١٨/١٢/١٤٤١ --- 8/8/2020 --- ۱۳۹۹ شنبه ۱۸ مرداد امروز
 
پایگاه اطلاع رسانی گل و گیاه، باغبانی و فضای سبز
Signup  Login  صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | لیست گیاهان  | تماس با ما  | RSS  | درباره ما
لینک های اصلی
عید سعید غدیر بر همگان مبارک باد       
جستجو  
آخرین مطالب
فوت و فن باغبانی امروز
پرورش درخت معطر سرو سیمین
تصویر روز
طراحی و اجرای فضای سبز
طراحی و اجرای فضای سبز
آمار بازدید سایت
بازدید کننده آنلاین :  31  نفر
بازدید امروز :  3415  بازدید
بازدید دیروز :  19630  بازدید
تبلیغات متفرقه
تلگرام نارگیل
نورپردازی با استفاده از وال واشر
 

نور پردازی در آکواریوم گیاهی

نورپردازی در واقع مهمترین و حساس ترین جزء، در نگهداری یک آکواریوم گیاهی خوب به شمار می رود. گیاهان در واقع انرژی خود را از یک عملیات معروف به فتوسنتز تامین می کنند که در این پروسه، نور در سبزینه (کلروفیل) گیاه تبدیل به انرژی می شود. مسلّم است که بدون نور این چرخه امکانپذیر نخواهد بود.

برای ایجاد مشکل بزرگی به نام جلبک ها و خزه ها هم به همین نور نیاز دارید و برای همین آکواریوم دارها باید سعی کنند که میزان نور متعادل برای گونه های گیاهان و همچنین تعادل در افزودن مواد مغذّی و یا دی اکسید کربن به آب آکواریوم را پیدا کنند.

یک اشتباه در نور دادن به آکواریوم، هرچند زیادی و چه کم، در مورد گونه های گیاهان، مواد مغذی، یا دی اکسید کربن، شما را به یک متخصص تمام عیار در تولید جلبک ها و خزه ها تبدیل خواهد نمود. فکر کنم کمتر کسی از نگهداری آکواریوم چنین هدفی را دنبال کنند.

وات: Watts*

بارها در مقالات مربوط به آکواریوم به این علامت بر می خورید

به عنوان مثال لامپ ۱۰۰ وات یا پاور ۱۸ وات

در واقع “وات” یک واحد قراردادی برای اندازه گیری قدرت الکتریکی است که بر اساس میزان ولتاژ (V یا ولت) و شدت جریان (I آمپر) حساب می شود. این واحد برای اندازه گیری میزان نور نیست ، ولی به هر حال به مصرف کننده یک دید و تصوّر تقریبی از میزان شدّت نوری که لامپ مستعد تاباندن آن به محیط است می دهد. در واقع به شما قدرت لامپ را نشان می دهد ولی این که این قدرت چقدر قابلیت نفوذ در آب را خواهد داشت مجهول می ماند.

“وات بر لیتر” با “وات بر گالن” راهی برای پیدا کردن میزان شکست نور خروجی از لامپ های فلروسنت است. که برای کار ما قابل فهم تر خواهد بود.

یا واحد روشنایی: Lumens*

این در واقع یک اصطلاح زیرکانه برای اندازه گیری میزان انرژی نور خروجی از منبع است. ولی “لومن” تنها اندازه گیری انرژی را که طول موجهای مرئی دارند و توسّط چشم انسان دیده می شوند حساب می کند. یعنی میزان روشنایی برای انسان، و نه گیاه.

منظور این است که حباب لامپ با خروجی انرژی فشرده شده، در اندازۀ معتدل را ارائه خواهد داد و بیشتر اوقات واحد “لومن” همراه طیف کامل نور نیست و برای قسمتی از آن حساب می شود. همان قسمتی که برای چشم انسان مرئی باشد. پس تا زمانی که نور برای چشم ما قابل دیدن است، “لومن” ثابت خواهد بود. ولی این برای گیاهان که طیف بیشتری از چشم ما را می بینند مناسب نخواهد بود.

:Kelvin یا درجۀ کلوین (K)

درجۀ کلوین تقریباً یک اندازه گیری شوخ طبعانه است. بارها در مورد طیف رنگ های نور تولید شده از لامپ، به این معیار رجوع می شود. در واقع کلوین بیشتر به دما مربوط است تا نور.

کلوین یعنی درجه حرارت رنگ نور، از درجه حرارتی که شما از حرارت دادن جسم مولّد گرما برای تابیدن به آن می دهید، نشأت می گیرد. با این حال خروجی این جسم مولّد دائماً در همان طیف مرئی خلاصه می شود.

خوبی کلوین در این است که حداقل می دانیم طیف نور خورشید چند کلوین است و یک سر نخ برای پیدا کردن لامپ مورد نظر به ما می دهد.

ولی مشکل این است که کلوین تنها برای لامپ های حبابی قابل محاسبه است.

لامپ های کم مصرف و مهتابی ها جزو لامپ های رشته ای یا حبابی نیستند و در دستۀ لامپ های فلروسنت به حساب می آیند.

لامپ های “فلروسنت” طیف مرئی متناوبی منتشر می کنند و به این معنی است که شما نمی توانید به درستی نور لامپ های فلروسنت را با درجۀ کلوین تعریف کنید. در واقع این تنها تقریبی است که تولید کننده ها روی لامپ های فلروسنت می زنند و هنوز مشخص نیست چطور آن را حساب می کنند و صرفاً برای این است که در شما تصوّری از گسترۀ طیف های نور لامپ در مقایسه با نور خورشید ایجاد شود.

نور خورشید باید چیزی حدود ۵۵۰۰ مقدارهای پایین باید به رنگ های زرد و نارنجی و قرمز دیده شوند و مقادیر بیش از آن در رنگ های سفید و صورتی و آبی باشد.

این راه شاید همیشه کارآمد نباشد ولی با این حال تولید کننده ها فرمول های مخفیانه ای برای محاسبۀ درجۀ کلوین برای لامپ های خودشان دارند. از۲۸۰۰ تا ۱۰۰۰۰ کلوین برای گیاهان خوب خواهند بود.

بیشتر مردم به انضمام خودم، توانستند لامپ هایی با خروجی ۵۰۰۰ تا ۱۰۰۰۰را برای خود فراهم کنند که بهترین انتخاب است.

ادغام کردن دو لامپ که بتوانند مکمّل هم باشند هم راه دیگری است که خیلی ها استفاده می کنند. بهتر است از لامپ هایی استفاده کنید که تمام طیف های رنگ را تحت پوشش قرار دهند.

یا طیف نور: Spectrum

طیف نور همان ترکیب امواجی است که از منبع نور ساطع می شوند و بیشتر در مورد رنگ لامپ کارآیی دارد.

هنگامی که طیف نور را برای آکواریوم های گیاهی می خواهیم حساب کنیم، پیشنها می شود که از نوری استفاده کنید که حداقل ۶ رنگ اصلی را شامل شوند که این طیف مناسب شامل رنگ های : قرمز – نارنجی – زرد – سبز – آبی و بنفش می شود. شما ممکن با افراد حرفه ای برخورد کنید که نور ها را با ترکیب های عجیبی به کار ببرند مثلاً آبی بیشتر یا زرد بیشتر و ...

این یک کار حرفه ای و فوق تخصصی است که بیشتر برای تکثیر کننده ها مناسب است.

برای اطلاع بیشتر عرض می کنم که رنگ هایی نزدیک به قرمز، بیشتر جذب گیاه می شود و یا رنگ آبی، گیاه را به تنفس بیشتر ترغیب می کند و … ولی چطور باید شما بفهمید که کدام لامپ انتخاب بهتری است؟

کارایی و مقدار ساعاتی که لامپ می تواند استفاده شود، چه در زمان خاموشی و چه در زمان روشنایی. طیف رنگ هایی که نور لامپ آن ها را شامل می شود بیش از ۱۰۰ ساعت کار، دیگر مفید نخواهند بود و تنها نوری را تولید می کنند که به نظر چشم شما روشن است ولی برای گیاهان هیچ استفاده ای نخواهد داشت.

CRI

این کلمه یا واحد اندازه گیری، مخفف بی Color Rendering Index است. بیشتر مردم خواهند گفت که معنی است. برای برخی از معیارهای اندازه گیری من قبول دارم که این طور است، ولی این معیار شما را راهنمایی می کند که دقیقاً چه رنگ هایی از حباب لامپ بیرون خواهند آمد و چه طیف هایی را به طور کامل شامل می شوند. تنها مهم است به این دلیل که می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید آکواریومتان چطور دیده شود. آیا لامپ شما بر اساس رنگ ماهی هایتان انتخاب شده؟ ممکن است که شما بخواهید در این مورد تصمیم بگیرید و به همین دلیل به درد می خورد.
 
تماس با آگهی دهنده:
نام :
موقعیت : ایران - تهران - شهریار
شماره تماس : 09909800075
آدرس :
ایمیل :
تاریخ ثبت آگهی : ۱۳۹۸ بيست و هفتم تير
اعتبار آگهی : به پایان رسیده است
دسته بندی آگهی :
گیاهان
   
توجه
بخش آگهی های سایت نارگیل صرفاً محیطی برای عرضه کنندگان محصولات و خدمات مرتبط با گل و گیاه و باغبانی میباشد
سایت نارگیل نمی‌تواند صحت آگهی‌ها را تضمین نماید و هیچ‌گونه تعهد یا مسئولیتی در قبال آگهی‌ها برعهده نمی‌گیرد
 
 
 
آگهی های مرتبط
مطالب این صفحه را پسندیدم
Like
 
برای ثبت نظر و یا پرسش میبایست در سایت عضو باشید و به سیستم وارد شوید . ورود
 
 
فروشگاه اینترنتی نارگیل  
Loading
Loading
Nargil Logo gray

© تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به نارگیل است. استفاده از مطالب در رسانه های آموزشی با ذکر منبع و لینک به صفحه مربوطه بلا مانع است
آخرین مطالب :


مقالات پر بازدید :


صفحه اصلی  | پرسش و پاسخ  | خدمات  | فروشگاه  | نقشه سایت  | تماس با ما  | RSS
فهرست گل و گیاه   |  نمایشگاههای گل و گیاه   |  اخبار گل و گیاه   |  مقالات گل و گیاه   |  مؤسسات گل و گیاه
ورود / عضویت