صبح تا ظهر نور بايد به طور مستقيم به گياه برسد و نور بعد از ظهر کمي فيلتر شود ،در زمان گل دهي آبياري و کود دهي بايد منظم انجام شود تا گياه ضعيف نشود .کمبود آبياري موجب پريدگي رنگ برگ ها و خشکي حاشيه برگ مي شود ،قبل از آبياري خاک را لمس کنيد اگر رطوبت کمي حس شد شروع به آبياري کنيد دفعات آبياري به مقتضاي فصل و درجه حرارت محيط فرق مي‌کند. در تابستان بويژه در موسم گل دادن بايد روزي يکبار به آن آب داد.از موقعيکه غنچه گل‌ها ظاهر مي‌شود حتمأ بايد به پاي بوته کود داد.اضافه کردن مکمل‌هاي غذايي مثل کود مخصوص گل دهي در فصول گرم به گلدهي رازقي کمک مي‌کند. يک قاشق چای خوری کود را در يک ليتر اب حل نماييد وبه صورت ابياري به گياه بدهيد. در دادن کود شيميايي بايد دقت شود که زياده روي نشود.
sam sam
سلام وقت بخیر من گل رازقیم برگهاش به صورت نیمه خشک درمیان و گلهاش هم 1روز بیشتر عمر ندارن و به رنگ صورتی درمیان(اول سفیدن بعد میشن صورتی )و میوفتن چکارش باید بکنم مشکلش چیه گلدونش بزرگه و تو حیاط گذاشتمش تو هوای شیراز البته جای ما یکم کوهستانیه و خیلی گرم نیست مثل وسطای شهرممنون  پاسخ مشاهده
sam sam
[URL=http://www.8pic.ir/viewer.php?file=82199377253912969201.jpg][IMG]http://www.8pic.ir/images/82199377253912969201_thumb.jpg[/IMG][/URL]
sam sam
8pic.ir/viewer.php?file=82199377253912969201.jpg][IMG]http://www.8pic.ir/images/82199377253912969201_thumb.jpg[/IMG][/URL]
sam sam
ا.س.فرود
ريزش گلها ممکن است به دليل تنش ناشي از جابجاي وتغیير شرايط ،نوسانات دمایی ،کمبود مواد غذایی،خشکی دیدن گیاه ، و ....اتفاق افتاده باشد.
آریانا
  ba arze salam, sale notunam mobarak bashe 
man ye goldune yas az noe JAMMINUM SAMBAC daram ke avayel kheili khubo sarehal bud vali alan moddatiye ke hameye bargash rikhte, albate inam begam ke hasharehaye sabz va hamintor murchehaye ziyadi dasht, chand bar sampashi kardam, khakesham azaz kardam, vali faydeyi nadasht. nure khubi daryaft nikone, abyarisham be moghas, kudam behesh midam.lotfan rahnamayim konid
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام و تبریک سال نو ،نوسانات دمایی ،کمبود مواد غذایی یا افراط و تفریط در آبیاری ،وجود آفت در خاک و جابجایی و صدمه دیدن ریشه و ...از عوامل ریزش برگ هاست ،ابتدا شما باید آفات را از بین ببرید یک قاشق چای خوری سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید ،مقداری را به خاک دهید و بقیه را به پشت و روی برگ ها اسپری کنید ،سم پاشی 2تا 3 بار به فاصله 10 روز تکرار شود ،پس از اینکه روند درمان را تکمیل کردید هر دو هفته یکبار با کود مایع مخصوص گیاهان زینتی تقویتش کنید تا مجددا برگ دهد .
مريم دفاعي
ﺍﻳﺎ ﻣﻲ ﺗﻮﺍﻥ ﺍﺯ ﻛﻮﺩ ﻛﻤﺒﻮﺳﺖ ﺑﺠﺎﻱ ﻛﻮﺩﻫﺎﻱ ﺷﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ﺑﺮﺍي ﺍﻧﻮﺍﻉ ﻣﺨﺘﻠﻒ ﻛﻴﺎﻫﺎﻥ ﻣﺜﻞ ﺷﻤﻌﺪﺍﻧﻲ. ﻳﺎﺱ. ﻣﺤﺒﻮﺏ ﺷﺐ ﻛﻞ ﺳﻨﻚ. ﺩﺍﺝ ﺳﻮﺯﻧﻲ و..,.... ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩ?  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله فقط دقت شود زیاده روی نکنید وطبق دستور ومتناسب گیاهتان مصرف شود
آریانا
  ba arze salam, sale notunam mobarak bashe 
man ye goldune yas az noe JAMMINUM SAMBAC daram ke avayel kheili khubo sarehal bud vali alan moddatiye ke hameye bargash rikhte, albate inam begam ke hasharehaye sabz va hamintor murchehaye ziyadi dasht, chand bar sampashi kardam, khakesham azaz kardam, vali faydeyi nadasht. nure khubi daryaft nikone, abyarisham be moghas, kudam behesh midam.lotfan rahnamayim konid
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
این پرسش حذف شده است
مهناز ص
با عرض سلام و خسته نباشید. من اين گلدان ياس رو ارديبهشت ماه خريدم و فروشنده ميگفت اين مدل شيرازيه اسمش و گلهاش ٥٠ برگه. اول پر از گل و غنچه بود ولى بعدش براى من مشكلى پيش اومد كه خونه نبودم كه بتونم بهش آب بدم. تقريبا يك هفته. و بعد از اون برگهاش خشك شده بودن. ولى من ازش قطع اميد نكردم و منظم بهش آب ميدادم. الان خيلى وقته كه سرسبز و سرحاله ولى هيچى گل نميده 😢 چى كار كنم گل بده؟ تابستون داره تموم ميشه ديگه😢  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام کم آبي، هواي خشک، کمبود در ميزان نور، و بالا بودن درجه حرارت و يا سرما از عوامل احتمالي هستند.در فاصله دو ابياري سطح خاک کمي مرطوب باشد.از اوايل فصل بهار و تا حدود اوايل/اواسط پاييز مي توان به اين گياه کود داد. از کود مخصوص گل دهی12+12+36 استفاده کنید البته هميشه از اين فرمول استفاده نشود و فرمولي که ميزان عددي سه عنصر برابري دارند مثل 20+20+20 نيز بکارگرفته شود تا به توسعه عمومي و تعادل رشد بين قسمت رويشي و زايشي گياه کمک شود. مثلا مي توان اين دو فرمول را به شکل ماه در ميان اجرا کرد. يعني هر4 هفته يکبار فرمول کودي را عوض کرد.یک قاشق چايخوري کود در يک ليتر آب مناسب است. فرمول 20-20-20 را بايد به شکل نصف قاشق چايخوري مصرف گردد.
nazanin iranmanesh
با سلام وخسته نباشید قرص جبیر لیک اسید چه کاربردی دارد ایا میتوان به عنوان هرمون ریشه زاازش استفاده کرد متشکر از شما   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
هورمون ریشه زایی اکسین است .جیبرلیک اسید هورمونی است که در شد رویشی و طویل شدن اندام های گیاه و شکستن دوره خواب بذور نقش دارد .در گیاهان زینتی جیبرلیک اسید باعث تولید ساقه های بلند و گل دهی بهتر می شود.
nazanin iranmanesh
طریقه مصرف به چه صورتی و چه نو ع گیا ها نی ممنو ن میشم با سخ دهید
nazanin iranmanesh
موقع قلمه زدن میشه استفاده کرد
nazanin iranmanesh
نحوه استفا ده به چه صورتی ست و چه گیاهانی و موقع قلمه زدن میشه استفاده کرد
مهندس رامندی
بله در زمان ریشه زایی برای قلمه ها استفاده میشود دستور مصرف روی بسته نوشته شده است
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
یاسمن تابستانه
گل یاس سفید
یاس صورتی
یاس ایتالیایی
یاسمن زمستانه

گیاهان دیگر از همین خانواده :
یاس زرد هیبریدی / یاس زرد حاشیه ای
زیتون معمولی
یاسمن شب گل
یاس خوشه ای
یاسمن زرد
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت