١٧/١٢/١٤٤٠ --- 8/19/2019 --- ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۸ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
چمن کاری
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  71  نفر
بازدید امروز :  11111  بازدید
بازدید دیروز :  12891  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
سینا
با سلام این گیاه در چه خاکی باید کشت شود لطفا یه چیزی بگید که ما هم بفهمیم مثلا رس خاک برگو...  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : میتونید از خاک پیت به همراه مقدار کمی شن ریزه یا پرلیت استفاده کنید . بجای خاک پیت میتونید از کوکوپیت استفاده کنید. این نسبت باید 4 قسمت پیت و 1 قسمت شن ریزه یا پرلیت باشد. برای اطمینان اگر از پرلیت استفاده کرذید آن را 24 ساعت در آب خیس دهید تا اگر از نوع پرلیت شور باشد شوری آن گرفته شود.خاک پیت-کوکوپیت و پرلیت در فروشگاه های کشاورزی یافت میشود.
امیر امیری
سلام من بذزش رو خریدم میشه عکسش رو بفرستید به ایمیلم تا مطمئن شم لطفا  پاسخ مشاهده
sina
این گیاه را در چه خاکی باید کاشت یه چیزی بگید که ما هم بفهمیم مثلا رس خاک برگ...  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : میتونید از خاک پیت به همراه مقدار کمی شن ریزه یا پرلیت استفاده کنید . بجای خاک پیت میتونید از کوکوپیت استفاده کنید. این نسبت باید 4 قسمت پیت و 1 قسمت شن ریزه یا پرلیت باشد. برای اطمینان اگر از پرلیت استفاده کرذید آن را 24 ساعت در آب خیس دهید تا اگر از نوع پرلیت شور باشد شوری آن گرفته شود.خاک پیت-کوکوپیت و پرلیت در فروشگاه های کشاورزی یافت میشود.
سعید سلامتیان

باسلام

من چند  عدد بذر ونوس حشره خوار خریدم و آنها را در پیت ماس کاشتم و داخل یک آکواریم با رطوبت نسبی 80 درصد قراردادم

1 - چند روز طول می کشد تا جوانه بزند؟

2- چند روزه تا بالغ شدن به طول می انجامد؟

  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : بذر اگه سالم باشه حدود 3 ماه طول میکشه تا سبز شه ( من خودم تست کردم تو اونایی که سالم بودن تقریبا بعد 3 ماه اولین جوانه ظاهر شد )بسته به شرایط از 8 تا 10 ماه طول میکشه تا گیاه به شرایط اصلی خودش برسه.
mobin khan
سلام شما از کجا خریدید
میلاد تیموری
سلام ، من از هر گلخونه ای راجبه گیاه حشره خوار میپرسم میگه اصن تو ایران نیس میخاستم بدونم ونوس رو از کجا باید بگیرم و قیمتش چنده
خیلیم ممنون از سایت عالییتون

  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
وجود دارد ودر اینترنت هم بذر ویا نشائ ان به فروش می رسد
شاهرخ آريا
پالم گاردن اولین مرکز در مشهد است که ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند . . این محصول به صورت نشاء های دو ماهه تا ده ماهه با کیفیت عالی بوده و قدرت رشد بالایی دارند . آدرس جهت سفارش http://www.palmgarden.ir/ http://www.palmgarden.ir/item/carnivorous-plants/
کیان عباسی

سلام ، تله های گل ونوس من در حال زرد شدن هستند، علت چیست؟
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام شرایط نگهداری چگونه هست ؟ممکن است نور کافی نباشد .از آب مقطر برای آبیاری استفاده کنید.
محمد نمایان
پیشنهاد می کنم این مطالبو اول و حتما مطالعه بفرمایین: در باره نور و خاک و آب مناسب برای ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار: http://www.carnivorousplants.ir/soil_water_light.html درباره نگهداری ونوس حشره خوار: http://www.carnivorousplants.ir/carnivorous_plants_care.html و اما نظر بنده این هست که نمیشه به طور قطعی گفت دقیقا مشکل چی هست ولی به نظر میاد مشکل از بستر رشد نا مناسب یا آب نا مناسب و یا هر دو باشه چوناین عکس مشابه گیاهانی هست که این مشکل رو دارن. بعیده که مشکل از کم نوری باشه چون در اون صورت اول تله های ناقص و باریک و کلروز (رنگپریده) به وجود میان با این حال باید به گیاهتون روزانه ده ساعت نور مفید بدین اگه مشکل حل نشد درباره خاک ونوس حشره خوار کمی تحقیق کنید و اون رو تهیه کنید. توجه داشته باشین که گلدون پلاستیکی باشه و اصلا از گلدون سفالی یا فلزی استفاده نکنین. آب هم باید تقطیر شده باشه یعنی آب خالص خالص (آب مغناطیسی). مطالب زیاده و نمیشه همه رو اینجا گنجوند پس به سایت من سر بزنید. با آروزوی موفقیت و سلامتی برای شما و گیاهتون. http://www.carnivorousplants.ir
alireza
سلام و عرض ادب. ميخواستم بدونم كه چطور ميشه اين گياه رو خريداري كرد. در ليست گلهاي شما موجود نميباشد.... با تشكر.  پاسخ مشاهده
علی میرزایی
سلام www.palmgarden.ir
اذرپیوند
سلام از طریق دنیای گیاهان گوشت خوار میتوانید خریداری کنید www.cpworld.ir 09126464167
Mostafa
سلام با تشکر از شما من یک گیاه ونوس دارم می خواستم بدونم چطور می تونم بذر گیاه را خودم از این گیاه بدست بیارم سوال دیگه اینه که به غیر از کاشت بذر از چه طریق می شه این گیاه تکثیر بشه.  پاسخ مشاهده
م.شهاب
تهیه بذر از این گیاه نیاز به ایجاد شرایط ایده ال رشد ونیز تجربه دارد.گیاهان حشره خوار معمولا در هنگام بهار میدهند.این گیاهان توانایی گرده افشانی برای تولید دانه را دارند.عمل گرده افشانی میتواند به کمک حشرات خارج از خانه و یا توسط خودتان با قرار دادن دو گلی که کاملا باز شده اند در روبروی هم این عمل را انجام دهید.بعد از گذشت یک ماه شما غلاف دانه ها را بردارید (وقتی که به نظر میرسد این غلاف به خودی خود توانایی باز شدن را دارد رسیده است)، آن را باز کنید و سپس دانه ها را در گلدانی حاوی خاک پیت موس/ماسه/پرلایت (همانطور که بالا توضیح داده شد) پخش کنید.جوانه ها بسیار زیبا هستند، ولی ممکن است تا سه سال زمان ببرد که به یک گیاه بالغ کامل شوند.
niki jafary
با سلام اقای مصطفی میخواستم ازتون درخواست کنم که ایا شما برای فروش هم میگذاری من میخواهم ازتون بخرم و هرچیز که پولش باشد بپردازم این ایمیل من هست اگربخواهیدبدهید به این ادرس پیام بدهیدjniferorton@yahoo.com ممنون میشوم ازتون

محمد نمایان
ونوس حشره خوار اگر به بلوغ نرسد شکوفه نمی دهد. معمولا ونوس حشره خوار پس از یک سال و معمولا با گذراندن حداقل یک نهفتگی زمستانی، بالغ شده و به گل می نشیند. پس از گلدهی می توانید با خود لقاحی گل، آن را بارور کنید (گل ها هرمافرودیت اند). اما دقت کنید که گلدهی باعث ضعف گیاه می شود. راه های تکثیر ونوس حشره خوار غیر از تکثیر جنسی، شامل پاجوش، کاشت ساقه گل، تکثیر ساده (اشتقاق از گیاه مادر) وکشت باف هست. روش پاجوش برای افرادی که تولید غیر تجاری و خانگی دارند از همه روش ها مناسب تر هست و شانس موفقت بالاتر از بذر دارد. برای اطلاع کامل از این موضوع: www.carnivorousplants.ir/cultivation.html برای اطلاعات کامل درباره گیاهان گوشتخوار به جامعه گیاهان گوشتخوار سربزنید: www.carnivorousplants.ir
مرتضی
با سلام من 2 تا بذر از این گل دارم میخواستم بدونم میتونم هر کدوم رو جدا بکارم؟ در مورد خاک هم میشه خاک معمولی استفاده کرد مثلا همین خاکی که توی باغچه ها هست و دارای کود میباشد؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بله میتوانید جداگانه بکارید ولی برای بالا رفتن درصد سبز شدن ونیز جوانه زنی راحتتر معمولا دو بذر را باهم میکارند.خاک معمولی هم ممکن است جواب بدهد ،به ذشرطی که درصد رس ان کم باشد
محمد خ
با سلام چنتا سووال داشتم. 1.از لامپ های کم مصرف حبابی چراغ مطالعه یا ال ای دی هم میشه استفاده کرد برای نور؟ 2.یک جا نوشته اید مناسب برای تراریوم است یک جا هم خوندم ک این گیاه ب دوره زمستان نیاز داره.این دوتا با هم ک نمیشه؟من اگر بخوام در تراریوم استفاده کنم دیگه زمستان چی میشه؟چون اگر در معرض سرما بزارم مابقی گیاه های تراریومم خراب میشن؟ 3.خاک این گیاه باید غنی باشد؟منظورم این هست ک از کود بستر و کود مایع استفاده کنم؟چون برای مابقی گیاهام استفاده میکنم ممکنه در خاک ونوس هم نفوذ کنه ایا مشکلی پیش میاد؟ سپاس  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله. بهترین وضعیت برای استفاده از نور مصنوعی در جایی که نور طبیعی کافی نمی‌باشد، استفاده از چند لامپ مهتابیِ آفتابی و سفید است. گیاهان مورد نظر باید به فاصله حدود نیم‌متر در زیر مهتابی‌ها قرار بگیرند، به شرطی که لامپ‌ها حداقل حدود ۱۴ ساعت در روز روشن باشند. مشکلی نداره ومیتونید در تراریم هم استفاده نمایید.ونیازی نیست در سرما بگذاریدش. بهتره تراریوم ونوس با سایر گیاهان جدا باشه ویکی نباشه چون با هم سازگاری ندادن. شما برای یک تراریوم باید گیاهان با نیازهای یکسان انتخاب نمایید.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت