٢٢/١/١٤٣٨ --- 10/24/2016 --- ۱۳۹۵ دوشنبه ۳ آبان امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
بذر کاهو، بذر کلم، کود شیمیایی، سموم دفع آفات،نهال
فوت و فن باغبانی امروز
پرورش درخت خرمالو
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  136  نفر
بازدید امروز :  22395  بازدید
بازدید دیروز :  24353  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروش پاییزی محصولات ویلمورین
فروشگاه تخصصی بذر، گل وگیاه، لوازم کشاورزی بذرکو
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
نمو
با سلام و خسته نباشيد بامبوي من هم يه لكه ي زرد رنك روي قسمتي از ساقش كه توي اب هست زده البته هنوز خيلي كوجيك هست٠ نميشه قطعش نكرد؟ يا مثلا فقط قاشقي اون لكه رو برداشت فقط؟ ممنون ميشم راهنماييم كنيد  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در صورت افزایش لکه حتما برای نجات گیاه ساقه را قطع نمایید تا جاییکه در محل برش مقطع کاملا سفید وسالم باشد
امین موسی پور
سلام..استفاده از کود و یا قطره ،کدوم رو پیشنهاد میکنید؟در صورت امکان مزیت هر دو رو توضیح بدبد..تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
ماهیت هردو یکیه ویک کارو انجا میدهند.تفاوت در حجم وکیفیت وشرکت تولیدی است
مهدی ز
سلام
من سه شاخه بامبو تو یه شیشه مربای بزرگ نگه می دارم :)
می خوام تو همون شیشه ماهی بندازم . یکی بهم گفت ماهی فایتر بندازم
اولا می خوام از دوستانی که مطلهند بپرسم چه ماهیی خوبه بندازم پیش بامبوها که برای بامبو ضرری نداشته باشه ؟
دوم این که می خوام بدونم با توجه به این که من به جای قطره بامبو از محلول کود 20-20-20 (تقریبا 1 قاشق چایخوری تو 1 لیتر آب حل می کنم و هر دو هفته یک و نیم یا دو سی سی می ریزم تو آب بامبوها که تازه عوض شده) این کود برای ماهی ضرری نداره ؟
ممنون

  پاسخ مشاهده
م.شهاب
فایتر گزینه مناسبی است.در صورت رعایت دز مشکلی ایجاد نمیشود
مسعود حجار
سلام مهدی جان من مسعود از مشهد اگه می خوای ماهی بندازی وقت فایتر من خودم 7 ماه داخل تنگم بامبو فایتر هس تاز 40 تا بچه هم ازش گرفتم این شمارمه بزنگ تا بهت اطلاعات کلی بدم 09305664691
ساناز شفیع زاده
با سلام من یک هفته است که 5 شاخه بامبو خریدم و آنها را در نزدیک تلویزیون نگهداری میکنم ، آیا جریان برق که در تلویزیون هست به بامبوها آسیب میرساند ؟ چه اتفاقی برای انها می افتد ؟ ممنون میشم پاسخم را بگیرم   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
این گیاه را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند و باعث ایجاد زردی یا سوختگی در برگ ها می شود .
malihe hosseini
با سلام و تشکر از سایت دوست داشتنیتون یه سوالی داشتم. من 3 شاخه بامبو حدود یکسال و نیم است که خریدم ولی با اینکه تقریبا شرایط خوبی داره اصلا رشد نمیکنه. قدش نهایتا بز 30 سانت تجاوز نکرده. لطف میکنید راهنماییم کنید  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
گلدان را به محل پرنورتر ولی غیر مستقیم منتقل نمائید وبرای تقویت گیاه از کود مخصوص بامبو استفاده کنید.دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ای که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
malihe hosseini

بسیار متشکر از راهنماییتون. حتما از این به بعد از قطره استفاده خواهم کرد. ضمنا لازم است عرض کنم قد گیاه از ابتدا 30 سانت بود و همچنان هم تغییر نکرده. کنار پنجره و بدور از نور مستقیم آفتاب و مواردی که فرمودید بوده است. از یکی از اقوام که در این زمینه موفق بود سوال کردم . گفتند ریشه ها را کوتاه کنم  و هر چند روز یکبار گیاه دوش بگیرد. ( در اصل برگ گیاه را زیر شیر آب شستشو دهم) نمی دانم کار درستی است یا خیر. عکس گیاه را هم براتون ارسال کردم. باز هم ممنونم.

مهندس رامندی
بهتر است جهت تامین وافزایش رطوبت محیط از اسپره کردن اب روی برگهای گیاه غافل نشوید.مهمترین نکته برای نگه داری گیاهان این است که شرایط ثابتی را برایش فراهم نموده واگر جایی را برای قرار دادنش انتخاب کردید دیگر جایش را عوض نکنید تا همیشه شاداب بماند.
مرضیه
قبل از پرسیدن سوالم باید بگم سایتتون عالیه. من سه تا شاخه بامبو دارم،توی ظرف شیشه ای نگهشون میدارم،هر20روز یه بارم آبشونو عوض میکنم از آب جوشیده استفاده میکنم،ولی شرایط رشد هرکدومشون یه مدلیه،یکی خیلی خوب قد کشده با برگای پهن،یکی قد متوسط داره ولی برگاش رشدی نکرده،یکیش اصلا رشدی نداره و در حال خشک شدنه؛یکسالیم هست دارمشون؛باید چکار کنم؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
با سلام وتشکر از اظهار لطف شما دوست عزیز.ممکن تفاوت در رشد با وجود شرایط یکسان محیطی ونگه داری مربوط به نژادهای متفاوت ویا بیمار بودن بعضی از بامبوها باشد.اگر یکی از بامبوهای شما زرد شد و باقی سبز بودند، بامبوی زرد را از بقیه جدا کرده و در ظرفی جدا قرار دهید
مرتضي حسامي
باسلام وتشكر به تازگي برگهاي سه شاخه بامبوئي كه دارم علاوه بر زردشدن درقسمت زيربرگهاحالت چسبناكي ايجادشده است علت آن چيست ؟ ازراهنمائي شماپيشاپيش ممنون وسپاسگزارم.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
چسبناک شدن زیر برگ احتمالا نشان دهنده وجود افت شته است.ابتدا گیاهتان را بامحلول رقیق اب ولرم وصابون بدون عطر (یا چند قط ره مایع ظرفشویی)ویا حشره کش های خانگی با فاصله سمپاشی نماید. توجه کنید که فاصلهٔ اسپری حدود ۲۰ سانتی‌متر باشد ومقدار اسپره کم باشد.. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد. 2-3مرتبه وبا فاصله 3-4روز این کار را تکرار نماییدودر صورت رفع نشدن مشکل مجددا مکاتبه نمایید تا سم مناسب تجویز شود
سروش
سلام گیاه بامبو من لکه هایی زرد رنگی روی انتهای برکهای تازه سبز شده زده که فکر کنم قارچ باشد چه باید کرد؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
احتمال وجود بیماری قارچی وافت هست.یک قاشق چای خوری سم افت کش( مالاتیون)+کنه کش+یک قاشق چای خوری قارچ کش(مانکوزب)را در یک لیتر اب حل نمایید و رو ی قسمت های الوده گیاه اسپره نمایید.این کار را 3مرتبه وبعد از 7 روز تکرار نمایید. سعی کنید این کار را از زوایای مختلف انجام دهید تا به همه جای گیاه رطوبت برسد.
رحیمه لطفی
من میخوام 3 شاخه بامبو بخرم چطور بخرم؟  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
برگها و ساقه گیاه را به دقت بازدید نمایید تا به وجود آثار و بقایای آفات ، امراض پی برده و از خرید این گونه گیاهان خودداری نمایید ،گیاهی را انتخاب نمایید که برگهای سالم و شاداب و بدون لکه زرد و سوختگی داشته باشد .معمولا این گیاه در گل فروشی ها یا بازار گل به وفور یافت می شود .
ریحان
باسلام و تشکر از سایت مفیدتان. میخواستم بدونم که آیا این مطلب که تعداد بامبو باید فرد باشد درسته؟یا فقط خرافات؟ با تشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
چنین مطلبی پشتوانه علمی ندارد وبیشتر به صورت خرافه دربین مردم رایج شده است.البته باید گفت که این خرافه در بعضی از کشورها ریشه‌های کهن تری نیز دارد!
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسینا نقره‌ای
دراسینا ریکی
دراسنا کامپکتا
دراسینا مارگیناتا
درخت اژدها

گیاهان دیگر از همین خانواده :
لیندا
سانسیویریا مهتابی
سانسویریا زیلانیکا
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
سانسیویریا تریفاسکیاتا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
فارمکت (بازار آنلاین کشاورزی)
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت