١٣/١١/١٤٤٠ --- 7/16/2019 --- ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۵ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  82  نفر
بازدید امروز :  14253  بازدید
بازدید دیروز :  17007  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
گل خورشیدی  -  BUSH LILY
CLIVIA MINIATA : نام علمی
  AMARYLLIDACEAE  - پیاز : خانواده
آفریقای جنوبی : بومی منطقه
Kaffir Lily,خورشیدی : نام های دیگر
خاک و تغذیه دمای ایده آل محیط آبیاری و رطوبت نور محیط
مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و خاک برگ یا خاک جنگلی مرطوب
20 درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
کم

گل خورشیدی

اسم علمی گیاه خورشیدی Clivia miniata ، از خانواده Amaryllidaceae میباشد. این گونه بومی آفریقای جنوبی است
برگهای آن خطی یا نوار مانند به رنگ سبز تیره براق و به طول نیم متر می باشد ارتفاع این گیاه به حدود ۵۰ سانتی متر می رسد. ساقه گل دهنده در انتها در حدود ۱۰ تا ۲۰ عدد گل به رنگ نارنجی متمایل به قرمز از اوایل تا اواسط بهار می دهد .
این گیاه ریزوم‌دار و همیشه سبز دارای برگ‌های نواری شکل و نیمه افراشته به رنگ سبز تیره که مستقیماً از سطح زمین می‌رویند میباشد که طول آنها 60 - 40 سانتی‌متر است. هر یک از ساقه‌های گیاه 20 - 10 گل نارنجی یا قرمز رنگ در فصل بهار یا تابستان تولید می‌کند.
زمان گلدهی این گیاه بهار به تابستان است البته پس از آن که گیاه بالغ شد که در حدود 3 سال طول میکشد.
از اوایل پاییز باید به گیاه آب کمتری داد تا این طول ساقه گل دهنده به ۱۵ سانتی متر برسد. سپس به میزان مناسب آب داده و آن را در حرارت ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی گراد نگاه می داریم.
بهتر است در مورد این گیاه برای آبیاری از آب مقطر استفاده شود. پس از گل دادن باید خاک گلدان را عوض کرد و این عمل در اردیبهشت و خرداد ماه صورت می گیرید ولی می توان در بعضی سالها فقط قسمت سطحی خاک گلدان را تعویض نمود. اما باید مواظب بودکه به ریشه های متورم و گوشتی آن آسیبی نرسد. اگر گل ها را نچینید می‌توانید از گیاهان بذر گیری نمائید. معمولا حدود ۱۰ ماه طول می کشد که بذر ها برسند
گل خورشیدی به نور کم تا معمولی، گرمای متوسط، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای هوای ۵۰ تا ۷۰ درصد و خاک قلیایی احتیاج دارد
کود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر هر هفته یکبار از فروردین تا شهریور، مورد استفاده قرار داد
مخلوطی از خاک باغچه، ماسه و خاک برگ یا خاک جنگلی مرطوب، برای رشد آن مناسب است.
قبل از گلدهی خورشیدی ها در اواخر اسفند یا اوایل فروردین با یک کود کامل بیست بیست بیست کود دهی کنید تا گلهای بهتری تولید بکند. مراقب باشید در زمانی که گل دارد کود ندهید.بعد از ریختن گلها هم میتوانید ماهی یکبار کود کامل بدهید.
خورشیدی از طریق پاجوشهایی که مجاور پایه مادری، بین برگهای تسمه ای شکل، غده ها و ریشه ها به وجود آمده اند تکثیر می شود. اواخر تابستان که گلدهی به پایان رسیده است، گیاه را طوری از هم جدا کنید که بتوانید به پاجوشها دسترسی داشته باشید. پاجوشهایی را که به اندازه کافی بزرگ شده اند، با یک چاقوی تیز جدا کرده و به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قراردهید. هر پا جوش باید شامل حداقل سه یا چهار برگ بوده و طول آن حدود ۲۵ سانتیمتر باشد. قلمه ها را در مای ۱۸ تا ۲۰ درجع سانتیگراد نگاه دارید و به طور منظم خیس و خشک بودن خاک را کنترل کنید. زیرا آبیاری به موقع به ویژه در مراحل اولیه تکثیر، در سرعت ریشه دهی بسیار موثر است.

: منابع  

تصاویر گیاه گل خورشیدی:

با در نظر گرفتن مواردی چون زیبایی، خواص دارویی، کاربرد های صنعتی، مقاومت در برابر شرایط محیطی و آفات، سهولت دسترسی برای خرید و ... به این گیاه از 1 تا 10 نمره دهید :

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

لطفاٌ با عضویت در سایت نارگیل و قرار دادن اطلاعات و تجربیات خودتان از این گیاه در زمینه های دانستنیهای علمی، خصوصیات ظاهری،شرایط نگهداری، خواص گیاه، عوارض و درمان، چگونگی تکثیر و ... در بخش نظرات، مقاله فوق را کامل نمایید

همچنین میتوانید در بخش گفتگوی گروهی و پرسش و پاسخ شرکت نمایید
 
 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
فرشاد سلجوقی

سلام

در رابطه با تکثیر این گل نوشتید که چگونه می توان بذر گیری کرد. سئوال من این است:

گل های گلدان من خودشان ریختند اما غده های پای گل ها هنوز به ساقه اصلی باقی مانده اند. آیا از آن غده ها می توان بذر گرفت یا باید از همان گل های افتاده بذر گیری می کردم.

یک سئوال دیگه آیا امسال این گلدان باز هم گل خواهد داد؟

ممنون

  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام زمان گل دهی خورشیدی اواسط بهار تا اواخر تابستان هست.اگر گل‌ها را نچینید می‌توانید از گیاهان بذر گیری نمائید. معمولا حدود ۱۰ ماه طول می‌کشد که بذر‌ها برسندبهترین روش تکثیر استفاده از پاجوش می باشد .در اواخر تابستان و پس از اتمام گل دهی پاچوش هایی را که به اندازه کافی رشد نموده اند (ریشه داشته باشند) جدا کنید و جداگانه بکارید : خورشیدی از طریق پاجوشهایی که مجاور پایه مادری، بین برگهای تسمه ای شکل، غده‌ها و ریشه‌ها به وجود آمده اند تکثیر می‌شود. پاجوشهایی را که به اندازه کافی بزرگ شده اند، با یک چاقوی تیز جدا کرده و به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ تا ۱۳ سانتیمتر، حاوی کمپوست با پایه پیت قراردهید. هر پا جوش باید شامل حداقل سه یا چهار برگ بوده و طول آن حدود ۲۵ سانتیمتر باشد.
پوران شعری
سلام خسته نباشید یک گلدان خورشیدی روی گل ایام نوروز خریدم بعداز گلدهی ساقه گل را قطع کردم مقداری هم از خاک گلدان را باخاک خوب و ورمی عوض کردم هردوهفته یکبار کود کرستالون صورتی یک قاشق مرباخوری دریک لیتر اب میدهم هفته ای یکبار هم اب میدهم در اطاق پهلوی گیاهان دیگر هست حالا سئوال : مدتی است نوک برگ آن زرد میشود ممکن است قارچ باشد؟ یا مشگل دیگری هست لطفا راهنمایی کنید متشکرم.   پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
کمبود مواد غذایی می تواند علت باشد .بهتر است در مورد اين گياه براي آبياري از آب مقطر استفاده شود. پس از گل دادن بايد خاک گلدان را عوض کرد و اين عمل در ارديبهشت و خرداد ماه صورت مي گيريد ولي مي توان در بعضي سالها فقط قسمت سطحي خاک گلدان را تعويض نمود.بعد از ريختن گلها هم ميتوانيد ماهي يکبار کود کامل بدهيد. اواخر تابستان که گلدهي به پايان رسيده است، گياه را طوري از هم جدا کنيد که بتوانيد به پاجوشها دسترسي داشته باشيد. پاجوشهايي را که به اندازه کافي بزرگ شده اند، با يک چاقوي تيز جدا کرده و به تنهايي در گلداني با قطر دهانه 11 تا 13 سانتيمتر، حاوي کمپوست با پايه پيت قراردهيد. هر پا جوش بايد شامل حداقل سه يا چهار برگ بوده و طول آن حدود25 سانتيمتر باشد.
سمیرا راد
سلام. من گل خورشیدی رو تازه خریدم و توضیحات تون متوجه شدم که چطوری باید نگهداری کنم. منتها چندتا سوال دارم! 1- من وقتی این گل رو خریدم رو برگهاش لکه های آب بود اونا رو تمیز کردم برگها کمی حالت سستی دارن. چیکار کنم بازم طراوت قبلی رو داشتهباشن؟ 2- من این گل رو روی میز کارم گذاشتم. اینجا نور آفتاب نیست مشکلی پیش نیاد؟؟ 3- دفعات آبیاری چطوری باشه؟؟ ممنون  پاسخ مشاهده
م.شهاب
خیر.نور معمول اتاق کافی است.گیاه خورشیدی به نور کم تا معمولی، گرمای متوسط،خاک همیشه خیس، بهتر است در مورد این گیاه برای آبیاری از آب مقطر استفاده شود. از اوایل پاییز باید به گیاه آب کمتری داد. با انگشت خاک را چک کنید در صورتی که خاک به دست شما نچسبد شروع به آب دادن کنید.
مجتبی حسینی
با سلام ساقه گل خورشیدیمو ب گفته یکی از سایت ها قطع کردم بعد از چند روز برگهاش زرد و خشک شد که به اجبار برگهاش رو قطع کردم میخواستم بدونم هنوز امیدی هست دوباره برگهاش دربیاد؟ هنوز ریشه هاش زندست. باید چیکار کنم؟
  پاسخ مشاهده
مجتبی حسینی
میخوام عکس بزارم ولی نمیشه
مجتبی حسینی
میخوام عکس بزارم ولی نمیشه
مجتبی حسینی
میخوام عکس بزارم ولی نمیشه
ا.س.فرود
حجم عکس را کم کنيد پس از ورود به سيستم، در ذيل صفحه همين پست با مسير دهي و فشردن کليد "افزودن تصوير" تصوير شما آپلود ميشود. پس از نمايش تصوير در سايت آن را به داخل متن پرسش تان کپي نماييد و پرسش خود را ثبت نماييد
مجتبی حسینی
میخوام عکس بزارم ولی نمیشه
مجتبی حسینی
ساقه گل خورشیدیمو ب گفته یکی از سایت ها قطع کردم بعد از چند روز برگهاش زرد و خشک شد که به اجبار برگهاش رو قطع کردم میخواستم بدونم هنوز امیدی هست دوباره برگهاش دربیاد؟ هنوز ریشه هاش زندست. باید چیکار کنم؟