٢١/١٢/١٤٤١ --- 8/11/2020 --- ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۱ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
جستجو  
آخرین مطالب
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  33  نفر
بازدید امروز :  3319  بازدید
بازدید دیروز :  22358  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
 
 

چه زمانی به درخت انار کود دهیم؟

اهمیت استفاده از کود انار بر کسی پوشیده نیست ولی مهمترین مشکل و معضل در استفاده از کود زمان نحوه و مقدار استفاده از کودهای متناسب با احتیاجات درخت انار در مقاطع مختلف است.بهترین زمان برای کود دهی(چالکود) باغات انار ازنیمه اسفند به بعد میباشد. در این زمان از سرمای هوا کاسته می شود و محیط و خاک رو به گرمی می رود.

 
برنامه کودی تقویتی انار منبعی مناسب برای تأمین مواد مغذی انار بوده و باعث افزایش باردهی، کیفیت و اندازه می‌شود.جهت کود دهی درختان انار سه فاکتور در نظر گرفته می شود: ۱-آزمایش خاک۲-آزمایش برگ۳-تناژ(میزان محصول برداشت شده ) با آزماش خاک و برگ می توان نیاز و کمبود عناصر درختان باغ انار را دقیق آنالیز کرد.

 
در شرایط نبود تجزیه خاک و نمونه های برگی مقدار کود مورد توصیه برای درختان انار در سنین 2 سال شامل 5 کیلو کود آلی (کاملاً پوسیده) ، 250 گرم نیتروژن، 125 گرم فسفر ، و 125 گرم پتاسیم ، در سن 3 سال 10 کیلوگرم ماده آلی، 500 گرم نیتروژن، 125 گرم فسفر و 250 گرم پتاسیم ، در سن 4 سال 20 کیلوگرم کود آلی، 500 گرم نیتروژن، 125 گرم فسفر و 250 گرم پتاسیم، در سن 5 سالگی 20 کیلوگرم ماده آلی، 500 گرم نیتروژن، 125 گرم فسفر و 250 گرم پتاسیم و از سن 5 سال به بالا 30 تا 40 کیلوگرم ماده آلی، 625 گرم نیتروژن، 250 گرم فسفر و 250 گرم پتاسیم قابل توصیه می باشد

 
در حفره کاشت درخت نباید کود آلی نپوسیده، مستقیم استفاده شود، چون خطر پوسیدن ریشه وجود دارد.در صورت عدم پوسیدگی کامل کود آلی، زمان مصرف آن می بایستی زودتر در پاییز انجام پذیرد، و در طی زمستان و اوایل بهار کاربرد اوره به میزان 20 تا 55 کیلوگرم نیتروژن خالص در هکتار، موجب تسریع پوسیدن ماده آلی و آزاد شدن سایر عناصر غذایی در خاک میگردد.

 
در کنار نیتروژن، عنصر غذایی روی از اهمیت زیادی در تغذیه انار برخوردار است و درخت انار نیاز مبرمی به این دو عنصر دارد. محلول پاشی برگی روی، منگنز، بور و مس قبل و پس از گلدهی و یا تابستان بسیار موثر و مقرون به صرفه بوده و کمبود این عناصر را برطرف می سازد.محلولپاشـــی اوره پاییزه موجب افزایش نیتروژن کل جوانه های گلخفته و تشکیل میوه بهتر در درختان در فصل بعد میشود. کاربرد آخر فصل اوره در مقایسه با محلول پاشــی در طول فصل از قابلیت تحمل بهتری برخوردار اســت.

 
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
نظرات و پرسش های کاربران
پروین محمد زاده ای
چون تعداد۱۵عدد،درخت اناردرباغ دارم  پاسخ مشاهده
ا.س.فرود
سلام میزان آب آبیاری در باغات انار به عوامل متعددی همچون رقم، نوع خاک، روش آبیاری، فاصله کشت و حتی سن درختان بستگی دارد. آبیاری منظم و طبق برنامه، مهم‌ترین عامل در عملکرد کیفی و کمی باغات انار است.در حالت کلی قبل از گلدهی انار می توان درخت را آبیاری کرد و بعد از گلدهی تا زمان گردویی شدن میوه، گیاه تقریبا به آب نیاز ندارد مگر در برخی شرایط خاص که مربوط به میزان رطوبت خاک قبل از گلدهی می گردد. از بعد از گردویی شدن میوه، به طور منظم هرچند روز یکبار بر اساس میزان رطوبت خاک، نوع خاک، میزان دما و غیره آبیاری گردد.
ا.س.فرود
هرس فرم درختان انار به شرح زیر است:

سال اول :

در فروردین ماه پس از کاشت نهال، پس از جوانه زدن باید اقدام به سربرداری انار نمود. در فرم تاج آویزان نهال ها از ارتفاع یک متری سربرداری می‌گردند. در فرم های دوتنه، سه‌تنه، چهارتنه و جامی درخت از ارتفاع 30 سانتی متری سر برداری می شود.

سال دوم :

در کلیه فرم های هرس فقط به شاخه های انتخابی سال قبل اجازه رشد داده می‌شود و در اوایل فصل شاخه های اضافی، هرس می‌گردد.

سال سوم :

هرس پاجوش ها وتنه جوش ها تا شاخه‌های بارده ادامه می‌یابد. حذف شاخه های زاید روی دستک ها و جلوگیری از رشد اضافی به منظور تقویت شاخه ها ودستک های انتخاب شده الزامی است. حذف تیغ های روی شاخه های انتخاب شده به تمیز بودن درخت کمک می‌کند.

سال چهارم و پنجم :

مراقبت از شاخه ها و دستک های بارده و حذف شاخه ها، پاجوش ها، تنه‌جوش ها و نرک ها ضروری است. با توجه به اینکه از سال چهارم و پنجم باید ارتفاع درخت نیز کنترل شود لذا شاخه‌های اضافی و دارای رشد عمودی حذف می‌گردند، ولی باید توجه داشت که درفرم های مذکور از خالی کردن تاج درخت اجتناب گردد زیر این عمل باعث افزایش خسارت آفتاب سوختگی می‌شود.

دستک های بارده بر روی تنه‌ها در جهات مختلف انتخاب می‌شوند به نحوی که هیچ یک از دستک ها مزاحم دیگری نباشد. در هرس باید اجازه داد میوه‌ها در قسمت سایه تاج درخت رشد کنند.


مشاهده همه کامنت ها و نظرات این صفحه
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت