١٧/٤/١٤٣٨ --- 1/16/2017 --- ۱۳۹۵ دوشنبه ۲۷ دي امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت و پرورش زغال اخته
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  121  نفر
بازدید امروز :  15349  بازدید
بازدید دیروز :  23553  بازدید
تبلیغات متفرقه
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زیتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
هما احمدزاده
من یک گلدان گل رازقی دارم که تا چندی پیش گل های بسیار خوشبوئی می داد. اما الان چندوقت است که غنچه می دهد اما غنچه ها باز نمی شوند و از داخل قهوه ای شده و می افتند. برگهایش هم شروع کرده به سوراخ های ریز پیداکردن. حدود یک هفته پیش با محلول آب و مایع ظرفشوئی رقیق شستمش اما باز غنچه هایش مشکل قبلی را دارند. برای حفظ آن باید چکارکنم. من هفته ای دو روز به آن آب می دهم. روزها حدود سه الی چهار ساعت آفتاب نه چندان شدید دارد. از راهنمائی تان پیشاپیش تشکر می کنم.   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
علت باز نشدن غنچه ها و سوختگی هوای سرد کمبود نور آبیاری نا صحیح کمبود مواد غذایی و یا وجد افت هست. 2 گرم سم دیازینون را در یک لیتر آب حل کنید و روی برگ ها را اسپری کنید مقداری را هم به خاک دهید.در قصول سرد هر یک ماه یک بار از کود کامل برای گیاه استفاده کنید.
Hamed P
سلام. گل یاس رازقی دارم که مدتی هست گل نمیده و برگهاش چروکیده شده و شاخه هاش خیلی نرم و انعطاف پذیر شده به صورتی که از گل دون آویزون شده.میخواستم ببینم باید چیکار کنم که دوباره شاداب وسرحال بشه.آبیاری منظم داره ونور غیر مستقیم   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام افراط و تفریز در آبیاری ،وجود آفت و ...از دلایل احتمالی هستند.زیر و روی برگ ها بررسی شود ممکنه آفتب وجود داشته باشد .سوراخ هاي زهکش ته گلدان را کنترل واز باز بودن سوراخهاي انتهايي گلدان وخروج اب اضافي از گلدان مطمئن شويد.از جمع شدن اب در زير گلداني جلوگيري کنيدويا داخل زير گلداني(بين گلدان و زير گلداني)يک لايه سنگريزه قرار دهيد به نحوي که خاک گلدان در تماس مستقيم با آب قرار نگيرد.اين کار در جلوگيري از باتلاقي شدن خاک موثر است.در فاصله دو آبیاری خاک نباید خیلی خشک و یا خیس باشد ،بهترين روش تعيين زمان مناسب براي ابياري اين است که سطح خاک را به اندازه 2-3 سانت کنار بزنيد وخشکي را بررسي نماييد.. با انگشت خاک را لمس کنيد در صورتي که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنيد.
حسین
سلام. با تشکر از سایت خوبتون . من یه یاس رازفی دارم که رشدش کم شده.کمتر هم گل در میاورد و زود می افتد.در شهر خرم آبادزندگی می کنم که آب و هوای نسبتا سردوخشک داردو چون منطقه کوهستانی هست آفتاب تیزی دارد. در گلدان کاشتم و در خانه نگهداری می کنم روزی 2الی 3 از پشت پنجره در معرض آفتاب است.مشکلش چیست؟ البته خدمت شما عرض بکنم که آب خرم آباد آهک دارد، شنیده ام یاس رازقی آهک گریز است ، خوب است آب جوشیده شده ، را وقتی سرد شد به گیاه دهم برای جلوگیری از آهک..هر 3الی 4 روز آب می دهیم.روی برگ گیاه یک چیزی مثل کرک هست ( مثل کنه تار عنکبوتی شدید نیست خیلی کم است و تخم کنه هم ندارد)خاکش کمی سفت شده که امروز می خواهم با توجه به توضیحات شما عوضش کنم.خیلی ممنون  پاسخ مشاهده
محسن زمانی
سلام حدوداً 1 ماهی است که1 گلدان گیاه یاس رازقی را خریده ام در حالی که پر از غنچه بود بعد از شکفتن گلها در حالی که رشد خوبی هم داشت عمر گلها 1 روز بود بعد از آن که گلها کاملا ریخت باز هم شروع به گل دادن کرده است ولی گلها کاملا باز نشده از بین میروند و عطری هم ندارند. ضمنا هر روز آب میدهم وگلدان در پاسیوی خانه که روزی 4ساعت آفتاب مبیند در محیطی گرم می باشدوروزی 2 بار آب روی برگها اسپری میکنم و 1بار هم از کود کریستالون طبق دستور استفاده کرده ام لطفاراهنمایی فرمایید ممنون.  پاسخ مشاهده
محسن زمانی
ا.س.فرود
سلام نور باید به صورت مستقیم و بیشتر از 4 ساعت در روز به گیاه برسد(مثلا از صبج تا ظهر نور مستقیم باشه و از ظهر به بعد نور غیر مستقیم دریافت کنه ) تا گل دهی بهتری داشته باشد و با کود گل دهی نیز تقویتش کنید تا عمر گلها بیشتر بشه .
لعیا طالقانی
سلام من پارسال یه گلدون یاس رازقی خریدم که در حیاط در محل آفتابگیر قراردادم و کاملا سر حال بود و مرتب گل میداد . بانزدیک شدن فصل سرما به توصیه ی باغبان آنرا به داخل خانه منتقل کردم .در خانه برگهایش مقداری ریخت و رشدی هم نکرد ولی امیدوار بودم که در بهار دوباره مثل اول میشود اما در بهارکه به حیاط بردمش نه تنها رشدی نکرد بلکه بازهم برگهایش خشک شد و اصلا هم گل نداد الان در محل نورگیر است اما آفتاب مستقیم نمیخوردولی اصلا سر حال نیست مثل گیاهیست که در حال خشک شدنه . خاکش را عوض نکرده ام و فقط دوسه بار کود آهن داده ام و یه نوع کود که باغبان برام آورده و نگفت کود چیه فقط گفت تقویته .دونه های ریزی مثل ماش ولی سفید رنگه . از اون هم یکی دوبار دادم .هرروز آبیاری میشه . چکار کنم که حالش خوب بشه؟ آیا با شروع دوباره فصل سرما به داخل خانه ببرمش؟ اگر باید خاکش عوض بشه بفرمایید خاکش رو از کجا باید تهیه کنم؟ بسیار سپاسگزارم  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام با توجه به اینکه یاس رازقی نسبت به سرمای زمستان حساس است در نواحی سرد بايد در گلدان کاشته شود و در زمستان به داخل ساختمان منتقل گردد. براي تست زنده بودن گياه با يک وسيله تيزابتدا خراشي کوچک در ساقه گياه ايجاد نماييد واندکي پوست را کنار بزنيد.در صورتي که زير پوست سبز يا سبز مايل به زرد بود نشان دهنده زنده بودن گياه شماست ،در غير اين صورت در مورد تنه اين کار را انجام دهيد تا از زنده بودن يا نبودن گياهتان مطمئن شويد.در صورت زنده بودن گياه وبا ايجاد شرايط ايده ال مجددا جوانه خواهد زد.چون گلهای رازقی و ياس رازقی از گروه نباتات آهک گريز ميباشند ، اضافه کردن مکمل های غذایی در فصول گرم به گلدهی رازقی کمک می کند.از اوایل پاییز تا اوایل بهار هر وقت که فرصت داشتید می توانید به انتقال و کاشت نهال رازقی اقدام کنید.خاک گلدان آنها بايد بکلی فاقد مواد آهکی باشد : خاک برگ پوسيده درختان جنگلی ( هوموس ) ۳ قسمت ، شن شسته شده ( ماسه ) ۲ قسمت ،خاک معمولی باغچه ۱ قسمت .
آرمان جرگه
ای هوووووووووار از دست این گل های بی کیفیت و فروشندگان تقلب کار در شهرستان اندیمشک متاسفانه گل های بی کیفیتی به فروش می رسد و ما مجبور هستیم برای تهیه گل به شوشتر یا دزفول مراجعه کنیم.....!  پاسخ مشاهده
محمد حسین افتخار
حدود یکسال قبل گل رازقیم در باغچه کاشته ام در جنوب فارس زندگی میکنم با وجود آبیاری مرتب رشد چندانی ندارد وگلها بسرعت خشک میشودعلت چیست  پاسخ مشاهده
م.شهاب
معمولا در اثر کمبود رطوبت هوا. کمبود آبیاری.نور وگرمای زیادوگاهاوجود افت وبیماری اتفاق می‌افته. شما باید ببینید کدام اینهاست. يک به يک انها رابرسي کرده واگر مشکلي داشت مرتفع نماييد.گیاهتان را باید درمکانی سایه-افتاب ملایم بکارید.افتاب تند وکامل مضر است
محمد حسين زاده
با سلام.من یک گلدان گل یاس سفید دارم که چند هفتست برگهاش رنگشن روشن شده و مدام تار عنکبون میبنده-اگرچه هر روز برگاشو آب اسپری میکنم بازم شاخاهاشو برگاش تار عنکبوت میبندن. چطور از تارها خلاص شم.مرسی از لطفتوت  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام گیاه شما مبتلا به کنه شده است .شستشوی مکرر برگ های گیاه جمعیت آفت را کم می کند برای مبارزه با کنه ها سموم کنه کش ،صابون کنه کش پالیزین ،سم دیازینون و ...می توانید اسنفاده کنید.
مریم مهدی پور
اﻣﺮﻭﺯ ﻳﻚ ﻳﺎﺱ ﺭاﺯﻗﻲ خ ﻳﺪﻡ ﻓﻮﻕ اﻟﻌﺎﺩﻩ ﺳﺮ ﺣﺎﻝ و ﭘﺮ اﺯ ﻏﻨﭽﻪ ﻫﺴﺖ ﻭﻟﻲ ﺑﺎﻳﺪ ﮔﻠﺪاﻧﺶ ﺭا ﻋﻮﺽ ﻛﻨﻢ ﻫﻢ ﻛﻮﭼﻜﺘﺮﻳﻦ ﻫﻢ ﭘﻼﺳﺘﻴﻜﻲ ﭼﻪ ﻧﻮﻉ ﮔﻟﺪاﻧﻲ ﺑﻬﺘﺮﻩ ﺧﺎﻙ اﺯ ﻫﻤﻴﻦ ﺑﺴﺘﻪاﻱ ﻫﺎ ﻣﻨﺎﺳﺒﻪ? ﺭﻭﻱ ﺑﺴﺘﻪ ﻧﻮﺷﺘﻪ ﺗﺎﭖ ﺳﻮﻳﻞ ﻛﻨﺎﺭ. ﭘﻨﺠﺮﻩ ﺟﻨﻮﺑﻲ ﻛﻪ 3 ﺳﺎﻋﺖ ﺩﺭ ﺭﻭﺯ ﺁﻓﺘﺎﺏ اﺩاﺭﺩ و ﺩﺭ ﻃﻮﻝ ﺭﻭﺯ ﻧﻮﺭ ﺟﺎﻱ ﻣﻨﺎﺳﺒﻴﻪ ﻛﻮﺩ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﺑﺎﻱ ﻳﺎﺱ ﭼﻴﺴﺖ ﭼﻮﻥ ﺩاﺧﻞ ﺧﺎﻧﻪ اﺳﺖ اﺯ ﻛﻮﺩ ﺣﻴﻮاﻧﻲ ﻧﻤﻴﺸﻮﺩ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻛﺮﺩ ﻛﻮﺩ ﺷﻴﻤﻴﺎﻳﻲ ﻣﻨﺎﺳﺐ ﭼﻴﻪ   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
مواظب باشید که گیاهان گلدار را هنگامی که گل‌ها روییده‌اند تعویض گلدان نکنیدو حرکت ندهید. چون جابجایی اونها باعث بروز مشکلاتی میشه از جمله توقف گلدهی
مریم مهدی پور
ﺳﻼﻡ ﻣﺠﺪﺩ
ﭘﺲ ﺗﻮ ﻫﻤﻴﻦ ﮔﻠﺪاﻥ ﻧﮕﻪ ﺩاﺭﻡ ﻛﻮﭼﻚ ﻧﻴﺴﺖ ﮔﻟﺪاﻧﺶ و ﭘﻼﺳﺘﻴﻜﻴﻪ ﺁﺳﻴﺒﻲ ﻧﻤﻴﺰﻧﻪ ﺗﺎ ﭼﻪ ﺯﻣﺎﻧﻲ ﺗﻌﻮﻳﺾ ﻧﻜﻨﻢ 
ا.س.فرود
سلام پس از پایان گل دهی که حدودا اواخر تابستان هست می تونید گلدان را عوض کنید ،برای تقویت گیاه هر دوتا سه هفته یکبار با کود 12+12+12 یا 10 +10 +10 تقویتش کنید از کود 20 +20+20 هم می تونید استفاده کنید (نصف غلظت توصیه شده از سوی سازنده )
مریم مهدی پور
سلام موقع خرید یاس توجه نکردم غنچه هاش ریزه و بعضی بنفش رنگه وقتی هم گل باز میشه پشته گلبرگها بنفش رنگه وکوچک بو هم نداره علت چیست من فکر میکردم این همه غنچه وقتی باز بشه عطر گل یاس همه جارا پر میکنه ولی مثل اینکه یاسی تو خونه نیست بویی حس نمیکنم راهی هست برای بهتر شدن در ضمن کود و اب همانطور که شما کفتید بموقع داده میشه و نور مناسبی هم داره با تشکر از شما
sam sam
سلام وقت بخیر من گل رازقیم برگهاش به صورت نیمه خشک درمیان و گلهاش هم 1روز بیشتر عمر ندارن و به رنگ صورتی درمیان(اول سفیدن بعد میشن صورتی )و میوفتن چکارش باید بکنم مشکلش چیه گلدونش بزرگه و تو حیاط گذاشتمش تو هوای شیراز البته جای ما یکم کوهستانیه و خیلی گرم نیست مثل وسطای شهرممنون  پاسخ مشاهده
sam sam
[URL=http://www.8pic.ir/viewer.php?file=82199377253912969201.jpg][IMG]http://www.8pic.ir/images/82199377253912969201_thumb.jpg[/IMG][/URL]
sam sam
8pic.ir/viewer.php?file=82199377253912969201.jpg][IMG]http://www.8pic.ir/images/82199377253912969201_thumb.jpg[/IMG][/URL]
sam sam
ا.س.فرود
ريزش گلها ممکن است به دليل تنش ناشي از جابجاي وتغیير شرايط ،نوسانات دمایی ،کمبود مواد غذایی،خشکی دیدن گیاه ، و ....اتفاق افتاده باشد.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
گل یاس سفید
یاس ایتالیایی
یاسمن زمستانه
یاس صورتی
یاسمن تابستانه

گیاهان دیگر از همین خانواده :
یاس زرد هیبریدی / یاس زرد حاشیه ای
یاسمن زرد
یاسمن شب گل
زیتون معمولی
زبان گنجشک
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت