١٦/٢/١٤٣٧ --- 11/29/2015 --- ۱۳۹۴ يکشنبه ۸ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
جستجو  
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  116  نفر
بازدید امروز :  35871  بازدید
بازدید دیروز :  22467  بازدید
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو:

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
مهیار
با عرض سلام و خسته نباشید: به مدت 4 سال بامبوهایم که 3 عدد بودند خوب رشد می کردند تا اینکه برگهاشون شروع به زرد شدن کرد .جدا کردم ولی بقیه هم به ترتیب زرد شدند.گفتند عمرشان تمام شده.دوباره 3شاخه خریدم .ودر حال زرد شدن برگ هستند درصورتیکه هیچکدام از شرایطشون تغییر نکرده است همانجایی بودند که 4ساله هستند.لطفا مرا راهنمایی کنید.البته برگهای زردو جدا میکنم ولی بازهم بقیش زرد میشود.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام..مواردی که میتواند به تشخیص کمک کند را ذکر نکردید.لطفابرای اینکه جواب دریافت کنید توضیحات کاملی در مورد فاصله بین ابیاری ها ومیزان اب استفاده شده .شرایط دمایی و.رطوبت محیط.وضعیت خاک وکودهی واخرین زمان تعویض خاک.کود وسموم استفاده شده ومقدار مصرف انها .وموارد مشکوک و... ارایه نمایید
محمد زنجانی
سلام ممنون از زحماتتون و از سایت خوبتون. من 1گیاه دارم ک نمیدونم اسمش چیه و اینکه از خونواده دراسینا هست یا بامبو، اما میتونم مشخصاتش رو بهتون بدم، ازتون ممنون میشم ک برای پیداکردن اسمش راهنماییم کنید. گیاه من برگهایی درحدود 10سانت، براق و با دمبرگ داره. ساقه اون شل هس و مث گلهایی که نیاز به قیم دارنه و کمی بیشتر از نیم سانت قطرشه. در محل چسبیدن برگها ب ساقه میشه کرکهای زرد تا قهوه ای رو دید.طول گیاه من 20 سانته و من کنارش یه میله گذاشتم تا ساقه اش صاف باشه و خودشو نندازه. ممکنه از اون مدل گلهایی باشه که ساقه هاشونو توی 1گلدون به هم میبافن؟ خیلی خوشحال میشم اگه راهنماییم کنید. از زحمات بی دریغتون واقعا ممنونم.   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بامبو هم از خانواده دراسیناست
حامد محمدی
با سلام و عرض خسته نباشید 2 هفته پیش یک ساقه بامبو بدون ریشه خریدم و در آب گذاشتم فروشنده بهم گفت بعد از 10 روز ریشه میزنه ولی هنوز هیچ خبری از ریشه نیست ضمن این که در بعضی قسمت ها ی ساقه زرد شده ممنونم راهنمایی بفرمایید.  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام ریشه دهی یک تا دو ماه طول خواهد کشید ،آب ظرف هر دو تا سه هفته یکبار عوض شود و خود ظرف هم خوب شسته شود و خشک شود سپس تا 3 بند پایینی گیاه بیشتر آب نریزید(آب بدون کلر) ،قسمت زرد شده را بررسی کنید اگر نرم و له شده ،آن قسمت را قطع کنید تا جایی که بافت ساقه کاملا سالم باشد ،مجددا در آب قرار دهید تار یشه بزند.
ببخشید از قطره مخصوص بامبو نیز استفاده میکنم 3تا هستش هفته ای 3قطره میریزم.   پاسخ مشاهده
م.شهاب
استفاده زیاد از قطره بامبو عامل زرد شدن برگهاست.هر دوهفته یکبار استفاده نمایید
as
خاک پیت چیه چه استفاده ای داره؟تشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در بخش مقالات سایت توضیح داده شده است
فالیزا
اگر منظور شما از پیت همان پیت موس باشه .نوعی خاک سبک تهیه شده از خزه هست که برای گیاهان نیازمند خاک خیلی سبک کاربرد داره.مثل بگونیا یا ایمپیشن که توی این خاک خوب رشد می کنند...باز هم بهتره برا ی اطلاعات بیشتر در مقالات جست و جو کنید
بابک میهن خواه
با سلام من یک گیاه بامبو دارم که ریشه دار شده و میخواستم اون رو توی خاک ( گلدان ) بکارم لطفا در این مورد راهنماییم کنید و توضیحات لازم رو بفرمائید. پیشاپیش ازتون تشکر میکنم  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام اگر مي‌خواهيد گياه را در خاك بكاريد، خاك مناسب بايد به نسبت مساوي از خاك برگ مرغوب يا پيت ماس،‌ خاك باغچه، دانه‌هاي ريز ليكا يا پرليت و مقداري پودر قارچ كش تركيب شده باشد تا زهكشي به‌خوبي انجام شود و گياه از گزند قارچ گرفتگي نيز در امان بماند. گياه كاشته شده در درون خاك نيازي به كود ندارد به شرط آنكه خاك تركيبات مناسب و مواد مغذي كافي داشته باشد.تنها زمانیکه برگ ها کمی زرد شدند می توانید نصف مقدار توصیه شده به گیاه کود دهید. این گیاهان ، باید در خاکی قرار داده شوند که مرطوب است - نه خاکی که خیلی خیس باشد- اجازه ندهید که خاک کاملاً خشک شود. سطح خاک ملاک مناسبی برای سنجش میزان رطوبت خاک نیست چرا که گاهی در بعضی مناطق تابش خورشید بر سطح گیاه باعث میشود که سطح رویی خاک خشک باشد درحالیکه خاک دارای رطوبت مناسب است. برای فهمیدن میزان رطوبت خاک بهتر است که انگشت خود را در خاک وارد کنید. اگر تا عمق سه یا چهار سانتی خاک خشک بود، وقت آبیاری خاک فرا رسیده است.
علي اكبر x
علي اكبر x
سلام سال 88 سه شاخه بامبو خريدم هر وقت آبش كم مي شد  فقط آب مي ريختم تو گلدونش حالش خوب بود فقط سر برگاش خشك شده بود 1 ماه پيش كه با سايت شما آشنا شدم  آبشو عوض كردم و قطره براش گرفتم حالا به اين روز افتاده چيكار كنم ؟
علي اكبر x
يكي از بامبو ها  از محل پيچ سست شده ،رنگ پوست تنش سبز كم رنگ شده و به صورت افقي دراومده
باران
سلام من ۵ گیاه بامبو دارم که ۱۰ ساله خریدم اما ۲ ساله که ریشه های آنها سبز شده گویی جلبک بسته دقیقا باید چه کنم ؟ چون شبیه سوال من را جواب داده بودید که باید ۲ قطره مایع ظرفشویی بریزیم اما بعد از انجام این کار چه کنم ؟ و اینکه ریشه های آنها خیلی زیاد شده و تقریبا به هم گره خورده چه کنم ؟ اگر گلدان را عوض کنم ضرری به انها میرسانم ؟ با تشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند.بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد‌شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند. به همین دلیل ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود.
بهزاد افشار

سلام و شاد باش

بامبو ی من دو جوانه زده ، یکی از پایین ، کنار ریشه و دیگری در بالا کار خاصی لازمه انجام بدم؟ چجوری این جوانه ها جدا میشه ؟

ممنون میشم راهنمایی کنید

 

              
»به.آ«
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
جوانه پایینی را با یک چاقوی تیز جدا کنید ودر گلدانی کوچکتر نگهداری کنید جوانه بالایی را نیز میتوانید حفظ ویا جدا کنید بستگی به سلیقه شما دارد
آرمان
با سلام من شب عید بامبو خریدم و از شب عید تا الان فقط یک برگ درآورده؟آبش رو هر چندوقت یک بار عوض میکنم و قطره مخموص بامبو رو بهش میدم توی این پنج ماه فقط یک برگ زده...  پاسخ مشاهده
حمزه حق پرست
سلام : بامبو به نور خوب ولی به دور از نور مستقیم آفتاب احتیاج دارد . بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند. در مجموع اگر قطر تقریبی بامبو حدود 1 سانت باشد انتظار زیادی برای رشد از این گیاه نمتوان داشت.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسینا درمنسیس
دراسنا کامپکتا
دراسینا ریکی
دراسینا مارگیناتا
دراسینا نقره‌ای

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسیویریا ارنبرگی
برگ عبایی
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
لیندا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت