٢٧/١١/١٤٣٧ --- 8/30/2016 --- ۱۳۹۵ سه شنبه ۹ شهريور امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  76  نفر
بازدید امروز :  16950  بازدید
بازدید دیروز :  22418  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه تخصصی گل وگیاه بذرکو
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
mahsa
سلام...من 3 ساله 10 شاخه بامبو دارم که قدشان به 2 مترمیرسد...ولی 6 ماه است که رشدشان متوقف شده...باید چیکار کنم ؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
از قطره مخصوص بامبو برای تقویت گیاهتان استفاده نمایید.
محمد
سلام چنذ وقت است که گیاه بامبوی من در قسمت پایین داخل اب یک بچه کرده که در حدود 6 یا 7 سانتی متر شده جدیدا متوجه شدم که ساقه گیاه کلا زرد شده است و برگ های زرد هم دارد البته قبلا هم داشت خواهش میکنم بگید چکار کنم قد گیاه تا بالاترین برگ 120 سانتیمتر چطور میتونم گیاه کوچکتر رو جدا کنم من قبل از اینکه زررد بشه بهش از قطره بامبو و قطره مواد معدنی دادم ولی الان کلا ابشو عوض کردم از دستگاه ابشیرینکن ریختم  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بچه را از گیاه مادر جدا نمایید.ودر گلدان قرار دهید.با یک چاقوی تیز واز انتها گیاه جدید را جدا نمایید
یاسمین رادپور
سلام من نعدادی گیاه بامبو خریداری کردم تقریبا 20 عدد بامبو به ارتفاع 10-15 سانتی متر توسط یک رمان به هم متصل هستند و در بک گلدان سفالی لعابدار قرار دارند و ریشه هاشونم در هم پیچیده شده اگراینها رو از هم جدا کنم آسیب نمیبینند؟ و آیا راهی هست که اینها سریعتر رشد کنند؟ و اینکه رشد طبیعی اونها باید به چه صورت باشه؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام اگر ریشه ها در هم پیچیده شده اند ممکنه جدا کردنشون سخت باشه و ریشه صدمه ببینه ،هنگام تعویض آب بامبو ها را از گلدان خارج کنید و اگر لازم است به آرامی ریشه ها را ازم جدا کنید . .گياه بامبو نياز به نور مستقيم خورشيد ندارد. اين گياه كاملا آپارتماني است و بهترين نور براي آن نوري است كه جلوي آن پرده کشيده شده مي باشد. بامبو با شرايط آب و هوايي ثابت ، سازگار است. از اين رو از نگهداري بامبو مقابل باد کولر ، نزديک بخاري يا شومينه و يا جلو دري که بعضي اوقات نسيمي از لاي آن مي وزد ، خود داري كنيد و همچنين از جا به جا کردن آن بپرهيزيد. جا به جايي ممکن است ضربه جبران ناپذيري به گياه وارد کند و باعث زرد شدن برگهاي آن شود.ر روش نگهداري بامبو در آب نبايد تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه بايد فقط 3 تا 5 بند پايين آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گيرد ، ريشه تمام سطح ساقه را مي پوشاند و اين از زيبايي گياه مي کاهد. براي نگهداري بامبو در آب معمولي ابتدا مي بايد حدود 24 ساعت آب را کنار بگذاريد تا کلر آن کاملا از بين برود ، زيرا کلر آب باعث زرد شدن گياهان سبز مي شود . پس از گذشت مدت زمان ياد شده بامبو را در آن قرار دهيد . لازم به يادآوريست که هر 20 روز يک بار بايد آب گياه بامبو را عوض کرد . بامبو ، املاح موجود در آب را جذب و به اين ترتيب رشد مي کند . با تعويض آب ، املاح مورد نياز در اختيار گياه قرار مي گيرد و در نتيجه ، رشد سريع تر را شاهد خواهيد بود.پس از مدتی ممکن است بامبو دچار کمبود مواد غذایی شود در این صورت از قطره های مخصوص بامبو استفاده کنید .
یاسمین رادپور
سلام ممنون از پاسخگویی
قبلا من پاسخ سوالاتم رو هم در پروفایلم و هم در ایمیلم داشتم ولی الان این امکان واسم وجود نداره و دیدن پاسخ سوالاتم سخت شده ممنون میشم تگه راهنماییم کنید

ا.س.فرود
سلام لطفا از قسمت تماس با ما ، با مدیریت سایت مکاتبه کنید .
فاطمه
باعرض سلام وتشكر از راهنمايي هاي مفيدتون.من سه شاخه بامبو دارم كه تقريبا يكساله كه خريدم.بامبوها زير كانال كولر وكنار تلويزيون قرار دارد البته لازم به ذكر است كه كولر وتلويزيون معمولا روزي يك ساعت بيشتر روشن نيستن ودر معرض نور زيادم نيست.آب آنها از تصفيه كن تهيه ميشود وهر يك ماهي گلدان شسته ميشود.قد بامبو ها تقريبا نيم متر بلندتر شده ريشه هم كردن.ريشه ها وته ساقه قهوه اي كمرنگ هستن اما فكر نميكنم پوسيده باشد.اما برگها چه جديد وچه قديم ازسر وكناره ها شروع به خشكيدگي كردن در ضمن من تاكنون از قطره براي اينها استفاده نكردم.ممنون ميشم كمكم كنيد چون گلهامو خيلي دوست دارم   پاسخ مشاهده
م.شهاب
دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
علی
سلام بامبوهایم حدود 1روز در معرض نور خورشید قرار گرفت و کاملا زرد شد آیا راهی وجود دارد که آنها به حالت اول برگردند؟   پاسخ مشاهده
م.شهاب
توجه داشته باشید وقتی بدلیل نگه داری نامناسب مشکلی در گیاهتان ایجاد میگردد، انتظار نداشته باشید برگ های زرد یا قهوه ای یا ریخته ، مجدداً رشد کنند؛ در عوض بهتر است مراقبت کنید که محیط گیاه کاملاً مناسب باشد شرایط ایده ال رشد را که در قسمت مربطه توضیح داده شده فراهم نمایید... برگ هایی که از این پس می رویند می توانند رشد و نمو خوبی داشته باشند. باید منتظر بمانید تا گیاهتان با ایجاد شرایط مناسب رو به بهبودی برود.
مهدی قصری
چرا بامبو بعد از مدتی که رشد میکند کج میشدو چگونه باید صافش کرد؟  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
باید هر چند وقت یکبار گلدانتان را به سمت منبع نور بچرخاننید تا رشدش یکنواخت باشد.
sepideh hosseini
سلام من 3 تا شاخه از این گیاه بامبو دارم خیلی خوب رشد کرده اند و بلند شده اند فقط میخوام بدانم اگر ساقه ها را نصف کنم باید برگ هایی که الان دارد را هم جدا کنم و بزارم دوباره ریشه کند؟ چون دلم میخواهد از بامبو ها قلمه بزنم اگر در رابطه با قلمه زدن راهنماییم کنید ممنون میشوم.  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام لازم نیست برگ ها را جدا کنید با وجود برگ ها هم ریشه می زند. هرس كردن را با بریدن مقدار كمی از ساقه بامبو شروع كنید و بعد از برش اول اگر باز هم لازم بود می‌توانید یك قطعه كوچك دیگر از بامبو را از ساقه جدا نمائید. برگ‌ها و جوانه‌های بامبو تا زمانی رشد می‌كنند كه ارتفاع، وزن و ضخامت ساقه بامبو به حد نرمال باشد، به همین دلیل است كه گیاه بامبو وقتی بیش از حد بلند و سنگین شود نیاز به هرس شدن پیدا می‌كند.بهتر است قلمه را از 2 تا 5 سانتی متر از زیر گره ساقه جدا كنید. گره اولین جایی است که جوانه بامبو از آنجا بوجود آمده است. این منطقه وقتی از ساقه جدا شود به زودی ریشه می دهد و گیاه جدیدی بوجود می آید. به همین دلیل مهم است که آن را طوری کوتاه کنید تا جوانه گره کاملا دست نخورده باقی بماند. قسمت بالای قلمه را با چسب مخصوص یا شمع بپوشانید.
sepideh hosseini
ممنون از پاسختان ... کره یعنی اینکه پیچ بامبو را زیاد قطع نکنم دیگه درسته؟
ا.س.فرود
سلام خواهش می کنم.گره اولین جایی است که جوانه بامبو از آن به وجود آمده است اين منطقه وقتی از ساقه جدا شود به زودی ريشه مي دهد و گیاه جديدی بوجود مي آيد. به همين دليل مهم است که آن را طوري کوتاه کنيد تا جوانه گره کاملا دست نخورده باقيی بماند و مي توانيد برشی به صورت صاف و بدون زاويه انجام دهيد و با باقی گذاشتن يك يا دو پيچ برساقه بامبو مي توانيد گياه را به رشد سريع تر تشويق كنيد.
سمانه ایروانی
باسلام بامبوهای من روی ساقه هاشون لکه های سفید رنگ اویزان مانند جوش زده چی کارکنم لکه ها ازبین برند وبامبوهام صدمه نبینند  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام به ساقه دست بزنید اگر ساقه زرد نرم و شل نشده باشد مشکلی ندارد.هر 20 روز ظرف را کاملا ضد عفونی کنید و خشک کنید و 3 تا 5 سانتی انتهای ساقه بیشتر آب نریزید.
باسلام ببخشید شما که میگید مشکل گیاه من مربوط به زنتیک باشه چیکار کنم که به رشدش ادامه بده؟آیا راهی هست؟یا اینکه به دور بیاندازم؟خواهش میکنم در این باره راهنماییم کنید....و یه سوال دیگه هم دارم آیا میشه به برگ های گیاه بامبو آب اسپره کرد؟.ممنون/   پاسخ مشاهده
م.شهاب
مشکلات ژنتیکی به سادگی قابل حل نیست ونیاز به کار ازمایشگاهی دارد.بهتراست جای ان را عوض کرده واز گیاهان سالمتان جدانمایید
بیتا
با سلام - من 3 شاخه بامبو دارم که در خاک نگهداری می شود.چند روز پیش متوجه شدم 2 تا از انها از ساقه( در محل خاک)زرد شده اند . لطفا راهنمایی بفرمایید.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام..مواردی که میتواند به تشخیص کمک کند را ذکر نکردید.لطفابرای اینکه جواب دریافت کنید توضیحات کاملی در مورد فاصله بین ابیاری ها ومیزان اب استفاده شده .شرایط دمایی و.رطوبت محیط.وضعیت خاک وکودهی واخرین زمان تعویض خاک.کود وسموم استفاده شده ومقدار مصرف انها .وموارد مشکوک و... ارایه نمایید
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسینا ریکی
دراسینا نقره‌ای
درخت اژدها
دراسینا مارگیناتا
دراسنا کامپکتا

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسیویریا ارنبرگی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
لیندا
سانسویریا زیلانیکا
برگ عبایی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت