٢٢/١٠/١٤٣٧ --- 7/27/2016 --- ۱۳۹۵ چهارشنبه ۶ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  23  نفر
بازدید امروز :  2552  بازدید
بازدید دیروز :  22507  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه بذر و لوازم کشاورزی
فروشگاه تخصصی گل وگیاه بذرکو
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
شقايق
آيا امكان دارد پيچشي كه در ساقه بامبو هست را در مكان‌هاي ديگر ساقه نيز ايجاد كرد؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله ولی نیاز به تجربه وتخصص داردکه در شرایط اپارتمان وافراد مبتدی بسیار مشکل است.اين گياه را به چند طريق مي توان به صورت حلقوي درآورد. در اينجا به بيان يک روش آن مي پردازيم. قالبي ساخته شده از پلاستيک روشن ناوداني شکل را که حالت فنري و ارتجاعي دارد و به شکل تقريبيS که نور به خوبي از آن عبور مي کند، به تنه گياه مادر، که قطور است، مي بنديد و سپس پاجوشي را که از کنار مادر روييده و بلند شده و هنوز جوان است و ساقه آن نرم است را از اين قالب پلاستيکي عبور دهيد و پس از گذشت مدتي پاجوش جوان درون قالب، ضمن رشد، فرم گرفته و حلقوي شکل مي شود. پس از اطمينان از فرم گرفتن و عادت نمودن شاخه جوان به اين فرم در قالب، آن را از پايه ببريد. لازم به يادآوري است که قالب مزبور حالت فنري داشته و مي توان حلقه ايجاد شده در گياه را جمع تر يا بازتر فرم داد. شما هم مي توانيد قسمت بالايي ساقه بامبو را اگر خيلي بلند شده(بيشتر از ۸ تا ۱۰ بند) به طريقي که در تصوير نشان داده شده است و برايتان توضيح مي دهيم به شکلي تازه حالت دهيد و به صورت زيگزاگ و اصطلاحا(۷و۸) با بست هايي پلاستيکي که شبيه کمربند کوچکي بوده و عملکرد آن نيز عين کمربند بوده و باز و بسته مي گردد و براي به هم بستن سيم هاي برق به کار مي رود و به نام بست هاي کمربندي، عرضه مي شود خريداري کنيد. مواظب باشيد با آزمايش سعي کنيد حدود توانايي خم شدن ساقه را در دستان خود درک و لمس کنيد تا هنگام بستن کمربند، فشار زيادي به ساقه وارد نکنيد که موجب شکستن آن شود. مقدار فشار وارده به ساقه جهت خم کردن بايستي در طول چند هفته يک بار با کشيدن يک بند از کمربند به جلو و با دقت کامل به منظور جلوگيري از شکستن ساقه و فرم دادن به آن انجام پذيرد. بديهي است پس از گذشت يکسال چنان چه ساقه فرم دلخواه شما را به خود گرفته باشد مي توانيد نسبت به باز کردن بست ها اقدام کنيد.
زهرا
با سلام بامبوی من ابلق وبافته شده داخل خاک کوکوپیت پرلیت است کنار پنجره در نور غیر مستقیم است هر 10 روز 1 بار قطره میریزم آب جوشیده سرد هر روز در گلدان میریزم ولی برگهایش رو به زردی میرود وبرگهای سبزش کم رنگ شده جدیدا خاکش را بعد از یکسال عوض کردم ولی ساقه هایش خوردگی دارد وزرد شده وبرگهایش خیلی کم پشت شده لطفآ هرچه زودتر مرا راهنمایی کنید .  پاسخ مشاهده
زکیه محمدی
با سلام بامبوی من ابلق داخل خاک کو کو پیت پر لیت است در اتاق در نور غیر مستقیم است هر 10 روز 1 بار قطر ه میر یزم اب معدنی تقریبا هر روز میر یزم ولی بر گها رو به زر دی است و بعضی ساقه هایش خشک شد و قطع کردم حدود 1 ماه میشود که خا کش را عوض کرده ام وساقه ها نیز کم کم رو به زردی است لطفا مرا راهنمایی بفر ما ئید.
ا.س.فرود
سلام انتهای ساقه را بررسی کنید در صورتیکه ساقه زرد و یا نرم شده باشد گیاه دچار بیماری شده است 1 گرم اکسی کلرور مس را در یک لیتر آب حل کنید و به صورت آبیاری به خاک دهید.راه دیگر اینکه ساقه زرد را از خاک در آورده قسما بیمار را کمی بالاتر جایی که دیگر ساقه سالم است را برش زنید و در گلدان قرار دهید و 3 سانت انتهای ساقه را آب بریزید با آبی که 24 ساعت مانده است بعد از اینکه بامبو ریشه داد آن را به خاک مناسب منتقل کنید.
یلدا
سلام بامبومن از قسمت پایین نزدیک ریشه جوانه زده آیا میشودجوانه راجداکرد؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بامبو بله.البته بهتر است اجازه بدهید کمی بزرگتر شده وتولید ریشه بنماید وسپس انرا جدا نمایید
رویا خوشرو
آیا گلدان بامبو حتما باید شیشه ای باشد؟اگر سفالی باشد مشکلی برای گیاه ایجاد میشود؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
خیر .مشکلی ندارد
عطاریانی
سلام به خاطر مطلب کاملتون متشکرم من پنج تا بامبو دارم .یکیشون بعد از پیچش با ساقه ی باریک وبلندی نسبت به انهای دیگه خیلی قد کشیده میترسم بشکنه برای اینکه هم ساقه اش قطور تر بشه هم برگهای پهن تری بده باید چه کار کنم در ضمن من به توصیه ی فروشنده اش یه تکه ذغال انداختم توی آبش کار درستیه؟  پاسخ مشاهده
مهدی قصری
سلام نارگیل می خواستم ببینمخ علت این که تنه ی بامبو چروکیده میشه و آوند هاش بیرون میزنه چیه و چه جوری درمان میشه؟  پاسخ مشاهده
امیر محمد علیمردانی
علتش را نمی دانم ولی شما می توانید ساقه را بالا تر از پوسیدگی بریده و داخل آب مناسب قرار دهید.
در صورتی که قسمت پایینی آن سالم باشد شما می توانید پایین پوسیدگی را ببرید وقسمت پوسیده را دور بیاندازید.
ارزو
به نظرمن اصلااب جوشیده سردشده واسه بامبومناسب نیست.همه املاح اب ازبین میرود.بهتراست ازااب شیرکه یک روزگذاشتیم کناراستفاده کنیم.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
انچه که در مورد اب بامبو حائز اهمیت است سبک بودن ان است(یعنی کم بودن املاح ان).پس هرچه املاح ان کمتر باشد بهتر است.جوشاندن اب هم بدلیل وجود کلر وفلئور موجود در اب شهری است که باعث زردی برگ های بامبو میشود
حامد محمدی
با سلام و عرض خسته نباشید 2 هفته پیش یک ساقه بامبو بدون ریشه خریدم و در آب گذاشتم فروشنده بهم گفت بعد از 10 روز ریشه میزنه ولی هنوز هیچ خبری از ریشه نیست ضمن این که در بعضی قسمت ها ی ساقه زرد شده ممنونم راهنمایی بفرمایید.  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام ریشه دهی یک تا دو ماه طول خواهد کشید ،آب ظرف هر دو تا سه هفته یکبار عوض شود و خود ظرف هم خوب شسته شود و خشک شود سپس تا 3 بند پایینی گیاه بیشتر آب نریزید(آب بدون کلر) ،قسمت زرد شده را بررسی کنید اگر نرم و له شده ،آن قسمت را قطع کنید تا جایی که بافت ساقه کاملا سالم باشد ،مجددا در آب قرار دهید تار یشه بزند.
ماهی جووون
سلام من سه شاخه بامبو خریداری کردم مدتها پیش که برای جلوگیری از رشد طولی و بلند شدن بیش از اندازه ی ریشه های ایجادی را از ته قیچی کردم و مدتی است که رشد آن متوقف شده ولی همچنان شاداب هستند آیا این کار من لطمه ای به گیاه نخواهد زد ؟ آیا میتوانم 20 سانت مانده به انتهای ساقه را که در آب قرار میگیرد کوتاه کرده و از این طریق تکثیر کنم ؟ ممنون   پاسخ مشاهده
م.شهاب
اگر مشکل داشت قطعا تا به حال علایم خود را بروز میداد ودیگر گیاهتان شاداب نمیبود.برای تکثیرطولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را ببرید و در گلدان جدید بگذارید. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
محمد
سلام چنذ وقت است که گیاه بامبوی من در قسمت پایین داخل اب یک بچه کرده که در حدود 6 یا 7 سانتی متر شده جدیدا متوجه شدم که ساقه گیاه کلا زرد شده است و برگ های زرد هم دارد البته قبلا هم داشت خواهش میکنم بگید چکار کنم قد گیاه تا بالاترین برگ 120 سانتیمتر چطور میتونم گیاه کوچکتر رو جدا کنم من قبل از اینکه زررد بشه بهش از قطره بامبو و قطره مواد معدنی دادم ولی الان کلا ابشو عوض کردم از دستگاه ابشیرینکن ریختم  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بچه را از گیاه مادر جدا نمایید.ودر گلدان قرار دهید.با یک چاقوی تیز واز انتها گیاه جدید را جدا نمایید
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسنا کامپکتا
دراسینا مارگیناتا
دراسینا ریکی
درخت اژدها
دراسینا درمنسیس

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسیویریا تریفاسکیاتا
لیندا
سانسویریا زیلانیکا
برگ عبایی
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت