٢٥/١٢/١٤٤١ --- 8/15/2020 --- ۱۳۹۹ شنبه ۲۵ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
چگونه از گل شیپوری نگهداری کنیم ؟
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  158  نفر
بازدید امروز :  11797  بازدید
بازدید دیروز :  23801  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
گیاهان دارویی >> کشت گیاهان دارویی، ظرفیتی برای تولید و اشتغال
 

کشت گیاهان دارویی، ظرفیتی برای تولید و اشتغال

 

سمنان- ایرنا - کشت گیاهان داوریی، با توجه به ظرفیت و نعمت خدادادی منابع طبیعی، راهبردی برای ایجاد فرصت های شغلی پایدار، افزایش تولیدات ملی و تحقق اقتصاد مقاومتی در استان سمنان است.

به گزارش ایرنا، نیاز به سرمایه اندک، وجود بازار فروش مناسب و درآمد مطلوب، موجب می شود که تولید گیاهان دارویی به تحقق شعار سال در اقدام و عمل با رویکرد تولید درون گرا در اقتصاد مقاومتی کمک کند.


وجود اقلیم مناسب در 2 بخش گرمسیری و سردسیری، مراتع وسیع و وجود دانش آموختگان رشته های کشاورزی جویای کار، قابلیت های مناسبی را برای سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشت گیاهان دارویی دراستان سمنان فراهم کرده است.


اگرچه دولت یازدهم با کشت گیاهان دارویی در بخش هایی از مراتع این استان گام های بلندی برای بهره وری از این ظرفیت برداشته است، اما حمایت بخش خصوصی و دولتی برای ایجاد صنایع فرآوری و بسته بندی می تواند تولید، درآمدزایی و توسعه این بخش را شتاب دهد.


رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها و مراتع کشور گفت : گیاهان دارویی نقش اساسی در رونق اقتصادی کشور دارد و در استان سمنان به صورت نمونه کاشت گیاهان دارویی با کمک مردم آغاز شده است.


فرامرز غیبی تصریح کرد: بیش از 2 هزار و 300 گونه دارویی در رویشگاه های طبیعی کشور وجود دارد که با برنامه ریزی های مدون می توان در ایجاد اقتصاد درون زا و اجرای عملی شعار سال گام برداشت.


وی با اشاره به تدوین و تصویب سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی در سال گذشته گفت :بر اساس این سند سالانه در بیش از 100 هزار هکتار از اراضی جنگلی کشور با کمک مردم بوته و درخت گیاه دارویی کاشت می شود. 


غیبی تصریح کرد: استان سمنان یکی از استان های نمونه در کاشت گیاهان دارویی در کشور به شمار می رود و کاشت 50هزار هکتار از مراتع و جنگل های استان به نهال باریجه، اقتصاد این استان را شکوفا خواهد کرد.
استاندار سمنان نیز درباره اهمیت گیاهان دارویی در اقتصاد گفت: دنیای امروز به استفاده از گیاهان دارویی اقبال دارد و تجارت آن در سطح بین الملل روز به روز در حال توسعه است.


محمدرضا خباز تصریح کرد: در تولید گیاهان دارویی ظرفیت های زیادی در استان سمنان وجود دارد که باید از آن ها به خوبی استفاده کرد.


مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: کشت گیاهان دارویی در 10 هزار هکتار از اراضی این استان یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی است که در 33 سامانه برنامه ریزی برای توسعه و احیا آن اقدام شده است.
علینقی حیدریان افزود: با کمک نهادهای مسئول ، آموزش به روستاییان و ترویج فرهنگ صنایع تبدیلی، پرورش گیاهان دارویی و ترویج طب سنتی در اولویت‌کاری این اداره کل در سال 95 قرار دارد.
حیدریان اظهار داشت: در استان سمنان 120گونه گیاهان دارویی وجود دارد و چند قلم از آن ها می تواند در ارز آوری و افزایش اشتغال در استان تاثیرگذار باشند.


استاندار سمنان درباره اهمیت گیاه هان دارویی گفت: سمنان مستعد توسعه کشت گیاهان دارویی است و بسیاری از این اراضی جنگلی و مرتعی، می تواند به بستر کشت گیاهان دارویی تبدیل شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز در این باره گفت : توسعه کشت گیاهان دارویی با مشارکت مردم و با هدف کاهش مصرف آب و بهره وری تولید مطلوب از اهداف اصلی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگلهاست.
سیدحسن میرعماد با اشاره به قیمت یک میلیون 500هزار ریالی گیاه باریجه در کشور گفت: با کاشت این گیاه در 10هزار متر مربع می توان برای 40 نفر شغل ایجاد کرد. 


میرعماد خاطر نشان کرد:ارتقای دانش و سرمایه فکری، استفاده موثر از منابع، حفظ منابع طبیعی می تواند در رشد و توسعه گیاهان دارویی در استان ملاک قرار گیرد. 
وی با اشاره به اینکه روستایی ها در حوزه های مختلف صنایع دستی، لبنیات، پرورش گیاهان دارویی و گردشگری دارای تولیدات متنوعی هستند، ادامه داد: یکی از برنامه های این سازمان ایجاد تنوع شغلی در بین عشایر و افزایش میزان اشتغال آنان است. 


میرعماد با بیان اینکه ایجاد زمینه های شغلی متنوع برای روستاییان از مهاجرت آنها به شهرها جلوگیری می کند، گفت: تنها در یک منطقه روستایی در منطقه شهمیرزاد شهرستان مهدیشهر، بیش از پنج نوع گیاه دارویی رویش می کند که مکان مستعدی در ایجاد اشتغال پایدار است.
کارشناس مسئول بهره برداری محصولات فرعی،مرتعی و دارویی منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت: وجود 50هزار هکتار از اراضی جنگلی مستعد استان سمنان در افزایش اشتغال زایی در روستاها بسیار تاثیرگذار است که تولید گیاه باریجه به صورت انبوه، می تواند زمینه صادرات گیاهان دارویی به خارج از کشور را فراهم کرد.
علی اصغر سمنانی اظهار داشت: 35سامانه شناسایی و ثبت گیاهان دارویی در استان سمنان فعال است و 10 هزار هکتار گیاه دارویی در استان سمنان شناسایی شده است.


وی با بیان این که در 10هزار هکتار زمین های جنگلی می توان 540تن گیاه باریجه برداشت کرد خاطر نشان کرد: هر کیلو باریجه در بازار یک میلیون ریال قیمت دارد که می توان در جهت رونق اقتصادی در حوزه روستایی و شهری مؤثر باشد.
سمنانی افزود: 130گونه از گیاهان دارویی در جنگل های استان به ثبت رسیده است و برای کاشت و کپه کاری گیاه باریجه در هر هکتار به 2کارگر احتیاج است و اجرای کامل طرح در 10هزار هکتار به 20هزار کارگر احتیاج دارد که می تواند بخش زیادی از بیکاری جوانان را برطرف کند.


وی خاطر نشان کرد: برای کاشت گیاه باریجه در یک هکتار از مراتع جنگلی استان سمنان به سه کیلو بذر احتیاج است و می توان در 10هکتار کشت، برای 333 نفر ساعت اشتغال ایجاد کرد.
سمنانی اضافه کرد: وسعت و تنوع اقلیمی استان سمنان زمینه رشد گونه های مختلف گیاهی و جنگلی را فراهم کرده است که می توان با توسعه و ساماندهی مراتع جنگلی، در رونق اقتصادی استان گام های عملیاتی برداشت.
در سال 94 بیش از یک هزار 200هکتار در 15 منطقه استان سمنان، نهال های گیاهان دارویی کاشت شده است.
استان سمنان با برخورداری از 9میلیون 700هزار هکتار از کل منابع طبیعی کشور، هفتمین استان وسیع کشور است که دارای تنوع اقلیمی و تنوع زیستی گیاهان قابل توجه است.
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت