٢٦/٦/١٤٣٨ --- 3/25/2017 --- ۱۳۹۶ شنبه ۵ فروردين امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
ظروف ویترای
فروش بهاره ایرویان
بذر کاهو، بذر کلم، کود شیمیایی، سموم دفع آفات،نهال
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  70  نفر
بازدید امروز :  3268  بازدید
بازدید دیروز :  23390  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
فروشگاه تخصصی گل وگیاه و بذر بذرکو
گل یاس رازقی  -  ARABIAN JASMINE
JASMINUM SAMBAC : نام علمی
  OLEACEAE  - زیتون : خانواده
جنوب و جنوب شرق آسیا : بومی منطقه
گل رازقی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط خاک متشکل از دو قسمت پیت ماس ، یک قسمت لوم ، دو قسمت ماسه
11 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
خیلی زیاد

گل یاس رازقی

گل یاس رازقی گونه ای درختچه ای کوچک و یا تاک رو با برگ های براق به رنگ سبز تیره و معطر از گل های کوچک سفید از جنس Jasminum و خانواده Oleaceae است .
هرچند به عنوان یاسمن عربی در زبان انگلیسی شناخته میشود ولی بومی عربستان نیست و زیستگاه های بومی آن آب و هوای مرطوب استوایی جنوب و جنوب شرق آسیا است ولی در آب و هوای منطقه خاور میانه نیز رشد خوبی دارد.
گل یاس رازقی، گل ملی فیلیپین شناخته شده است که در آنجا به عنوان Sampaguita شناخته میشود. همچنین یکی از سه گل ملی اندونزی و در آنجا با عنوان Melati Putih شناخته میشود.
بررسیهای دقیق آزمایشگاهی نشان داده است که مقدار مطلق عطر گل رازقی و تیره یاس ها در ساعات اولیه بامداد نخستین روز شکفتن گل ( حدود ساعت هشت ) بیشتر از همه اوقات است .
دانشمندان گیاه شناس سه گونه متمایز از این گل به نامهای زیر تشخیص داده اند : 1 ـ گونه بلا Bela : در مصر ، شبه جزیره عربستان ( زنبق کویت و بحرین ) و بنگال . ۲ ـ گونه موتیا Motia : در پنجاب هندوستان و سریلانکا . ۳ ـ گونه موگرا Mogra یا Moghra : در هندوستان ، چین ، افغانستان و ایران .
نظر به اینکه مردم خوش ذوق کشور ما از قدیم گلهای معطر را بیشتر دوست می داشتند ، به پرورش این گل در شهرهای مختلف کم و بیش همت گماشتند ولی چون آب و هوای مطلوب آن سرزمینهای معتدل گرم و مرطوب می باشد ، امروزه پرورش آن بصورت گلدانی در استانهای گیلان ، مازندران ، فارس و خوزستان بیشتر متداول است .
در استانهای جنوبی و مناطقی که خطر سرمازدگی وجود ندارد ، یاس رازقی را در هوای آزاد پرورش می دهند و ساقه های نازک آنرا به داربست یا دیوار می بندند .
یاس رازقی 0.5 تا 3 متر (1.6 تا 9،8 فوت) ارتفاع دارد و به طور گسترده ای برای گل های جذاب و معطر آن کشت می شود.
بوته گل رازقی پُر شاخ و برگ و نیمه بالارو است .برگهای آن دائمی ، صاف ، بیضی شکل و بی کرک با گلهای درشت ، پُر پَر که از نیمه اردیبهشت به بعد در طول مدت تابستان گلهای آن مرتبأ شکفته میشوند و هر گل حدود یک هفته تا ده روز دوام دارد .
در استانهای کرانه دریای خزر که هوای زمستانی سرد است ، حتمأ باید گیاه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مکان های پوشیده منتقل نمود و طبعأ در شهرستانهای مرکزی که سردتر است نگهداری این گل جز در گلخانه میسر نیست .
چون گلهای رازقی و یاس رازقی از گروه نباتات آهک گریز میباشند ، خاک گلدان آنها باید بکلی فاقد مواد آهکی بوده و حتی آبی که به آنها داده می شود نباید قلیائی و دارای مواد آهکی باشد
دفعات آبیاری به مقتضای فصل و درجه حرارت محیط فرق می کند . در تابستان بویژه در موسم گل دادن باید روزی یکبار به آن آب داد .
از موقعیکه غنچه گلها ظاهر می شود حتمأ باید بپای بوته کود داد . بهترین کود طبیعی که باغبانان با تجربه مصرف می کنند ، شیره کود گوسفندی است و طرز تهیه آن بدین طریق است که ۲ الی ۳ قاشق سوپخوری شیره کود را پس از بهم زدن بپای هرگلدان می ریزند . در محلهائی که تهیه کود طبیعی دشوار است ، مصرف کود شیمیائی مخلوط سولفات آمونیم و فسفات آمونیم به نسبت ترتیب سه و یک و بقدر یک قاشق غذا خوری در هر دو هفته از اواسط بهار به بعد توصیه می شود .
از این گل برای تولید عطر و چای معطر استفاده می شود.
گل رازقی و یاس رازقی را معمولا از طریق خوابانیدن شاخه ، قلمه زدن و کشت پاجوش زیاد می کنند. لیکن ممکن است آنها را با پیوند نیز زیاد کرد .
تکثیر بوسیله خوابانیدن شاخه : برای این منظور شاخه های بلند یکی دو ساله قسمت پائین بوته را در اواسط فصل بهار درون جعبه چوبی یا گلدان محتوی شن شسته نرم می خوابانند . بطوریکه سرشاخه ها با دو سه جوانه از خاک بیرون باشد . با انجام آبیاری مرتب پس از چندی از ساقه های درون شن ریشه های تازه می رویند . شش هفته بعد هنگامیکه ریشه ها رشد کافی یافتند باید شاخه ها را از زیر گلدان بریده و نهالهای جوان ریشه دار را درون گلدانهای حاوی خاک مناسب که قبلا ذکر شده بکارند تا بوته های مستقلی بوجود آیند . معمولا جهت تسریع عمل ریشه دادن ، قبل از خوابانیدن ساقه کمی از پوست شاخه را که درون جعبه یا گلدان قرار میگیرد با چاقو برش می دهند . باید دانست که چون خوابانیدن شاخه ها در سطح خاک جعبه یا گلدان فقط در مورد شاخه های زیرین امکان پذیر است و شاخه های فوقانی را نمی توان بعلت خطر شکستن بسطح زمین رسانید لذا بدین جهت ممکن است گلدانهای سبک وکوچکتری تهیه نموده شاخه های جوان بالای بوته را از سوراخ زیر گلدان داخل گلدان کرد و درون آن مقداری شن شسته ریخت و گلدانهای هوائی روی شاخه ها را بوسیله قیم در هوا نگهداشت یا روی طاقچه دیوار قرار داد . پس از ریشه دادن با ترتیبی که ذکر شد آنها را به گلدانهای جداگانه منتقل نمود . ذکر این نکته نیز لازم است که چون بر اثر قطع یکباره شاخه های ریشه دار بیم خشک شدن گیاه میرود بهتر است بریدن شاخه ها بتدریج صورت پذیرد. بدین ترتیب که پس از حصول اطمینان از رویش ریشه کافی ابتداء از زیرگلدان باندازه یک سوم قطر شاخه را برید و پس از یک هفته برش قبلی را تا دو سوم قطر شاخه عمیق تر کرد و سرانجام هفته بعد شاخه را از زیر گلدان بکلی قطع کرد و درون گلدان های جداگانه کاشت .
تکثیر با قلمه : قلمه ها را باید در بهار قبل از باز شدن چشمها و رویش جوانه ها از شاخه های قوی یکی دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت یک هفته درون گونی کنفی یا پارچه کرباس مرطوبی پیچید و با پاشیدن آب پارچه را مرطوب نگهداشت . در پایان هفته آنها را به قلمه های کوچک تقسیم کرد بطوریکه هر قلمه ۳ ـ ۴ چشم داشته باشد . سپس قلمه ها را درون گلدانهای حاوی شن شسته کاشت و منتظر شد تا بعد از ۵ ـ ۶ هفته که قلمه ها ریشه کافی دادند آنها را به گلدانهای اصلی که تناسب خاک آن قبلا ذکر شده است انتقال داد .
تکثیر از راه پیوند : گل رازقی و یاس رازقی را می توان بوسیله پیوند روی یاس سفید (چمپا) نیز زیاد کرد . در بهار پیوند شکمی یا مجاورتی مناسب است و در پائیز پیوند شکافی رجحان دارد . حسن این طریق تکثیر آن است که چون یاس سفید را می توان تقریبأ در هر نوع آب و خاک عمل آورد و نظیر گلهای رازقی و یاس رازقی به خاک هوموسی اراضی جنگلی احتیاج ندارد و با پیوند آنها روی پایه یاس می توان از زحمت تهیه خاک هوموس رهائی یافت و از دادن آب قلیائی نیز نگران نشد .
عطر گیری : در کشورهائی که کاشت گل رازقی و گونه های مختلف یاس در سطح وسیع و هوای آزاد متداول است ، صنعت عطر گیری فعالیت گسترده ای دارد . بنا به مندرجات آمار بین المللی ، تولید عطر گلهای تیره یاس در سال ۱۹۷۲ در کشورهای مختلف بقرار زیر بوده است : مصر ۳۵۰۰ کیلو گرم الجزایر ۶۰۰ کیلو گرم مغرب ۲۰۰۰ کیلو گرم فرانسه ۶۰۰ کیلو گرم ایتالیا ۱۸۰۰ کیلو گرم اسپانیا ۴۵۰ کیلو گرم اتحاد جماهیر شوروی و چین ( که تولید قابل ملاحظه و نامعلومی داشته اند ) در کشور چین این گلها را بیشتر برای معطر ساختن چای و تهیه عطری کشت می کنند . کارخانجات عمده عطرکشی در حومه شهر بزرگ کانتون متمرکز است. در هندوستان برای استخراج عطر رازقی گلبرگها را پَرپَر کرده ، روی دانه های کنجد می ریزند . سپس با عصاره گرفتن روغن کنجدهای معطر عطر مطلوب را بدست می آورند . در صنعت پیشرفته امروزی عطر رازقی را از طریق خیساندن گلبرگها در اتر نفت Etheropetrol یا بنزن Benzene استخراج مینمایند . ( نباید بنزن یا روغن بن با بنزن متعارف اشتباه شود . بنزن با فرمول شیمیائی C6 H6 آبگونه فرار و بی رنگی است که از قطران یا قیر ذغال سنگ بدست می آید و در لباس شوئی برای زدودن لکه های چربی و رنگ سازی مصرف می شود ) عطر رازقی گرانبهاترین عطر طبیعی است و گفته می شود که تهیه آن بصورت ساخت صنعتی امکان ندارد

: منابع  

تصاویر گیاه گل یاس رازقی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
محمد حسيني
با سلام بنده يك گلدان رازقي داخل خانه دارم مدتي هست كه لاي شاخ و برگش افتي شبيه تار عنكبوت زده لطفا براي از بين بردن اين افت راهنمايي بفرماييد ضمنا برگهاي گياه هم به زردي ميزنه با سپاس  پاسخ مشاهده
م.شهاب
احتمال گیاه شما دچار افت کنه تار عنکبوتی باشد .برای درمان یک قاشق چای خوری کنه کش (اپولو )را در یک لیتر اب حل نموده و روی نقاط الوده اسپره نمایید
sahel dehdashti
 با سلام و خسته نباشید من هم همین مشگل را دارم لای یک برگ امروز دیدم یه چیزی شبیه تار عنکبوت هست. پشت برگهاش رو هم دیدم جوجوهای خیلی ریز بهشون چسبیده. باید چیکار کنم.ممنون اگه زود جواب بدید.
مهندس رامندی
کنه‌ها موجوداتی هستند که تارهایی شبیه تار عنکوبت میبافند و شیره گیاهی را مکیده و گیاه را ضعیف میکنند با دقت زیر تارها را نگاه کنیداگرموجوداتی زیران وجود دارد باید سم پاشی کنید. باید با پارچه مرطوب سطح زیرین برگها را تمیز نموده و با هر دو هفته یکبار با سم کنه کش(مانند متاسیستوکس و...) سمپاشی کنید تا علائم بر طرف گردد. سمپاشی رادر مورد تمام گیاهان سالم وبیمار موجود در منزلتان انجام دهید.مقداری سم را هم در اب حل نموده وبه صورت ابیاری به خاک گلدانتان بدهید. . سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد،.
لعیا طالقانی
سلام من پارسال یه گلدون یاس رازقی خریدم که در حیاط در محل آفتابگیر قراردادم و کاملا سر حال بود و مرتب گل میداد . بانزدیک شدن فصل سرما به توصیه ی باغبان آنرا به داخل خانه منتقل کردم .در خانه برگهایش مقداری ریخت و رشدی هم نکرد ولی امیدوار بودم که در بهار دوباره مثل اول میشود اما در بهارکه به حیاط بردمش نه تنها رشدی نکرد بلکه بازهم برگهایش خشک شد و اصلا هم گل نداد الان در محل نورگیر است اما آفتاب مستقیم نمیخوردولی اصلا سر حال نیست مثل گیاهیست که در حال خشک شدنه . خاکش را عوض نکرده ام و فقط دوسه بار کود آهن داده ام و یه نوع کود که باغبان برام آورده و نگفت کود چیه فقط گفت تقویته .دونه های ریزی مثل ماش ولی سفید رنگه . از اون هم یکی دوبار دادم .هرروز آبیاری میشه . چکار کنم که حالش خوب بشه؟ آیا با شروع دوباره فصل سرما به داخل خانه ببرمش؟ اگر باید خاکش عوض بشه بفرمایید خاکش رو از کجا باید تهیه کنم؟ بسیار سپاسگزارم  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام با توجه به اینکه یاس رازقی نسبت به سرمای زمستان حساس است در نواحی سرد بايد در گلدان کاشته شود و در زمستان به داخل ساختمان منتقل گردد. براي تست زنده بودن گياه با يک وسيله تيزابتدا خراشي کوچک در ساقه گياه ايجاد نماييد واندکي پوست را کنار بزنيد.در صورتي که زير پوست سبز يا سبز مايل به زرد بود نشان دهنده زنده بودن گياه شماست ،در غير اين صورت در مورد تنه اين کار را انجام دهيد تا از زنده بودن يا نبودن گياهتان مطمئن شويد.در صورت زنده بودن گياه وبا ايجاد شرايط ايده ال مجددا جوانه خواهد زد.چون گلهای رازقی و ياس رازقی از گروه نباتات آهک گريز ميباشند ، اضافه کردن مکمل های غذایی در فصول گرم به گلدهی رازقی کمک می کند.از اوایل پاییز تا اوایل بهار هر وقت که فرصت داشتید می توانید به انتقال و کاشت نهال رازقی اقدام کنید.خاک گلدان آنها بايد بکلی فاقد مواد آهکی باشد : خاک برگ پوسيده درختان جنگلی ( هوموس ) ۳ قسمت ، شن شسته شده ( ماسه ) ۲ قسمت ،خاک معمولی باغچه ۱ قسمت .
سید صالح پژمان
سلام علیکم، الان اوایل پاییزه و رازقی بنده شروع به گلدهی مجدد کرده. در کل آیا صلاحه در فصل پاییز و زمستون گلدون رو به داخل فضای خانه منتقل کنم؟ ممنون  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام بله با توجه به حساس بودن گیاه در مناطقی كه هواي زمستاني سرد است ، حتمأ بايد گياه را از گزند سرما محفوظ داشت و آنرا به مكان هاي پوشيده منتقل نمود. در استانهاي جنوبي و مناطقي كه خطر سرمازدگي وجود ندارد می توان در فضای باز نگهداری کرد.
سید صالح پژمان
عرض سلام مجدد و تشكر، رازقى بنده حدود يك ماهى است كه با وجود اينكه ظاهرى كاملاً شاداب دارد و در فضاى مساعد داخل منزل است ، روزانه دو يا سه برگش خشك مى شود و مى افتد. ولى اين در حاليست كه ساير برگها كاملاً شادابند. آيا اين نشانه بديست و اقدام خاصى را ميطلبد؟
مهندس رامندی
نشانه خوبی نیست سه عامل مهم باعث این عارضه میگردند. نور بسیار کم، درجه حرارت بالا ویا کم و خشکی دیدن ممتد گیاه.
افسون -
با سلام در نمایشگاه اخیر گل و گیاه تهران که در جمعه تمام شد من ۲ گلدان یاس رازقی از غرفه یی خریداری کردم که به ظاهر طبق مطلب شما برگها به رنگ سبز تیره نیستند، دلیلش چیه؟ آیا به تقویت نیاز دارند؟
 آیا الان وقت مناسبی هست که من گلدان ها رو عوض کنم با توجه به اینکه تازه خریداری کردم و ممکنه به علت تغییر مکان کمی آسیب ببینند؟
به نظر میاد هر دو بسیار جوان هستند و گلدان پر نیست آیا الان میتونم از طریق ریشه دهی در آب رازقی رو تکثیر کنم، از این روش برای تکثیر شمعدانی خیلی موفق بودم. و همینطور که درعکس مشاهده میکنید فضای کافی برای خواباندن ساقه نیست و مایلم که از این ساقه ی جوان چندین قلم تهیه کنم. اگر ریشه دهی در آب مناسب نیست از چه راهی میتونم نتیجه خوبی بگیرم؟
دوستی راهنماییم کرد که بهتره اول تکثیر و تقویت کنم و بعد به محل مورد نظرم که تراس آپارتمانم هست منتقل کنم چون الان قدرت پوششی بالا نداره، نظر شما چیه؟
تهران در چه zone از نظر آب و هوا قرار داره، چون در کتابهای گیاه شناسی که من مطالعه کردم از اعداد استفاده کردند جهت شناسایی اب وهوای مناسب  برای پرورش انواع گیاهان در مناطق جغرافیایی متفاوت. با سپاس فراوان از راهنمایی شما.

  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
برای تکثیر از روش قلمه زدن و يا خوابانيدن استفاده کنيد :قلمه ها را بايد در بهار قبل از رويش جوانه ها ازشاخه هاي قوي يکي دو ساله که گل داشتند ، انتخاب نمود و آنها را به مدت يک هفته درون گوني کنفي يا پارچه کرباس مرطوبي پيچيد و با پاشيدن آب پارچه را مرطوب نگه داشت. در پايان هفته هر ساقه را به چند قطعه به طول ده تا بيست سانتي متر تقسيم مي کنيم. قلمه هايي را انتخاب کنيد که داراي سه تا چهار جوانه باشند، اين قلمه ها بابد حداقل به مدت 6 هفته در ماسه کاشته شوند. قلمه هاي کاشته شده را در سايه قرار دهيد و همه روزه به آنها آب بدهيد. بعد از دو ماه آنها را به گلدان اصلي يا باغچه منتقل کنيد.روش خوابانيدن : براي اين منظور شاخه هاي بلند يک يا دو ساله را که در قسمت پايين بوته قرار دارند انتخاب کنيد، زير هر شاخه، گلداني را که از ماسه نرم پر شده قرار دهيد و قسمت مياني شاخه را در داخل گلدان بکاريد. لازم است هرسرشاخه شامل دو يا سه جوانه باشد. معمولاً يک ماه و نيم به طول مي انجامد تا شاخه هاي خوابانيده شده کاملا ريشه دار شوند. براي سرعت بخشيدن به ريشه زايي شاخه ها بهتر است قبل از قرار دادن ساقه در ماسه، قسمتي از آن را که بايد در ماسه قرار گيرد با نوک چاقو خراش بدهيم. بعد از اينکه ريشه ها توليد شدند شاخه را از پايه مادري جدا مي کنيم. نهالهاي جوان ريشه دار را درون گلدانهاي حاوي خاک مناسب بکاريد. هر دو هفته یکبار نیز با کود مایع مخصوص گیاهان زینتی تقویت شود .
ناهید
سلام . خرداد 91 ناهید 6 ماه پیش گلدان یاس خریدم و در منزل پشت پنجره جنوبی نگهداری کردم. تا اردیبهشت چندبار گل داد که با یک اشاره می افتادند. رشد می کرد اما برگها کوچکتر از برگهای اولیه می شدند و لبه برگها چین دار می شد.وقتی متوجه شدم که یاس آهک دوست ندارد، فکر کردم پوست تخم مرغی که در خاکش ریخته بودم باعث ضعف یاس شده .پس طبق اصولی که در سایت خواندم خاک آن را عوض کردم و پاجوشی که در آمده بود را به گلدان دیگری منتقل کردم. با اینکار ریشه را مجبور شدم دو تکه کنم. حالا گلدان اول که کاملا خشک شده و پاجوش سبز مانده ولی هیچ رشدی نمی کند. آبیاری آن منظم، با اسپری به برگهاآب می پاشم،دما 20 تا 30 درجه است آنرا از اردیبهشت که گلدانش را عوض کردم در بالکن جنوبی گذاشتم که روزی 2 ساعت آفتاب مستقیم می خورد. 1-آیا نداشتن رشد و جوانه نزدن به خاطر آسیب به ریشه است؟ 2- آیا به علت پوست تخم مرغ است؟ 3-آیا به کود احتیاج دارد ، کود کریستالون سبز مناسب است؟ 4- آیا امیدی هست که با آبیاری بیشتر دوباره ریشه فعال شود و بازهم پاجوش بزند ؟ متشکرم.   پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله.در صورتیکه عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض ،خاک اطراف ریشه جدا نشود.خیر.پوست تخم مرغ مضر است ولی به طور مستقیم باعث خشک شدن نمیشود.شرایط ایده ال رشد را که در قسمت معرفی گیاه عنوان شده فراهم نموده واز هرگونه تعویض خاک،کوددهی ،سمپاشی و... تا استقرار کامل گیاه وادابته شدن با شرایط جدید اجتناب کنید چون باعث بدتر شدن اوضاع میگردد.امیدوار باشید
ژیلا مزرعی
سلام یاس باغچه ما حدود بیست سال پیش کاشته شده و طی چند سال اخیر گل دهی ان بسیار کم شده دلیلش چیست؟
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام زمان گل دهی آبیاری را بیشتر کنید و هنگام گل دهی برنامه کود دهی را شروع کنید کود شیره گوسفندی یا سولفات آمونیوم +فسفات آمونیوم هر 2 هفته یک بار اواسط بهار پای بوته دهید.قلیایی بودن آب و خاک نیز مانع گل دهی می شود.
آرش صادق
باسلام درود بر شماهمیشه برا شما زحمت میدهیم ونمی توانی تلافی کنیم یاس من گل هاش ریخته وچه بایدسرزنی کنم این درگلدهی تاثیری نکند تا دوباره گل افشانی کند واین کار درست است ودر محلی افتاب گیر گل خانه است وکمی برگ هاش هم احساس می کنم کمی زرد شده واز سبزی در امدنه همش نه چند تاش . مرا راهنمای کنید ممنون از سایت خوب شما  پاسخ مشاهده
آرش صادق
نازیلا سعدوندی
ملوک مشکوری
سلام گیاهم یاس رازقی 5 پر است در پنجره رختکن حمام گذاشتهام روزانه 4 ساعت در نور آفتاب قرار دارد و شرایط هوایی مرطوب حمام که به آن میرسد باعث شده ساقه های بلند و طویلی پیدا کند و شرایط گل دهی خوبی دارد حالا من میتوانم ساقه های آنرا نخ کش کنم به سمت هال ؟   پاسخ مشاهده
بابک مهردل
سلام. دو هفته ای میشه که یه گلدون کوچیک یاس رازقی آپارتمانی گرفتم. اوایل خوب بود، یه گل هم داشت که بعد از چند روز افتاد. فاصله ی جای گلدون با پنجره زیاده به خاطر همین، هر وقت هوا آفتابیه گلدون رو روی یه چارپایه نزدیک پنجره میذارم تا آفتاب بخوره و دوباره بر میگردونم سر جای قبلیش. دو-سه روز یه بار بهش آب میده. تا دو روز پیش خوب بود، حتا چندتا جوانه هم زد و رشد خوبی داشت. از دو روز پیش بعضی از برگاش لهیده و پلاسیده و بعضیشم خشک شده، نوک بعضی از برگ ها هم خشک و قهوه ای شده. لطفا راهنمایی کنید. ممنون از شما و سایت جامع تون  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بايد گياهتان را درمکاني با افتاب ملايم و فيلتر شده مانند افتاب پشت پرده توري قرار دهيد ويا گياه را به مکاني روشنتر با نورزیادغير مستقيم منتقل نماييدو با عنایت به این موضوع هر چه فاصله تا منبع نور( مثلا پنجره اتاق ) زیاد باشد شدت نور دریافتی کمتر بوده و بر کیفیت گلدان اثر می گذارد. معمولا ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر فاصله تا پنجره مناسب است. از جابجایی لحظه به لحظه گلدان جدا خودداری شود.مهمترین نکته در نگهداری اینه که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و... انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید.. از قراردادن گلدان در محل کوران هوای گرم یا سرد و محلهای پر ترددکه باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش ویا گرمایشی جدا خودداری شود در فصل پاییز که هوا رو به سردی می‌رود و به خصوص در فصل زمستان، رشد گیاه هم کمتر شده و ممکن است به طور کلی متوقف گردیده باشد. در این فصل که هنگام استراحت گیاه است، تبخیر آب داخل خاک گلدان نیز کمتر می‌گرددو نیاز آبی گونه های زینتی در فصول سرد بدلیل ورود به دوره رکود و کم شدن شدت تبخیر و تعرق به ۲۵ تا ۳۰ درصد نیاز ایام دیگر سال می رسد. پس باید از میزان آبیاری آن کاسته و فواصل آن را زیادتر و از افراط در آبیاری آن خودداری نمود. مجدداً در فصل بهار و تابستان میزان آبیاری را بسته به نیاز گیاه افزایش دهید.. برای تععین زمان ابیاری سطح خاک رو 2-3 سانت کنار بزنید وخشکی خاک رو بررسی کنید.اگه خاک خیس نبود وبه دست نچسبید باید ابیاری کنید.دقت کنید خاک نباید کاملا خشک بشه وخیس هم نباشه. هر ازچندگاهی با کنترل زهکش از باز بودن سوراخ انتهایی وخروج اب اضافی از گلدان مطمین شوید.از جمع شدن اب در زیر گلدانی جلوگیری کنیدویا داخل زیر گلدانی(بین گلدان و زیر گلدانی)یک لایه سنگریزه قرار دهید به نحوی که خاک گلدان در تماس مستقیم با آب قرار نگیرد.این کار در جلوگیری از باتلاقی شدن خاک موثر است در هر نویت ابدهی گیاه رو سیراب کنید.مقداری به گیاه اب بدهید که فقط مقدار کمی اب از سوراخ ته گلدان بیرون بزنه .این یعنی کل خاک اب خورده.با تجربه میتونید این مقدار رو بدست بیارید وبستگی به حجم گلدونتون داره هر از چندگاهی سطح خاک را با وسیله ای مانند بیلچه نرم نمایید(شخم بزنید).مخصوصا اگه اب سریع از گلدان خارج بشهکه این علامت سله بستن خاکه
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
گل یاس سفید
یاس ایتالیایی
یاسمن تابستانه
یاسمن زمستانه
یاس صورتی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
بونسای برگ نو
برگ نو معمولی
زبان گنجشک
زیتون معمولی
یاس خوشه ای
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت