٣/٥/١٤٣٧ --- 2/12/2016 --- ۱۳۹۴ جمعه ۲۳ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
فروشگاه بذر و لوازم کشاروزی
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  108  نفر
بازدید امروز :  9253  بازدید
بازدید دیروز :  17193  بازدید
ونوس حشره خوار  -  VENUS FLYTRAP
DIONAEA MUSCIPULA : نام علمی
  DROSERACEAE  - دروزرا : خانواده
دشت ساحلی شرق کارولینا در آمریکا : بومی منطقه
مگس خوار, مگس گیر,گياه گوشتخوار,ونوس مگس دام,The Venus Fly Trap : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1
23 درجه سانتیگراد
مرطوب
خیلی زیاد

ونوس حشره خوار:

ونوس حشره خوار یک گیاه گوشتخوار است که با جلب، شکار و هضم جانوران کوچک (اغلب حشرات و عنکبوتیان) تغذیه میکند. این گیاه از جنس Dionaea در خانواده دروزرا(Droseraceae) است که بیشتر در آمریکا و در دشت ساحلی جنوب شرق کارولینای شمالی و شمال شرق کارولینای جنوبی یافت می شود.
ساختار دام انداختن حشرات در این گیاه به این صورت است که زمانی که حشره به پرز های حساس روی برگ گیاه برخورد می کند، پهنک ها مانند اوراق یک کتاب روی هم تا شده، حشره در آن زندانی می گردد و غده ها مایعی اسیدی ترشح می کنند که احتمالا همراه با عمل باکتری ها باعث هضم حشره می شوند. پس از 5 تا 15 روز (گاهی 30 روز) درب های زندان به آهستگی باز می شوند، درحالی که فقط بقایای جسد زندانی قابل رویت است. پس از هر شکار برگها شکل اولیه خود را بدست می آورند و بعد از 2 تا 3 بار استفاده، قهوه ای رنگ و پژمرده شده و باید چیده شوند و به جای آنها برگ های جدیدی می روید. حشرات بخاطر بو و رنگ گیاهان گوشتخوار به سوی آنها جلب شده و شکار می گردند.
اين گياه اولين بار توسط A . Dalilis فرماندار كاروليناي شمالي كشف شد و در نامه اي كه در 24 ژانويه 1760 بهP.Gallnsan نوشته، نام Flytrapsensitive به آن داده است که اين نام تا سال 1843 منتشر نشد .مقداري از اين گياه به انگلستان فرستاده شد و به باغ Vew منتقل گرديد .
ونوس حشره خوار گیاه کوچکی است که اندازه ساقه های آن از 15 سانتیمتر تجاوز نمی کند
برگهاي اين گياه بدون ساقه بوده و مستقيمأ از روي زمين خارج ميشود و شامل يك پهنك كشيده باله دار كه در انتها پهن شده و تشكيل دو پهنك جداگانه به طول در حدود 2 سانتيمتر مي دهد. اين پهنك هاي كوچك مي توانند در طول رگبرگ اصلي تا شوند.
سطح فوقاني آنها داراي غده هاي كوچك قرمز رنگي مي باشد كه باعث هضم حشرات مي شود .مابين غده هاي قرمز و كناره هاي برگ قسمت كوچكي وجود دارد كه محل نكتار ( شيره ـ نوش )گل مي باشد .
پيرامون هريك از اين پهنك ها پُرزهاي( خارهاي نازك و ظريف ) سختي وجود دارد و در قسمت مركزي داراي سه عدد و گاهي چهار عدد پُرزهاي حسي برآمده ميباشد .
در حالي كه تماس قسمتي از يك موي سر كه فقط چند هزارم ميلي گرم وزن دارد ، برگها را به حركت مي آورد ولی ريزش قطرات درشت باران بر روي آنها بي اثر است .
این گياه يكي از گياهان مناسب جهت پرورش در تراريوم Terrarium ميباشد
گياهان گوشتخوار معمولا در تورب زارهائي ميرويند كه از نظر ازت بسيار فقير مي باشند و اين گوشتخواري كمبود ازت مورد نياز آنها را جبران مي كند و بايد در گوشتخواري اين گياهان وسيله بقاي آنها را در زمين هاي فقير جستجو نمود .
ونوس حشره خوارDianea muscipula احتياج به هواي گرم و مرطوب و آفتابي دارد و برگهاي قهوه اي رنگي كه اعمال حياتي خود را انجام داده اند بايد چيده شوند .
رنگ قرمز داخل برگها با نشو و نماي گياه آشكار مي شود .هرگاه گياه در سايه نگاهداري شود رنگ مزبور سبز باقي خواهد ماند. دقت نمایید گلهاي كوچكي كه در ماه خرداد در روي ساقه هاي طويل آن آشكار ميشوند بايد چيده شوند تا باعث ضعف گياه نگردند .
در صورتي كه گياه در محيطي دور از حشرات نگاهداري مي شود بايد هر دو هفته يك بار به آن يك تكه بسيار كوچك و نازك گوشت خام چرخ شده يا كوبيده بدهید .
این گیاه، نیازمند محیط کاملاً روشن میباشد. در فضای باز نور کامل آفتاب برای آن مناسب است. همچنین در محیط داخل ساختمان به خوبی رشد میکند اگر نور کافی را فراهم نمایید مثلاً می توانید در کنار پنجره پر نور آن را نگه داری نمایید.
در طول تابستان ، گلدان این گیاه باید همیشه نشسته در آب خالص باشد. اگر آب شیر شما دارای ناخالصی بالاتر از 90 پی پی ام است از آب مقطر و یا آب باران استفاده نمایید.
برای عمر طولانی مدت ، گیاه باید استراحت زمستانی نیاز دارد.
ونوس حشره خوار نسبت به خاک خیلی حساس نیست. فقط از پرلیت ،pumice و دیگر اجزاء بالقوه شور خاک اجتناب کنید. رشد خیلی خوب آن در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است. سطح خاک حداقل 5 سانتیمتر (2 اینچ) بالای سطح آب باشد.
تغذيه بيش از حد و يا دست زدن به پُرزهاي حساس باعث از بين رفتن و مرگ گياه مي شود و بايد در مقابل اين وسوسه مقاومت كرد .
پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید.

: منابع  

تصاویر گیاه ونوس حشره خوار:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
حاج کمال
دمت گرم لوتی، خیلی سایت بامرامی داری  پاسخ مشاهده
امین حیدرپور

با سلام

این گیاه بیرون گلخانه هم رشد میکنه البته توی گلدون و هوای درون اتاق؟

  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : این گیاه به رطوبت بالا احتیاج دارد و برای این منظور در هر نقطه از ایران باید در شرایط گلخانه ای مثل تراریوم بسته یا شیشه ( تنگ ) که بالای اون با پلاستیک شفاف پوشیده باشه ( البته در چند نقطه پلاستیک سوراخ باشد برای جریان هوا)کاشته بشه.
امید
نحوه گاشت ونوس ؟ تخمش چند تا باید در خاک بکاریم؟ وتکثیر هم میشه داد ؟   پاسخ مشاهده
م.شهاب
اگر میخواهید دانه ی این گیاه را بکارید، از ترکیب 70 درصد پیت موس 30 درصد ماسه ی بدون نمک استفاده کنید.از قرار دادن دانه به صورت مستقیم در خاک یا گلدان خودداری کنید. پس از کاشت بذر به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده به طوریکه همیشه بستر نمناک باشد و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم ابیاری را کمتر نموده و از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به مکانی روشن انتقال دهید. بهتر است 2دانه باهم کاشته شده ودر صورت سبز شدن هر دو یکی رایا منتقل کنید ویا حذف نمایید
محمد امین ناصری
فروش نشاء ونوس حشره خوار فقظ 10000 تومان
محمد امین ناصری
فروش نشاء ونوس حشره خوار فقظ 10000 تومان
امید
سلام..من تازه بذره ونوس را کاشتم یعنی تو ماه مهر میخاستم بدونم درمیاد یا نه..دوم اینکه تو اتاق خواب گذاشتم بخاری روشن نیست ولی اتاق نه گرمه نه سرد..سوم چطوری آبیاریش کنم ؟با تشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : اگه بذر قوه نامیه خودش رو از دست نداده باشه و سالم باشه به طور معمول حدود تقریبی 3 ماه طول میکشه تا سبز شه.دمای مناسب برای پرورش 24-25 درجه و خاک باید همیشه مرطوب باشه ( مراقب باشید با آبیاری بیش از حد گیاه خودتون رو خراب نکنید )من خودم بذر این گیاه رو تست کردم تو اونایی که سالم بودن حدود 3 ماه طول کشید تا اولین جوانه ظاهر بشه . با ظاهر شدن جوانه در این گیاه اون رو کم کم به محل پر نوری منتقل کنید.( در ضمن در طول زمان کشت باید گیاه در شرایط مرطوب رشد کنه ( مثل تراریوم و یا یه تنگ شیشه ای که روش را پلاستیک پوشیده باشید.تهویه هوا فراموش نشه.
---- اخلمدی
با سلام وعذر خواهی از تاخیر در جواب سئوالتان . امیدواریم با سیستم جدید پاسخگویی دیگر شاهد تاخیرهای اینچنینی در جوابگویی به سئوالات نباشیم. حالا که خیلی دیر شده است اما لطفا از تجربه خود در مورد این گیاه و نتیجه بدست آمده از رشد و پرورش آن ما و علاقه مندان به باغبانی را مطلع فرمائید. با تشکر و سپاس
mobin khan
سلام ببخشید شما از کجا گرفتید
شاهرخ آريا
. دماي مطلوب محيط براي رشد گياه بالاي 25 درجه مي باشد. دماي ايده آل آن 27 درجه سانتي گراد مي باشد.
گلخانه پالم اولین مرکز در مشهد است که ونوس حشره خوار و گیاهان گوشتخوار را از طریق تکنیک کشت بافت تولید و عرضه می کند .

علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

محمد موسوی

دوست عزیزشمابرای اطلاعات بیشترمیتوانیدبه آدرس زیرمراجعه کنید.

dyiuneh.mihanblog.com

محمد لك
سلام بذر ونوس رو از كجا بايد تهيه كنم؟ قيمتش چنده؟اگه آأرس داريد بهم بديد
متین آزاد
یک سوال کوچولو.توی اصفهان با این آب و هوای جهنمی هم رشد می کنه؟؟؟؟؟!!!!!!  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
در محیط آپارتمان با نور فیلتر شده بله .دمای ایده آل برای نگهداری 22 تا 28 هست ،ممکنه 30 تا 35 را هم بتونه تحمل کنه در این صورت نور باید حتما غیر مستقیم به گیاه برسد و رطوبت کافی هم برای گیاه فراهم شود .
صابر نوروزی
باسلام- با توجه به اب و هوای شمال کشورکه همش ابری و بارانیه - ایا من می تونم ونوس پرورش بدم؟ ممنون  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : بله میتونید . ولی باز هم بهتره که تو شرایط با رطوبت بالا حدود 90 درصد پرورش داده بشه ( محفظه های سر پوشیده مثل تراریوم ) در ضمن این گیاه برای رشد به نور مناسب و خوبی احتیاج داره و دمای اون هم بهتره که روی 24 تنظیم بشه .
شاهرخ آريا
بله
شما مي توانيد براحتي اين گياه زيبا را در داخل تراريوم، در منزل، دفتر و ... داشته باشيد..
در حال حاضر ونوس حشره خوار در فروشگاه ما آماده برای فروش می باشد . این محصول به صورت نشاء های یک ماهه تا هشت ماهه با كیفیت عالی بوده و قدرت رشد بالایی دارند .

علاقه مندان می توانند از سراسر ایران این گیاه را سفارش دهند .

جهت سفارش و کسب اطلاعات بیشتر : ۹۳۳ ۳۱۳۱ ۰۹۳۳

Web. http://www.palmgarden.ir
E-Mail. info@Palmgarden.ir
Mob. 0933 3131 933


mobin khan
سلام ببخشید کسی این گیاه گوشتخوار ونوس یا کوزه ای را در مشهد می فروشد  پاسخ مشاهده
شاهرخ آريا
بله
فروش نشاء گیاه ونوس حشره خوار در مشهد
mobin khan
سایتتون خراب است
حمزه حق پرست
سلام : اگه احتیاج دارید میتونید از شهر های دیگر توسط پست دریافت کنید .
مصطفی یوسفی
من از گل کاری و کشت هیچی نمیدونم.راستی من ساکن رشتم.میتونم اینو تو خونه برورش بدم(از نظرآب هوا)؟ازین سایتهای اینترنتی که بذر رو میفروشن میشه خرید کرد؟بذرشون مناسبه؟ ساییتون عالیه....تووببببب  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
بله میتونید به شرطی که شرایط توضیح داده شده در بخش معرفی رو بتونید براش فراهم کنید
poorna
نحوه کامل کاشت ونوس و نگهداری آن را توضیح دهید  پاسخ مشاهده
م.شهاب
پس از کاشت بذر در خاک مناسب(در مخلوط "خاک پیت" و "شن و ماسه " به نسبت 4 و 1 است.) به آرامی دانه ها را با آب اسپری نموده و در گلدان یا کیسه های پلاستیکی قرار داده و زیر چراغ فلورسنت نه چندان نزدیک با درجه حرارت بین 20 تا 25 درجه سانتی گراد قرار دهید و پس از نمایان شدن چند برگ ، گیاه را کم کم از گلدان ها و کیسه های پلاستیکی به گلخانه ای روشن انتقال دهید
ساجد جوادی نیا

کسی که گلخانه نداره باید چیکار گنه؟

مهندس رامندی
باید سعی نمایید شرایط گلخانه ای را برای گیاهتان فراهم نمایید.مثلا با کشیدن پلاستیک روشن دورتادور گلدانتان این شرایط را فراهم کنید
علی احمدلو
اگر بذر این گیاه رو در دمای 29 تا 30 درجه در تراریوم یا گلخانه بکاریم سبز می شود ؟ اگر در این دما نگه داری شود چه ؟  پاسخ مشاهده
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت