٢٤/١٢/١٤٣٧ --- 9/26/2016 --- ۱۳۹۵ دوشنبه ۵ مهر امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | تبلیغات در نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
کاشت گیاهان چند ساله مقاوم به سرما
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  100  نفر
بازدید امروز :  206  بازدید
بازدید دیروز :  40047  بازدید
تبلیغات متفرقه
فروشگاه تخصصی بذر، گل وگیاه، لوازم کشاورزی بذرکو
سیکاس رولوتا  -  SAGO PALM
CYCAS REVOLUTA : نام علمی
  CYCADACEAE  - سیکاداسه : خانواده
جنوب ژاپن : بومی منطقه
نخل ساگو , نخل زینتی , سیکاد : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس
15 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

سیکاس رولوتا

سیکاس یکی از معروف ترین گونه ها جهت باغچه کاری (landscape)و استفاده در فضای داخلی منزل در جهان است، خصوصاً گونه (revolute) رولوتا. این گیاه بیشتر از همه گونه های دیگر سیکاس در جهان استفاده می گردد. همچنین میلیون ها عدد از برگ این گیاه جهت تزیین دسته گل،تاج گل و مراسم عید پاک و... در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
سیکاس از خانواده سیکاداسه (cycadaceae)می باشد. این گیاه عمدتاً بومی جنوب،جنوب شرق آسیا، استرالیا، هند، چین، تعداد کمی آفریقاوماداگاسکار می باشد.
این گیاه متعلق به دوران مزوزوییک بوده و از 200 میلیون سال تاکنون تغییرات بسیار کمی داشته است.
96 گونه از سیکاسهای مختلف تاکنون به ثبت رسیده است.
به طور عمده سیکاس ها گیاهانی پیازدار و دو پایه می باشند، یعنی دارای پایه نر و پایه ماده می باشند که هر پایه دارای گلی متفاوت از هم هستند. تشخیص نر و ماده بودن پیاز فقط به دو طریق میسر است. 1) روش آزمایشگاهی و ژنیتیکی 2) از طریق دیدن گل هر پیاز
کلمه سیکاس یک نام تیپی است و به گیاهانی از خانواده Cycadها اطلاق میشود. سیکاس مورد نظر ما و سیکاسی که بیشتر در ایران کشت شده با نام علمی Cycas revoluta و از بستگان دور پالم‌ها به شمار میرود
پایانَخل یا سیکاس یکی از ۹۵ گونه گیاهان خانواده پایانخلیان[۴] است. این گیاه یک گیاه آپارتمانی مربوط به مناطق گرم و مرطوب است، اولین بار در چین و ژاپن پیدا شده‌است و برگهایش کشیده و شبیه به نخل هستند
در گیاه سیکاس برگها به صورت دایره ای ظاهر میگردند که در ابتدا بسیار نرم و لطیف می باشند، ولی پس از یک یا دو هفته حالت سفت تر و خشبی تر به خود می گیرند.اکثر گونه ها برگ هایی مانند برگ نخل دارند،ولی براق تر، چرمی تر و نوک تیز ترند. البته نوع رولوتا که در ایران و عمدتاً در شمال ایران کشت می گردد دارای برگ های سبز پررنگی است. گونه های دیگری از سیکاس به رنگ های آبی فیروزه ای، خاکستری و... نیز وجود دارد. خود برگها دارای برگچه هایی هستند که به طور منظم در دو طرف رگ برگ اصلی قرار دارند. برگها به صورت متحد المرکزمعولا در اردیبهشت همه با هم به یکباره ظاهر می گردند و در صورت مهیا بودن شرایط از نظر رطوبت و دما در شهریور نیز برگ دهی می نمایند.
طول برگ های سیکاس می تواند از یک تا دو متر بنابه شرایط نوری که گیاه در آن قرار دارد نوسان داشته باشد. برگ، دانه، پیاز این گیاه سمی بوده، در نتیجه باید در باغها و مکان هایی که حیوانات اهلی قرار دارند دقت بیشتری نمود.
گیاه سیکاس دارای سرعت رشد بسیار کم و عمر طولانی می باشد. به عنوان مثال یک نمونه 220 ساله قدیمی در باغ گیاهشناسی (kew)کیو انگلستان وجود دارد که از جنوب آفریقا خریداری شده و ارتفاع پیاز آن چهار متر می باشد.
سیکاس Cycas، گونه ای از خانواده سیکاداسه Cycadaceae و از جنس سیکاس Cycas میباشد و درخت نواحی استوائی و نیمه استوائی محسوب می شود .
این گیاه به بلندی چند متر می رسد و بلندی گونه سیکاس Cycas medica که در ایالت کوئین لاند Queen Land واقع در شمال شرقی استرالیا وجود دارد 20 متر است .
بودائی ها درخت سیکاس Cycas را نشانه جاودانی Immorteite می دانند .که گونه های مهمی نظیر سیکاس سیرسینالیس C.Circinalis و سیکاس رولوتا C.revoluta به بلندی 10 تا 15 متر و یا تنه خیلی کوتاه مانند سیکاس رومفی C.rumphii و سیکاس توآرسی C.thouarsii دارند .
درخت سیکاس Cycas در جنوب ژاپن در جزیره ماداگاسکار در آندونزی ، در هندوستان و در سریلانکا ( سیلان) و استرالیا وجود دارد .
درخت سیکاس Cycas در هیچ جا بطور انبوه و زیاد وجود ندارد بلکه به شکل دسته های کوچک در سواحل دریا دیده می شوند .
سیکاس Cycas با نگاه اول شبیه به درختان خانواده نخلها به نظر میآید و در قدیم آن را از خانواده نخل ها میدانستند و لینه Linne گیاهشناس مشهور نام علمی آن را ابتداء لینه Linne که از نام محلی نخل کوسکا Kuscas گرفته شده تعیین کرد و سپس آن را جزو طبقه سرخس ها ( به علت شباهت برگهای فنر مانند سرخس در موقع بازشدن ) دانست .
تنه این درخت از بقایای دمبرگها تشکیل شده ، سنگین و به مقدار کمی خشبی است و قسمت نزدیک به سطح زمین آن بسیار محکم است .
در داخل تنه یا مغز آن مایع چسبنده و لزجی وجود دارد که ماده غذائی خوبی را تشکیل می دهد .
در روی تنه اصلی سیکاس Cycas گاهی انشعاباتی بخصوص در درخت نر بوجود می آیند .
سیکاس Cycas درخت دو پایه ای است ( پایه نر و پایه ماده ) و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است .
برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .
برگهای پایه ماده مسطح است و از کرکهای خرمائی رنگ پوشیده شده و در سطح بالائی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد .
طول برگهای سیکاس Cycas ممکن است به دو متر برسد و رنگ آنها سبز تیره می باشد .
عرض برگها نسبت به گونه سیکاس Cycas فرق می کند. به ترتیب که گونه سیکاس سی انسیالیسCiecinalis دارای پهنه برگ کم عرض و گونه سیکاس رولوتا C.revoluta دارای برگ نوک تیز یا نیزه ای میباشد .
برگهای قدیمی پس از 3 تا 5 سال ( در شرایط عادی ) زرد شده و می افتند . ( در سیکاس های زینتی باید برگهای زرد شده را قطع کرد ) برگهای پایه نر در گونه سیکاس رومفی C. rhumphlii به رنگ زرد روشن بوده و در موقع گل دادن بوی نامطبوعی پخش می کند .
دمای قابل تحمل برای سیکاس در حدود ((42+)_( 11-)) سانتیگراد می باشد. اگر دما از 11- درجه کمتر شود امکان دارد سیکاس از بین برود. ولی اگر نرم شود باز هم امکان بهبودی آن وجود دارد.بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها می گردد.
میزان رطوبت خاک سیکاس باید از کمی مرطوب و تر تا خشک باشد البته خاکی که همواره خیس باشد به طوری که ریشه ها نتوانند به اصطلاح به آسانی تنفس نمایند سبب پوسیدگی ریشه ها و در نتیجه پیاز می گردد.
سیکاس در نور مستقیم خورشید رشد می کند، ولی خود را با محیط داخل اتاق نیز تطبیق می دهد به طوری که چند ساعتی از نور صبح یا غروب آفتاب به آن بتابد. همچنین زمانی که برگ های تازه و جوان سیکاس که نرم و لطیف هستند ظاهر می گردد تا دو هفته ای که به خود حالت سخت و خشبی بگیرد یکی از حساس ترین دوران برای سیکاس است. زیرا کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات نیز می تواند به آن ها آسیب برساند. درطول این دوره براثر عاملی به نام نور گرایی (phototropism) اگر برگ ها در محیطی پر نور ظاهر شوند به دلیل شدید بودن نور،برگ ها کوتاه می مانند ولی در غیر این صورت برگ ها بلند با فاصله زیاد بین برگچه ها می گردد. در ضمن براساس تجربه افزایش آبیاری در دوران برگ دهی سیکاس Cycas سبب بهبود برگ دهی و رشد و نمود آن ها می شود البته به اندازه کافی!
خاک مطلوب برای سیکاس خاکی است مخلوط از خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس. در کاشت گیاه باید در نظر داشت که گیاه را طوری کاشت کنیم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد. پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد.
آب و کود سیکاس Cycas به نیاز گیاه و مقدار نوری که به سطح خاک تابیده می شود بستگی دارد. سیکاس زیاد در مقابل کمبود آب و مواد غذایی از خود اثر نشان نمی دهد. اگر گیاه در گلدان قرار دارد ابتدا همیشه اجازه دهید که خاک گلدان کاملاً خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید.
زمان کوددهی مناسب،یکی درطول بهار و دیگری در اواخر تابستان است. اگر از کود های ارگانیک مانند کودهای حیوانی و کود هایی که دیر جذب می شوند استفاده می کنید بهتر است از باقی ماندن این کود ها در دهانه و نوک پیاز جلوگیری کنید، زیرا این عمل امکان دارد که آرایش منظم برگهای تازه را که در آینده بیرون می آیند بهم بزنند.
موارد استفاده از سیکاس : قسمتهای مختلف گیاه سیکاس دارای سمیت کمی می باشند . ولی بومیان با علم به این موضوع به خود تلقین می کنند که سم اگر بمقدار کم مصرف شود خاصیت درمانی دارد . 1 – برگهای درخت سیکاس که گاه به عنوان مواد غذائی مورد استفاده قرار می گیرد نسبتا سمی بوده ولی در جزایر کئی Kei و ملوک Maluques برگهای جوان را می برند و بعنوان سبزی می خورند . 2 – میلیونها برگ این درخت ( گونه سیکاس رولوتا C.revoluta ) از ژاپن به کشورهای اروپائی و آمریکای شمالی صادر و فروخته می شوند و در تاج گلهای روی قبور مردگان و عید آخرین یکشنبه قبل از عید پاک مورد استفاده قرار می گیرند . 3 – بومیان از دانه و آرد حاصل از مغز بعنوان آرد ساکو Sagous ، درخت سیکاس پس از خشک کردن ، شستن و گرم کردن استفاده می کنند . 4 – از دانه های این گیاه پس از پختن به عنوان دارو استفاده می شود . 5 – بومیان جزیره ملوک در قدیم دانه های این گیاه را پس از خشک شدن آسیاب کردن و پختن به صورت سوپ در مراسم عزاداری میخوردند. 6 – ساکنین جزایر ، سلب مایع بدست آمده از پختن دانه این گیاه را به بچه های خود می خوراندند تا از شیطنت آنها که مانع فعالیت و آزادی عمل درکارشان می شوند راحت شوند . 7 – سیکاس Cycas درمناطق معتدله به عنوان گیاه زینتی در منازل و باغات و گلخانه ها پرورش داده میشود .
برگ های کهنه ممکن است به دلیل آب وکود زیاد هم زرد گردند واگر برگهای تازه دچار زرد شدگی گردند ممکن است بدلیل کود زیاد و یا فقر خاک باشد.
اگر همه برگها به یکباره زرد گردند باید گیاه از خاک و از جایی که در آن قرار دارد جابجا گردد زیرا عدم زهکشی درست خاک و راکد ماندن آب در گلدان و خاک نیز سبب چنین عارضه هایی در گیاه می گردد.
در صورت دیدن هاله ای از زردی در کلیه برگها نشان دهنده پر آبی وهمچنین نور و گرمای مستقیم خورشید بر برگها می باشد.
حشراتی که به سیکاس حمله میکنند محدودند .گاهی سبب لکه های سفید و یا قهوه ای در پوسته سیکاس می گردند،معمولا در صورت دیدن لکه های قهوه ای پر رنگ در گیاه نشان دهنده ابتلای گیاه به کنه می باشد و بر روی برگهای سالهای قدیمی تر ودر اثر آلودگی محیط ایجاد می گردند.
در صورت آلودگی خاک ورطوبت و زخمی شدن پیاز در حین فعالیتهای باغبانی که سبب پوسیدگی وقارچی شدن پیاز می گردد در این حالت پیاز حالت نرم ولحیدگی پیدا می کند که می تواند با استفاده از قارچ کشها از این مورد جلو گیری کرد.
- انتقال(Transplaning) : سیکاس را بهتر است در اوایل بهار ودر طول زمستان که در این دوران فعالیت رویش ورشد ندارند جابجا نمود . هنگامی که یک نهال سیکاس را در یک ظرف کاشتید نیاز به تعویض مجدد را می توان از بررسی حجم ریشه ها تشخیص داد. البته جابه جایی و تعویض گلدان به نسبت دیگر گیاهان با فاصله زمانی بیشتر باید صورت گیرد، زیرا هم سیکاس کند رشد تر از دیگر گیاهان است و هم تطبیق سیکاس با شرایط جدید با سرعت کمتری صورت می گیرد. سیکاس ها و نوع ریشه این گونه از خانواده ها نیاز به گلدان هایی دارند که دارای عمق بیشتری باشند در این حالت سیکاس به سرعت ریشه زایی نموده و گلدان را پر می نماید. معمولاً بهتر است از گلدانی استفاده گردد که عمق آن به اندازه یک و نیم برابر حجم ریشه خاک بگیرد. یعنی اگر ارتفاع حجم ریشه شش سانتی متر باشد باید از گلدانی که ارتفاع آن سه سانتی متر عمیق تر از حجم ریشه باشد استفاده کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه سیکاس رولوتا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
نارینه
سلام گیاه سیکاسی را 6 ماه قبل از شمال خریدم که کوچک بود و به تهران آوردم.اصلا رشد نکرده داخل آپارتمان نگهداری میشه و دو روز در میان آبیاری میکنم و هرروز مه پاشی میکنم تا حالا حالش خوب بوده ولی دو هفته میشود که نوک برگهاش زرد شده و داره بیشتر میشه اول بعضی از برگها زرد بود و من سعی کردم زردی را با قیچی کوتاه کنم ولی الان نوک بیشتر برگها زرد شده کمی کود کمپوست دادم بهش و گذاشتمش جلو پنجره ولی بهتر نشده خیلی نگرانشم که از بین نره .کمک کنید لطفا  پاسخ مشاهده
م.شهاب
ابیاری را کم نمایید .در زمستان هر هفته یکبار ابیاری برای گیاهتان کافی است.
مهدی جباری
با سلام و خسته نباشی ،بنده یک سیکاس خریدم حدودا یک ماه پیش هفته ای دو بار هم ابیاریش میکنم محل نگهداری ام تو بالکنه نور مستقیم افتاب بهش نمیخوره ولی غیر مستقیم چند ساعتی نور داره ،برگاش داره زرد میشه میشه راهنماییم کنید چی کار کنم .با تشکر  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام زهکش نا مناسب ،سنگين بودن بافت خاک ، زياده روي در آبياري و يا کوددهي و گل شدن خاک و همچنين شيوع برخي بيماري هاي قارچي و يا کمبود عناصر ميکرو مثل منگنز يا آهن باعث زردي برگ ها ي سيکاس مي شود.در صورتيکه آبياري و زهکشي مناسب باشد ،موارد ديگر بايد بررسي شوند .اگر برگهاي تازه نيز دچار زرد شدگي گردند ممکن است بدليل کود زياد باشد . گياه را در مکاني پر نور و روشن اما ترجيحا سايه يا با 2-1 ساعت نور مستقيم در صبحگاه و دماي حدود 25 درجه نگهداري کنيد . زماني آبياري کنيد که سطح خاک رطوبت خود را از دست داده باشد و حتما برگها را براي وجود هر گونه آفت و يا لکه بررسي کنيد.
مهدی جباری
شکوفه
با سلام و خسته نباشیدمن در اهواز زندگی میکنم با گرمای هوای 50 درجه سانتیگراد یکماه پیش از گلخانهای یک گلدان گیاه سیکاس و کاج مطبق و همچنین اریکا و آگلونما (2 مدل) خریداری کردم که هفتهای 2 بار به آنها آب میدهم وروزانه آب پاشی میکنم و در کنار پنجره تراس (آفتاب گیر نیست ولی نور زیادی میاید )قرار دادم که پرده توری انداختم که نور اذیتشان نکند : 1- برگ های ریز سیکاس نامنظم شده است و بعضی هایشان دارد زرد میشود البته من اطلاعی از خاک گلدان ها ندارم .و توی خاک آن حشره کپل قهوه ای که روی بدنش خط داشت دیدم .(هنگام آب دادن بیرون میاید ) 2- نوک برگ های اریکا مانند سوختگی پیدا کرده و روز به روز بیشتر میشود. 3-آگلونما گل داده است ولی نوک بعضی از برگ ها زرد شده است. 4-آگلونما دیگر 2 برگ از برگ های پایین کاملا زرد شده است و برگ های بالاتر از بیرون پیچ خورده است 5- برگ های کاج مطبق حالت خموش دارند یعنی صاف نیستند رو به پایین هستند 6-پاندانوس به ارتفاع یک متر است و یک قسمت از پایین آن زرد شده است البته حشره ریزی در برگ های آن دیدم ممنون میشوم بدونم مشکل از کجا هست در ضمن گلدان ها در زیر کولر دوتیکه قراردارند که همیشه روشن است  پاسخ مشاهده
م.شهاب
با سلام همه نشانه هایی که ذکر کردید مربوط به این است که چون از سطح گیاهان شماتبخیر زیادی صورت می گیرد در جذب و رساندن آب به تمام گیاه مشکل دارد.رطوبت محیط باید بالا رفته و دما کاهش یابد. با حشرات داخل خاک با سم حشره کش دیازینون 3 در 1000 یا سموم دیگر به نسبت مناسب همراه با آب آبیاری مبارزه کنید موفق باشید
ساناز یزدانی
با سلام چند روزی است پاجوش های سیکاس را جدا کرده و در گلدان گذاشته ایم. لطفا در مورد شرایط نگهداری این پاجوش ها در فضای باز و میزان آبیاری و نور مورد نیاز توضیح دهید. یکی 8 برگ ودیگری 14 برگ دارد. با تشکر  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
در مراحل ابتدایی از قرار دادن در معرض افتاب تند خودداری شود و ابیاری قبل از خشکی تکرار شود بهتره با پوشش پلاسیتیکی پوشانده شود
امیر عرفانی
نارگیل عزیز با تشکر از راهنماییهای خوبتون. من هفته پیش دو تا پاجوش رو از گیاه جدا کردم و در گلدان گذاشتم و در فضای باز و سایه نگهداری میکنم.خاک هم از گلفروشی خاک برگ تهیه کردم و با ماسه مخلوط شد.آبیاری هم هفته ای دو بار. بعد از چند روز قارچ کش هم ریختم اما گیاه داره از پایین ـقسمتی که از پیاز در میاد زرد میشه.لطفا راهنماییم کنید.چیکار کنم که از بین نرن
http://uploadtak.com/viewer.php?file=p31_IMAG0405.jpg
ساناز یزدانی
ممنون از راهنماییتون
مهندس رامندی
زرد شدن برگها بعد از جابجایی و... تا حدی طبیعی است واگر جوانه جدید هم زده باشه جای نگرانی نیست وبه مرور خوب میشه اما احتمالا عمل انتقال را به طور صحیح انجام نداده اید وبا اسیب رساندن به ریشه سبب وارد شدن شک به گیاهتان شده اید. باید دقت شود در هنگام تعویض تا حد ممکن ،خاک اطراف ریشه جدا نشود. .باید توپ ریشه(ریشه وخاک اطراف ان )را به ارامی وبدون اسیب دیدن ا زگلدان در اورده وان را در چاله قرار داده وفاصله بین توپ ریشه را با خاک جدید پر نمایید شما باید خاک اطراف ریشه را خوب بفشارید تا منافذ موجود در خاک پر شود وبلافاصله سیر ابیاری شود.
سعید عمرانی
با سلام، سرعت رشد سیکاس چگونه است؟ جقدر طول میکشد تا گیاهی بسیار کوچک با یک برگ به ارتفاع 1 متر برسد؟  پاسخ مشاهده
م.شهاب
بستگی به نگهداری شما وشرایط اب وهوایی دارد.مثلا در اب وهوای شمال رشد بسیار خوبی دارد ولی در اب وهوای خشک رشد ان کم است
سعید م
با سلام سیکاس من از برگهای پایین شروع به زرد شدن کرده .چند روزیه که همه موارد رو دارم کنترل میکنم که به نظر من طبیعی بود.نزدیک غروب متوجه شدم که به نیم کره گلدان (دقیقا همون طرفی که داره زرد میشه)حدود دو ساعت آفتاب مستقیم از پنجره باز به گیاه می تابه .در ضمن حدود 20 روزی میشه که گلدان رو خریده و انتقال داده ام. ممنون میشم نظرتون رو اعلام کنید   پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
موارد زیر را بررسی نمایید اگر برگهای پایینی و پیر هستند که به نوبت زرد شده و می‌ریزند. که روندی کاملا طبیعی است، (زیرا با رشد گیاه و در صورتی که مواد غذایی به طور مرتب به گیاه نرسد. مواد لازم از برگهای پیر به برگهای جوان منتقل میشوند و برگهای پیر به مرور زرد شده و ریزش میکنند. برای به تاخیر انداختن این روند ریزش برگهای کهنه، میبایست از تغذیه کامل گیاه مطمئن شد آنگاه به دنبال عوامل و نشانه‌های دیگر رفت) اما اگر چند برگ با همدیگر به این عارضه مبتلا میشوند احتمال افراط در آبیاری و برعکس خشکی دیدن گیاه فراوان است، گلدان را چک کنید تا زهکشی مناسب و کافی داشته باشد و ریشه های گیاه در گلدان جای مناسبی داشته باشند هنگامیکه گیاه رو جابجا میکنید ویا وگیاه خریداری شده را به منزل میاورید یا گلدون وخاکش تعویض میکنید با توجه به تغعیرات شرایط محیطی گیاه دچار شک میشه ومشکلاتی(مانند ریزش برگ وگل،توقف رشدوگلدهی،زردی برگها و...) براش بوجود می اید که به مرور وبا فراهم کردن شرایط ایده ال رشد کم وکمتر خواهد شد اصولاً نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی، مخصوصاً برگ‌های تازه جوانه‌زده مضر است و نبایستی نور آفتاب مستقیماً از پشت شیشة پنجره به آنها بتاید. بهتر است نور از پرده کرکرة نیمه‌باز و یا پردة توری عبور نموده و به اصطلاح فیلتر شده باشد. نور مستقیم تند نیز باعث پژمردگی و تجزیه رنگ برگها در گونه های زینتی می گردد
سعید م
سپاس
mojtaba
man e sikas 11 sale daram 4ruze gol dade madas harja miram nar nadaran ta chand ruz gol made mitune ta moghe residan gole nar va bazr afshanish va mimune ta chand ruz mitunam donbale gole nar begardam sharaet sikasam alie kheli khaheshan j bede  پاسخ مشاهده
م.شهاب
با سلام -..لطفا جهت سرعت در پاسخ دهی سریعترونیز ارج نهادن به فرهنگ غنی ایرانی از زبان فارسی استفاده نمایید
مهدی محمدی
سلام دلیل فاصله افتادن بین برگها وزرد شدن وپیچ خوردن نوک آنها در دوره رشد چیست متشکر  پاسخ مشاهده
زرگری
با سلام من یک سیکاس در گلخانه شخصی ام دارم که حاشیه برخی از برگ هایش دچار زردی و سوختگی شده است.خواهشمند است راهنمایی فرمایید.با تشکر  پاسخ مشاهده
م.شهاب
سلام : کمبود آهن و همچنین نبود زهکش مناسب از دلایل بروز ابن اتفاق میباشد.
موسی معبد
با عرض سلام سیکاسی رو حدود یک ماهی هست که خریدم 8 برگ در پایین و 11 برگ بزرگ هم در بالا داره دیروز متوجه لکه های گرد مانند قهوا ای رنگی روی 8 برگ پایینی شدم که براحتی با ناخن کنده میشن حدود یک میلیمتر میشن و خیلی هم زیاد کا باعث رنگ پریدگی و زرد شدن برگها هم شده لطفا راهنمایی کنید که چی هستن و چه دارویی مصرف کنم شرایط نوری هم عالی و ابیاری هم باتوجه به چک کردن خاک گلدان و دما هم بین 22 تا 28 درجه است   پاسخ مشاهده
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
تلگرام نارگیل
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت