٢٨/٤/١٤٣٧ --- 2/8/2016 --- ۱۳۹۴ دوشنبه ۱۹ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فروشگاه بذر و لوازم کشاروزی
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  110  نفر
بازدید امروز :  23444  بازدید
بازدید دیروز :  22862  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
shima
من 3شاخه گیاه بامبو دارم وقبلا از این ژلهایی که 500 تومان داخلش ریختم بد نبود ولی مدت 1.5 که می بینم برگهام نوکشهاش همه زرده وساقه هاشون هم داره زرد میشه تروخدا به من بگید چی کار کنم کجا بذارم من این گیاه و از وقتی عروسی کردم ومیخوام تا آخر عمرم نگرش دارم ممنون میشم راهنماییم کنید  پاسخ مشاهده
م.شهاب
با سلام و تبریک عروسیتان اما انشاالله عمرتان اینقدر کوتاه نباشد چون عمر این گیاه بطور متوسط از عمر متوسط انسان خیلی کوتاهتر است ! زردشدن و سوختن نوک برگها چند دلیل می تواند داشته باشد از جمله گرمی و خشکی محل نگهداری ؛ کمبود پتاسیم که از عناصر مورد نیاز گیاه است و قطره غذایی باید حاوی آن باشد و همچنین عدم جذب آب کافی توسط ریشه ها بعلت بیماری یا سختی آب شرایط را بررسی کرده و مشکل را برطرف کنید. موفق باشید.
شیما ا
سلام اگه تو آب بامبو چند سنگ که خوب شسته و تمیز شده باشند قرار بدهیم برای سلامت بامبو مشکلی پیش نمیاد؟ سنگها رو برای زیباتر شدن گلدان بکار میبرم.  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
خیر مشکلی نداره
وحید موسوی
با سلام من یک سال پیش قلمه ای از بامبو جدا کردم و اول داخل آب قرار دادام که ریشه کرد، ولی بعد از چند ماه هیچ تغییری در رشد آن مشاهده نشد، بعد از خاک بامبو استفاده کردم و گلدان بامبو را داخل یک ظرف آب قرار دادم تا همیشه خاک آن مرطوب بماند. الان رشد بامبو بسیار کم و در 6 ماه اخیر تنها چند میلیمتر بوده، درضمن چند هفته ای هست که روی ساقه آن لکه های زرد رنگ و در بعضی جاها سفید رنگ مشاهده میشود. ممنون  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام یعنی خاک گلدان باتلاقی شده است ؟بامبو را از خاک خارج کرده آنتهای ساقه و ریشه را بررسی کنید اگر نرم ،شل یا زرد شده هست باید از بافت سالم قلمه بگیرید و در آب قرار دهید تا کمی ریشه ها پر شوند آب باید 24 ساعت کنار بماند تا فاقد کلر و فلوراید شود و تا 3 سانتی انتهای ساقه نیز بیشتر آب نریزید و هر 20 روز آب ظرف را عوض کنید خود ظرف را هم خوب بشویید و خشک کنید.نور غیر مستفیم و دما 24 درجه باشد.پس از ریشه دهی می توانید در خاک بکارید.خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت ماس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.تنها زمانيکه برگ ها کمي زرد شدند مي توانيد نصف مقدار توصيه شده به گياه کود دهيد. اين گياهان ، بايد در خاکي قرار داده شوند که مرطوب است - نه خاکي که خيلي خيس باشد- اجازه ندهيد که خاک کاملاً خشک شود. سطح خاک ملاک مناسبي براي سنجش ميزان رطوبت خاک نيست چرا که گاهي در بعضي مناطق تابش خورشيد بر سطح گياه باعث ميشود که سطح رويي خاک خشک باشد درحاليکه خاک داراي رطوبت مناسب است. براي فهميدن ميزان رطوبت خاک بهتر است که انگشت خود را در خاک وارد کنيد. اگر تا عمق سه يا چهار سانتي خاک خشک بود، وقت آبياري خاک فرا رسيده است.
سعید رحمانی
باید از خاک ژله ای استفاده کنید .
محمد علی بیکی
سلام ریشه بامبوهای داخل آب زردرنگ شده اند دلیلش چیه؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
به طور معمول ریشه ها بعد از مدتی به رنگ قرمز یا نارنجی در می ایند. اگر ساقه ها وبرگها مشکلی ندارن جای نگرانی نیست. تعویض مرتب اب واستفاده از قطره بامبو مرغوب فراموش ن.شود
الهام
سلام من 3 روز پیش 5تا بامبو خریدم.تا امروز حالشون خوب بود اما امروز دیدم برگاشون زرد شده.با خوندن مطالب سایت فهمیدم به خاطره نور خیلی مستقیمی بوده که بهشون می خورده.چی کار کنم دوباره رنگشون سبز شه؟خواهش می کنم راهنمایم کنید.ممنونم  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
این پرسش حذف شده است
سمانه ایروانی
باسلام بامبوهای من روی ساقه هاشون لکه های سفید رنگ اویزان مانند جوش زده چی کارکنم لکه ها ازبین برند وبامبوهام صدمه نبینند  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام به ساقه دست بزنید اگر ساقه زرد نرم و شل نشده باشد مشکلی ندارد.هر 20 روز ظرف را کاملا ضد عفونی کنید و خشک کنید و 3 تا 5 سانتی انتهای ساقه بیشتر آب نریزید.
محمد کریمی
با سلام. من پنج تا بامبو را در یک ظرف آب بلند به مدت تقریبا سه سال نگهداری می کنم. اخیرا بامبو ها را کنار پنجره قرار دادم و بعد از یک ماه دانه های گرد مانند سفیدی روی برگ ها دیدم و همجنین تار هایی مثل تار عنکبوت، تمام دانه ها را با دستمال پاک کردم و بامبو را در محل خنک تری در معرض نسیم باد خنک قرار دادم الان یک ماه است که در این وضعیت قرار دارد که امروز مجدد متوجه دانه های سفید روی برگ ها شدم و تعدادی از برگ ها زرد شده بودند. مجدد برگ ها را اینبار زیر دوش با آب تمیز کردم و برگ های زرد را جدا کردم، اینبار محل بامبو را در جای خنک بدون نسیم باد قرار دادم. لطفا اگر می توانید راهنمایی بفرمایید بامبو ها را از شر این آفت ها خلاص کنم. ضمنا گیاهان بامبو را در چه دمایی باید نگهداری کرد تا رشد بهتری داشته باشند؟ تشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
جابجایی مکرر اصلا برای گیاه مناسب نیست.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که اگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند. محدوده دمایی 24 درجه برایش مناسب است.احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید.مقداری رابه صورت ابیاری در خاک بدهید ومقداری را هم رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
sadaf
سلام ، من تعدادی بامبو دارم که چند وقته روی اونا چیزی مثه شته به وجود اومده ، چی کارش باید بکنم؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون بدون عطر (یا چند قط ره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی با فاصله سمپاشی نماید. توجه کنید که فاصلهٔ اسپری حدود ۲۰ سانتی‌متر باشد ومقدار اسپره کم باشد.. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد. 2-3مرتبه وبا فاصله 3-4روز این کار را تکرار نماییدودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
تني
با سلام و تشكر بابت سايت بسيار مفيد شما، سوالي داشتم. حدود 2 سال است كه 5 شاخه بامبو دارم تا كمي پيش رشد خوبي داشتند و سرحال بودند ولي اخيراً ساقه آنها لاغر شده، برگهاي پاييني آنها ديگر لطافت هميشگي را ندارد ، زير قسمت پيچ خوردگي بامبو ها دانه هاي سفيد زبر ديده مي شود آب آنها را با اينكه هر دو روز عوض مي كنم بوي بدي مي دهد ولي برگهاي آنها همچنان سبز است. لطفا راهنمايي كنيد.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
یكی از موارد تشخیص بیمار بودن گیاه بامبو این است كه آبی كه گیاه در آن قرار داده شده زود به زور زرد و كدر وبدبو می شود.تمیز نگه‌داشتن آب بامبو و با تعویض هفتگی تاثیر به سزایی در سلامت گیاه دارد. . برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.دیده می شود که قسمتهایی از ساقه سفید شده و یا دچار آفت می شوند. برای این کار می توانید با یک مسواک نرم، قسمت های سفید را با آب و صابون شسته و یکساعت آن را کناری گذاشته و سپس ساقه ها را با آب زیاد بشوئید تا صابون پاک شود. در صورت وجود بیماری قارچی3 گرم سم مانکوزب را اب گلدان حل نمایید در ضمن هوا خيلي گرم است، گلدان را به محل خنکتر و مملو از اکسيژن منتقل نماييد،غبار پاشي نکنيد.
مرجان كهزاد
با سلام ميخواستم بدونم كه بامبو بايد توي اب نكهداري بشه؟!؟ ايا ساقه بامبو هم بلند تر ميشه؟!؟ من كذاشتمشون توي اب ريشه هم زدن حالا بايد بكارمش؟!  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام باید هر 20 روز آب ظرف را عوض کنید و خود ظرف را هم خوب بشویید و ضد عفونی کنیدو 3 تا 5 سانتی انتهای ساقه بیشتر آب نریزید.از آبی استفاده کنید که 24 ساعت در دمای محیط مانده و فاقد کلر و فلوراید شده باشد.جهت تقویت هم هر 10 روز یکبار یک قطره مخصوص بامبو به ازای هر ساقه در آب بچکانید. اگر مي‌خواهيد گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت موس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسینا مارگیناتا
دراسنا کامپکتا
درخت اژدها
دراسینا ریکی
دراسینا نقره‌ای

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
سانسیویریا تریفاسکیاتا
لیندا
سانسیویریا ارنبرگی
سانسویریا زیلانیکا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت