٩/٣/١٤٣٨ --- 12/9/2016 --- ۱۳۹۵ جمعه ۱۹ آذر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
بذر کاهو، بذر کلم، کود شیمیایی، سموم دفع آفات،نهال
فوت و فن باغبانی امروز
مراقبت از بونسای پیچ گلیسین
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  19  نفر
بازدید امروز :  2646  بازدید
بازدید دیروز :  20429  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه تخصصی بذر، گل وگیاه، لوازم کشاورزی بذرکو
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
شایان امینی
سلام، برای ضد عفونی کردن ظرف بامبو بعد از شستن از چه ماده ای استفاده کنم بهتره که به بامبو هم آسیبی نرسونه؟
و اینکه در مورد قطره و مواد تقویتی بامبو چندین نوع قطره و کود مایع و کمپلکس وجود داره که شما هم برخی از آن ها را در فروشگاه سایت دارید، این ها چه فرقی با هم دارن و کدام بهتر است که استفاده شود؟ لطفا نحوه و مقدار و مدت مصرفش هم بنویسید.
ممنون
  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
ظرف یا گلدانی که در آن بامبو نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار با مایع ظرفشویی شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. بامبوها گیاهان بسیار حساسی هستند و در صورت کوچک‌ترین تماسی با موادشیمیایی مثلا مواد‌شوینده، نگهداری در هوای گرم، عدم تعویض آب، قرار گرفتن در مجاورت نور زیاد و گاهی بیماری، کم‌کم زرد می‌شوند و از بین می‌روند کودهای معرفی شده از نظر کیفیت،حجم وشرکت تولید کننده متفاوت هستند بهتره از دستور مصرف خود شرکت استفاده بشه
- مومنی -
سلام این که شما در پاسخ دوستان فرمودید گلدان را باید خشک کرد منظورتان قسمت بالای ان است اره؟؟ والا که گلدان خودش اب دارد و ایا این مواد تقویتی که به گل میدهیم اگر به بدنه گل بریزد برای گل ضرر دارد یا نه؟ اخه گلدان من خیلی بلند است  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
در هنگام تعویض اب باید کل گلدان را با مایع ظرفشویی خوب بشویید وبعد خوب ابکشی کنید ومنظور از خشک کردن پس از شستشوی گلدان وتعویض ابه کود مستقیم نباید به گیاه بخوره
- مومنی -
ممنون
sepideh hosseini
سلام و خسته نیاشید بامبو های من خیلی ریشه هاشون بلند شده طوری که در هم پیچ خوردن و دیواره ی تنگ شیشه ای را پوشانده اند آیا میتوانم ریشه ها را کوتاه کنم ؟ و اگر میتوانم لطفا راهنمایی کنبد .ممنون از سایت خوبتاااااااااااااان  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله.برای هرس ریشه نباید به یکبار ه تمام ریشه ها را قطع نمایید.بلکه تدریجی این کار را انجام دهید یعنی در هرنوبت مقداری از ریشه های قدیمی را حذف کنید تا به گیاه شک وارد نشود .در روش نگهداری بامبو در آب نباید تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه باید فقط 3 تا 5 بند پایین آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گیرد ، ریشه تمام سطح ساقه را می پوشاند و این از زیبایی گیاه می كاهد.
رضا
با سلام 3 شاخه بامبو دارم که 4 سالشونه اب ظرفشون خیلی زود کدر و بد بو میشه خود گیاه هم یکماهه شادابی قبل را نداره. اب جوشیده یا اب معدنی استفاده میکنم .ریشهها و ساقه بالایی را قطع کنم و دوباره داخل اب بگذارم ؟ چه طور میتونم نجاتشون بدم ؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
هر 10-15 روز باید اب تعویض شود.در هنگام تعویض اب گلدان را شسته وضدعفونی نمایید. وسپس به خوبی خشک نمایید.تمیز نگه‌داشتن آب بامبو و با تعویض هفتگی تاثیر به سزایی در سلامت گیاه دارد. مقدار آب نیز باید تا اندازه‌ای باشد که تقریبا تا 5/2 سانتی‌متر بالاتر از انتهای پایینی ساقه قرار بگیرد.
نجمه
سلام من حدود 4 ساله دو شاخه بامبو دارم که تاحالا خیلی سرحال بودند اما یک هفته اس پژمرده شدن و روی آبشون یک لایه چربی مانند شکل گرفته؛ ریشه هاشو قطع کردم اما هنوز خوب نشدن . چیکار کنم؟ در ضمن روبروی باد کولر گازی هستند با نور ملایم؛  پاسخ مشاهده
م.شهاب
اگر با تعویض اب وشستشوی ظرف مشکل مرتفع نشد باید از سموم قارچکش استفاده گردد.دقت کنید گیاهان را در کنار شوفاژ و شومینه و بخاری و اجاق گاز، در کنار پنجره ویا کولری که باد از آن جریان دارد و در جایی که تابش مستقیم نور خورشید است و یا در محلی آفتابگیر، در مکان هایی که دارای جریان برق دائمی هست، مثل تلویزیون یا ترانس برق، نباید نگهداری کرد. زیرا این گیاه به شدت به همه اینها حساس هستند.
رها
سلام ممنون از اطلاعات بسیار خوبتان.سوالی که من داشتم اینه که گیاه بامبو راوقتی به نسبت متوسط ریشه زد میتوان کاشت وچگونه باید قلمه زد  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سوال تکراری است
علي رزمخواه
با سلام وخسته نباشيد.من به تازگي 3 تا بامبو خريدم .بعد از گذشت چند روز برگهاش شروع كرد به زرد شدن .قطره بامبو را هم دو هفته يكبار بهش دادم با اين وجود نميدونم جرا هنوز برگهاش زرد ميشه. در ضمن چقد طول ميكشه كه ريشه بزنه.چه كار كنم كه زود ريشه بزنه و رشد بكنه.باز هم از سايت خوبتون ممنون  پاسخ مشاهده
فاطمه جلالوند
سلام 
من یک ماه و نیمی میشه که یک بامبو خرید در خاک. درین یک ماه و نیم  اصلا رشد نکرده. بامبو دور از تلویزون یا بخاری یا کولر بوده. محیطش خنک هست اما سرد نیست. نمی دونم چند وقت یک بار باید آبش بدهم. و جدیدا برگهاش شروع کرده به زرد شدن و من بلافاصله بعد متوجه شدن برگ های زردش رو چیدم. نمی دونم چی کار کنم تا رشد کنه یا زرد نشه برگاش. همه ی راهنمایی های موجود هم در مورد بامبو های داخل آب هست و چیزی راجع به بامبوی در خاک نخوندم. یکی دو بار جاش رو عوض کردم اما برگاش زودتر شروع به زرد شدن کرد.
برای آب دادنش یک کاسه رو پر از آإ می کنم و کل گلدون رو می زارم تو کاسه تا ب رو از ریشه جذب کنه... میشه لطفا در مورد نگهداری ش راهنمایی م کنید.


  پاسخ مشاهده
بيژن لطيفي نژاد
تضوير مربوط به يوكا مي باشد گلدان البته بزرگتر ديگري تهيهدو ساقه را جدا كرده و هركدام را در گلدان جداگانه كشت كنيد
مهندس رامندی
این گیاه بامبو است که درخاک کاشته شده است. اگرچه این گیاهان در آب به زندگی خود ادامه می دهند اما در خاک بهتر رشد می‌کنند.اگر این گیاه را به شکلی که در آب است خریداری می کنید در همان محیط آبدار به نگهداری از آن ادامه دهید و لزومی ندارد که در خاک کاشته شود. و یا بالعکس اگر بامبویی را خریداری می کنید که در خاک پرورش داده شده است بهتر است که در همان خاک به نگهداری از آن ادامه دهید. خاک را مرطوب نگهدارید اما از خیس شدن بیش از حد آن جلوگیری کنید.امروزه کودهای آماده محلول مخصوص بامبو وجود دارد که می توان از آنان به راحتی استفاده کرد. معمولا در فرمول کودی این گیاهان بهتر است که درصد نیتروژن کمی بالاتر از دیگر عناصر باشد تا به رشد رویشی گیاه کمک شود. زمانی که ریشه ها از منافذ زیرین گلدان بیرون آمدند ، می توان همانند هر گیاه دیگری گلدان آنرا نیز عوض کرد.گیاه را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید زیرا این عمل موجب سوختن و زرد شدن حاشیه برگها می‌شود. بنابراین آن را در مکانی به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید اما محیط باید پر نور و روشن باشد. اگر گیاه بیش از اندازه بلند شد و یا آنکه برگها رنگ پریده شدند نشانه کمبود نور محیط است. این گیاه به مسیر تابش نور حساس است و به سمت آن خم می‌شود. بنابراین اگر می‌خواهید گیاه شما به شکل مستقیم بروید هر چند وقت یکبار گلدان آنرا بچرخانید تا جلوی انحراف آن را به سمت نور بگیرید. از جابجایی لحظه به لحظه گلدان جدا خودداری شود.مهمترین نکته در نگهداری اینه که مکان مناسبی برای قرار دان گیاه با توجه به نیاز گیاه به نور و... انتخاب وبعد از جابجایی اون خودداری نمایید تا گیاهی شاداب داشته باشید.. از قراردادن گلدان در محل هوای گرم یا سرد و محلهای پر تردد(مثل نزدیک در وراهرو و...)که باعث صدمه به گیاه می شود ویا نزدیک به وسایل سرمایش(کولر) ویا گرمایشی(شوفاژ .بخاری و...) جدا خودداری شود در هنگام آبیاری از آب جوشیده که سرد نبوده و دمای آن با درجة حرارت محیط زیست آن یکسان و کلر آن نیز خارج شده باشد استفاده نمایید
بيژن لطيفي نژاد
نظر اقاي مهندس رامندي ارجحيت دارد
شایان امینی
سلام، من 3 شاخه بامبو دارم که توی یک گلدان استوانه ای شیشه درون آب است. نور محیط هم متوسط هست و به صورت غیر مستقیم از پشت پرده میاد، ولی کلا خیلی رشد کمی داره و گیاهم بی حاله و اینکه نوک اکثر برگهاش حالت سوختگی و قهوه ای داره و بقیه برگ ها هم رنگی بین سبز و زرد داره، به نظر شما علت چیست و چه کنم؟ و سوال دیگر اینکه انتهای ساقه های گیاهم درون گلدان پر از ریشه شده است که ظاهر چندان خوبی هم ایجاد نکرده، آیا میشه این ریشه ها را کمی کوتاه نمود ولی گیاه از بین نره؟ ممنون  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام آب دارای املاح ،عدم به موقع تعویض آب و یا کمبود مواد غذایی از علل احتمالی هستند ،همچنین آبی که داخل گلدان می ریزید در حد چند بند پایینی باشه وگرنه ریشه ها تمام گلدان را پر می کنند.بامبو را از آب خارج کرده با یک وسیله تمیز به آرامی کمی ریشه ها هرس کنید.ظرف را خوب بشویید و ضد عفونی و خشک کرده و سپس آب بدون املاح داخلش بریزید برای تقویتش هم از قطره مخصوص بامبو استفاده کنید.
شایان امینی
برای ضد عفونی کردن ظرف بامبو از چی و به چه مقدار استفاده کنم که به گیاه آسیب نزنه و اینکه در مورد قطره بامبو چندین نوع قطره و کود و کمپلکس مخصوص این گیاه وجود داره که شما هم برخی از آن ها را در فروشگاه سایت دارید، آن ها فرقی با هم دارند و کدامشان بهتر است؟
منا مدرسی
با سلام ایا میتوان ریشه هایی را که در بالای ساقه بامبو رشد کرده کند و سطح اب را پایین اورد  پاسخ مشاهده
م.شهاب
اگر گیاهتان را زشت کرده ایرادی ندارد ولی ریشه های روی ساقه در جذب اب ومواد غذایی نقش دارند وبهتر است که حفظ شوند
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسینا نقره‌ای
دراسینا درمنسیس
درخت اژدها
دراسنا کامپکتا
دراسینا ریکی

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
لیندا
سانسیویریا ارنبرگی
سانسویریا زیلانیکا
سانسیویریا تریفاسکیاتا
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت