٢٧/١٢/١٤٣٧ --- 9/29/2016 --- ۱۳۹۵ پنج شنبه ۸ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  96  نفر
بازدید امروز :  12682  بازدید
بازدید دیروز :  21036  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه تخصصی بذر، گل وگیاه، لوازم کشاورزی بذرکو
بامبو  -  LUCKY BAMBOO
DRACAENA SANDERIANA : نام علمی
  RUSCACEAE  - روساسه : خانواده
کامرون و مناطق گرمسیری غرب آفریقا : بومی منطقه
لاکی بامبو , Ribbon Dracaena , Belgian Evergreen , Ribbon Plant : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
بیشتر در آب نگهداری میشود
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
متوسط

بامبو

این گیاه از تیره Dracaena است با نام علمی Dracaena sanderiana و به اسامی تجاری دیگری مانند دراسینای روبانی، بلژیکی همیشه سبز، یا گیاه روبانی و بالاخره بامبو خوش‌شانس شناخته می‌شود.
این گیاه بومی کامرون در مناطق استوایی غرب آفریقا و نواحی کوچکی از آسیای جنوب شرقی است. این گیاهان در بوته‌های به هم فشرده رشد میکنند و ارتفاعی بالاتر از ۱.۵ متر میتوانند داشته‌باشند.
معمولا برگها به درازای ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر و عرض تا ۴ یا ۵ سانتی‌متری به رنگ سبز تیره یا ابلق به صورت سبز و سفید یا سبز و زرد دیده‌میشوند.
امروزه در جهان به عنوان گیاه تزئینی چینی معرفی و بازاریابی میشود ولی در واقع اینچنین نیست و این گیاه بومی اغلب نقاط آسیا نیست.
ساقه این گیاه باریک است و برگهایش تسمه ای شکل هستند. این گیاه در حقیقت بوته ای است که صاف و مستقیم قد کشیده و رشد می کند و می تواند تا 1.5 متر ، بلندی پیدا کند. طول برگهایش هم به 12 تا 25 سانتیمتر می رسند که هر یک پهنایی در حدود 1.5 تا 4 سانتیمتر دارند ( این پهنا مربوط به نقطه شروع رشد برگ است ). رنگ برگ ها سبز براق است که حاشیه ای سفید رنگ احاطه شان کرده است. زمان گل دهی این گیاه در اواخر پاییز ( اوایل زمستان ) است و گل هایش به رنگ سفید یا متمایل به سفید هستند.
گونه‌های مختلفی از دراسیناها در خانه‌ها نگهداری میشوند و بسیار مقاومت از خودشان نشان میدهند. و امروزه بامبوها به دلیل سادگی نگهداری و زیبایی نسبی بسیار پرطرفدار هستند. علاوه بر اینها از آنجا که در فرهنگ فنگ‌شویی معتقدند که این گیاه شانس به ارمغان می‌آورد بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند
روی هم رفته نور غیر مستقیم برای این گیاهان بهتر است چرا که در نور مستقیم برگها دچار سوختگی شده و زرد میشوند.
این گیاه توانایی زندگی در خاک را دارد ولی رایج شده‌است که در آب نگهداری و فروخته میشود. و خود گیاه هم مشکلی با این مساله ندارد و به خوبی در آب زندگی میکند.
بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد. آب استفاده شده باید آب سبک بوده و فلوراید آب کم باشد، در واقع بهتر است از آبهای معدنی بطری شده یا از آبهای دستگاههای تصفیه آب خانگی یا از چشمه‌های طبیعی که میدانیم آبشان سبک است استفاده کرد. (در مناطق کوهستانی همانند اردبیل آب شرب لوله‌های آب شهری سنگین است و در صورت استفاده برای بامبو نتایجی مانند زرد شدن برگها و تنه گیاه یا رشد بسیار کم و عدم طراوت لازم را به همراه دارد. همچنین کلر زیاد در آب برای بامبو مشکل ایجاد میکند.
دمای آب بهتر است بالاتر از ۱۵ درجه سانتیگراد حفظ شود و این گیاه به خوبی در دمای معمولی خانه‌ها از بهار تا زمستان هماهنگی پیدا میکند.
روشهای پیچ دادن: اصولا از وقتی این گیاه به صورت فرم داده شده عرضه شد ارزش اقتصادی پیدا کرد. چند روش برای پیچ دادن به این گیاه وجود دارد که اغلب در محیطهای گرم و مرطوب قابل اجرا هستند. زیرا در چنین محیطی گیاه با سرعت بیشتری رشد میکند و زمان لازم برای پیچ دادن کمتر است. تئوری اول: گیاه را در محیط تاریکی پرورش میدهند که نور پرشدت مصنوعی روی گیاه متمرکز میشود (مانند یک لامپ هالوژن) سپس این نور حرکت میکند و گیاه در تعقیب نور حرکت مارپیچی انجام میدهد و ساقه فرم Spiral را مارپیچی پیدا میکند. تئوری دوم: گیاه را در قالبهای شفافی پرورش میدهند که قابلیت باز شدن دارد وقتی گیاه در قالب پیچ داده شده رشد کرد و به شکل دلخواه رسید قالب را برمیدارند. تئوری سوم: گیاه را به طور مداوم با دست فرم میدهند. تئوری چهارم: منبع نور را فقط از یک جهت ثابت نگه میدارند و هر روز گیاه را در ظرفش میچرخانند، چون گیاه خاصیت نورجذبی دارند و به طرف نور چرخش میکنند این کار موجب پدیدار شدن حالت مارپیچی میشوند. تئوری پنجم: گیاه بامبو را به مدت طولانی حدود یک ماه خارج از آب ولی در شرایط رطوبتی ۹۰درصد نگهداری میکنند. گیاه نمی‌میرد ولی بدنش نرم و منعطف میشود در این زمان بامبوها را به قالبها می‌بندند و دوباره به آن آب میدهند. وقتی آوندها دوباره بازسازی شدند گیاه سفت و محکم شده و حالت قالب را به خود میگیرد.
برای بامبو مانند هر گیاه دیگری عناصر مورد نیازش را میتوان از طریق کودهای کامل فراهم کرد. کودهایی که عناصر پر مصرف و کم مصرف را داشته‌باشند. و به صورت ماهانه در آب گلدان بامبو حل میشود. (قطره‌های اختصاصی برای بامبو هم در واقع همین کودهای شیمیایی کامل هستند و هیچ مارک یا برند خاصی بر دیگری ارجحیت بسیار زیادی نمیتواند داشته باشد.)
اسيديته خاک : 6.1 تا 6.5 PH
قارچها: اصولا محیط مرطوب و گرم بهترین محل برای رشد قارچهاست بنابراین گلدان بامبو میتواند به راحتی آلوده به قارچهای فسادآور بشوند که روی تنه و برگهای گیاه فعالیت بکنند و موجود فساد بامبوها بشوند. برای جلوگیری از شیوع قارچها سعی کنید ظرف بامبو را هنگام تعویض آب با مواد ضدعفونی کننده مانند وایتکس و… ضدعفونی کنید. نگذارید آب سبزه ببندد یا کدر بشوند. قارچهای سیاه پودری روی برگها را با قارچکشها میتوان از بین برد. در انتخاب و خرید بامبو دقت کنید تا گیاهی که میخرید سالم و عاری از قارچها باشد. علایمی مانند کپک زدگی روی ساقه. خوردگیهای لزج مانند روی ساقه و سفیدکها و سیاهکهای روی برگها علایم قارچها هستند.
اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟ در محل پوسیدگی ساقه که به رنگ زرد در می‌آید و لهیده مانند میشود، آوندها از بین میروند و گیاه دیگر نمیتواند آب به قسمتهای بالایی برساند. و خطر مرگ کل گیاه را تهدید میکند. بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند (سطح برش سفید و سالم دیده شود).
در محیط طبیعی این گیاه بیشتر به صورت پاجوش تکثیر میشود ولی قلمه آن بسیار ساده است و کافی است طولی بیشتر از ۲۰ سانتی متر را برید و در گلدان جدید گذاشت. در صورت محافظت از بیماریها و فراهم نمودن کیفیت محل لازم، قلمه جدید در حدود یک ماه ریشه تولید میکند و جوانه‌های جدید آن ظاهر میشوند.
این گیاه در جنگل های بارانی رشد می کند. دیده شده که در فروشگاه های حیوانات خانگی آن را بعنوان گیاهی برای تانک های ماهیان بفروش می رسانند که در این حالت باید در زیر آب کاشته شود و به عبارتی غرق شود. با اینکه ممکن است ماه ها به این صورت زنده بماند اما سرانجام پوسیده خواهد شد مگر اینکه به شاخه های تازه جوانه زده گیاه اجازه دهید تا سر از آب به در آورند. لبه های برگ های این گیاه گاهی به رنگ زرد یا قهوه ای در می آیند که این امر بستگی به شدت نور مستقیمی دارد که به گیاه تابیده می شود و یا ازدحام ریشه ها در خاک و یا مناسب نبودن آب

: منابع  

تصاویر گیاه بامبو:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
علی نوری
سلام من سه شاخه بامبو دارم ولی نمیدونم چرا فقط داره قد میکشه و اصلا برگ هاش بزرگ و پهن نمیشن خیلی کوچک موندن و خیلی نامرتب ان هر کدوم از برگ ها به یک سمتی متمایل شده اند؟؟؟ البته نامرتبی برگ ها از زمانی که خریدیم همین طوری بود آبش و هر دوهفته یکبار عوض میکنم قطره بامبو هم بهش میدم و نور غیر مستقیم بهش میتابه!! ممنونم پیشاپیش از راهنمایی تون  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام ممکنه نور دريافتي کم بوده ، بهترين نور براي آن نوري است كه در فاصله ي حدود 3 متر از پنجره اي که جلوي آن پرده کشيده شده مي باشد .ساقه‌هاي گياه بامبو زماني كه بيش از حد بلند مي‌شود نياز به كوتاه و مرتب شدن دارند. شما مي‌توانيد بدون نگراني و به آساني ساقه‌هاي اين گياه را مرتب و هرس كنيد. هرس كردن به موقع و صحيح به رشد و شاداب ماندن اين گياه كمك زيادي مي‌كند. قيچي و وسيله‌اي كه قصد داريد گياه را با آن هرس كنيد بايد كاملا تميز و تيز باشد تا هم بيماري به گياه منتقل نشود و هم در محل برش اثري از دندانه دندانه شدن بر ساقه برجا نماند تا بتوانيد يك هرس سالم و تميز را انجام دهيد. ميزان ساقه‌هاي بامبو در دسته بامبويي كه در خانه داريد رشد نخواهد كرد بلكه ارتفاع بامبوها در اثر رويش و جوانه زدن برگ‌هاي بامبو و پيچ ها افزايش مي‌يابد. ممكن است تا مدتي تمايل نداشته باشيد كه ساقه‌ها را كوتاه كنيد تا ارتفاع بامبوهاي شما افزايش يابد اما پس از مدتي كه ارتفاع بامبوها بيش از حد زياد شود اين كار لازم است.زماني كه مقداري از ساقه‌ بامبو را برش بزنيد و هرس مي‌كنيد برگ‌ها و در نتيجه ارتفاع بامبو باز مي‌تواند به رشد خود ادامه دهد. البته بدون اينكه ساقه رشد كند. آن قسمت از ساقه كه از بامبو جدا كرده‌ايد را مي‌توانيد در خاك يا آب قرار دهيد زيرا هر كدام يك قلمه جديد بامبو هستند پس از مدتي ساقه‌هاي قطع شده يا همان قلمه ها مي‌توانند رشد ‌كنند و جوانه بزنند و به اين ترتيب مي‌توانيد يك دسته بامبو جديد داشته باشيد.هرس كردن را با بريدن مقدار كمي از ساقه بامبو شروع كنيد و بعد از برش اول اگر باز هم لازم بود مي‌توانيد يك قطعه كوچك ديگر از بامبو را از ساقه جدا نمائيد. اگر نمي خواهيد كه گياه هرس شده شما به رشد خود ادامه دهد و رشدش متوقف شود بايد در محل برش مقداري پارافين بماليد و آن قسمت را مسدود كنيد.
راهبه
با سلام و کمال تشکر از راهنمایی های خوبتون× من دوتا سوال داشتم از حضورتون:1-شش ماه است که دوشاخه بامبو خریدم درشرایط نورخوب و آبیاری با آب چشمه ریشه دادند و خوب رشد کردندولی قطره یا کودی تا اکنون ندادم آیا در دراز مدت > ندادن کود یا قطره مشکلی ایجاد میکند؟در ضمن برگهای تازه ای که میدهندلکه لکه هستندو لکه ها نسبت به خود برگ سبز کمرنگتری دارنددلیل چیست لطفا مرا راهنمایی کنید. 2-گل فروش به من یک کود مایع به رنگ قرمز تیره داده است (برای انواع گلها به غیراز بامبو) آیا کود مناسبی است؟و از این کود به کاکتوس هم می توان داد؟(ازتبریز)ممنون.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله.باید گیاه را با کود تغذیه نمایید .بهتر است از کودهای مخصوص بامبو وانواع با کیفیت ان استفاده کنید.در مورد کاکتوس نیز باید از کود مخصوص ان استفاده نمایید.لکه ها هم ممکن است به دلیل وجود افت ویا کمبود مواد غذایی ایجاد شده باشند
خاک
سلام دستور استفاده از قطره بامبو رو توضیح بدید  پاسخ مشاهده
م.شهاب
دستور مصرف با توجه به نوع قطره ومحتویات ان متفاوت است وبهتر است با توجه به دستوری که روی قوطی نوشته شده انجام گیرد.
مهدیس
سلام می خواستم دلیل زردی برگ بامبو و لزج شدن ساقه و شل شدن ساقه ان را توضیح دهید .ممنون  پاسخ مشاهده
م.شهاب
برای دریافت پاسخ قسمت معرفی گیاه وپرسشهای پاسخ داده شده را مطالعه نمایید.
farah -
در مورد بامبو هایی که در خاک هستند. برای تعویض گلدان از چه خاکی باید استفاده کرد  پاسخ مشاهده
م.شهاب
مخلوط خاکبرگ یا پیت ماس وحتی خاک ژله ای مناسب هستند
مریم باقری
با سلام 11 ماه پیش سه عدد بامبو خریداری کرده ام دو ابلق و یکی ساده در گوشه ای از خانه نسبتاسایه به دور از تور مستقیم خورشید با دمای 19-22ولی در این مدت فقط دو نای انها رشد کردند و روی نوک برگها سوخته و زرد رنگ شده اند لطفا راهنمایی نمایید. با تشکر  پاسخ مشاهده
محسن عجمي
سلام مریم من محسن از مشهد.تمامی موجودات زنده برای رشد و زنده ماندن به اکسیژن نیاز دارند.ظرفی که گیاهان بامبوی خود را درون آن نگهداری میشود را بررسی کنید ببنید چه حجمی از آب درون آن جای میگیرد اگر بتوانید آب آن را مرتب تازه نگهدارید تا اکسیژن آب بیشتر شود.اگر ضرفتان دهن گشاد باشد تبادل هوا آسانتر انجام میشود و نیاز به تعویض مکرر آب ندارید.از قطرهای مکمل رشد بامبو هم حتما استفاده کنید.نتیجه خواهید گرفت.با احترام محسن.
روح اله از تبریز
سلام خدا قوت گیاه بامبو باید چند سانت تو اب باشه؟اگه 30سانت تو اب باشه مشکلی داره؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
در نگهداری بامبو در آب نباید تمام ساقه را در آب قرارداد ، بلکه باید فقط 3 تا 5 بند پایین آن در آب باشد . اگر تمام ساقه داخل آب قرار گیرد ، ریشه تمام سطح ساقه را می پوشاند و این از زیبایی گیاه می كاهد
نیکو کنعانی

ایالاایا گلدان بامبوباید شیشه ای باشد یا می تواند گلدان چینی یا سفالی باشد؟

 

  پاسخ مشاهده
م.شهاب
فرقی نمیکند.
behnaz mozaffari
سلام من سه شاخه بامبوی ریشه دار که درآب معدنی ریشه هایش سفید شده اند ویک شاخه بامبوی پیر که نصف ان زردشد وبریده بودم دریک گلدان کوزه مانند شیشه ای در کنار دیوار که نور عیرمستقیم دارد نگهداری میکنم وتقریبا دوهفته ای کود بامبو 4قطره درآن میریزم لطفا بفرمایید آیا باید ریشه هایش را قطع کنم یا کوتاه کنم ضمنا ماهی یکبار تعوض آب آن کافیست؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
خیر.نیازی به قطع ریشه نیست.ظرف یا گلدانی که در آن نگهداری می‌شود باید ماهی یک بار شسته شود و قبل از آنکه گیاه در آن قرار گیرد، کاملا خشک شود. اگر یکی از بامبوهای شما زرد شد و باقی سبز بودند، بامبوی زرد را از بقیه جدا کرده و در ظرفی جدا قرار دهید.
فرناز شیرازی
درود بر شما من 15 سانت از انتهای ساقه ی بامبو ام را که حالش خیلی خوب بود حدود 2 ماه پیش زدم چون میخاستم کوتاهتر باشد.ولی ریشه نداد و شروع به گندیدن کرده. 3 بار مقدار گندیده را جدا کردم و لی دوباره گندید. پوستش چروک شده و ظاهر خیلی ناراحت کننده ای پیدا کرده که خیلی ناراحتم میکنه. لطفا بگید چه کنم در حالیکه الان فقط 20 سانت ساقه تا زیر پیچ اش دارد. با سپاس   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
قلمه باید با با یک وسیله تمیز زده شود .آب قلمه هم هر 10 روز عوض شود و تا 3 سانتی انتهای ساقه بیشتر آب نریزید .1 سی سی قارچکش بنومیل را در یک لیتر آب حل کنید به ساقه و انتهای ساقه اسپری کنید.آب ظرف را هم هر 10 تا 15 روز یکبار عوض کنید خود ظرف را هم خوب بشویید و ضد عفونی کنید.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 

گیاهان دیگر از همین جنس :
دراسینا مارگیناتا
درخت اژدها
دراسنا کامپکتا
دراسینا ریکی
دراسینا درمنسیس

گیاهان دیگر از همین خانواده :
سانسوریا (نیزه آفریقایی)
لیندا
سانسیویریا مهتابی
سانسیویریا تریفاسکیاتا
سانسیویریا ارنبرگی
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت