٢٦/٤/١٤٣٧ --- 2/6/2016 --- ۱۳۹۴ شنبه ۱۷ بهمن امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
لینک های اصلی
جستجو  
فروشگاه بذر و لوازم کشاروزی
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  18  نفر
بازدید امروز :  3307  بازدید
بازدید دیروز :  19741  بازدید
سیکاس رولوتا  -  SAGO PALM
CYCAS REVOLUTA : نام علمی
  CYCADACEAE  - سیکاداسه : خانواده
جنوب ژاپن : بومی منطقه
نخل ساگو , نخل زینتی , سیکاد : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس
15 درجه سانتیگراد
کمی خشک
زیاد

سیکاس رولوتا:

سیکاس یکی از معروف ترین گونه ها جهت باغچه کاری (landscape)و استفاده در فضای داخلی منزل در جهان است، خصوصاً گونه (revolute) رولوتا. این گیاه بیشتر از همه گونه های دیگر سیکاس در جهان استفاده می گردد. همچنین میلیون ها عدد از برگ این گیاه جهت تزیین دسته گل،تاج گل و مراسم عید پاک و... در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد.
سیکاس از خانواده سیکاداسه (cycadaceae)می باشد. این گیاه عمدتاً بومی جنوب،جنوب شرق آسیا، استرالیا، هند، چین، تعداد کمی آفریقاوماداگاسکار می باشد.
این گیاه متعلق به دوران مزوزوییک بوده و از 200 میلیون سال تاکنون تغییرات بسیار کمی داشته است.
96 گونه از سیکاسهای مختلف تاکنون به ثبت رسیده است.
به طور عمده سیکاس ها گیاهانی پیازدار و دو پایه می باشند، یعنی دارای پایه نر و پایه ماده می باشند که هر پایه دارای گلی متفاوت از هم هستند. تشخیص نر و ماده بودن پیاز فقط به دو طریق میسر است. 1) روش آزمایشگاهی و ژنیتیکی 2) از طریق دیدن گل هر پیاز
کلمه سیکاس یک نام تیپی است و به گیاهانی از خانواده Cycadها اطلاق میشود. سیکاس مورد نظر ما و سیکاسی که بیشتر در ایران کشت شده با نام علمی Cycas revoluta و از بستگان دور پالم‌ها به شمار میرود
پایانَخل یا سیکاس یکی از ۹۵ گونه گیاهان خانواده پایانخلیان[۴] است. این گیاه یک گیاه آپارتمانی مربوط به مناطق گرم و مرطوب است، اولین بار در چین و ژاپن پیدا شده‌است و برگهایش کشیده و شبیه به نخل هستند
در گیاه سیکاس برگها به صورت دایره ای ظاهر میگردند که در ابتدا بسیار نرم و لطیف می باشند، ولی پس از یک یا دو هفته حالت سفت تر و خشبی تر به خود می گیرند.اکثر گونه ها برگ هایی مانند برگ نخل دارند،ولی براق تر، چرمی تر و نوک تیز ترند. البته نوع رولوتا که در ایران و عمدتاً در شمال ایران کشت می گردد دارای برگ های سبز پررنگی است. گونه های دیگری از سیکاس به رنگ های آبی فیروزه ای، خاکستری و... نیز وجود دارد. خود برگها دارای برگچه هایی هستند که به طور منظم در دو طرف رگ برگ اصلی قرار دارند. برگها به صورت متحد المرکزمعولا در اردیبهشت همه با هم به یکباره ظاهر می گردند و در صورت مهیا بودن شرایط از نظر رطوبت و دما در شهریور نیز برگ دهی می نمایند.
طول برگ های سیکاس می تواند از یک تا دو متر بنابه شرایط نوری که گیاه در آن قرار دارد نوسان داشته باشد. برگ، دانه، پیاز این گیاه سمی بوده، در نتیجه باید در باغها و مکان هایی که حیوانات اهلی قرار دارند دقت بیشتری نمود.
گیاه سیکاس دارای سرعت رشد بسیار کم و عمر طولانی می باشد. به عنوان مثال یک نمونه 220 ساله قدیمی در باغ گیاهشناسی (kew)کیو انگلستان وجود دارد که از جنوب آفریقا خریداری شده و ارتفاع پیاز آن چهار متر می باشد.
سیکاس Cycas، گونه ای از خانواده سیکاداسه Cycadaceae و از جنس سیکاس Cycas میباشد و درخت نواحی استوائی و نیمه استوائی محسوب می شود .
این گیاه به بلندی چند متر می رسد و بلندی گونه سیکاس Cycas medica که در ایالت کوئین لاند Queen Land واقع در شمال شرقی استرالیا وجود دارد 20 متر است .
بودائی ها درخت سیکاس Cycas را نشانه جاودانی Immorteite می دانند .که گونه های مهمی نظیر سیکاس سیرسینالیس C.Circinalis و سیکاس رولوتا C.revoluta به بلندی 10 تا 15 متر و یا تنه خیلی کوتاه مانند سیکاس رومفی C.rumphii و سیکاس توآرسی C.thouarsii دارند .
درخت سیکاس Cycas در جنوب ژاپن در جزیره ماداگاسکار در آندونزی ، در هندوستان و در سریلانکا ( سیلان) و استرالیا وجود دارد .
درخت سیکاس Cycas در هیچ جا بطور انبوه و زیاد وجود ندارد بلکه به شکل دسته های کوچک در سواحل دریا دیده می شوند .
سیکاس Cycas با نگاه اول شبیه به درختان خانواده نخلها به نظر میآید و در قدیم آن را از خانواده نخل ها میدانستند و لینه Linne گیاهشناس مشهور نام علمی آن را ابتداء لینه Linne که از نام محلی نخل کوسکا Kuscas گرفته شده تعیین کرد و سپس آن را جزو طبقه سرخس ها ( به علت شباهت برگهای فنر مانند سرخس در موقع بازشدن ) دانست .
تنه این درخت از بقایای دمبرگها تشکیل شده ، سنگین و به مقدار کمی خشبی است و قسمت نزدیک به سطح زمین آن بسیار محکم است .
در داخل تنه یا مغز آن مایع چسبنده و لزجی وجود دارد که ماده غذائی خوبی را تشکیل می دهد .
در روی تنه اصلی سیکاس Cycas گاهی انشعاباتی بخصوص در درخت نر بوجود می آیند .
سیکاس Cycas درخت دو پایه ای است ( پایه نر و پایه ماده ) و پایه نر دارای کیسه محتوی گرده گل و گیاه ماده دارای تخمدان است .
برگهای پایه نر کوتاه ، پهن و کلفت بوده و در سطح زیر آن چندین کیسه گرده وجود دارد که بوسیله یک شکاف طولی مقدار بسیار زیادی گرده گل به خارج می ریزند .
برگهای پایه ماده مسطح است و از کرکهای خرمائی رنگ پوشیده شده و در سطح بالائی آنها شرابه ای انگشت مانند یا دندانه دار می باشد .
طول برگهای سیکاس Cycas ممکن است به دو متر برسد و رنگ آنها سبز تیره می باشد .
عرض برگها نسبت به گونه سیکاس Cycas فرق می کند. به ترتیب که گونه سیکاس سی انسیالیسCiecinalis دارای پهنه برگ کم عرض و گونه سیکاس رولوتا C.revoluta دارای برگ نوک تیز یا نیزه ای میباشد .
برگهای قدیمی پس از 3 تا 5 سال ( در شرایط عادی ) زرد شده و می افتند . ( در سیکاس های زینتی باید برگهای زرد شده را قطع کرد ) برگهای پایه نر در گونه سیکاس رومفی C. rhumphlii به رنگ زرد روشن بوده و در موقع گل دادن بوی نامطبوعی پخش می کند .
دمای قابل تحمل برای سیکاس در حدود ((42+)_( 11-)) سانتیگراد می باشد. اگر دما از 11- درجه کمتر شود امکان دارد سیکاس از بین برود. ولی اگر نرم شود باز هم امکان بهبودی آن وجود دارد.بارش تگرگ سبب ایجاد لکه های زرد رنگ به صورت نقطه ای بر روی سطح برگچه ها می گردد.
میزان رطوبت خاک سیکاس باید از کمی مرطوب و تر تا خشک باشد البته خاکی که همواره خیس باشد به طوری که ریشه ها نتوانند به اصطلاح به آسانی تنفس نمایند سبب پوسیدگی ریشه ها و در نتیجه پیاز می گردد.
سیکاس در نور مستقیم خورشید رشد می کند، ولی خود را با محیط داخل اتاق نیز تطبیق می دهد به طوری که چند ساعتی از نور صبح یا غروب آفتاب به آن بتابد. همچنین زمانی که برگ های تازه و جوان سیکاس که نرم و لطیف هستند ظاهر می گردد تا دو هفته ای که به خود حالت سخت و خشبی بگیرد یکی از حساس ترین دوران برای سیکاس است. زیرا کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات نیز می تواند به آن ها آسیب برساند. درطول این دوره براثر عاملی به نام نور گرایی (phototropism) اگر برگ ها در محیطی پر نور ظاهر شوند به دلیل شدید بودن نور،برگ ها کوتاه می مانند ولی در غیر این صورت برگ ها بلند با فاصله زیاد بین برگچه ها می گردد. در ضمن براساس تجربه افزایش آبیاری در دوران برگ دهی سیکاس Cycas سبب بهبود برگ دهی و رشد و نمود آن ها می شود البته به اندازه کافی!
خاک مطلوب برای سیکاس خاکی است مخلوط از خاک برگ، ماسه، کمی خاک رس. در کاشت گیاه باید در نظر داشت که گیاه را طوری کاشت کنیم که کمی از سطح خاک بالا تر باشد. پیاز سیکاس باید طوری در خاک قرار گیرد که نیمی از آن در خاک و نیم دیگر آن از خاک بیرون باشد.
آب و کود سیکاس Cycas به نیاز گیاه و مقدار نوری که به سطح خاک تابیده می شود بستگی دارد. سیکاس زیاد در مقابل کمبود آب و مواد غذایی از خود اثر نشان نمی دهد. اگر گیاه در گلدان قرار دارد ابتدا همیشه اجازه دهید که خاک گلدان کاملاً خشک شود و سپس آن را آبیاری کنید.
زمان کوددهی مناسب،یکی درطول بهار و دیگری در اواخر تابستان است. اگر از کود های ارگانیک مانند کودهای حیوانی و کود هایی که دیر جذب می شوند استفاده می کنید بهتر است از باقی ماندن این کود ها در دهانه و نوک پیاز جلوگیری کنید، زیرا این عمل امکان دارد که آرایش منظم برگهای تازه را که در آینده بیرون می آیند بهم بزنند.
موارد استفاده از سیکاس : قسمتهای مختلف گیاه سیکاس دارای سمیت کمی می باشند . ولی بومیان با علم به این موضوع به خود تلقین می کنند که سم اگر بمقدار کم مصرف شود خاصیت درمانی دارد . 1 – برگهای درخت سیکاس که گاه به عنوان مواد غذائی مورد استفاده قرار می گیرد نسبتا سمی بوده ولی در جزایر کئی Kei و ملوک Maluques برگهای جوان را می برند و بعنوان سبزی می خورند . 2 – میلیونها برگ این درخت ( گونه سیکاس رولوتا C.revoluta ) از ژاپن به کشورهای اروپائی و آمریکای شمالی صادر و فروخته می شوند و در تاج گلهای روی قبور مردگان و عید آخرین یکشنبه قبل از عید پاک مورد استفاده قرار می گیرند . 3 – بومیان از دانه و آرد حاصل از مغز بعنوان آرد ساکو Sagous ، درخت سیکاس پس از خشک کردن ، شستن و گرم کردن استفاده می کنند . 4 – از دانه های این گیاه پس از پختن به عنوان دارو استفاده می شود . 5 – بومیان جزیره ملوک در قدیم دانه های این گیاه را پس از خشک شدن آسیاب کردن و پختن به صورت سوپ در مراسم عزاداری میخوردند. 6 – ساکنین جزایر ، سلب مایع بدست آمده از پختن دانه این گیاه را به بچه های خود می خوراندند تا از شیطنت آنها که مانع فعالیت و آزادی عمل درکارشان می شوند راحت شوند . 7 – سیکاس Cycas درمناطق معتدله به عنوان گیاه زینتی در منازل و باغات و گلخانه ها پرورش داده میشود .
برگ های کهنه ممکن است به دلیل آب وکود زیاد هم زرد گردند واگر برگهای تازه دچار زرد شدگی گردند ممکن است بدلیل کود زیاد و یا فقر خاک باشد.
اگر همه برگها به یکباره زرد گردند باید گیاه از خاک و از جایی که در آن قرار دارد جابجا گردد زیرا عدم زهکشی درست خاک و راکد ماندن آب در گلدان و خاک نیز سبب چنین عارضه هایی در گیاه می گردد.
در صورت دیدن هاله ای از زردی در کلیه برگها نشان دهنده پر آبی وهمچنین نور و گرمای مستقیم خورشید بر برگها می باشد.
حشراتی که به سیکاس حمله میکنند محدودند .گاهی سبب لکه های سفید و یا قهوه ای در پوسته سیکاس می گردند،معمولا در صورت دیدن لکه های قهوه ای پر رنگ در گیاه نشان دهنده ابتلای گیاه به کنه می باشد و بر روی برگهای سالهای قدیمی تر ودر اثر آلودگی محیط ایجاد می گردند.
در صورت آلودگی خاک ورطوبت و زخمی شدن پیاز در حین فعالیتهای باغبانی که سبب پوسیدگی وقارچی شدن پیاز می گردد در این حالت پیاز حالت نرم ولحیدگی پیدا می کند که می تواند با استفاده از قارچ کشها از این مورد جلو گیری کرد.
- انتقال(Transplaning) : سیکاس را بهتر است در اوایل بهار ودر طول زمستان که در این دوران فعالیت رویش ورشد ندارند جابجا نمود . هنگامی که یک نهال سیکاس را در یک ظرف کاشتید نیاز به تعویض مجدد را می توان از بررسی حجم ریشه ها تشخیص داد. البته جابه جایی و تعویض گلدان به نسبت دیگر گیاهان با فاصله زمانی بیشتر باید صورت گیرد، زیرا هم سیکاس کند رشد تر از دیگر گیاهان است و هم تطبیق سیکاس با شرایط جدید با سرعت کمتری صورت می گیرد. سیکاس ها و نوع ریشه این گونه از خانواده ها نیاز به گلدان هایی دارند که دارای عمق بیشتری باشند در این حالت سیکاس به سرعت ریشه زایی نموده و گلدان را پر می نماید. معمولاً بهتر است از گلدانی استفاده گردد که عمق آن به اندازه یک و نیم برابر حجم ریشه خاک بگیرد. یعنی اگر ارتفاع حجم ریشه شش سانتی متر باشد باید از گلدانی که ارتفاع آن سه سانتی متر عمیق تر از حجم ریشه باشد استفاده کرد.

: منابع  

تصاویر گیاه سیکاس رولوتا:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
محسن تقی زاده
سلام من حدود دو ماه پیش یه گیاه سیکاس خریدم که پنج برگ داشت. بعد از تعویض گلدونش دوتا از برگاش زرد و خشک  شد که اونها رو قطع کردم الان سه هفته میشه که سه تا برگ جدید داده و خیلی از برگهای قبلیش بزرگتر هستن (تقریبا یک متر طول دارن) مشکلی که الان وجود داره اینه که برگها دارن به طرف پایین فر می خورن !
دمای محیطی که گیاه رو نگهداری میکنم تقریبا 30 درجه است و رطوبط خوبی داره، از نظر نور هم عصر ها یکی دو ساعت افتاب بهش میخوره البته از پشت شیشه و بقیه روز نور غیر مستقیم داره خاک گلدون هم مخلوطی از خاک برگ و خاک رس با مقدار کمی ماسه است البته مقداری هم کود حیوانی روی سطح خاکش ریختم و هر سه یا چهار روز یکبار آبیاریش میکنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید که چیکار کنم تا از فر خوردن بیشتر برگهاش جلو گیری کنم.
  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
برگ های جدید کمی فر خوردگی دارند. پس از یک یا دو هفته حالت سفت تر و خشبی تر به خود می گیرند زمانی که برگ های تازه و جوان سیکاس که نرم و لطیف هستند ظاهر می گردد تا دو هفته ای که به خود حالت سخت و خشبی بگیرد یکی از حساس ترین دوران برای سیکاس است. زیرا کوچک ترین ضربه به برگچه ها و همچنین فعالیت بیش از حد حشرات نیز می تواند به آن ها آسیب برساند. درطول این دوره براثر عاملی به نام نور گرایی (phototropism) اگر برگ ها در محیطی پر نور ظاهر شوند به دلیل شدید بودن نور،برگ ها کوتاه می مانند ولی در غیر این صورت برگ ها بلند با فاصله زیاد بین برگچه ها می گردد. در ضمن براساس تجربه افزایش آبیاری در دوران برگ دهی گیاه سبب بهبود برگ دهی و رشد و نمود آن ها می شود البته به اندازه کافی.مواظب باشید خاک باتلاقی نشود.
حامد
بسیار ممنون از شما، اگر به صورت فیلم نحوی پرورش و تکثیر آن را در سایت قرار دهید بهتر می توان استفاده کرد. با تشکر از شما   پاسخ مشاهده
م.شهاب
از دقت نظر وپیشنهادتان سپاسگذاریم
مریم
علت کپک و زرد شدن پیاز سیکاس چیست؟  پاسخ مشاهده
حسین امامی
با سلام با توجه به شرایط محیطی شما، دلایل مختلفی می تونه داشته باشه. یکی از دلایل می تونه راکد ماندن آب در گلدان آن باشد. زیرا این گیاه به آبیاری منظم احتیاج دارد و بنابر این باید زهکش های گلدان باز باشند تا به خوبی آب را عبور دهند. همچنین در زمستان نباید در زیر گلدان این گیاه سینی یا تشتک قرار داد. از دلایل دیگر سنگین بودن خاک می باشد زیرا این گیاه به خاکی که در عمق زیاد نرم باشد احتیاج دارد و بهترین خاک مخلوطی از ماسه و رُس و خاک برگ پوسیده است. برخی بیماری ها و به خصوص بیماری های قارچی نیز یکی دیگر از دلایل این عارضه می باشد. موفق باشید
مریم غفاری
سلام با عرض تشكر از سايت جامعتون. من يك گلخانه شيشه اي حدوداٌ 40متر مربعي با ارتفاع حدود 3متر دارم .گلهاي زيادي توي اون جا دادم به طوري كه بزور ميشه توي اون تحرك داشت. سيكاس من سالي دو بار برگ ميدهد و هر بار هم 3تا برگ باز ميكن ولي دوسال بعد از باز شدن برگ هاش ؛ متأسفانه برگهاي جديدش خشك ميشه سم ضد قارچ هم بهش زدم ولي افاقه نكرد. در ضمن هفته اي دوبار بهش آب ميدم .ممكن خشك شدن برگاش بخاطر آفتاب باش ؛ چون آفتاب همدان خيلي تيز .ممنون از راهنماييتون   پاسخ مشاهده
امیرحسین نظری
آبیاری کمه....
سعید موسوی زاده
با سلام
برای تکثیر درختچه سیکاس چه روشی رو باید  انجام بدیم؟من احتیاج به بذر سیکاس دارم.از کجا میتونم تهیه کنم؟
اگر کسی درباره درخت موز اطلاعاتی داره به من هم بگه.چون برگای درخت موزم دارند زرد و سیاه میشند.من  اونو توی ساختمان نگه داشتم.چه چیزایی واسه درخت موز خوبه؟

  پاسخ مشاهده
حمزه حق پرست
سلام :تکثیر سیکاس از طریق بذر و جدا کردن پا گیاه از گیاه مادری انجام میشه . اما در مورد سوال دوم سیاه شدن برگ موز احتمالا به خاطر دمای پایین هست . در شرایطی که در منزل از این گیاه نگهداری میکنید بهتر است که هوای تازه در اختیار گیاه قرار گیرد ( نیاز به تهویه دارد ) هر 2 هفته یکبار از کود مخصوص گیاهان زیمنتی برای موز استفاده کنید . ترکیب خاک برگ و شن و کمی رس به همراه مقداری کود دامی پوسیده برای این گیاه مناسب میباشد.
سید حسین مجیدی
با تشکر از مطالب عالی سایت و دوستان  من تعدادی غده یا پا جوش سیکاس دارم که تعدادی از آنها تازه برگ داده اند و از پایه اصلی جدا شده اند اگر میشود شرایط نگهداری از آنها را توضیح دهید      ****  متشکرم  ****  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
گیاه را در مکانی نه چندان گرم و یا سرد قرار دهید و همچنین محیط پر نور و روشن باشد اما نور آفتاب در طی ساعات اولیه صبح به شکل مستقیم برای 3-2 ساعت به گیاه بتابد و از آفتاب تند محافظت شود ،ابیاری قبل از خشکی تکرار شود و بهتره با پوشش پلاستیکی پوشانده شوند .
سید حسین مجیدی
mer30

وحیده کوشش
سلام به کارشناس عزیز حدود سه ماه هست که من یک سیکاس به نسبت کوچک دارم ... در اتاق،کنار پنجرهواز نور غیر مستقیم برخورداره. دارای 4 برگ بود الان نزدیک به ده روز هست که برگهای جدید به تعداد 5 عدد دارن در میان.. نگرانی من از این بابت هست که ساقه های جدید بسیار بزرگ هستند ساقه های اولیه حدود 25 تا 30 سانت هستند وساقه های جدید تا امروز صبح به نیم متر (50 سانت رسیده) روزنه های برگ های روی ساقه از هم فاصله دارند و دایره شکل اند و باز نشدند. نگرانی من از بابت رشد ساقه هاست ..آیا این میزان رشد غیر طبیعی نیست؟ای کاش اینجا قابلیت گذاشتن عکس رو داشت تاشرح حال سیکاسم گویا تر می بود ...  پاسخ مشاهده
وحیده کوشش

بفرمایئد این هم عکسش
تاکید می کنم کنار پنجره اتاق هست چون گفته بودید ممکنه از نور کم باشه ... من نگرانم که خشک بشه و تغذیه کافی به سر ساقه ها نرسه ...

وحیده کوشش
کارشناس عزیز منتظر راهنمایی تون هستم ... دوستان دیگه اگر تجربه ای دارند کمک کنند لطفا
ا.س.فرود
از آنجا که سیکاسها نور زیادی لازم دارند در آپارتمان و خانه یا پاسیو میباست در محل روشن با حداکثر نور ممکن قرار داشته باشند.مارپیج شدن برگ های جوان طبیعی هست ولی اگر رشد آنها چند برابر برگ های اولیه باشد نشان دهنده کافی نبودن نور هست .در شرایط کم نوری سیکاس اقدام به پرتاب برگهاش میکند تا شاید بتواند نور کافی دریافت بکند محل نگهداری پرنورتری برای سیکاستان تهیه کنید.
فرزاد
سلام من امسال بهار یک سیکاس خریدم و در باغچه منزل کاشتم الان شرایط خوبی داره و برگ هم داده اما به خاطر زمستان نگرانش هستم به نظرتون توی باغچه دوام میاره (تهران)اگر نه جابه جه کردنش خرابش نمی کنه ؟؟؟ممنون میشم زودتر جواب بدید .  پاسخ مشاهده
م.شهاب
مشکلی در نگهداری در باغچه در فصل زمستان وجود ندارد. فقط باید احتمال اندک بارش تگرگ را در نظر بگیرید که به برگ های سیکاس آسیب می رساند.
پریا
با سلام آیا سیکاس در شهرستان ایذه<استان خوزستان>رشد می کند.لطفا راهنمایی کنید  پاسخ مشاهده
م.شهاب
درخت سیکاس Cycas آب و هوای استوائی و نیمه استوائی را دوست دارد واب وهوای گرم وخشک برایش مناسب نیست.از طرف دیگر رویش آن در مناطق معتدله با زمستانهای سرد باید در محلهای نسبتا گرم و گلخانه انجام شود . با توجه به عدم اشنایی اینجانب با شرایط اقلیمی ایذه توصیه میکنم از راهنمایی کارشناسان شهرتان استفاده نمایید
مهدی قطب الدینی
با سلام یه درختچه سیکاس نسبتاً بزرگ دارم(تقریباً 7سالشه)در هوای بیرون در بالکن است که باد نسبتاً زیادی بهش میخوره و هوا سرد شده و باران هم میباره روش.برای جلوگیری از اینکه سرما بهش نزنه و آسیب نبینه چه کار باید بکنم.و اینکه داخل خانه نور مستقیم خورشید نداریم و گرنه میاوردمش داخل.لطفاً راهنماییم کنید.ممنون  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام اطراف برگ ها را با نایلون شفاف بپوشانید ،روی خاک را هم با مالچ پوشش دهید .
مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 


 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
به مطالب اين صفحه امتياز دهيد

--------------------
به سايت نارگیل امتياز دهيد
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت