١٧/١١/١٤٤٠ --- 7/20/2019 --- ۱۳۹۸ شنبه ۲۹ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
نگهداری از گیاه اشیانتوس
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  113  نفر
بازدید امروز :  15876  بازدید
بازدید دیروز :  16968  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
سمانه ایروانی
باسلام بامبوهای من روی ساقه هاشون لکه های سفید رنگ اویزان مانند جوش زده چی کارکنم لکه ها ازبین برند وبامبوهام صدمه نبینند  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
با محلول قارچکش +افت کش طبق دستور مصرف روی نقاط الوده سمپاشی کنید
Dr.Xylitol
باسلام:من اهل ایالات متحده هستم. دو سال پیش از ایران سه بامبو گرفتم تاحالا حالشان خوب بود ولی چند روزه یکی از آنها از بالای ساقه شروع به زرد شدن کرده من آنهارا درآب جوشانده شده خنک نگه می دارم و حتی به آنها محلول مخصوص هم می دهم باید چه کار کنم؟در پایین ساقه یک جوانه هم دارد.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
.میتوانید جوانه را جدا نمایید وجدا گانه نگه داری نمایید.در ضمن گیاه بیمار را از سایر بامبو ها جدا کنید .نوع قطره را هم عوض نمایید واز کمپلکس تقویت کننده بامبو استفاده کنید.دما را هم در محدوده 22 درجه حفظ نمایید
بهار
سلام من چد هفته پیش تصمیم به تکثیر بامبو ها گرفتم الان همه بامبو ها ریشه زده اند ودر حال رشد هستند ولی یه عالمه برجستکی روی ساقه بامبو های که برگ دارن مشاهده میشه اول فکر کردم دارن جوانه میزنه ولی برجستگی ها خشکن در ضمن ساقه های که برگ نداشتن دارن از کنار ریشه داخل اب جوانه میزنن در صورتیک نوک ساقه هم چند برجستگی مثل همان برجستگی هایی که قبلا گفتم وجود داره ای ممکنه اید برجستگی ها بیماری باشن  پاسخ مشاهده
مهدی خلیلی
سلام
چکار کنیم که بامبو از ساقه رشد کنه ؟
چکار کنینم که بامبو زدوتر بزرگ بشه ؟
کود مخصوص داره بامبو؟
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
ابتدا از قطره ی مخصوص بامبو استفاده کنید.در صورتیکه تاثیر نداشت همزمان استفاده کنید .
مهدی خلیلی
سلام

ازکود و هم قند میتوان همزمان استفاده کرد؟

بهترین کود برای بامبو چیست ؟
مهندس رامندی
بهتره برای تقویت از کودها وقطره ها مخصوص استفاده شود.استفاده از قند مفیده ولی نمیتونه جای کود رو بگیره
مهدی خلیلی
آیا ریختن یک حبه قند برای رشد بامبو موثر است ؟
ا.س.فرود
هر سه هفته يکبار پس از تعويض آب از قطره مخصوص بامبو طبق دستور استفاده کنيد .در روش نگهداري بامبو در آب نبايد تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه بايد فقط 3 تا 5 بند پايين آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گيرد ، ريشه تمام سطح ساقه را مي پوشاند و اين از زيبايي گياه مي کاهد.براي نگهداري بامبو در آب معمولي ابتدا مي بايد چند ساعت آب را کنار بگذاريد تا کلر آن کاملاّ از بين برود ، زيرا کلر آب باعث زرد شدن گياهان سبز مي شود . پس از گذشت مدت زمان ياد شده بامبو را در آن قرار دهيد . لازم به يادآوريست که هر 20 روز يک بار بايد آب گياه بامبو را عوض کرد . بامبو ، املاح موجود در آب را جذب و به اين ترتيب رشد مي کند . با تعويض آب ، املاح مورد نياز در اختيار گياه قرار مي گيرد و در نتيجه ، رشد سريع تر را شاهد خواهيد بود.ياد آور مي شويم هرگز نبايد از آب معدني براي نگهداري بامبو استفاده شود ، زيرا آب معدني داراي فلوئر است و وجود اين ماده باعث زرد شدن گياهان سبز مي شود .
ح ر
علت زرد شدن برگ های پایینی گیاه بامبو   پاسخ مشاهده
م.شهاب
باسلام.سوالتان تکرار ی است.درقسمت مربوط به معرفی این گیاه وپاسخ پرسشهای قبلی میتوانید جواب خود را بیابید
رضا
با سلام میتوان شاخه بامبو را تبدیل به چندین قلمه کرد؟ آیا قلمه ها را میتوان در آب گذاشت؟   پاسخ مشاهده
حسین امامی
با سلام در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند. موفق باشید
لعيا
سلام 5 شاخه بامبو دارم كه 4 سال پيش خرديم مرتب قطره هايشان را مي دهم به همراه كود سه برگه سوييس (كود آهن)كه يك قاشق حل شده آن را به همراه آب به گلدان اضافه مي كنم ولي برگ هاي پايين بامبو كه كلفت و سبز و بزرگ هستند به مرور زرد شده و ريختند ضمن اينكه در اين 4 سال حدود يك متر رشد كرده اند و ديگر رشدشان متوقف شده و برگهاي بالايي همين طور كمرنگ تر و ضعيف و نازك رشد كردند مي خواستم بدانم علت چيست؟ و بايد چكار كنم اين بلا سر بقيه برگ ها نيايد؟ سوال دوم اينكه ميخواهم آنها را داخل خاك قرار دهم چه خاكي مناسب است؟ سوال سوم آيا كود كريستالون صورتي براي بامبو مناسب است يا خير؟ ببخشيد طولاني شد. سپاسگزار  پاسخ مشاهده
م.شهاب
اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند.در ضمن نیاز یبه کود اهن نیست وهمان قطره بامبو کافی است.پیشنهاد میکنم مدتی کوددهی را متوقف ونتایج را بررسی کنید.گیاهتان را به مکانی روشنتر منتقل نمایید وفقط از قطره های مخصوص بامبو (از انواع مرغوب)استفاده نمایید.اگر می خواهید گیاه در خاک بکارید بایستی به نسبت مساوی از خاک کوکوپیت مرغوب و دانه های ریز لیکا (پوکه صنعتی) یا پرلیت و مقداری پودر قارچ کش ترکیب شده باشد تا زهکشی به خوبی انجام گیرد و گیاه از گزند قارچ گرفتگی در امان بماند. گياه کاشته شده در درون خاک نيازي به کود ندارد به شرط آنکه خاک ترکيبات مناسب و مواد مغذي کافي داشته باشد.
سعید رحمانی
آقا ببخشید این قطره بامبو رو من توی اب ریختم . ولی به رنگ ابه .   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
طبیعیه
مونا
میخواستم بپرسم که چطوری می تونیم به گل بامبو حالت بدیم مثل مدلی که شبیه گلدان است؟؟؟؟؟؟؟؟؟  پاسخ مشاهده
حسین امامی
با سلام حالت دادن به بامبو از ابتدای رشد آن و به طرق مختلفی انجام می شود. اغلب روش های پیچ دادن به گیاه در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد می کند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. 1- گیاه را در محیط تاریکی پرورش می دهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز می شود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت می کند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. 2- گیاه را در قالبهای شفافی پرورش می دهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمی دارند. 3- گیاه را به طور مداوم با دست فرم می دهند. 4- منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه می دارند و هر روز گیاه را در ظرفش می چرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی می شوند. 5- گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری می کنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف می شود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب می دهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود می گیرد. موفق باشید
پویا اسفندیار
با سلام خدمت دوست عزیز چند سوال از جنابعالی داشتم. من در شمال در شهرستان ساری زندگی می کنم 1. اگر بخواهم این گل را پرورش دهم در مقیاس چقدر هزینه لازم دارد ؟ 2. ایا شرایط محیطی محل زندگی من مناسب برای همچین گلی است ؟ 3. این گیاه به چه صورت وجود دارد (پیاز یا ریشه یا ........)؟ 4. اخواهشندم مقداری توضیحات و راهنمایی برای پرورش این گیاه در اختیار این حقیر قرار دهید .   پاسخ مشاهده
م.شهاب
این گیاه معمولا در کشورهای اسیای جنوب شرقی تولید شده به صورت ساقه قابل رشد وارد کشور میشود.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسنا کامپکتا
دراسینا مارگیناتا
دراسینا درمنسیس
دراسینا نقره‌ای
دراسینا ریکی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
سانسیویریا ارنبرگی
سانسویریا زیلانیکا
سانسیویریا تریفاسکیاتا
لیندا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت