٢١/١/١٤٣٨ --- 10/23/2016 --- ۱۳۹۵ يکشنبه ۲ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
بذر کاهو، بذر کلم، کود شیمیایی، سموم دفع آفات،نهال
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت و پرورش گل نرگس در منزل
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  141  نفر
بازدید امروز :  6286  بازدید
بازدید دیروز :  24447  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه تخصصی بذر، گل وگیاه، لوازم کشاورزی بذرکو
فروش پاییزی محصولات ویلمورین
انجیر  -  FIG
FICUS CARICA : نام علمی
  MORACEAE  - توت : خانواده
مدیترانه : بومی منطقه
falgu , Gujarati : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
شنی سبک تا رسی سنگین
22 درجه سانتیگراد
کمی خشک
متوسط

انجیر

درخت انجیر گونه ای از جنس فیکوس (Ficus) در خانواده Moraceae بومی مناطق مدیترانه ای میباشد.
در مناطق گرمسیری درخت انجیر به شکل درخت یا درختچه دیده می شود.ارتفاع آن 4 تا 9 متر است و پهنای آن از ارتفاعش بیشتر است . پوست درخت صاف و خاکستری نقره ای است. بسیاری از ارقام آن در باغچه های خانگی وجود دارند.'Celeste', 'Ischia', 'Magnolia' 'Brown Turkey' در جنوب شرقی ایالت متحده امریکا محبوبیت دارند. در مناطق خشک جنوب شرقی نیز 'Adriatic', 'Kadota', 'Mission' عمومیت دارند.
برگ ها منفرد و متناوب به رنگ سبز روشن و بزرگ به طول 1 فوت .برگ دارای 1-5 لب عمیق است که سطح برگ نرم بوده اما در سطح زیرین آن مودار و زبر است.
جنس فیکوس (Ficus) دارای ۶۰۰ گونه می‌باشد که اغلب انواع آن وحشی یا زینتی هستند مانند درخت معروف به درخت کاتوچو (فیکوس الاستیکا) که هم زینتی است و هم صنعتی. فیکوس بنگالنسیس و فیکوس رلیگیوزا انواع زینتی این گیاه می‌باشند که در تزئینات و به عنوان گیاه آپارتمانی مصرف زیاد دارند.
گل های کوچک انجیر خارج از دید است و به صورت خوشه هایی درون میوه سبز وجود دارند. میوه بالغ دارای پوست سختی است به رنگ سبز تیره تا قهوه ای یا بنفش تیره دیده می شود که اغلب پس از آماده شدن ترک خوردگی دارند و مغز گوشتی آن دیده می شود. داخل ان پوست سفیدی وجود دارد که توده ای بذر را درون میوه گوشتی احاطه کرده است. دانه ها به میزان کم یا زیاد درون میوه وجود دارند
درخت انجیر را در انواع مختلف خاک از شنی سبک تا رسی سخت می‌توان کاشت. در اراضی شنی سبک خطر حمله نماتود بسیار زیاد است. بهترین خاک برای کاشت این درخت اراضی لیمونی است. در این نوع اراضی میوه دادن درخت به علت رشد زیاد شاخ و برگ دو یا سه سال به تاخیر می‌افتد.
به همان اندازه که درخت انجیر به گرمای زیاد مقاوم است نسبت به سرما مخصوصا در دوره جوانی حساس است و سرما یک عامل محدود کننده در کاشت این درخت می‌باشد. اثر گرما و رطوبت در میوه انجیر نسبت به نوع مصرف میوه متفاوت است. انجیرهایی که برای کنسرو و یا در شیرینی‌پزی مصرف می‌شود در هوای مرطوب محصول مرغوب‌تری می‌دهد تا در هوای گرم و خشک و برعکس میوه درختان انجیری که در هوای خشک و نسبتا گرم کاشته شده‌اند برای تهیه انجیر خشک مرغوب‌تر است تا آنهای در هوای مرطوب عمل آمده‌اند.
بر اساس تحقیقات انجام شده، برگهای درخت انجیر بدلیل داشتن خصوصیات تسکین دهندگی و دافع کرم روده مورد استفاده قرار گرفته و دم کرده برگ درخت انجیر مسکن بوده و برای معالجه سرفه تجویز شده‌است.
میوه انجیر برای نرم کردن سینه و روده و دارای خاصیت ویژه‌ای می‌باشد. انجیر تازه منبع غنی بتاکاروتن و ویتامین ث است که در جلوگیری از ابتلا به سرطان کاربرد دارند.
جوشانده انجیر در التهاب دستگاه تنفسی و غرغره کردن آن برای گلو درد و سرماخوردگی مفید بوده و عفونت‌های لثه را نیز درمان می‌کند. خوردن انجیر تازه و خشک سبب لینت مزاج و یبوست مزمن را درمان می‌کند و در طب جدید شربتی برای رفع بیماریهای یبوست کودکان تهیه شده‌است.
از انواع آفات درخت انجیر: سیمتیس نمورانا، هسپروفانس گریزئوس، سفیدک انجیر، موزائیک انجیر، شکاف خوردن میوه انجیر و بیماری ترشیدگی میوه انجیر.
بذر آن در بهار کاشته می شود و اولین زمستان نهال ها در گلخانه می مانند و وقتی اندازه نهال به میزان کافی بزرگ شد آن را از گلخانه خارج می کنند. همچنین قلمه زدن نیز از راه های دیگر برای تکثیر است با استفاده از قلمه های 10_12 سانتی متری و این قلمه ها باید از سرما به دور باشند. بهتر است قلمه ها در گلدان های جداگانه قرار داده شوند.

: منابع  

تصاویر گیاه انجیر:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
کوثر خسروشاهی
سلام وبا تشکر ازشما:برای ترشیدگی انجیر چیکار باید کرد؟ ظمننا درخت انجیر من میوهای درشت مانند گلابی وسبز دارد سالی دو بار میوه میدهد واز اوایل تیر شروع به رسیدن میکند.ولطفا نحوه نکهداری درخت کامکوات را بفرمایید؟  پاسخ مشاهده
افسانه فرود
با سلام بیماری درایران ناشی از مخمر Hanseniospora osmophila است كه با مگس سركه یا سوسك میوه انجیر از طریق چشم میوه انجیر به داخل آن انتقال می یابد. این مخمر ها باعث ترشیدگی، ایجاد بوی الكل و تغییر رنگ میوه می شوند.متاسفانه هنوز راه مبارزه برای این بیماری پیدا نشده اما در مراحل اولیه به محض مشاهده حشرات آفت مبارزه با دیازینون می تونه موثر باشه اما در مراحل پیشرفت بیماری مبارزه موثر نیست .میوه انجیر در مناطق مرطوب درشت تر می شود. در مورد نگهداری درخت کامکوات شرایط مانند نگهداری سایر مرکبات است نور زیاد آب و هوای مرطوب یا کمی مرطوب درجه حرارت 15 درجه سانتیگراد خاک سبک با زه کش مناسب. گونه از کامکوات به نام ناگامی تابستان داغ 27 تا 38 درجه سلسیوس را تحمل می کند عموماً تا 12 درجه سلسیوس زیر صفر را بدون آسیب تحمل می کنند. ناگامی در منطقه چای واقع در چین، جایی که برای سایر مرکبات، حتی نارنگی ساتسوما، زیاده از حد سرد است، رشد می کند. داشتن دوره ای خفتگی عمیق در زمستان، تا حدی که برای چندین هفته بعد از گرم شدن هوا بدون شاخه و شکوفه های جدید می ماند، آن را از سایر انواع مرکبات مشخص می کند. اگرچه می تواند دماهای پایین را، به وسیلۀ ورود به خفتگی عمیق زمستانه، تحمل کند، ولی برای رشد بهتر و تولید میوه های شیرین و بزرگ نیازمند نواحی گرم است.
امید hi
س.یه انجیر گلابی داریم میوه هاش بیشترش میریزه جوری هم نیست که یشه بهش وقتی کوچکن اب کم داد چون کم کم میرسن.سله شکنی هم شده.مرسی.جواب لطفا  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
اگر آبیاری مناسب باشه ،در درجه اول کمبود مواد غذایی و فقیر شدن خاک و در درجه دوم حمله افات از علل ریزش میوه هاست .با کود کامل تقویتش کنید ،از نظر وجود افت هم بررسی شود .
لیاقت
با سلام 
تعدااند،درخت انجیر دارم از نوع گلابی،سیاه و معمولی که همه در یک ردیف کاشته شده اند، یعنی از نظر نور، آب، کود و...  شرایط یکسانی دارند و همه آنها میوه دهی خوبی دارند به جز یکی از آنها که نژاد زرد کوچک است و مخصوص خشک کردن این درخت باوجود اینکه بار خیلی زیادی میدهد جز چند عدد انگشت شمار ما بقی انجیری آن نمیرسد و حتی با سرد شدن هوا به درخت میماند و خشک می‌شود، پیشنهاد عملی شما برای کمک به رسیدن میوه های این انجیر چیست؟
با تشکر فراوان
  پاسخ مشاهده
امیر
سلام خدا قوت . توی خونه انجیری دارم که تا حالا که حدود 10 میشود همیشه انجیر با دونه داشته اما امسال دونه نداره .چرا؟چکارش کنج که بشه مثل قبل؟ هفته ای یکبار آب میدم و نور کامل دریافت میکنه دما تا حدود 35_38میرسد ممنون از راهنماییتان  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام عدم تغذیه مناسب و تنظیم نبودن آبیاری از علل احتمالی هست ، زمانی که میوه ها کوچک هستند زیاد آبیاری نکنید و یا اصلا به درختان آب ندهید و سپس به طور منظم آبیاری نمایید هفته ای یکبار، هر 2 تا 3 سال یکبار بایستی خاک باغچه را کود دامیبدهید که علاوه بر تامین مواد غذایی در بهبود وضعیت خاک شما نیز تاثیر زیادی خواهد داشت و در فصل رشد نیز با کودهای ماکرو و میکرو تقویتش کنید .
ابوالفضل کریم
با سلام وعرض خسته نباشید در حیاط منزل یک درخت انجیر سیاه داریم هر سال بار خوبی میدهد یکی از مشکلات که الان هم به وجود آمده میوده های بزرگ از انتها کمی باز میشوندو درون آنها پر رینگ شده و ترش میشوند اما در میوه های کوچکتر این موضوع نیست خواستم بدانم علت ترش شدگی چه متواند باشد با تشکر  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام احتمالا بیماری ترکشیدگی انجیر باشه .بیماری با مگس سركه يا سوسك ميوه انجير از طريق چشم ميوه انجير به داخل آن انتقال مي‌يابد. اين مخمر‌ها باعث ترشيدگي، ايجاد بوي الكل و تغيير رنگ ميوه مي شوند.در مراحل اوليه مبارزه با آفات با سم ديازينون موثر است .براي كنترل اين آفت ميتوان از ترکيب پروتئين هيدروليزات(10درصد) همراه با سم ديازينون( 2 درهزار) درون بطري پلاستيکي(Pet) و يا تشتک هاي قرار داده شده در زير سايه انداز درختان ميزبان در ابتداي مشاهده آفت استفاده كرد.درصورت بالا بودن شدت آلودگي، طعمه پاشي بخش هائي از درخت با طعمه مسموم متشکل از پروتئين هيدروليزات(5-3 درصد) همراه با سم ديازينون( 2 درهزار) توصيه ميشود، طعمه پاشي شاخه هاي اصلي و يا بخش هاي بدون ميوه درخت براي اين کار مناسب تر است.
عبدالمجید فرجیان
با سلام
2 سال است که بعد از کاشت درخت میوه و یا گل -بعد از جوانه زدن -جوانه ها خشک میشوند.
هم اکنون درخت انجیری که در پاییز کاشته ام همین حالت را پیدا کرده است و علاو ه بر آن برگها در حال پژمردگی و خشک شدن هستند
لطفا راهنمائی بفرمائید

با تشکر فرجیان
  پاسخ مشاهده
عبدالمجید فرجیان
سلام
با تشکر از پاسخ شما
بنده با ایجاد یک گودال بقر 40 سانتیمتر در فاصله 40 سانتیمتری از مرکز ساقه بعمق 50 سانتیمتر ایجاد کردم .
مشاهدات:
1- رطوبت در حد 70%
2- مشاهده 2 عدد کرم سیاه رنگ بقطر 3-4مم و طول 5مم
3- نرمی خاک مناسب در حدی که براحیتی بیل در خاک عمل میکرد.
4- ایجاد نواحی قهوه ای رنکگ بر روی برگ
در تصاویر پبوست تعدادبرگها و شکل افتدگی نشان داه شده است
عبدالمجید فرجیان
سلام
با تشکر از پاسخ شما
بنده با ایجاد یک گودال بقر 40 سانتیمتر در فاصله 40 سانتیمتری از مرکز ساقه بعمق 50 سانتیمتر ایجاد کردم .
مشاهدات:
1- رطوبت در حد 70%
2- مشاهده 2 عدد کرم سیاه رنگ بقطر 3-4مم و طول 5مم
3- نرمی خاک مناسب در حدی که براحیتی بیل در خاک عمل میکرد.
4- ایجاد نواحی قهوه ای رنکگ بر روی برگ
در تصاویر پبوست تعدادبرگها و شکل افتدگی نشان داه شده است

ا.س.فرود
سلام نا مناسب بودن خاک ،بیماری و یا وجود کرم در خاک می تواند علت باشد ،در صورت امکان نمونه ای از خاک و برگ ها را به آزمایشگاه خاک شناسی یا جهاد کشاورزی در منظقه خود برده تا توصیه های کودی لازم به شما داده شود .
ا.س.فرود
دمای بالا ،زیاده روی در آبیاری و کمبود مواد غذایی ،آفات می تواند باعث این عارضه شده باشد ،در فاصله دو آبیاری اجازه دهید سطح خاک خشک شود .معمولا هر 7 تا 10 روز یکبار آبیاری کافی می باشد .هر 2 تا 3 سال یکبار بایستی خاک باغچه را کود دامی ( اگر کود گوسفندی پوسیده باشد بهتر است ) بدهید که علاوه بر تامین مواد غذایی در بهبود وضعیت خاک شما نیز تاثیر زیادی خواهد داشت .البته بایستی مواد غذایی دیگری هم به صورت کود های شیمیایی در اختیار درختان خود قرار دهید . به عنوان مثال کودهایی تحت عنوان N P K یا کود های کامل برای درختان بسیار لازم و مفید می باشند و در صورتی که می خواهید درختان شما شاداب و پر محصول باشند و کیفیت محصولات هم بالا باشد از کودهایی که به انها ریزمغذی گفته می شود نیز استفاده نمایید /زیر برگ ها را نیز از نظر وجود آفت بررسی کنید ،ممکن است آفت کنه داشته باشد،کنه ها به صورت نقاط بسیار ریز همراه با تارعنکبوت یا گرد و خاک مشاهده می شوند .
عبدالمجید فرجیان
مجددا سلام
موقعیت جغرافیائی : اهواز
زمان تصویر برداری : ساعت14:30
درجه حرارت حدودا43 درجه سانتیگراد

معصومه فاضلی
سلام روزتون بخیر من چندتا قلمه پرورش دادم برای کاشت بونسای الان دوماه گذشته و ریشه دادن و میخوام که توی خاک بکارمشون (تا الان توی ماسه بودن و هرروز ابیاریشون میکردم) حالا نمیدونم چه خاکی باید برای این کار استفاده کنم و شرایط کاشت قلمه توی خاک چیه ممنون میشم کمکم کنید  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام بستگی به نوع گیاه دارد ،به طور کلی از ترکیب خاکبرگ +خاک باغچه +ماسه یا کوکوپیت +پیت ماس +پرلیت می توانید استفاده کنید . ريشه هار اچک کنيد معمولا 2-3 ماه طول ميکشد تا اماده انتقال بشود. پس از ريشه دار شدن بايد از دفعات ابياري بتدريج کاسته شود. اجازه بدهيد تا ريشه دهي کامل شود(5تا 10 سانت)وسپس انرا با دقت ,وبدون جداشدن خاک اطراف ريشه در خاک مناسب بکاريد. قلمه هاي تازه ريشه دار شده را در گلدان کوچکي شروع کنيد و با بزرگ شدن آن تدريجا آنرا به گلدانهاي بزرگ منتقل کنيد.قلمه‌ها ابتداي زندگيشان چون هنوز ريشه کاملي ندارند به آهستگي رشد ميکنند. پس از اينکه رشد ريشه و تغذيه آن کامل شد رشد گياه نيز تصاعدي خواهدشد.
رامین مجیدی
سلام من یه درخت انجیر بزرگ دارم تقریبا 14-15 ساله است تقریبا دو سه سال هست که انجیرهایی که میده وقتی کوچیک هستن زرد میشن و میریزن بیشترشون ( خیلی زیاد میده ) اون تعداد کمی هم که میمونه میرسه اما کوچیکن و طعم ندارن اصلا در صورتی که قبلا هم انجیراش بزرگ بودن هم شیرین وضعیت ابیاریش به این صورت هست که معمولا هفته ای یک یا دو بار اب میدم به این صورت که با فشار خیلی کم میزارم پاش یه دو ساعتی
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام زمانی که میوه ها کوچک هستند زیاد آبیاری نکنید و یا اصلا به درخت آب ندهید ( آبیاری باعث ریزش میوه می شود ) و سپس به طور منظم آبیاری نمایید . مثلا هفته ای یکبار به مدت یک ساعت آبیاری کنید هر چند وقت یکبار خاک اطراف تنه درخت را سله شکنی کنید.زمانی که جوانه برگ ها ظاهر شدند درخت را با کود کامل شامل عناصر ماکرو +میکرو المنت تقویت کنید تا ریزش میوه کمتر و کیفیت میوه بهتر شود.هر 2 تا 3 سال یکبار نیز به خاک باغچه کود دامی پوسیده اضافه کنید.
محمد مهدی رافق وند
سلام خسته نباشید خواستم ببینم میشه انجیر رو با فیکوس های دیگر مثل الاستیکا یا فیکوس جنگلی پیوند زد اینو می پرسم چون هم خانواده هستند؟ باتشکر  پاسخ مشاهده
محمد مهدی رافق وند
سلام خسته نباشید خواستم ببینم میشه انجیر رو با فیکوس های دیگر مثل الاستیکا یا فیکوس جنگلی پیوند زد اینو می پرسم چون هم خانواده هستند؟ باتشکر
ا.س.فرود
سلام امتحان کنید ، پبوند بین گونه های درون یک جنس گاهی گیرا و گاهی نیز نا موفق هستند .مثلا بادام را نمی توان روی زرد آلو پیوند زد ولی روی هلو به خوبی جواب می دهد .
ابوالفضل کریم
با سلام بنده در خانه یک درخت انجیر سیاه داریم که در ساله بار خوبی میدهد یک مشکل که دارد این است که الان که درخت تازه برگ درآورده بعد از یک ماه بعضی از برگها خودشان را جمع کرده چروکیده و خشگ میشوند با استفاده از سم دیازینون سم پاشی میکنم یک مقدار بهتر میشود ولی باز ماه بعد به همین صورت میشود مشکل دوم بار اولی که برا میوه میدهد انجیر ها بزرگ و عالی هستند ولی در بارهای بعدی کیفیت آنها کم میشود و داخل انجیر ها با اینکه هنوز جا برای رسیدن و نرم شدن دارد ترش میشوند ممنون میشوم کمک کنید با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
احتمالا افت شته ویا کنه دارد/.جهت مبارزه شیمیایی با این افت از حشره کشهای تماسی مانند مالاتيون. ديازنيون، گوزاتيون و... به نسبت به يک قاشق چای خوري ( دو سي سي در يک ليتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مايع ظرفشويي ) استفاده شود که بايد روی قسمتهای الوده وشاخ وبرگ گیاه(پشت وروی برگها) اسپره نمایید. بهتر است که اینکاردر خارج از آپارتمان و در فضای باز انجام شود و این ماده را از دسترس اطفال دور نگهداریدودر هنگام سمپاشی با پارچه نازکی دهان و بینی خود را بسته و یا از ماسک استفادهنمایید. . در ضمن مقداری از محلول را نیز به صورت ابیاری به خاک گلدان بدهید.در مصرف محلول زیاده روی نکنید وبه مقدار کفایت استفاده نمایید.بعد از 14-7 روز سمپاشی تکرار شود.بهتره سمپاشی رو با دز کمتر در مورد تمام گیاهان موجود در منزلتان نیز انجام بدهیدو در صورتي که مؤثر واقع نشود بايد دو هفته بعد تکرار شود. به ازائ هر لیتر اب یه قاشق چای خوری سم مصرف شود . نکته اي که بايد به آن توجه کرد اين است که با عنايت به اين که اين حشرات از شيره گياهي تغذيه مي کنند، بهتر است از سموم سيستميک مانند کونفیدور ،اتیون ،متاسیستوکس و...نيز جهت مبارزه استفاده کرد. به منظور تقویت گیاه باید از کودهای کامل مخصوص استفاده نمایید .هر دو هفته یه بار به مقدار یه قاشق چای خوری کوچیک از کود رو در یک لیتر اب حل نموده وبه مقدار کافی از محلول مورد نظر به صورت ابیاری به گیاه بدهید. در مصرف کود زیاده روی نکنید وبه ازا هر لیتر اب یه قاشق کود بدهید
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
بنجامین آمستل
بونسای فیکوس رتوزا
انجیر چسب
فيكوس دیورسیفولیا
فیکوس الاستیکا

گیاهان دیگر از همین خانواده :
درخت نان آفریقایی
درخت نان
جک فروت
ماما کادلا
کِلِدانگ
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
فارمکت (بازار آنلاین کشاورزی)
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت