٢١/١١/١٤٤١ --- 7/12/2020 --- ۱۳۹۹ يکشنبه ۲۲ تير امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  137  نفر
بازدید امروز :  19406  بازدید
بازدید دیروز :  24120  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
گیاهان >> شمعداني ها دوباره مهمان خانه ها مي شوند
 

شمعداني ها دوباره مهمان خانه ها مي شوند

 
خبرگزاري آريا-ارديبهشت ماه که از راه مي رسد، موجي از برگزاري نمايشگاه هايي که همواره از سوي مردم مورد استقبال پرشور قرار مي گيرد، آغاز مي شود. 
به گزارش خبرگزاري آريا،نمايشگاه هايي همچون، نمايشگاه گل و گياهان تزئيتي تهران که بر اساس آمارهاي حاصل از شمار بازديدکنندگان مشخص شده است پس از نمايشگاه کتاب تهران، پربازديدترين گردهمايي است که با مشارکت توليدکنندگان داخلي و خارجي و حمايت شهروندان بر پا مي شود. فرصتي مغتنم تا يک بار ديگر به شهروندان اين مهم را يادآوري کند که توسعه فضاي سبز موضوع مهمي است که تنها به محيط درون و برون شهر محدود نمي شود و مي تواند به فضاي داخل خانه ها نيز سرک بکشد. چراکه بر اساس گفته هاي کارشناسان، به ويژه نمايندگان مردم تهران در شوراي شهر، استفاده از گل و گياه، همچون گلدان هاي شمعداني، در جاي جاي خانه ها مي تواند به تلطيف فضاي درون خانه ها و کاهش آلودگي هاي ذهني و جسمي بينجامد. ضمن آنکه نشاط و شادي را نيز مهمان خانه ها و ساکنانش مي کند. از همين رو به سراغ بهشت نشينان تهران رفتيم تا از نگاه نمايندگان شهروندان تهراني در شوراي شهر به دستاوردهاي برگزاري سيزدهمين نمايشگاه گل و گياهان تزئيني تهران بنگريم و با ابعاد گوناگون برپايي اين گردهمايي دوستدار طبيعت و فضاي سبز آشنا شويم.
«گل همواره زيبايي آفريده و حس نشاط و سرزندگي را به محيط اطراف خود، القا کرده است. از همين رو برگزاري سيزدهمين نمايشگاه گل و گياه تزئيني تهران يکي از مهم ترين طرح هايي است که در سال هاي اخير از سوي شهرداري تهران به اجرا در آده است.» اين مهم را مهدي چمران، رئيس شوراي شهر تهران درباره آثار مثبت برگزاري نمايشگاه گل و گياه تهران مي گويد و بر اين مهم تاکيد دارد: «وقتي شرايط لازم و کافي براي حضور شهروندان در فضاي نمايشگاه هايي از اين دست که دوستدار طبيعت هستند، فراهم مي شود، شاهد آن هستيم که شهروندان با استقبال بي نظيرشان مهر تائيدي بر عملکرد مسئولان مي زنند. زيرا تمامي طرح هايي که در راستاي ارائه خدمات به شهروندان به اجرا در مي آيند، وقتي با بهره برداري از سوي مردم مواجه مي شوند، بر اين مهم تاکيد دارند که مورد استقبال عموم قرار گرفته اند و کارآمد بوده آند. از همين رو معتقدم برگزاري نمايشگاه گل و گياه تهران يکي از ضروريات زندگي کنوني شهروندان در پايتخت است و مي تواند دستاوردهاي بسيار مفيدي در پي داشته باشد.»
محمد حقاني، رئيس کميته محيط زيست شوراي شهر تهران، برگزاري سيزدهمين نمايشگاه گل و گياه تهران را تاکيدي بر اهميت محيط زيست در شهري همچون تهران مي داند که دچار مشکلات زيست محيطي فراوان است و مي گويد: «زمانيکه اين نمايشگاه برپا مي شود شاهد آن هستيم که شهروندان از دور افتاده ترين نقاط نيز براي بازديد از گونه هاي گياهي عرضه شده در اين نمايشگاه، به بوسان گفت وگو مي آيند. اين نشان دهنده آن است که نمايشگاه گل و گياه شهروندان را ترغيب و تشويق به حضور و مشارکت در حفظ و توسعه فضاي سبز حتي در فضاي داخلي خانه ها کرده است.» اين عضو کميسيون سلامت شوراي شهر بر اين باور است، برپايي نمايشگاه گل و گياه تهران علاوه بر آنکه براي شهروندان دستاوردهاي مثبتي دارد، مي تواند بستر مناسبي براي حمايت از توليدکنندگان گل و گياه و حتي درختان نيز قراهم کند. چرا که به اعتقاد وي، باتوجه به شرايط کشور و شهر و با توجه به وسعت و شمار گونه هاي گياهي و اقليم هاي مختلفي که در کشور وجود دارد، نمايشگاه گل و گياه تهران مي تواند به عنوان يک پايگاه مرکزي فرصت را براي ارز آوري در اين زمينه براي توليدکنندگان فراهم کند. 
اين کارشناس حوزه محيط زيست همچنين تشويق به توليد را يکي ديگر از دستاوردهاي مثبت نمايشگاه گل و گياه مي داند و معتقد است: «جامعه کنوني با معضلات شغلي مواجه است حال آنکه برگزاري اين نمايشگاه مي تواند فرصتي مناسب براي توليدکنندگان براي حضور در ابعاد ملي و فراملي فراهم کند و با ايجاد فضاي تعامل بين ايران و ساير کشورها، فرصت هاي شغلي جديدي نيز فراهم سازي کند.» 
حقاني گل را به عنوان عالي ترين تجلي قدرت الهي بر مي شمارد و بر اين مهم تاکيد دارد که گل و گياهان زمينه ساز زيبايي و تلطيف فضاي شهري هستند. پس باتوجه به شرايط آپارتمان نشيني در تهران، نمايشگاه گل و گياهان تزئيني پايتخت مي تواند فرصتي براي تشويق شهروندان به استفاده از گل و گياه در داخل خانه ها نيز باشد و يک بار ديگر شهرندان را متوجه اهميت محيط زيست پايدار در خانه ها و اهميت توسعه آن در فضاي کلانشهري همچون تهران کند که دچار انواع مشکلات زيست محيطي است. 
احمد دنيامالي، ديگر عضو چهارمين شوراي شهر تهران نيز در واکنش به دستاوردهاي سيزدهمين نمايشگاه گل و گياه به "تهران سما" مي گويد: «هر چه لطافت و زيبايي است، در گل و گياه ريشه دارد. از همين رو تهران که اين روزها ديگر به شهري خاکستري تبديل شده، بيش از هر زمان ديگري نياز به برگزاري نمايشگاه هايي از اين دست دارد تا فضاي شهري آن کمي تلطيف يابد.» 
وي با يادآوري اينکه در تهران کمبودهاي زيادي در عرصه  توسعه فضاي سبز ديده مي شود و پايتخت، شهري سبز نيست و بيش از گل و گياه مملو از آهن و آجر و ساختمان است، مي افزايد: «بيش از هر زمان ديگري لازم و ضروري است که فرهنگ نگهداشت گل و گياه و توسعه فضاي سبز در بين شهروندان ترويج يابد. از همين رو معتقدم بايد در کنار برگزاري سيزدهمين نمايشگاه گل و گياه شاهد اجراي برنامه هاي فرهنگي نيز باشيم تا در بين مردم، فرهنگ استفاده و نگهداري از گل و گياه در فضاي داخلي خانه ها ترويج يابد.» 
به گفته رئيس کميسيون عمران شوراي شهر، در فرهنگ ايران، آب و گل و گياه ريشه تاريخي دارد به طوريکه در معماري خانه ها همواره ارتباط نزديکي بين انسان ها و فضاي سبز برقرار بوده است. به طور مثال در سال هاي گذشته هميشه تهراني ها در حياط خانه شان گل هاي شمعداني داشتند، اما به واسطه آپارتمان نشيني اين مهم حذف شده است. از همين رو سيزدهمين نمايشگاه گل و گياه و تداوم برگزاري اين نمايشگاه مي تواند منجر به ترويج فرهنگ نگهداشت و پرورش گل و گياه در داخل خانه ها شود و روحيه شهروندان را با نشاط و سرزندگي آشتي دوباره دهد تا بار ديگر شاهد مهماني شمعداني در خانه تهراني ها باشيم. 


مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت