٢٠/١/١٤٣٨ --- 10/22/2016 --- ۱۳۹۵ شنبه ۱ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
بذر کاهو، بذر کلم، کود شیمیایی، سموم دفع آفات،نهال
فوت و فن باغبانی امروز
شناخت بیماری آنتراکنوز مو
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  44  نفر
بازدید امروز :  2353  بازدید
بازدید دیروز :  23215  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروش پاییزی محصولات ویلمورین
فروشگاه تخصصی بذر، گل وگیاه، لوازم کشاورزی بذرکو
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زیتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
محمد کاظمی
سلام و تشکر از اطلاعات مفیدسایت شما آیا در حال حاضر میشود گلدان یاس را از گلخانه به داخل حیاط آورد؟ سوال بعدی در مورد قلمه زدن رزاست بنده گلخانه ای دارم 3 متر در 1/30 ، با فن برقی گرم می شود، درجه حراریت آن 20 درجه تنظیم شده، روبه آفتاب است و یک دستگاه بخارسرد با تایمر داخل آن کار گذاشتم قلمه رز را بصورت مایل در ماسه با کمی خاک و مقدار بسیار کمی ( خیلی کم ) کود پوسیده گاوی به آن اضافه کردم سوال : دما و رصوبت آن مناسب است؟ مدت قلمه زدن چند هفته است ؟ نیازی به کشیدن پلاستیگ روی آن هست ؟و اگر هست هوادهی و مدت قرار گرفتن پلاستیگ روی آن چقدر است ؟ باسپاس وتشکر از شما   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
خیر مخصوصا اگه خطر سرما ویخبندان وجود داشته باشه ولی در اواخر زمستون میتونید انتقالش بدهید دماش کمه وبستر قلمه باید ماسه بادی رودخانه ای خالص باشه ومعمولا 3-4 ماه طول میکشه تا ریشه دار بشود واگه الان قلمه بزنید باید در پاییز منتقل بشود اگه تو گلخونه باشه نیازی به پلاستیک ندارد
ناهید
سلام . خرداد 91 ناهید 6 ماه پیش گلدان یاس خریدم و در منزل پشت پنجره جنوبی نگهداری کردم. تا اردیبهشت چندبار گل داد که با یک اشاره می افتادند. رشد می کرد اما برگها کوچکتر از برگهای اولیه می شدند و لبه برگها چین دار می شد.وقتی متوجه شدم که یاس آهک دوست ندارد، فکر کردم پوست تخم مرغی که در خاکش ریخته بودم باعث ضعف یاس شده .پس طبق اصولی که در سایت خواندم خاک آن را عوض کردم و پاجوشی که در آمده بود را به گلدان دیگری منتقل کردم. با اینکار ریشه را مجبور شدم دو تکه کنم. حالا گلدان اول که کاملا خشک شده و پاجوش سبز مانده ولی هیچ رشدی نمی کند. آبیاری آن منظم، با اسپری به برگهاآب می پاشم،دما 20 تا 30 درجه است آنرا از اردیبهشت که گلدانش را عوض کردم در بالکن جنوبی گذاشتم که روزی 2 ساعت آفتاب مستقیم می خورد. 1-آیا نداشتن رشد و جوانه نزدن به خاطر آسیب به ریشه است؟ 2- آیا به علت پوست تخم مرغ است؟ 3-آیا به کود احتیاج دارد ، کود کریستالون سبز مناسب است؟ 4- آیا امیدی هست که با آبیاری بیشتر دوباره ریشه فعال شود و بازهم پاجوش بزند ؟ متشکرم.   پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله.در صورتیکه عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود.خیر.پوست تخم مرغ مضر است ولی به طور مستقیم باعث خشک شدن نمیشود.شرایط ایده ال رشد را که در قسمت معرفی گیاه عنوان شده فراهم نموده واز هرگونه تعویض خاک،کوددهی ،سمپاشی و... تا استقرار کامل گیاه وادابته شدن با شرایط جدید اجتناب کنید چون باعث بدتر شدن اوضاع میگردد.امیدوار باشید
سینا
برای تقویت گیاه چه چیزی را پیشنهاد می کنید؟در ضمن در مورد سوال قبل تقریباٌ تمامی برگ ها دچار این آفت اند.چگونه می توانم هرس کنم؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در فصول سردهر ماه یکبارودر فصول گرم هر 2 هفته یکبار از کود کامل استفاده نمایید(انواع مختلف ان در قسمت خاک وکود فروشگاه نیز معرفی شده اند).یک قاشق کود را در یک لیتر اب حل نمایید وبه صورت ابیاری به گیاه بدهید.در شرایط فعلی هرس نکنید وسایر موارد توصیه شده را انجام دهید
lili en
سلام گلدان یاس رازقی من در کنار چنجره نورگیر قرار دارد. هفته ای یک تا دو بار آبیاری می کنم. اما گلم فقط ساقه جدید و دراز در می آورد اما برگ های آن بسیار ریز است و می شود گفت برگ ندارد. گل هم نمی دهد. چه کاری باید انجام بدهم؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
نور کم وعدم تقویت گیاه از علل بروز مشکلات گیاه شماست. مکانی با نور کامل آفتاب و یا نیمه سایه – نیمه آفتاب برای این گیاه مناسب است. در طی فصل رشد و بخصوص در طی اواخر بهار و فصل تابستان مکانی که در طی صبح تا ظهر نور مستقیم آفتاب و در طی بعد از ظهر از شرایط نیمه سایه برخوردار باشد برای این گیاه بهترین مکان است. با فرارسیدن انتهای تابستان و فصل پاییز بهتر است گلدان گیاه به مکانی منتقل شود که از نور مستقیم بیشتری برخوردار است. همچنین اگر گیاهی که مدتها است در مکانی با دریافت اشعه مستقیم آفتاب نگهداری می شود را به مکانی نیمه سایه منتقل کنیم شاید تعدادی از برگهای آن بریزد و نیازمند گذشت زمان باشد تا به شرایط جدید عادت کند. همچنین اگر یاس رازقی را که مدتها است در مکانی نیمه سایه رشد می کند تا به شکل ناگهانی به مکانی با میزان بالای آفتاب مستقیم منتقل کنیم احتمال سوختن نوک و حاشیه برگهای آن وجود دارد. بنابراین اگر می خواهید مکان نگهداری این گیاه را عوض کنید، بهتر است که به تدریج این کار را انجام دهید. به طور کل اگر این گیاه را در درون خانه نگه می دارید (بخصوص در طی زمستان که گیاه را به دورن خانه منتقل می کنیم ) پنجره های جنوبی بهترین مکان برای نگهداری این گیاه است. در طی فصول رشد (بهار و تابستان) و از زمانی که دما در طی شب به بالای 10 درجه سانتیگراد رسید می توان گیاه را به محیط خارج از منزل منتقل کرد و در جایی گذاشت که از آفتاب بهره مند شود. اگر چه شرایط نیمه سایه را به خوبی تحمل می کند اما کمبود نور می تواند منجر به کاهش رشد و همچنین ریزش غنچه های گل و یا عدم شکل گیری غنچه های گل شود. نور بیش از اندازه نیز موجب سوختگی نوک و حاشیه برگها، کوچک شدن اندازه برگها و ضخیم شدن بافت برگها شود.
آریانا
  ba arze salam, sale notunam mobarak bashe 
man ye goldune yas az noe JAMMINUM SAMBAC daram ke avayel kheili khubo sarehal bud vali alan moddatiye ke hameye bargash rikhte, albate inam begam ke hasharehaye sabz va hamintor murchehaye ziyadi dasht, chand bar sampashi kardam, khakesham azaz kardam, vali faydeyi nadasht. nure khubi daryaft nikone, abyarisham be moghas, kudam behesh midam.lotfan rahnamayim konid
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
این پرسش حذف شده است
آرمان جرگه
ای هوووووووووار از دست این گل های بی کیفیت و فروشندگان تقلب کار در شهرستان اندیمشک متاسفانه گل های بی کیفیتی به فروش می رسد و ما مجبور هستیم برای تهیه گل به شوشتر یا دزفول مراجعه کنیم.....!  پاسخ مشاهده
نگار طهرانی
salam man ye goldoone razeghi daram ke too baghche kashtam .jalebe ke gol mide amma aslan barg nadareee.eyne ye derakhte bedoone barge amma bagol.behesh kood ahan dadam amma taghiri nakarde.ba tashakor
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
این گیاه برای گل دهی به نور کافی و زیا احتیاج دارد ،ولی دمای بالا و خشک بودن محیط به برگ ها صدمه می زند.کود آهن به تنهایی جوابگوی نیاز گیاه نیست و در مصرف آن نباید زیاده روی شود .هر دو هفته یکبار با کود کامل گیاه را تقویت کنید.آبیاری گیاه در روز های گرم نیز منظم باشد.در فاصله دو آبیاری سطح خاک کمی رطوبت داشته باشد.
الهه
با سلام و تشکر از سایت خوبتون گل رازقی من برگهاش نسبت به اولش خیلی ریز در میاد. رشد زیادی هم نداره. نمی دونم چقدر نور میخواد مستقیم یا عیر مستقیم. جاش سرد باشه یا خنک یا گرم یا شرجی؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
نور متوسط نیاز دارد. دما از 20 درجه کمتر نشود ونیزبه نظر میرسد گیاهتان نیاز به تقویت با کود کامل ویا تعویض خاک دارد
ساوش امین
با سلام . خواهش می کنم به سوال من پاسخ دهید . امسال تابستان جای گلدان یاسمو عوض کردن و فکر می کنم که ریشه گل قهر کرد حالا تا این فصل هیچ اثری از جوانه بر روی تنه اصلیش وجود ندارد و تمام برگ هایش ریخته > به نظر شما حالا چه کاری انجام دهم تا دوباره ریشه اش زنده شود؟؟؟؟؟؟؟ در ضمن ریشه گیاه خشک شده است باید حالا چه کار کنم ؟؟؟؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
شما اول باید از زنده بودن گیاهتان مطمین بشوید اگر ساقه یا شاخه اصلی خشک وشکننده باشد دیگر امیدی به بازگشت گیاه نیست ودر صورتیکه سبز وانعطافپذیر باشد با ایجاد شرایط ایده ال در بهاردوباره سبز خواهد شد
منیژه محمدی
با سلام و تشکر، شاخه های یاس رازقی ما از اول پاییز شروع به رشد ارتفاعی زیاد کرده ولی برگ های بسیار ریزی دارد که بزرگ نمی شوندو گلدهی آن نیز متوقف شده.لطفاَراهنمایی بفرمایید.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : از تغذیه مصنوعی برای گیاه خود استفاده کنید.گلدان را بررسی کنید اگر ریشه به سطح گلدان رسیده باشد ( با کنار زدن چند سانت از خاک ) نیاز به تعویض گلدان دارد.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
گل یاس سفید
یاس صورتی
یاس ایتالیایی
یاسمن تابستانه
یاسمن زمستانه

گیاهان دیگر از همین خانواده :
بونسای برگ نو
زبان گنجشک
یاسمن شب گل
یاس خوشه ای
زیتون معمولی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
فارمکت (بازار آنلاین کشاورزی)
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت