٢٠/٩/١٤٤٠ --- 5/26/2019 --- ۱۳۹۸ يکشنبه ۵ خرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | حمایت از نارگیل
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تلگرام نارگیل
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  173  نفر
بازدید امروز :  17304  بازدید
بازدید دیروز :  27883  بازدید
تبلیغات متفرقه
سیکاس رولوتا  -  SAGO PALM
CYCAS REVOLUTA : نام علمی
  CYCADACEAE  - سیکاداسه : خانواده
جنوب ژاپن : بومی منطقه
نخل ساگو , نخل زینتی , سیکاد : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس
15 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

سیکاس رولوتا

سیکاس یکی از معروف ترین گونه ها جهت باغچه کاری (landscape)و استفاده در فضای داخلی منزل در جهان است، خصوصاً گونه (revolute) رولوتا. این گیاه بیشتر از همه گونه های دیگر سیکاس در جهان استفاده می گردد. همچنین میلیون ها عدد از برگ این گیاه جهت تزیین دسته گل،تاج گل و مراسم عید پاک و... در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
سیکاس از خانواده سیکاداسه (cycadaceae)می باشد. این گیاه عمدتاً بومی جنوب،جنوب شرق آسیا، استرالیا، هند، چین، تعداد کمی آفریقاوماداگاسکار می باشد.
این گیاه متعلق به دوران مزوزوییک بوده و از 200 میلیون سال تاکنون تغییرات بسیار کمی داشته است.
96 گونه از سیکاسهای مختلف تاکنون به ثبت رسیده است.
به طور عمده سیکاس ها گیاهانی پیازدار و دو پایه می باشند، یعنی دارای پایه نر و پایه ماده می باشند که هر پایه دارای گلی متفاوت از هم هستند. تشخیص نر و ماده بودن پیاز فقط به دو طریق میسر است. 1) روش آزمایشگاهی و ژنیتیکی 2) از طریق دیدن گل هر پیاز
کلمه سیکاس یک نام تیپی است و به گیاهانی از خانواده Cycadها اطلاق میشود. سیکاس مورد نظر ما و سیکاسی که بیشتر در ایران کشت شده با نام علمی Cycas revoluta و از بستگان دور پالم‌ها به شمار میرود
پایانَخل یا سیکاس یکی از ۹۵ گونه گیاهان خانواده پایانخلیان[۴] است. این گیاه یک گیاه آپارتمانی مربوط به مناطق گرم و مرطوب است، اولین بار در چین و ژاپن پیدا شده‌است و برگهایش کشیده و شبیه به نخل هستند
در گیاه سیکاس برگها به صورت دایره ای ظاهر میگردند که در ابتدا بسیار نرم و لطیف می باشند، ولی پس از یک یا دو هفته حالت سفت تر و خشبی تر به خود می گیرند.اکثر گونه ها برگ هایی مانند برگ نخل دارند،ولی براق تر، چرمی تر و نوک تیز ترند. البته نوع رولوتا که در ایران و عمدتاً در شمال ایران کشت می گردد دارای برگ های سبز پررنگی است. گونه های دیگری از سیکاس به رنگ های آبی فیروزه ای، خاکستری و... نیز وجود دارد. خود برگها دارای برگچه هایی هستند که به طور منظم در دو طرف رگ برگ اصلی قرار دارند. برگها به صورت متحد المرکزمعولا در اردیبهشت همه با هم به یکباره ظاهر می گردند و در صورت مهیا بودن شرایط از نظر رطوبت و دما در شهریور نیز برگ دهی می نمایند.
طول برگ های سیکاس می تواند از یک تا دو متر بنابه شرایط نوری که گیاه در آن قرار دارد نوسان داشته باشد. برگ، دانه، پیاز این گیاه سمی بوده، در نتیجه باید در باغها و مکان هایی که حیوانات اهلی قرار دارند دقت بیشتری نمود.
گیاه سیکاس دارای سرعت رشد بسیار کم و عمر طولانی می باشد. به عنوان مثال یک نمونه 220 ساله قدیمی در باغ گیاهشناسی (kew)کیو انگلستان وجود دارد که از جنوب آفریقا خریداری شده و ارتفاع پیاز آن چهار متر می باشد.
سیکاس Cycas، گونه ای از خانواده سیکاداسه Cycadaceae و از جنس سیکاس Cycas میباشد و درخت نواحی استوائی و نیمه استوائی محسوب می شود .
این گیاه به بلندی چند متر می رسد و بلندی گونه سیکاس Cycas medica که در ایالت کوئین لاند Queen Land واقع در شمال شرقی استرالیا وجود دارد 20 متر است .
بودائی ها درخت سیکاس Cycas را نشانه جاودانی Immorteite می دانند .که گونه های مهمی نظیر سیکاس سیرسینالیس C.Circinalis و سیکاس رولوتا C.revoluta به بلندی 10 تا 15 متر و یا تنه خیلی کوتاه مانند سیکاس رومفی C.rumphii و سیکاس توآرسی C.thouarsii دارند .
درخت سیکاس Cycas در جنوب ژاپن در جزیره ماداگاسکار در آندونزی ، در هندوستان و در سریلانکا ( سیلان) و استرالیا وجود دارد .
درخت سیکاس Cycas در هیچ جا بطور انبوه و زیاد وجود ندارد بلکه به شکل دسته های کوچک در سواحل دریا دیده می شوند .
سیکاس Cycas با نگاه اول شبیه به درختان خانواده نخلها به نظر میآید و در قدیم آن را از خانواده نخل ها میدانستند و لینه Linne گیاهشناس مشهور نام علمی آن را ابتداء لینه Linne که از نام محلی نخل کوسکا Kuscas گرفته شده تعیین کرد و سپس آن را جزو طبقه سرخس ها ( به علت شباهت برگهای فنر مانند سرخس در موقع بازشدن ) دانست .
تنه این درخت از بقایای دمبرگها تشکیل شده ، سنگین و به مقدار کمی خشبی است و قسمت نزدیک به سطح زمین آن بسیار محکم است .
در داخل تنه یا مغز آن مایع چسبنده و لزجی وجود دارد که ماده غذائی خوبی را تشکیل می دهد .
در روی تنه اصلی سیکاس Cycas گاهی انشعاباتی بخصوص در درخت نر بوجود می آیند .
سیکاس Cycas درخت دو پایه ای است ( پایه نر و پایه ماده ) و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است .
برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .
برگهای پایه ماده مسطح است و از کرکهای خرمائی رنگ پوشیده شده و در سطح بالائی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد .
طول برگهای سیکاس Cycas ممکن است به دو متر برسد و رنگ آنها سبز تیره می باشد .
عرض برگها نسبت به گونه سیکاس Cycas فرق می کند. به ترتیب که گونه سیکاس سی انسیالیسCiecinalis دارای پهنه برگ کم عرض و گونه سیکاس رولوتا C.revoluta دارای برگ نوک تیز یا نیزه ای میباشد .
برگهای قدیمی پس از 3 تا 5 سال ( در شرایط عادی ) زرد شده و می افتند . ( در سیکاس های زینتی باید برگهای زرد شده را قطع کرد ) برگهای پایه نر در گونه سیکاس رومفی C. rhumphlii به رنگ زرد روشن بوده و در موقع گل دادن بوی نامطبوعی پخش می کند .
دمای قابل تحمل برای سیکاس در حدود ((42+)_( 11-)) سانتیگراد می باشد. اگر دما از 11- درجه کمتر شود امکان دارد سیکاس از بین برود. ولی اگر نرم شود باز هم امکان بهبودی آن وجود دارد.بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها می گردد.
میزان رطوبت خاک سیکاس باید از کمی مرطوب و تر تا خشک باشد البته خاکی که همواره خیس باشد به طوری که ریشه ها نتوانند به اصطلاح به آسانی تنفس نمایند سبب پوسیدگی ریشه ها و در نتیجه پیاز می گردد.
سیکاس در نور مستقیم خورشید رشد می کند، ولی خود را با محیط داخل اتاق نیز تطبیق می دهد به طوری که چند ساعتی از نور صبح یا غروب آفتاب به آن بتابد. همچنین زمانی که برگ های تازه و جوان سیکاس که نرم و لطیف هستند ظاهر می گردد تا دو هفته ای که به خود حالت سخت و خشبی بگیرد یکی از حساس ترین دوران برای سیکاس است. زیرا کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات نیز می تواند به آن ها آسیب برساند. درطول این دوره براثر عاملی به نام نور گرایی (phototropism) اگر برگ ها در محیطی پر نور ظاهر شوند به دلیل شدید بودن نور،برگ ها کوتاه می مانند ولی در غیر این صورت برگ ها بلند با فاصله زیاد بین برگچه ها می گردد. در ضمن براساس تجربه افزایش آبیاری در دوران برگ دهی سیکاس Cycas سبب بهبود برگ دهی و رشد و نمود آن ها می شود البته به اندازه کافی!
خاک مطلوب برای سیکاس خاکی است مخلوط از خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس. در کاشت گیاه باید در نظر داشت که گیاه را طوری کاشت کنیم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد. پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد.
آب و کود سیکاس Cycas به نیاز گیاه و مقدار نوری که به سطح خاک تابیده می شود بستگی دارد. سیکاس زیاد در مقابل کمبود آب و مواد غذایی از خود اثر نشان نمی دهد. اگر گیاه در گلدان قرار دارد ابتدا همیشه اجازه دهید که خاک گلدان کاملاً خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید.
زمان کوددهی مناسب،یکی درطول بهار و دیگری در اواخر تابستان است. اگر از کود های ارگانیک مانند کودهای حیوانی و کود هایی که دیر جذب می شوند استفاده می کنید بهتر است از باقی ماندن این کود ها در دهانه و نوک پیاز جلوگیری کنید، زیرا این عمل امکان دارد که آرایش منظم برگهای تازه را که در آینده بیرون می آیند بهم بزنند.
موارد استفاده از سیکاس : قسمتهای مختلف گیاه سیکاس دارای سمیت کمی می باشند . ولی بومیان با علم به این موضوع به خود تلقین می کنند که سم اگر بمقدار کم مصرف شود خاصیت درمانی دارد . 1 – برگهای درخت سیکاس که گاه به عنوان مواد غذائی مورد استفاده قرار می گیرد نسبتا سمی بوده ولی در جزایر کئی Kei و ملوک Maluques برگهای جوان را می برند و بعنوان سبزی می خورند . 2 – میلیونها برگ این درخت ( گونه سیکاس رولوتا C.revoluta ) از ژاپن به کشورهای اروپائی و آمریکای شمالی صادر و فروخته می شوند و در تاج گلهای روی قبور مردگان و عید آخرین یکشنبه قبل از عید پاک مورد استفاده قرار می گیرند . 3 – بومیان از دانه و آرد حاصل از مغز بعنوان آرد ساکو Sagous ، درخت سیکاس پس از خشک کردن ، شستن و گرم کردن استفاده می کنند . 4 – از دانه های این گیاه پس از پختن به عنوان دارو استفاده می شود . 5 – بومیان جزیره ملوک در قدیم دانه های این گیاه را پس از خشک شدن آسیاب کردن و پختن به صورت سوپ در مراسم عزاداری میخوردند. 6 – ساکنین جزایر ، سلب مایع بدست آمده از پختن دانه این گیاه را به بچه های خود می خوراندند تا از شیطنت آنها که مانع فعالیت و آزادی عمل درکارشان می شوند راحت شوند . 7 – سیکاس Cycas درمناطق معتدله به عنوان گیاه زینتی در منازل و باغات و گلخانه ها پرورش داده میشود .
برگ های کهنه ممکن است به دلیل آب وکود زیاد هم زرد گردند واگر برگهای تازه دچار زرد شدگی گردند ممکن است بدلیل کود زیاد و یا فقر خاک باشد.
اگر همه برگها به یکباره زرد گردند باید گیاه از خاک و از جایی که در آن قرار دارد جابجا گردد زیرا عدم زهکشی درست خاک و راکد ماندن آب در گلدان و خاک نیز سبب چنین عارضه هایی در گیاه می گردد.
در صورت دیدن هاله ای از زردی در کلیه برگها نشان دهنده پر آبی وهمچنین نور و گرمای مستقیم خورشید بر برگها می باشد.
حشراتی که به سیکاس حمله میکنند محدودند .گاهی سبب لکه های سفید و یا قهوه ای در پوسته سیکاس می گردند،معمولا در صورت دیدن لکه های قهوه ای پر رنگ در گیاه نشان دهنده ابتلای گیاه به کنه می باشد و بر روی برگهای سالهای قدیمی تر ودر اثر آلودگی محیط ایجاد می گردند.
در صورت آلودگی خاک ورطوبت و زخمی شدن پیاز در حین فعالیتهای باغبانی که سبب پوسیدگی وقارچی شدن پیاز می گردد در این حالت پیاز حالت نرم ولحیدگی پیدا می کند که می تواند با استفاده از قارچ کشها از این مورد جلو گیری کرد.
- انتقال(Transplaning) : سیکاس را بهتر است در اوایل بهار ودر طول زمستان که در این دوران فعالیت رویش ورشد ندارند جابجا نمود . هنگامی که یک نهال سیکاس را در یک ظرف کاشتید نیاز به تعویض مجدد را می توان از بررسی حجم ریشه ها تشخیص داد. البته جابه جایی و تعویض گلدان به نسبت دیگر گیاهان با فاصله زمانی بیشتر باید صورت گیرد، زیرا هم سیکاس کند رشد تر از دیگر گیاهان است و هم تطبیق سیکاس با شرایط جدید با سرعت کمتری صورت می گیرد. سیکاس ها و نوع ریشه این گونه از خانواده ها نیاز به گلدان هایی دارند که دارای عمق بیشتری باشند در این حالت سیکاس به سرعت ریشه زایی نموده و گلدان را پر می نماید. معمولاً بهتر است از گلدانی استفاده گردد که عمق آن به اندازه یک و نیم برابر حجم ریشه خاک بگیرد. یعنی اگر ارتفاع حجم ریشه شش سانتی متر باشد باید از گلدانی که ارتفاع آن سه سانتی متر عمیق تر از حجم ریشه باشد استفاده کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه سیکاس رولوتا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
شروین
لطفاً در مورد قیمت های بازار این گیاهان هم کمی توضیح دهید تا هنگام خرید سرمان کلاه نرود. باتشکر   پاسخ مشاهده
Elnaz pourmohammad

سلام به شما دوست عزیز

من به تازه گی گیاه سیکاس کوچکی را با قیمت 100000 ریال خریداری کردم.که نوع بزرگتر آن 1000000 ریال هم موجود بود.

طاهر
سلام خسته نباشید یه سیکاس خریدم ولی ازاونچای که تو گلخونه بود برگهاش نامنظم ایستادند حالا که خونه اوردم چیکار کنم که منظم بشن ضمنا بگید که الان که یه طبقه داره کی طبقه بعدی میاد  پاسخ مشاهده
میثم ت
سلام.وقت بخیر من به تازگی گیاه سیکاس درون گلدان تهیه کردم.و در داخل آپارتمان نگهداری میکنم به برگ هاش که دقت میکنم،بعضی از برگ هاش چند تا رشته زرد رنگ توش هست.میخواستم ببینم علتش چیه با تشکر  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام احتمال کمبود مواد غذایی است با کود میکرو گیاه خود را یک تا دو نوبت تقویت کنید آبیاری با آبب بدون کلر انجام شود شرایط نوری گیاه بررسی شود و در صورت کمبود نور به محیط پر نورتر منتقل شود.
عالی
سلام برگهای گیاه سیکاس من شیره ای وچسبناک شده بودندکه من آنهارابا آب شستشودادم وحالاشیره هاازبین رفته ولی برگهابه شکل پژمرده درآمده اندلطفاراهنمایی کنیدکه علت پژمردگی وشیره شدن برگها چی میتونه باشه چطورمیتونم دوباره شادابش کنم   پاسخ مشاهده
م.شهاب
شیره برگ طبیعی است وعلت چیز دیگری است که با توضیحات شما قابل تشخیص نمیباشد
نارینه
سلام گیاه سیکاسی را 6 ماه قبل از شمال خریدم که کوچک بود و به تهران آوردم.اصلا رشد نکرده داخل آپارتمان نگهداری میشه و دو روز در میان آبیاری میکنم و هرروز مه پاشی میکنم تا حالا حالش خوب بوده ولی دو هفته میشود که نوک برگهاش زرد شده و داره بیشتر میشه اول بعضی از برگها زرد بود و من سعی کردم زردی را با قیچی کوتاه کنم ولی الان نوک بیشتر برگها زرد شده کمی کود کمپوست دادم بهش و گذاشتمش جلو پنجره ولی بهتر نشده خیلی نگرانشم که از بین نره .کمک کنید لطفا  پاسخ مشاهده
م.شهاب
ابیاری را کم نمایید .در زمستان هر هفته یکبار ابیاری برای گیاهتان کافی است.
نیما هنر
دوستان اینم عکس سیکاس من. لطفا راهنمایی بفرمایید

  پاسخ مشاهده
مهندس رامندی
شرایط نگهداری گیاه رو به طور کامل توضیح دهید.فاصله بین ابیاری؟مقدار اب مصرفی؟وضعیت خروج اب از زیر گلدان؟جنس گلدان؟وضعیت نور؟موقعیت پنجره؟فاصله گلدان تا پنجره؟مقدار ساعات دریافت افتاب؟کود دهی ویا سم پاشی؟مقدار مصرف کود ویا سم؟جابجایی مکانی؟شهر محل زندگی؟اخرین تعویض خاک ونحوه تعویض ان؟نوع خاک؟وجود حشره وافت ویا کرم در گلدان؟موارد مشکوک و....
نیما هنر
تهران هستم.هر چهار روز یکبار سیراب میکنم. جنس گلدان سفالی فاصله تا پنجره 40 سانت پنجره جنوبی و آفتاب خور عالی تازه خریدم و گلدانشو تازه عوض کردم. کودم ندادم مورد مشکوکی هم تا به حال ندادم
محبوبه ضمیری
با سلام یکی از دوستان به علت کمبود جا سیکاس 30 ساله رو به من داد زمستان 91 سیکاس بزرگی است از زمانی که درون باغچه کاشتیم تا الان برگی نکرده و برگاش همه دارن زرد میشن شما فکر میکنین از باغچه بیارم بیرون خراب شده یا نه به من گفتن پای خاکش کود اهن بریزم چه مقدار ممنون   پاسخ مشاهده
با سلام و تشکر.چند وقت پیش من یک سی کاس متوسط خریدم که خیلی دنبال اطلاعات در مورد نگهداریش هستم اما هر کدام از متخصصین نظرات متفاوتی در مورد شیوه نگهداری از آن دارند.مثلا یکنفر می گوید باید کم آب بدهی نفر بعدی می گوید زیاد آب بده.یکی میگه توی خانه آپارتمان و سربسته خوب می ماند و نفر دیگر می گوید توی اتاق بیشتر از دو سه ماه نمی ماند و باید توی حیاط زیر یک درخت باشد.چرا؟ و سئوال بعدی ام پیشنهاد چند گیاه برای دفتر کار است که مثل خانه آفتاب خور نیست و هوایی ندارد؟من در این چند سال آنقدر پول برای گیاهان آپارتمانی در محل کارم دادم و متأسفانه نمیدانم چرا همه خراب شده اند.گیاهانی مثل مارگاریتا،بنجامین بلک،بنجامین آمستل،کورتون باریک،سی کاس،و ... که از آنها فقط سی کاس مونده که متأسفانه اونم اونجوری که می خوام شاداب نیست.خواهش می کنم در مورد خرید گلدان برای دفتر کارم به من مشاوره بدهید.ازتون تشکر می نمایم  پاسخ مشاهده
م.شهاب
ضمن احترام برای تمام کارشناسان گل وگیاه باید گفت در بعضی از موارد توصیه های مطرح شده مبنای علمی نداشته وبا نا اگاهی همراه است.سیکاس گیاهی حساس بوده وبه تغییرات محیطی سریعاواکنش نشان میدهد.باید گیاه را درمکانی پرنور قرار دهید تا شاداب باقی بماند.(پنجره جنوبی یا شرقی)دمای محیط نباید از 15 درجه کمتر باشد.در تابستان حدودا دو بار در هفته ودر زمستان یکبار در هفته ابیاری برای گیاهتتان کافی است.در مورد محل کار اینکه اول باید گیاهانی خریداری کنید که مناسب با شرایط محیطتان باشد تا سالم باقی بمانند.(باید محل از نظر ونور .دما .و.. بررسی شود)گیاهانی مانند اگلونما.پالم واشنگتن.فونیکس.دیفن باخیا .سینگونیوم و... مناسسبتر بوده ومقاوم میباشند.در صورت نیاز به مشاوره بیشتر وبازدید توسط کارشناس میتوانید با شماره زیر تماس بگیرید.مهندس فصیحی 09121224979
Mostafa
salam kho0bin 30kasam marize vasatesh zarde nemi2nam chikar konam kho0b she lotfan komakam konid   پاسخ مشاهده
م.شهاب
لطفا جهت سرعت در پاسخ دهی سریعترونیز ارج نهادن به فرهنگ غنی ایرانی از زبان فارسی استفاده نمایید
شهلا ياور
سلام و عرض خسته نباشيد من در باغچه خانه ام يك سيكاس دارم كه تا پارسال خوب رشد ميكرد ولي از امسال برگهاي آن يك خط در ميان شروع به زرد شدن كرد من به ان خاك برگ هم اضافه كردم اما نشد برگهاي تازه هم كه داد دوباره دارد به مين صورت ميشود مشكل از چيست بايد از سم خاصي استفاده كنم اگر اينطور است نحوه سمپاشي به چه صورت بايد باشد و دوم اينكه سيكاس از بغل به قول معرف زاد و ولد ميكند يعني از كنار بوته اصلي اينها را چگونه جدا كنم كه هم بشود تكثير كرد و هم اينكه به بدن صدمه نزد سوم : نحوه مبارزه با حلزون با صدوف و بدون صدف بصورت ارگانيك چگونه ميشود انجام داد كلا اگر نخواهيم از سموم زيادي استفاده كنيم چه راه حلي دارد با تشكر از راهنمائي شما   پاسخ مشاهده
---- اخلمدی
با سلام 1- مشکل از ریشه گیاهتان و خاک گلدان است گلدان را تعویض کرده و خاک تازه استفاده کنید قبل از کاشت ریشه ها را ضدعفونی کنید 2- خاک را به آرامی کنار بزنید با یک چاقوی تیز به دقت پاجوش و ریشه های مربوط به آن را از گیاه گیاه اصلی جدا کرده و در گلدان جدید بکارید 3- معمولا تا وقتی حلزونها به تعداد زیاد نباشند مبارزه شیمیایی صورت نمی گیرد در صورت لزوم جمع آوری با دست توصیه می شود.
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت